No 66 Zaterdag 16 Ilecember 1913 37 e Jaargan FICS1ZEHIilMEÏÏEl EERSTE BL&D. Buitenland. Binnenland. Oit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON. BINNEN IJZEREN MUREN tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, zware Zenuwhoofdpijn. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Gejaagdheid. N.y. v.h„ SCHULTE Co., middelburg. if Drukkers-Exploitanten: 1 OOSTERBAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonneme ntsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie»: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. 9KwrwcE;mae«9 Zij, die rich) mejit 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. gratis. iwMiwurjM mi— w»utwo«CTgwi T.B.C.-BESTRIJDING. Wanneer iemand, in de hoop daar door bij een door hem gedaan verzoek steun te krijgen, aan een 40-tal vrien den de vraag gaat stellen of hetgeen, waarom ihij heeft verzocht, niet noo- dig is, zai hij niet verstandig doen toet te gaan roepen: „zie je wel, dat 't noodig is", zoolang no,g slechts van de veertig een zestal hebben ge antwoord. Vooral niet, indien er on der die zes nog één is, die aan de behoefte twijfelt. Toch doet dhr. A. J. Hoorweg dit namens de vereeniging „Sanatorium! Zeeland" in „De Zeeuw" van 9 De cember j.l. Aan alle sanatoria is gevraagd en hoewel nog slechts van 6 antwoord is ingekomen, wordt de conclusie al getrokken. Voorbarig is die conclusie minstens en of ze als juist kan worden aan gemerkt, moet nog blijken. De wensch is hier wel de vader der gedachte. Doch al blijkt straks nog oogen- blikkelijke behoefte aan San.-ruimte te bestaan, dan hebben we tevens te rekenen met de toekomst, waarvoor een Sanatorium gebouwd wordt. Mede beantwoord dient dan te worden de vraag: is deze behoefte thans stijgende of dalende? De heer Hoorweg ging op de aanwijzing in dalende richting uit de „Soc. Verz. Gids" niet in. Hiermede houdt nauw verhand de vraag of niet juist de werking der consult.atie-bureaux de speciale be hoefte aan San.-ruimte zal doen dalen. Want evenzeer als wij van de wer king dezer bureaux, tot heil der be volking, verwachten 'meer tijdig ont dekken van de t. b. c., evenzeer staat vast, dat daardoor 'moet worden tegen gegaan, hetgeen thans nog geschiedt n.l., dat veel lijders, wier toestand weinig of geen hoop geeft op her stel, worden opgenomen in Sanato ria.. Dit tegen te gaan schijnt hardvoch tig doch in wezen is het barmhartig. Het is b.v. beter, dat 3 patiënten met behoorlijke genezingskans ieder voor 4 Imiaanden plaats vinden dan één voor een jaar met weinig of zonder genezingskans. Wordt dit doel tevens bereikt, dan kunnen b.v. driemaal zooveel patiën ten worden opgenomen als thans en kunnen nog meer genezen. N n gaat wellicht voor de drie even goed de gelegenheid ter genezing voor bij iais deze voor den opgenomen lij der reeds voorbij is. Werkt dit systeem door, dan moet ook de omvang", welke de t. b. o. thans heeft, afnemen. Of nu bij de verwachte stijging der behoefte ai de vrijkomende plaatsen Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 40.) Voe® daarbij den aanhoudenden stroom! van voorbijtrekkende, terugtrekkende, mar- cheerende, exoerceerende troepen en hét doffe gebrom der kanonnen, dat ons onop houdelijk herinnerde aan betgeen wij waar schijnlijk toch wel niet vergeten zouden! hebben de oorzaak van die verandering. Is het te verwonderen, dat wij naar huis terugkeerden vermoeid, bedroefd, terneer gedrukt? Al kwam de bevrijding ook spoe dig opdagen, het zou toch moeten zijn door stroomon bloeds en geweldige vlammen vuurs. Maar God weet het en heeft medelijden met u. Die wooi-'den klonked telkens en telkens door mijn bewogen gemoed, als het liefelijk refrein van een .hemelscbe melodie, en brachten den storm wel niet geheel tot bedaren, maar toch tot mindere heftigheid. 