Kerknieuws. Ouderwijs. Wetenschap en Knnst. Telegram Hoep ferkaspiiggo, lanbBstedtngeii, 8iz. Financieele Berichten. Marktberichten Gemengd Nieuws. liedenbonden, gelukt dit meestal. Ook uit Frankrijk en de Belgische kust komen vele werkwilligen opdagen, die vanaf Rres- kens aan boord gebracht worden. Ook uit Londen komen vele Chineezen alhier aan om te monsteren. Goes. Donderdag werd de eerste verga dering gehouden va,n bet hoofdbestuur voor de feestelijkheden in Goes, bij1 gele genheid van het jubileujm van II. M. do Koningin in 1923. Dhr Jos. Stieger optende deze verga dering als tijdelijk voorzitter en deelde mede, dat de heeren D. Dj. van den Bout, J. Donner Sr. en P. A. de Ligny, die niet heiw het voorloopiig; comité vormden, zich vanwege drukke werkzaamheden of lioogcn leeftijd terug getrokken hebben. Van de 20 hoofdbestuursleden, door de verschillende buurtvereenigingen geko zen, waren er 17 aanwezig, Tot voor zitter van het hoofdbestuur werd gekozen dhr. Jos. Stieger. Tot verdere leden van het Dagelijksch Bestuur de heeren P. C. Labrijn, ,T. I. v. Ballegoyen de Jong, D1. A. Constandse en F. G. C. Rothuizen. Het dagelijksch bestuur zal de functies nader onderling verdoelen. Tot eere-voorzitter wordt benoemd de heer Burgemeester, ter wijl over de samenstelling van een eere- Comité in een volgende vergadering zal worden beslist. Bij do daarop gevolgde bespreking in zake do plannen blijkt, dat meerdere buurtvereenigingen nog .geen vaste plan nen besproken hebben. Die Groote Markt- bewoners zeggen nu reeds toe als bij drage voor het hoofdbestuur voor een schitterend vuurwerk te zullen zorgen, wat met groote instemming vernomen! wordt. Het dagelijksch bestuur zegt toe een programma en een kostenberekening te Zullen opmaken voor de werkzaam heden van het hoofdcomité. D'an eerst kan worden bepaald, welk percentage hunner inkomsten de buurtvereenigingen moeten bijdragen. Gepleit wordt voor een historischen optocht, een cantate, kinderfeesten, sport- feesten, muziek en klokkenspel, enz. en de wenschelijkheid uitgesproken, om even als vroeger de feesten weder te vieren op een lateren dag (of dagen) dan zulks in de omliggende dorpen plaats heeft. Allerlei opimerkingen en wenschen wor den nog verder geuit en het dagelijksch bestuur doet toezegging met het gespro kene rekening 'te zullen houden en zoo spoedig mogelijk met een „plan de cam pagne" te zullen komen. Ook wordt nog namens de vcreeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer in Noord- en Zuid-Beveland hartelijke medewerking toe gezegd. Deze eerste vergadering, die zich ken merkte door een prettige opgeruimdheid en warm enthousiasme voor do in het ver schiet zijnde nationale feesten, g'af reeds gegronde hope, dat Goes behoudens buitengewone omstandigheden de aan staande jubileumdagen zijner Vorstin weer even schitterend zal vieren als zulks vroeger geschiedde en waarvoor Goes, •ook in de omgeving, zulk een goede reputatie geniet. Wij verwijzen naar de advertentie inzake lezing met lichtbeelden over Zuid- Afrika op 9 dezer, in ons no. van heden. Dhr B. C. Sligfgefe te Kloetinge heeft de benoeming tot bestuurslid van de 'A. Bi. Kiesvereienigin'g' „Voor Nederland en Oranje" aangenomen. Wiemefditige. Gisternamiddag is het «leepschip „Theodoor Heinrich", Millin- gen, schipper Ludwig, geladen met zand en bestemd naar België, bij het invaren Van bet kanaal alhier met den berm in aanraking gekomen, waardoor belangrijke averij ontstond. Met pompers aan boord wordt getracht het