Binnenland. Bit fle Provincie. „Wij vallen niet den speaker aan, maar de regeerimg". Er kwam een oogenblik stilte, maar de herrie brak opnieuw los en er werd weer leven gemaakt en geschreeuwd. Tenslotte gaf Bonar Law een verder antwoord over de regeeringsmaatregelen tot 'bestrijding der werkloosheid, terwijl hij er op wees, dat het onmogelijk voor hem was, iets meer te zeggen. Daarna werd de orde hersteld. Onveilig Berlijn. De nachtelijke overvallen te Berlijn ne men schrikbarend in aantal en omvang toe. Ook vrouwen gaan thans aan deze gewelddaden meedoen. Zaterdagnacht werd de koopman Rosenthal te Zehlen- dorf in de buurt van het station door een vermomde vrouw met oen stuk ijzer neergeslagen en van al zijn hebben en houden berooid. Een getrouwde vrouw Anna Hüfke uit Neuköin werd Zondag aldaar door een goedgekleeden man aangesproken, die haar beleefd verzocht haar pelsmantel af te doen, en dit klcedingstuk aan hem te geven. De vrouw trachtte zich te ver weren, doch de vreemdeling rukte haar den pelsmantel af, en ging er mee van door. Na een wilde achtervolging werd hij door het publiek gegrepen. Hij bleek een slagersknecht uit de Forststrassc te zijn. In den nacht daarop volgende werd een koopman in de Grosz-Görschenstrasze door twee mannen ©vervallen die hem neersloegen en van alles beroofden. Een andere koopman in Weis,zensec zag, toen hij na een drukken dag huiswaarts keerde, op den hoek van een straat twee revol- verloopen op zich gericht; hij moest alles afgeven, wat hij dien dag verdiend had. Geen uur later werd iu het Treptower een andere handelaar door twee vrouwen mishandeld eri uitgeplunderd. Een buiten gewoon brutaal stukje werd dienzelfden nacht ie Meishow in de buurt van de kolonie Biescnthal uitgehaald. Daar hoor den spoorwegbeambten uit het bosch om hulp roepen. Zij gingen er op af, en von den een jongen man met zijn das aan een boom vastgebonden, terwijl zijn handen op den rug waren gebonden. Hij was daarbij 'uitgekleed tot o-p hemd en kousen na. Na uit deze onaangename positie ver lost te zijn vertelde hij, dat hij den vo- rigen dag uit het Rijnland naar Berlijn was gekomen. Aan het Lehrter Bahn- hof waren twee jonge mannen op hem 'toegekomen, die hem vroegen of hij wat verdienen wilde, door hun koffer te dra gen. Zij lieten hem naar Melchow loe pen, en grepen hem daar in het bosch plotseling aan, bonden hem vast en kleed den hem tot het. hemd uit. Van deze jongelieden ontbreekt evenals van do andere bandieten, elk spoor. De aardbevingen. Te Kyoeshoe is een hevige aardschok waargenomen. Drie en twintig personen zijn gedood en twee en twintig andere gewond. De schokken duren voort. Omtrent de aardbeving nabij Nagasiki wordt nog gemeld, dat de uitbarsting' Tan den berg Oenxen, op 6 mijl afstand van Nagasaki gelegen, 'n panischen schrik onder de bevolking beeft gewekt. Zij vlucht uit de bedreigde zone -weg. Ds onlusten in Sofia. Dit Tsaribrod aan de Bulgaarsche grens wordt gemeld, dat volgens berichten uit Sofia, de laatste gebeurtenissen ernstiger zouden zijn geweest dan de Bulgaarsche berichten deden vermoeden. De boeren zouden tat van winkels geplunderd en vernield hebben. De regeering zou een beroep hebben gedaan op de boeten om zich tegen de "Oppositie, wier aanhang) steeds in aantal groeit, te beschermen. Opstootjes te Warschau. De nieuwe president der Poolsche Re publiek is beëedigd. Bij deze gelegenheid hadden opstootjes plaats, veroöréaakt door nationalistische studenten, die het bijeenkomen van het Parlement wilden verhinderen. Vele afgevaardigden en se natoren werden mishandeld, verscheidene betoogers gewond. Het hoofd der politie werd va® zijn