verschaffing en daarna steun moet worden gegeven en verdedigt een loon van 120 voor de werkloozen. Advies over loonen is gevraagd bij den heer Hanken en wed. P. de ïïongh, maar deze namen hebben bij de arbeiders geen goeden klank. Nu Werkt de werkverschaffing loon- drukkend, ten voordeele van enkele werk- gevers. Werkverschaffing tegen zulk loon werkt demoraliseerend. Spr. zegt, dat dhr. V .d. Bout de werklooze transportarbeiders stuurt van 't gemeentebestuur naar 't Burg. Armbestuur en meent, dat er geen bespreking heeft plaats gehad tusschen de ^Raadscommissie en de vakcentrales, maar tusschen den heer Rothuizen en de cen trales. Dit was meer een examen, waar bij zeker de moderne Bestuurdersbond is gezakt en de kerkelijken zijn geslaagd. Spr. stelt ten slotte voor le het loon bij de werkverschaffing op f20 te be- palen, 2e daarnaast een steunregeling van f 12 per week plus f 1.35 per kind, 3e. om uit de gemeentekas een bedrag van f 5000 hiervoor uit te trekken en 4e cokes aan de steuntrekkenden te verstrek ken en wel n(a 2, 4 en 8 weken telkens 1 H.L. Die voorz. zegt, dat men bij werkv arschaf fing niet moet gaan boven het normale loon in den omtrek, opdat er een prikkel blijve om arbeid te zoeken. Ben raadsbesluit van Alkmaar is b.v. vernietigd, omdat dit boven bet normale loon ging. Stelt Goes eon loon van f20 voor, dan wordt zulk een besluit zeker vernietigd. Spr leest een paar Kon. Besluiten dienaangaande voor. Daarna wordt gestemd over de voorstallen-De Die Zijn le voorstel wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Hot 2e, 3ei en 4e voor stel idem. De voorz. zegt verder, niet voor demping van het kleine vestje té zijn. Dhr de Looff vraagt, het bruggetje over de Westvest gelijk met liet terrein te maken. Die voorz. zegt, dat het opstapje er is, om het bruggetje alleen voor voetgangers 'te bestemmen. Do zaak zal worden onder zocht. Dhr Die Die zegt, dat de regeering in den laatsten tijd raar met de werklo-oze-n heeft omgesprongen. Zij wil hen maar af- blachten. En nu kiest het Goessche ge meentebestuur de zijde van de werkgevers- Iklasse, dat ook uitkomt in het voorstel der fin. commissie om het premievrij pen sioen in te trekken. In de H. Schrift staat dat de dorstigen gelaafd en de hongerigön- gevoed moeten worden en nu stuurt het Goessche gemeentebestuur de werkloozen met een hongerloon naab huis. De voorz. zegt, dat niet één lid der raadscommissie het belang der werkgevers heeft gezocht, maar we hadden te rekenen met het gemeentebelang. Gaat Goes een 'loon bij werkverschaffing uitkeeren, dat hooger is dan het normale loon in de om geving, dan bevordert dit een ongewensch- ten .trek naai' de stad. Dhr De Die: dit is maar een foefje. De voorz.: Wij behartigen de belangen der gemeente Goes. Dhr De Die: wij ook. De •voorz.: Heeft u nog verdere voorstellen? Dhr Blaas doet een tusschenvoorstel n.l. Ï16 pefil week. Dit voorstel wordt ver- Iworpen met 9 tegen 4 stemmen. (Voor de heeren D'e Looff, Do Die, v. Paassen en Blaas). Daarna wordt liet voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Het voorstel tot grondverpachting aan 'den heer A. Govers en wijziging der ge lneen te-begröoting voor 1922 wordt aan genomen. De rekening van het gasthuis over 1921 wordt vastgesteld. Dhr. de Die meent, dat het tijd wordt, dat ook de S. D. A. P. in het