schip boven water te houden. Rilland-Bath. Dhr Akkermans uit Ant werpen schoot in de Engelsche polder op 1 dag niet minder dan 192 hazen. Voor waar een buitenkansje. Seraosk'srke.fW.) Vrijdag had do work man J. Zwigtman bij het aan boord dragen van aardappelen het ongeluk op de loop plank uit te glijden, zoodat hij' met een H.L. aardappelen op zijn schouders tus- schen schip en kade in het 4 tot 5 meter diepe water viel. In zijn val wist hij! den balk te grijpen, die tot bescherming- der kademuur dient. Wonder boven wonder kwam hij' met een nat pakf 'en den schrik er af. Nisse. In de Zaterdag gehouden raads vergadering werd benoemd tot onderwijzer dhr N. M. van de Veldei, thans onderwijzer te Biergen op Zoom, met 4 stemmen. A. Louwerse, ,ond. te Vlissingen bekwam 1 etami, de overige 2 briefjes waren blanco. Tot gem.-ontvanger werd benoemd M. C. de Schipper met 4 stemmen. Voorts be kwamen ,H. Joosse, Johs SJabbekoorn Jr -en J. C. Meeuwse ieder 1 stem. N. en St. Joosland. Vrijdag herdacht dhr A. van Houte, hoofd der school, de dag, waarop hij' voor- 40 jaar bij' het onder wijs in deze gemeetate in dienst was getre den. Op verlangen van den jubilaris had er geen officieele herdenking plaats. Diit verhinderde echter niet, dat hfji zoowel van hier als elders, vele! blijken van be langstelling mocht ontvangen. Na school tijd brachten o.m. de burgemeester, de wethouders en de secretaris hem persoon lijk een bezoek en vereerden hem! met een bouquet. Het onderwijzend personeel 'gaf hem als blijk van erkentelijkheid een mand met bloemen. Ook de Inspecteur van het Lager onderwijs kwam hem persoonlijk gelukwenschen. Brouwershaven. Tot tijdelijk' kantoorhou der van het Hulp-postkantoor alhier is aangesteld dhr J. Ph. Blok Az., voorheen alhier werkzaam als kantoorbediende 2e Masse bij de Posterijen en Telegrafie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hazerswoude: P. Bax to Noor den; 't|e West-Terschelling: II. P. Brandt, cand. te Amsterdam. Bedankt voor O. en W.-Graftdijk door II. P. Brandt, cand. tc Amsterdam. Geref. Kerken. Tweetal te HazerswoudeW. M. Ie Cointre te Woubrugge en G. J. Goede te Westzaan. Beroepen te Sloterdijk: IJ. v. d. Zee te Niouw-Vennep. Bedankt voor Middelburg door F. Wi. II. Bramer te lloogeveen; voor Boskoop door J. Voerman te Warns. GOES. Herkozen tot ouderling der Geref. Kerk do heeren J. Buiise, J. Jongepier en M. Quakkelaar; en tot diakonen de heeren J. Snoodijk, M. Duijnhouwer en A. M. Verlregt. GRIJPSKERKE. Bij de gehouden stemming voor do benoeming van ouderlingen en diakenen in do Ncd. Herv. Kerk worden herkozen de heeren J. C. Manneke en P. Iiuijsman. R1TTHEM. Tot ouderling der Ned. Hcrv. Kerk, alhier, is herl>eno(o:md dhr P. J. de Pagter en tot diaken J. A. Osté. NISSE. Bü' de gehouden herstemming voor een notabele der Ned. Herv. ICerk, alhier, werd gekozen A. Huij'bregtse met 24 stemmen. Voorts verkreeg M. Ossewaarde 12 en L. Huij'ssoon 4 stemmen. Uitgebracht waren 40 geldige stemmen. ARNEMUIDEN. Herkozen tot notabelen der Herv. Kerk de Hoeren K. v. d. Gruiter en A. Moulmeester, terwijl nieuw gekozen zijn de Heeren J. Marteün en L. v. d. Ketterij. Wijziging der L. O.-wet. Aan de Memorie van Antwoord van den Mi nister, "Zaterdag verschenen, over het wetsontwerp tot wijziging der L. O.