Buitenland. it de Provincie. Binnenland. Kerknieuws. zen 30 a 50 millioen te gunstig acht. hollend achteruitgegaan. Zes jaar geleden bedroeg de heele Indische schuld 218 millioen. Nu heeft Indiö een schuld van 1347 millioen. De Minister ziet geen kans om vóór 1925 tot een sluitende begrooting te ko men en Indië zal dus nog meer moeten leenen. De depreciatie van het ruilmiddel is in Indië dan ook al ingetreden: De Indische gulden noteert een paar procen ten beneden den Nederlandschen. Van 1910 tot nu zijn de inkomsten gestegen met 74 procent maai' met de uitgaven is die stijging verre overtroffen: •ze stegen met 1.38 procent. Uit Lausanne. 't Valt niet gemakkelijk, om met do Tur ken inzake de zeeëngten tot een oplos sing te komen. Zij verklaarden herhaalde lijk, dat zij tot de uiterste concessie zijn gegaan, zoodat, indien do geallieer den hun standpunt handhaven, overeen stemming onmógelijk js. En vast stond, dat de geallieerden hun houding niet zouden wijzigen. De Tur ken hebben dan ook gisternacht hun nachtrust maar opgeofferd om hun ant woord op1 de nota der geallieerden te bespreken. Een Reuter-telegram meldt nu, dat zij de voorstellen der Geallieerden betreffen de do doorvaart door de zeeëngten heb ben aanvaard behalve op' één punt, dat verband houdt met het signalceren van schepen. Turkije maakt echter nog steeds bezwaar tegen de controle van de gede militariseerde zóne door de commissie voor de zeeëngten. Een Vlaamsche Hoogeschool? Voorloopig plaatsen wij nog een vraag- teeken, ook na den uitslag dor stem ming iu ons nr. van gisteren vermeld. Niet alleen, omdat een deel der Vlamin gen, het stoere element, allesbehalve te vreden is, maar omdat het nog de vraag is, of de Vlamingen wol iets zullen krijgen. Do Nation Beige toch vertrouwt erop dat deze „ongelukswet" bij: de eindstem ming zal worden verworpen, een op vatting, die ook door de Gazette, de Nep tune en andere bladen wordt gedeeld. In de Vlaamsche pers gaan trouwens geen juichkreten op, want zelfs het wei nige, dat de Vlamingen wisten te verkrij gen, loopt nog altijd gevaar, en door do volgende artikelen van het voorstellen der taalcommissie en door de amende menten, die er nog aan zullen worden toegevoegd, ongedaan te worden gemaakt. Na de stemming Dinsdag bleef het kalm te Brussel. Nergens werd door voor- of tegenstanders betoogd. Te Gent werd een der voorstemmende katholieke Kamerle den, Siffer, bij: zijn terugkeer uit Brussel door een tiental anti-Vlaarasche liberale studenten uitgejouwd, maar tot een rel letje kwam het niet. Naar een blad weet te melden, besloten vele Luiksche studenten als protest tegen de aanvaarding van artikel één gisteren en vandaag te staken. Hetzelfde zou ver moedelijk vandaag te Brussel gebeuren. Ten slotte zouden deze studenten nog van plan zijn Vrijdag in de hoofdstad j een groote anti-Vlaamscbe betooging te houden, meldt de N. R. Ct. Uit de Kamerverslagen in de Belgische bladen blijkt, dat het Cam. Huysmans ge weest is die voor de stemming een laat ste rede gehouden heeft, ten gunste der rervlaamsching. Het was een zeer heftige rede. Wanneer 'gij weigert voor deze rechtvaardige hervormingen te stemmen, zoo richtte de spreker zich tot de Wa len, dan zal daardoor bewezen zijn, dat wij niets te verwachten hebben van het Belgische parlement. Gij stelt dan de se paratisten in het gelijk. Wij zullen dan allen verplicht zijn separatistische poli tiek te voeren. Deze woorden werden door alle flaminganten toegejuicht. Toen Mechelynck, de Grieksche liberale Fraïischgezindende frontpartij verweet in dienst cjcr Duitsche politiek te