Zaterdag S3 Pecember 1933 37e «faargai BANK-ASSOCIATIE Bg naam A. Mijnhardt waarborgt 1 ICS'S ZENUWIABLETTEN FREGD'S KlFSPlïiUÏÏÏH No EERSTË"3 LAD. Statca-Generaal. CREDIETEN - EFFECTEN - COUPONS DEPOSITO - REKENING-COURANT VERZEKERINGEN OP ALLE GEBIED. Buitenland. Binnianl Uit de Provincie. Sit nummer bestaat uit twee bladen IIJNHARDT'S Zenuw-tabletten.. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid. Binnen 10 minuten verlichting dei- hevigste Hoofdpijn. "SÖ° Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Wi nn wiiiFMWimiiiw" W' in m i ii i mini imninii w»B|ini" Zij, die zich' me(t 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. gratis. cnamewwoewbrouae» jwene Tweede Kamer. Hoe ontzaglijk druk en lang er deze week vergaderd wordt, blijkt wel hieruit, dat de voorzitter dor Kamer de avond vergadering van. Donderdag gerekt heeft tot Vrijdagmorgen half zes. Toen vroeg dhr. Dresselhuijs, stemming over een voorstel en bleek, dat er nog slechts 12 leden aanwezig waren, zoodat de ver gadering moest worden verdaagd tot gis termorgen elf 'uur. De 12 getrouwen wa ren de hoeren: Krijgter, Deckers, Duys, Hiemstra, K. ter Laan, Tilanus, Dressel huijs, Jloon, Michielsen, Duijmaer van Twist, Beniner en de voorzitter. Men was echter toch klaar gekomen met de Oor- logsbegrooting. De S.D.A.P.'ers gedroegen .zich Don derdagavond weer allesbehalve netjes, zooals wel meer bij ^.efensie-zaken voor komt. Herhaaldelijk moesten ze tot de orde worden geroepen. Zoo zei D'uijs te gen den heer v. Rappard: ,,'t. Gebeurt wel meer-, dat menschen, die later dau gewoonlijk naar bed gaan, lastig wor den'', en even later: de heer Duij maer, die hier altijd met een opgeblazen gezicht zijn kerkelijke gevoelens komt ver klaren." Dhr. K. Ier Laan bezigde uitdruk kingen als: de minister heeft op nieuw de brutaliteiten even later: „de heer Beu.mer heeft in een stom «ogen blik De roode heeren toonden zich dus weer eens in hun waren aard. De voorzitter liet de Kamer nog even hartelijk lachen. De socialisten hadden even te voren den gek gestoken met een artikel in 't reglement van krijgstucht, .dat de soldaat zich niet onvergenoegd mag toonen. Toen even later dhr. v. Zadel hof! een grooieu mond opzette, voegde de voorzitter hem toe: „Dhr. v. Zadel hof! mag zich niet onvergenoegd beloo- nen." Allen lachten, ook dhr. v. Zadel hof! Gistermorgen elf uur begon de Kanier dan weer. Vóór de pauze sprak minister De Gracff over Koloniën. Hij deelde o.a. mede, dat groote 'bezuiniging zal worden toegepast en dat aan grondige herziening der belastingen wordt gewerkt. De herzie ning van art. 123 reg. regl. is nog in onderzoek. De minister kon nog mee- deelen, dat do vlottende Indische schuld tegen het eind van 1923 veel geringer zal zijn, vermoedelijk 450 miljoen en dat het tekort op den gewonen dienst van 1922 «iet 175 maar wellicht 52 miljoen zal bedragen. Na de pa'uze werd over een groot aan tal modes gestemd. Verworpen werden de moties-Ter Laan om in 1923 geen herhalingsoefeningen te houden; en om het contingent te vermin deren tot 13.000 man; de motie-Dressiel- lraijs om het veldleger te verminderen tot 3/4 van de sterkte; d© motie-K. ter Laan in zake intrekking van enkele arti kelen op het reglement op de krijgs tucht; de mojie-Duys om den pensioen- attrek voor militairen te verminderen met 5 pet.; de motie-Boon inzake wettelijke regeling van de afvloeiing; de motie-Oud, vragende om een proef van een jaar met vrijwillige afvloeiing; de motie-Boon tegen den bouw van marechaussee-kazer nes te Leeuwarden en Groningen. Het amendement-Dresselhuijs (vermin dering art. 16 mot fl ten einde uit te spieken, dat de kosten van het beroeps kader te hoog ,zijn) werd met 55—34 stemmen verworpen. Ook een^ amendement-Ter Laan om f200.000 aan de oorlogsslachtoffers uit te keeren. De motie-Deckers inzake de vrijwillige dieustverlating van het kader werd aange nomen met op 3 11a algemeene stemmen. Daarna werd de oorlogsbe- g rooting aangenomen met 54 tegen 35 stemmen (rechts link s). De Kamer kwam nog klaar met de be grooting van Koloniën. Het wetje tot voor koming van schoolbouw zonder noodza kelijkheid (zgn. stopwetje) werd besten digd tot 1 April 1923. Het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet werd bij eindstemming aangenomen met 64 tegen 21 stemmen (tegen S. D. A. P. en 2 vrijz.