functie ontheven. De mi nister van binnen!, zaken is afgetreden. De minister van arbeid werd tot zijn Opvolger ad interim benoemd. De orde is thans hersteld. Weer twee milliard voor kazernebouw. In den Duitschen Rijksdag is bij de beantwoording van een desbetreffende 'vraag de kwestie van de bezetting be sproken. Tegen de inbeslagneming van '250 mor gen van het beste bouwland voor den bouw van een kazerne en exercitfe terrein in Neustadt in de Ilaardt zijn protesten ingediend, die echter zonder resultaat ble ven. De kosten voor de kazerne alleen zul len meer dan een milliard mark bedragen; door de woningen voor officieren en on derofficieren zal 600 millioen mark ver slonden worden, in bet geheel zal meer dajn twee milliard mark er aan gaan. Zoo maakt de Entente gelden voor de Schade vergoeding en den wederopbouw vrij Korte berichten. Do belastingambtenaar Hartmann te Ludwigshafen, onlangs door een Fransch sergeant met een schot in de buik zwaar gewond, is thans in het ziekenhuis be zweken. Goppingen, een fabrieksstad in het oosten van Wurtemberg, kreeg Zondag bezoek van nationaal socialisten uit Mun- chen, die in optocht door de stad trokken. Weldra ontstond een botsing met socia listische arbeiders, waarbij zoo duchtig werd geschoten en geranseld, dat er tal van gewonden vielen. De Beieren hadden vijftien zwaargewonden en eenige „ver misten", wier lot nog onbekend is. Ook onder de arbeiders waren veel gewonden. In andere Wurtembergsche steden, ook Stuttgart, zijn soortgelijke incidenten voor gevallen. Als protest tegen de onvoldoende maatregelen der regeering bij de bestrij ding der werkloozeii, hebben de leden van do labourpartij in Engeland ge dreigd, bet lagerhuis te dwingen de be spreking van de suppletoire begrooting den heelen nacht door te rekken. Tegen middernacht waren er dan ook nog zoo goed als geen vorderingen gemaakt. In het Engelsche lagerhuis weigerde de vertegenwoordiger van bet departement van handel nadere bijzonderheden te ver strekken over bet, aankoopen van Ameri- kaansche schepen gedurende den oorlog, die sedert weder met groot verlies zijn opgeruimd. Hij gaf de feiten in het alge meen toe, doch weigerde bijzonderheden te verstrekken. Havenstein en Bergmann blijven voorloopig te Londen om zoo mogelijk de nieuwe Duitsche herstelplannen te amen- deeren tot zo voor de entente aannemelijk' zijn. Volgens berichten uit Riga zou de ontwapeningsconferentie te Moskou mis lukt zijn, wegens meeningsverschillen. Di r A. A. L. 11 u t g e r s. Dr A. A. L. Rutgers, directeur van 't proefstation der alg. vereen, van rubber planters aan de Oostkust van Sumatra te Medan, is benoemd tot directeur van landbouw, handel en nijverheid in Ned.- lndië. Dr Rutgers is de broeder van Mr V. H. Rutgers en de schoonzoon van den hoer A. W. F. ldenburg. Firma Arnold G i 1 i s s e n Co. Volgens de N. R. Ct. is er tusschen do firma Arnold Gilissen en Co. en haar crediteuren het volgende accoord tot stand gekomen. Do crediteuren ontvangen, zoo dra de firma in haar nieuwen vorm van naamlooze vennootschap begint zaken te doen, dus waarschijnlijk 1 of 2 Januari a.s., 50 pet. van hun vorderin gen in cash. Verder ontvangen zij J25 pet. als deposito, welk bedrag in twee jaar kan worden opgenomen. Voor de overige 25 pet. worden bewijzen van uit gestelde schuld uitgegeven, al te lossen uit de winst. Mocht er bij de liquidatie meer dan 75 pet. uit de zaak komen zooals o.a. de adviseur van de rechtbank meende dan zal ook de eerste 25 pet. dienover eenkomstig verhoogd worden. Directeur van de nieuwe zaak wordt o.a. de heer P. Gilissen. Di o gewezen Duitsche keizer. Graaf Moltke, die