'fd. Middelburg. So 63 Woensdag 13 December 1022 37e Jaargais JIHIGST Le Coinlt? \iAftSS£i elling op ek gebied SDRUKWERK Schelp®11 uikte TuimelkarD Buitenland. s. *.r rukkerij van e Goes efpapier veloppen keningen efkaarten oulaires reskaarten site kaarten g tementen ndeelen nvocaties >nz. enz. te Bessenstruikeii JKELIERS en IMENSCHEN, die w A A n op de Gemeente- ren van groot belang van de Afdeeling an Huisvrouwen op i den namiddag en vaR e Sociëteit „St. Joris" ie gehouden op de ir vet en zonder boter, zakken), Bakken van rimentmeters worden >erveerde plaats zijn jaar aau het Bureau vormen, worden be- nwczig te willen zijn. edrijven J. BOELEN. zich beleefd aan maken van Uw alsi E KOOP: dsche Eenruiters bij B. KOOLE eg en J. SANDERSE, |arelsgang", Middelburg en op den tuin. E KOOP: oliatb), bij W- DE jskerke. E KOOP: aarzen, 14 maanden, bij ÏAGE Pz., Zoutelande. ORRAAD TE KOOP 1,50 per voer. IRIËLSE D 55, West koop gevraagd X, Middelburg. i provincie Zeeland breiden, is „DE ZEE^ zen Dagblad voor adr^ ne. ADVERTENTIE-TAR'EF Drukkers-Explol'anten OOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening! No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg'. Tot. no. 259 Stervend Rusland. Ontvangen voor een nieuwe zending F. D. te Wemeldinge, f 10. ANTI-REVOLUTIONAIR OF STAATKUNDIG-GEREFORMEERD. In do zitting van 10 Nov. j.l. heeft - de lieer Kersten in de Tweede Kamer zijn standpunt tegenover en naast de anti revolutionaire partij in een door hem voorgelezen rede 1) uiteengezet. Do rede bevatte, vooral voor de ouderen onder ons, geen nieuws. Wij hoorden nu bijna een halve eeuw geleden dergelijke redevoeringen al uit den tmond van anli- revol. volksvertegenwoordigers, daarom zal dit gedeelte zijner rede, wat de prin- cipiëelo bezwaren der antirevolutionaire partij tegen va.ccinedwang, schoolplicht in verhand met het onopgeloste vaccine- vraagstuk, do Staatsloterij1, de saboteèrinig der Zondagswet aangaat door de anti revolutionairen, zoo ouderen als jongeren, zeker ook dooi' de antirevolutionaire Kamerloden over 't geheel met instemming zijn aangehoord. Toch was op' enkele p'unten Weerspraak of rechtzetting en hetere belichting noodig. Van die taak kweet zich in do daarop volgende vergadering van 14 Nov. de heer Rutgers. Hij bepaalde zich, wegens den hom slechts' matig toegemeten tijd, tot twee punten: de verhouding tot do Roomsch- Katholieken en de sociale wetgeving. Wat werd hieromtrent door don heer Kersten „gezegd? Omtrent het eerstgenoemde: het bond genootschap met de Roomsch-Katholie- ken, merkte hij op En nu is het, sinds lange jaren bij1 de genen, die zich als Staten-Generaal gingen construeeren, een ernstig 'bezwaar ge weest, dat degenen, die op1 reformatori- -schoft bodem stonden, hot bondgenoot schap imet Rome" aangingen. Zoo sterk was de afkeer, dat velen liever een libe raal stemden, dan de door de antirevo lutionaire partij aanbevolen candidaten. Ik noem dat niet in bescherming, doch constateer alleen het feit, om te doen gevoelen, welke diepe klove zich gevestigd had ia: den loop der tijden. Het door mij bepaalde uitgangspunt voor goede regeering van ons land, als liggend in het Woord Gods, en zich regelend naar Calvinistisch beginsel, moet mij (ik 'raag het niet verhelen) met klem doen opkomen tegen het gezantschap bij den Paus en (zoo daarvan immer weer sprake kwam) tegen de pïocessies. Het doet mij leed, dat van een zijde, waarvan ik het niet verwacht had, dit ge- zantschap