-dem.). De Kamer ging daarna tot Februari uiteen. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG WEIBYKEIM GÖIBPERTZ 1834 EK CREOIETVEHEEWISIWG 1853. ïlf *8" O BE* ünoaT£ MARKT 24 8 Wre V&ö1 TEL. IftTERC. No. 41 en 227 Korte berichten. Te Hamburg zijn alle restaurants en koffiehuizen gesloten. De eigenaars zijn namelijk van meening, dat de zware belastingen het voortbestaan hunner on dernemingen onmogelijk maken. Die nieuwe Poolsche president is 53 jaar oud. Opi bevel van den minister van oor log zullen de officieren en soldaten van het Polsche leger gedurende zes weken een rouwband om den arm dragen, als rouw over den vermoorden president. Drie gewapende mannen hebben op het kantoor van de mijn Konstantin bij Jfesen 5 miljoen imark gestolen. Hoe wel zij op» hun vlucht beschoten werden, zijn zij er 'in geslaagd pier auto met 4,5 millioen te.ontkomen; een half millioen hebben zij' <£p de vlucht van het kantoor naar de atuo verloren. Zeven "en twintig forten rondom Parijs zijn door het militaire bestuur niet langer meer voor de defensie noodig' ver klaard, en men zal ze spoedig ontman telen. Van allo zijden komen nu aan- vragen 0111 do vrij komende terreinen toegewezen te krijgen: ptoilantropische in stellingen, sociale werken, sp'ortvereenï- gingen. Do rechtbank te Essen veroordeelde een mijnwerker, die bij' de onlusten in Maart 1920 een rood leger aanvoerde, wegens moord ter dood. Hij had door een z.g. revolutionaire rechtbank onschuldige rijjksweersoldaten e.a. gevangenen, naar het heette wegens spiorinage, ter dood veroordeeld en het vonnis aan de sol daten onmiddellijk laten voltrekken. Iop een door U gekochten koker Zenuwtabletten V dat men U geen namaak verkoopt. Eisch daarom in Uw belang uitdrukkelijk een koker Het Collectief Contract in de Typ 0graf ie. Gisteren vergaderde in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen te Utrecht de Ne- ,'derlandsch Christelijk Grafische Bond, teneinde een beslissing te nemen over het contract in het boekdrukkersbedrijf. Door verschillende afgevaardigden wer den ernstige bezwaren aangevoerd tegen de verlenging van den arbeidstijd, daar grootere werkloosheid daardoor gevreesd werd; de verslechtering der rechtspositie werd als -ongemotiveerd bestreden, terwijl ook de vermindering van het loon door sommigen als een aantasting van het le venspeil werd gevoeld. De bondsvoorzitter, J. H-ofman, beant woordde de gemaakte bemerkingen en hoe wel toestemmende dat het contract de spo ren der alge-meene malaise vertoont, ad viseerde hij namens het hoofdbestuur hel contract aan te nemen, aangezien dooi verwerping der C. A. O. geen verbetering v,an positie kon worden verkregen. Daarna aanvaardde de vergadering met 954 tegen 303 stemmen het contract in de typografie. De vergadering werd voort gezet om te heslissen over het contract in het bindersbedrijf. Postdienst op Oudejaarsdag. Op de vragen van den heer Duy-maer van Twist in zake Uitbreiding van den dienst van het personeel op de groote postkantoren op Zondag 31 December 1922 heeft de Minister van Waterstaat geantwoord liet ligt in het voornemen, evenals vo rige jaren, niet alleen op do groote post kantoren, doch ook elders, imet het oog op den te verwachten groolen toevloed van correspondentie tijdens de jaarswisse ling de