Binnenland. Staten-GeicraaL Arbeid op kantoren. Ten aanzien van jeugdige personen zul len op 31 Dec. '22 in werking treden de bepalingen, vervat in 6 van Hoofdstuk IV der Arbeidswet 1919. Van dien datum af zal een jeugdig per soon (d.i. een arbeider beneden 18 jaar) op een kantoor niet langer mogen wer ken dan: a. op de eerste vijf werkdagten der week gedurende 81/2 uur per dag en wel tusschen 8 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags; b. op Zaterdag gedurende 5 uren en wel tusschen 8 uur des voormiddags en 1 uur des namiddags. Arbeid op Zaterdag tusschen 1 en 4 Uur des namiddags zal slechts zijn toe gestaan in kantoren, o.a. gelegen in Axel en IJzendijke. Werkt een jeugdig persoon op Zaterdag tea 1 uur des namiddags in een der in den vorigen zin bedoelde kaptoren, dan kan hij op dien dag langer dan vijf uren tirbeid verrichten, doch moet hem hetzij Op een anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 1 uur vrijaf worden gegeven. Op Zondag mag door jeugdige personen in kantoren geen arbeid worden verricht. Doen zich op een kantoor bijzondere omstandigheden voor of is er een op- eenhooping van werk, dan kan het be voegde districtshoofd der Arbeidsinspec tie toestaan, dat arbeiders van ten min ste 16 jadr 10 uren per dag en 55 uren per week werken. De regeling van den arbeidstijd moet blijken uit een arbeids lijst, welke moet voldoen aan de voor schriften van artikel 68 der Arbeidswet 1919. Ook moet in het kantoor aanwezig zijn een arbeidsregister. Burg emee ster Zimmerman. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam heeft de burgemeester meegedeeld, dat hij zich bereid heeft verklaard tot 1 April 1923 het commissariaat-generaal van den Volkenbond te Weenen waar te nemen. Tot dien datum zal den burgemeester ver lof worden verleend zich buiten de ge meente op te .houden. Do heer Zimmer man blijft derhalve burgemeester van Rot terdam. De Grond wets li erzieni 11 g. Vandaag zullen in het Staatsblad de wetten betreffende de grondwetsherziening worden afgekondigd. Tevens zal in de Staatscourant een pu blicatie verschijnen, waarbij wordt be paald, dat in plechtige openbare zittin gen van den Hoogen Raad der Neder landen, van elk der Gerechtshoven en Arrondissements-rec.htbanken op Dinsdag 12 Januari 1923, des middags ten 12 uur, door de griffiers der colleges voorlezing zal worden gedaan van de wetten. Op denzelfden dag en hetzelfde uur zal vorenbedoelde publicatie worden afgele zen in iedere gemeente van de pui of voor de deur der gemeentehuizen. De „Zeeland". De heer Dresselhüys hoeft den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen gesteld I. Is het den Minister bekend, dat er een contract tusschen de Mij. Zeeland en de South Eastern Railway Company bestaat en dat die maatschappijen tot beider groote tevredenheid reeds jaren lang samenwerken, zoodat de voorgeno men verlegging van de route der Zee land van Folkstone naar Harwich Uit dien hoofde niet wel te verdedigen schijnt? II. Is de Minister bereid te verklaren, welke belangengemeenschap er naar zijn meening zoude bestaan tusschen de Mij. iZeeland .en de Great Eastern Spoorweg maatschappij? III. Kan de Minister mededeelen, op wiens initiatief de van oudsher zeer voor- deelige nachtdienst is toegewezen aan de Hook van Holland-IIarwichlijn en de on gunstige dagdienst aan de Zeeland? IV. Zou de Minister het niet billijker achten, dat als compensatie voor deze ongunstige verdeeling voor onze natio nale