gasthuisbestuur is vertegenwoordigd. Verzoek van Ged. Staten om advies betreffende een concept-regeling der jaar wedde van den gemeente-ontvanger. Aan genomen volgens voorstel van B. en W. Voorstellen: om opnieuw aan Ged. Sta ten te verzoeken ontheffing te vei'lee- ften van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j (lichamelijke oefe ningen). Aangenomen; tot. wijziging der Verordening op het financieel beheer van den keuringsdienst van waren. Aangeno men; het vragen van verlenging der con cessie tot het heffe** van sas- en haven geld. Aangenomen; intrekking der veror dening tot wijziging der Motor- en Rij- wielverordening regelende het verkeer in de Westerstraat. Dhr De Die wil auto's met luchtbanden vrijstellen van de be paling inzake het maximum-gewicht. Dhr. Goedbloed geeft aan B. en W. in over weging het heffen van een belasting op vrachtauto's, gelijk in zoovele gemeenten reeds is uitgevaardigd. De voorz. zegt, dat gemeentelijke regelingen bezwaarlijk zijn, maar zal de zaak bij B. en W. ter sprake brengen en eens bij andere gemeen ten informeeren. Het voorstel van B. en iW. wordt aangenomen. (Reeds in een gedeelte van het vorige nummer geplaatst.) Bij het voorstel om de gasprijzen on veranderd te laten stelt dhr de Die voor als minderheid der Gascommissie den igasprijs op 10 cent te brengen. 1111,5 cent voor de buitengemeenten, het munt- gas met gewoon gas gelijk te stellen en de reducties te laten vervallen. De reducties hebben tot gevolg, dat de arbeiders, die overwerken den patroons nog een duit in 't laadje bezorgen. In 't contract met Kloetinge staat, dat er gas moet geleverd worden van 5000 ca loriën. Dat doet Goes al lang niet meer. Dhr Stieger zegt, dat deze voorstellen een breede discussie in de Gascommissie hebben veroorzaakt. Maar de meerderheid ging met den directeur accoord, om het nadeelig saldo, dat waarschijnlijk nog f 12000 groot zal zijn weg te werken. In 1923 zal dit dan misschien grooten- deels zijn gelukt. Spr. acht dit een wijze bedrijfspolitiek. Ten aanzien van het tountgas en de reducties handhaaft ook de meerderheid haar standpunt. Het zjjn juist de groote verbruikers, die maken, dat de gasprijs nog kan zijn, die hij is. Werden die reducties afgeschaft, dan zouden die groote verbruikers waarschijnlijk eigen in stallaties inrichten met als gevolg: een nadeelige exploitatie. Wat Kloetinge betreft, spr. meent, dat die gemeente nTet gelukkig zou zijn te noe men, wanneer inderdaad gas Fan 5000 caloriën zou zijn geleverd, want dan zou de prijs veel hooger zijn geweest. De voorzitter voelt ook veel voor goed koop gas, maar acht toch dit voorstel der gascommissie wijze bedrijfspolitiek. Gingen we gas beneden kostprijs be schikbaar stellen, dan gaven we aan Kloe tinge en AVilhelminadorp een bijdrage uit de Goessche gemeentekas. En dat ware toch ongerijmd. Dhr. de Die meent, dat die gemeenten lang genoeg „belatafeld" zijn en dat de waterstofgasinstallatie er gekomen is als gevolg van den politieken godsvrede tus schen de partijen. Maar nu 't op aflossing aankomt, wordt die godsvrede geschon den en moeten de kleine gebruikers het gelag betalen. Spr. noemt het „larie koek", dat de groote gebruikers den gas- prijs laag houden. Dhr. Gpgdbloed in terrumpeert, dat pok Rotterdam een re ductie aan grootgasverbruikers verleent. Dhr. de