Uit de ProTincie. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel. Uit de Pers. dan. over de geboorte van elke andere wereldburgere s Doch zie dat alles zal nu wel anders worden. De heeren krijgen den smaak al leelijk te pakken. Zij kunnen schier geen exemplaar van „Het Volk" ter hand nemen, of ze worden vergast op een ver slag van een jubileum van de een of an dere grootheid. En ze toonen daarmede, dat het met die „gelijkheid" van alle menschen toch ook in de eigen gelederen eigenlijk niet lal ie best gesteld is. De „grootein der aarde" onder de socia listen genieten zeker zoo veel onderschei ding als welke andere groeten ook. Jubileer voort, o „Volk". Het is geen schande uw mannen en vrouwen van be- teekems te eeren. Maar gun ten minste .anderen ook een enkelen keer zich te verblijden op een jubileum, en laat u daarover niet langer laatdunkend uit. (N. H. Crt.) Allerlei. Op Zaterdag 11 November 1922 waren bij 215 organen dei' openbare arbeidsbe middeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners 74405 "mannen en 6363 vrouwen als werkzoekende ingeschreven. Ook de vader van minister Ruys (de oud-minister van justitie in het mini- sterie-Mackay) is ernstig ziek. De Amsterdamsche gemeente -werk lied en zullen 3V2 pet. pensioenpremie moeten gaan betalen. Goes. In dagen van,c: ri sis. Over dit onderwerp sprak gisteravond in „De Prins van Oranje" het lid der Tweede Kamer, de heer C. Smeenk, op uitnoodi- ging van den Ch'r. Besturenbond. De voor zitter van dien Bond, de heer J. Dirks, opende de goed bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna d hr. Smeenk zijn rede aanving met te wijzen op het hooge peil, waarop industrie en landbouw in de jaren vóór den oorlog stonden. Steeds meerderen konden aan de kapitaalbelegging deelnemen. De groote ontwikkeling in Amerika zorgde snede voor bevrediging der behoeften. Er waren ook wei schaduwzijden. De verdeeling van den maatschappelijken rijkdom was niel even redig. Maar toch was er een geleidelijke, voortdurende verbetering en ook de so ciale beweging behaalde mooie resul taten. Helaas werd met den oorlog deze mooi opgaande lijn afgebroken. Een zeer groote verarming trad in Europa in. Vóór den oorlog kostte het moeite om eenige mil- lioeijen los te maken voor hervormings werk en in den oorlog scheen aan don rijkdom geen einde te komen. De goederen- rijkdom verminderde met den dag, en de hoeveelheid circulatie-middelen groeide, zoodat de verhouding tusschen die beide, evenals financie- en credietwezen, werd verstoord. Door dit alles zijn de volken nu veel en veel armer dan vóór den oorlog. Bij het verdrag van Versailles werd aan Duitscbland een niet te betalen scha deloosstelling opgelegd. Nieuw geschapen staten blijken niet levensvatbaar te zijn. Ook na den oorlog offerden de volken nog op het altaar van het militairisme. Vóór den oorlog was Europa schuldeischer van Amerika, in en na den oorlog zijn de rollen juist omgekeerd. In onzen tijd zien we nu zoowel werk loosheid en armoede eenerzijds als schijn- rijkdom anderzijds. Het geld speelt een belangrijke maar ook een misleidende rol. Immers in den grond der zaak is handel nog altijd ruil van goederen tegen goe deren. Zoo brengt crisis in den landbouw altijd werkloosheid in de industrie met zich. Nu beleven we een beperking van de productje als nooit te voren, geheele lan den zijn Uitgeschakeld, zoodat het waar is, al klinkt het paradoxaal, dat de te genwoordige crisis ontstaan is door een tekort aan productie. De oorzaak zit dus niet in den maatschappij-vorm. Nu is de toestand in Nederland veel gunstiger dan in de meeste andere lan den, al verft men graag