als tijdelijk hofmaar schalk in dienst van den gewezen Duit schen keizer is, stuurt uit Doorn een brief aan de Lokal Anzeiger om een aantal praatjes, die in omloop zijn, te logenstraffen. Zoo werd verteld, dat graaf Moltke als hofmaarschalk was ontslagen, terwijl hij in werkelijkheid deze functie slechts ad interim waarnam, en den dag van zijn vertrek reeds sinds eenige we ken was bepaald. Ook is het onwaar, dat de gewezen keizer aan zijn gemalin een diadeem ter waarde van 800 millioen mark heeft, geschonken. Dat dit onjuist is, is trouwens reeds door een mede- deeling van de Duitsche rijksregeering gebleken. Desondanks ontvangt men te Doorn bergen bedelbrieven van noodlij denden, die in den waanvet'keeren, dat de gewezen keizer hen helpen kan, als hij in slaat is, zulke kostbare geschenken aan zijn cchtgenoote te geven. Graaf Moltke herinnert eraan, dat het gansche vermogen van den gewezen keizer sinds November 1918 door het Pruisische de partement van financiën wordt beheerd, en schrijft, dat do duurte in Nederland en de depreciatie van de mark, den ge wezen keizer dwingen, zijn uitgaven zoo veel mogelijk te beperken. Staking aan de mijnen? Te Heerlen had gisteravond eer verga dering plaats van den Bondsraad van den Ned. Mijnwerkersbond ter bepaling van het antwoord op de voorstellen van de mijn- directies betreffende de na 1 Januari aan staande geldende loonregeling. De mijndi- reeties stelden voor de thans bestaande loonregeling voor onbepaalden tijd in het contract vast te leggen met een wederzij d- schen opzeggingstermijn van 1 maand. De Bondsraad besloot ter wille van de eenheid voorloopig de actie ter verkrijging vaneen minirnum-loonstelsel op te schorten en den looneisch van den Christelijken Mijnwer kersbond van 8 pet loensverhooging ovér te nemen, althans wanneer het blijkt, dat het den katholieken bond met dezen eisch ernst is. In verband hiermede zal de Ned. Mijnwerkersbond den Katholieken Bond voorstellen, om gezamenlijk den eisch te stellen om met 1 Januari,de loonen met 8 pet te veriioogen en bij weigering der di recties om hun tegemoet te komen, de sta king voor de drie Oranje-Nassaum.ijncn of te kondigen. Geldleening ten laste van het K, ij k. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van het Rijk. Blijkens de Memorie van Toelich ting bedroeg op 13 November de vlottende schuld ten laste van het Rijk een som van f 776.900.000. Van dit bedrag komt f308.700.000 voor rekening van de kolo niën, terwijl op ultimo October j.l. aan de gemeenten was voorgeschoten f 93.800.000 op het provenu van door de Rijksadmini stratie voor de gemeenten tei innen belas tingen. Na uitschakeling van deze beide posten, te zamen groot f 402.500.000 blijft f 374.400.000 over. Hiervan komt op reke ning van: a. kredietverleening aan Duitsch- land en Frankrijk f62.500.000; b. vorde ringen op het buitenland, in hoofdzaak op België, wegens kosten van intorneering e.d. f72.000.000; c. voorschot voor do R'ijkskleeding-voorziening f 11.100.000. Voor zoove,r deze pasten eerst na langeiren tijd opeischbaar zijn, zal dei financiering kunnen geschieden door d'' uitgifte van schatkistbiljetten met een looptijd, welke binnen de grenzen van den termijn der kredietverstrekking, aan die biljetten het karakter van zeer kort papier ontneemt. Een aanvang is hiermede gemaakt door de plaatsing van 115.000.000 aan biljetten, die op 1 Mei 1927 vervallen. Neemt men tenslotte in aanmerking, dat het winstsaldo der N. U. M. omstreeks f 45.000.000 beloopt, waarvan in tusschen f 30.000.000 is gebezigd voor crediet-ver- Btrekking aan Frankrijk, dan blijft van de uitstaande vlottende schuld fl83.SOO.OOO