70 Donderdag 31 December 1933 37e Jaargan EERSTE BLAD. Staten-Generaal. Oit nummer bestaat uit twee bladen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprljs: Per 3 maanden, franco per post, f 3, Losse nummersf 0 Prijs der Adverfentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korfing. or Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, die zich mejfl 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. gratis. IWU II""I— 'II——I» «HPI» Wil—II n HET DEBAT KERSTEN-RUTGERS. Eigenlijk is dit geen debat geweest. De heer Kersten heeft wel geantwoord, doch de heer Rutgers, dank zij, den gerant- soeneerden spreektijd, heeft niet gerepli ceerd, .zoodat de heer Kersten wèl het laatste woord heeft gehad, doch de ver dediging der a.r. partij! jn zake de twee meest naar voren gebrachte geschillen tusschen onze partij1 en den leider der „staatkundig gereformeerden" niet tot haav recht is gekomen. Voorloopig volstaan wij derhalve met het antwoord van den heer Kersten. Ie. Samengaa n met Rome. Ik wil niet herhalen, Wat; ik gezegd heb. Het is slechts noode, dat ik mij hier over liet politiek geschil, rakende het saamgaan met Rome, uitlaat. Men Kent bu mijn gevoelens in deze. Ik herin ner echter, dat ik het vroeger bestaande bondgenootschap tusschen beide partijen slechts heb aangehaald, om Te trachten de Kamer een indruk er van te geven, dat de kloof tusschen de antirevolutio nairen en de Staalkundig Gereformeerden sinds lang bestond. Ter bevestiging van Wat ik zei, zou ik kunnen wijzen op een beschouwing' in soimimige linksche bla den ten tijde van de vorige verkiezingen, waarin geconstateerd werd, dat door het stichten der Staatkundig Gereformeerde partij afbreuk aan linksch gedaan werd. Het streed geheel met mijn overtuiging, dat menschen van zuiver Gereformeerde belijdenis ijverden voor linltsche politiek, voor de openbare s'chool en wat dies meer zij §n de linkerzijde steunden bijl de ver kiezingen. Dat dreef mij; opi aandrang van enkelen, verzamelen te blazen. De klooi was te diep1 om biji de antirevo lutionaire partij aan te sluiten. Het saam gaan met Route had te groote scheiding gebracht. Voor Roomsche politiek bestond vrees en de afkeer werd genoopt zich in krachtiger verzet te uiten door uitspraken als van weleer dr Schaepman en latei' bijv. „De Maasbode"; uitspraken, die de zooveel duizenden verlichtende Hervor ming revolutionair noemden en die haar beginselen duisternis en haai' vrucht bac baarsrhlioid heetten, „begonnen met do stellingen te Wittenberg en eindigend met de stellingen van Wijnkoop". Men mag zeer scherp kunnen onderscheiden tus schen Kerk en politiek, doch dit bond genootschap moet van belemmerenden in vloed zijn op1 de doorwerking der begin selen. Van antirevolutionaire zijde moet men dit toegeven. Juist omldat ook de antirevolutionaire partij!, en zoo stellig, het nauw verband tusschen Christendom en politiek belijdt. Dat bondgenootschap heeft de scherpe hoeken der beginselen mijns inziens afgevijld. Do anti-revolutionaire partij oordeelde do coalitie noodig tegenover ongeloof en .revolutie, en de heer Rutgers wees op enkele voordeelen, die deze coalitie zou hebben afgeworpen. Ik stem toe, dat wellicht de politieke situatie in ons land een andere zou geweest zijn, miaar ons beginsel ware m'.i. krachtiger uitgekomen. Het vertrouwen in ons waarachtig Bij- belsch princiep heeft mij steeds voor "Oogen gesteld het onbetwistbare woord des apostels„Dit is de overwinning; die de wereld overwint, namelijk ons geloof" 1 Joh. 5:4). Het bedoelde bond genootschap heb ik steeds betreurd, en het was mede oorzaak der scheiding, die lag tusschen de antirevolutionaire 1'artfj en de menschen, die zich gevormd hebben tot de Staatkundig Gereformeerde partij. 