87e Jaargang n te koop KALJERS irscli vet Hvlnescti, ütio Woensdag SO December I9SS M>—O G. Voederbieten Staten-Oeneraal. Bmsieiilani II. NEUK VERVANGT NATUURBOTER Buitenland. t voor de Feestdagen kende MIDDELBURG inke Dienstbode. SHOUDSTER f 0.05 van voorzien van per K.G., bij I 'T WESTEMOE, K 287, Middelburg. markt K150 A 0ELBUR& Tel. 207. tsluitend de alom 9 HEREN der brou- Drie Hoefijzers" Breda, als: P f 0.212 A 0.18 a ner0.18 sr 0.18 erste 0.15 A ger 0.15 a aastrichts 0.15 Jr herder: Engelsch Stout Whitebrecd 9 f o 40 m L. fl. 0.30 gng zwartbont Fox list, kan het tegen be- advertentie terug be- „Klein-Poppenroede", Idelburg. JWER, Domburg. E KOOP: aard, of in ruil tegen .ij F. DE WITTE te E KOOP: Jaapjespeen), lten, bij N J.NELISSE lint-Joosland. E KOOP: lendragend Paard, I, zeer vertrouwd bij -ara, oud 3, 6, 8 jaar< )LE, Abeelsshe weg, ienstplicht met Mei >en Knecht bij P. KOOLE, Souburg. in een leeraarsgezin en vrouw fagginger— ddelburg. eeftijd 20 tot 40 jaar. onder lettor A Bureau d te Goes. Drukkers-Exploitainten 00STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel1, no. 259 Zij, die zich1 me|6 1 Januari op ons blad ab°nneeren, ontvangen de tol dien datum verschijnende nrs. gratis. |l—«l—HII H n*«-|UnTTVI1ll'l «I "Il PROVINCIALE STATEN. In de gisteren gehouden Statenvergade ring was de heer Nolson afwezig. Aan de orde was ije bespreking van de mededeelmgen van Ged. Staten omtrent den stand der werkzaamheden van de P. Z. E. M. De heer Lmdeijer meende, dat in Z. Vlaanderen nog' veel te weinig gemeenten medewerken en dat de prijs van 5070 cent per IC.W.U. veel te hoog zal zijn voor bevordering van aansluiting. Spr. meent, dat de P. Z. E. M. niet voldoendle plooibaar is bij de onderhandelingen en meent, dat de magazijngoederen in ©en veel te duren tijd zijn ingekocht. Ook be pleit spr. het leveren van stroom direct ^laan groote afnemers, als de betrokken ge meenten nog niet zijn toegetreden. De heer Welleman zegt, dat niet blijkt of Ged. Stpten met de handelingen van ■de P. Z. M. accoord gaan. 'Men moet echter trachten Ged. Staten te overtuigen, ■dat het werken der P. Z. E. M. niet is zoo als men zou wenschen. Het vermoeden was gewettigd, dat de electrificati© van Zeeuwsch-Vlaanderen in alleonderdeelen zou worden afgewerkt en de midden- en noordergroep spoedig zouden volgen, maar de feiten wijzen aan, dat het diligent zijn der P. Z. M. wel wat te wenschen overlaat. Spr. hoopt op betere inlichtin gen over hetgeen in de toekomst zal wor den gedaan. De heer Vienings wees ook op de vaag heid der plannen en vooral de midden groep heeft voor landbouw, enz. gebruik van electriciteit noodig. Maar inzake de middengroep ziet hij in de mededeelingen een uitstel tot Sint Juttemus. Spr. protes teert er tegen, dat de Staten met ©en kluitje in het riet worden gezonden. De heer Verhorst wees op de moeilijk heid voor (Je gemeenten, dat de P. Z. E. M. den stroom niet verder brengt dan tot de gemeente; dit brengt de gemeenten groote kosten. De heer Dieleman noemt het gelukkig dat er nog belangstelling blijft voor deze materie. Er 'zijn echter lastige gemeenten pis b.v. Sas van Gent; ook acht hij het niet gemakkelijk voor de gemeenteraads leden alles goed te beoordeelen op dit gebied. Ged. Staten hebben steeds aan gedrongen bij commissarissen om toch de midden- en noordergroep niet he vergeten. Wat betreft Zeeuwsch-Vlaanderen, er was ■feenjge stagnatie in aanvoer van materi- iaal door een staking in Berlijn. Maar