lijn de luxetrein naar Berlijn juist aan de Zeeland ware toegewezen, daar het beslaan dezer maatschappij thans door 'deze beide te haren nadeele werkende factoren ernstig wordt bedreigd? V. Is het den Minister bekend, dat de Nederlandsche spoorwegen zich verbonden hebben gelijkelijk propaganda te maken voor beide routes, doch dat deze belofte ten nadeele van de Zeeland geschonden wordt door de reclame voor den luxetrein Hoek van HollandBerlijn v.v., waarbij O.a. wordt vermeld, dat visitatie der ba gage en passencontröle in den trein ge schiedt, hetgeen bij de Zeelandroute niet plaats heeft, terwijl de reclamebiljetten voor den luxetrein zeer ten gerieve van het publiek uren van vertrek en aankomst vernielden, hetgeen bij de reclamebiljet ten voor de Zeeland niet geschiedt. Is het in verband hiermede den Minis ter bekend, dat de laatste uitgave van 'de Nederlandsche spoorwegen, n.l. „Bui- tenlandsche aansluitingen Dienstregeling 8 Oct. 1922", in het oog loopende reclame bevat voor de Hoek van Hollandlijn, doch dat deze voor de Zeelandlijn niet alleen Ontbreekt, maar dat zelfs de buitenland, sche verbindingen voor de Zeeland niet behoorlijk zijn aangegeven? VI. Is de Minister bereid om waar bij 'de ontworpen zomerdienstregeling niet voldoende wordt tegemoet gekomen aan de algemeene klacht, dat de booten te laat uit Vlissingen en te vroeg uit Folk stone vertrekken, hetgeen belangrijke voor- deelen aan de Ostendelijn verschaft, te trachten hierin alsnog verbetering te doen brengen? Vil. Is de Minister bereid, alvorens oen verlegging van do Zeeland van Folk stone naar Harwich verder te bevorderen, ernstig de bekende voordeelen te overwe gen voor de Zeeland aan den jarenlang bestaanden toestand verbonden? Bezuiniging hij de Raden van Arbeid. Do Ambtenaar maakt melding van een aanschrijving van den minister van arbeid aan do Raden van Arbeid, waarin de Minister den wcnsch te kennen geeft, dat van 1 Jan. af. de reglementen van de Raden zoodanig gewijzigd Worden, dat het recht op1 vacantielocslagen komt to ver vallen, dat de ambtenaren naar dezelfde regelen zullen hebben bij te dragen voor eigen pensioen en dat voor hun weduwen en weczen, als de rijksambtenaren, en dat de wachtgeldregeling voor de rijksambte naren wordt overgenomen. Voor zooverre aan dien wensch niet voldaan zou wor den, zal de minister de betrokken regelin gen aan de Koningin ter vernietiging voor dragen. De minister geeft te kennen, dat de thans bestaande afwijkende regelingen biet te verdedigen zijn met het betoog, dat de Raden van Arbeid autonome licha men zijn. Zoodanige theoretische overwe gingen behooren z. i. te wijken voor het algemeen belang. liet 1 eger-co-ntingent voor 1923. Het nominaal uitgetrokken contingent staal belangrijk boven do werkelijk te bereiken 1 ichtingsterkte. Dit contingent is, zooals in de Memorie van Antwoord op het Voorloop'ig Verslag der Tweede Kamer betreffende de oor- logsbegrooting wordt medegedeeld, vooi de lichting 1923 bepaald op 23.500 man, waarvan bij de indiensttreding naar schat- tnig reeds zullen zijn afgevallen 2000 man. Bij de begrooting is dan ook ge rekend gp indiensttreding van 21.500 man, welk getal vermoedelijk nog eenigszins ruim genomen zal blijken. Het staat vast, dat aan het eind van het lichtingsjaar de sterkte beneden de 19.500 man zal zijn gedaald, zoodat aan den bij art. 52 der Dienstplichtwet gestelden eisch niet zal worden te kort gedaan. Met een verlaging van het contingent tot 13.000 man zou de Regeering zich niet kunnen vereenigen. Chr Drukkerspatroons. Onder presidium van den heer A. van Haeringèn (de voorzitter de heer H. Die- met- was door lichte ongesteldheid afwe zig) hield op 11 dezer, de Bond van Chr. Drukkerspatroons m Nederland, een goed bezochte vergadering te Utrecht. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken kwam in behandeling hot Concept Collectieve Arbeidsovereenkomst in de Ty pografie. De heer R. K. van den Berg, lid der Onderhandelings-commissie, lichtte de voorgestelde wijzigingen toe. Uit do besprekingen bleek, dat men opi verschil lende punten meer tegemoelkoming had verwacht. Na breedvoerige discussie werd ten slotte het Concept aangenomen. In zijn slotwoord wees de voorzitter er nog op; dat het in deze, voor de Gra fische Industrie zeer moeilijke tijden, meer dan ooit noodzakelijk is, zich zonder eenig voorbehoud achter de leiding te scharen. Allerlei. Een wetsontwerp' zal Worden ingediend waarbij de leerplicht tot het 7e leerjaar wordt uitgebreid, zal worden opgeschort tat 1 Januari 1925. Tweede Kamer. Verworpen werd gisteren de motie-Ter Hall betreffende de pensioenen van de oud-gepensioneerden der marine en wel met 46 tegen 34 stemmen (van links stem de alleen dhr v. Gijn tegen en van rechts stemden alleen vijf Roomschen voor). Ar tikel 1 der Marine-begrooting, uitspre kende het principe van een afzonderlijk departement van marine, werd aangeno men met 51 tegen 30 stemmen (links tegen, behalve dhr Ter Hall), waarna de Marine-begrooting in haar geheel werd aangenomen met 60 tegen 21 stemmen (tegen: sociaal- en vrijz.-democraten, com munisten en de twee plattelanders). Aan de orde was daarna het reeds door heel het land druk besproken wetje j tot wijziging der Lag er Onder- j w ij s w e t 1920. Links was eerst aan het woord. Dhr Ketelaar (V.D.) dacht met weemoed terug aan den goeden tijd, nn drie jaar geleden, toen een wet werd behandeld, die het peil van het onderwijs zoozeer verhoogde. Maar nu is het an ders. Nu komt er een herziening, die in vele kringen verontwaardiging heeft ge wekt. Het peil van het onderwijs zal da len en een vijfde van het aantal onder wijzers overcompleet worden. Moj. Westennan (V.B.) zal met sommige veranderingen meegaan, zoo met verhoo ging van het aantal leerlingen per klas, mits die niet to ver gaat. Zij is vóór bezuiniging, maar persoonlijk niet vóór financioele gelijkstelling, want deze spitst de godsdienstige geschillen toe(l). Tegen de voorgestelde regeling van 't vervolg onderwijs heeft ze bezwaar. Dhr. Gerhard (S. D. A. P.) wil wel bezuinigen op onderwijsgebied, maar zon der de waarborgen der deugdelijkheid aan te lasten. Hoe dat dan zou kunnen, ver telde deze spreker niet. Wel voer hij hef tig uit tegen den minister en de rech terzijde, die de klassen vergroot, het ver volgonderwijs vermoordt, enz. Alles re actie, jammerde deze sociaal-democraat. Na deze drie sprekers van links kwa men er drie van rechts, nl. de heerien Rutgers (A.-R.), v. Wijnbergen (R.-K.) en Snoeck Henkemans (C.