ft© m Maandag 18 December 102$ S7e Jaargang Buitenland. Binnestai Staten-Ceneraal. iit de ProtiBcfe. Drukkers-Exploitalnten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsistraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel:. no. 259 Zij, die richt meft 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. gratis. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in do afge- loopen maand ruim f 50 miljoen gulden opgebracht; dat is wanneer men de tabak inec rekent ruim 15 miljoen meer dain in November van 't vorige jaar. Groo- tendeels ligt dit aan de hoogere opbrengst der Inkomstenbelasting en van de Suc cessierechten, elk zeven miljoen; want de overige middelen bleven zoowat op één hoogte met die der gelijknamige maand van liet vorige jaar. De belec- kenis der hoogere opbrengst van beide bovengenoemde middelen moeten wij even wel niet te hoog aanslaan; die van de Inkomstenbelasting is gevolg van het bin nenkomen van achterstallige belasting op het oude dienstjaar 1921-1922^ en ook van de goed geslaagde poging om veler aanslag over het nieuwe dienstjaar 1922- 1923 binnen te krijgen; die van de suc cessierechten is grootendeels vrucht van baar buitengewone verzwaring. Nu kan dit laatste, dank zij de buiten sporige verzwaring nog wel eenige maan den aanhouden; docli zoodra deze in komst stabiel zal geworden zijn, zal er ook geen sprake meer zijn van accressen. Dit is ook 't geval met de personeele belasting, die een half miljoen meer op bracht dan November van verleden jaar. Ook hier is slechts Sprake van een op- balen der schade, ten gevolge van een sinds maanden traag inkomen dezer be lasting geleden. En ook met den suiker accijns, die in November 1921 een groo- iten achterstand toonde, welke in Decem ber daaraanvolgende werd opgéhaald, doch nu reeds behoorlijk op peil bleek. En zoo zouden wij van alle middelen, ook van de Invoerrechten, schoon zij iets booger waren, kunnen aantoonen, dat geen van deze verhoogingen vrucht is van meer economischen welstand. Doch onze lezers zullen 't ook zóó wel gelooven, en gaarne ons advies willen opvolgen: leef zuinig en betaal eerlijk en op tijd de door u verschuldigde belastingpenningen. Poincaré aan 't woord. In de Fransche kamer heeft Poincaré zijn aangekondigde rede gehouden. Hij gaf daarin een overzicht over de conferen ties van Lausanne en Londen en besprak verder de onderhandelingen der herstel commissie met Duitschland. Duitschland houdt geen rekening met den betalingsstaat van Mei 1921 en vraagt opnieuw moratorium. Ziedaar waar wij aan toe zijn in 1922, zoo zei Poincaré. In 1923 zal de Belgische prioriteit nog van kracht zijn en Duitschland zal boven dien de hezettingskosten moeten betalen. Eerst daarna zal Frankrijk iets kunnen hopen. Zoo Duitschland niet betaalt, geeft het vredesverdrag ons het recht, panden te namen. Alle nationale goederen van Duitschland kunnen in beslag genomen worden. Frankrijk denkt er niet aan, militaire expedities- te houden, noch aan primi tieve operaties. Het wil alleen betaald worden. De panden bevinden zich daar, waar de Duitsche rijkdom is. Zulks heb ik te Londen herhaald, zeide hij. De Kamer nam na deze rede, klaarge maakt volgens 'tonde recept, een motie van vertrouwen in de regeering aan met 512 tegen 76 stemmen. Gaat Amerika helpen? Er is de laatste dagen veel geschreven over de houding vair Amerika inzake de Enropeesche schulden. De meeste landen van Europa zitten diep in de schuld en te oordeelen naar al de vruchtelooze con ferenties, kan Europa zichzelf niet meer op de been helpen. En nu komen som mige bladen melden, dat de regêering van de Vereenigde Staten zeer binnenkort aan de geallieerden een nota zal zenden, be treffende de regeling van de - Europee- sche vraagstukken met name over het in ternationaal crediet aan Duitschland. De nota zal binnen enkele dagen worden verzonden. Het te verleenen crediet zal worden ter beschikking gesteld op dezelfde wijze als gedurende den oorlog. Duitschland moet in Amerika en de andere deelnemen de staten grondstoffen en levensmiddelen kunnen aankoopen, welke aankoopen zul len geschieden op crediet, met voldoende waarborgen, waarbij de douanerechten zijn inbegrepen. Volgens