over het algemeen zijn Ged. Staten en commissarissen tevreden over den gang van zaken in Zeeuwsch-Vlaanderen. West Zeeuwsch-Vlaanderen geeft blijk van mee1' belangstelling in de eleclrificatie dan Oost. Inzake de middengroep herinnert spr. aan de verschillende ideeën: eigen centrale of overname van die te Vlissingen. Maar juist deze laatste is een gevaar, dat Mid delburg en Vlissingen buiten de P. Z. E. M. zouden blijven. Er was goed overwegen noodzakelijk en eerst in November kregen commissarissen een uitvoerig rapport en het is niet mogelijk nu reeds daarover me dedeelingen te doen, maar er zijn weer Vragen gedaan. Het is niet onmogelijk, dat in het a.s. voorjaar een buitengewone vergadering over deze zaak wordt gehou den. Inzake aansluiting bij het Noord - Brabantsche net wees spr. op de stagnatie in de onderhandelingen, maar nu is een concept-contract opgemaakt van de leve ring van stroom aan de noordergroep, maar de belangstelling van de gemeenten ep St. Philipslaod en Duiveland is gering. De materiaajprijzen waren zeker hoog, maar door de valuta is reeds weer een f '20.000 ingehaald. Bij de replieken merkt de heer Lindeijer o.a. op, dat het mu eindelijk eens. uit moet zijn met de onzekerheid inzake de middengroep. De heer Welleman nam nota van de toezegging dat geregeld inlichtingen zullen worden gegeven. De heer van Rom- pu sprak, maar was absoluut niet te ver staan. Uit de woorden van den heer Vienings bleek echter, dat de leden van Ged. Staten tegenstrijdige toezeggingen deden ten op zichte van een buitengewone Statenver gadering. De mededeelingten werden voor kennis geving aangenomen. Inzake overname van het veer Kamper- land-Veere meent de heer van Niftrik dat dekosten van overname niet te groot zijn. De heer Verhorst houdt een uitvoerig betoog om aan te toonen dat de toestand van het veer zeer bedroevend is en bepleit overname van het veer Kamperlamd-Veere van de ambachtsheeren van Oud-Campen en Soelekerke. De heer Onderdijk stelt voer dat met ingang van 30 Api'il 1923 het veer aal worden omgezet in een provinci aal veer, dat zal worden verpacht.en de. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.- Lossc nummers rechten op het veer Kam per land - Veere van genoemde ambachtsheeren over te ne men. voor f 7500, enz. De heer van Rompu verdedigt het stand punt van Ged. Staten, die bezwaar heb ben tegen de overname van het veer en die de zaak voor kennisgeving willen aan nemen. Het voorstcl-Onderdijk wordt ver worpen met 23 tegen 18 stemmen en 'het voorstel-Vei'hors.t aangenomen met 36 tegen 5 stemmen. Nadat van een tot twee uur gepauzeerd is komt aan de orde het rapport der ver- keerscommissie. De heer Welleman wijst op de belang rijke factor die het verkeer is voor den bloei der provincie. Hij bretfgt hulde aan de vertegenwoordigers van de meest uit- eenloopende politieke richting, die de be langen van Vlissingen in de Kamer heb ben verdedigd, alsook aan Ged. Staten en aan heel de Zeeuwsche pers, die steeds de belangen van Zeeland mot kracht ver dedigt. Spr. stelt mede namens de heeren Adriaan.se, van Niftrik, J. W. van Oeveron, Timmerman en Stieger voor, om Ge deputeerde Staten uit te noodigen alsnog een kaart over te leggen. De voorzitter zegt dat Ged. Staten daartoe alsnog be reid zijn. Hierna wordt tot behandeling der con clusies van het rapport overgegaan. Z. h. s. wordt aangenomen die, om voortdurend te blijven, ijveren voor be houd van de Zeeland te Vlissingen en die om Ged. Staten