8 October. Moeder hoeft kou gevat, zij noodig zullen zijn, blijft voorloopig o.i, eel? open vraag1). Daarmede mag, neen moet, evenwel thans reeds worden gerekend. Gouverner, c'est prevoir! Vioor den grootschen opzet van een Sanatorium 1 ij k t het tijdstip en de omstandighe den daarom ongunstig'. Waar Zeeland, in verhouding tot overig Nederland weinig verpleegruhn- te bezit, kan men, ook de Ver. „San. Zeeland", ondertusschen op voorzich tige, meer bescheiden, wijze het doel nastreven door bij de ziekenhuizen t. b. c.-paviljoenen en in de zieken huizen sanatiorium zalen in te rich ten2). Er moet tegenwoordig wel meer tweede klasse gereisd worden. Laten we hopen, dat óf het. een óf het ander geschiedt en ook zoo- noodig de ver. „Sanatorium Zee land" met behulp en voorlichting van het consultatiebureau, de oprichting en inrichting van t. b. c.-paviljoen en sanatoriumzalen o> p elk eiland onzer provincie gaat bevorderen. h In 1920 verkeerde bijna de helft der in de volkssanatoria opgenomen patiënten in het II of III stadium. 2) Het pas geopende Tuberculose Pavil joen bü het ziekenhuis te Bemmel kost slechts f 75000 en bevat 32 bedden. Vergelijk daar mede de kosten van een „Sanatorium Zee land" De Duitsche armoede. In den gemeenteraad van Chemhitz kwam dezer dagen de quaestie ter sprake van de verheuging der retribu ties voor de begraafplaatsen. In den loop van het debat werden enkele staaltjes [meegedeeld om te doen zien waartoe de toenemende armoede de menschen dwingt. De eenvoudigste begrafenis kost te genwoordig 37.000 M. Hetgeen vele families onmogelijk kunnen 'betalen. Met het gevolg, dat onlangs een mid denstander zijn overleden kind in een toargarinekistje naar het kerkhof bracht. Een ander,, die zijn gestorven vrouw in 'n andere plaats moest laten begraven, !maar de vervoerkosten niet kon betalen, reed ide kist pp een hand wagen geplaatst, zelf uren ver naar de laatste rustplaats. Huldiging van Pasteur. De eigenlijke datum der Pasteur-hul diging zou op 27 Dec. Vallen, maar pias het volgend jaar zal men in straatsburg een tentoonstelling en con gressen houden, waar geleerden uit de geheeje wereld zullen bijeen komen. Alleen zal men op 27 Deo. de klokken te Dole, het dorp, waar Pasteur gebo ren is, twee minuten vóór vijven 's na middags doen luiden en om vijf uur precies alle klokken in Franche-Com- té, van de vlakte van de Saóne tot de toppen van de Jura daarop doen ant woorden. Zoo zullen dan gedurende eenige minuten in al de torens van de streek' de klokken haar stem doen hoo-ren om er de menschen te herin neren ,aan den grooten mensch!, die honderd jaar geleden gebioren is en aan het groote werk door hem vol bracht. is koortsig en ziek. Het is zoo moeiilijk het voor haar benoodigde voedsel te krjj- feen. Niet, dat er nu reeds .gebrek aan is, ten minste niet voer hen, die het bé talen kunnen, maar het is soms noodig twee of meer uren in den winkel te wach ten. Arme Justine. Haar geduld wordt zwaar op de proelf 'gesteld, maar voor1 mloeder heeft zij alles over. Het ergste is, dat moeder het vleasch niet eten kan als het er eindelijk is. Nu» ik kan dan ook niet ontkennen, dat het ossenvleesch bij zonder taai en vreemd van smaak is, scha- penvleesch is bijna niet meer te bekomen, en ik zie met angst, dat onze voorraad van gereed geld begint te verminderen. 0r is een oploop geweest bij het stadhuis. Tal van burgers, voornamelijk uit de Fau bourgs, schoolden daar samen, eischten chassepots en verlangden, dat onmiddellijk bevel gegeven zou worden om aanvallen- derwijze te werk te gaan. Generaal Tro- chu verscheen en stelde hen tevreden, ik denk door zijn plan mede te deelen. Ganu>ewa verliet gisteren Rarij's per lucht ballon. 