De Walchersche Boerin. DURE ROOMBOTER NIET MEER NOODIG. Beclames. Buitenland. i% o 71 Vrijdag 3^ lïecember 1933 87e «faargai i? VRAAGT UWEN WINKELIER TER VERVANGING ALLERFIJNSTE MELANGE De pittige natuurbotersmaak proeft een ieder onmiddellijk. Sïf Prijs SS cent per pond. 181 Binnealanl Staten-Reneraal Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsistraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Wegens het Kerstfeest verschijnt ons Maid Maandag en Dinsdag niet. Zij, die zich me[C 1 Januari op ons blad abonnecren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. gratis. COLIJN. Men kan er zich van af malcen met te zeggen: „het zijn niet de slechtste vruchten waaraan de wespen knagen", wanneer men van socialistische zijde zoo nu en dan geschrijf ontwaart, waarvan zelfs de vorm niet dooi' den beugel kan. In „De Baanbreker", het roode blad in de provincie Zeeland, is in het numfner van lo Dec. 1922 een zg. Kameroverzicht opgenomen, waarin in een schimptrant, waarvoor menig S. D. A. P.'er zich te recht zou schamen, na van den inhoud te hebben kennis genomen, de leider van de Anti-revolutionaire partij, met dikke woorden en rollende zinnen, grofheden zonder eenige ridderlijkheid den volke wordt vertoond. In een vertoog van breedsprakige hol heden, bij sluw doodzwijgen van door socialisten moeilijk te weerspreken fei ten, door 'n gezwollen „behandeling" van denkbeelden, die om aandacht en ernstige studie vragen, wordt op gewetenlooze spot zieke wijze in den trant van misleidend staatsgetwist de voorman van liet Anti revolutionaire volk aan het gegrinnik van „bewesten" en hun leidslieden overge geven. Voorzeker, socialistische verweerkunst ,is dit ergerlijk geschrijf niet, vergeleken met wat de degelijken onder die volks groep in woord en geschrift gangbaar maken; en indien van Anti-revolutionaire zijde zoo weinig kwartier gegeven werd aan den heer Troelstra; wanneer van die zijde ten aanzien van laatstgenoemde geen „oorlogsrecht" bestond, men zou over zooveel harteloosheid en matelooze vijandschap zich, niet ten onrechte, ver bolgen betoonen. Zouden Anti-revolutionaire woord- of penvoerders wel rustig hun gang kunnen blijven gaan, zonder veel tegenspraak, in dien te pas en te onpas Mr Troel s tra werd blootgesteld aan openlijken s c h ij n van principiëel verweer, waarbij het door dien staatsman gesproken of geschreven woord buiten zakelijk vertoog wordt ge laten en slechts den persoon, naarmate hij voor de pa rt ij gevaarlijker dingen heeft gezegd of geschreven, te lijf gaan ■en er onder werken in aanmatigende on hebbelijkheid? De betoogtrant van Colijn bij de al- gemeene beschouwingen in de Tweede Kamer dit keer moest niet worden be schouwd met het dankbaar oog van den ■erfgenaam, daarin moesten niet worden ge zocht en gevonden de bouwstoffen voor het huis van de toekomst; met den lis- tigen blik van hein die naar waarheid niet zoekt, die de te berde gebrachte denk beelden niet ernstig wil overwegen, met het vergrootglas eener neerhalende on aandoenlijkheid ook voor de beste en meest aanvaardbare denkbeelden ge zocht naar geringheden, die, op z'n slechtst, eenige nadere toelichting be hoefden, ofschoon van nevengeschikt be lang. Voor het „roode" volksfront moest Co- lijn getrapt worden en vernederd, als boe man uitgekreten en verdonkermaner zijner eigen uitgesproken woorden. Dit heeft men moodig tegen den in ons land wassenden invloed van het Gereformeerd Protestan tisme en sterk afnemend geloof in de zege praal der socialistische beginselen. Het wezen van de socialistische markt schreeuwers in de provincie dwingt hen tot dergelijk weerzinwekkend verweer. Een andere betoogtrant zoude geenerlei uitwer king hebben; ,de „staatkundige" ziens wijze van de plattelandschc roode leiders 'dringt hen vanzelf tot dergelijke redenee ring; een andere zou niet blindelings ge loofd worden 1! „Dat Nederland niet te