-H.). Dhr. Rutgers gaf toe, dat eemige kosten voor onderwijs worden afgeschoven op de gemeentebesturen, maar dit achtte hij niet zoo groot bezwaar, want op het be houden van boventallige leerkrachten en op de kosten van het vervolgonderwijs zul len do gemeenten wel zooveel mogelijk bezuinigen. Spr. betreurt het, dat er nog eenige grieven zijn blijven bestaan, en hij hoopt, dat daaraan nog zal worden tege moet gekomen. Aan de uitvoering dei' gelijkstelling ontbreekt nogal wat en het laatste woord is over de vergoeding aan de bijz. school op gelijken voet als aan de openbare school nog niet gesproken. Overwogen moet worden of de bestaande uilgaven niet kuiyien worden vervangen door vaste vergoedingen voor bijz. on derwijs. Dhr. v. Wijnbergen kon zich met liet ontwerp vereenigen. Het komt niet in bot sing met de pacificatie gelijk dhr. Kete laar meende want het treft zoowel openbaar als bijzondei' onderwijs. Mej. Westerman had de oude legende iner te ld, dat het bijz. onderwijs kleine school tjes veroorzaakt, maar zoo zei dhr. v. Wijnbergen 'van die 393 scholen met minder dan 41 leerlingen zijn ter 313 openbare en 80 bijzondere! Dhr. Snoeck Henkemans wees op de harde noodzakelijkheid, waardoor dit wets ontwerp in behandeling moet komen. Het moet, en daarom zal hij vo-oi' het wetje stemmen, al hoopt hij, dat er bij de be sprekingen nog verbeteringen zijn aan te brengen. Eén groot, bezwaar heeft spr. en wel, dat het U. L. O. zoo in gedrang komt. In de Avondvergadering was de be grooting van Buitcnlaridsclie Zaken aan de beurt. In onderscheiding met vorige jaren werd nu vrij scherpe critiek op den minister vernomen. Dhr. Dresselhuijs uitte de klacht over het te sterk uit groeien van onze diplomatieke vertegen woordiging (de Vrijheidsbonders willen ten minste 3 gezantschapsposten zien opge heven, waaronder die bij den Paus); (Je vrees voor een zwenking in de politiek van den Minister, die zijn politiek liev'er als een zelfstandigheids- dan als een neu traliteitspolitiek aanduidde; te weinig kracht van het Département- bij liet be vorderen van onze economische belangen en last not least de Belgische kwestie en de kwéstie-Tack. Over deze laatste kwestie was ook dhr. Gerretson vrij scherp, evenals over de onnoodige geheimdoenerij van den minis ter. Er zal wel eens een tijd komen, dat het parlement het niet bij machlelooze protesten zal Laten, zei dhr. Gerretson. Over het Belgische vraagstuk in het algemeen vroeg mi'. Dresselhuijs inlich tingen. Waarop wacht toch de oplossing? Het duurt nu reeds drie jaar! Hoe ver is men thans gevorderd? Dhr Snoeck ïlenkemans achtte de be langen der Nederlandsche polishouders bij' Duitsche maatschappijen te weinig be hartigd. De hecren v. Ravesteijn (weer terug uit den Russischen heilstaat) en Vliegen waren ook met hun critiek niet karig. Alleen de R.K. heer v. Rijckevorsel had lof voor den minister. Deze zal Donderdagavond van antwoord dienen. fm Middelburg. Verschenen zijn wederom enkele pagina's der gedrukte voorstellen voor den gemeenteraad en rapporten van de raadscommissies. Daruit blijkt ten eer ste, dat inzake het reeds vermelde voorstel tot vaststelling van een schoolgeldhal'fing voor de avondschool voor Nijverheids-on derwijs de commissie van financiën er op wijfet, dat voor de avondschool voor hand ler kslieden reeds in 1908 f4 werd be- paald, en dat, waar de loonen der werk lieden sedert dien belangrijk hoogeir zijn de vraag rijst, of het niet billijk is, oofc de schoolgelden iets te verhoogeh in ver band met de vermeerderde kosten van het onderwijs. E. en W. zeggen, dat de loonen thans weder neiging tot daling vertoonen en handhaven daarom hun voorstel. B'. 