uit te noodigen indien de exploitatie der spoorwegen Neuzen-Gent e:n Neuzen-Mechelen de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen ernstig benadeelt., zich tot de rijkscontrole pp de spoor wegen te wenden om tusschenkomst. Aan de derde conclusie, om Ged. Sta ten uit te noodigen toe te zien dat de plannen voor spoorwegaanlog op Tholen op geenerlei wijze besnoeid worden, had den Ged. Staten toegevoegd: indien niet aan andere middelen van snelverkeer de voorkeur wordt gegeven. Tegen dezen laatsten zin trad de heer Vienings met klem op. Ook de Zuid-Beve- lamdsche spoorwegen worden daardoor be dreigd. Spr. betoogt de groote voordeelen van spoorwegen boven autobussen.' De heer Moelker zegt, dat het verkeer op Tholen eerst goed zal kunnen verbete ren als er een vaste verbinding is tus- schen Tholen en het vasteland. De toevoeging van Ged. Staten wordt verworpen met 30 tegen 11 stemmen. Inzake de verbinding Dreischor-Zierik- zee werd de redactie van de commissie aangenomen om in afwachting van een tram de wenschelijkheid van de totstand koming van een autobusdienst uit te spreken. De volgende conclusie werd z. h. s. aangenomen, namelijk die inzake het uit spreken v,an de wenschelijkheid van den aanleg van een spoorweg met normaal- Spoorbreedte van Zierikzee naar een sta tion, b.v. Roosendaal, van de hoofdspoor- wegen. in Westelijk Noord-Brabant. Bij de conclus.ie inzake de verbetering van verkeersmiddelen op Walcheren, werd met 21. tegen 20 stemmen een amendement van Ged. Staten verworpen om te laten Vervallen, dat die verbetering moet be staan uit een tramlijn Domburg-Oostka- pelle-GrijpskeTke-Middelburg. Aangenomen werd z. h. s. de conclusie inzake een tram van Ierseke over Kruiningen naar Hans weerf Bij de conclusie om Ged. Staten op te dragen spoedig een nauwkeurig onder zoek jn te stellen naar de mogelijkheid van een uitbreiding van den Prov. stoom- bootdienst Vlissingen-Neuzen tot 4 dien sten, hebben Ged. Staten gewezen op de groote kosten daarvan. De heerep van Dixboorn en Lindeijer bepleitten de groote wenschelijkheid van het gevraagde. De heer van Rompu zeide o.a., dat een boot meer zou moeten worden ingelegd, waar op de heer Dieleman namens de com missie deze conclusie terug nam. De volgende conclusie was die om aan te dringen op een spoedige instelling van een stoompont tusschen Wolphaartsdijk- sche veer en Kortgene. Ged. Staten stel den voor hen op te dragen in de o.s. zomerzitting met nadere voorstellen te komen, voor den veerdienst Wolphaarts- dijksche veer-Kortgene. De heer van Dixhoorn bepleitte de groote urgtentie van deze verbetering. De heer van Rompu zegt dat de voorloopige plannen van Ged. Sta ten hij de belanghebbenden in goede aarde vallen. De conclusie van Ged. Staten werd aangenomen. De conclusie inzake verbetering van liet veer tusschen Wilhelminapolder en AnnagMder werd door de commissie te ruggenomen. De niet-genoemde conclusies werden aangenomen. Hierna kwam het tweede deel van het rapport aan de orde, dat inzake de we gen verbetering. Dc heer W. van Oeveren drong er bij Ged, Staten op aan, met de in het rapport genoemde verlangens wel degelijk rekening te houden. Aangenomen werden de conclusies, uit sprekende dat het wegenvraagstuk drin gend de tusschenkomst der Provincie eischt, die om noodzakelijk te verklaren overbrenging van wegen, hoofdverbindin gen vormende in het provinciaal verkeer in beheer en onderhoud bij de provincie en dat daarmede de aanleg van nieuwe