9 October. Het was vandaag een sombere regenachtige dag. Wij voelen ons allenj zeer gedrukt en vermoeid en kunnen ons- niet van dien last ontdoen. Het is stil in huis, alle anders gewone dingen blijven rusten. Moeder is de ©enige, die gelijk matig en opgewekt is. Diei arme Nina is Londen-Keuien-Berlijn. De luchtverbinding Londen-Keulen-Ber- lijn zal op 31 December eindigen, hoewel de dienst ontegenzeggelijk een financieel succes is. De reden van het ophouden ligt hierin, dat op dien datum het onbeperkt recht der geallieerden boven Duitsch grondgebied te vliegen, toegestaan bij het vredesverdrag, ophoudt. Dè Duitsche re geering heeft besloten het verder toestaan Van dit -recht aan den Ëngelschen vlieg- dienst afhankelijk te maken van de ophef fing van zekere beperkende bepalingen in zake het bouwen van vliegtuigen door Duitschland. De Daimler Cy., die den dienst direct onderhoudt, zal wellicht tot overeenkomst met de Duitschers kunnen geraken, doch voor de Napier Co., die de lijn via Keulen bedient, is dit twijfelachtig. Vergiftigde pralines. Er wordt medegedeeld, dat Bridge- mian, de Engelsclie minister van bin- nenlandsche zaken, een doos pralines (chocolaadjesj [beeft ontvangen, die onderzocht werden, omdat men vrees de, dat zij vergif bevatten. Men her innert er laan, ("dat de hoofdcommissaris yan. politie onlangs een doos vergif tigde pralines kreeg en ernstig ziek werd, toen hij er een paar van gegeten hjad. Het ministerie Van. binnenlandsdbe zaken deelt echter mede, dat de om standigheden elke poging tot een aan slag op het leven huiten sluiten. Er wordt igeen 'belang gehecht aan het incident. Het plan van Mussolini. Mussolini heeft, in Italië terugjge- keerd, aan een persman medegedeeld, hoe zijn voorstellen ter conierentie van Londen geluid hebben. Wat hij wilde kwam neer op het volgende Engeland doet afstand van zijn cre- dieten ten gunste van Frankrijk' en Italië; Frankrijk' en Italië zien hun nerzijds af van hun credieten tegen over Tsjechio-Slowakij e, Zuid-Slavië en Polen. De Engelsohe schulden aan Amerika blijven bestaan tot Amerika een verklaring aflegt; de eventueel© kwijtschelding van de schuld van Ame rika tegenover Enigeland wordt van de Duitsche schadevergoeding Afgetrok ken. Zoodra de gealliëerden het prin cipieel eens zijn, zóówel met Amerika als met Duitschland, zullen gemeen schappelijke besprekingen worden in geleid. Korte berichten. Vlak hij het parlementsgebouw is .een auto, waarin Lloyd George met zijn secretaris ziat, gisterenmiddag op gereden tegen een andere, met den hertog van "Devonshire en diens doch ter. Het liep goed af, maar de auto van Lloyd George kreeg een verwron gen wiel en kon niet verder. De twee staatslieden Smaakten na hét ongelukje een praatje waarbij zij elkaar met den goeden afloop geluk 'wenscihen. De beklaagden in het proces we gens den aanslag op Harden zijn ver oordeeld tot twee. en Vier jaar en negen maanden. In den nacht van 13 op 14 De cember zijn er uit de vitrines van het Kaiser Friedrichmuseum te Berlijn be langrijke kunstschatten gestolen'. Den 6en en 7en December nebben er in geheel omgeslagen en uiterst prikkelbaar geworden. Nu en dan krijgen wij een 'bezoek van kennissen; maar het is eigen lijk een rust als zij weer heengaan. Die moed ontzinkt mij nog meer, als ik naar die opgewonden taal en onzinnige berich ten 'moet luisteren; maar de verstandigsten en besten spreken anders. 10 October. Het paleis te St Cloud is vernield geworden, in brand geschoten, door onze eigen kanonnen. Het volk schijnt er waarlijk trotsch op te zijn. Versailles zal, zoo noodig, volgen, zeggen zij. Wij konden vandaag moeilijk geloovön, dat de kanonnade alleen van onzen kant kwam, het leven was toch zoo geweldig. Moeder is wat beter, maar toch nog niet in staat om uit te gaan. Zal zij ooit weder kunnen uitgaan? Ik heb vandaag niets bij zonders op te teekenen. Wachten en uit zien, hopen en vreezen dat is nu de geschiedenis van lederen droeven dag. Heelt het beleg nu nog niet ©ens één maand geduurd? De dagen gelijken op weken, zoo langzaam kruipen zij' om. 11 October. Heden