tra1 consolideiering op langen termijn over. Die Minister meent, dat het aanbeveling verdient, zoodra dit op aannemelijke voor waarden mogelijk is, een belangrijk deel hiervan te consolideeren. Waar hem! ge bleken is, dat het begin van hot aanstaande kalenderjaar hiervoor hoogstwaarschijnlijk een gunstig moment zal zijn, vraagt hij hiervoor wettelijke machtiging. Het nog te dekken bedrag js rond f 177.000.000. Vermeerdert men dit be drag met het gwaamdc nadeolig saldo' van den buitengewonen dienst voor 1923 ad plm. f 170.000.000, dan vindt men ©en oen totaal van f 347.000.000 of afgerond f350.000.000. De Minister meent dan ook te mogen vertrouwen, dat met de thans voorgestelde) consolidatie, welke de buitengewone uit gaven van 1923 omvat, het tijdperk vau do zeer groote Staatsleeningen zal kunnen worden afgesloten. D'o Gr o n d w e t en de Eerst o K am Gr. Volgens het „Hbl." blijft er in parle mentaire (bedoeld zal wel zijn linksche) kringen verzet rijzen tegen hot voornemen der Regeering om de nieuwö Grondwet op 2 Januari af te kondigen, dus eerst in 1923. Immers, in art. VI der Additioneclo artikelen staat, dat (behoudens ontbinding) de Eerste Kamer in haar tegenwoordige! samenstelling blijft gehandhaafd tot uiterl. den derden Dinsdag van het jaar volgend op dat, waarin de afkondiging plaats had. Die tegenwoordige E,. K. zou dus kunnen blijven bestaan tot September 1924 in plaats van tot September 1923. Althans wanneer men onder „afkondi ging" de „plechtige" verstaat en niet dei gewone in het „Staatsblad". Want deze laatste valt nog in 1922. Ministrieel verschil van meiening. Wij maakten voor eenige dagmi melding van het voornemen van den Minister van Oorlog om de wachtgeldregeling voor hot overcompleet militair personeel reeds op 1 December ter algemeene kennis, te bren gen, doch tot op lieden' is deze niet ver schenen. Naar v#j vernemen is de reden van dit uitblijven gelegen in de omstandigheid, dat de minister van Oorlog' en zijn ambt genoot van Financiën van meaning ver schillen omtrent de noodzakelijkheid van het invoeien van pen wachtgeldregeling voor do officieren. Do minister van oorlog wenscht n.l. de in te voeren wachtgeldregeling ook to«el- psselijk te verklrtn voor het officieren corps (al is hij overtuigd, dat door dei officieren daarvan slechts vrijwillig ge bruik behoeft te worden gemaakt en g©°n officier kan worden gedwongen omi onder toepassing van deze wachtgeldregeling hot leger te verlaten), terwijl do minister van Financiën het invoeren van een wachtgeld regeling voor de officieren gchocl on- noodig acht met het oog op de volgens zijn opvatting bestaande gelegenheid om alle overcomplete officieren op non- activieit te stellen, ingevolge art. 70 van de Bievorderingswet voor do Landmacht. Deze laatste meening wordt door vélen bestreden en ook moot do minister van Oorlog al wel overtuigd zijn, dat deze wetten niet toelaten om zonder moer eiken overcranpletcn officier op non-ac tiviteit te stellen. Op die gronden wenscht de minister de wachtgeldregeling ook voor de officieren toepasselijk te verklaren, in de hoop, dat van da geboden gelegenheid óm op deze wijze het leger te verlaten, door velen vrijwillig gebruik zal worden gemaakt. Zoodra overeenstemming op dit punt zal zijn verkregen, zal de officieel© publicatie van de wachtgeldregeling welke reeds in groote trekken door ons werd gemeld, geschieden. („Tel.") AVaarsc huwing. Wij willen waarschuwen tegen allerlei personen, die in den laatsten tijd steden en dorpen doortrekken om z.g.n. zendingslectuur te koop aan te bieden. Deze soort lieden moeten een buitengewone vrijpostigheid bezitten om