noodige extra maatregelen te tref fen. De diensten van het personeel zullen daarbij mede op 31 December uitbreiding behoeven. Deze uitbreiding zal overigens tot het onvermijdelijke worden beperkt. Bleven de vorenbedoelde maatregelen op Zondag 31 December achterwege, dan zouden niet alleen de o-p dien dag reeds ter post bezorgde stukken aanzienlijk in de overkomst vertragen, doch in de werkzaamheden zou een zoodanigen ach terstand ontstaan, dat nog dagen lang, zeer tot schade van handel en nijverheid, do nadeelige gevolgen -zich zouden doen gevoelen. De -ondergeteekende acht het daarom, hoezeer dan ook tot zijn leedwezen, niet -mogelijk -om te voorkomen, dat van liet personeel op Oudejaarsdag meer dienst wordt gevorderd dan op gewone Zondagen geschiedt. Recht v-oor het bezorgen van telegrammen. Er zal voorlo-opig geen uilvoering wor den gegeven aan het plan, een recht van 30 gulden te heffen voor het be zorgen van telegrammen aan een ander dan het gewone adres. De directeu ren van groote telegraafkantoren moeten tegen dit v-oorne-men bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie ernstige be zwaren hebben ingebracht. »uim u«mwiiiimwqjiaiim iimimmwj ri—u i«fwc^acaiyv»s.--j5 Middelburg. Gisteren hebben wij een tweede kijkje genomen op de tentoon stelling van pluimvee, konijnen #n dui ven in het- „Schuttershof' en wat wij' gis teren reeds verwachtten, nu bijna a-lle hokk-en bezet waren, melt over liet alge meen pracht-exemplai'iein dei' verschillen de rassen en diersoorten, konden wij al leen besluiten eten laatste opwekking tot een druk bezoek neleir te schrijven. - Maar er zullen behalve del -ongeveer 1400 dieren nog enkele! andere standen te zien zijn 011 wel diel van dhr K. Meer- tens, „P. Sluis, West Frisis van A. Hen- stra, vertegenwoordiger van -dhr Maar- tense, allon vallende in dezelfde branche, ■die van vo-ed-er voor de dietrfcjes, m'aar juist d-eze verscheidenheid verhoogt de waarde der tentoonstelling. -Verder «tailleert -de firma Schutte en Thi-eme ontsmettingsmiddelen enz. heeft het blad „Avicultura" zich ook een plaatsje veroverd; komt de drukkerij1 „De! Vlijt" uit Arnhem met een stand, van druk werken op het gebied van het fokwezen; zal dhr Van Diriel mandenwerk toonen; heeft dhr Pas uit Zetten een étalage ge maakt van zijn -drinkbakken en komen dhrn M. Duijts uit Oistarwijk -en G. W. Ouwehand uit R,henen uit mot practise!# dag- en nachthokken. Het wachtwoord luidt dus: hedenavond, Maandagmiddag, Dinsdag en Woensdag „Naar het Schuttershof, naar de tentoon stelling' der M.T.V." Go-es. Gisteravond werd voor een goed bezette zaal in het Schuttershof door de heeren Jac. Ros uit München (piano) en A. Lornan uit Middelburg (viool) een wel geslaagd concert gegeven. Dhr. Ros, die reeds vroeger in Go-es van zijn muzikale talenten blijk gaf, handhaafde zijn roem als buitengewoon pianist. Ook dhr. Loinan heeft schitterend gespeeld, waarbij dhr. Ros uitnemend accompagneerde. Het was een heerlijke kunstavond en wij kunnen den musici niet anders toeroepen dan een: tot weerziens. l-ersieke. Bij besluit van den Minister van Financiën 13 Dec. 1.1. is vastgesteld, dat het percentage der te storten gelden der Coöp. Ver. Centraal Oesterbureau te Ierseke zal bedragen 25 van de vérkoop- prijs der oesters. Zulks voor drie ach tereenvolgende jaren. Vlisslngen. Van de werf der Kon. Maat. schappij „De Schelde" werd hedenmor gen te water gelaten de onderzeeboot K IX (groot model) in aanbouw voor hel departement van marine. De heer A. Korteweg, werkmeester der bankwerkerij van de Kon. Maatsch. „De Schelde" zal, na 46 jaar op deze fabriek te zijn werkzaam geweest, met 1 Januari met pensioen den dienst ver laten. De sergeant-konstabel A. J. Lous wordt 12 Januari a.s. overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord naar het wachtschip