So 4® Donderdag S3 November 1992 37e Jaargai><; Staten-GeneraaL Buitenland. FEUILLETON. BINNEN IJZEREN MUREN Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. BurgL Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A b o nne m.e n t s p r IJs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs d er A dverten ti ën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Enkele cijfers. In een der bladen werd onlangs aan merking gemaakt op de „hooge" subsidie die Het Rijk verstrekt aan de Vrije Uni. versiteit. Om het werkelijkheidsbesef eenigermate te verlevendigen, willen wij hier enkele cijfers geven. Voor de Leidsche Universiteit is op de begrooting voor 1923 uitgetrokken: Voor reis- en verblijfkosten curatoren enz. f 1959. Jaarwedde secretaris curato ren f5000. Jaarwedden hoogleerarén, lec toren enz. f655.800. Kindertoeslagen id. f21.000. Personeele toelagen emeritus hooglce- raren f553. Jaarwedden ambtenaren, bedienden enz. f 1.087.860. Toelagen id. f 15.000. Kosten aanbouw en onderhoud ge bouwen f910.960. Subsidie gem. Leiden voor onderhoud park f 1500. Subsidie voor de Leidsche Vereen, voor Tropische .-geneeskunde 110.000. In totaal alzo o voor de Leidsche Uni versiteit f2.709.623. Daartegenover staat voor de Vrije Uni versiteit een subsidie van f4000. Nu kan de opmerking worden gemaakt ■dat een vergelijking hier niet opgaat. Accoord. Maar op grond van bovenstaande cijfers aal zeker niemand kunnen volhouden, dat de Vrije Universiteit op een onrecht matige wijze uit 's lands schatkist wordt bevoordeeld. (Nieuwe Leidsche.) Andere cijfers. Nu we toch aan het cijferen zijn willen wij hier ook nog enkele andere cijfers geven. Op de Staatsbegroting voor 1923 is uitgetrokken voor de opleiding van leeraren voor iiet Hervormd Kerkgenoot schap, vanwege dat genootschap f72.680. Voor de kweekscholen der godgeleerd heid voor de Evangelisch-Lutherschen en opleiding van studenten bij1 de Hersteld Evangelisch L'utherschen 1' 9832. Voor Seminariën voor het Roomsch Ka tholiek Kerkgenootschap f 13.500. Voor het godgeleerd- en godsdienst-on derwijs voor de Israëlietische kerkgenoot schappen f19.600. Daarnaast staat de Vrije Universiteit met haar verschillende faculteiten, met een subsidie van f 4000. Wij bespreken niet de vraag of deze regeling al dan niet billijk is te achten. Maar wel kan geconstateerd, dat van bevoordeeling van de Vrije Universiteit toch zeker geen sprake is. (Nieuwe Leidsche.) 7T1TI II ■IHIIMIIMWIILimMIIIIHl. Tweede Kamer. Allereerst hield minister De Geer een korte rede, waarin hij bezwaar maakte tegen de moties-Troelstra en v. Rappard.. Wat betreft de nadere uiteenzetting door den heer Coliju oveir de defensie gegven, de regeering zal er bij de oorlogsbegroio)- ting op terugkomen. Overigens betreurde de minister het, dat de heer Colijn geen nieuwe beteuinigings-middelen had aange wezen. Ook verdedigde de minister zich no-g tegen het verwijt, dat hij te optimis- Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog1. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 24.) Hij bleef dus. Henri had een schot in de longen gekregen en ieder woord, dat ht) sprak, verhaastte zijn einde. Zend mijn groeten mijn hartelijkste groeten aa,n mijn moeder met een lok van mijn haar. Vraag Renée, of zij het haar wil zeggen heel voorzichtig en naar troosten. Toen zag hij den vreemdeling ^an, ©en "P gelaat, dat zich met bijna vrou- weljjKe teederheid over hem boog, en zeide met afgebroken stem: Zeg mij nu nog m®®r woorden van Jezus. O, welk een liefde, onbegrijpelijk schoo ns woorden verkwikten hem toen in zij11 stf-rvensure. Ik kan ze nu niet allen over schrijven. De tijd ontbreekt mij, maar het varen woorden van den Heere Christus zelf, woorden, zooals jgeen mensch zo»u hunnen spreken, mensohelijke "liefde n-tet zou kunnen ingeven. Het waren woorden des Levens, waar men gerust op sterven kon. Waarom hebben wij die niet van onze kindsheid af gehoord? Dit staat vast tisch over 's lands toestand oordeelt. Hij ziet de gevaren wel terdege en het don kerste komt nog. Toen begon men aan de stemming over de moties. Die van den lieer Rappard (inzake opheffing ministerie-Landbouw) werd verworpen met 49 tegen 33 st., zuiver rechts-liuks. Wat waren de lmksche heeren, tot de sociaal-democraten toe; weer politiek aangelegd! 