-wet, ontleenen we het volgende: de Minister zal niet medewerken tot uitbreiding van het aantal vakken opi "de lagere school. Van hem is ook niet het voorstel te ver wachten tot wederinvoering; van het Fransch in de leerjaren beneden het ze vende. Bezwaarlijk kan de Minister thans tot terugneming van de Leerverplichting voor het zevende leerjaar overgaan. Hoogstens zou te overwegen zijn, of de financieele omstandigheden moeten leiden tot op schorting van die verplichting en wel tot 1 Januari 1925. De bezwaren tegen groote klassen acht de minister niet vrij van overdrijving'. Die resultaten van het -onderwijs zijn min der afhankelijk van het aantal leerlingen per klasse dan wel van den persoon des onderwijzers. Toch brengt de minister eenige wijzi ging in zijn wetsontwerp en stelt voor de gewone Lagere Scholen de volgende schaal voor: Aantal leerlingen Aantal leerkrachten. Hoofd Bijstand Totaal 't.m. 32 1 1 33 J) 72 1 1 2 73 yj 116 1 2 3 117 yy 160 1 3 14 161 yy 210 1 '4 5 211 yy 260 1 5 6 261 yy 315 1 0 .7 316 yy 370 1 7 8 371 yy 425 1 8 9 420 yy 480 1 9 10 Het komt den minister wenscheflijk' voor, dat van de thans aanhangige wetswijziging gebruik wordt gemaakt om in de regeling van de onderwijzers- en hoofdondbrwijfeiers- examens ©enige! wijzigingen aan te brengen waarop herhaaldelijk is aangedrongen. Voortsiilsi het voor het jhoofdonderwijzers- 'examen aan te bevelen, dat het land, even als voor het onderwijzers-examen, wordt verdeeld in kringen, zoodat del woonplaats der candidaten beslissend' is voor de vraag, waar hij' het examen zal afleggen. Geslaagd te Utrecht voor het candi- daats-examen Ned. letteren, dhr B. J. Maertens aldaar, vroeger te Middelburg, en voor het examen apothekers-assistent mej. N. J. M. Kale te Kruiningem. Te Gronin gen voor het candidaats-examen Romeiin- sche taal en Letterkunde (Fransch) dhr A. H. v. d. Weel aldaar, vroeger te Mid delburg. !Het Fransch op de Lagere School. Het „Weekbl. voor het Gym. en mli'dd. Ond." deelt mede, dat bij' het refe rendum over de motie: „Het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsehe Gymna- sien acht het in het belang van het Gym nasiale onderwijs, dat de toe te laten leer lingen op de Lagere School Fransch' heb ben geleerd", werden uitgebracht 433 st. aan 31 openbare ©n 10 bijzondere gymna sia en lycea. Hiervan waren 394 stemmen voor de motie, 22 tegen en 17 blanco. Veere. Dhr. H. de Zeeuw, hoofd der openbare school alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Hij zal het onderwijs met pensioen verlaten. GOES. „Middelburgs Mannenkoor" gaf Vrij dagavond in het Schuttershof, alhier, een concert. De belangstelling der Goesenaars was zoo buitengewoon gering, dat de zaal niet half bezet was. Toch heeft dit koor mieer belangstelling verdiend. Het bracht een rijk liederen-program, dat onder leiding van den directeur, den beer Joh. H. Caro, vlot werd uitgevoerd. De toewijding der zangers mag beslist uitnemend genoemd worden. De uit voering viel in vele opzichten te loven. De dynamiek was zeer verzorgd, klankontwikkeling te prijzen. Uitspraak en ademhaling perfect. De le Tenoren maakten de fout in het falset-register doorloopend „Kopfstim-tönen" te nemen. Dat klinkt kinderachtig. Verbetering in dezen zal het ensemble zeer ten goede komen. Dat het kan, bleek in liet slotnummer. Voordracht en Phrascering werden hier en daar wel wat veronachtzaamd. Men zingt toch niet: „und wir Ziehen fort und blasen" en „ewig bleiben treu -die Alten"; zoo dreunt een schooljongen zijn voor! straf geleerd versje op. Dat kan toch heel wat anders zijn. Een contradictio in terminis was de vertolking van: „üond'rend klinkt alsdan zijn stem" (in „Luc- tor et Emergo") waarop mezzoforte of piano volgdo „met do hulp van God", enz. Men zou eene landelijke zangverceniging don raad geven: tracht u vooral in den tekst in te leven, dan alleen vertolkt ge de compositie. Het koor werd afgewisseld door solo's van den Heer F. A. Hiller, die in alle opzichten den eersten tenoren van het koor een voor beeld moge zijn, dat zij hoofd voor hoofd trachten na te streven. Verdere afwisseling bood de Heer van Restoren van Vlissingen, die twee fluit-solo's gaf van schitterende techniek op een juweel van een instrument, den speler volkomen waar dig. In eeno overoude beschrijving „wat een fluit is", wordt gezegd: in de diepte (van haar toonomvang) heeft ze een onheilspellend geluid: hoe treffend was bij dezen fluitist op d i t kostbare- instrument dat angstige timbre in de „Elegie" van Ernst te bewonderen! Do begeleiding van. solist, fluitist en koor (bij het laatste nummer) op den door de firma A. S. J. Dekker welwillend in bruikleen, gegeven vleugel was uiterst verzorgd Mevr. NonhebeiFaro en de Heer Joh. II. Caro hebben met fijnste nuanoeering toch de begeleiding begeleidend gehouden, de volle wamde aan melodie en phraseering gevend. Het echec da.t Middelburgs Mannenkoor hier door zoo droevig geringe belangstelling trof, moet den bekwamen directeur niet aangenaam aangedaan hebben: een volle zaal was werke lijk verdiend. De Heer Caro heeft zijn koristen goed aan het stokje en weet het beluisteren van een liederenprogramma- als dit, tot een kunstgenot te maken. Maar liet is te vreezen, dat Goes niet heel spoedig daarvan weer zal kunnen genieten. De Nationale Levensverzekering-Bank te Botterdam, opgericht 1803, heeft haar ver zekerden een maandkalender aangeboden; de datums in roode cijfers aangegeven, en een artistieke randversiering, waarin de attributen en monogrammen der bank zijn aangebracht,. Ontwerp en druk van de Steendrukkerij Vürtheim, aldaar. Restauratie toren te Kruiningen. Men schrijft aan het „Hbld.": Zuid-Beveland, het grootste dor Zeeuwsche eilanden, met heerlijke boomgaarden, rijk beplante dijken en vruchtbare landouwen, het land der Ambachtsheerlükheden, wijl er nauw 66n dorp is, dat niet dezen of genen als Ambachtsheer erketarjen moet, onderscheidt zich van vele gemeenten van het overige Zeeland door fraaie kerkgebouwen en op vallende torens. Tot vóór korten tijd vond men er nog gehuchten met kerken zonder torens, torens zonder kerkgebouwen, waar b.v. slechts eenmaal in het jaar het Evangelie werd verkondigd, o.a. te Baarsdorp, to Sinouts- kerke, waar deze tempels en lerens ver dwenen zijn. En dan het oostelijk deel van het eiland in de Schelde, waar eenmaal' de torens van Reij'merswale, Couwerve, Duvenee, Broeoke, Chreche, enz., prijkten en waarvan de grondslagen nog worden aangetroffen op het „Groote Kerkhof", Zuid-Bovoland, het land der Ambachtsheerlijkheden, is daardoor waar schijnlijk thans nog in het bezit van ruime kerkgebouwen en trotsche torens; de sierlijke van Kloetinge en Nisse, de zware van Krui ningen en 's Heer Arendskerkc, en vooral kerk en toren van Kapelle, de moederkerk van Zuid-Beveland, wiens trotsche toren boven alle torens van Zuid-Beveland uitkijkt. Ge lukkig, dat men de monumenten in eere houdt, vanwege het Rijk voornamelijk door subsidies voor restauraties. Een der toUems, tot de tnooiste van Zeeland gerekend, is die van Kruiningen, maar liy verkeert in slechten toestand. De kosten van herstelling worden op f36.000 gesteld; het Rijk zou bijspringen. De kerk van Kruiningen stond vóór de her vorming ter begeving