wegen raadzaam kan zijn, die om Ged. Staten uit te noodigen nadere voorstel len te doen betreffende het systeem van overneming, die tot overname van de wegen over den Oosterscheldedam, van Zierikzee naar Zijpe, van Schoondijke over hfzendijke naar de grens, van Neuzen naar Axel, van Walzoorden naai' Hulst. De conclusie om voor wegen van se cundair en tertiair belang in den regel geen bijdragen uit de Provinciale kas te geven, werd aangenomen met 32 tegen 8 stemmen. Ook de conclusies inzake het produceeren van middelen waaruit de kosten kunnen worden bestreden, werden aangenomen. •t De voorzitter bracht de commissie nog eens mondeling dank voor haar arbeid. De heer Dieleman, voorzitter der com missie, dankte voor de haar gebrachte hulde. Thans kwam aan de orde het voorsbei inzake aftrek voor pensioenpremie. De heer Onderdijk hield teen uitvoerig betoog, waarin hij er tegen op kwam een verkregen recht aan de ambtenaren te ontnemen. Als er aangedrongen wterd op betere saJarieering, werd op de financiën gewezen en gezegd, dat de ambtenaren in gunstige conditie verkeexen door het premievHj pensioen. Nu wil men ©en in directe loonsverlaging invoeren. In andere provincies verlaagt men de loonen niet; waarom moet Zeeland voorgaan? De heer Hen se 1 wil het voorstel van Ged. Staten ondersteunen, omdat, al heeft hij vroeger meermalen voor de ambtenaren op de bres gestaan, nu de pensioenen beter worden, en de kosten van premie betaling voor de provincie belangrijk ver- hoogd zijn, nl. 25 pet. meer. Men mag- die kosten niet op de belastingbetalers ver halen, die voor een groot deel hun in komen zien verminderen. De heer Overhof zegt, dat hij juist het voorstel zeel' onbillijk noemt, want het is een aftrek, die het meeste drukt op de lagere ambtenaren. De heer Moelker had liever een loons verlaging van bijv. 10 pet. gezien en geen pensioenaftrek. De heer Welleman zegt, dat hij en zijn partijgenooten niet mede zullen helpen aan pensioenaftrek, wat niet wil zeggen, dat zij zich steeds tegen loons verlaging zullen verzetten, maar wel dat zij niet mede helpen aan de tegenwoor dige hetze tegen de ambtenaren. De heer Dieleman is het niet eens met het voorstel van Ged. Staten; als er be zuinigd moet worden, moet men het aan tal ambtenaren verminderen, doch niet komen met loonsverlaging in welken vorm ook.De aantasting van verkregen rechten acht spr. revolutionair en dit druist in tggen de beginselen, die spr. steeds op staatkundig terrein heeft be leden. De heer van de Putte zegt, dat hij het betreurt dat niet bekend is gemaakt dat er in Ged. Staten een minderheid tegen 'het voorstel was. De heer Fruijtier zegt, dat de heer Onderdijk vergeet dat het hier geldt e©n nieuwe wet, die op 1 Juli in werking is getreden en wijst er op dat het premie- vrije pensioen nog maar een paar jaar oud is. Men heeft toch steeds recht de pensioenverordening te wijzigen. De pensioenaftrek voor eigen pensioen en voor .weduwen- en weezenpensioen voor nieuwe ambtenaren wordt daarna aangenomen met 27 tegen 12 stemmen (wie waren de vóór- en tegenstemmers? Red.) Ged. Staten hadden voorgesteld voqi de tegenwoordige ambtenaren alleen voor weduwen- en weezenpensioen 5V2 pet. at te (rekken. Dc heer Onderdijk stelde voor ook dit niet te doen;.dit werd verworpen met 22 tegen 17 stemmen. Nog werd met 26 legen 9 stemmen aangenomen een amendement-Onderdijk om te laten ver vallen, dat tegenwoordige ambtenaren, die voor 1 Juli 1923 niet gehuwd zijn, recht hebben op een huishuurbijdrage. Zij be houden dit recht dus ook bij later hu welijk. Hierna weivl de vergadering te 6 uur gesloten tot Woensdagmorgen 10 uur. OCHTENDVOER Tweede Kamer. Ter wille van de plaatsruimte alweer een zeer kort verslag. Gistermiddag ging mten na aanneming1 van het leenings- ontwerp verder met de L.O.