Die wil, in overeenstemming met een artikel in „de Zeeuw", een vast aan tal caloriën voor het gas vaststellen en een goede controle hierop doen uitoe fenen. De voorstellen-de Die worden verwor pen met 10 tegten; 3 st. en het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 3 st- In behandeling komt daarna de .begroe ting van het Burg. Armbestuur voor 1923. De ontvangsten en uitgaven bedragen in totaal ieder f 98.437,20. De fin. commissie heeft geenerlei op merkingen. Zij heeft opnieuw met veel waardeering kennis genomen van het vete goede dat deze instelling in 't belang on zer gemeente doet <yi meent dat wij ons gelukkig kunnen prijzen een dergelijke in stelling te dezer plaatse te hebben, welke over zulke ruime middelen beschikt niet alleen, maar waaraan door haar ijverig bestuur opnieuw een alleszins te waaJ- deeren bestemming wordt gegeven. Dhr. de Die acht ook dit bestuur actief, vooral om hooge pachten binnen te krij gen. Zoo is in Nis se weer hoogei'e pacht verkregen en wel f 2000. Ook wil de S. D. A. P. gaarne in dit bestuur zitting nemen. Misschien komt er dan nog meer waardeering. De begrooting wordt daarna aangenomen. Vervolgens hebben de onderstaande be noemingen plaats. Gascommissie: Mr J. H. M. Stieger, J. Wi. Vienings, J. de Die. Commissie voor de Strafverordeningen: Mr J. H. M. Stieger, Mr J. W. Goedbloed. Financieele commissie: L. Duvekot Cz., D. A. Conslandse, P. Oosterbaan. Commissie voor het GrondbedrijfMr J. W. Goedbloed, J. A. Flink. Reclame-commissie voor den Hoofde- lijken omslag: .1. A. Flink, J. de Die en A. L. van Melle. Afgevaardigde en plaatsverv. afgev. ter vergadering van aandeelhouders N.V. Wa terleiding-Mij. „Zuid-Beveland"Mr J. W. Goedbloed, D. A. Constandse. Gedelegeerden Best. Ambachtsschool: J. W. Vienings. Burg. Armbestuur, Afd. Armenzorg: J. de ICruijter Sr. Eurg. Armbestuur, Afd. Weeshuis: Mr J. H. M. Stieger. Regentes WeeshuisMevr. J. Stieger— Rijk. Commissie van Toezicht op1 het Middel baar onderwijs: Mr J. H. M. Stieger. Schoolcommissie: Mej. J. C. Snijder en M. Pols. GasthuisbestuurMevr. M. Hajenius- Smit, met wie mede was aanbevolen mevr. A. v. Poelgeest-Ten Bokkel Huinink, dhr. P. C. Labrijn, met wie mede was aanbevolen dhr P. van der Brugge. Als gedelegeerde in het bestuur der Ambachtsschool werd in de vacature-de Looff, die tot bestuurslid dier school is gekozen, bij herstemming benoemd dhr Oosterbaan met 6 sti. tegen 4 st. opi den heer v. Melle (3 blanco). Daarna volgt behandeling der Gemeente- begrooting 1923. De voorz. geeft gelegen heid tot alg. beschouwingen. Dhr de Die maakt daarvan gebruik en zegt, dat hij verschillende punten bij de posten zelf zal behandelen, Alleen komt hij1 op tegen de verkapte loonsverlaging, door do fin. oommissie voorgesteld, en wel inzake de premiebetaling voor pensioen. Op ver zoek van den voorz. breekt hij zijn rede af, om ook dit onderwerp1, evenals kraam- verzorging, bij de posten te behandelen. De alg. beschouwingen worden hiermede beëindigd. Begonnen wordt met de uitgaven: Bij den post presentiegeld leden van den raad stelt dhr. v. Melle voor dit te schrappen met het oog op de dringend noodzakelijke bezuiniging. Dhr. Ooster baan zegt, dat de fin. commissie geen voorstel in dezen zal doen, maar wel het idee steunt. De voorz. zegt, dat afschaffing voor sommige leden wel