van den deken en het kapittel van de St. Salvatorskerk te Utrecht. Oudtijds was er een vicarie aan het altaaij van St. Catharine en Barbara. In Februari 1623 brandde de toren af, doch hij werd spoedig hersteld. In de kerk vindt men een godenkteeken op het graf van Arnoud van Kruiningen. Ongelukken. Te Hyken is de vrouw van. J. in een bi'andkuil geraakt ien verdronken. Te Rotterdam wer den gisteren aan boord van een schip de 70-jarige schipper V. en de 20-jarige schippersknecht v. d. B. bedwelmd door kolendamp in het achteronder van hun schip gevonden. De schipper was reeds overleden, de knecht werd bijgebracht, doch zijn toestand is nog ernstig. Gis- terenochtend werd de 64-jarige wed. C. Banner te Leiden, dood op haar leger stede gevonden ten gevolge van gasver- stikking. Een reis om de wereld. Een motorjacht van 8 voet lengte, eigenaah de heer Albert Mcgoran, te Chicago, heeft een tocht van 35.000 mijl om de wereld gemaakt en is te Miami teruggekeerd. Mcgoran, die vergezeld was van zijn vrouw en negen andere personen, verklaarde, dat dit de kleinste boot is, die ooit een tocht om de wereld maakte. Het eigenaardige instinct Van 'een paard heeft te Ash, nabij Al- dershot, tot de ontdekking van een mis daad geleid. Doordat het paard 'namelijk hardnekkig weigerde een in een weiland gelegen waterpul te passeeton, kwam men er toe, den put te onderzoekon, die het lijk vain een manspersoon bleek te be vatten. De man had zichzelf, naar het schjjnt, van het leven beroofd. Aangehouden. De politie le Vlaaxdingen heeft aldaar aangehouden en ter beschikking van den Scheveningschen commissaris vain politie gesteld een man, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan den moord op den 69-jarigen vis- scher G. v. d. Oever te Scheveningén. Deze moord heeft plaats gehad in De cember 1918. Toen is v. d. O. dood in zijn bied gevonden, waarna de politie vast stelde, dat diefstal met doodslag of moord: 'had plaats gehad. Iin braak. Inbrekers, die zich heb ban laten insluiten in een leeg staand benedenhuis op de Lcuvehaven te Rot terdam, waarin de Raad van Arbeid is gievestigd geweest, hebben zich, vermoe delijk Vrijdagavond, na sluiting van kan toren, toegang verschaft tot het daar boven gelegen kantoor van de firma R. Spier en Co., in katoen, na het slot daar van 'Opengebroken te hebben. Alle lesse naars zijn opengebroken en doorzocht, doch er wordt niets vermist. Vandaar zijn zij gekomen door een, op een gang uitkomend raam en terecht geko men op een binnenplaats. Van die bin nenplaats hebben zij toegang verkregen tot het pakhuis van de firma Van Alphen en Èedeboer, wijnhandelaren en assura deuren, en vervolgens tot het kantoor van deze firma. In dit kantoor zijn twee brandkasten opengebroken. Een groote kast is voorover geworpen en van ach teren geheel opengescheurd, en van een kleinere kast is het slot uitgebroken. Deze laatste brandkast bevatte alleen papieren, voor de inbrekers van geen waarde. Uit de groote brandkast, is f500 en 20.000 mark. gestolen. Een millioen sowjet-roe- bels hebben zij niet de moeite waard ge acht om mee te nemen. Van uit dit huis hebben de inbrekers de straat bereikt. Ongeluk of misdaad. Te Doe- ttnehem is de 70-jarige weduwe W. ver brand m haar woning gevonden. Men denkt aan misdaad. Oppervlakkig valt de doodsoorzaak hieruit te verklaren, dat de rokken der vrouw vlam hebben gevat, toen zij een petroleumlampje op den grond heeft willen vullen. In dat geval mocht echter worden aangenomen, dat de vrouw, di© nog vlug