met donkere kleuren. Ook de financiëele positie van onzen staat, hoewel zorgelijk, is veel en veel gunstiger dan die van andere landen. Volgens Spr. is het niet zonder gevaar, om den toestand van ons land zoo donker mogelijk af te teekenen, omdat er in het crisisproces, behalve economische en fi nanciëele, ook psychologische factoren •werken. Het inflatie-geroep is zeer ge vaarlijk. Zeker het inflatie-gevaar dreigt, maar de middelen, om het af te wenden, zijn er ook en men keert het zeker niet door angstwekkend geroep. Er is gekomen een zekere neerslach tigheid, een depressie, een wanhoopsstem- ming. Zoo min er echter reden was voor het groote optimisme van enkele jaren geleden, is er nu direct oorzaak voor het pessimisme, als zou er voor Europa geen redding meer zijn. Er is nog iets anders. Groote hervor mingen op gebied van arbeidswetgeving, verzekering, woningbouw, werkloosheids verzekering, onderwijs, zijn tot stand ge- bracht. Vrij plotseling werd hetgeen ja renlang verwaarloosd was, tot stand ge- j bracht. En nu komt er weer een andere j stemming, een, die terug wil naar de oude verhoudingen, die ontkent, dat de staat een taak heeft op het terrein der (maatschappij. De leer der staatsonthouding doet weer opgeld. Maar de Christelijke beginselen zijn daarmede onvereenigbaar. Toen het Christelijk standpunt overheer- Bchend was b.v. in de Middeleeuwen was er reeds een diep ingrijpen der over heid in 't sociale leven, waarvan Spr. rele voorbeelden geeft. De Chr. beginselen brengen moe een diepe zondc-opvatting en daarmede hangt samen het recht der overheid tot ingrijpen. Wanneer men de kracht der zonde loochent, neemt men 't op voor de valsche individueele vrij heid. Iet-wat wonderlijk is het, wanneer men in Chr. kringen nog aanhangers van de laatste leer vindt, al kan Spr. dit ver schijnsel historisch wel verklaren. In de geestelijke sfeer heerscht de wet der vrijheid en is dwang der overheid on gerijmd. Maar anders is dit in de sociaal- economische sfeer. Daar is ordening, rege ling, organisatie, uitwendige macht noo- dig. Deze beide sferen hebben vele Chris tenen wel eens verward. Sommigen willen weer terug tot de individueele onderhandelingen tusschen patroon en arbeider. Spr. wil wel toe geven, dat door leiders van organisaties wel eens te ver is gegaan, maar deden ook de leiders der industrie en der ban ken geen gewaagde dingen? De maat schappij heeft behoefte aan organisatie. Kwesties van loon en arbeidsduur raken niet alleen den enkeling. Wanneer een predikant, 's nachts zijn preeken wil ma ken, raakt hem dit alleen. Maar wan neer een 'bakker 's nachts zijn brood gaat bakken, heeft dat invloed op anderer han delingen. Daarom is organisatie noodig. Nu is het jammer, dat wij op dit ©ogen blik in Nederland aan de verbetering der economische verhoudingen zoo weinig kunnen doen. Wij zijn een kleine staat en kunnen dus niet veel invloed uitoefe nen. In naburige landen leven millioenen onder de grens der armoede. Kon Duitsch- land zijn schatting betalen door een ge weldige productie dan zou het gevolg zijn: een leger van werklpozen in de En tente-landen. Noodig .zou ook zijn door een intern, leéning de meest getroffen volken te helpen. Leefde maar meer on der de naties de gedachte van de soli dariteit. Daarom moeten gepredikt de groote zedelijke beginselen. En wat ons land betreft: onze klan ten zijn verarmd en onze concurrenten werken heneden redelijken prijs. Wij staan voor het vraagstuk van de verhouding tusschen loon en kostprijs. 