DE GOESSCHE BOERIN. *o 53 Vrijdag 1 December 1933 37e Jaargang Bnitenland. ALLERFIJNSTE MELANGE Prijs 85 cent per pond. Binnenland. Stateg-Cewraal. Reclames. Bit de Pnmneie. Prijs 'der Adv«rten11ën: Oe pittige natuurbotersmaak proeft een ieder onmiddellijk. Brukkers-ExploÜanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Uit Griekenland. Over de terechtstelling der oud-mi nisters wordt uit Athene aan de „Chi cago Tribune" gemeld, dat de veroor deeling geheim gehouden werd, Lot liet vonnis voltrokken was, waardoor het ingrijpen der geallieerde gezanten veel van |kracht verloor. De ex-premier Goenaris, die aan typhus leed, werd in een 'zieken-auto naar de plaats dér terechtstelling ver voerd; volgens jsomlmliige 'berichten was zijn toestand zoo ernstig, dat hem zelfs hét vonnis niet kon worden medege deeld. Allen stierven miet fcal'rrie vast beradenheid. Toen hun gevraagd werd hun laatsten wil bekend te maken, weigerden zij te ..antwoorden als pro test tegen de onrechtvaardige veroor deeling. Een telegraim, (uit .Rolmje meldt nog, dat volgens daar van Grieksche zijde ontvangen berichten Athene feitelijk in handen is van een bolsjewistische groep, die er ©en schrikbewind uitoe fent, doch geenszins als een regeering in den gewonen zin kan worden be schouwd. Reeds het, feit, da.t Goenaris, die met veertig graden koorts in het ziekenhuis lag, van zijn bied werd ge tild, om zonder iets van een vonnis te weten, te worden doodgeschoten, bewijst met wat Voor soort menschen toen heeft te doen. Naar verluidt .zou Venizelos zijn ont slag als vertegenwoordiger van Grie kenland te Lausanne gevraagd Reb ben. Een sensationeel complot te Dublin. Te Dublin is een sensationeel oom- plot aan het licht gekomen. De Iersche rebelten toöeten n.l. Voor nemens zijn geweest om §0 leden van de Dail Fireann op te lichten, allen hehoorende tot de volgelingen van de voorloopige regeering Van den vrijstaat en het teg! in de hiedoeling der rebel len om hen ver weg te voeren tus- schen de (hergen in onbekende stre ken. Op het laatste oogenblik werd hun plan echter ontdekt, doordat bij huis zoekingen verschillende documenten werden gevonden, die op het plan be trekking hadden. Intusschen wordt Inog gemeld, dat (men zich overal veel moeite geeft, om| De Valera in handen te krijgen. Het, laatste gerucht is, dat hij her haaldelijk 'in West-end te Londen ge zien is. Verklaringen van Tsjitsjerin. In een interview te Berlijn 'met ©eni ge journalisten verklaarde Tsjitsjerin o.ni. het volgende: Het program van Rusland Voor de conferentie van (Lausanne bevat in de eerste plaats den eisch tot het erken nen der volkomen souvereiniteit van het Turkscihe volk, in het bizonder wat de vrijheid der zeeëngten betreft. De Turken, moeten meester zijn in hun eigen land en hun wateren. Rus land wijst elke internationale inmen ging in dit recht der Turken van de hand. De tweede eisch is het volkomen sluiten der Diardanellen voor oorlogs schepen van alle natiën, Turkije uit gezonderd. Dit is des te noodzake lijker, daar de vrede in de Zwarte Ziee hiervan afhangt. Het Turlcsche volk duldt niet, dat de Dardanellen open "blijven voor de oorlogsschepen der groote zeemogendheden en Rus land zal dezen eisch steunen. Rusland steunt ook den eisch van Turkije inzake de absolute zelfstan digheid van het economische leven. De politiek van interventie mag niet worden voortgezet. Met Roemenië kan Rusland niet on derhandelen, zoolang (liet niet van Bes- sarabië heeft afgezien. (Hbld.) De Vfaamsch'3 Hoogeschoolquaestle. De Belgische Kamer verwierp gis teren met algemeene stemmen, behal ve die der Frontparij, htet eenig arti kel van 't we tsvoorst el-Deel er cq tot algeheele en onmiddellijke vervl aam- sching van de Gentsche universiteit. De