ging oom) met Nina en toij naar het altaar van de Heilige Geno- veva gewijd, in de kerk van St Etienna du Mont.Zij en ik zij'n daar reeds vroeger meermalen geweest. Tal van aanbidders Verdringen er zich dagelijks. Eeuwen zijn 'voorbijgegaan, sedert de woeste horden van Attilla, den geesel Gods, terug moes- dit museum ook al belangrijke diefstal len plaats gevonden. Volgens minister Liither is dezen winter in Duitschland geen gebrek aan brood te wachten. Er is in Amerika, sprake van een internationale leening aa.n Duitschland van IV2 milliard dollar. Batig slot der Ongevallen verzekering. In de gister gehouden vergadering van de Vereeniging van Raden van Arbeid heeft do voorzitter, de heer Wittert van Hoogland, in zijn 'openingsrede sprekend over de toekomst van de sociale verzeke ring er o.a. op gewezen, dat de invoering van de Ziektewet niet behoeft te worden uitgesteld met het oog op de nieuwe las ten, die deze op .het bedrijf zou leggen, waar zich de gelukkige omstandigheid voordoet, dat het Ongevallenfonds een overschot van ongeveer 8 millioen gulden heeft. Naar spreker's meening is in verband hiermede een zeer aanzienlijke verlaging der tarieven volkomen gemotiveerd. Spre ker schat deze verlaging opi plm. 40 pet. en dringt er op aan, dat deze ten spoe digste worde ingevoerd en tegelijkertijd de Ziektewet in werking trede. Naar aanleiding van dit batig slot heeft do heer Wittert als lid. der Eerste Kamer tot don Minister van Arbeid een paar vragen gericht, o.a.: Is bet juist, dat bet bestuur der Rijks verzekeringsbank in verband met de ge kweekte zeer aanzienlijke reserve heeft voorgesteld reeds nu over te gaan tot de bij artikel 40 der Ongevallenwet 1921 ver plichte tariefsherziening en tot een verla ging der premiën van circa 40 pet. heeft geadviseerd Is de Minister niet van oordeel, dat deze belangrijk© verlaging van de premiën met bet .oog op den tegonwo-ordigen economi- schen toestand der bedrijven zoo spoedig mogelijk .dient in te gaan? Is de Minister bereid te bevorderen, dat deze verlaging zoo vroeg mogelijk in het jaar 1923 tot stand komt? Nieuwjaar. De „St. Crt." bevat het volgende ver zoek Met het oog op den grooten toevloed :van poststukken bij de jaarwisseling, wordt het publiek verzocht om brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, als prentkaarten, naamkaartjes, circulaires, enz. welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op .27, 28 of 29 Decem ber tei' post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kan toren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestel ling opgenomen. Bond van Chri ku ndige kringe Deze Bond houdt gadering op Tweeden De agenda bevat 0. voors'tel-Haarlemde ginsel over te gaan zomer-vergaderingen stel ij k e Letter- 11 i 11 Nederland, zijn jaarlijksche ver- Kerstdag te Utrecht, m. verslagen, en een Bond besluite in be- tot het houden van in de openlucht (b.v. ten trekken van voor da muren van Parijs, floor de macht van da .herdarsstaf dar heilige, jonge schaapherderin van Nauteri'e van voor Ttroijes, door de macht van het kruis van St Loup, van voor Orleans door de vurige gebeden van den vromen Ag- nan. Nu komen andere, nauwelijks minder vreeselijk© overweldigers het schoone Frankrijk overstroomen ©n zijn trotscha steden belegeren. Men noemt hen Hunnen, Gothen, Pandoeren, maar gaen heilige daagt op en springt in de "bres, sterk in geloof aan Gods machtige hulp. Oom Louis was tot tranen toe bewogen, toen hij ons vertelde, welk' een lasterlijke toon vele dagbladen aanslaan, dia voorge ven stemmen des volks te zijn. Bij het in herinnering brengen van de verschrik kelijke dagen van '92, zetten zij het volk aan om de gewijde gebouwen tot stallen voor het vee te gebruiken (Van verschei dene kerken is reeds gjebruik gemaakt door democratisch© redenaars) om de pries ters te verdrijven van het slagveld, waar