ter been was, naar buiten zou Jjijin gesneld. Ze werd echter voor over liggende gevonden in een hoek der kamer aan. de overzijde der deur, terwijl op de plaats, waar het lampje stond, een versche plas bloed lag en ook aan den, muur een bloedstreep is ontdekt. Hoewel de vrouw nn een der achterstraten woont, stond zij er toch voor bekend een aar dig spaarduitje te bezitten. Een „aandoenlijk" concert. Een violist, die op de Seymour-place te Londen een „aandoenlijk" concert gaf, heeft op dit plein heel wat consternatié weten te verwekken. Onder de toehoorders bevond zich n.l. ook een groote buldog, dio tenslotte zoodanig dóór het spel be vangen werd, dat hij jankend over het plein begon te rennen en op de luisterende! menschheid invloog. Het gegil dezer m©n- schem en liet gehuil van den bulbond deden natuurlijk vau alle kanten voorhij- gïnngers toesnellen. Met een emmer koud water wist men tenslotte den hond uit hoogter sferen tot het reëele leven terug te brengen. Trambotsing. Dé expediteurs Gebr. Dorland te Bussum hadden Donder dagnacht een tapissière met meubels op den Amersfoortschen straatweg achterge laten, omdat een wiel defect was. Later moest de transport-auto van Banis daar langs en om beter te kunnen passeeren, werd de verhuiswagen op de tramrails geschoven. De eerste Gooische stoomtram is to'en Vrijdag vroeg op den wagen gé- reden. Bij de botsing schoof de verhuis wagen in de bermsloot. De tram bleef in de rails, de schade viel nogal mede, de passagiers kwamen met den schrik vrij. HENGELO. V. D, Op de eerste Neder landsehe kantfabriek alhfer, waar ge staakt wordt, zijn 16 Duitschers te werk gesteld. Binnen een paar dagen zal nu. de uitsluiting door de Twentsch-Gelder- sche fabrikanten ingevoerd, worden op geheven. DEN HAAG. V. D. Ter gelegenheid van het bezoek aan Nederland van den Fran- scben minister Dior, is aan de ministers v. Karniebeek en Ruys de Be-erenbrouck het Grootkruis van het Legioen van eer geschonken. Tot commandeur in die orde is benoemd o.a. burgemeester de Vlugt. iRERLUN. V. Di. Die „Chicago Tribune" meldt, idat in Klein-Azië onlusten zijn uit gebroken en eetn nieuwe Koerdcnregering is gevormd. BRESKENS. Vanwege het gemeentebestuur van Breskens werd Zaterdag j.l. in het ge meentehuis aanbesteed: de aanleg van klinker bestrating op den Boulevard, Spuiplein en Eerste Zandstraat, in totaal 2005 M2. Inge schreven werd door circa 15 personen. Laagste inschrijver de heer M. .Wandel te Oostburg voor f 3700. KAMPERLAND. Zaterdag j.l. werden aan besteed het vervoer per as van 349000 K.G. suikerbieten, welke wegens plaatsruimte op het haventerrein in de weide der firma Schippers waren getransporteerd. J. Zwemer 80 ct, C. Kastelein 77 ct, G. Leendertse J.L'zn 69 ct, M. Reinhoudt 62 ct, P. Reinhoudt 58 ct, J. J. van der Moe to 52 ct, L. van der Moero 52 ct en P. Provoost 49 ct. Allen per 1000 K.G. Gegund aan P. Provoost als laagsten inschrijver. Wisselkoersen. Am'stordalmi, 4 Dec. 1.45 u. Berlijn 33.10 per 10.000 Brussel 16.221/2—16.35 Parijs 17.521/2—17.65 Londen 11.41—11.41i/2 Dollar 2.521/4—2.521/2 Weenen 0.36—0.37 Rotterdam, 4 Dec. 1922. Graanmarkt. Tarwe tamelijk ter markt moest lager worden afgegeven. Ver kocht in de beste soorten van f 12.40— f13, overigens naar kwaliteit van fll Ï12. Rogge f1010.50. Gerst (cheval- lier) f 10.25—10.75. Haver f 10—17.75. )E,rwten (klein© groene) flauw, onveran derd f2023 naar kwaliteit. Bruine boe nen matig aangeboden, belangrijk lager verkocht en wiegens te hoog© limieten ge deeltelijk