daaropvolgende bespreking van het voorstel-Meysmans lokte al dade lijk heftige incidenten uit. Van Cau- welaert verklaarde, dat een nieuwe hoogesdhool te Antwerpen den taal strijd vinniger zou doen opleven en toen verscheidene Waalsche katholie ken met van Cauwelaerts verzet ble ken in te stemmen, klonk voortdu rend van tal 'van Waialsche socialis tische banken de kreet: (Verraad! Ver raad Herhaaldelijk (k'vvaim jhjet tot persoon De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. VRAAGT UWEN WINKELIER TER VERVANGING lijke incidenten en wanneer de Waal sche socialist Hubin, in woede ont stoken, zijn Vlaamsche collega's gaat uitschelden, ontstaat er zulle een ge harrewar, dat de voorzitter Brunet de vergadering schorst. Eindelijk wordt tot stemmen overgegaan en pet Voor stel-Meysmans verworpen 'met 109 te gen 65 stemmen en 6 onthoudingen. (Onmiddellijk daarop vangt het debat aan over artikel 1 Van het wetsvoor stel-Van Cauwelaert, dat luidtde les sen worden in het Fransch gegeven aan de [hooigesclhioiol te Luik en in het Nederlandsen, aan ide hoogesdhool te Gent. Na de bespreking werd besloten, de volgende week over dit artikel te stemmen. Korte berichten. Naar gemeld wordt vreest men te Londen den invloed in Grieken land verloren te (hebben, tot bescher ming van prins Andreas, die zich bin nen enkele dagen voor den krijgsraad te verantwoorden heeft. Prins Andreas is gehuwd imet de Engelsclhe prinses Alice van Battenberg en daardoor nog met de Engelschle koninklijke familie verwant. Naar uit Washington bericht wordt, heeft het departemnt van bui tenland sche zaken door Caffery, den Amerika,anscben gezant te Athene, pf- ficiëel laten protesteeren tegen de te rechtstelling der Vroegere Grieksche ministers. D© Turken hebben te Liaussanne in de eilanden-kwestie een eerste suc ces behaald, door te verkrijgen, dat het vraagstuk der Noordelijke eilan den bij de Ziee-engten-kwestie behan deld wordt, zoodat de Russen daar bij kunnen tegenwoordig zijn. jDe (Amerika,ansobje regeering1, die voornemens blijft haai' troepen uit het Rijnland terug te trekken, heeft be sloten ze er voorloopig te laten. De Duitsche bladen zijn eenstemmig yan oordeel, dat dit Verband hbudt met den laatsten Transclien ministerraad. De Fransche krijgsraad te Wies- bladen heeft twee Maroklkhansclhe sol daten Van de bezetting, die in brood dronkenheid een voorbijganger had den doodgeschoten, ter dood veoor- deeld. Dié '„Times" verneemt uit New- York, -dat de scheepvaartraiad beslo ten heeft het grootste stoomschip ter wereld te bouwen, dat een millioen pond sterling zal kosten. Gisteren 'zijn te Dublin wederom: drie mannen geëxecuteerd, in wier be zit bom'mlen werden gevonden. Het to taal aantal personen, in de laatste veertien dagen geëxecuteerd bedraagt thans 'acht- Model gemeente begrooting. In de gebonden vergadering van den Raagscben gemeenteraad deelde wethou der De wilde mede, dat van hoogerhand voorbereid wordt een eensluidend model voor de gemeenfce-begroohngen, waarbij de inkomsten en uitgaven van een be paalden tak van dienst tegenover elkaar zullen worden geplaatst, hetgeen de over zichtelijkheid der gemeenlebegrootingen zeer zal bevorderen. De heer De Wilde meende, dat het nieuwe begrootingsmodel waarschijnlijk needs het volgend jaar zal kunnen worden toegepast. D p o s t e r ij e n. De Minister van Waterstaat deelt mede, dat de geraamde exploitatie-inkomsten van de posterijen, telegrafie en telefonie in i923 de exploitatie-uitgaven kunnen dek ken. De onderwerpelijke begrooting sluit met een bescheiden winstcijfer. Toch durft ouder de tegenwoordige omstandigheden do Minister geen ander beeld té geven dan in deze begrooting is geschied. Zou echter volgens een nader te vallen beslissing de