staan, stormde de frontafgevaardigde De Clerck óp hem af. Het kwam bijna tot oen hand gemeen. Een aantal flaminganten slaag den er echter in De Clerck tot bedaren te brengen. De houding van Mechelynck werd door alle Vlaamsche Kamerleden afge keurd. Hymans schijnt Franck voor een paljas gescholden te hebben, waarop de minister ran koloniën, die onder al het geschreeuw zijner Waalsche partijgenooten echter zeer kalm gebleven was, zei: „ik ben uw btelee- digiugen beu en zal u mijn getuigen zen den!" Wat de Waalsche liberalen niet tot bedaren bracht, zij schreeuwden: treed laf! wij willen niets meer met u te maken hebben De noodtoestand der stad Berlijn. De opperburgemeester van Berlijn is ontvangen door den rijkskanselier, wien hij den noodtoestand van de stad Berlijn Uiteenzette. De opperburgemeester wees er ook op, dat do stad voor de kinderen der armea, voor de rentetrekkenden en voor de zieken niet meer voldoende kan presteeren, en dat de nood nog grootei' moet worden, indien het rijk de stad niet te hulp komt. De rijkskanselier kon den opperburge meester natuurlijk niet een onmiddellijk bindende verklaring geven. Hij erkende evenwel den moeilijken toestand, waarin zich Berlijn bevindt en beloofde een spoe dige beraadslaging over de door de regee ring te nemen maatregelen. In aansluiting op deze besprekingen had de opperburgemeester de leiders der raads fracties bij zich verzocht, met wie hij den financieelen toestand van Berlijn gron dig besprak. Hij deelde mede, dat het deficit dit najaar, dat 7,2 milliard bedraagt, in elk geval moet worden gedekt. 4,6 mil liard kunnen gehaald worden uit de op nieuw voorgestelde verhoogingen der gas-, waterleiding- en electriciteitsprijzen. De rest hoopt men door een verhoogd aan deel in de inkomstenbelasting te krijgen. De hoogste valuta. Zweden heeft nu de hoogste valuta. Nominaal is de waarde van de Zwoedsche kroon 66 ct. Dinsdag stond hij op 67.3. De dollar, nominaal f2.50, stond Dinsdag f2.491/2- Dé Zwitsersche frank, die lang hoven de 50 ct. heeft gestaan, is sedert maanden er onder en stond Dinsdag op 47.45. De overige valuta, waarvan de beurs melding nmakt, slaan dieper onder pari. De Zweedsche valuta is dus de hoogste, dan volgt de Nederlandsche. Men is er in Zweden niet bijster mee ingenomen en vreest voor leen verdere stijging die den uitvoer zou belemmeren, de nijverheid drukken en de werkloosheid vermeerderen. Naar het schijnt, tracht men door het koopen van veel buiten- landsche valuta die stijging tegen te gaan. Korte berichten. Dien 16en October is in Sovjet-Rus land een telling van het aantal ambtena- ran gehouden, waarbij' gebleken is, dat dit, allo pogingen tot vermindering ten spijt, do laatste jaren nog is toegenomen. Aan de telling was een gedwóngen verlaging van het getal ambtenaren voorafgegaan, waardoor dit te Moskon van 228.060 tot 203.913 was gedaald. Moskou, als hoofd stad, telt 80.971 ambtenaren. Laat men de ambtenaren van het rijksbestuur buiten rekening, dan is het aantal ambtenaren te Moskou 12 pet. van de bevolking, terwijl voor St Petersburg het percentage 14 bedraagt. Henry G. Boonstra, de vlieger, die, 11a uil Zoulmoorstad in den staat Utah, vertrokken te zijn vermist werd, en door een flottilje van 16 vliegtuigen werd ge zocht, is terecht. Do man is gezond en wel. Zijn vliegtuig was verongelukt en hij' had onderdak gevonden in een hoeve op een afgelegen plek. Tc Rome is een Italiaansche Mij. opgericht, welke op groote schaal do vangst in de Noordzee zal gaan uitoefe nen, waartoe Duitschland reeds toestem ming heeft gegeven en 25 moderne vis- schersbodems levert, in afschrijving op de betalingen ter vergoeding van do oorlogsschade. Te Meltc hij Gent is oen auto, waarin twee personen gezeten waren, in botsing gekomen met een boom. De twee inzit tenden werden uit den wagen geslingerd en „yreeselijk gewond. Zij gaven spoedig den geest. Het bleken twee broeders, af komstig uit Antwerpen, te zijn. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 11 December van dit jaar 1.388.000, dat is 1294 minder dan de vo rige week en 435,133 minder dan in het begin van dit jaar. De Engelsche politie heeft in een vuilniswagen, die het vuilnis kwam op halen uit Buckingham Palace, een bom gevonden. Onderzocht wordt óf het voor werp geladen was. De politie liecht in- tusschen geen bijzondere bieteekenis aan liet geval en gelooft, dat de bom in den wagen werd geworpen door iemand, die haar kwijt wilde zijn, toen het voertuig naar het paleis reed. Aan de sovjetregeeHng wordt het voornemen toegeschreven, stappen te doen om de Oostzee te sluiten voor de oor logsschepen van alle naties behalve de oeverstaten. De politie te Altona arresteerde Dins dagnacht in een fabriekskantoor 25 per sonen. Zij worden beschuldigd van cleel- Ripming aan geheime organisaties en zijn naar het huis van bewaring overgebracht om te worden gehoord. Blijkens een radiogram uit Berlijn zijn de elf beklaagden in het jongste Rus sische proces tegen de soc.-revolutionai ren te«' dood veroordeeld. Clemenceau is van zijn Amerikaan- sche reis in Frankrijk teruggekeerd. Volgens een bericht van de „Cor- riei'e della Sera" heeft Mussolini besloten han de conferentie van Parijs, die 2 Ja nuari begint, persoonlijk deel te nemen. Hij zal den len Januari naar Parijs ver trekken. De Engelsche premier mag zijn huis niet verlaten. Hij heeft kou gevat, zoo dat zijn stem geheel weg is. Men ver wacht echter niet, dat de premier van zijn toegezegd bezoek aan Glasgow zal moeten afzien. Hevige orkanen en sneeuwstormen hebben gisteren in geheel Zuid-Engeland en cfe Middlands gewoed. Ook wordt mel ding gemaakt van zware stormen in het Kanaal, waar vele schepen met moeilijk heden te kampen hebben. De goederentarieven op de Duit sche spoorwegen worden met ingang van 1 Jan. met 70 pet., die voor vee met 60 pet. verhoogd. die reeds eenige weken te Doorn vertoef de. Graaf von Moltke keert naar Duitsch land terug. Voor de komende Kerstfeestviering zijn op! Doorn vele gasten aangekomen. De kei zer ko'mit den laatsten tijd weinig op hot dorp. Volgons het „Nws." houdt hij zich iederen dag bezig 'mót houtzagen. De hoofdredactie van „De Ne der lander". Prof. Slotemaker de Bruine is eenigen tijd geleden uit do hoofdredactie van „De Nederlander" getreden uit persoonlijke en zakelijke redenen. Tlians deelt het blad mede, dat ook mr Schokking ontheffing; heeft verzocht wegens te drukken arbeitf, zoodat de hoofdredactie voorloopig uit sluitend blijft toevertrouwd aan den lieer J. R. Suoeck Henkcmans. Op den huize Doorn. Die hofmaarschalk van keizer Wilhelm, graaf von Moltke, heeft ontslag genomen, daar hij zich niet vereenigen kon met de nieuwe toestanden op het kasteel sinds de komst van des keizers tweede vrouw, j Hij is vervangen door baron von Lön, 1 Bij1 Kon. Besluit is herbenoemd in het kanton Goes tot kantonrechter-plaats- vervanger mr J. W. GoedblrW. Voorts is aan de reserve-luitenants van het 3e regi ment J. P. A. van Scherpenberg en H. J. J. M. Lips; en van het 15e P;. A. v. d. Harst eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. E:n is benoemd tot bewaar der van de hypotheken, scheepsbewijzeu en 'tkadasetr te Amsterdam C. Wiersma thans ontvanger der successierechten te Amsterdam. Ook is uit "s 'rijks kas ver leend in verband met d© Landarb.