(I9MI9TE1 HET SCHE BOERIN. No 65 Vrijdag 15 December 1922 37e Jaargang ALLERFIJNSTE MELANGE Prijs 85 cent per pond. EERSTE BLAD. BttitenlaM. Binnenland. Stateu-taraal. Kit de Provincie. Reclames. De pittige natuurbotersmaak proeft een ieder onmiddellijk. Dit nummer bestaat uit'twee bladen veZeeuw VRAAGT UWEN WINKELIER VER VERVANGING Verkrijgbaar te Goes bij: Wed. HuijsseWed Janse& Zonen; Klooster man; J. Ossewaarde; M Ossewaarde; Remijn VeenisVerbeem Wessel Co.te Kloetinge bij Gebr. Straubte Kruiningon bij II C Baarens te lerseke bijA. J v. d. Jagtte Wemeldinge bij G. Pelius Kriense—Lokker. Drukkers-Exploitanten OOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11Administratie no. 58 Postrekening' No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, dte zich! meffi 1 Januari op ons blad 'aibonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. gratis. AAN ONZE ABONNÉ'S op verschillende plaatsen wordt hier bij bericht, dat in de tweede helft ■ran <le»e maand door de Administra tie der Posterijen zal worden be schikt over het abonnementsgeld le kwartaal 1923. Het is mogelijk', dat in enkele plaatsen, waar de inning van het abonnementsgeld over het loopca&e kwartaal wat laat geschied de, soffitóge ab'onné's in de war zou den naken. Vandaar dit bericht. In de® vervolge zal de inning steeds plaats hebben als hierboven aange geven. DE, UITGEVERS. Onweer afgedreven. Het dreigende onweer in de confe rentie van Lausanne is afgedreven. Men nam met blijdschap kennis van de toezegging van Turkije, dat het een aanvraag tot lidmaatschap van den, Volkenbond zou indienen. De kwes tie der minderheden zal dan in han den worden gesteld van de permanente comtaissie voor de minderheden uit den Volkenbond, welkte onmiddellijk met de bespreking er van zal aanvan gen, nog zelfs voor de toelating van Turkije tot d>en Volkenbond. De hevige koude. Het zeldzaam koude weer, dat de laatste dagen in geheel Italië heerscht, heeft alleen in Rome reeds vijf slacht offers geëischt. In den nacht "van Dinsdag op Woens dag is een bedelaar, die geen toe vluchtsoord ;bon vinden, (dood op straat gevonden. Twee .gewonden, die in brancards maar ©en .hospitaal werden vervoerd, kwamen dood aan. Een nachtwaker, die bij een in aanbouw zijnd huis toezicht moest houden, is in een houten keet tengevolge van de felle koude bezweken. Het vijfde slachtoffer van dien nacht is bewus teloos op straat gevonden. Hij is in ©en hospilaal overleden zonder dat toen hem heeft kunnen identificeeren. Doet Amerika mee? Naar de „Times" toeldt, is te Was hington hekend gemaakt, dat de Ver een. Staten geenszins inactief zullen blijven bij den huidigen stand der kwestie van de herstelbetalingen en dat do betreffende Europeesche mo gendheden voor 2 Januari van de hou ding van Amerika op de hoogte zul len worden gebracht. Wijl echter de toestand uiterst delicaat is en der halve groote reserve noodzakelijk is, toeent het Witte Huis zich voor het ©ogenblik tot deze algemeene verkla ring te Knoeten beperken. Een verhinderd concert. Henri Marteaux wilde te Münehten een vioolconcert geven. Het concert bureau had door de pers hekend la ten maken, dat Marteaux een Beiersch, onderdaan was. Desniettemin werd het optreden van den beroemden violist verhinderd. Bij het begin van het concert tra den bezoekers op het podium en ver klaarden, dat Marteaux een Fransch officier geweest is en in het begin van den wereldoorlog in verdenking! heeft gestaan een Fransch soldaat te zijn. Ongeveer drie vijfde deel van het publiek nam een Vijandige hou ding aan, zoodat de oonoertgever er de voorkeur aan gaf van zijn optreden af te zien. De nood in Duitschland. Er wordt armoede in Duitschland geleden, vreeselijke armoede. Zie ,hier enkele staaltjes. Een 81-jarige kleine rentenier uit