te Vlissingen. De arbitrale commissie welke be noemd is om uitspraak te doen in het bekende geschil tusschen de electrische centrale en. het gemeentebestuur heeft rap port uitgebracht. De commissie bestond uit de heeren J. Boelen, hoofd-directeur der gemeente bedrijven te Middelburg, H. Ammers, des tijds directeur van de stedelijke fabrie ken van gas en electricitcit te Leiden, thans directeur der N.V. Centraal Bu reau Baboock en Wiloo Stork te Amster dam, terwijl deze gezamenlijk als derde arbiter hebben gekozen mr. F. A. Hol ster, advocaat te Amsterdam. Volgens de arbitrale Uitspraak zou de maximumprijs voor verlichting 36 '/2 cent en voor kracht. 22 cent per K.W.U. moeten bedragen. De electrische centrale heeft geen volle dig gebruik van de uitspraak der arbiters en do prijzen resp, bepaald op 32 en 22 cent per K.W.U. B. en W. leggen aan den raad over. een voorstel van de commissie van advies voor de crisiswerkloosheid tot het geven eener steunregeling aan die crisis- workloozen, welke alleen om physieke redenen niet tot de plaatselijke werkver schaffing zijn toegelaten en overigens vol doen aan de voorwaarden 0111 tot de werk. verschaffing te worden toegelaten. In het algemeen willen B. en W. geen taitkeering geven aan hen, die na 1 Ja nuari J.923 zijn gehuwd of kostwinner geworden, terwijl zij het billijk achten, dat de steun in geen geval meer zal be dragen dan f 'L beneden het loon, dat in de werkverschaffing kan worden verdiend. Overeenkomstig het desbetreffend ver zoek en mede in het belang van den kunstkring het Zuiden stellen B. en W. voor het badpaviljoen wederom te ver pachten aan de Commissie van Liquidatie der Credietbank voor Nederland te 's Gra- venhage. !B. en W. stellen vooir niet in tel gaan op h-et aanho-d van die N.V. Gewapend betonbouw „Zeeland" to Ziörikzee, om te gen d-en prijs van f 3100 ze-er getrieielijko woningen van gewapend beton t# bou wen in verhand -daarmede, dat „Goöd Wonen" ni-et voor f 3300 kon bouwen. Intusschen heeft die Vdreeniging haar plannen zeer vetetemvoudig'd! en kan zij nu bouwen voor f3000. Nog wordt voorgesteld met ingang van 1 Mei eervol o-ntslag te velrleenen aan H. J. Mulder en ochtge-noota als vad-eT en moeder in het gasthuis zulks met t-oeh kenning van pensioen aan Mulder. Kloetitige. Evenals vorig jaar geeft Cloeting's Gemengd Koor op- Kerstdag we der een uitvoering in de kerk. Die goede naam van het Koor en niet minder van de alt-soliste en organist, zal mei een reden voor velen zijn om den Dinsdag middag voor deze uitvoering vrij; te hou den. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit nr. WoIfaartacJijk. Het Chr .Gemengd Koor „Psalm en Lied", evenals Cloeting's Ge mengd K-oor onder directie van den heer S. J. Tamminga, hoopt le Kerstdag zijn eerste uitvoering te geven. Wij* hopen met het koor en zijn directeur'dat deze eerste poging om voor het publiek te komen, goed moge slagen. Er zal ongetwijfeld Maandagavond veel publiek in de Geref. Kerk zijn. Borssele. Alhier is gisterav-oind opge richt een „Varkensvereeniging" met be ginnende '25 leden. Het bestuur zal be staan uit de heeren J. Corstanje Sr., J. v. cl. Velde, G. v. d. Zande, A. Duveko-t en Corn. Almekinders-, Genoemde hoeren zul len onderling de bestuursfuncties verdee- len. De vereeniging treedt 1 Jan. in wer king. Ovezand. De raad vergaderde Vrijdag. Alle leden present. Met de nieuwe rege ling der tractementen voor de burgemees ters werd accoord gegaan. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten om aan te drin gen op -opschorting van de geprojecteerde sp-oorweglijnen door Zuid-Beveland, daar met het oog op den dalenden tijd het be talen van de hooge bijdragen door de Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Adverte n 11n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. per Stoker GO cent. per koker 45 cent. Verkrijgbaar voer engros i W.V. v.h. SSHULTE Cri, «V3 5 0 E L B U R G. ti» mca truabkszurv gemeenten en polders te bezwarend wer den geacht. In de verordening op de vee markt werd een wijziging aangebracht. Besloten werd voortaan voor staangeld eener carousel f 20 te heffen, voor ver- kooping van beesten op het marktplein! f 10 en voor elke bioscoopvoorstelling f 5. Bij aanvoer op de voor- en najaarsvee markt zal van elk stuk vee 20 cent marict- geld worden geheven en voor ieder schaap of varken 10 cent. Tot lid der commissie' van Toezicht op het onderwijs werd her benoemd S. H. Bakker. Tenslotte had in de begrooting van 1922 een wijziging en en af- en overschrijving plaats. Oude lain de. Donderdagavond werd in de Chr. school eein ouderavond gehouden. De vergadering werd na het zingen van Psalm 254, lezen van Coll. 31225 en gebed door den voorzitter van het school bestuur dhr. D. Meulenberg geopend, welke na een woord van welkom tot de onge veer 30 aanwezigen te kennen gaf, dat hij d-e opkomst grooter had mogen ver wachten. Daarna refereerde de heer D, Meulenberg over: „School en huisgezin", waarop een aangename discussie volgde. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en een verversching aangebo den. Het hoofd der school dhr J. Botten berg, noemde nog dé voornaamste wij zigingen der aanhangige schoolwet, waar na hij na het zingen van Psalm 252 de vergadering in dankgebed v-o-orging. Bij den landbouwer W. de J. heeït een kip dezen zomer 3 kee1' kuikens uit gebroed. De eerste 13 op 30 Maart, w.o. 12 hennen, later 9, en thans elf. Nu,- het mocht wel, want verleden jaar had' deze kip zich gezet op één ei miet al» bro-ed een haan. Baarland. In de afgeloopen campagne werden op de weegbrug gewogen 5147000 kilo's bieten, wat 1886000 kilo's %ninder is dan verleden jaar. 's-Heer Arendskerke. Woensdagavond werd een openbare vergadering gehouden van pachters vati gr-onden toebehoorendei qan het Burgerlijk Armbestuur, d-e kerk voogden van de Ned. Herv. Kerk ten aan de Diaconie der N. II. Kerk. Een vijftal personen hadden zich tot een comité ge vormd, bestaande uit de heeren C. Phi- lipse, L. Wisse, J. M. Weststrate, A. Schipper en J. Nagelkerke. Bij monde van den heer C. Philipse werd het doel uit eengezet om te trachtten hij betrokken besturen e-en verzoek te richten tot ver andering in de pachtvooi'waarden. Door verschillende personen werd het woord gfcvoerd en hun instejmming betuigd met het plan van het comité. Slechts één .pers-oon wilde vragen om totaal ontslag, maar het comité durfde met g-een eisch komen. Toch was men er van overtuigd, dat betrokken besturen, doordrongen van de noodzakelijkheid door den drang der tijden ontstaan, den nood zullen willen helpen lenigen, en do burgerij voor on dergang bewaren. Alzoo besloten. Staand# de vergadering werden op de eerste lijst 37, op de tweede lijst 36 e-n op de derde lijst 37 ha-ndteekeningen geplaatst. (G. Crt.) Domburg. In de Donderdag gehouden vergadering van het Groene Kruis wier den als bestuursleden herkozen de heeren L. J. van V-oorthuijs-en en P. J. Eloufc" De begrooting voor 1923 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f927,50. Er werd een reglement vast gesteld op de uitkeering die vanwege de vereeniging aan de leden bij opname in een ziekenhuis geschiedt. Bij zulk een opname wordt een tegemoetkoming van f25 in de ziekenhuiskosten verteend aaa de leden en hun minderjarige inwonende gezinsleden, meerderjarige gezinsleden kunnen tegen betaling van f0.25 in de zelfde voorrechten deelen. Cadzand. Woensdagavond sprak Mr. v. Dusseldorp voor de C.-H. Unie. Op duide lijke, eenvoudige wijze zette hij cte begin selen der Unie uiteen. Na afloop zijner rede werd een kiesvereeniging opgericht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1