-wet aan Ide gemeente 's Heer Arendskerke oen maximum van f 11.700, 'ter verstrekking aan de in die gemeente opgerichte ver- ceniging, uitsluitend werkzaam1 ter bevor dering van de verkrijging yan onroerend goed door landarbeiders, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als los land in pacht uit t e geven. Verplaatst van Veere 11 ar Rotter dam (postkantoor) cle besteller J'. L. Ven- teville mot ingang van 1 Februari 1923 en van Rotterdam "(postkantoor) naar Kattendijke, de besteller J. W. Gebraad met ingang van Januari 1923. („M.-Crt") Middelburg. „De moeder en haar Kind". Over bovenstaand onderwerp spi'ak giste renavond in „Mcrcurius" de heer S. Brands ma voer de Afdecling Middelburg van den Ncdcrlandschcn-Christen-Vrouwenbond. Nadat Inleider met een kort woord heeft meegedeeld, waarom hij speciaal spreekt over de moed e r ea haar kind en niet over de ouders cn hun kind, toekent hij den toestand van de vrouw in het paradijs. Toen kwam het bedrijven van kwaad en moest straf volgen. „Mot smart zult gij kinderen baren", luidt Eva's vonnis. Dioch niet alleen bij het baren, maar ook bij het grootbrengen ondervindt dc moeder veel smart. Spreker toont dit nader aan uit de Schrift. Bijna geen gezin, of er spreekt uit moeite bij do opvoeding. Deze moeite isj >c\en gevolg van do zonde. Het kind draagt roods bij de geboorte de kiemen van allo kwaad. Daarom moet de moeder wieden. Waar zij echter zelf zondares is, moet zij hulp vragen van God in het gebed. Voorts merkt spreker op, dat do moeder haar kind moet liefhebben ea diens liefde moot zien te winnen. Hij toont dooir tal van voorbeelden aan, dat aan dit alles zoo veel ontbreekt. Nog vele andere moeilijk heden, die zich voordoen bij de opvoeding worden besproken en tal van wenken ge- gegeven. Spreker besluit met cle moeders te- wij- zon op bet loon, dat God verbindt aan moedertrouw, loon, waarvan God soms op aarde reeds iets doet genieten, maar dat volmaakt zal zijn, wanneer we eenmaal onze kinderen mogen terugvinden in het Vaderhuis daarboven. Onder stille aandacht werd deze interes santo lezing aangehoord. Jammer, dat niet alle leden der afdeeling tegenwoordig wa ren. Zc hebben veel gemist. Dhr Brandsma gaf wijze, paedagogische lessen en dat op zulk een wijze, dat Ze bij de vergadering inslaan moesten. Mevrouw Petermeijer dankte in hartelijke bewoordingen den heer Brandsma voor diens leerzame lezing. Spreker zelf opende en sloot de ver gadering met gebed. Goes. In verband met de Kerstdagen Zal de wekelijksche marktdag volgende week op Woensdag worden gehouden. Goes. Hedenmorgen had in de 's-IIee1' Hendrikskinderenstraat alhier het volgende ongeval plaats. Twee zoontjes van V., wonende ten huize van B. in den Heer- nisseweg, reden met een handwagen met sloffen den opril af van de Matth. Smalle- gangesbuurt, toen daar een auto van den heer P. uit Middelburg van de zijde der 's-H. Hk.straat passeerde en den hand wagen aanreed, waardoor een der knaap jes, de 5-jarige V., door den wagen tegen den grond geworpen werd. Het ventje werd bij de dames Arnoldi in huis ge bracht; dr. Snoek was spoedig ter plaat se, constateerde dijbeenbreuk en legde een noodverband, in afwachting dat voor ver dere verpleging in 't Gasthuis zal wor den zorg gedragen. Den chauffeur, den heer B. uit Middelburg, treft geen schuld. Vlissingen. Bij beschikking van minis ter van financiën is aan den heer A. M. Baljeu te Middelburg dc bouw van het ge bouw voor de nieuwe