2e. Socialte wetgeving. De Minister van Binnenlandsche Zaken was zoo vriendelijk de door imij geopperde bezwaren in zake Staatsbemoeiing (wiaar- •over ook de heer Rutgers sprak)" kort te beantwoorden, waan'oor ik Zijn Excel lentie dankzeg, al moet ik eerlijk bekennen in dezen piet gewonnen te zijn. Bijzonder dankbaar ben ik Zijn Excellentie ook voor de mededeeling, dat réeds een ontwerp in voorbereiding is, om de gemoedsbezwa ren te onden'angen ten aanzien van de landbouwongevallenverzekering, dat ons hedenmorgen dan ook bereikte. Tegen de klimmende Staatsbemoeiing beriep ik mij op de souvereiniteit in eigen kring; ik bedoelde niet losbandigheid, doch handhaving van de door God in de maatschappij gegeven vrijheid. In dezen beroep ik mij weder op de Wilde. In het boven aangehaalde werk lezen wij: „Al die kringen hebben'zelve hun neigen belangen to behartigen en te regelen. Toch zijn er duizenden die daarmede niet in stemmen, die meenen, dat de Staat de hoogste en eenige wetgever moet zijn en clat ailes voor den Staat in ootmoed heett te bukken. En wat is daarvan het gevolg? Wal anders dan een machts. overscbrijding van den Staat, die al wei nig minder drukkend wordt dan het despo tisme der koningen in vorige eeuwen." En nu maakt het ingrijpen en reglemen teeren der Overheid m.i. niet goed de om standigheid, dat de maatschappij nalatig bleef in menig opzicht; terwijl do hoop ijdel is, dal welhaast de Staat weder terugkeeren zal op den ingeslagen weg. ür. Ruyper schreef weleer (het was in de „Kameradviezen" van 1874 en 1875, blz. 167): „Wie eenmaal een weg inslaat, aan welks einde de mechanische opvatting van den Staat ligt, wordt zijns ondanks al ver der en vorder voortgedrongen. Men roept een geest op, die men zelf niet meer kan bezweren; ook dan niet, als men zelf persoonlijk vijandig tegenover het so cialisme staat en het hart zich met alle kracht tégen .zijn propaganda verzet." Met name „het dwingen der burgerij tot verzekering" is liet vervangen van het systeem van vrijheid in liet particuliere leven door dat van dwang" (Fabius „Ver zekeringsdwang", blz. 274). De zedelijke plicht is in een rechtsplicht omgezet. Nog sterker. In de Memorie van Toelichting bij het ontwerp van het; jaar 1905, betreffende de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, wordt; de zede lijke verplichting om zich met het oog op den ouderdom te verzekeren, ontkend. En desniettegenstaande wordt de plicht door den Staat opgelegd. Zelfs al verklaart de betrokkene, absoluut niet verzekerd te willen zijn, de „genadige" ontferming der Overheid houdt hem verzekerd. Hij moest toch nog eens veranderen van gedachte I Bij alle waardeering voor wat do Regee ring deed ter verlichting van gemoedsbe zwaar, blijft de grief, dat de arbeider behandeld wordt als ware hij niet nor maal, al stond hij onder c'urateele van den Staat. Is dat in strijd met de souverei niteit in eigen kring of niet? Ik meen van wel. Wat voorts het staatsrechterlijke van den verzekeringsdwang betreft, is in den boezem der antirevolutionnaire partij een felle strijd gekampt. Ik verwijs naar het stelselmatig weren van prof. Fabius uit de Tweede Kamer; naar liet bijna boycot ten van „De Rotterdammer", die in 1905 (nos. 556, 655, 574) verschillende bezwa ren tegen den verzekeringsdwang ontwik kelde, terwijl „De Standaard" erkende en waardeerde liet principieele der bestrij ding. In den nieuwen koers kan ik mij ook slecht vinden, maar begeer een rege ling van onderen af (zooals dr. Kuyper het noemde) en zag althans gaarne de uitvoering van het stelsel aan het par ticuliere initiatief overgelaten. Wij hopen te gelegener tijd op het ver weer van dezen afgevaardigde