'Noodig is dus beleid, voorzichtigheid, inzicht en gezond overleg tusschen werkgever en werk nemer. Christenen kennen het slappe pes simisme niet, want zij weten, dat het ten slotte alles goed komt. Het kan zijn, dat onze geheele Westersche cultuur te gronde gaat, maar dan komt door die crisis heen Jezus Christus nader. Maar het kan zijn, dal nieuwe banen en krach ten worden gevonden. God wil misschien nog nieuwe plannen doen slagen. En dan willen we gaarne mede-arbeiders Gods zijn. Na deze met groote aandacht aange hoorde rede volgde eenige bespreking, waarbij Spr. nog eenige punten kon ver duidelijken. Het was een hij uitstek leer zame avond. De spreker eindigde met dankgebed. Kloctlnge. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad in voltallige zitting. Inge komen was een schrijven van Ged. Staten, dat de aanslag: in den H. O. van L. J. en J.- J. de Jongh te Goes terecht is opgei legd en hun beroepi ongegrond wordt verklaard. Dhr Lenshoek wil vragen of Ged. Staten van plan zijn met 2 maten te meten. Zoo'n uitspraak van Ged. Staten wordt een paskwil, als men deze vergelijkt met die in de zaak van den heer v. d, Have. Ingekomen is verder een schriji ven van de Kon. Ned. Automobiel-Club betreffende het auto-verkeer langs den Achterweg. De voorz. heeft met enkele automobilisten dezen weg bezien, maar verbreeding door aankoop van enkele per ceeltjes grond brengt nogal moeilijkheden mede. De K. N. A. C. wilde f250 in deze kosten bijdragen. B. en W. waren hiervoor dankbaar, maar vanwege de hoo ge kosten werd er toch van afgezien. Nu zullen borden worden aangebracht om het verkeer eenigszins te regelen. Van Ged. Staten is een nader schrijven ingekomen over de ontvangers-salarissen. Voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt een en ander mede, be treffende de spoorwegkwestie. Een direct contract is er niet gesloten, maar het des betreffende raadsbesluit is opgenomen in het contract door de spoorweg-Mij Zuid- Beveland met de Staatsspoor gesloten, wat volgens den voorz. vrijwel op1 het zelfde neerkomt. Omtrent de Duitsche levensverzekering, gesloten voor den veld wachter, zijn eveneens inlichtingen inge wonnen. Het blijkt, dat door de Ned. re geering met de Duitsche maatschappijen nog wordt onderhandeld. Voorloopig kan men een half jaar wachten met premie betaling. B. en W. zullen informeeren, of niet een pTemie-vrije polis kan worden bedongen. Komt in bespreking de bestemming aan de gemeenteherberg te geven. B. en W. stellen voor, mede naar aanleiding van een door 17 plaatselijke vereenigingen ge houden vergadering om het perceel weer geheel, maar nu met uitzondering van de gemeentekamer, te verhuren. De gemeente houdt dan het laatste vertrek aan zich om dit voor vergaderingen en lezingen te verhuren. De vergunning voor sterken drank en die voor dansmuziek wordt inge trokken. De verhuring en toewijzing berust bij B. en W. Er zal alléén vergoeding voor vuur en licht aan den bewoner moeten worden betaald. Dhr v. Liere wil toestemming vragen om de herberg onderhands te verhuren. Dhr Lenshoek vreest, dat deze regeling aanleiding zal geven tot groote twisten. Er zijn vele vereenigingen, die van 't lo kaal willen gebruik maken. Spr. had deze verhuring liever aan den pachter overge laten tegen een door den Raad vast te stellen bedrag per avond. Ook voelt spr. er niets voor om de vergunning te ontnemen. De voorz. kiet in die ver gunning een gevaar voor vele jongelui, als alle vereenigingen hier voortaan verga deren. Van ontnemen der vergunning is nu geen sprake, nu er een nieuwe huurder komt. Weth. Eversdijk wil niet in de eerste plaats vragen: welk bedrag kan het ge bouw opbrengen? De vereenigingen moe ten geholpen worden. Weth. Trimpe wil voorkomen, dat al de vereenigingen af hankelijk