nadeelig kan werken. Dhr. v. Melle had aanvankelijk ook dit bezwaar, maar hierin kan voor die en kele raadsleden wol door' de partij, die ze afvaardigde, worden voorzien. Dhr. Oosterbaan ondersteunt dit voorstel. Dhr. De Die zegt, dat het raadslidmaatschap ook meer inhoudt dan het bijwonen der raadsvergaderingen. Zoo is voor de werk loosheid laatst weer 4 maal vergaderd. Er zijn verder tal van commissie-vergade ringen. Ook moeten sommige raadsleden hun werk verzuimen. De bewering, dat de partij de kosten voor sommigen moet betalen, noemt Spr. lariekoek, dubbel en dwars onzin, want er zijn ook wilde can- didaten. Dhr. Vienings ondersteunt gedeel. telijk het betoog van den heer De Die. Presentiegeld is alleszins billijk. Zoo oor- deelen ook Prov. Staten er over. Dhr. v. Melle acht wanneer werkelijk het vele werk der raadsleden moet worden ver goed, de post aanmerkelijk moet worden verhoogd. Maar uit bezuiniging doet Spr. zijn yoorstel. De leden van den Raad moeten ook een offer brengen en een goed voorbeeld geven. Dhr. Goedbloed sluit zich aan bij dhr. v. Melle, aange zien Spr. den financiëelen toestand dei- gemeente ernstig inziet. Dhr. De Die acht dien toestand niet zoo ongunstig, daar Goes een der eerste gemeenten was, die de belastingfactor verlaagde. Dhr. Goed bloed zal daarop straks antwoorden. Het voorstel-v. Melle wordt AANGENOMEN met 7 tegen 6 stemmen (tegen de heeren Vienings, Blaas, De Die, De Looff, v. Paassen en de voorzitter), zoodat het presentiegeld voor de raads leden is afgeschaft. Bij1 den post toelage aan den ontvan ger voor administratieve hulp had de fin. comm. eenige opmerkingen gemaakt. B. en W. nemen dit voorstel over en zullen later met een nader voorstel komen, waar door deze zaak wellicht goedkooper ge regeld kan worden. De voorz. zet nog eens de veelomvattende werkzaamheden van den gemeente-ontvanger uiteen. Een voor- stel-De Die om toch alvast te verhoogen wordt met 103 st. verworpen. 1 Bij het hoofdstuk politie, wijst dhr Oos terbaan namieins de fin. comm. op de wen- schelijkheid om hierop te bezuinigen. Hij zou zelfs nog wat verder willen gaan en den Raad willen doen uitspreken, dat 't ge- wenscht is het aantal politieagenten eetaigs- bins te verminderen. Dhr De Dl© wijst op do abnormaal lange diensten van da agenten. Ze moeten hier soms dienst doen van 's morgens 6 tot 's avonds 9 uur en op feestdagen zijn er wel diensten van 17 uur. Dhr Vienings vraagt overlegging van aen dienststaat der agenten, opdat do Raad over vermindering van 't aantal agenten zicli kan beraden. De vooFz. ztegt, Hat .opzettelijk de vacature Doetjes niet is vervuld, totdat de burgemeester aan den Raad hierover inlichtingen zal heb ben kunnen geven. In dit verband zegt Spr, dat Z. Ed. Achtb. hoopt, weldra weet isij'n ambt te kunnen waarnemen. E;r "is Sseer krap begroot, zoodat er zich mis schien op 'teind van 'tjaar nog moei lijkheden kunnen voordoen. Eon overschot op dezen post zou dus geen kwaad kunnen Het punt blijft in werkelijkheid onbeslist. Er 'zal voorloopig geen oproeping worden gedaan. De fin. comm. had voorgesteld de f25 öubsidie aan d© Alg. Ned. Politiebond ta schrappen, wat wordt aangenomen met 9 tegen 4 st. (Bhrn De Looff en de 3 S.D.- A.P.