als van geen bijzondere be- teekenis wordt geacht; dat men zich niet overtuigd houdt van het Roomsche ca chet, dat daardoor op ons land is gedrukt. „Daar in Rome is een politieke markt" zoo sprak men, om u te doen gelooven, dat een Nederlandsch gezant naar 's Pau sen "hof behoort gezonden te worden. Ieder zou dat wel 'kunnen 'begrijpen; hot is ook zoo heel eenvoudig. Kan een handelsman, zonder de markten te be zoeken? Weet een boer, wat hij voor zijn paarden, zijn koeien vragen 'moet, zoo hij van de markt niet weet? Welnu, zoomin kan een land mieeleven met zijn tijd, als zijn gezanten niet aan de hoven zich voortdurend op de hoogte stellen van wat er in de wereld omgaat; door haar gezanten blijft de regeering op de hoogte van den gang van zaken. En nu is bij den Paus te Rome ook zulk een markt; mitsdien behoort daar ook onze gezant. intusschen is van andere zijde deze redeneering geheel omvergeworpen door ongeveer het volgende bekende beloog. In het zenden van gezanten ligt nog iets heel anders dan het doen bezoeken van markten. Geen Regeering toch zal zich door haar gezant doen vertegenwoordigen l) Het is bij ons weten nog nooit voorgekomen dat een partijhoofd of een "vooraanstaand lid eener partij in de Ka mer rijn rede voorlas. Vooral niet bij het principieel debat t'usschen de partijen on derling, en van elk der partijen voor of tegen de vertegenwoordiging van de Re- geeringi Wij hoorden meermalen in der gelijke debatten de ooryphteeën der par tijen tegen elkaar en tegen de ministers redevoeren, do-ch immer waren het rede voeringen voor de vuist. Dit maakte de debatten tusschen Wintgens en Kappeyne, Kuypor en Van Houten, 'Elout en Heems kerk; Lohman en Keuchenius tegen Goe man Rorgesius en Verviers v. d. Loeff; Heijdenrijck, Scliaepman en des Amorie v. d. Hoeven; Th. Heemskerk, Talma en Loeff, Tydeman, Troelstra, Marckant, zelfs Staalman, zoo pakkend; al waren in la tere jaren de debatten heel wat minder gezellig. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maandsn, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. ns*v.jtr iirwv—incnti in een land, welks Regeering niet door haar erkend is. In het zenden van ge zanten ligt dus de erkenning van macht, van wettig geoefend gezag. Zoo nu er kent onze Nederlandsche Regeering des Pausen macht en gezag, door haar gezant aan Romes hof te doen verblijven. De Paus nu 'heeft alleen geestelijk gezag, d.w.z. voor de Roomsche Kerk is hij haai' hoofd, Christus' stedehouder, en als zoo danig erkennen wij Nederlanders hem, door ons gezantschap. Doch zoo wil, zoo mag het Nederlandsche volk hem niet erkennen. Wij vochten ons van 'Spanje, doch ook van Rome vrij. Wij vormen een Prolestantsche natie. Die Paus is Christus' stedehouder niet; onze Vaderen zeiden: „Hij is cte Anti-Christ". En die uit spraak moge nu te absoluut zijn, zeker1 is in hejm ook voor ons de anti-Christelijke geest. Van eenige erkenning des Pausen mag bij ons geen sprake zijn. Nederland verlaagt zich door zijn gezantschap to Rome; verloochent zijn eenige schoone ge sohiedenis; krenkt den heiligen ernst en lieren moed zijner Vaderen, en maakt Rome sterker steeds. Want Romio is niet veranderd, gelijk te duidelijk ons bleek uit don zich voorbij pratenden internun tius aan ons hof. Daarom m'oet ik mij .stellen tegen het gezantschap bij den Paus. \Vil men mij om deze overtuiging de grootste antipapist schelden, het zij zoo. Ik haat den Roomsche als persoon niet, doch vorder voor ons land