terug te komen. PROVINCIALE STATEN. In de Woensdag voortgezette! vergade ring warén aanwezig 38 loden, afwezig dhrn: Nolson, Van den Ouden, Vogelaar en W. van Oeveren. Aan de orde was het voorstel van Ged. Staten tot opheffing van den stoomboot- dienst MiddelburgWolphaartsdijkscne VeerKortgone en het verleen©® van f 6000 subsidie aan den Autobusdienst „Walcheren"' voor een autobusdienst Mid delburgWolphaartsdijksche veer. De heer Adriaanse meent, dat men de toch reeds slechte communicatie in Zeellaiid nog niet meer moet verminderen. De communicatie zal veel'moeilijker én 'kostbaarder worden tusschen Middelburg en Zierikzee. Het to taal aantal passagiers z 1 f 13.000 meeir moeten uitgeven, als zij over Katsche veer Goes moeten reizen. Schouwen zal nog meer op Rotterdam worden aangewezen. Spr toont aan, dat z.i. geen f37.000 wordt bespaard. Hierbij zal een op te leggen boot toch ook geld kosten. Vooral op Donderdag zou spr toch een doorvarende boot zeer gewenscht vinden. Dhr Lindeijer acht het voorstel prac- fcisch, vooral waar hem gebleken is, dat een goede wachtgeldregeling voor het per soneel zal worden toegepast. Het tarief Katsche veerGoes zal moeten verminde ren. Spr zou geen subsidie willen geven. Dhr Kalcebeeke is het grootendeels eens met 'dhr Lindeijer. Alleen Donderdags een boot laten varen zal niet gaan miet het oog op betfpeTSoneel. Het is voor Middel burg wellicht jammer, maar de belangen van alle belastingbetalers gaan voor. Ook spr is tegen subsidie. Dhr Onderdfjik wil ook den dienst op Donderdag behouden. Als Ged. Staten dit kunnen toezeggen, zal hij voor het voor stel stemmen. Dje voorzitter ztegt, dat het Voorstel Kalcebeeke niet noodig is. Men kan gewoon tegen het voorstel van Ged. Staten stemmen. Dhr Van Rompu zegt, dat men niet alleen 1'37.000 op den dienst bespaart, maai' ook het aanschaffen van oen nieuwe boot onnoodig maakt. De regoeriiigs-eom- missai'is raadde deze wijze van handelen aan en tevens om de „Walzoorden" als reservcboiot te nemen. Dc Oosterschelder dienst zal vooruitgaan ook in het belang van Schouwen en Noord-Roveland. Na nog eenige replieken wordt het voor stel tot opheffing van den bootdienst aan genomen z. h. s„ waarbij dhr Adriaanse waagt beschouwd te worden als te heb ben tegengestemd. De subsidie aan den autobusdienst wordt verleend met 22 tegen 16 stemmen. Z.h.s. worden Ged. Staten gemachtigd zoo noodig ©en proces te voeren inzake do aanvaring van de „Zeeland" van den Westersche 1de-dienst op 4 November met do motorboot „Gideon II", van do firma Van Melle te Bresketns. God. Staten stelden voor af te wijzen het verzoek van L. J. van der Weel, eer vol ontslagen bode ter griffie, omi hem ook na 1 Juni 1923 in het genot van een toelage te stellen. Dhr Struve stelt mede namiens dhrn Ge-schierte, Van de Putte, Hensel <en Mulder voor f 200 per jaar toe te bennen tot wederopzegging toe^ wat wordt aangenomen met 21 tegen 16 st. Ged. Staten stelden voor, aan da afd. Zeeuwsch-Vlaandcren van den Chr. Roe ren- en Tuindersbond in Nederland een subsidio te vcrleenen van 25 pet in de kosten van oprichting ©ener Lagere Land bouwschool te Axel, tot een maximum van van f 3004.45. Dhr Overhof houdt een uit voerige trede om zijn bezwaren tegen sec- tarisch onderwijs uiteen te zetten. Dhr .Verhorst i s op landbouwgebied ook tegen sectarisch onderwijs. Dhr Vienings zet uit een waarom personen, die den Chr. gods dienst belijden, dit ook op Onderwijsgebied verlangen voor hun kinderen. Dhr Van D'ixhoorn betreurt de scheiding dér land bouwers en zal tegen stemmen. Dhr Van do Putte sluit zich bijl dhr Vienings aan. Dhr Dioleman wijkt er ook op, dat het principe dc subsidioering reeds is uitge maakt voor confessioneel© scholen. Als