R;. H- R- S. alhier1 gegunt voor de som van f221.979, bij gebruik van Waalsteen. lerseke. .In de Woensdagavond gehou den huishoudelijke vergadering der vereen, voor Geref. Lager onderwijs alhiör, waren 20 leden aanwezig. Als bestuursleden wer den herkozen dbrn H. Vendeville en J. Sinke. Het supletiefonds blijft onveranderd bestaan. Dhr J. Bieding behandelde op actueelo wijze het onderwerp: „Strevend naai' 't Ideaal", waarop eenige aangename bespreking volgde. Die rondvraag leverde eenige huishoudelijke zaken op. Er werd nog een commissie gevormd om na ie gaan welke jongeren nog lid kunnen worden van de veréeniging. Wemeldinge. In het verslag van do ver gadering van oud-leerlingen der land- en tuinbowweursus, waarin dhr. Stevens uit Goes sprak, staat dat de opkomst miniem was; dit is onjuist. Deze vergadering van Oud-leerlingen is integendeel een uitne mend geslaagde geweest, ook door 't groote aantal aanwezigen, namelijk een kleine zestig. Er zijn door ons tal van vergade ringen bijgewoond, waar 't gelal aanwezi gen heel wat minder bedroeg. Over de opkomst was men hier dan ook terecht hoogst tevreden. 's-Heer Arendskerke. In de gisteren ge houden raadsvergadering werd 11a instal latie van het nieuw gekozen raadslid, dhr J. Nöteboom, onderzocht de ingekomen ge loofsbrieven van dhr Joh. Sandeo en na goedkeuring tot diens toelating besloten. Daarna werden achtereenvolgens benoemd: Tot lid van de commissie op hot lager onderwijs dhr J. van Houte; tot lid van de schattings-commissie bedoeld in art. 57 der wet op cle inkomstenbelasting 1914 en van het Burgerlijk armbestuur van 's-Heer Arendskerke dhr J. Smit Jzn; tot lid van het Groot Armbestuur van "s-Hocr Hendrikskinderen dhr I'. Oudkerlc en tot afgevaardigden naar de vergaderingen van do aandeelhouders van de Waterleiding- Maatschappij „Zuid-Beveland" in 1923 dhrn Die Putter on Valkier. Verder werden op nieuw vastgesteld een verordening op do heffing van opcenten op do rijksinkom stenbelasting en een op de heffing van op centen op do vermogensbelasting. Hierbij Werd bepaald, dat het aantal dezer to heffen opcenten behoudens Koninklijke goedkeuring niet meer zullen bedragen clan handerd. Vervolgens komt in de behan deling de gemeente-begroeting voor 1.923. Na artikclsgewijze behandeling dezwr be- grootingwordt ze tenslotte met algemeen 0 stemmen vastgesteld in ontvang en uit gaaf op een bedrag van f 99.089.44met oen post voor Plaatselijke Inkomstenbelas ting, opcenten rijksinkomstenbelasting en opcenten vermogensbelasting tot een ge- gezamenlijk bedrag van f 30.000 (tegen f40.000 over het vorig jaar) en een post voor onvoorziene uitgaven van f 1500.73'/:; Tenslotte wordt vastgesteld een suppletoir kohier op de belasting op de honden tot. Óen bedrag van 131 cn een suppletoir ko hier voor den hoofdelijken omslag dezer gemeente tot een totaal bedrag van f 101.95. Hierna sluiting. Zierikzee. Bij den inspecteur der directe belastingen, enz. alhier is ingekomen de somma's van f85.48 en f 15.75, respec tievelijk wegens te weinig betaalde in komstenbelasting 011 verdedigingsbelasting II over 1919—20; St. Plrilipsland. Dinsdag vergaderde de Raad. Op verzoek van Ged. Staten wordt een kleine wijziging gebracht in de hef- liingsverordening der plaatselijke inkom stenbelasting. Aan onderwijzer F. v. Duin wordt met 1 Maart 1923 eervol ontslag verleend en zulks op zijn verzoek. Om trent cle circulaire van Ged. Staten be treffende jaarwedde Burgemeesters blijft men bij het in een vorige vergadering uitgesproken advies. Tot lid van het burgerlijk Armbestuur wordt J. Mol (aftr.) herbenoemd. Bij