011 W. stellen voor om met ingang van 1 Januari 1923 de arbeidsbemiddeling en de werkloosheidsverzekering onder een dienst samen te brengen; dhr II. I'. Staal te benoemen tot directeur van dien dienst en dhr B. Kruze, op een wedde van f 2500 als ambtenaar aan dien dienst te verbinden. Do commissie van advies voor de werkloos» (held willen B. en Wi. opheffen on heit bestuur der arbeidsbeurs, benoemen tot commissie van advies voor den nieuwen dienst. B. en W. stellen voor aan het Burg. Armbestuur te geven oen extra subsidiei over 1922 van f 12.500. De commissie van financiën meent, dat een som van f 10.607.55, door hot armbestuur uitge geven voor uitkeeringen aan werklooaen door do gemeente moest worden terugge geven, welk standpunt B. en W. echter niet kunnen deelon. Vervolgens bevatten d.' stukken rap porten van do commissie van fabricage en van financiën, betreffende d<\geim>eento- ibcgrooting 923 on de foeglrootingen dei'! bedrijven en een deel van liet antwoord van B. en W. op' die rapporten. Het zou ons to ver voeren dit alles in extenso tol vormeiden en bepalen wij ons! daarom tot do voornaamste punten, zooals die in do tot nog toe verschenen stukken door B. en W. zijn beantwoord. Bi. en W. zeggen toe, (dat zij de herziening van verschillende 'huren voor gemeenlepanden zullen over wegen. De commissie voor financiën achtte de post opcenten op de dividend en tantième belasting van f 11.011,80 veel te hoog en stelde voor dien terug te brengen op f 5000. B. en W. hebben zich zeer on langs nog van bevoegde zijdo laten in lichten en verminderen daaromj den ptost tot f 4500inzake do opcenten op de vermogensbelasting geraamd op f 29000, die de commissie ook hoog vond, hand haven R. on W. hun voorstel. Inzake den II. 0., uitgetrokken op f430.000, zeggen B. en W. dat doze post bij vaststelling van het vcrmcnigvuldigingscijfer 1923— 1924 wellicht nog' eenige verandering zal moeten ondergaan op1 grond van dan wed en 1111 niet bekende omstandigheden. Den p'ost, voor uitgaven voor brandstof fen en light, durven B'. en W. niet la ger te stellen dan f 1750, waar steeds moer vergaderingen ten stadhuize worden gehouden. Het drukwerk werd reeds f 600 lager geraamd, verder durven B. en W. niet gaan, maar zoggen toe steeds op verlaging dor kosten bedacht te zijn en bij aanschaffing de grootste zuinigheid te zullen betrachten. Wat betreft den post van f 100 voor herstel van schilderijen, zeggen B. en W. dat de gemeente daartoe niet verplicht is, en de raad dus vrij staat dien post te schraplpen. Bij hel; hoofd politie zeggen B. en W. dat dit kan worden verlaagd, daar in plaats van den tot gemeentebode be noemden agent geen nieuwen wordt aan gesteld. Lagere raming voor kleeding ont raden .zij ten sterkste, daar de prijzen van goede kleeding niet noemenswaard zijn gedaald. B'ij hot hoofdstuk Brandweer stellen B. en W. een verhooging voor van £585 om in de nieuwe w'ijk W eeu brandweer post te plaatsen, namelijk oen brand ladderwagentje met opizetsluk en brand- slangen, en wel in de daarvoor gratis afgestane ruimte in do bergplaats der Alg. bouwver. De voor memorie uitge trokken post voor teruggaaf aan het rijk van het aandeel der gemeente in hel exploitatie-tekort ter uitvoering der wo ningwet wordt nader bepaald op £15974.80 en wel f8304.83 voor Volks belang en £7667.97 voor de Alg. Woning- houwvereen. Voor opheffing van het bu reau voor woningstatistiek en de wo- ningbeurs achten B. en VV. den tijd nog zeker niet gekomen. Ten slotte zij opgemerkt, dat de comi- itjissie van financiën er aan het eind van haar rapport op wijst, dat opper vlakkig dit begroolingsontwerp geen on- gunstigen indruk maakt, maar dat het haar