een ander bericht Uit Washing ton, zullen de Vereenigde Staten een we reldconferentie te Washington bijeen roe pen tot oplossing van de economische vraagstukken in Europa. De daartoe noo- dige stappen zullen ongeveer na drie we ken worden gedaan. Ook wordt niet-officiöel gemeld, dat Morgan bij staatssecretaris Ilnghes step pen gedaan heeft voor een groote inter nationale leening aan Duitschland. Be vestigd wordt verder, dat de Amerikaan- sehe gezant tc Londen, Harvey, op 23 dezer naai' Amerika zal vertrekken ter consultatie. Dat alles wijst wel op een verandering in de houding van Amerika. Ex-minister gearresteerd. Voor de rechtbank te Berlijn heeft te recht gestaan de student Bear uit Honga rije. Deze student was onder de raden- regeering van Bela Kun minister van on derwijs. Na den val van de ï'adenregeering werd hij ter dood veroordeeld. Hij wist te ontvluchten naar Amerika, kwam later irj. Europa terug, geraakte te Berlijn in geldverlegenheid en poogde door een in braak zich weder contanten te verschaffen. Hij werd op heeterdaad betrapt en Vrijdag is dit oud-lid der Hongaat'sche regeering tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. President vermoord. De president der Poolsche republiek, Narutowicz, is vermoord. Narulowicz had zich met een adjudant, twee ministers en den voorzitter der kun- stenaarsvereeniging naar een tentoonstel ling begeven. Het gezelschap trad de eer ste zaal der expositie binnen, toen een individu, die zich onder de omstaanders verborgen hield, plotseling drie schoten losite, die den president in den rug trof fen. Deze zakte ineen en stierf eenige ©ogenblikken later. De moordenaar, die vluchten wilde, werd daarin door de aanwezigen verhin derd. De dader is een' schilder, 22 jaar oud, en staat in relatie met de nationalis tische partij dei' democraten. Na den aanslag vergaderde onmiddellijk de ministerraad ter bespreking van den toestand. Er is nog geen besluit ge nomen. Korte berichten. Naar men verneemt, wordt er thans te Lausanne hard onderhandeld over de vredespreleminairen, welke alleen de groo^ te lijnen zouden omvatten, en welke naar men zegt goede hoop bieden nog: voor Nieuwjaar- geteekend te ,zijn. Te Weenen is het indexcijfer (aan gevende de duurte) weer met 3 punten teruggeloopen. De prijzen voor vleesch en brood zijn iets gedagld. Voor de staats kas beteekent dit een verminderde uit gaaf van 12 milliard kronen per maand aan salarissen. Te Spazzia (Italië) is een anar chisten-complot ontdekt. Men wilde de spoorlijn RomeParijs in de lucht la ten vliegen. De toeleg werd echter ver ijdeld. De rebellen in Ierland roeren zich weer geducht. Zestig man plunderden tal rijke woningen in Bramillion. In andere plaatsen werd brand gesticht en werden kazernes aangevallen, Berichten uit Athene maken melding van een geweldigen sneeuwstorm in de bergen van Macedonië. De sneeuwval .duurde meer da.n 23 uur en ligt verschei den voeten hoog. Uit Palermo wordt gemeld: Een goe derentrein derailleerde nabij Cefalu. Een locomotief, die hulp zou verleenen, botste op <len gederailleerden trein. Vier spoor wegarbeiders werden gedood en viier ge wond. Uit Washington wordt bericht, dat het congreslid Newton voorgesteld lfeeft, een gift van 70 millioen dollar te ver* strekken om te voorzien in de ondervoe ding in Duitschland en Oostenrijk. Ame rika, zeide hij, zal niet willen toezien, hoe hulpelooze vrouwen en kinderen door honger en koude ten gronde gaan. Bij de jongste manoeuvres van een onderzeeërs-eskader te San Remo heeft de Italiaansche koningin-moeder persoon lijk aan boord van een duikboot een deel der oefeningen meegemaakt. Niettegen staande haar 71 jaren aarzelde zij niet om gedurende een oefening <3en uur onder water te blijven. Uit Nicolajef aan de Zwarte Zee wordt gemeld, dat de honger in dezö streken weder toeneemt. Tal van kinde ren lijden opnieuw aan de hongerziekte, en in vele gevallen is de dood er reeds op gevolgd. Door de sabotage der liberalen kwa len kwamen de debatten over de hodge- school-kwestie in de Belgische kamer Vrijdag nog niet ten einde. Dinsdag zal de eind-stemming gehouden worden. Mussolini heeft verklaard den 2den .T|anuari niet naar Parijs te zullen