de rondvraag vragen dhrn. v. Nieuwenhuijzen en Neele over het geven van een advies, inzake begin leggen buizen waterleiding. Dhr Neele vraagt of er werk aan de gemeente is voor werkloozen. De voorzitter zal hierover nog eens nadenken. Dhr. Beurkens acht wit verven van palen naai' de halte noodzakelijk. Na een aangenaam oud- en nieuwjaar ge- wcnscht to hebben sluit de voorzitter de vergadering. IJzendijke. Dinsdag had C. de Buck alhier het ongeluk, terwijl hij zijn geweer afzette en denkende dat het ongeladen was het ongeluk dat het schot afging en hij de volle lading in zijn hand kreeg, waardoor geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, welke werd verleend door dokter Hermans alhier, waarbij bleek dat de gekwetste twee zijner vingers zal moe ten missen. (N. Z. Ct.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Katwijk aan Zee J. Nauta te Workum; te Opperdoes H. P. Brandt cand. te Amsterdamte 's Grevelduin Capelle A. Meijers te Woubrugge. Bedankt voor Baambrugge door F. F. J. v. d. Plassche te Krimpen aan de Lek. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Den Helder J. L. de Vries te Rijnsburg. Geref. Gemeenten. Tweetal te Opheusden J. R. van Oordt te Ridderkerk en J. Vreugdenhil te Bors- sele. Beroepen te Amsterdam J. Vreugdenhil te Borssele. Ds M. A. G. Vorstman, Ned. Herv' pred. te St. Jacobi Parochie, waar hij de opvolger was van ds A. C. Leendertz, heeft het beroep aangenomen naar Beets, waar liij de opvolger wordt van diens zoon ds T. Leendertz. „Gode dankbaar", dat is de titel van een „toespraak gehouden in de Groote Kerk te 's Gravenhage opi den 26en Nov. j.l. ter herdenking van 25-jarigen Evan geliedienst" door ds J. C. Schuller, pre- dikant bij de Ned. Herv. Gemeente al daar. (Uitgave Erven W. A. Reschoor, aldaar). Wrj'l ds Schuller als oud-pre dikant te Goes nog vele vrienden aldaar cn op Zuid-Beveland heeft, vestigen wij op deze uitgaaf de aandacht't is een persoonlijk woord, een woord uit het hart; waarin de leeraar (evangelist) en kele schoone bladzijden uit zijn levens boek te lezen geeft; voorin slaat zijn portret: ds Schuller in zijn studeerkamer; hij is 't „sprekend", zeggen de Goese- naars; vriendelijke herinneringen worden opgewekt bij de beschouwing. „Eben Haezer", onder dezen naam ver scheen ieder jaar de kalender van mcj. H. W. S(piering), Terecht meende do uitgever Callenbach te Nijkerk, dat met den dood dor geliefde schrijfster deze uitgaaf niet behoeft tc worden gestaakt. Daarom verscheen iu zakformaat een Eben Haezer Bijbelsch Dagboekje voor 1923, met bloemlezing uit haar geschrif ten. Voorin is gelegenheid voor aant.ee- keningen. L. Penning hoeft hij, J. N. Voorhoeve te Den Haag voor zijn heengaan naar Zn id-Afrika ter perse gelegd een ge schriftje „Oudejaarsavond", zeer geschikt ter uildecling. Het kost hij getallen besteld slechts enkele centen per exemplaar, cn is door zijn „sprekende" titelplaat en tref fend verhaal oen uitnemend middel ter Evangelisatie. De titelplaat: de besneeuw de klokkctoren, de bel luidt, cle sneeuw dwarrelt, de sterren glinsteren, de wijzer plaat staat op 12 Godsdienst.... voor de bin nenkamer? In het „Weekbl. voor de Vrijzinnig-Hervormden" kwam eenigen tijd geleden een artikel vart de G. voor, waarop we hier de aandacht vestigen. In deze beschouwing yan een moderne ko nten wel gedachten voor, die vele vrij zinnigen ter harte mogen nemen, omdat zij den godsdienst van het publieke ter rein willen weren. Maai' ook zijn er nog wel „rechtzinnige", zwaar-orthodoxo men schen, die den godsdienst in him binnen kamer willen opsluiten, maai' verder