voorkomt, dat ernstig naar bezuini ging op1 tal van uitgaven moet worden gestreefd en dat daarbij: aandacht moet worden gewijd aan het totaal bedrag, dat de gemeente aan loonen en salarissen be taalt. Overwogen zal moeten worden den arbeidstijd van de werklieden te brengen op 48 en die van de gemeenteambtenaren op 45 uur per week, terwijl voor de werklieden de loonen in overeenstemming zullen moeten worden gebracht met die in particuliere bedrijven. Ook vermin dering va nbet aantal door niet aanvullen van vacatures moet zooveel mogelijk wor den bevorderd. Als de belooningen der in dienst zijnde personen niet kunnen worden verminderd, dan zal dit toch voor nieuw aan te stel len moeten geschieden en is tijdelijke aanstelling aan te bevelen. De commissie zou gaarne de zienswijze kennen over verschillende vraagstukken, welke wtegens de gewijzigde economische omstandigheden naar voren komen als b.v. die betreffende aftrek van pensioen bijdragen en zooals hierboven reeds ge zegd, betreffende werktijden en beloonin gen. In hun antwoord zeggen B. en W. bereid te zijn ernstig naar bezuiniging op tal van uitgaven te streven, voor zoover zij zulks althans op1 dit oogenblik mogelijk achten. Zij achten zulks thans niet mogelijk ten aanzien van de hoogte der wedden en loonen, en van hen zijn ook .geen voorstellen te verwachten om tot verlenging van arbeidstijd en (of) wederinvoering van verhaal van pensioen bijdragen te geraken. In de praktijk zouden dergelijke maat regelen op wedde- en loonsverlaging neer komen. Nadat tot tweemaal toe en nog kort geleden een nieuwe wedde- en loon regeling van hot gemeente-personeel gce* uitvoering heeft kunnen vdrkrijgen, ach ten B. en W. voor liet huidige alle vorenstaande maatregelen, welke de c.v.f. noemt, praomatuur. Dit noemt niet weg, dat B. en W. diligent zullen blij ven. Gisterenmiddag, kort nadat de lich ten in winkels en particuliere huizen waren ontstoken, ontstond een storing in do electrische leiding, die een deel der abonné's in 'het donker en zonder stroom voor andere doeleinden zette. Het was toen tegen 5 uur. Te 6 uur was een jlcel der storing opgelost en bij goed doorwerken was te ruim 8 uur alles weer in orde. Goes. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nr. voorkomende aankondiging van een concert van „Toonkunst" op Dins dag a.s. te geven. Stukken Gemeenteraad. Van God. Staten is ingekomen do goedkeuring van diverse raadsbesluiten. Ook bericht van ontvangst der lichtbeelden-verordening Mevr. Buvelcot-de Wagemakcr heeft haar benoeming tot regentes van het weeshuis aangenomen, dhr Joh. Pilaar, die tot lid der Commissie van Toezicht op het M. O. Dioor Gcd. Staten wordt kennis gegeven, dat besloten is tot afschaffing veemarkten to Nisse, Hontenisse, Aardcnburg, Haam stede en Kruiningcn en van' vootr- on na- jaarsmarkt to Driewegen en de jaar markt te Zuiddorp©. De verordening op de belasting op de publieke vermakelijlchden wordt door Ged. Staten teruggezond si met de opmerking: nu de wet de mogelijkheid opent, alle dus ook niet-openbar» ver- makelij klieden in de belasting te betrekken rijst do vraag, of de Raad daartoe niet wenscht ovolr tte gaan. Het woord open bare zou dan overal kunnen vervallen. Dhr J. C. v. d. Peyl verzocht onthelfing van pacht van een gedeelte water der Westvest, zijnde niet meer noodig voor1 zijn bedrijf. Zeven-en-vcertig oudöre van leerlingen van school B betreuren lueit raads besluit om den tuin achter school B niet in