men alleen een bepaalde richting subsi dieert js dit aantasten 'der vrijheid. De voorzitter' stelt voor' do debatten te sluiten, 'waartegen dhr Overhof zich verzet. Het voorstel van den voorzitter wordt echter aangenomen met 22 tegen 15 stemmen, waarna de subsidie wordt verlcetiid met 29 tegen 8 stemmen. Het voorstel om ook 25 pet der kosten te dragen van oprich ting ©ener landbouwschool te Scho-o-ndijke tot ©en maximum van f 11.250 wordt aan genomen z.h.s. Het voorstel tot vaststellen van een reglement op de overzetveren geeft geen aanleiding tot algemieene beschouwingen. Rij art. 9 stelt dhr' Struve voor te be palen, dat als knechts personen van 18 jaar mogen dienst doen en niet 20 zooals Ged. Staten voorstelden; dit wordt over genomen. Dhr Vienings wil -echter de bepaling in dit artikel, dat geen dienst mogen doen personen, die zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden, toevoegen: „of personen, di© op andore wijze- z-ich onbehoorlijk tegenover de reizigers ge dragen", zulks nadat dhr Gunst gezegd had dat men die mannen som£ hoort vlo-eken als zij op voor hen minder prettige tijden moeten varen. Na eenige bespreking wordt dit aangenomen met 20 tegen 17 stemmen. B-ij art. 16, dat inhoudt dubbel tarief bij storm -en van Zonsondergang tot één tuur voor zonsopgang--en driemaal de vracht hij ijsgang en v-erder, dat bij hevigen storm of ijfegang de dienstregeling mag wo-rden gewijzigd of het vertrek geheel nagelaten en ten slotte, dat het aannemen van' fooien verboden is, betoogde dhr Ooms, dat er dikwijls misbruik wordt gemaakt van de bepalingen betreffende storm -en ijsgang ©n spr is tegen afschaffing der fooien. Hij stelt voor het dubbel tarief toe te laten zan 10 uur des avonds tot 4 uur des morgens en bij ijsgang, het laatste alleen, als de burgemeester van de plaats, waar het veer is, zulks toestaat. Dhr Verhorst maakt er ©ui voorstel van het f ooien verbc-d te doen v- irvalle-n. Het voorstel Ooms 'wordt verworpen -met 23 togen 14 stemmen bet fooi-enverbod aangenomen met 33 te gen 6 -en het heele artikel m'et 30 te-gen 9 stemmen. Het heele reglementwordt aangenomen z.h.s. De bijzondere reglementen voor den pol der Walcheren -en het waterschap Schou wen worden vastgesteld. Dhr Lantsheer brengt namens het bestuur van den pol der Walch-eren dank aan Ged. Staten voor hun breedo opvatting bij de voorbereiding van dit reglement. Rij het voorstel tot calamiteus-verklaring van de polders Ser-Lippens en Nieuw- Othene, zegt dhr Dekker, dat hij het ver zoek om aanhouding ondersteunt. D-e-tó polders zijn mét de andere, waai'mede zij ©en waterschap zullen vormen wel verloofd maar no-g niet getrouwd. Dhr Sprenger zegt, dat Ged. Staten spijt hebben, -dat hot moet worden aange houden. Zij willen het echter doen onder voorwaarde, dat de polderbestuien voord gang mak-en. Aldus wo-nlt z.h.s. besloten. Aangenomen wordt- het voorstel tot ver lenging van den termiijn voor aanleg van een spoorweg q-p Tholen, zulks nadat |dhr Moelker do wensch had geuit, dat Gc-d. Staten er te allen tijde op bedacht zijn, den bruggenbouw uit het besluit te nemén, wat door dhr Dioleman namens Ged. Staten werd overgenomen. Aan de ord-e was nu hot voorstel van Ged. Stat-en om af te wijzen het verzoek van G. Polderman te St Maartensdijk om een subsidie uit de Provinciale fondsen voor do uitoefening in 1921 van een auto- dienst tusschen Tholen -en Stavenisse. Dhr Moelker ozgt, dat hij de gebrekkige ex ploitatie volkomien -erkent, toch acht hij steun gewettigd en wil de zaak a nhouden to-t de zom-erzitting. Later doet hij! een voorstel om- f1000 subsidie te vcrleenen, wat wordt verworpen met 19 tegen 18 stemmen. Bij het voorstel om aan de N.V. auto- dienst