herziening van de classifi catie der gemeenten tot stand komen, dan zou het winstcijfer het thans geraam de bedrag aanmerkelijk overtreffen. Dr. Cumo te-n ons land. De „Nieuwe Venlosche Crt." vertelt: Het is wel een interessant nieuws, dat de nieuwe Duitsche rijkskanselier dr Cuno Zijn 'eerste gymnasiale' studiën in onze stad heeft genoten 1 De rijkskanselier, die Roomsch-Katho- liek is, heeft.de drie eierste klassen van het gymnasium afgemaakt in het Colle gium Albertinum te Venlo, en wel in de jaren 1892—'95. Terugbetaling van belasting. De totale opbrengst dei' gemeentelijke inkomstenbelasting te Waarder (N.-H.) zal over het belastingjaar 1922-'23 vermoede lijk wel een derde meer zijn dan op de begroeting is geraamd. De gemeenteraad heeft inu besloten om aan alle belasting plichtigen een derde gedeelte van hun belastinggeld terug te betalen. (Hbld.) De werkloosheid. De groote scheepswerf „De Nieuwe Wa terweg" te Schiedam, welke met 4000 arbeiders heeft gewerkt, heeft de laatste weken zooveel menschen ontslagen, dat er nog slechts 800 overgebleven zijn. Thans heeft de directie de arbeidsweek tot 39 uren ingekort, waardoor 'dus een belangrijke verlaging van het weekloon der arbeiders is ingetreden. De groote werf vain Wilton te Schiedam, ingericht voor 7000 werklieden, ligt ver laten en biedt een troosteloozen aanblik. (Volk). Bezuiniging door de ge mee ut e Groningen. De gemeenteraad te Groningte'n heeft met 18" tegen 13 stemmen aangenomen de voordracht van Burg. en Weth. tot 'invoering van de 48-urige werkweek voor het gemeente-personeel tot intrekking van den Vacanlietoeslag en pensioenaftrek van 31/2 pOt. Eveneens werd met 18 tegen 13 stem men besloten het presentiegeld dei' raads leden te verlagen van f 5 op f4 per zitting. Het Coehoornpark te Bergen op Z o o m. Naar het „Hbl." meldt, werd dezer da gen bekend, dat het Coehoornpark door het Ministerie van Oorlog aan dat van Financiën overgedragen was. Wat dat in de toekomst beteekenen zal, weet nie mand; maar wei volgt daaruit al dadelijk, dat dit mooie park, waarop het Bergsche garnizoen jarenlang niet weinig trotsch was, vooral toien de latere kapelmeester van de Grenadiers en Jagers, de heer Bouwman daar met zijn stafmuziek zijn druk bezochte concerten gaf, als uitspan ningsoord voor de militairen gesloten wordt. Als het nu maar niet en de vrees daarvoor is lang niet ongerijfaid, tenzij de burgerij zich aangordt om dit park te behouden door Financiën ge sloopt en het mooie hout verkocht wordt, om het daarna als uitbi'eidingsterrein aan de Staatsspoor, waarvan de treinen er vlak langs loopen, over te doen. 'Reisgids. Wij ontvingen een exemplaar van een door de Spoorwegen uitgegeven rteisgidsje betreffende de treinverbindingen met het buitenland, hetwelk heden is verschenen en aan de stations en de officiëele reis- bureaux voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Dit boekje is, naar wij meenén, iets nieuws en voorziet inderdaad in een behoefte, vooral voor hen, die vaak naar liet buitenland zich moeten begeven. De spoorwegmaatschappij heeft hierin getoond met haar tijd mee te gaan. Geen raadslid meer. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben den heer G. D. Hoekstra te Bergum, die door den 1'aad der gemeente Tiet- jerkstei'adeel als lid van dien raad was geschorst, op grond dat hij een aantal banken had geverfd, bestemd voor open bare lagere scholen in de gemeente, en daardoor had gehandeld in strijd met art. 24 der Gemeentewet, van het lidmaatschap, van den raad vervallen verklaard. Van het'goede wat veel! In. ©en rede in de Tweede Kamer j.l. Dinsdagavond door een der leden uitge sproken, en waarvan het verslag nog geen vijf kolommen van de Handelingen beslaat, ziet men niet minder