-ers.) Bij den po&t 'straatverlichting vraagt dhr Oosterbaan of hier nog niet iets be zuinigd kan worden, b.v. op de Groote Markt. Volgens hem verstrekte inlichtin gen zou op deze laatste verlichting alleen f800 zijn te bezuinigen, wat spr voorstelt. Dhr Stiegeir geeft toe, dat de verlichting Van de muziektent alleen per jaar kost f1248.51. Brandt er nu inplaats van 4 pitten in iedere lantaarn maar 1 pit, dan zou hier inderdaad plm. f800 zijn te be zuinigen. Dhr De Die acht het cynisme, om alleen op de markt te bezuinigen. Dhrn De Looff en Vienings willen wel de proef jliemen. maai' niet den post schrappen. Die voorz. ziegt, dat ongeacht de beslissing toch de proef zal worden genomen. Het voorstel dar fin. comm. wordt verworpen friet 9 tegen 4 st., (de fin. -comm. en dhr Flink.) Dhr. de Die stelt voor den post subsidie burgerwacht, groot f 150, te schrappen. Verworpen met 9 tegen 4 st. (dhr. de Looff en 3 S. D. A. P.'ers.) Bij den post onderhoud straten, enz., vraagt dhr. de Loof of B. en W., gezien het geringe bedrag, een goed onderhoud kunnen waarborgen. De voorz. zegt, dat er bezuinigd moest worden, al geeft hij toe, dat er slechte straten zijn. Dhr. de Looff zegt, dat er laatst aan de buiten haven een schip op de slikken is geloo- pen. Zou het niet gewenscht zijn, hier een remmingswei'k aan te brengen? Hier over zal later advies worden uitgebracht. Dhr. de Die wil vooi' schoolvoeding en -kleeding f 100 uittrekken. De voorz. zegt, dat daarover altijd beslist kan wor den als er een subsidieverzoek inkomt. Deze zaak ligt meer op den weg van par ticulieren. Verworpen met 103 st. Bij den post bewaarscholen zegt dhr. Oosterbaan, dat B. en W. toegezegd heb ben te zullen komen met een nadere re geling inzake het Bewaarscliöolonderwijs. Spr. wil met geen voorstel komen, maar toch wel B. en W. aan hun belofte her inneren, nu de Bewaarschoolwet op de lange baan is geschoven. De voorz. weel van een bepaalde toezegging door B. en W. niets. Dhr. Oosterbaan handhaaft zijn meening en hoopt, dat er gelijksstelling op dit gebied moge komen. Dhr. Goed bloed steunt dit verzoek en ontvangt van B. en W. de positieve toezegging, dat hieraan aandacht zal worden geschonken- Bij den post toelage ambachtsschool en vakschool voor meisjes zegt de voorz. in antwoord op opmerkingen der fin. comm., dat hieraan niet kan worden getornd, daar de wet het voorschrijft. Het is: „Sijmen Betaal" en daar is niets tegen in te bren gen. Verhooging van cursusloon is te on derzoeken, maar zou niet veel beteeke- nen. Dhr. Goedbloed wil toch gaarne we ten, waarvoor hier geld gevoteerd wordt. Kan hier geen begrooting worden over gelegd? De voorz. zegt, dat dit wel mo gelijk is, maar verplicht is men niet. Er zijn in sommige vergaderingen reeds harde nootjes gekraakt door de vertegtenwoor- digers der gemeente. Maar de minister zegt eenvoudig: „dht moet je betalen". Dhr. Goedbloed wil den post op f 1 bren gen, opdat dan spoedig een begrooting worde overgelegd. Dhr. Vienings onder streept de meening van den voorz. De gemeente staat hier met gebonden han den en voeten. De voorz. geeft dan in overweging den post te handhaven, maar B. en \V. op te dragen het bedrag niet uit te betalen, vóór nader onderzoek heeft plaats ge had. Dit wordt goedgevonden. Dhr. Goed bloed spreekt er na eenige discussie zijn afkeering over uit, dat de gedelegeerden vau het Gem. Bestuur niet een afschrift Van de begrooting in hun bezit