zij' ide laatste oogenblikken der vrije zonen van het republikeinsche Frankrijk bemoei lijken door het opdringen van hun geloof aar. de legenden van een verouderd bij geloof. Een der burgemeesters, De Mottu, heeft zelfs bevolen ,dat alle kruisbeelden verwijderd zouden worden uit al de am bulances in zijn arrondissement. Die ver vloekte geest van ongeloof en lastering per poeder S cent, Per doos a 25 stuks f 1.70. per koker 60 cent, Verkrijgbaar voor engros 3 te Bloemendaal, Zeist, Bergen, e. a.). Lezing van den heer II. v. d. Leek, vice-voorzitter van den Bond, over: „Iets over Christelijke Literatuur". Mej. G. Themmen, Groningen, zal één of meer fragmenten voorlezen van nog niet ver schenen werk. Rede van Z. Exc., den! Minister van Onderwijs, eere-voorzitter van. den Bond. Declamatie van mej. D. Schmidt. Lezing van den heer drs. C. Tazelaar, Amsterdam, over „Beginsel en Lectuur". Declamatie van mej. D. Schmidt en den heer M. Bakker. Lezing van den Weleerw. heer ds J. C. va® Dijk, Den Haag, over „Henriëtte Roland Holst". Broodbakkersarbeid metKerst- mis, Nieuwjaar en Drie koningen. De Minister van Arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks vergunning verleend, dat op Dinsdag 26 Dec. 1922, Dinsdag 2 Jan. en Maandag 8 Jan. 1923, deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is, om 7V2 uur des v.m. of uil het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt ver voerd, alsmede, dat deeg of zulk brood van laatstgemeld uur af wordt verkocht of afgeleverd. Behalve deze afwijkingen, betreffende vervoer en verkoop, heeft de Minister met het oog op de komende feestdagen' (met inbegrip van Driekoningendag) ook afwijkingen van de Arbeidswet voor brood- bakkerijen vergund, voor zoover betref! den arbeid zelf in de broodbakkerijéO* Chr. Landarbeiders bond. De Ned. Christelijke Landarbeidersbond hield Donderdag te Utrecht een algemeen© vergadering onder voorzitterschap van den heer Simons^ die er aan herinnerde dat in 1920 het veenbedrijf ©en gevoeli- gen knak kreeg, waarvan het nog niet is hersteld. In het landbouwbedrijf ging het eveneens terug, terwijl ook andere bedrij ven den invloed van de heerschende ma laise ondervinden. De organisaties konden dan ook niet verhinderen dat de loonön lager werden. Het ledental verminderde tot 7000; 100 afdfeelingen hadden zich ter vergadering laten vertegenwoordigen. Het beleid van het bestuur werd na ©enige, discussie goedgekeurd. Onder broeders. Het Volk meldt, dat de communist Knut tel den S. D. A. P.'er Ter Laan in ©en! openbare debatveigadering over het anti- mililairistisch standpunt, de woorden heeft is druk bezig Frankrijk te worgen in zijn afgrijselijke omhelzing, evenals de dood en verderf brengende Laokoönische slang. Hoe kan een land voorspoedig zijn en gelukkig, als het zijn geloof, zijig pries ters, zijn God verwerpt? En Augiust, mijn lieve, zoo hooggeschatte "broeder, schaart zich ook onder die banier. Mogen alle heiligen voor u bidden, mijn' broeder, op dat gij uw dwaling leert inzien, voordat het te laat is! Toen ik vanmorgen te midden van b'id- denden en weenenden geknield lag voor het altaar der Heilige Genoveva en haar tusschcnkomst inriep voor de stad, die zij in vroeger jaren gêred had van het vree selijk lot dat haai* wachttei, kwam de ge dachte eensklaps bij miij op, dat eigenlijk niet zij, maar God de stad bevrijd had. Zij trok niet uit, gelijk de dappere Jeanne d'Arc in volle wapenrusting met het zwaard in de hand. Zij bad en God hoorde haar en antwoordde Laar met een wonder. God wist het' en had medelijden. Maar ,zij was ook een heilige. Ach, hoorde God maar de kreten, die 1111 als ■zoovele bloeddroppelen ontwrongen wor den aan zoo menig geslingerd hart in Pa rijs Maar, wij zijn zondaars, geen heiligen, en God houdt zich niet op met zondaars. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1