zijn van één'persoon. Nu houden B. en W. de beslissing. Dhr Lenshoek wil dan een commissie uit de ingezetenen hiervoor benoemen. Dhr. v .d. Voort wil de herberg aan de gezamenlijke vereeni gingen afstaan, die dan onder elkaar de zaken kunnen regelen. Dhr Straub zegt, dat men dan voor ontzaglijke moeilijkhe den komt. Wie zal dan op eigen naam en risico huren? Er moet dan rechtspersoon lijkheid worden aangevraagd. Spr. juicht het voorstel van B. en W. toe en steunt het krachtig. Do voorz. weet wel, dat het voor hem veel werk oplevert, maar ter- wille van de burgerij' wil hij dat opi zich nemen. Dhr Lenshoek wil dan besluiten tot onderhandsche verhuring tegen f 100 per jaar. Dhr v. Liere wil wel gegadigden oproepen, maar geen bedrag noemen. Het voorstel Lenshoek wordt aangenomen met 6 tegen 1 st. (tegen dhr v. Liere). Dhr. Iioogstrate heeft bezwaar tegen het slui tingsuur van 10 uur. De voorz .zegt, dat hij daarvan zoo noodig dispensatie ver leent. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verder volgt stemming over de volgende voorstellen, waarover de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt: verhooging tarief klokluiden tot f12. Aangenomen met 4 tegen 3 st. (tegen v. Liere, Straub en v. d. Voort); Verlaging salaris wethouders met 10 p:ct. Verworpen m'et 2 tegen 3 st. (togen Lenshoek, v. Liere en v. Tl. Voort). Dhr Lenshoek had vooraf gezeg'd, dat hij voor bezuiniging is, m'aar dan over de heele linie. Dhr Straub herhaalde, wat hij hier over in de "vorige vergadering gezegd heeft. Verlaging bezoldiging ambtenaren van den. burgerlijken stand van f380 tot f150. Verworpen met 6 tegen 1 stem (dhr. Straub). Dhr Lenshoek zegt ,dat dit weer één persoon zal treffen, wat hij voor den secretaris een groote desillusie noemt. Daarom zal hij tegen stemmen. Dhr. Straub kan dan. de houding" van den heer Lenshoek niet begrijpen, omdat hij f 380 ook te hooge bezoldiging vindt, Weth .Trimpe critiseert do houding van dein heer Straub, die zonder eenig systeem bezuiniging voorstelt en slechts enkelen de dupe wil doen worden. De begrooting wordt daarna vastgesteld met de stem van dhr Straub tegen, in ontvang en uitgaaf op f46520.96, post onvoorzien f 1487.825 en Hoofdei. Om slag f 15000 (vorig jaar f 19000). Bij de rondvraag bepleit dhr Straub verbetering bestrating Achterweg en uringt dhr v. d. Voort aan op spoed bij de verbetering van hel Bergpad. Verbetering is alleen mogelijk, door demping van de sloot, vol gens spr. De voorz. en dhr. Eversdijlk meenen, dat er op> 't oogenblik weggedeel ten in de gemeente zijn, die in slechter toestand verkeeren dan de Bergpad. Hierna sluiting. Wotfaarfsdijk. In de vacature in het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier, ontstaan door het niet aannemen van do herbenoeming door den heer D. G. Kloet is gekozen de heer C. Dronkers. Kapelle. Op initiatief van den heer W. Glas, voorz van de vereen, van Oud- leerl. van de Tuinbouwoursussen is een practische cursus geopend om te leeren en pich verder te bekwamen in snoeien van vruchtboomen. Beredeneerde les wordt gegeven, theorie en practijk gaan hier samen. De deelname hiervoor is groot Aan den onderwijzer, dhr W. Glas, is deze leiding wel toevertrouwd. Biezelinge. Ons wordt meegedeeld dat vanwege het niet voldoen aan de op gelegde kerkelijke belasting bij twee leden van de Ned. Herv. Kerk tot executie is overgegaan door den Deurwaarder uit Goes. Werd bij de één een paard verkocht bij' de ander gistermiddag een palrijsleg- hornbaan die de niet onbelangrijke som van f115 bij opbod opbracht. Kralibendijke. Een zoontje van J. A. Jz. uit den Noordweg liep bij zijn oom, die een volgeladen wagen suikerbieten reed. Het jongetje raakte onder den wagen en een der wielen ging over zijn beide bee- nen. Het eene been brak, het andere werd gekneusd. Zijn oom droeg hem dade lijk naar huis en dhr Hondelinck verleende heelkundige hulp. Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering was afwezig het lid C. v. d. Pas. De gemeente-begrooting vootr 1923 werd nader vastgesteld, en die voor 1922 gewijzigd. Met de circulaire van Ged. Sta ten inzake salarissen Burgemeester en Se cretaris werd accoord gegaan en wat be treft salaris ontvanger, deze zou bij de nieuwe regeling f100 mieer "krijgen, daar tegen zal geprotesteerd worden. Dhr J. A. R. Rommelje werd benoemd als hoofd hij- het vervolgonderwijs. Herbenoemd werd als lid van het burgerlijk armbestuur dhr J. Eckhardt. Besloten werd tot afschaf fing van de veemarkt alhier1, welke in 1895 was ingesteld. Op verzoek werd eervol ontslag verleend tegen 1 Jan. a.s. aan den gemeente-ontvanger J. Kloosterman. Een nieuwe instructie werd opgemaakt voor deze functie en de borgtocht gesteld t>p f1000. Een oproeping voor die be trekking zal gedaan worden. Besloten werd de leeggekomen onderwijzerswoning te ver huren. Koudekerke. Alhier is met ingang van 25 November de rijwielbestelling opge heven. Ook de Zondagbestelling vervalt. Gelegenheid tot het afhalen van cor respondentie Zondags van 11 tot 11.30 voormiddags. Tholen. Gisteren vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden. De hoofdschotel dezer vergadering was een opnieuw inge diend verzoek van het R. K. Kerkbe stuur om een weinig grond of opheffing der rooilijn op haar perceel grond. Lang durig werd hierover gediscussccrd. Het voor en tegen werd van beide zijden uitvoerig besproken. De heer Gorssen schaarde zich thans aan de zijde van het R. K. Kerkbestuur en hield een pleidooi voor de opschorting der beslaande rooilijn. Het mocht evenwel niet haten. Met 9 teglen 2 stemmen nam1 de raad het adres voor kennisgeving aan. 'De voorz. kon digde daarna aan, dat de gemeente door dit besluit vermoedelijk een proces te* wachten staat. Betreffende de salaris-circu laire besloot men niet mee te gaan wat den burgemeester betreft, doch wel wat den gem.-ontvanger betreft. Do heer Quist vroeg in de rondvraag een betere ver lichting voor den Beb. Dam] en besprak den verkoop van een gemeentehuis. Het bleek dat de zegsman het raadslid ge heel verkeerd had ingelicht. De heer Ge luk besprak betere verlichting der Hooge Wal, en bepleitte verder verharding van een w"eg over de Verbrande Vaate en ein digde met B. en W,. uit te noodigen het slachten der varkens op de oude plaatsi te doen geschieden, meteen verzoekende de bietenslib op de plaats der woon wagens thans te brengen opdat ze daar dan geregeld kunnen kampeeren. Daarna besloten zitting. Oosieriand. De verdachte J. B. van den diefstal, gepleegd bij M. Stouten, heeft zich bij de politie aangemeld en is ter beschikking van den officier van justitie •gesteld. Ned. ITerv. Kerk. Beroepen te 's-Grevelduin Capelle J. van Amstel, cand. te Huizen; te Tholen D. Los te St.-Philipsl,aiid (Nederl.); te Sint Annaland D. Bax Hz. te Noorden: te Veendam D. Bakker 'te Akersloot. Aangenomen naar Varsseveld (als voor ganger bij den Protestantenbond) door J. J. Thomson te Den JJaag. Geref. Kerken. Beroepen te Wons J. de 'Koning te Vries; te Schacnegoutum J. van Herk- sen te Twijzel; te Boornbergum H. Knoop te Schouwerzijl; te Lioessens J. van Henten te Oldekerk. Geref. Gemeenten Beroepen te Moerkapelle H. A. Min- derinan te Dirksland. Kannibalisme. Een vleeschhou- wersknechtje te Delft schreef dezer dagen aan zijn vader de volgende