krijgen. Dhr. Oosterbaan wil nog opmerken, dat alle cursussen aan de Vakschool voor meisjes wel nuttig, maar niet alle nood- zakeiijk zijn. Er kan ook wel wat meer aan cursusloon betaald worden. De voorz. zegt, dat de schrapping van enkele pos ten op de raming dier school is gelukt, omdat de minister beslist nieuwbouw heeft verboden. Maai' ook dat is door het Bestuur der school allesbehalve in vrien delijken dank geaccepteerd. Daarna wordt de discussie hierover beëindigd en wordt va|n 6 tot 8 uur ge pauzeerd. Nadat de vergadering te 8 uur was heropend, ging men met (te begrooting verder (afwezig was thans dhr. Duvekot). Bij den post huurcommissiewet vraagt dhr. Oosterbaan of de huurcommissie niet kan vervallen na de jongste wijziging der huurwetten. B. en W. zullen hierover advies uitbrengen. Dhr. de Die brengt in herinnering, dat de huurcommissie zelve het nog kort geleden ongewenscht achtte, dat ze verdween. We zouden dan een noodtoestand krijgen. Ook de Chr. Bestu renbond wilde bestendiging dezer com missie. Daarna volgde behandeling der inkom sten. Bij den post schoolgelden constateert dhr. de Die, dat deze gelden sedert de be groeting van het vorige jaar met meer dan 100 .pet. zijn verhoogd. Spr. acht deze te hoog en de progressie te gering. De voorz. zet uiteen, dat deze stekkie ver- hooging alleen komt, doordat nu ook de schoolgelden der bijz. scholen op de be grooting zijn gebracht. Een verhooging is er dus niet. Bij den post keuringsdienst van Vee en Vleesch komt dhr. De Die terug op het salaris (f2600) van den hulpkeur- 'meester van dien dienst. De voorz. zegt, dat hierover ook is gesproken met de kringgemeenten, maar deze vonden zelfs f2600 nog tc hoog. In Juli of Aug. komt de zaak weer aan de orde. Dhr.' De Die stelt voor bedoeld salaris van f 2600 op f3000 te brengen. De voorz. zegt: dan zou Goes die f400 zelf moeten betalen. Dhr. Vienings acht het niet in 't belang van den betrokkene, nu reeds te verhoo gen. Eerst moet de dienst een jaar fUnc- tionneeren. Dan zijn misschien de kring- gemeenten te overtuigen. Het voorstel-De Die wordt verworpen met 9 tegen 3 st. (vóór de S.D.A.P.'ei's). Dhr. Oosterbaan zegt, dat bij de fin. comm. de vraag gerezen is, of de op brengst der dividend- en vermogensbelas ting niet te hoog geraamd is. De voorz. zegt, dat eerst inlichtingen gevraagd zijn bij den ontvanger. Do opbrengst der belasting o-p publieke vermakelijkheden willen B. en W. ramen op f 1000. Een breede discussie wordt daarna ge voerd over de intrekking van het premie- vrij pensioen, waartoe de fin. commissie had geadviseerd. De betrokkenen zouden dan betalen 3 pet. voor eigen en 5i/2 pet. voor weduwen en weezenpensioen. De voorz. zegt, dat indertijd het pre mievrij pensioen in de loonen en salaris sen eigenlijk verwerkt is. Daarop is toen herhaaldelijk gewezen en daardoor is toen een nieuwe verhooging tegengegaan. Inder tijd is Goes niet te vlug geweest met verhoogingen. Spr. wil met dien kalmen gang niet breken en zon het nu be treuren, indien Goes wel het eerste voor beeld tot verlaging gaf. B. en W. ad- viseeren daarom hiertoe niet te besluiten. Dhr. Oosterhaan zegt, dat de fin. com missie baar voorstel, bij aanneming, wil doen ingaan op 1 Juli en niet op 1 Ja nuari. Dhr. Vienings vraagt, of de prijzen wel zooveel gedaald zijn en zou wel eenig