'tGing weer. tegen het ministerie! De motie-Troelstra, verzoekende den pensioen-aftrek in nadere overweging- te nemen, werd verworpen met 59 tegen 21 st. (voor de sociaal- en vrijz.. demo craten). De tweede motie-Troelstra (over de clas sificatie geen beslissing nemen, alvorens de Kamer zich zal hebben uitgesproken) werd verwerpen met 50 tegen 31 st. Al weer rechts-links, behalve mej. v. Dorp en dhr v. Gijn, die tegen stemden.. Toen werd aan de Justitie-bcgrooting begonnen. Mevrouw Bakker-Nart' (V.-DA, (die zoo goed als niet te verstaan was,) besprak de rechtspositie van de gehuwde vrouw, waarover zij allerlei voorbeelden aangaf, om aan te toonen, dat die,positie ongun stig is. Er ontspon zich hierna een interessant debat over de huwelijkswetgeving. Even als mevr. Bakker bepleitte natuurlijk ook mej. Groeneweg algeheele wettelijke ge lijkstelling van man en vrouw. De man moet niet langer hoofd zijn der echtver- eeniging. De heeren Rutgers len Beumer kwamen tegen dit on-Bijbelsch standpunt natuurlijk met kracht op. De bestaande toestand is hier en daar wel eens hinder lijk voor de vrouw, erkende de heer Beu mer, maar men moet nu eenmaal veel op offeren als men trouwt; ook de man doet dat. En de heer Rutgers zei: Zoo heel erg kan het met de gehuwde vrouw toch niet zijn, anders zouden niet zooveel meis jes trouwen! Hij was echter niet vol strekt tegen eenige herziening van het huwelijksrecht gekant, mits maar niet in feministischen zin. Mej. Frida Katz (C.-H.) stond ongeveer op gelijk standpunt en toonde aan, dat een aantal bepalingen van ons huwelijksrecht inderdaad onhoudbaar zijn geworden, zoo dat ze herzien moeten worden. En aan den regel, dat de man het hoofd is der echtvereoniging, wilde mej. Katz ook niet getornd zien. De conferentie te Lausanne. Tot dusver beeft de conferentie van Lausanne een gunstig verloop, waartoe in hoofdzaak bijdroeg het tactvol optreden van Curzon; zelfs het aanvankelijk wan trouwen der Turken schijnt, na een on derhoud van Curzon met den Turkschen leider, voor een betere stemming plaats te hebben gemaakt. Onderling zouden de leden der Turksche delegatie niet die eensgezindheid bezitten, welke bij de ge allieerden tot dusverre heerscht. In de vergadering van de commissie voor territoriale en militaire kwesties heeft Ismet Pasja gisteren voor Turkije de gren zen van 1913 opgeëischt en een referen dum voor West-Thrac.ië. Veiiizelos zette de redenen uiteen waarom Griekenland enkel in de grenzen van 1915 kpn toestemmen. bij mij, geen aardsche macht of priester- jgezag zal mij deae woorden weer ont- rooven, of ze voortaan voor mij verborgen trachten te houden. Liefste moeder, en allen, leest zelf in den Bijbel. Gij weet niet, hoe gansch anders. Gods woorden, en waarheid zijn, dan men ons in een af gepast systeem heeft willen doen gelooven. Ik ben er van overtuigd, dat die woorden Van den scheidenden geest van Henri de l'Orme ten leven en vrede waren. Zeg mij nog meer woorden van Jezus, 'waren zijn laatste woorden; maar Zelfs toen de ziel niet meer sprak door die donkere, levendige oogen, bleef een uit drukking van rust, vrede en blijde ver rassing op het bleeke gelaat rusten. Toen, legden wij hem zachtkens neer en stonden tegenover elkander, vijanden en toch vrien den. De oogen van den vreemdeling schoten vol tranen, toen jk hem van de arima moeder vertelde, wier eenige zoon hij zoo liefderijk had verzorgd en vertroost. Wij bleven nog eenige oogenblikken bij den floode staan, en op mijn bepaald verlangen herhaalde hij- nog een paar malen de woor den, die