het Protes- tantsch karakter op; dat is de eisch onzer volkshistorie. Hierop reageerde de heer Rutgers aldus Wat de verhouding tot de Rooinsch- Katholieken betreft, moet ik beginnën met te zeggen dat een bondgenootschap met die partij niet meer bestaat; ten gevolge van de evenredige vertegenwoordiging is er van een bondgenootschap, gelijk dat vroeger bestond, geen sprake meer. Ik wil echter niet de politiek verloochenen, die de antirevolutionaire partij' tot dusver heeft gevoerd, ik wil mij niet van die politiek losmaken. In de plaats van het bondgenootschap vóór' de verkiezingen is gekomen het samengaan in de Kamer en het samen steunen van een Kabinet, waar in de verschillende groepen der rech terzijde zitting hebben. In dat opzicht bestaat het bondgenootschap' nog wel, zooals hier gedurende de laatste dagen aanschouwelijk wordt voorgesteld achter do groene tafel, en wel om een dubbele reden. In de eerste plaats, omdat de rech terzijde tegenover de groepen der linker zijde door een diepere eenheid is ver bonden, en in de tweede plaats, omdat door zulk een bondgenootschap een Ka binet kan worden instand gehouden, dat niet alleen kracht van regeeren bezit, maar dat ook achter zich heeft de Christe lijke meerderheid van het Nederlandsche volk, en dat dienovereenkomstig wil werk- zaam zijn. Dat is niet maar een losse bewering. Dat is een bewering, w'elke door den heer Kersten aan de feiten kan worden getoetst en waarvan hij dan de w'aarheid zal moeten erkennen. Hij zal de practische waarde van het samengaan met de Roomsch-Katholieke p'arlij moeten erken nen, als hij ziet wat dat samengaan heeft gebracht, wat dat samengaan in de Staatkunde heeft beteekend, in bescher ming van het gezin, in bescherming van de openbare zedelijkheid, in het hoe lan ger hoe meer postvatten van een anderen geest tegenover de zending in onze ko loniën, in de bevordering van Zondags rust, in het brengen van ruimte voor het Christelijk onderwijs, in het een einde maken aan den toestand, dat in stad en land het Nederlandsche volk geregeerd werd door menschen, die met dat volk niet één waren in levensovertuiging, en eindelijk in het optreden van een Re geering, die weet, dat haar gezag van God komt, en dal, waar het past, in het openbaar belijdt, en die daaraan de kracht ontleent welke tegenover de revo lutie noodzakelijk is. Moet nu datbondgenootschap, zooals de geachte afgevaardigde schijnt te meenen, worden opgeheven en daarmede het veld worden geruimd voor verwarring? Moet de weg worden geëffend voor de revo lutie? Met onze verantwoordelijkheid te genover 'het land, met de positie, welke wij innemen, met den invloed, dien wij rn den Staat hebben gekregen, zou een dergelijke gedragslijn niet bestaanbaar zijn. In het bijzonder heeft de geachte af gevaardigde een woord gewijd aan het gezantschap bij den Paus. Waar die quaestie hier reeds meermalen is bespro ken, kan ik daarover zeer kort zijn. De geachte afgevaardigde heeft getoond niet blind te zijn voor de practische betee- kennis van die instelling, maar hij heeft daartegenover gesteld, dat die principieels voordeden voor de principieele beden kingen, die er bestaan, moeten worden prijsgegeven. De geachte afgevaardigde heeft een fout begaan die "fout is trouwens meer malen begaan dooi' hen, die overwegende bezwaren tegenover dat gezantschap' heb ben geopperd n.l. deze fout, dat hij als een niet te weei'sp'reken feit heeft gesteld, dat door die zending de Paus is erkend als