te richten tot speelplaats. Zij dringen nogmaals hierop aan. De Commissie tot onderzoek den», woning toestanden, ingesteld bii raadsbesluit van 27 April 1920 doet den Raad toekomen een gewijzigde bouwverordening, groot 12S artikelen, na raadpleging der betreffende verordening te Bergen op Zoomt Enkele wijzigingen zijn het maken van' bedsteden in nieuw tc bouwen woningen is verboden. Vóór afschaffing van hot tonnenstelsel wa ren islechts 2 leden. De bepaling, welke het dekken van daken met riet toelaat, is ge schrapt. Tegen alcooiwoningen waren slechts 2 leden. Voor verplichting tot aan sluiting aan de waterleiding indien de wo ning aan de hoofdhuis ligt, waren slechts 2 leden. Eénkamerwoningen mogen alken met goedkeuring van B. en W., gehoord de geizondheidscommissie,. dooi- alleen-wo nend© personen of door zeer klein© ge zinnen wordt bewoond. Een afzonderlijke verordening tegen het ontsieren van ge bouwen door reclame is tevens, ingediend. Verboden is het, behalve vrijstelling van B. en W., op ©enig onroerend good binnen do bebouwde kom voorwerpen tot roclanra te hebben. De commissie brengt tevens ter' kennis, do wenschelykheid, dat eigenaars ran wo ningen verplicht zijn bij het verhuren oï opnieuw verhuren van een woning daarvan schriftelijk kennis te geven aan B. «n W. Zoo noodig kan dan onderzocht worden of zuivering der woning noodzakelijk ie. Kloetinge. Voor huurder vau de ge meente-herberg is de volgende alphabe- betische aanbevoling opgemaakt: A. r. d. Kreeke te Ilansweert, K. Meulpolder en C. M. Oele beiden te Kloetinge. In de Raadsvergadering van Vrijdagavond 6 uur wordt hieromtrent beslist. Kapelle-Biezelinge. Gisterenavond trad in de Geref. Kerk alhier op' Ds Kamsteeg van 's H. Hendrikskinderen, daartoe uitge- noodigd door het comité voor Chr. Win- terlezingen, met het onderwerp: „De Eartholomeusnacht of de Parijsche Bloed bruiloft". Na ingeleid te zijn door Ds A. Scheele, beschreef ds Kamsteeg de diepe wegen die God hield mot zijn volk, de bainge worsteling van en de won derbare leiding Gods met het Protestan tisme in Frankrijk. Aan de hand vau de geschiedenis werden personen als Hendrik II, Frans II en Karei IX en de gTOOte invloed van Catharine de Medeci eminent geteekend. Uitvoerig stond spr. stil bij de Bloed bruiloft, 24 Aug. 1572, toen hei Sein: werd gegeven van het Koninklijk slot en het vreeselijke bloedbad volgde, waarin 30.000 Hugenoten, grijsaards, zwangere vrouwen, kinderen en zuigelin gen zelfs, werden vermoord en ook de edele Adm. Caspar do Coligny. Naar ruime schatting werden nog 12O.OQ0 Hu genoten oin het leven gebracht. En toch, aldus spr. heeft God lust gehad in den afgehouwen tronk, want *ieuwe loten stegen op. God schrijft do geschie denis met eigen hand. Door do diepste diepten heen varen wij tot het licht. Spr .wekte op, om de paden onzer vaderen te bewandelen en niet te doen als ontaarde zonen. Deze rede werd met alle aandacht gevolgd door de talrijke aanwezigen. Gisterenavond had men na afloop van de gehouden winterlezing, toen al het volk reeds gepasseerd was, een dikke plank gelegd over de Weststraat. Juist toen men die ontdekt en opgeruimd had, passeerde de auto waarin ds Kamsteeg was gezeten. Of hier kwaadwilligheid in het spel is weten wij niet, doch zeker was het een gevaarlijk spel: de chauffeur zou hierdoor gemakkelijk zijn stuur kun nen kwijt raken en alzoo hadden groote ongelukken kunnen volgen. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2