-wot. Er was ingediend een amendement-Hutgers, be treffende het minimum-getal kinderen, dat noodig 'is voor het oprichten van een bijzondere school. De Minisler heeft voor gesteld, dat voor zulk een school die kinderen niet voor het minimum zullen mogen meetellen, die reeds een (bijzon dere) school ter plaatse bezoeken. Dit vond de heer Rutgers te kras en hij stelde voor, dat alleen die kinderen niet zullen meetellen, die al zijn meegerekend voor het stichten of uitbreiden eener ge lijksoortige school en die sedertdien niet van woonplaats zijn veranderd. Voorts was er een atnendement-Ger- hard volgens hetwelk kinderen uit ver schillende gemeenten mogen worden saarageteld. De Minister kon zich noch met het eene, noch met het andere amendement ver eenigen, doch vond toch wel, dat er iets aan het artikel moest worden ver anderd en trok de bij1 nota van wijziging voorgestelde bepaling weer in (waarna de heer Rutgers het ook deed met zijn amendement) met de bedoeling, vandaag met een nieuw artikel te komen. Het amendement-Gerhard werd verwor pen (5229). Vorder was er een amendement-Kersten' beoogend voor de besturen van bijzondere scholen, den plicht te schrappen tot het betalen der premie voor brandverze kering. Het amendement werd verworpen met 53 tegen 20 stemmen. Vóór stemden, behalve de voorsteller, alle antirevolutio nairen, de heeren Krijger en Bakker (C. II.) en drie katholieken: de heeren ,Van Vuuren, Deckers en Van Wijnbergen. Aangenomen is ook nog een amende- ment-Rutgers, om verplichting tot het overleggen van voorloopige raming der kosten bij aanvrage om scholenbouw aan gemeenten te doen vervallen, en wel met 44 tegen 16 stemmen. 'Het amendement van de commissie van Rapporteurs om' onder de schoolmeubolen welke door de gemeenten aan bijzondere scholen moeten worden gegeven ook leer- en hulpmiddelen te begrijpen, werd aan genomen met 50 tegen 13 stemmen. Het amendemenl-Rutgcrs om het over leg met den inspecteur bij de benoeming van onderwijzers te laten vervallen, wordt aangenomen met 33 tegen 27 stemmen. Het amendement-Rulgers om het verbod oml hooger schoolgeld te heffen, te la ten vervallen, wordt aangenomen met 42 tegen 16 stemtoen. In de Avondvergadering werden de al- gemieene beschouwingen over Oorlog voortgezet. De heeren Marchant, Bressel- huijs en Colijn hielden interessante rede voeringen, maar wij kunnen er niets van melden. Geen plaats! P r ij s dier Adverfentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeer middel, gemakkelijk in te nemen en aange naam van smaak. Prijs f0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. 5 de elfuursmisbijgewoond in de deftige Katholieke universiteiiskerk in Stephen's Green te Dublin, en is er ook ton slotte horkend, maar daar het een dag was waarop hot mishooren verplicht was, en dus niemand het hooren van de mis kon afbreken zonder volgens do leer van de kerk, zonde te begaan, moest men liem ongemoeid laten. Pas toen de kerk uitging, werd do overheid gewaarschuwd, maar toen de soldaten kwamen was hij alweer gevlogen. De moord op den Poolschen president. In verband mei het afkondigen van den slaat van beleg te Warschau heeft de