dan 41 „Mijnheer do Voorzitter's" krijgertje spelen. Bezuiniging. Men schrijft aan het Hbld.: Nu allerwege op bezuiniging wordt aan gedrongen, lijkt het ons nuttig eens de aandacht te vestigen op een instelling, wiaarvan het nut beslist in twijfel mag getrokken worden; we bedoelen het in stituut Gezondheidscommissies ten plat- tenlandc. We zien het telken jare in de verslagen dier commissies, dat haar werk zaamheden van zoo luttel beteekenis en waarde zijn, dat we niet begrijpen waar om niet reeds lang heel wat van die in stellingen zijn opgedoekt, door com missies met ve.el grooter gebied zijn ver- Vangen. Dat die commissies nuttig werk konden verrichten, wie zal het in twijfel trekken; .dat zij zulks echter doen we hebben hier 't oog op het platteland moet beslist worden ontkend. Enkele com missies zijn hiervan dan ook wè'l over tuigd. Zoo lazen we nog dit jaar in 'het ver slag leener commissie als we ons niet vergissen, gezeteld te Oldenzaal dat haar arbeid over 1920 zoo weinig be- teekeude, dat de gemeentebesturen geen adviezen bij haar inwonnen, dat haar voor stellen en aanschrijvingen eenvoudig ge negeerd werden; dat in haar heele ressort nog slechts één gemeentebestuur af en toe 'het advies der Commissie Jcwam in winnen, enz. Die Commissie w,a& dan ook zoo eerlijk, openhartig te bekennen, dat op die wijze haar taak nutteloos zou zijn en dat dus öf reorganisatie óf opheffing beslist noodzakelijk was. Onze regeering mocht ook bij deze in stelling wel eens geducht gaan bezui nigen. Hier wordt geld weggegooid voor reis-: en verblijfkosten van commissie leden, salaris en bureaukosten van de secretarissen, enz. Algeheele opheffing van verschillende commissies zou misschien wel het beste zijn. Allerlei. De Raden van Arbeid te Zaandam èn Zieist worden met 1 Januari a.s. opge heven. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen een post van f'200.000 op de pro vinciale begrooting brengen ter bestrij ding van den nood in den tuinbouw. B. ien W. van Breda zijn gemachtigd, bloem tegen gelijken prijs als op de vrije markt wordt betaald, ter beschikking te stellen van bakkers, die in de uitoefening van hun bedrijf werden bemoeilijkt. MWIIilBBMMMWWWWWMM■CTWUIH I«fcl IIII lI.HII P—I 111 Tweede Kamer. Die Kamer handelde gisteren eerst de beigrooting van Onderwijs af. Die laatste debatten bij dit hoofdstuk liepen over subsidies aan kunstinstellingen. Dhr. Itlee- rekop'er (S. D. A. P.) wilde hierop maar niet bezuinigen, dhr. Rutgers (A.R.) was juist een tegenovergestelde meening toe gedaan. Inderdaad, wanneer er iets is, waarop' het Rijk kan en moet bezuinigen, dan is het op deze subsidies. Dhr Kersten zei het later op: den middag terecht: de kerken onderhouden huil dienaren, das de vrienden der kunst moeten de kunstenaars maar voldoende steunen. Precies wat ook bij een vorige gelegenheid door A.R. spre kers is gezegd en wat nog altijd ons stand punt is. Minister de Visser zei, dat opi 'deze af deeling 13 pet. is bezuinigd, dus nog niet eens de mieergenoemide 17 pet. Be sloten werd nog de f 30.000 voor de Nationale Opera te schrappen (die nu wel op de flesch zal gaan) en de subsidie voor de toonkunstenaars te behouden. Nadat Onderwijs dan Was aangenomen,, werd met Waterstaat voortgegaan. Bij de bespreking van dit hoofdstuk is vooral aandacht geschonken aan de vluchthaven te Zijp© en de Vlissingsche havenwerken Wat de eerste zaak betreft, de heeren v. Gijn (V.B.J en Duijtoaer van Goede gewoonten, goede gezondheid. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die to veel rooken, te veel alch'ohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaams beweging in do buitenlucht nemen, moe ten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed mot vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfiltersals zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maal' zij verzwakken bij over spanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het scha delijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, ver lies aan gewicht, aanleg voor water zucht, ontsteking van de nieren of blaas, rbeumatisrhe pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goa- de gezondheid 'door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak de* nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pil len u hierin bijstaan; zij versterken zwak ke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterzucht. rh'cumatiek, steen en dergelijke urinezuur- kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zich zelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergeneesmiddel. To Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co., en te Middelburg bij fa. C. ScKulte Co. f 1.75 per doos. 39 Twist (A.R.) wilden die haven liefst spoedig tot stand doen komen; dei heeren Krijger (C.H.) en Bongaerts (R.K.) wilden de uitvoering, van dat wterk wat uitstellen. De minister zei echter, dat reeds voor f 83.000 zand is gekocht, maar liet de beslissing verder aan de Kamer over. Vandaag, wordt er over gestemd. Een interessante discussie werd over de Vlissingsche haven gevoerd. Minister Van Swaay zei vooraf, dat do terugneming van do uitgetrokken gel den niet is geschied met de bedoeling, de haven maar te laten zooals ziji is, maar omdat hiji van meening was, dat deze gel den thans voor betere doeleinden kunnen worden gebruikt. Dhr. v. d. Voort v. Zijp (A.-R.) was hiermede allerminst bevredigd. Hij voerde een krachtig pleidooi voor Vlissingen en merkt op, dat de Kamer destijds het wets ontwerp z. h. s. heeft aangenomen. Ook was de Minister toen van oordeel, dat het werk met grooten spoed moest worden Uitgevoerd. En nu komt de Memorie van Antwoord niet met de mededeeling, dat het werk met kracht zal worden uitgevoerd, ook niet dat de 'uitvoering met minder kracht zal geschieden, neen, het geheele werk wordt stopgezet. Spr. is van mee ning, dat hiermede èn het belang van Vlissingen èn het belang van de provincie Zeeland is gemoeid. De spoorwegmaatschappijen zitten er echter weer achter, die altijd Vlissingen dwarsboomen en die nu eenvoudig bot weg hebben geweigerd een paar rails te leggen. Heeft de Regeering wel bedacht, dat het hier gaat om onze haven aan de Schelde en welk een indruk het ,zal maken, als wij die zalak laten liggen? In gelijken geest spraken de heeren Krijger (C.-H.) en Dresselhuijs (V.-B.), die vooral wezen op den miserabelen indruk, dien een stopzetting dezer werken in het buitenland zou maken. Wat spreken Wé anders over ons souverewi recht op de Schelde, (als we daar zoo weinig voor over hebben I Ook de heeren A. Colijn (A.-R) en Fruijtier (R.-K.) gaven nog een stoot in deze richting, zoodat de minister geen gé- zelligen avond had, die ten laatste nog meedeelde, dat hij nog vijf ton over had van wat toegestaan was voor *22, dat hij die zou laten verwerken en dat hij daar van, als Lij haast maakte, althans tot een bedrag van f 235.000 zou kunnen besteden voor 'het maken van zeeweringen, die voor de haven noodig zijn. Intusschen zou hij dan bet kaaimuurplan kunnen onderzoeken. Vandaag wordt gestemd over een motie- v. d. Voort v. Zijp, om de werken op den oorspronkelijken voet voort te zetten en i&em motie-Krijger waarin uitvoering van de zeeweren de werken wordt verlangd, in afwachting van den kaaimuur. Apotheken: A.s. Zondag z-ijn de volgende apotheken geopend: te Goes, die van L. la. Porte; te Middelburg die van Nonhebel en te Vlissingen, die van Wed. A. J. v. Ockenburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1