niet geruimd. Alles per 100 K.G. Rotterdam, 4 Dec. 1922. Veemarkt. Aanvoer342 vette run deren; 234 vette kalveren; 1890 schapen en lammeren; 970 varkens. Prijzen per halve kilo; vette runderen 35, 52,555, 62,565, vette kalveron 50, 60—62,5, 80—82,5, schapen 40, 45, lammeren f 25f 35 a f 36 pi. st., varkens 48, 50, 51, export 50, 52,5. Runderen aanvoer tamelijk, handel langzaam-, prijlzen minder stijf. Vette kal veren aanvoer redelijk, handel tamelijk, prijzen niet 'hooger. Bij uitzondering werd voor een piuik-best kalf even boven no teering betaald. Men koopt voor Enge land. Schapen en lammeren behoorlijk aangevoerd. Handel redelijk, prijzen niet lager. Varkens aanvoer flink, handel traag, prijzen iets minder, enkele puik-beste nog wat boven noteering. Voor export hoogere prijzen. Zaden. 'Bruine mosterd f4850, geel mosterd 2832, blauw maanzaad 6062, karwijzaad 145150, lijnzaad (blauw) 18 21, lijnzaad (wit) 2429, kanariezaad 16—17. Vlas. 9000 blauw f 1.40—2, 300 wit Zeeuwseh 1.20—1.35, 3100 Holl. geel 1.35 1.85, 19.400 Groningsch 1.351.85, 32oo Dr. 1.15—1.35. Aardappele n. RrieJsche eligenh. fl.802.10, Zeeuwsche Ejgenh. 1.50— 1.75, Blauwe eigenh. 1.70—2, Zeeuwsche Bonte 2.603, Zeeuwsche blauwe 2.60— 2.80, Consumptiepotors 1.201.50, Rra- vc/s 2.20—2.80, Red Star f 1.70—2. Eieren niet genoteterd. MIDD'ELBURG. Op de veiling wer den de volgende prijzen besteed: Goudreiniet 2 11, Cox 'Oranje Pipping; 13 Pampernet 3-4, Groninger Kroon 6 Gmuwzoet 16, Zoete Bellefleur 10, Hondsmuil 8, Zure Bellefleur 410, Zoete Veen 10, Calmpagnezoet 10 13, Reine d'Or 24, Roode Ribbing) 14, Kleiperea 412, Meloenpieren '17, Beurré 'Clair,gieau 6—8, Gieser Wilde man 711, Pondsperen 7-12, Win- tersuitoerij 4, Thomaten 1125, Spi nazie ,2733, Uien 12%, Spruiten. 626, Raroten 23, Wortelen 23,5 Rapen '1,5—'2,5, Witlof 50—56, Kool rapen 12 ct., alles per K.G. Andij vie 0,53, Savoye- 'kool 2,55,5, Boe renkool 731, Roode kool 2,55 ct., alles per stuik. Wortelen 2,54,5, Selderie 15, Pïei .49, Rapen 1 3,5, Karoten 23,5, Schorseneer 7,5 ct., lalles pier bos. Molsla 105 ct. pier mandje. KRABBE'NDIJIRE. Veilingsver. „E. M. ML". Groote veiling van 2 Decem ber 1922. Goudreinetten (2e soort) f6 f7, Zure Bellefleur fll, Honigzoet f 10.20, Pondsperen f3f5.20, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Druiven 20 en 34 ct. per kilo. MIDDELBURG. Huwelijk: C. Grootjans. 23 jr en C. P. Jellema, 23 jr. Bevallen: G. C. van Dort, geb. van den Rosse, d.M. Harnelink, geb. Polderman, d. F. M. C. Moree, geb. Gillissen, d.J. Bolier, geb. Jobse, z. Overleden: W. C. van Keulen, 23 jr, gehuwd met IV'. Koppejan. GOES. Huw.-afk.2, Cornelia Ligthart, 31 jr jm. te 's Gravenhage, onlangs te Goes, en Rosalia Anna Elisabeth Luijben, 20 jr jd. te Tilburg. Geboren: 1, Ferdinanda Jacoba, d.v. Her- manus Cornelius Stefes en Blondina Fran- cisca Beuns. Over de maand November. SEROOSKERKE (W.). Geboren: 17, Pieter- nella, d.v. Louwers Vos en Leuntje Kodde; 21, Bartel, z.v. Simon Wattel en Maatje Geerse. Overleden8, Cornelis Schout, 27 jaar, echtg. van Sara Kerkhove. I1EINKENSZAND. Gehuwd; 9, Adriaan van den Dries, 37 jr, wednr, en Geertruida Rijk, 29 jr jd.23, Johannes Iloogesteger, 27 jr jm. en Pieternella Maria Catharina Slabbe- koorn, 23 jr jd. Geboren: 1, Hendrika Hubregtje, d.v. Jacob Catharinus van Iwaarden en Cornelia van Damme; 6, Laurens, z.v, Laurens Traas en Suzanna Maria Zuidhof; 26, Apolonia, d.v. Jan de Jonge en Clazina Aeda.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3