Walcheren voor haar lijhen Middel burgDomburg en MiddelburgVeere tot wederopzegging f4000 per jaar subsidie te geven, wil de heer Hensel bepaald zien, dat geen chauffeurs mogen dienst doen die onder drankinvloed verkeeren. D|e heer de -Meij vraagt of wel subsidie noodig is, nu 6 pet. dividend is uit gekeerd. Dhr Verhorst brengt hulde aan de energie van de mannen die 'het risi co durven dragen. Hij stelt voor als er meer dan 6 plet .winst würdt gemaakt een deel van het meerdere aan de pro vincie ten goede te doen komen. De heer van Teijiingen wil de Staten waarschuwen het voorbeeld van Domburg te volgen, dat de subsidie introk. Dje voorwaarde, dat het subsidie niet meer wordt uitbetaald indien dit door Ged. Staten niet langer noodzakelijk wordt ge oordeeld, komt tqgemOet aan de geuite wenschen en de dienst zelf Wil ook lie ver van de .subsidie af'. Dje lieer van Rompu wil geen bepaling opnemen in zake dronkenschap en verdedigt de sub sidie. De voorzitter zegt toe dat Ged. Staten hun aandacht aan de opmerking, van den heer Hensel zullen schenken. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Ook wordt z.h.s. aangenomen het voor stel -om voor 1923 f 5000 subsidie te geven aan de Prov. Zeeuwsche vereeni- ging tot bestrijding der t.b.c. ingediend was een voorstel van eenige leden om het voorstel tot afwijzing van het verzoek om voor een kapitaal van f 750.000 borg te blijven voor de ver- eeiniging „Sanatorium Zeeland", uit te stel len tot de zomerzitting 1923. Ged. Staten inpmen dit over, waarna het z.h.s. werd aangenomen. Het laatste voorstel, dat discussie uit lokte was dat om af te wij-zen het ver zoek om f500 subsidie ten behoeve der drankbestrijding. De heer Hensel wees er opi, dat in 1920 subsidie werd afgewezen met 23 tegen 12 stenxm'en, verleden jaar met 18 tegen 16 stemmen en daarom is het verzoek weer ingediend. Mede namens den lieer Overhoff stelt hij! voor f 500 toe te staan. Verschillende heeren steunen dit voorstel. De heer Gerlach van St. Joosland zegt dat Ged. S-taten wel sympathiek tegenover deze zaak staan, maar als mjen het ver zoek inwilligt zullen ook andere vereenï- gingen, die werkzaam zijn in het belang van zedelijkheid enz. met verzoeken ko men. Het. voorstel-PIensel werd aangenomen met 23 tegen 13 stemmen. Nog werden aangenomen de voorstellen tot verleening van een crediet voor de bevordering van de paardenfokkerij1; tot afwijzing van de verzoeken om subsidie voor het internationaal tuinbouwcongres en voor de politievakschool. Ten slotte de voorstellen tot wijziging van begroo tingen 1922 en 1923. De voorzitter wees er nu op, dat het niet zeker is dat de staten nog in het voorjaar van 1923 in buitengewone ver gadering zullen bijeen komen. Al zullen vele der tegenwoordige leden wellicht in juli wederkeeren, er zijn andere, die reeds voor een herbenoeming bedankt hebben. Aan hen die niet terugkeeren om welke reden dan ook, brengt spr. dank voor hetgeen zij' gedaan hebben in het belang van de Provincie, en voor de aangename samenwerking en omgang. Hen die terug zullen keeren roept spr. een hartelijk "tot weerziens toe. en hoopt dat 1923 voor ons land, voor onze pro vincie er een m-oge zijn. vari opbloei. Spr. eindigt met de beste wenschen voor de leden en hun gezinnen in 1923. De heer Verborst zegt, dat bijzonder© omstandigheden hom nopen zich niet her kiesbaar te stellen, ook hijl dankt zijner zijds voorzitter en medeleden voor den aangenamen omgang. Do heer Mulder en de heer de Meij', die ook niet zullen terug keeren, sluiten zich hierbij aan. De voorzitter sluit hierop in naam dei- Koningin de najaarszitting. Tweede Kamer. Voortgegaan werd gisteren met de be handeling van de wijziging van de Lagcr- onderwijswet. Het