de stedehouder van Christus Op! aarde, als het hoofd van de Christelijke Kerk op aarde. Ik zeg daarentegen, dat in die zending van een gezant niets anders wordt erkend dan de feitelijke positie, welke do Paus op dit oogenblik bekleedt als hoofd van de Katholieke Kerk en door de internationale plaats, welke hem gebleven is. Erkend worden niet aanspraken of pretenties, maar alleen feiten, die niet te ontkennen zijn. O've- rigens is het den geachten afgevaardigde bekend, dat hij met 'handhaving van ai zijn bezwaren tegen de zending naar Rome toch zeer wel lid en een sieraad van de antirevolutionaire partij zou kun nen zijn. Er zijn er hij' ons, die denken als hij. De geachte afgevaardigde is niet de eer ste, die het Parlement binnenkomt en wiens binnenkomen gemotiveerd is niet het minst door het samengaan van de antirevolutionaire partij met de Roöm'scli- Kartholieke partij. Ik sta den geachten afgevaardigde aan als een zeer verstandig man en de gedachte is mij niet vreemd, dat, wanneer hij hier langeren tijd ver blijft, hij zal eindigen met te erkennen, dat inderdaad de politiek van de antirevo- lutionnaire partij opl dit paint een heel juiste politiek is; dat liij zal erkennen, dat hetgeen hij hoeft aangevoerd, als grond voor zijn optreden, eigenlijk geen grond was. In een volgend nonimer releveeren wij het debat over de sociale vraagstukken, met name de verzekering, in verband ook met de gewetensbezwaren. OCHTENDVOEP Singuliere wetsuitlegging. Het, volgende leerzame bericht bevat „De Gemeentestem" van 9 Dec. j.l., no. 3715, sub. 6: „De gemeenteraad van Kruiningen be schikte afwijzend op een verzoek van een schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor: le. het ophoogen en ver harden van de speelplaats; 2e. het bij bouwen van een overblijflokaal; 3e. het inrichten eener centrale verwarming. Het daartegen ingesteld hooger beroep is door Ged. Staten van Zeeland bij be sluit van 10 Nov. j.l. ongegrond ver klaard op de navolgende overwegingen dat betreffende de speelplaats bij het beroepschrift stukken zijn overgelegd, welke voor een juiste beoordeeling van de aanvrage onmisbaar kunnen zijn, doch die niet waren gevoegd bij de aanvrage van het schoolbestuur aan den Raad; dat het bijbouwen van een overblijf lokaal niet kan geacht worden te betref fen verandering van inrichting, ook al zou dat lokaal dienstig gemaakt worden aan het opbergen van leermiddelen voor het handwerkonderwijs, waar de kasten in de school daartoe alle gelegenheid bieden dat het aanbrengen eener centrale ver warming evenmin kan geacht worden het karakter te dragen van verandering van inrichting en bovendien, zooals de Raad overwoog, beschouwd moet worden als geldverspilling, daal' de noodzakelijkheid van het werk niet is bewezen. Merkwaardige overwegingen 1 De houding van den gemeenteraad van Kruiningen laten we daar. Dit college, dat op het gebied van rid derlijke uitvoering der Lager-onderwijswet 1920 eenigen naam verwierf in ons ge west en vastberaden zich schijnt te heb ben voorgenomen, liet .Christelijk onder wijs eiken duim gronds te betwisten, la ten we buiten beschouwing. Alleen dit: de heenen bieren zichzelf volmaakt gelijk. Van Gedeputeerden had men iets an ders, iets betel's mogen verwachten. Hoe vèr-strekkend de invloed van menig ambtenaar moge zijn, van de ver antwoordelijkheid voor besluiten als het bovenstaande kunnen Gedeputeerden zich niet losmaken. Opmerkelijk is hoe „De Gemeente stem", een blad dat