ik in het begin had gehoord. Wat verder gebeurde kan ik u nu niet miee- deelen. Vervolgens wikkelde ik Henri's •lijk in mijn mantel en te zamen droege11 w!ij hem naar een plaats, waar men reeds (bezig was de dooden te begraven. Aan het einde van de lange, nauwe groeve, waarin Frankrijks en Duitschlands zone11 te zamep den langen, laatsten slaap slape11, DOOR DE KOUDE -worden Uw handen ruw en gesprongen Uw gezichc en lippen pijnlijk schraal. PURQL maakt ze spoedig heter. De geallieerden schenen het met Ve- nizelos eens te zijn. Aangekondigd is, dat de Bolsjewisten Tsjitsjerin en Rakowskv te Lausanne zul len komen. Londen in mist. Uit Londen werd Dinsdag aan de Msb. gemeldLonden was heden voor het groot ste deel vain den dag weer een stad van fantastische schimmen. Van al de fog, die wij in cle laatste veertien dagen geno ten hebben, was die van heden wel het ergste. Het was overal volslagen nacht en het licht der electrisehe booglampen was slechts ternauwernood z ichtbaar. Weldra verdwenen de omnibussen en de taxis, de een na den ander, van de straten, aangezien het rijden te gevaarlijk werd. De menschen zien er groezelig uit van de roietdampen en vele kelen werden ont stoken. Er was zeer veel vertraging bij spoor en Ham. Tegen 7 uur begon de mist op raadselachtige wijze te verdwij nen, tot letterlijke verlichting v,an een ieder. Hoe het er thans in den harem uitziet* Een dagbladschrijver tè Konstantinopel meldt eenige belangwekkende bijzonder heden in verband met de vlucht van deri sultan. De "sultan heeft op' zijn vlucht geen zijner drie vrouwen medegenomen; zij zijn onder de hoede van zeven eunu chen achtergebleven, die voor de deur aan bet einde van den ingang; die van het hoofdpaleis naar den harem leidt, nog altijd op post staan. De oudste der achtergelaten vrouwen is 50 jaar oud. De sultan huwde deze vrouw toen hij gedurende het bewind van zijn broer Abdoel Ilamid in gevangenschap verkeerde. Bij deze vrouw had hij twee dochters, van wie een gehuwd is met een zoon van Tewfik pasja, den vroeg'eren grootvizier. D'e andere dochter is.gehuwd met een. zoon van Abdoel Medjid, dein neef en troonopvolger van den usltan. Die tweede vrouw, die 32 jaar oud is, is een rijzige knappe verschijning. Z,ij' is de moeder van des sultans eenigen zoon, prins Ertaghroel, die zijn vader op zijn vlucht naar Malta heeft vergezeld. De jon gen woonde in den harem, doch hij kwam er eiken dag uit om zijn lessen te volgen. De derde vrouw is ©enigszins een my sterie. Men gelooft dat de sultan haar twee maanden geleden huwde. Zij moet eerst 16 jaar oud zijn de sultan is 61 buitengewoon mooi en de dochter van een tuinman. Daar men haar nog nooit bui ten den harem heeft gezien, zelfs niet ge sluierd, gaan er wonderlijke verhalen over hare schoonheid. Buiten en behalve deze officieele vrou wen houden er binnen de verboden muren van Yildiz Kiosk ongeveer 200 vrouwen verblijf. Deze vrouwen bestaan uit concu bines, badvrouwen en andere huisbe dienden. Niemand weet wat met deze ver laten en feitelijk in gevangenschap! levende vrouwen zal gebeuren, nu hun meester vertrokken is. Aan de officieele vrouwen van den sul tan werd eerst opl het allerlaatste oogen-" blik medegedeeld dat de sultan Turkije zou verlaten. legden wij hem met eigen hand neder en bleven er bij staan, totdat het krijgsmans graf gesloten was. Daarna keerde de jonge Duitscher zich naar mij toe en zeide ernstig: Geen on derscheid meer tusschen de dooden; in Christus zijn allen één. Als wij elkander weer ontmoeten, zal het naar alle waar schijnlijkheid wel in Zijn tegenwoordigheid zijn. Zullen wij nu scheiden als vriende1* in Hem? Ja, antwoordde ik, en drbkte de aange boden hand met warmte, ik zal uwe goed heid aan mijn armen vriend bewezen, nooit vergeten, evenmin als de heerlijke woor den, die gij gesproken hebt. Het waren niet mijn woorden, maar die van mijn meester. Zijn woorden zijn waar lijk geest en