amendement-Gerhard om Gedepu teerde Staten en Kroon bevoegdheid te geven, op verzoek van het gemeentebe stuur scholenbouw te weigeren, bok al is voldaan aan in de wet opgesomde voorwaarden, werd verworpen met 53 te gen 16 stemmen. Het amendement-R'utgers, om vrijheid te geven ten einde in de acte van be noeming voor bijzondere onderwijzers meer voorwaarden op te nemen dan het in. de wet vermelde, werd aangenomen met 4029 stemmen. Het amendement-Bulten, om mogelijk te -maken, dat o-olc in gemeenten zonder open bare school s'urnumeraire onderwijzers voor bijzondere scholen kunnen worden bekostigd d-oor de gemeenten, werd ver worpen met 38 tegen 35 stemmen. Bij art. 37 kwam de heer Tilanus (c..h.) terug op zijn amendement, dat aanvanke lijk bedoeld was om een nieuw artikel Ibis in te lasschen, n.l.: Aan artikel 5 der Lageronderwijswet wordt een vierde lid toegevoegd, luidendeIndien een gemeente uitgaven doet ten behoeve van cursussen, verbonden aan scholen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs, behandelt zij de onderscheidene scholen van dezelfde soort binnen die gemeente op gelijken voet. Thans diende hij- een lange motie in, welke hij in snel tempo las en waarin de minister werd uitgenoodigd de betreffende maatregelen to nemen. De Kamer voelde er echter niets voor, om hierover nog te gaan praten en stelde do behandeling dezer motie uit tot het volgend jaar. Verworpen werd met 5922 stemmen een amendement-Gerhard om het ambü- lantisme ook voor de bijzondere scholen af te schaffen. Aangenomen werd n-oig een amende. mentGroeneweg om de voorgestelde- te rugwerkende kracht te ontnemen aan de bepaling, dat een onderwijzeres op wacht geld, die trouwt, het wachtgeld verliest. Verschillende Roomschen stemden met links mee. Eindelijk werd de nieuwe redactie van de bepaling betreffende het niet meetel len van kinderen, dio reeds een bijzondere school ter plaatse bezoeken, zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Artikel 75 is nu ongewijzigd gelaten, terwijl bij de overgangsbepalingen een nieuwe paragraaf is ingevoegd, luidende: „Tot 1 Januari 1928 zullen bij de mede werking tot de stichting eener nieuwe school onder de leerlingen, waarop de verklaring, bedoeld in het eerste lid van artikel 73 onder a, betrekking heeft, niet worden rnedegerekend leerlingen, die de doo-r hen bezochte gelijksoortige bijzondere school zouden verlaten, doch voor wie op die school gelegenheid tot plaatsing in de va-or hen bestemde klasse zou blijven, tenzij aanzienlijke toeneming van de be volking in eenig deel der gemeente tot de stichting aanleiding geeft." Men heeft dus nu bereikt inzake de stichting van allerlei partij-schooltjes, wat men bereiken wilde. Hiermede was de behandeling van het wetje klaar gekomen. De eindstemming zal plaats hebben op Vrijdag a.s aan het eind der agenda (een trucje van den voorzitter, om de vacantie-lustige da. mes en heeren tot het laatst bij elkaar te houden). Nog laat op den middag begon men aan de Indische begrooting. Of door dit „werken onder stoom" de behandeling der begrootingen van Oorlog, Landbouw en Koloniën niet zal lijden, zal moeten worden afgewacht. Dihr Gerritzen )V.B.) oefende vrij scherpte critiek op den minis ter. Hij betoogde niets minder dan dat men in de laatste jaren, niet meer aan kon, op wat' er in de "Regeeringsstukkeö staat. Die mededeelingen der Regeering zijin voor een groot deel onbetrouwbaar. Als voorbeeld noemde spr. de ramingen van de laatste drie begrootingen waarmee de Regeering zich schromelijk heeft ver rekend. Wat heeft men dan eigenlijk aan deze begrooting welke de heer Gerrit-' De toestand van Indië is, sedert 1916

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1