verdedigen was", de schrijver behoeft nog aan te toonen, dat Colijn d i t zeide. In zake marine had men ook willen vernemen htet oordeel van Colijn! Het hoofd vol van eigen nei gingen en denkbeelden zou men gaarne nog weer de waar willen tot het aanrich ten van den socialistisehen disch. Immers uit geleend en tweede-hands goed is de spijslijst immer samengesteld; dit begint te verdrieten en de aantrekkelijkheid er van blijkt minder groot dan tevoren- Naar den schijn moet Colijn de leiding hebben aanvaard van Van Zadelhoff en Hugen- holtz! De waanzinnige voorstelling woi'dt gecolporteerd, dat Van der Voort van Zijp en Duymaer van Twist bepalen hoe en wanneer Colijn spreken zal of zwijgen. Com mentaal wordt gevraagd van onbe nulligheden, van feiten tè simpel om er tijd aan te verspillen en dat onder die vermomming van scherpzinnigheid! De vuige insinuatie wordt losgelaten alsof tus- schen Colijn en Nolens, Nolens-Colijn be trekkingen bestaan in geven en nemen zonder Rog voor de belangen van het land! Nog niet is geëindigd de perfide beweging nopens de „Indische belangen in petroleum" om zoo de 1'oode volgelingen af te schrikken ooit weer naar Colijn te luisteren; immers, Colijn is dommer dan een die niet lozen of schrijven kan! Is de socialistische beweging in Neder land reeds zoozeer gedegenereerd, dat „op komelingen", de leerlingen van de Hol- la'ndsche grootmeesters dier leer, zich niet meer durven veroorloven een strijd die op beginselen doelt? Er is reden deze vraag te stellen, zoolang niet in dé „Baan breker" is uiteengezet waarom men er behoefte aan gevoeld heeft Colijn het rechte tegendeel te laten zeggen van wat hij feitelijk had gezegd. Vloeit misschien deze handelwijze voort uit wangunst? Colijn is nauwelijks van een interessante positie, onder het bren gen van groote offers van louter persoon lijken aard losgekomen en neemt de leiding van zaken in het parlement en daarbuiten op financieel gebied,, in militaire aangele genbeden, inzake onderwijs, binnen en buitenlandsche staatkunde, en inde „Baan breker" wordt 'n groot man klein ge smaald. Dat kan men in de roode kringen voortaan ufel nalaten, te eerder omdat dit gepaard gaat met het opzettelijk ver knoeien van de woorden van Colijn onder het mom van rechtgeaardheid en onschul dige leiderszin. Alles tezamen genomen, is het een spre kend feit, dat naast de aantijgingen en onzakelijkheden in het bewuste Kamer overzicht de roode penvoerder verzuimd heeft eenig bewijs voor zijn beweringen jaan te voeren en de bewijslast blijft voorloopig op den steller van dit over zicht liggen. Voor ons anti-revolutionairen blijft Co lijn een geliefde leider, die stuurman in storm en nevel op de 'brug, zoolang het God behaagt, ©u heel de anti-revolutio naire volksgroep schaart in trouwe zich om den leidsman die, met smaadheid be jegend door de felste vijanden, zich ge dragen weet door de liefde, het gebed en de aanhankelijkheid van velen hier en in Indië, omdat dit volk de over tuiging in zich omdraagt, dat van niets anders redding kan uitgaan dan van het Kruis van 's werelds Verlosser. Roode congressen van vrede en ontwa pening zijn droeve schijn. Als een schril le dissonant klonk in het Haagsche „mil- lioenenkoor" de stem van Radek en in de Fransche volksvertegenwoordiging gor den de rooden zich mede achter Poin- oaré aan tot den ondergang hunner Duit- sche broeders. Beken hierin de leegheid der roode redone eringOntwapenen en vrede voor allen, ook de sociale be- drijfsvi'ede is slechts mogelijk door de toepassing der Christelijke levensbeginse len, waarvan rood niet weten wil. Dat te willen is het geheim van Colijn's kun nen, roode haat ten spijt. De storm in Engeland; Uit een bericht in ons no. van gisteren heeft men gezien, dat er in het geheele Ziuiden van Engeland en in de Midlands hevige orkanen en sneeuwstormen ge woed. hebben, terwijl het ook in het Ka naal vreeselijk