een stadje in de buurt van Darmstadt legde den weg van zijn woonplaats naar Frankfort, een afstand van 7 uur gaans, geheel te voet af om zijn 54- jarige zieke dochter op te zoeken. Per trein te gaan, welke reis 4de klasse 3000 mark kostte; lieten zijn inkom sten niet toe. Een uitgever, die ongeveer een jaar voor den oorlog zijn zaak voor 400.000 mark had verkocht, moet thans wor den bedeeld. Een ialleen staande, op jaren ge komen arts te Frankfort verkeert in zulke behoeftige omstandigheden, dat hij door kennissen en patiënten dage lijks ten eten gevraagd wordt. Zoodra. de vuilnisemmers op straat worden gezet, staat er een zwerm kin deren klaar ze te doorzoeken. Oud papier kost op het ©ogenblik 25 mark per kilo. Voor 2 kilo papier koopt men een brood. Ja, de nood in Duitschland is zeer groot, 'en nog is het einde niet. Vlamingen en Walen. Voor de gebouwen van bet Vlaamsch-gezincle dagblad „De Stan daard" te Brussel kwam bet tot inci denten. De belhamels hebben daar n.l. in naam der Fransche cultuur de groote vensterglazen van den „Stan daard" -boekhandel met. .alle mogelijke projectielen stukgegooid, een schade aan vensters en aan boeken veroorza kende van ettelijke duizenden francs. De politie lcwalm eerst in versterkt aantal aanzetten, toen de vernieling reeds geschied wa,s. Het lawaai, dat met dit relletje gepaard ging, was on beschrijfelijk. Hier ook riep men: „Dood aan de flaminganten! Weg toet de geestelijken! Vive la France!" Na tuurlijk werd ook hier de Marseillaise gebruld, dat 't nieuwe Belgische Volks lied schijnt te zijn geworden. Korte berichten. Volgens bericht, uit Houston (Texas) (Amerika) zijn '15 menschen gedood >en 40 gewond bij de botsing tusscjhjen een passagierstrein en een locomotief te Humble op 24 K.M. van Houston. Tengevolge Vain een staking' in de (katoenmolens van Nagpur (Benga len) zijn ernstige onlusten te Bajnand- gaon '(Britsch-Indië) voorgekomen. De toenigte steenigde de politie, die tal v,a.n belhamels inrekende en ten slot te gebruik vian |haar vuurwapens maak te. iDiaarbij is een hetooger gedood en negen gewond. De politie heeft 17 gewonden. ;De kazerne te Trier, waarin Fran sche bezettingstroepen lagen, is ge deeltelijk door brand vernield. Het blusschingswerfc kostte 10 uren zwar ren larbeia, waarbij verscheidene sol daten zijn gekwetst. Bizonderthieden ontbreken. Na veel deliberatie is nu ein delijk besloten, dat het vrouwelijke politiekorps van Londen niet geheel zal verdwijnen. De beziuinigingsactie van bet. (ministerie van hinnenlandsche zaken heeft niet op een algehieele op heffing willen aansturen. Het detache ment van meer dan honderd vrouwe lijke politie-agenten zal echter tot een patrouile van twintig leden werden in gekrompen. Ex-president Wilson heeft doen weten, dat hij zich uit de advocatuur zal terugtrekken om toch na 1 Januari weder in de politiek te hegeven. Naar de „Köln. Ztg." meldt, is dit blad door de bezettingsautoriteiten voor den duur Van acht dagen n.l. van 14 tot 21 December verboden wegens: „leugenachtige en boosaardige opmer kingen in het artikel „vonnissen van den Belgischen krijgsraad", versche nen in het blad van 8 December". Aan Het Laatste Nieuws wordt uit Luxemburg gemeld: Met het oog op de aanstaande bevalling van de groot-hertogin worden allerlei feesten op touw gezet, waarhij ook een fc'o- non, voor het lossen van salvosehoten, te pas komt. Het Luxemhurgsohe le ger heeft echter geen artillerie en leende thans een 75 m/m-kanon van het Fransche garnizoen' te MetZ. Een onderofficier en verscheidene solda,- ten zijn, uit deze stad, met het ka non naar Luxemburg vertrokken en namen genoeg munitie mee voor het geva.1 er wel eens©en tweeling, mocht zijn. De begroo'ting der stad Weenen sluit toet een tekort van 124 milliard kronen en voorziet 1.2 billioen aan uitgaven. 