hun waar aan den man te brengen. Maar men late ze praten, want le. komt men nimmer te weten, voor welke „zendingsorganisatie" ze werken; 2e. bestaat niet de minste controle of er ook wel één cent van de opbrengst inder daad voor .zendingsdoeleinden wordt aan gewend; en 3e. zijn zeer groote bezwaren in te brengen tegen hel soort lectuur, dat ze verspreiden, daar allerlei dwalingen en ketterijen daarin worden gepropageerd. Men doet beter aan de personen i n eigen gemeente, die voor de zen ding werken, een bijdrage te schenken dan aan deze vreemdelingen. Kon. Ncd. Gymii. Verbond. Wij ontvingen con uitnoodiging tot bij woning vau enkele vergaderingen van het Gewest Zeeland van het Kon. Ned. Gymn. Verbond. Deze organisatie houdt Zaterdagmiddag te Goes een vergadering, houdt Zaterdagavond een eere-avond al daar met na afloop bal en zet hare vergaderingen Zondagmorgen en -middag voort. Waar oen organisatie, die zich bij voorkeur aandient als neutraal, zóó weinig .rekening houdt met de Christelijke opvatting over den Zondag, zullen Bestuur en leden het wel vanzelfsprekend vinden, dat een Christelijk dagblad van al deze vergaderingen geen notitie neemt. Ook nu weer willen wij er onze verwon dering over uitspreken, dat er nog Christe lijke gymnastiekvereenigingen zijn (wij denken aan „Excelsior' 'te Middelburg), die bij oen organisatie zijn en blijven aan gesloten, die vele van hare vergaderingen en wedstrijden op Zondag houdt. Een Christelijke vereeniging moet toch in de eerste plaats zorgen niet mede schuldig t© staan aan Zondagsontheiliging. Anders kan het Christelijk etiket er ook wol af. Middelburg. Thans is ook het laatste blad verschenen der stukken voor den gemeenteraad, welke behandeld zullen worden in de a.s. Maandagmorgen te 10 uur aan te vangen vergadering van dat collego. Allereerst komt daarin voor het vervolg van het antwoord van B. en W. op dc rapporten dor raadscommissies over de begrooting 1923, waaraan wij nog ontlcenen, dat met ingang van 1 Januari voor het secretarie- en het kantoorperso neel der bedrijven het aantal werkuren met 5 per week zal worden verlengd en B. en W. bij iedere vacature zullen na- g|aan of liet noodig is daarin te voor zien; dit is trouwens o.a. bij de politie reeds geschied. B. en W. zullen overwegen in het vervolg de begrooting te doen ver gezeld gaan van een memorie van toe lichting. •Inzake dc begrootingen voor de bedrij ven bad de commissie van financiën ge zegd die niet gunstig te kunnen beoor- deelcn. Dit begrijpen B. ©n W. niet en zij wijzen er uitvoerig op, dat men voor die begrootingen moest nemen de resultaten vau 1921, daar die van het eerste half jaar 1922 geen goede basis zouden vor men. Als er slechte resultaten der be drijven zijn, mogen die niet worden ver haald op het personeel, dat op die resul taten geen invloed vermag uit te oefe nen. Maar B. en W. ontkennen tevens ten sterkste, dat de resultaten bij waterlei ding en gemeentelijk electriseh bedrijf slecht zijn. Voor B. en W. is er dan ook geen reden om met bet oog op de resul taten bij de bedrijven aan de arbeidsvoor waarden van het personeel te gaan tor nen. Daarbij komt, dat naai' het oordeel van B. en W. de salarissen van bet ad ministratief personeel in het algemeen eerder te laag dan le hoog zijn en aange zien er geen particuliere bedrijven zijn- die overeenstemmen met de gemeente bedrijven, kunnen do arbeidstijd en de loo nen moeilijk daarmede in overeenstem ming worden gebracht. Wel echter wordt voor oogen gehouden, dat de .gemeente bedrijven zoo economisch mogelijk moeten werken en dat, mochten daartoe redenen zijn, hetzij in de algemeen© omstandig heden, hetzij