briefkaart: „Waarde Vader, ik laat u weten, dat het mij hier goed gaat; de baas laat mij nu al 'tvel afstroopen en met Kerstmis za lhij mij laten slachten". („Vad.") Colijnsplaat. Benoemd tot onderwijzer aan de Bij'z, school alhier tegen 1 Dec. a.s. dhr J. v. Wijk, thans tijdelijk te Heinkenszand. De dokter in huis, red. dr. J. Voor. hoeve, 3e jaargang, no. 11. Zwolle, La Rivière en Voorhoeve. Dr. J. Voorhoeve wijdt een hartelijk woord aan de nagedachtenis van wijlen dr. N. A. J. Voorhoeve, die zooveel in 't belang der Homoeopathische Genees wijze gewerkt heeft. Hij schrijft ook over „De belangrijkheid van vetrijk voedsel"; dr. Sieburgh over „Longgymnastiek"dr. Dupont over „Geelzucht" (soms in ver band met galsteenen, galsteenkoliek, met als gevolg infectie van de galblaas, gal steenziekte, ontsteking). De" abonné's van dit tijdschrift zullen zeker ook ditmaal met belangstelling de verschillende ru brieken volgen: Uit de praktijk van een bejaarden arts. Geneeskundige Praatjes. Praktische wenken. Aanbevelenswaardige huismiddelen. Korte Mededeelingen. Medi sche Brievenbus. In deze laatste rubriek komen weer mooie antwoorden voor o.a. inzake Gordelroos,, Schilferachtige uit slag (psoriasis); dikke voeten, duizelig heid, tranen der oogen; sexueele prikkel baarheid, pijn in den rug; chronische keel ontsteking; chronische nausverkoudheid; chronische huikvlietontstekingenoorsui zingen, enz. enz. E. V. De derde zending van de Evangelisatie- Bibliotheek 1922 bestaat uit: lo. een geschrift van wijlen generaal Von Viebabn „Het huisgezin van den Christen". Het is geen verhaal, het is ook geen afdruk van Schriftgedeelten, maar het is een vermanende, leerende, beschouwende bespreking van de roeping van den Christen-huisvader, waarbij de schrijver begint met het Huisgezin als grondslag van alle G-oddelijke verordenin gen, zulks aan de hand der Schrift, be ginnende bij „het begin" (Genesis). Daar na behandelt de schrijver het huisgezin der geloovigen als getuigenis tegenover de wereld, waarin hij een treffend verhaal inlascht van de bekeering van een echt paar dat op echtscheiden stond en zoo ('t was in 1907) tot verzoening voor im- mer kwam. Iets langer staat de schrijver stil bij het ouderlijk' gezag en de bekoe ling der kinderen, vooral wat het laatste aangaat, geeft de schrijver beharligings- waardige wenken. Het geschrift behan delt den ganschen levensloop van het huisgezin en geeft derhalve voor elke periode naar deel. Reden te meer'om met dit boek dat ter verspreiding tot zoo geringen prijs te verkrijgen is, in alle ran gen en standen te doen kennis maken. Wij merken op dat van dezen zelf den schrijver bij Voorhoeve te Den Haag insgelijks verschenen zijn „De verloving van den Christen" en „Het huwelijk van den Christen". E-cn populair geschrift als dit, hetwelk ons bij onze roeping als Chr. vader en moeder en kinderen bepaalt, kan onder- Gods zegen de opvoeding en 't heil des volks zeer ten goede komen. 2o. Weekkalender met standaard; zeer geschikt om op een tafeltje gezet te wor den hij een krankbed. Met het schild het kruis op de rots; is 't blok in over- censtemming, 't begint met een vers: Je zus is de Rots der eeuwen. En de blaadjes bevatten een tekst en ruimte voor een aanteckening. 