gaan, als de conferentie niet goed diplomatiek wordt voorbereid. Rijksmiddelen. De opbrengst der middelen ovter Nov. bedroeg 50 miljoen tegèn f 35 miljoen 't vorige jaar. Zie onze driestar in dit no. Het sterkst is achteruitgegaan de op brengst der registratie-rechten, die een verderen teruggang aantoonen tot f 1.57 millioen tegen 11.98 millioen verleden jaar, f 3.75 millioen in 1920 en f 5.87 mil lioen in 1919. In de eerste maanden is dan ook uit deze heffing slechts f 17.31 millioen binnengekomen, tegen f28.72 millioen verleden jaar, en een raming voor de achter ons liggende elf maanden ten bedrage van f 36.67 millioen. Wat de buitengewone middelen betreft, heeft de Oorlogswinstbelasting nog slechts f 1 milj. ingebracht (v. j. f 2.521920 f 12.50 millioen) en in elf maanden f31.24 (v. j. f 79.40) millioen. Uit de Leeningsopcen- ten kwam in November f 15.03 (v. j. f 9.23) millioen, en in elf maanden f 122.20 (v. j. f 109.46) millioen binnen. Aan ge wone en buitengewone middelen te zamen ontvangt de schatkist derhalve in de eer ste elf maanden in het geheel f579.17 millioen, tegen f 588.47 millioen v. j., zoo dat, ondanks liet ruime vloeien de'' inkom stenbelasting etc. de totale opbrengst nog ruim f8 millioen bij het vorige jaar ten achteren blijft, een en ander echter zonder rekening te hóuden met den tabaksaccijns waaruit tot nu toe f5.69 millioen is bin nengekomen. Betaling Pensioenpremie. Met ingang van 1 Januari a.s. zal, naar de minister van m'arine in een nota naar aanleiding van het verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Marincbegrooting 1923, meedeelt, ook op de bezoldiging van of ficieren, onderofficieren en minderen bij de marine, 8,5 pet. voor pensioenpremie worden gekort. De heer Schouten. Naar aanleiding van de begrootingsde- batten in den Rotterdamschen Raad schrijft de Msb. Wii herinneren ons 'den tijd, dat men in socialistische kringen spottend vroeg: „Wie is Schouten?" Maar als diezelfde Schouten thans in den Raad het woord vraagt, dan behoeft hij niet uit hoffelijk heid alleen aan den voorzitter om z'n welwillende aandacht, te vragen. Die aandacht heeft .hij, de raad staat in zesdubbelen kring om hem heen. Alles luis tert naar wat Schouten zegt. Schouten heeft het gezag bij links en bij rechts.. Schouten meent wat hij zegt, zoo erkent een ieder. Zelfs de meest verwoede so ciaal-democraat en de fanatieke commu nist op de publieke tribune erkent, als hij Schouten hoort: „Dat is een kerel 1" Van half negen tot over half twaalf heeft Schouten Vrijdagavond gesproken zonder eenige inzinking, onder stijgende belangstelling, met een stem als een klokke Roelant. Zijn rede was als een feeststoet, een optocht. Eerst wat losse troepjes van algemeene op'merkingen, toen groepen van wat meer beteekenis, eindelijk de praal wagens van zijn Warm gestemde vertoo- gen. Nadat hij eerst nog den salon-democraat Dr v. Ravesteijn duchtig a faire had genomen, en vervolgens op1 de geest verwantschap van socialisme en com munisme had gewezen, eindigde de heer Schouten in een hooggestemde peroratie zijn magistrale rede, die grooten indruk maakte. Allerlei. Van overbrenging van de Constructie werkplaatsen te Delft naar de llembrug is, behalve de overbrenging der rijwielher- stellingsplaats, nog niet ernstig sprake. De financieele voordeelen, zouden naar het oordeel van den minister zeer belang rijk moeten zijn, om1 te kunnen opwegen tegen de ernstige bezwaren, die aan een overbrenging verbonden zouden zijn. Volgens te bevoegder plaatse verkregen inlichtingen, is er omtrent verlaging van liet piosttarief nog geen voorstel bij den minister ingediend en bestaat daaromtrent zelfs nog geen enkel omlijnd plan. Door den Ned. R.K. Grafischen bond is het concept collectief arbeidscontract met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Tweede Kamer. Van de zitting van Vrijdag willen wij alleen nog melden, dat een uiterst leven dig debat is gevoerd over het ambulan- tisme, ook weer een onderwerp, waarover men het enkele jaren geleden reeds druk had. Mej. Westerman (V.-B.) en de heeren Suring (R.-K.) en v. d. Molen (A. R.) beweerden, dat de opgedane ervaring met „het hoofd voor de klas" slecht was en dat men weer moest terugkoeren tot de ambulante hoofden. De minister, dhr. Bo- mans (R.