gestormd heeft en vele sche pen in gevaar verkeerden. In verband-hiermede is het niet zonder belang als bewijs van de mate van ze kerheid, die het luchtverkeer reeds bereikt heeft, te vermelden, dat de vliegdienst NederlandEngeland. en vice-versa Woensdag toch zijn gewonen gang gehad heeft, schrijft de „N. R. Ct." De sneeuwstorm ging op sommige plaat sen vergezeld van donder en bliksem. El ders vielen hevige regens, maar in de Noordelijke graafschappen woedden overal sneeuwstormen. In het Kanaal hadden vele schepen het hard te verantwoorden. Een kleine stoomboot uit Liverpool is ten Zuiden van het eiland Wight gezonken, nadat de bemanning zich een uur had afige- zwoegd om het schip te behouden. Een man verloor het leven en een is bezweken ten gevolge van de uitgestane koude. Van een ander schip, de olietankboot Scan dinavia, dat op de rotsen bij Portland is geloopen, werd de bemanning met groote moeite gered. Golven van meer dan twintig voet sloe gen over een van de hoofden te Dover en wierpen een aantal spoorwegwaggons om, van welke er acht geheel vernield werden. De nieuwe Poolsche president. Wojeiechowski, de candidaat van de boerenpartij, is tot president van de Pool- Verkrijgbaar te Middelburg bijBaan, De Bukviel, Bosch ('t Zand), Bosdijk, Broederband Oornelisse, Dekker, Dronkers Zoon, Dijke, Geers, v. d. Barst, Jansen, Kodde, Maljers, Rekkers, Simons, Gebr. Steenland, Verburg, Firma J. Verhage, Vleugel, Visser Remijn, De Vooruit, enz. enz te Souburg bijBosschaart, Contant, J. Cijsouw, H. A Cijsouw, Ovaa en Risseeuw; te Oostkapelle bijC. den Hollander en A. de Visser. •Jvr-'-"L-.v..' sclie republiek gekozen. Na den dood van Narutowicz kon men de verkiezing van Wojeiechowski verzekerd achten, tenzij Pils'udski, wiens naam weer genoemd werd, inderdaad mocht blijk geven er prijs op te stollen opnieuw de hoogste waardig, heid in den staat te bekleeden. Wojeie chowski is dan ook met een meerderheid van 87 stemmen gekozen. De stemmen verhouding was 298221. Wojeiechowski is in 1891 te Warschau bij een politieke betooging gearresteerd en daarop door de Russische overheid uit het land verbannen. Hij begaf zich toen naar Parijs, waar hij als typograaf aan den kost kwam. Op verzoek van de tsa ristische regeering, werd hij ook uit de Fransche hoofdstad verbannen. Hij ves tigde zich daarop te Londen. Eenige ja ren later keerde hij in het geheim te Warschau terug en nam deel aan do so cialistische beweging. In 1906 verkreeg hij vergunning weer te Warschau te verble ven. Hij wijdde zich nu in hoofdzaak aan de coöperatie. Tijdens den oorlog maakte hij. .zich verdienstelijk voor de levensmiddelenvoorziening van de stad. Toen de Duitschers Warschau bezetten ging hij er vandoor. Hij vluchtte naar Rusland en keerde pas in 1918 naar- War schau terug. (N. R. Ct.) Korte berichten. Een sneltrein van Belfast naar Du blin is gisterennacht door gewapenden op gehouden 10 K.M. ten Zuiden van Dundalk en in brand gestoken, nadat den reizi gers gelast was, den trein te verlaten. Een goederentrein uit Dublin botste later met den brandenden sneltrein en ook een goederentrein, die Uit een plaats ten N. van, Dundalk kwam, liep van de staven. Te Gent had een verwoede vecht partij. plaats tusschen anti-Ylaamsche en 'activistische studenten. Drie studenten worden gewond. De storm in Engeland houdt aan. Men vreest voor een orkaan. Het Rijksgerecht te Leipzig verklaart, dat 93 personen, wier namen voorkomen op de lijst van „oorlogsmisdadigers" der Entente, volkomen onschuldig zijn geble ken. Bij St. Nazaire (Fr.) zijn twee sche pen met elkaar in aanvaring gekomen. Negen leden van de bemanning van de Vindilis zijn verdronken. De aanklacht tegen Troélstra gaat niet door. Naar do „Tel." verneemt, heeft net O.M. in verband met de tegen mr Troelstra ingediende klacht ter zake van net door hem verscheuren en medenemen der snip pers van een in het bezit van