in do bedrijven zelf, onver wijld zal moeten worden overgegaan tot wijziging van de salarissen, loonen en ar beidsvoorwaarden. Nog bevat het blad een voorstel om nog een erediet te verleenen voor de be strijding der werkloosheid ad f 7000. De commissie van financien gaat met dit voorstel mede, evenals met de inder tijd reeds gepubliceerde lijst van uit te voeren werken. Het rapport vnn de oom missie van fabricage was nog niet ont vangen. De prijs van liet brood is hier met 2 cent per '8 ons verlaagd en gebracht op 18 cent. Gisterenavond had in de koude benedenachterzaal van de sociëteit St.. Joris de feestelijke bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het 10-jarig beslaan van de afd. Middelburg van do Nederl. Ver. van Huisvrouwen. Tot candidaat voor het hoofdbestuur werd bij acclamatie me vrouw DietsBos als zoodanig aange wezen. Hierna wekte de presidente op tot 'n druk bezoek aan de tentoonstelling, die nog niet geopend kon worden, daar eerst gisteren met het opslaan kon worden begonnen. Hierna nam de eere-voorzitster, me vrouw W. A Diumon Tak—van Trigt het woord om de afdeeling geluk te wenschen met haar jubileum. Als eerste nummer van het programma word door mevrouw KuilerNonhebei een Recitatief en Aria uit „Figaro's Hoch- zeit' 'van Mozart ten gehoore gebracht, hetwelk evenals de na de pauze door deze zangeres ten beste gegeven liederen met groote stille werden aangehoord en met een welverdiend applaus werden gewaar deerd. De heer Kuiler acompagneerde zijn echtgenootc op1 de van hem bekende goede wijze. Voor de pauze gaf mejuffrouw Gliijsen vervolgens nog een causerie over Aagje Deken en Betje Wolf ten beste. Bij het einde nam de burgemeester, de heer P. Dunion Tak, het woord om na mens alle aanwezigen dank te brengen aan het bestuur voor den genotvollen avond. Een beschrijving gevende van de ten toonstelling willen wij beginnen met de boven achterzaal, die welke de bezoekers dus wel het laatst zullen binnentreden. Wij troffen in die zaal het eerst aan een stand van de firma J. M. van Heus- den met Viotameelfabrikaten en bittere en zoete Zeeuwschc chocolade, eda eigen fabrikaat, i i f j <g[ Naast dien stand staat die van een andere stadgenoote, de firma F. B. den Boer, met haar bekende artikelen, als glaswerk, Werk- en andere mandjes. Naast den schoorsteen slaat aan de oene zijde een stand van den heer K. Meertens Jr., ilie aantoont wat met meelspijzen is te bereiken en ook verschillende soorten rijst, biscuitsoorten, enz. brengt. Last not least zal hij iedcren dag 2 puddingsoorten laten prooven. Aan de andere zijde van den schoor steen een stand van de N.V. Koninklijke Zeepfabriek „De Duif" v.h. gebr. Pleines uit Dien Diolder bij Utrecht, hoofdagent de heer K. D>. Jacobson. Aan de raamzijde der zaal komt eerst een stand van mejuffrouw Jo. D. Schouten uit Amsterdam, die daar hot werken op een weeftoestel zal demonstreeron. De volgende stand is er een van de vereeniging zelve en deze zal zeker bij zondere belangstelling trekken. Zij1 toont ons opi treffende wijze wat men zelf aan speelgoed voor do kinderen en wat deze zelve kunnen maken. De keurigo manufacturenwinkel met bovenwoning, in allo dcelen juist, is door jeugdige stadge- nooten gemaakt en daarnaast staat een vitrine met poppenkleeren van eenige tien tallen jaren terug, terwijl daarachter een baby ligt bij eén ouderwctsche wieg en een dito vuurmand. De firma Beldrok en van Roo de monstreert hiernaast hoe men van wol dekens fabriceert. De laatste stand tegen den wand is er weder een van de vereeniging zelve en wel van een modelhuiskamer. Ook in het midden van de zaal zijn nog een tweetal