-K.) en dhr. Albarda (S. D. A. P.) waren'van ee.n ander gevoelen. Ten slotte bleef door verwerping van een amende ment - Sur in g met. 4927 st. hel ambulantisme afgeschaft. 13ij de 27 vóór stemmers waten o. a. 9 Vrijheidsbonders, 6 A.-lfy 4 C.-H. en 7 R.-K.; bij de 49 te genstemmers 2 A.-R., 6 C.-H. en 21 R.-K. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (premie- bouw) toegekend aan de gemeenten: St. Laurens, f600 voor A. Walraven; Ierseke f550 voor J. J. Marteijn. Bevorderd met 1 Januari a.s. tot hoofdkommies te Amsterdam "de heer A. de Hullu, aldaar, geboren te Oostburg. Candidate nStatenvan Zee- la n dDoor de S. Dl A. P. zullen nu definitief de volgende candidaten voor de Staten gesteld worden: Kieskring Mid delburg: L. 'Onderlijk, Middelburg; G-. F„ Lindeijer, Vlissingen; A. M. Overhoff, Goes; A. C. de Pauw, Neuzen; W. P. Cornelisse en J. P. van Riel, beiden te Middelburg. Kieskringen Vlissingen en Tholen: G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. M. Overhoff, A. C. de Pauw, A. C. de Baarse, H. Duym, A. Koning, P. A. Plompen, 'L. E. Sanderse, J. Sinke, de laatsten te Vlissingen. Kieskringen Zierik- zee en GoesA. M. Overhoff, G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. C. de Pauw, J. Catshoek, Zierikzee en J. A. Iluhregtse, Rurgh (Sch.). Kieskring Hulst: A. C. de Pauw, G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. M. Overhoff, N. A. Hamelink, Neuzen en Br. 't Gilde, Axel. Kieskring SluisG, F. Lindeijer, A. M. Overhoff, L. Onderdijk, A. iC. de Pauw en J. Catshoek. (Het Volk). Middelburg. In de étalage van den heer Chr. A. Holthuijzen zijn de bekers, krui zen en medailles tentoongesteld voor de op Zaterdag a.s. te openen tentoonstelling van pluimvee, konijnen en duiven, uit- giaainde van de M. T. V. 5 De tentoonstelling van de Neder- landsche vereeniging van huisvrouwen heeft zich tot het eind toe in een druk bezoek mogen verheugen, wat ook het geval was met de Zaterdagmiddag vertoon de film van het landbouwbedrijf en de fabriek, die de bekende maggiprodneten levert. Door de exposanten is als herinnering aan de aangename tentoonstellingsdagen (.uur de vereeniging een medaille aange boden, die de presidente op de vergade ringen kan dragen. Het 10-jarig bestaan van de afd. Middelburg der vereeni ging van huisvrouwen. De laat ste lezing têr gelegenheid van het jubileum der afd. Middelburg van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen, had. Zaterdagavond in St. Joris plaats, waarin het woord werd gevoerd door dr Knappert, die tot on derwerp had gekozen: Het begrijpen van :zich zelf en anderen in huisgezin en maatschappij. Spr. wees op de bezwaren van populair wetenschappelijke lezingen, om daarna uiteen te zetten het verschil tusschen intellect en ontwikkeling; het eerste is aangeboren, het tweede verkregen door de omgeving waarin men leeft. Ieder rnet niet meer dan normaal verstand en niet meer dan normale werkkracht wordt wat hij wil. Het is echter wat anders het geestelijk leven te leeren begrijpen. Daar toe moet men eerst zichzelf leeren kennen en dan is het mogelijk ook anderen te be grijpen. Wij denken de baas te zijn over ons zelf, maar reeds lang is aangetoond, dat er een groot deel is in ons geestelijk leven, dat wij absoluut niet kennen. Met veel studie kwam men tot de psycho analyse, dat in ons het onbewuste een groote rol speelt. Freud, Jelgersma e. a., die deze theorie verkondigden, hebben veel tegenstand on dervonden en het is dan ook geen prettig denkbeeld, geen haas te zijn in eigen huis. Men heeft verder gezocht naar middelen tot onderzoek om de ongeweten dingen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, ,elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. bloot te leggen. In vergissingen, fantasie, droomen, komt dit onbewuste naar voren. Vooral de droom is voor den mensch van de allerdiepste beteekenis, daarom is de theorie „droomen is bedrog" onjuist. De droom is bijna altijd symboliek en hoe banger men is voor eigen geestesleven, (les te symbolieker de droomen. Het is niet juist dat onze herinnering terug gaat tot 5-jarigen leeftijd of nog