3o. Een lief verhaal „De kleine Span jaard", met twee- plaatjes, 't Is de derde druk al, zoodat 't boekje zijn werk al bijna heeft gedaan. Maar nog meerderen moeten kennis maken met den lieven Carlos die, zoo vroeg voor den hemel gerijpt, door lijden en verdrukking tot heer lijkheid ging. 4o. Veertig tractaatjes ter 'uitdeeling. Wij herinneren er aan dat E. V. (uit gever J. N. Voorhoeve, Den Haag) met deze uitgaven (vier zendingen per jaar) geen stoffelijk voordeel beoogt, doch enkel geestelijk nut wenscht te stichten. Hoe meer men derhalve E. V. door lid te worden steunt, hoe meer zij zal kunnen verspreiden. S. H. Het Novembernummer van „Ons Maand, blad", orgaan der Vereeniging tot Bevor- dering der Belangen van Slechthoorenden, geeft een uitstekend overzicht van al wat er door de verschillende afdeelingen in ons land ten behoeve der S. II. leden wordt gedaan. Het voornaamste bericht is echter, dat de tentoonstelling (van al wat belang rijk is voor S. TI.), die in October te Apeldoorn werd gehouden, een schitte rend succes is geweest en dat zij door 11. M. do Koningin werd bezocht. Een dergelijke tentoonstelling is nu van 18—22 Nov. in Pulehri Studio, Lange Voorhout 15, Den Haag, gehouden. Verder wordt meegedeeld, dat „Ons Landhuis" te Lunteren den geheelen win ter geopend zal blijven. Er is dus ge legenheid voor doorloopend verblijf en de S. H. leden, die daarvan gebruik wen- schen te maken, kunnen zich -aanmelden bij Dr. Bos, Utrechtsche weg 116, Arnhem. Geen Staatsman. De R.-K. „Residentiebode" schrijft: De heer Dresselhrrys, de voorzitter van den Vrijheidsbond en sinds de verdwijning van Mr. Rink uit de #Kamer de woord- voerder der Kamerfractie, is ongetwijfeld een zeer bekwaam man. Hij behoort tot de beste sprekers van het parlement, niet alleen om zijn oratorische talenlen, maar, wat meer zegt, hij weet steeds interessante dingen te vertellen. Maar een staatsman is de heer Dressel- huys allerminst en voor een leider van een politieke partij mist hij zoo goed als alle noodige eigenschappen. Daarvoor is hij te veel een would-be- politieker, te veel een man van het oogen. blik, en heeft hij veel meer weg van een politieleen weerhaan dan van een beza digd en tactvol politicus. Zoo was hij de man, die in 1918 inct Mr. Troelstra wedijverde in democratie en Minister Aalberse verweet, veel te lang te talmen met zijn sociale wetgeving maar enkele jaren daarna dienzelfden Minister heftig te lijf gaat, omdat zijn democratie niet even spoedig bekoeld was als die van den heer Dresselhuys. Zoo was hij de man, die in 1919 een program aan de Regeering voorhield, dat alleen 250 millioen zou gekost hebben, om in 1922 dezelfde Regeering, die dit plan uit financieele overwegingen afwees, te beschuldigen, niet zuinig genoeg te 'zijn geweest. Nu kan de beste staatsman zich wel eens vergaloppeeren en er zullen er onder ons heel weinig zijn, die op dit oogenblik niet anders spreken dan twee jaar gele den. Maar de heer Dresselhuys gaat „un verfroren" door met zich te blameeren. Zoo kwam hij de vorige week de Regee ring verwijten, dat zij de Lager-Onderw ijs- wet veel te duur had opgezet, totaal ver getende, dat hij bij de behandeling dier wet tal van pogingen had gesteund om die wel nog duurder te maken, trots het ernstige verzet daartegen van den Mi nister. Zoodat deze staatsman gisteren middag, toen Minister Ruys zijn geheugen nog eens ©pfrischte, andermaal een alles behalve prettige figuur sloeg. Dezelfde heer Dresselhuys kwam de vorige week ook de Regeering verwijten, dat zij het verleenen van overwerkver- gunningen afhankelijk maakte van de medewerking der arbeiders, waarop Mi nister Ruys hem gistermiddag zeer ad rem vroeg, of hij soms arbeidsdwang wilde invoeren en de arbeiders met geweld, wilde dwingen tot overwerk. De heer Van Gijn heeft later wel mede gedeeld, dat de heer Dresselhuys zich wat te sterk had uitgedrukt en alleen had willen aandringen op overleg met de ar beiders uit het bedrijf, en de heer Dres-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2