stands, namelijk die van de kindoren Flora's door mejuffrouw C. P„ J. Guyot en die van den Keuringsdienst van Waren te Rotterdam, die den be zoekers toont tal van levensmiddelen en andere artikelen, die als ongeschikt voor do consumptie of gebruik zijn afge keurd. Van de achterzaal kunnen wij nu gerust afscheid nemen. Op dc aangrenzende di rectiekamer was gisterenavond nog maar één stand zoio goed als gereed en wel die van den heer D. G. Bouwense, die ditmaal bijna uitsluitend speelgoederen etaleert en zijn hoek in de zaal tot een eldorado voor de kinderen heeft ge maakt. Op de bovenvoorzaal heeft men aan weerszijden etalages van oen bekend stad genoot. Wij bedoelen den heer P. J„ van Aartsen, die evenals vroeger een kerncollectie van allerlei artikelen in emaille en aluminium brengt. Vervolgens een stand van de firma C. J. van Houten en Zoon, de alom bekende Weesper cacao fabrikant. Hij heeft met dezen stand een bijzondere bedoeling, ein wel om aan te toonen, dat zijn cacao behalve voor het bereiden van een heerlijken drank, ook kan worden, gebe zigd voor het bereiden vau cakes, puddin gen, ijs en ook voor koekjes. Mo-n biedt den bezoekers een proef aan. Langs de raamzijde vindt men eerst do groote etalage van do firma Lensvolt Nicolai te 's Graven ha ge, waarvan de fir ma Di. J. Dronkers eu Zoon de hoofdver tegenwoordiging heeft voor Middelburg en Vlissingen. Up keurige wij'ze worden hier geëxposeerd de verpakte beschuit, de koeken, koekjes en smakelijk roggebrood. Vervolgens do firma Verkade uit Koog aan de Zaan, die haar alom bekende biscuits en verdere producten in groote hoeveelheid hierheen heeft gezonden. Een voor Middelburg van vorige ten toonstellingen ook niet onbekende stand is die dor Magg'i-producten. ^De laatste stand, die wij gisteren ge reed zagen js er weer een van een Middelburgselie firma,-n.l. van de N.V. „A.Z.E.M.", met o.a. artikelen van de firma Junker Ruh, als geiser, fornuizen, enz. Als wij onze mededeelingen over de tentoonstelling in St. Joris voortzetten, dan moeten wij eerst nog even iets mede- deelen omtrent den feestavond en wel, dat de bij de thee aangeboden koekjes een treffend bewijs waren van hetgeen op dat gebied in de Huishoudschool wordt gewrocht. Tevens een mededeeling', aan de bezoe kers van de tentoonstelling en wel dat iederen dag aan de 250ste bezoeker, de 500ste enz. een verrassing zal worden aangeboden, ten slotte brengen wij' het verzoek ,van het bestuur over steeds rechts te houden. Als wij nu eerst weder naar de boven zaal terugkeeren, zien wij daar sedert gisteren verrezen een stand van de firma Schultc en Thieme, die speciaal komt met luxe borstelwerk en vooral ook met een reuzensorteering 'plumeau's, waaron der van reiger en slruisvogelveeren. Ook brengt do firma een grooten uitzoek in rol vegers. Aan dezen stand grenst die der firma J. C. Boluoot, welke firma in het bijzonder de aandacht vraagt voor haar Dubbel- blankzeep1, welke men in verschillende stadiums van wording aantreft. Op1 het portaal bij do deur van deze zaal staat een stand van de N.V. Wasfa briek v.h. firma AnschüfjZi met verschil lende waspraeparaten en grondstoffen om deze te bereiden, een bewijs dat ook op dit gebied in onze naaste omgeving heel wat gepresteerd -Wordt. Die directiekamer is nu niet all'*en meer >'n eldorado voor kinderen, maar nu boven dien in haast nog grootste mate vocht onze dames. Men zou enkele standen in één adem willen noemen om dit te bewijzen. Name lijk die in de vitrine van de Industrie- en huishoudschool, die van de Kon.- Kant werkschool t© Sluis, die van de dames

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2