verder, maar wel staat vast, dat in ons geestelijk leven de herinnering teruggaat tot enkele dagen Ua de geboorte. Wanneer men een voor liefde heeft voor een bepaalde kleur, dan is dat, doordat b.v. de moeder in dien tijd een japon van die kleur droeg. Waarom staan wij des morgens in een' goed humeur op en kunnen ieder oogen- blik indrukken van buiten af plotselinge1 stemmingen, verlangens, lusten over ons brengen? Dit alles komt door de tallooze herinneringen, die in ons geestelijk leven verzonken zijn en die nog een rol spelen. Al is het moeilijk, het is toch gewenscht eenig begrip van zichzelveu te hebben om' anderen te kunnen kennen en elkaar met meer waa'deering te beschouwen. Er zou zooveel leed bespaard worden, als wij daaraan eens meer dachten. Maar het is in het leven zoo moeilijk. Hoe moet b.v. de spaarzame den verkwistende beoor- deelen; hoe Trotsky Mussolini en omge keerd. Dit alles treedt ook zeer op den voor grond hij de opvoeding der kinderen; m©n moet trachten het kind te begrijpen, maar niet heslist zijn eigen denkbeelden willen opdringen. Maar ook in de maatschappij zon er veel minder leed gijn, geen dienst- dienstbode-vraagstuk, geen zoo scherp ver schil tusschen werkgevers en werknemers, als men trachtte elkaar beter te begrij pen. Natuurlijk vallen de grenzen der maatschappelijke standen daardoor niet weg, ieder blijft ten slotte een eigen in dividualiteit. Maar wij kunnen wel veel van de motieven van anderen terugvinden in ons zelf. En dit begrijpen leidt tot verder onderzoek, gegrond op eerbied voor den menschel ijken geest, tot liefde voor de medemenschen ten slotte. Nadat nog enkele vragen waren be antwoord, werd de zeer drukke vergade ring met dank aan den spreker gesloten. Zaterdagmorgen had tijdens de mi litaire oefeningen op1 het Molenwater een soldaat bij het springen het ongeluk een been te breken. Goes. Zaterdagmorgen vergaderde in dei Melksalon de afd. van Chr. ond. en onder wijzeressen „Z.-Beveland en omstreken". Do voorzitter, dhr W. A. van Wijk, opende liet zingen Ps 77 vs. 7, ging voor in ge bed en 'las een gedeelte van den 77sten psalm. Hij wees ons op Hem, die bij alle moeite en zorg ook in ons school meesters leven, do eenige Toevlucht en Sterkto is. Na de lezing van notulen en ingekomen stukken, kreeg de heer J. van Oosten het woord. Hij verplaatste ons in gedachten nog een oogenblik in de vergadering van de Hoofdvereeniging te Zwolle, die hij als afgevaardigde vau onze afd. had mogen bijwonen. Daarna gaf de heer W. 't Hooft een kort verslag van de vergadering die het Hoofdbestuur met afgevaardigden der afd. de vorige week had belegd te Utrecht ter bespreking van de technische herziening der wet op het L.O. en de classificatie. Als volgend punt op de agenda stond het onderwerp': „Verhouding Hoofd en Onderwijzers", in te leiden door den heer J. Bierling te Ierseke. Hijl schetste ons, hoe die verhouding, in vroegere jaren, dikwijls was en hoe die door gewijzigde omstandigheden thans geworden is. Ilijl Wees op verschillende misstanden en legde daarbij den nadruk hierop', dat niet het persoonlijk belang, maar het belang vau onderwijs en opvoeding voorop moet staan. In den breede stond hij! stil bij de denkbeelden van de voorstanders der republikeinsche school en zette uiteen hoe "hij zich de samenwerking van hoofd en personeel, ook in de personeelsverga deringen voorstelt. D'e opkomst was niet evenredig aan de belangrijkheid van den inhoud der voor1- dracht. Gaarne verwijzen wij, op verzoek, onze lezers naar de advertentie in dit nummer, waarin Wordt aangekondigd een concert opi Vrijdagavond a.s. te geven door den pianist Jac. Ros uit München en den violist A. Lom'an, uit Middelburg. Waar bij een vorig concert dhr Ros zich deed kennen als een zeer bekwaam' mu sicus, zal de belangstelling zeker wel groot zijn. 's-H. Hendrikskinderen. Vrijdagavond hield de ver. „Land- en Tuinbouwbelang" haar jaarvergadering, welke door 52 per sonen werd bijgewoond. Die verslagen van secr. en penn. leverden het bewijs, dat de tot nu toe- gevolgde werkwijze gewensch te resultaten gaf. Wagens periodieke af- ttreding werden P. Kousemaker ei M.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1