uitstel willen, b.v. 1/2 jaar. Dhr. Goedbloed wil deze kwestie be zien in 't licht van den Hoofdei. Om slag. En clan zien we, dat deze voor 1923 weer rnet eenige duizenden stijgt: Er is door B. en W. reeds veel en nauw keurig bezuinigd, maar het moet uit zijn met het stijgen van den II.O. Deze is in pl.m. 10 jaar mei meer dan 100 pet. gestegen, ongeacht de vele opcenten. Een belastingbetaler moet tegenwoordig, om al zijn belastingen op te brengen alleen reeds 11/2 a 21/2 maand werken. Daaraan moet een einde komen. Die belastingen zijn veel te drukkend en hoe hard en onaan genaam het ook is, er moet naar mid delen gezocht en zoo zal ook het pre mievrij pensioen moeten vervallen. Dhr Stieger is het hiermede niet eens. Hij acht het onbillijk, om reeds nu dq ambtenaren en werklieden er aan te doen gelooven en sluit zich bij den voorz. en den heer Vienings aan. Ook hij wil liever den toestand nog een jaar zoo laten. Dhr De Looff meent, dat een ambtenaar op die wijze- dubbele belasting betaalt, eerst op zijn biljet en dan door zijn pensi oenpremie te storten. Dhr Go-edblced meent dat het volgend jaar het totaal belastbaar inkomen zeer zal dalen. Dhr' Vienings cn De Looff interrumpeeren: „dat is toch de schuld van de ambtenaren niet!" Dhr De Die bevreemdt het, dat de1 heeren over de werkloosheid niets zeiden efu nuf over deze kwestie zooveel zeggen. Spr zegt, dat Goes er niet zoo slecht vooF staat. Als er een leening moet gesloten worden, was er< altijd goed geld te krijgen. ,In den crisis tijd heeft het gemeeintepersoneel lang tegen hongerloonen moeten werken. Er is nog geen daling) in den levensstandaard te bespeuren volgens spr. Was deze gedaald, dan zou men kunnen zeggen, dat de per- soneelsloonen op peil waren. Op 'toogein- blik zijn ze nog beneden ,peil. Ook klaagt Spr over het ontbreken van georganiseerd overleg. Dhr Oosterbaan zegt, dat er mieter moed voor noodig is om niet een voorstel to komen als de fin. commissie deed dan om het te bestrijden. Spr kan zich voor stellen, dat niet iedere man ,op de hoogte is van prijsstijging en -daling, maar het is niet te weerspreken, dat er een be langrijke prijsdaling Is. "Er is toch ook een Amsterdamsche gezinnönstatistiek? Toen die een stijging aangaf, wees men er .Wol op, maai' bij daling zegt dhr De Die: „dat beteekent niets". Spr geeft alleen too, dat de huren riog hoog zijn. In alle bedrijven moeten de loonen omlaag, dus kan ook 't personeel in publieken dienst niet achter blijven, al zijn er ook enkele salarissen, die wat aan den lagen kant zijn en in'evenredigheid met de andere moeten gebracht worden. Dhr Flink geeft toe, het is isen pijnlijke zaak, maai- het zal moeten. Er zijn echter salarissen spr denkt aan de secretarie-ambtenaren die niet op peil zijn. Maar het premievrij pen sioen acht spr uit den booze. Beter is daarvoor zelf te zorgen. Doch sommige [salarissen moe-ten worden verbeterd. Dhr v. Melle gaat hiermede accoord,. Dhr De Die ontzegt aan de indexcijfers niet alle waarde, maar theorie en practijk dekken toch elkaar hier niet. Dhr. Vie nings meent ook, dat omtrent de daling der prijzen geen vaste opinie bestaat en acht dit voorstel nog een sp'rong in het duister. Dhr Constandse zegt, dat dit voorstel door de fin. commissie lang niet met enthousiasme is begroet. Maar de noodzakelijkheid drong. Spr. is