Poolsche regeering een groot aantal ar restaties doen uitvoeren, waaronder 30 militairen, verschillende leden van natio nale jeugdbonden, benevens drie adjudan ten van generaal Haller. Verdere arres taties in het hooge officierenkorps zijtt aanstaande. Naar thans blijkt, had do president voor den aanslag talrijke dreigbrieven ontvan gen, ook zijn aan verscheiden afgevaar digden anonieme doodvonnissen toegezon den. De generaals Latinik en Reszewski zijn afgezet. Eveneens werd een wijziging in de posten van den openbaren veilig heidsdienst aangebracht. De nationale vergadering komt heden bijeen voor de verkiezing van den nieu wen president. Korte berichten. Vrijdag 1.1. vertrok uit Zoutmeerstad (Utah) een vliegtuig, bestuurd door den vlieger Henry G. Boonstra, Sindsdien wordt do man vermist. Men vreest, dat hij1 in een sneeuwstorm' in het gebergte is ver ongelukt .Er zijn zestien vliegtuigen uit gestuurd om den vermiste en zijn vliegtuig op tg sporen .Tot dusver heeft mien niets gevonden. Nadat de bemanning van Kerstverlof aan boord teruggekeerd zal zijn, zal de Engelsehe Atlantische Vloot zich dadelijk gereed maken voor een kruistocht van drie m'aanden. Die vloot steekt op 10 Ja nuari te Portland in zee en zal tot 3 April uit Engeland weg blijlven. Het plan is een aantal Spaansche en Portugeesche havens aan te doen. I Te Turijn hebben communisten mei revolvers op- fascisten geschoten, die vier dooden kregen en verscheidene gewonden. Don volgenden dag kondigden de fascisten voor Turijn hun mobilisatie af, waarop ernstige hotsingen volgden, welke nog voortduren. Tot dusver zijn 4 commu nisten gesneuveld, onder wie een ge meenteraadslid. D;e fascisten hebben de vergaderzalen van de communisten in brand gestoken. V.D|. meldt, dat professor Beyschlagj van het Geologisch Instituut te Berlijn zou hebben ontdekt, dat in Waldeck de aarde op sommige gedeelten van den zoogenaamden ijzerheuvel nabij Corbach! goud bevat. Hij vond zelfs klom'pje3 goud. Indien de aarde slechts 10 graini goud per Ton bevatte zou de exploi tatie reeds loonend zijn. Ze krijgen hem niet Die Valera, de Iersche rebel, krijgt de vermaardheid van generaal Christiaan de Wet wegens onvangbaarheid. Hij heeft Scheuring in den Platte lander sbond. Op de vergadering van het hoofdbe stuur van. den Rechtschen Plattelanders- bond, gehouden te Utrecht op 18 dezer, werd rppt algemeen© stemmen besloten den organisatorischen band met de lin ker fractie te verbreken en in den ver volge bij geen der verkiezingen voor Tweede Kamer, Provinciale Staten of Ge meenteraden de lijsten onderling te ver binden. Verlaging p r e m ie-ta r ief der Rijksverzekeringsbank. Van bevoegde zijde deelt men aan het Hbld. jnede, dat een verlaging van het premie-tarief der Rijksverzekeringsbank voor de ongevallenverzekering, ingaande 1 Jan. a.s., in voorbereiding is, terwijl voor de werkgevers, die reeds op 1 Jan. 1922 bij de Rijksverzekeringsbank waren aan gesloten, met gebruikmaking van het be- plaalde in het zevende lid van art. 40 der Ongevallenwet 1921, een buitengewone verlaging van het premie-tarief van ver moedelijk 20 pet., geldende voor het jaar 1.923, in overweging is. De Tabakswet. Op de vragen van den heer Winterman» betreffende het verieenen van een tege moetkoming aan sigarenwinkeliers voor betaalden accijns voor de ibij hen op 1 Juni 1922 m voorraad zijnde sigaren, antwoord de de Minister van Financiën, dat het hem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1