enkel de belangen, der gemeente-administratie dient, tal van voorkomende gevallen zóó heeft uitgelegd, dat „elk der drie genoemde wijzigingen wel degelijk als „verandering van inrich ting" te beschouwen is. Het blad geeft overigens zelf aan, hoe ook Ged. Staten van Zuid-Holland een veel ruimeren zin toekennen aan deze uitdrukking dan hun collega's in Zeeland. Inmiddels is echter de Bijzondere School te Kruiningen de dupe. Daarom juist. Bij de behandeling der begrooting van Binnenhndsche Zaken waagde de S. D. A. P., hij monde van partijgenoot Van Zadelhoff, nog maar weel' eens ©en kansje om de uitgaven voor Burgerwacht en Vrij willigen Landstorm te schrappen. De heer Van Zadelhoff acht het een gelukkig verschijnsel, dat de klucht der burgerwacht hier niet is opgegaan. Het is den socialistischen afgevaardig de echter een bittere grief en groote gru wel, dat aan beide instituten zoo belang rijke sommen werden ten koste gelegd. Volkomen juist, mijnheer Van Zadel- .hoffl Maar dat zoo aanzienlijke bedragen moesten worden uitgetrokken toont toch wel zonneklaar aan, hoe è'n Burgerwacht èn Vrijwillige Landstorm zich een plaats (visten te veroveren, die aan de gestelde verwachtingen volkomen beantwoordde. Aan wien overigens de schuld, dat zoo belangrijke bedragen voor de veiligheid des vaderlands moesten worden aange wend? Toch zeker enkel ©n alleen aan de S. D. A. P.., die in November 1918 een| onheilspellend gevaar bleek vcror de rust op onze erve, en krachtig ingrijpen en doortastende voorzorgsmaatregelen nood zakelijk maakte. Hoewel zich dit alles natuurlijk zeer goed bewust, had de heer Van "Zadelhoff zich voorgenomen om parade te houden zij het ook geen militaire parade en vroeg stemming. Met de i'oode fractie stemden de Vrijzinnig-Democ.raten voor schrapping van den post. Uit bezuiniging 1 't Mag begrijpelijk heeten, dat de Vrij zinnig-Democratie weer eens de gelegen heid te baat nam om een zwaai te ma ken, en wat is dan in deze dagen dien stiger dan het bezuinigingsmotief 1 Trouwens, het zou ook wat al te erg afvallen om rood en rose, die den laat- slen tijd bij vrijwel iedere stemming in broederlijke eensgezindheid zich naast elkaar scharen, thans gedeeld te zien. De post bleef, naar te verwachten was, gehandhaafd, daar al wat zich niet tot de diverse roode schakeeringen rekent, vóór stemde. Juist het blijvend verzet noopt hief tot handhaven. Zooals de Minister een vorig maal het dan ook op kernachtige wijze uitdrukte: „Intusschen, uit het feit, dat bij elke ge legenheid door de uiterste linkerzijde hier tegen dezen post bezwaar wordt ge maakt, leid ik af, dat ik hem voorloopig behouden moet." Niet anders oordeelde de Kamer in groote meerderheid. Verwachte Vulkaan-uitbarsting. Volgens de wetenschappelijke expeditie, die een onderzoek op den Mauna Loa, Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, notelroos, acne, win- terhanden enz., en ook lichte kwalen als zadelpijn, insectenbeten, kloven enz. wor den geheeld door aanwending van Fos ter's Zalf. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. (7) -f-ïmnmaini inwi i r n i niriir Ti' uiihbimhii i wi i mm— de tweede grootste actieve vulkaan van de wereld, op het eiland Hawaii gelegen, heeft ingesteld, is te verwachten, dat in het a.s. voorjaar de Mokuaweoweo-krater opnieuw een lavastroom zal uitwerpen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het lava-!meer dagelijks zes voet stijgt. De grootste activiteit verwacht men tus schen 15 en 22 December. De tand van den krater heeft nu een omvang van bijna twee mijlen. Een aantal lichte aardschokken wor den reeds periodiek geconstateerd, wel ke de theorie, dat een uitbarsting op den Mauna Loa aanstaande is, versterken. Men is echter van meening, dat de erup tie van niet te ernstigen aard zal zijn. De conferentie te Lausanne. Deze conferentie ondervindtNdpn terug slag van Londen zeer sterk. Men ziet den toestand zeer'ernstig in. De Russen eischten deelneming aan de discussie over het voorstel der giealli- eerde vlootexperis. Toen de geallieerden de deelneming aan de discussie door de Russen weigerden, zijn dezen vertrokken en werd de dis cussie gestaakt. Ofschoon zij dreigden met vertrek hunner delegatie naar Moscou, is het nog te vroeg voor de conclusie, dat de Russen het Dardanellen-tractaat niet zouden teekenen. De aankomst te Lausanne van eeniglo afgevaardigden uit Angora schijnt de Turksohe delegatie minder handelbaar te hebben gemaakt. (Ilbld.) Korte berichten. De Zweedsche regeering heeft be sloten verscheidene honderden posten bij de telegraaf en de spoorwegen op te rui men. De maatregel zal worden doorge voerd telkens als een betrokken post va cant komt. De Fransche pers is verbolgen óver het geschrijf van Lloyd George. Het Fransche nationale gevoel, zoo wordt ge zegd, is dieper gekwetst dan. op eenig oogenblik gedurende deze jaren van ein- delooze onderhandeling over de vrede- vraagstukken. Het is gekwetst, omdat do Franschen de overtuiging hebben, dat Lloyd George gedreven is geworden door een geest van wrok. Een groot aantal schepen kruist op het oogenblik ter Oostkust van de Ver. Staten buiten de driemijlsgrens met ladingen sterken drank en wijn. Zoodra zij maar even de kans schoonzien, wordt de smokkelwaar in snelvarende .motor booten overgeladen, naar de kust ge bracht en aan wal gesmokkeld. De or ganisatie van deze omvangrijke smokkel- vloot is zoo goed, dat de flottielje va® drankbestrijdingsschepen er weinig tegen vermag, speciaal wanneer de mist mee helpt. In Sovjet-kringen wil men den naam Petrograd weer veranderen in St. Peters burg, ten bewijze, dat het volk zich heeft losgemaakt van chauvinisme en Duit- schers-haat. Over den hevigen sneeuwstorm, ge volgd door overstrooming, die in den macht van 24 Op 25 November te St. Petersburg gewoed heeft, wordt nog ge meld, dat vooral m de haven groote scha de aangericht is. Verscheiden havenin richtingen zijn door den storm wegge rukt, eenige schepen zijn op den oever geworpen; de kaden, waar buitenlandsche goederen opgestapeld waren, zijn over stroomd. Iersche rebellen deden bij verras sing een aanval op de kazerne te Cai'-i rick-on-Suir, ontwapenden de bezetting en namen haar gevangen. Twee Natio- nalen werden gedood, vier gewond. Een meisje werd gevaarlijk gewond. Nationale versterkingen uit Clonmel en Waterford kwamen aan en bezetten de stad weer. Te Londen heeft een werkloozen- betooging in het parlementsgebouw plaats gehad. Ongeveer vijftig werkloozen, die in kleine groepjes waren binnengekomen, begonnen „The Red Flag" te zingen en met borden met opschriften te zwaaien. De politie kwam onmiddellijk tusschen- beide en dreef de betoogers naar buiten. In Soedan is een oproerige beweging uitgebroken. Te Havre staken de havenarbeiders. De Zwitsersche nationale raad heeft een wetsontwerp aangenomen, houdende een principieel verbod van loterijen eti weddenschappen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1