er echter voor, de zaak nog eens uit te stellen om tegelijk nogmaals de salarissen aan een herziening te onderwerpen. Dhr Ooster baan vereenigt zich hiermede, zoodat het voorstel wordt ingetrokken, onder voor- waardei, dat een herziening der sala rissen zal plaats hebben. Het bedrag van den Hoofdei. Omslag blijft bepaald -op f 161.000 Achtereenvolgens worden z.h.s, goedge keurd do begrootingen voor den keurings dienst van Vee en Vleesch, die van het grondbedrijf en van den keuringsdienst van Waren en ten slotte de begrooting in haar geheel. Ten slotte volgt behandeling van het huurcontract van „het Schuttershof" met het ingediende en reeds gepubliceerde amendemcnt-Goedbloed op art. 2. B. en W. meenen volgens den voorz. en weth. Stieger dat dit amendement remmend zal. werken op de inschrijvingen. Dhr. Goedbloed ontkent dit. Dhr. do Die zegt: de S.D.A.P. betracht de openbaarheid, maar gij volgt het systeem van onderdruk king. Het amendement wordt aangenomen met 3 st. tegen. Dhr Oosterbaan stelt voor in art. 6 een verbodsbepaling van vliegende win kels in te lasschen. De voora. vraagt, wat een vliegende winkel is. Dhr. Ooster baan vermoedt, dat de practg'k dit wel zal uitwijzen. Dhr Vienings ondersteunt het voorstel-Oosterbaan. Dhr De Die voelt er weinig voor, rondom Goes een Chinee- schen muur op te trekken en den midden stand op deze wijze te steunen. Men be moeilijkt den exploitant. De heer Oosterbaan zegt: wie we ren ze niet uit Goes, maar wel uit ge meentegebouwen. Het voorstel-Oosterbaan wordt aangenomen miet 8 tegen 4 st. (te gen 3 S.D.A.P.'ers en dhr de Looff). In de andere artikelen worden geen wij zigingen aangebracht. Na afhandeling der artikelen vraagt de voorz., wanneer de verhuring moet plaats hebben. Met Mei of Juni zou het gebouw betrokken kun nen worden, behalve dat de herstelling aan de groote zaal dan nog moet geschieden. De voorz. zou de verhuring niet al te spoedig willen doen geschieden. Dhr. Oos terbaan wil zóó vroeg verhuren (b.v. in Februari), dat de huurder nog eenige aan wijzingen kan geven. Dhr. de Die vreest, dat de muziektent te 'klein zal worden voor groote gezel schappen. Dhr. Constandse deelt die vrees niet. Het contract wordt daarna vastge steld. Rondvraag. Dhr. de Looff klaagt over de slechte verlichting van de Jacoba van Beieren straat. Dhr. Oosterbaan vraagt aan B. en W. de festiviteiten met de toondagen te be perken tot de Dinsdagen. Ook dient het toezicht op hetgeen daar geschiedt, wat scherp-ei' te zijn. De vele verlotingen b.v. dienen te worden verboden. De voorz. zegt, dat B. en W. tot het laatste beslo ten hebben en merkt verder op, dat vroe ger 4 weken lang gedurende de geheele maand November de toondagen ge houden werden. Toen is besloten ze te jate-n duren van Dinsdag tot Dinsdag. Dhr. Oosterbaan vraagt nog of de toondagen een kermiska>'akter moeten dragen ja Jan neen. De voorz. zegt: dit is moeilijk uit te maken. Ook dhr. v. Melle meent, dat de toondagen een tweede kermis zijn ge worden. Dhr Vienings verzoekt meer brieven bussen, speciaal in Bouwplan I en II en een klein straatje van de straat naar die bussen. Dhr De Die wil het urinoir bij' Ret station in een der bouwplannen plaatsen. Daarna sluiting. Deze vergade ring had geduurd van- 2 tof 6 en van 8 10.30 uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 6