in dien ze zich op publiek terrein niet geheel onthouden, soms nog de zijde kiezen van hen die allesbehalve „rechtzinnig" in den godsdienst zijn. Zulken sturen him kinde ren liever naar een Openbare School dan naar een» Christelijke, want wat er op de laatste aan de ziel ten koste gelegd wordt, is toch maar memsclienwerk I En in de poli tiek gaan ze ook al den linkschen. kant uit. Maar ter zake. We laten hier verder zonder op- of aan merkingen volgen wat goeds ei' in is neme men er uit! het oordeel van den vrijzinnigen schrijver „Dezer dagen wordt in sommige gesprek ken en redevoeringen weer luid opgegeven va'n de groote achting, die men don gods dienst toedraagt. Hij is veel te goed voor de politiek, staat er te hoog voor, 0111 in de politiek tc worden betrokken. Gods dienst, zoo liet iemand zich onlangs uit, is voor cle binnenkamer. Och, dit lijkt zoo mooi. En dan heeft men ook geen last van den godsdienst, dat is óók mooi. Nu, gelukkig is de gods dienst toch ook nog voor de Kerk, ook voor de Christenheid. Eigenlijk gaat cle vriend van de binnenkamer liefst ook maar niet naar cle kerlc. Gezamenlijk zingen, gezamenlijk luisteren naar het Evangelie woord of naar een godsdienstig woord van den prediker, ja, dat is eigenlijk tóch al mis. Want het geschiedt niet meer in de binnenkamer. Mij dunkt, dat de Kerk alleen al goed is, omdat zij den godsdienst uit die be faamde binnenkamer brengt. Zij staat mid den in de stad of het dorp cn toont ook nog wel aan, dat in zulk een dorp of stad het leven door de Kerk wordt verrijkt. Moet nu de Christenheid, die gelukkig nog niet alleen in binnenkamers ieder voor zich tot God gaat, maar ook gezamenlijk, in de kerken, moet nu de Christenheid niet anders doen i,n de kerk dan -individu - eele getuigenissen van het zielscontact hooren of zoeken, dat tusschen God en allerlei menschen kan tot stand komen? te een psalm, die hoopt op Israels verlossing, geen godsdienst meer? E11 is de godvruchto schaar, die wachten zal op den Heer, en moed houden, omdat Hij getrouw is en de bron van alle goed, niets anders dan een samenraapsel van individuen, die geen gemeenschappelijke godsdienstige taak hebben, behalve 111 de binnenkamer? Ik kan mij niet hegrijpen, dat .men een spreker of schrijver, die zich zoo gemak kelijk van het vraagstuk van den gods dienst in zijn verhouding tot het volk1 afmaakt, nog wil aanhooren. Als ik dan weer de,nk aan die, pittige woorden van den Spreukendichter: Gerechtigheid ver hoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën, dan denk ik, t) dat deze Spreukendichter nog wel zooveel godsdienst had in zijn binnenkamer, als die goede lieden, die daar tegenwoordig zoo weeïg over praten. „Godsdienst behoort in het leven, op ieder terrein. En stellig is er eea bin nenkamer noodig, welker deur men op slot doet. Maar wat daar gebeurt, daar spreekt men dan ook niet over. Echter wil gods dienst een volksleven ook heiligen in al zijn beschavings-nitingen. En als dat niet ernstig wordt nagestreefd, dan is dat scha delijk. 't Spreekt vanzelf, dat er een gebied van godsdienstig-zijn is, waar het volk niet mee te maken heeft. Hoe ik worstel in mijn ziel, daar heeft niemand iets mee te ma ken. Maar het is niet onverschillig, hoe de Overheid handelt in al die aangelegen heden, waarbij geestelijke beginselen in het spel zijn. Als de Overheid afwijkt van de gerechtigheid, of van de gewetens vrijheid, of van geestelijke doeleinden niet veel weten wil,, dan is dat in strijd met de hoogste roeping van de menschen. ook

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2