44 pet. van het bedrag of ongeveer 5.74 milliard zijn voor sala rissen bestemd. Christelijke Werkgevers Ver- Het bestuur der Chr. Werkgevers Ver- eeniging heeft besloten op 18 Jan. 1923 een ledenvergadering te beleggen ter ver dere bespreking van het Concept-Beginsel verklaring als voortzetting van de op 123 Nov. te Rotterdam gehouden vergadering. Deze 'vergadering zal thans te Amsterdam worden gehonden. Verder benoemde het bestuur in zijn laatste vergadering tot le den van den Nijverheidsraad voor het jaar 1923 de heeren: W|. van Leeuwen, S. Wouda en Mr H. Hi. Steneker. iD'e postdienst op Zondag 31 December. De heer Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Waterstaat ge vraagd 1. Is het juist, dat opi dq groote post kantoren maatregelen worden getroffen om op- Zondag 31 December, met het oog op' den Nieuwjaarsdag, den dienst voor het personeel uit te breiden? 2. Zoo ja, is de Minister bereid zijn medewerking te verleenen dat aan deze voornemens geen uitvoering wordt gege ven? Verlaging der p'osttarieven te wa ch ten? Naar de N. R. Ct. verneemt, staat de re geering volstrekt niet afwijzend tegenover verlaging van het posttarief en worden verschillende verlagingen ernstig overwo gen. Het briefport van 10 cents zou echter voorshands niet verlaagd worden, daarentegen o.a. wel een verlaagd stads- port weder worden ingevoerd. Commissie voor de geestelijke verzorging van leger en vloot. De commissie voor de geestelijke ver zorging van leger en vloot bestaat uit de heeren: Dis II. Janssen, leger en vlootpredikant i. a. d.Dis J. E. Vonkenberg en Kolonel b. d. van Stein Callenfels als afgevaardigden van den Ned. Mil. Bond, en de Huisvaiders Kre-1 mer en Koldewey als afgevaardigden van de Vereen, van Huisvaders. Dg Janssen treedt op .namens den Raad van Leger- predikanten en opende de eerste bijeen komst met het lezen van een gedeelte uit de Heilige Schrift, en gebed; sprak daarna een enkele woord over de totstandko ming der commissie en hare taak. Tot voorzitter werd gekozen Ds Jans sen, en tot secretaris de heer Koldewey. Uit de daarop gevolgde bespreking bleek, dat een uitbreiding der commissie niet noodig of wenschelijk werd geacht; ze zich tot taak stelt uitsluitend de geestelijke verzorging der militairen van leger en vloot. Bemoeiing met de interne aangelegen heden, van welke organisatie ook, zal ge heel zijn uitgesloten, terwijl de geeste lijke verzorging in kampementen een dei- hoofdpunten zal zijn, waarop de aandacht der commissie is gevestigd. Tweede Kamer. Gistermiddag was de Onderwijswet en gisteravond Buitenlandsche Zaken aan de orde. Met 37 tegen 36 stemmen viel de beslissing, dat het Fransch van de La gere school geweerd blijft. De stemming was verdeeld. Vóór het Fransch stem den 23 rechtschen en 13 linksclien, te gen 21 rechtschen en 16 linkschen. Van de Amtirev. waren er 7 vóór en 3 tegen. Ten tweede was er een amendement- Boon tot wering van het misbruik, dat er wordt gemaakt van het verkrijgen van vergoeding der reiskosten voor kinderen die meer dan 4 K.M. van hun school wonen. Zijn amendement beoogde, die kinderen van deze bepaling uit te sluiten die reeds pen andere school bezoeken. Minister De Visser had daartegen het be zwaar dat dan het overgaan van kin deren van een openbare naar een (ver der-af gebouwde) bijzondere school zoo doende zou worden bemoeilijkt. De voor steller wijzigde zijn amendement daarop zoo, dat het alleen sloeg op reeds be staande scholen. Maar, weer met één stem verschil (4039) weid ditmaal het amen dement aangenomen. Vóór: links en de heeren: Beumer (A.-R.), Nolens (R.-K.), Rutgers (A.-R.), v. VuiU'en (R.-K.), v. d. Heuvel (A.-R.),- Bomgaerts (R.-K.) en de Wilde (A.