twee brand- verzekerings-maatschappijen zijnd poiisaf- sehrift, dat door mr T'. ter inzage was ge vraagd on waaromtrent het vermoeden was gtrez n, dat het niet gelijkluidend was met de origineel© polis, besloten geen vervol ging in te stellen. Geldverspilling bij. de posterijen en telegrafie; In de „Msb." klaagt esn inzender erover, dat de technische dienst bij. d© posterijen en telegrafie zóó doorgaat met geldver- spillen, dat men zich daaraan wel ergeren moet. Massa"s gewone grond irbciders wer ken op de Veluwe voor den teehnischen dienst tegen een weekloon van 40 a 60 gulden. Bij dien dienst zijn reeds geduren de geruimen tijd Duitsche ingenieurs en monteurs werkzaam tegen ee>n loon van resp. 65 en 35 gulden per dag. De radioinric-hting op het Kootwij'ker- zand verslindt schatten gouds en kost nu reeds ruim negen millioen gulden; van een geregeld bedrijf is nog géén spoor te be kennen. Bij do eerste steenlegging van die in lichting is door technische ambtenaren op een reuzemanier gefuifd op rijkskasten natuurlijk. Er werd een lunch aangeboden flie gemiddeld 20 gulden per couvert kostte E,on .oorkonde werd opgesteld, ter ver eeuwiging van de eetrsfce steenlegging. Die oorkonde kostte maar 200 gulden ©n een afschrift hiervan slechts f175. Voor da onderteekening werd een duui inktstel met penhouder aangeschaft. Voor de nieuwe kantoren te Rotterdam Haarlem en Utrecht heeft mem telefoon- inrichtingen besteld, die niet minder dan respectievelijk 2 millioén, IV2 millioen en 2 millioen gulden kosten. Voor die drié kantoren samen 5V2 millioen. Onvoldoende controle is oorzaak van ge ringe prestatie van 't technisch personeel. Er worden te veel mannetjes voor gebe zigd en het aantal hoofdingenieurs etn in genieurs is te groot. D© inzender komt tot verschillende con clusies, o.a., dat de technische dienst al geheel gereorganiseerd moet worden; dat in hot geheel 6 of 8 ingenieurs voldoende zijn; dat alle werken van ©enigen omvang in het openbaar aanbesteed moeten worden dat strenge controle uitgeoefend dient ta worden op dienstreizen en dat het aantal dienstauto's en motorfietsen beperkt moet worden. Voorloopig voorschot. Ter kennis van de besturen der iojp 1 Ja nuari 1923 bestaande lagere bijzonder© scholen, die aanspraak hebben gemaakt op de rijksvergoedingen, bedoeld in art. 97 L. O.-wet 1920, wordt gebracht de regeling betreffende het betaalbaar stel len van een voorloopig voorschot op 1 Januari a.s. Het voorloopig voorschot wordt bepaald op gedeelte van het voor schot over 1922. In de maand Januari kan het bij den Rijksbetaalmeester worden uitbetaald. Op verlangen kan het voor schot ook per giro worden beschikbaar gesteld. Dlieven on spiritisme. De heer Men dels heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat del politic-autoriteit to Weiesp, belast met het doen van nasporingen betreffende oen inbraak in een fabriek aldaar, ten deze gebruik heeft gemaakt van de diensten van een ingezetene dier gemeente, die be weert mét onzichtbare wetens uit de gees tenwereld in verbinding te kunnen treden, teneinde langs dien weg onthullingen of aanwijzingen omtrent de onbekende da ders te verkrijgen? Oordeelt de minister dergelijk© opspo ringsmethode gewenscht en oorbaar? Zoo neen, acht do minister het dan niet noodig den betrokken politic-ambtenaar te doen weten, dat hij zich voortaan van der gelijk optreden hebbe te1 onthouden? De fruit- ©n groenten-invoer in de Ver enig de Staten. Zooals men weet, had de Federal Hor ticultural Board der Vereenigde Staten medio November besloten, om tegen 19 December een public hearing bijeen te roepen, ter bespreking van dei wensclie- lijkheid, om den invoer van versch fruit en versehe groenten uit alle landen tel beperken of te verbieden met het oog op het gevaar van het overbrengen van ver schillende soorten fruitvliegen. De correspondent van de „Tel." te Was hington seint thans met betrekking tot dé besprekingen op den eersten dag het vol gende: WASHINGTON, 19 Dcc. Op de heden geopende hearing inzake liet fruitvliegen gevaar, werd een officieel verschil ge maakt tusschen de landen, welke met de fruitvlieg zijn besmet en die, welke vrij van dit euvel zijn. Bij de laatste catagorié Moeder! dank er om. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onder wijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwa len. Het is niet verstandig om na de inspanning1 overdag 's avonds nog kat te strijken, verstellen, stoppen enz. Denk et om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwer king, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filt.ree- ren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de len denen en zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nierontsteking, blaaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit Zulke gevaren te Vermijden. Ver minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wan del meer buiten, en zorg voor meer ge zondheid-gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te wor den. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, door dat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaas kwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezond heid aan dit speciale niergencesmiddel. De handteekening van James Foeter komt voor op elke echte doos. Te Goes verkrijgbaar bij de PiaaUw Oo., en te Middelburg bij fa. C. Schulte Co. k f 1.75 per doos. (42) zijn officieel ingedeeld: Nederland, België Brazilië, Australië, Victoria, Nieuw-Zea- land, Tasmanië en Chili. Italië, Spanje en Zuid-Afrika warden echter beschouwd wél besmet met het ge vreesde insect. Er was een sterke strooming om be perkende bepalingen te treffen ton aan zien van den invoer uit de besmette lan den Voor do Nederlandscho exporteurs be staat dus geen gevaar. Dienstpaarden. I Naai' wij vernemen, is in voorbereiding; om' alle bereden officieren, die hun dienst paard niet noodig hebben bij de uitoefe ning van hun dienst, het dienstpaard te ontnemen. Hiervan zouden voorhands al leen uitgezonderd ziijn de officieren van den Generalen staf en van de cavalerie. In overweging is, om allen bereden offi cieren, die tot dusver nog gerechtigd wa ren tot het houden van twee dienstpaarden het tweede paard te ontnemen. Goed zoo! In deze richting is misschien nog heel veel te bezuinigen. Allerlei. Te Den Haag is een vergadering gehou den, belegd door de vereeniging van ge meentelijke en particuliere bioscoop-oom missies, waartoe een groot aantal maat schappelijke vereenigingen waren uitge- noodigd. Besproken werd de urgentie van rijkskeuring van films. Door de federatie van werkgeversorga nisaties in het boekdrukkersbedrijf is het concept-collectief arbeidscontract met 1138 tegen 33 stemmen aangenomen. Eerste Kamer. Ook de Eerste Kamer vergaderde gis teren. Aangenomen werd het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten bjedrage van 300 miljoen gulden, even als de begrooting van het staatsmunt- bedrijf nadat de heer de Gijselaar (c.-h.) had gewezen op het bedenkelijke van de waardedaling van den zilveren standaard. Met 26 tegen 12 stemmen werd het wetsontwerp tot opheffing van het de partement van landbouw aangenomen. Voorts werden een dertigtal kleinere ontwerpen z. h. s. aangenomen, zoome de ma eenige discussie het ontwerp tot regeling van het levensverzekeringsbedrijf. Hierna ging de Kamer uiteen tot Woens dagmiddag '27 dezer. Tweede Kamer. Gistermiddag ging de Kamer voort met de behandeling der Indische begrooting. De R.-K.) heer Feber hield een idea listische redevoering over de ontwikke ling van Indië ten gunste van Indië zelf. Vóór economische ontwikkeling gaat de cultureele, d.i. volgens spr. die, welke het christelijk beginsel ten grondslag heeft. Zooveel mogelijk wil spr. binnen afzien-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1