-R.) Overigens werden nog overgenomen: een amendement-Westerman dat meer ruimte voor de vrije vakken aan de U. L. O.-scholen geeft en een amendement- Beumer, dat aan die scholen meer vrij heid laat in zake de verplichte vakken. In de Avondvergadering was eerst mi nister v. Karnebeek aan het woord. Wij kunnen daarvan niet veel zeggen, maar vermelden alleen, dat de minister ten aanzien van den Volkenbond de noodige voorzichtigheid in acht neemt, zoo t.o.v. de ontwapening. Onze zelfstandigheid wil len we niet verlaten en al te zware lasten kunnen wij niet op ons nemen. Over de kwestie-Tack heeft de minister ook veel gezegd. Het blijkt, dat de benoeming van dezen activist niet is goedgekeurd ter wille van de verhouding tot België. En eindelijk de beschuldiging van ge heimzinnigheid. Voor de zooveelste maal zeide de minister dat hij zooveel moge lijk mededeelde. En hij herinnerde aan vele schriftelijke en mondelinge uiteen zettingen. Maar de heer Gerretson merkte op, dat men nooit zóó en zoo tijdig wordt ingelicht, dat de Kamer de groote quaes- tie behoorlijk, met kennis van zaken, kan bespreken. Ook inzake de kwestie-Tack was deze spreker alles behalve tevreden gesteld. Ook dhr Dtresselhuij's niet. Evenals over de kwestie-Fransch op de Lagere School heeft de Kamer over het gezantschap bij den Paus allemaal oude koek opgediend. We zullen dan ook van de discussies niet veel vermelden, omdat 't onderwerp reeds is doodgepraat. Dhr. Kersten wil het gezantschap bij den Paus opheffen. Dhr, Schokking voelde daar ook veel voor. Dhr 'H. Colijn zei echter: het gaat alleen om een diplomatieken „luis terpost" (militairen zullen dezen term het best begrijpen). En hij zou dan ook alleen van den Minister willen weten, of deze post noodig is, omdat hij in een bijzondere behoefte voorziet. Boven dien als ge geen gezant naar Rome zenden wilt uit principieele motieven, dan moet ge ook den internuntius in Den Haag niet willen ontvangen. Dhr Dressel huijs diende een amendement in (maar trok het later in) om drie gezantsehaps- posten te schrappen, o.a. dat bij den Paus. De Minister verklaarde de amendemen ten biet fe kunnen aanvaarden. Buiten landsche Zaken heeft al sterk bezuinigd: meer dan 20 pet. Bovendien zullen de posten in Perzië, Peru en Middel-Amerika niet meer worden bezet, terwijl de oude combinatie van Bulgarije en Turkije wordt overwogen. Wij zijn waarlijk, zoo betoog de de Minister, niet zoo ruim voorzien van gezantschappen. Wij hebben er 25, Denemarken 21, Zweden 22, België 29, Spanje 31. Vandaag wordt er. gestemd. iApotheken: A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Goes, die van L. la Borte; te Middelburg die van A. J. van Pien- broek en te Vlissingen die van A. J. van Ockenburg. Middelburg. Gisterenmiddag vercönigden tóch vele dames in die bendenachterzlaal van de sociëteit „St Joris", op uitnoodiging VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Ab onnemen t sprljs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der A d v e rte n11 n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Urinezuur en de nieren. Overtollig urinezuur is de werkelijke oorzaak van rheumatiek, ischias en spit, en het kan zoowel de oorzaak als het gevolg itójn van nierzwakte, Zware, moei lijk verteerbare spijzen, alcohol, over werking en nadeelige gewoonten leiden tot de vorming van een dusdanige hoe veelheid van dit vergift, dat de nieren overweldigd worden door de overspanning om het uit liet bloed te filtreeren. Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelij ken de taak der nieren en voorkomen, dat niet-gefiltreerd urinezuur zich in de aderen, spieren, zenuwen en gewrichten afzet en kristalliseert. Deze voorbehoe dende maatregelen kunnen worden aange vuld door tijdige versterking van de nie ren door Foster's Rugpijn Nieren Pi lien. Dit speciale niergeneesmiddel verschaft sucoes, zelfs in gevorderde gevallen van nieraandoening en verschijnselen ala rheumatiek, steen, spit, ischias, nier- gruis, nierwaterzucht, nier- en blaas ontsteking, en urinezuur-vergiftiging. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden, doch louter op de nieren en blaas. Antiseptisch, voorbehoe dend en genezend, wordt dit niergenees- middel alom eau bevolen als gevolg van de uitmuntende resultaten, die men er mede behaalde. Te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co., en te Middelburg hij fa. C. Schulte Co. k fl.75 per doos. (36) van den hoofd-directeur der gemeten te-be- Idrijven, dhr C. J. Boelen en tot bijwoning van een demonstratie voor koken op gas, welke door de firma Stokvis en Zoon uit Botterdam zou worden gegeven. Dhr Boelen zeide, dat hier «en geschikte gelegenheid is, om de huisvrouwen eensi te leeren, hoe zij met gas moeten omg'aan. Men zal zich afvragen, hoe hij) de amb tenaar, op wien men in den laatsten tijd! zooveel heeft aan te merken, die doet wat hij' wil met gas, water en electric iteit, nog voor het publiek durft op te treden, en toch is het goed, eens kennis met el kaar te maken en verkeerde indrukken weg te nemen. Toen spr naar Middelburg kwam, was bij het ©lectriseh bedrijf c©n vacature als directeur, bij de gasfabriek was veel te verbeteren. Had spr den toestand beter! gekend, dan had hij de betrekking niefc zoo makkelijk aangenomen. Het ©lectriseh! net bleek niet sterk genoegt maar dat is men nu te boven; van het zoute water is men bevrijd, de straatverlichting is op enkele lantaarns na verbeterd. De toestand aan de bedrijven was niet zonder gevaar en nog is men niet alle moeilijkheden te boven, Er mag dan ook nu nog niet war den getreuzeld, er moet hard worden ge werkt, aan uitstel valt niet te denken. Het is toch geen wonder, dat de hoofd- afsluitingen van de waterleiding, die nog nimmer vernieuwd werden, verbeterd moe ten worden en zulks in de eerste plaata om een catastrophe bij brand of buis breuk te voorkomen, wat veel erger zou zijn dan bijv. het verzetten van een wasch- dag. Het vooraf waarschuwen heeft zijn bezwaren, al is men niet altijd vooraf zeker, wanneer gewerkt zal worden in bepaalde etadsdeelen en werken bij nacht zou al heel raar zijn in dezlen tijd nu men alom' streeft naar bezuiniging. Dhr Boelen deed nu een geraamte van een huis opstellen, waarin één waterleiding kraan, één electrisch stopcontact en één gaseomfoor, omdat de bewoner meerder a te duur vond. Spr kon nu demonstreeren, dat de beste buizen zijn, die, welke inwen dig ©en tinlaagtje hebben; men moet op letten, dat er geen vernauwingen in de buizen ontstaan, en zoonoodig looden bui zen met plankjes ondersteunen. Maar als de eerste bewoner weg is en de tweede plaatst op dezelfde leiding een bad, een electriscbe kachel, een gasfornuis, dan kunnen de leidingen dat niet dragen en do directeur der bedrijven krijgt de schuld. Maar ook moet men begrijpen, dat gas leidingen even goed moeten worden schoon gemaakt als andere zaken in huis. Dhr Boelen wees er verder op, dat men steeds hul pkan krijgen bij de bedrijven, steeds beeft men een monteur en heeft een fitter de wacht. Het is spr. niet gelukt een onpartijdige demonstratie te laten houden, maar hiji is dankbaar, dat de firma Stokvis en Zoon bereid werd gevonden, wat zijner zijds niet tmag worden beschouwd als een uitspraak, dat er geen andere goede kookfornuizen voor gas zijn. Met alle soorten moet men leeren omgaan. Door den heer P. J. van Aaxtsen, alzoo deelde de heer Boelen mede, is een aJuminium- ketel afgestaan om water te koken, welke ketel voorzien is van een fluit, welke waarschuwt dat het water kookt. Met een opwekking ook de tentoonstel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1