leven. Zij wijzen u den weg ten eeuwigen leven. Wil gij Zijn bevel opvolgen en de Schriften onderzoeken Hij heeft ons dat bevolen omdat, zegt Hij, zij van Mij getuigen. Ja, waarlijk, ik zal het doen. Amen, was zijn antwoord, en moge Hij, die de Weg, de Waarheid en het Leven is, u brengen tot de volheid van Zijn genade en vrede. Nog eenmaal drukten wij elkander har telijk de hand en scheidden. Zullen wij elkander nog eenmaal op aarde wederzien Wij zagen elkander slechts gedurende kor ten tijd op het slagveld, doorweekt van het bloed van zijn en mijn landslieden; toch .kreeg ik hem daar van harte lief. Hem den vreemdeling en vijand, kreeg ik Korte berichten. Bij de volksstemming in Bulgarije hebben 75 procent voor de aanklacht te gen de ministers van het vroegere ka binet gestemd. Uit Praag wordt bericht, dat in het kolendistrict Bi'ux, wegens een voorge nomen loonsverlaging, 34.000 mijnwerkers het werk hebbein neergelegd, terwijl ge dreigd wordt dat deze staking zich over de geheele republiek zal uitbreiden. Ten einde te voorkomen dat het in Berlijn, evenals in Dresden en Brunswijk, tot opstootjes komt, heeft de Berlijnsche hoofdcommissaris vain politie voorioopig het houdein van alle betoogingen en op tochten verboden. De Oekrajiensche zaakgelastigde te Berlijn beeft medegedeeld, dat zijn land, ziende dat het Duitsche volk een honger winter tegemoet gaat, besloten heeft 3.000.000 poed vis-ch ter beschikking te stellen, als Duitschland ze in Nikolajef wil afhaleln. Volgens bericht uit Berlijn is van niet-officieele zijde vastgesteld, dat de noodige hoeveelheid broodgraan in Duitschland aanwezig is tot 1 Februari a.s. Wat aardappelen betreft behoeft geen vrees te bestaan, daar de oogst ruim vol doende is gebleken. Tot minister van Binn. Zaken in Duitschland is benoemd Oeser, de vroe gere Pruisische verkeersminister. Op den minister van buitenl. zaken na (hiervoor is aangezocht de gezant te Kopenhagen, v. Rosenberg) is nu het kabinet compleet- In bet Kaiser Wilhelm kanaal is biet; Deensche stoomschip Sigrun (14.000 ton) tengevolge van een aanvaring ge zonken. De bemanning kon zich redden. De leden van de rechtbank te Door nik zijn Vrijdag jl. in staking gegaan, als protest tegen de onvoldoend verwarmde lokalen. Refet Pasja is bij de regeering van Aingora in ongenade gevallen en is van zijn ambt-ontheven. De voorzitter der so cialistische partij te Constantinopel is ver moord. De eerste rede van Clemenceau in Amerika heeft een teleurstellenden indruk gemaakt. Te Londen demonstreerden gisteren niet minder dan 80.000 werklooizen. Men vreesde voor relletjes, maar alles liep kalm af. Als er ooit socialisatie kwam. Voor 'eenigen tijd heeft de chHstelijk- historische „Nederlander" 'een polemiek gevoerd met den sociaal-democraat Wibant over de vraag, wat er bij de socialisatie, die komen moet, zal terecht komen van de geestelijke vrijheid. Het blad meende, dat bij grondsocialisatie aan kerken of christelijke scholen grond onthouden zou kunnen worden. Wibaut trachtte te sus sen met een beroep op de ervaring en met de verzekering dat de sociaal-democraten zich allereerstkampioenen voor de geestelijke vrijheid gevoelen 1 Naar aanleiding daarvan vestigt nu de anti-revolutionnaire „Rotterdammer" de lief. Ik kreeg hem lief, om da teodere zorg aan mijn stervenden vriend bewezen, om de heilige woorden vol van genade en troost, die hij tot ons sprak, bovenal om dat jn jnijn hart een bijzonder levendig gevoel van sympathie voor hem ontwaakte. Misschien sta ik wel binnen weinige dagen tegenover hem op het slagveld en bon ik verplicht mijn staal door zijn hart te drij ven, waarin ik zoo gaarne de plaats van. een yriend zou willen bekleeden. Dat brengt de oorlog mede. W!ij wisselen van kaartjes en ik hoop van harte, dat wij' elkander na het einde van den oorlog nog eens weder zullen ontmoeten. Hier eindigde Leo's brief opeens, zon der de bijzondere vragen of groeten, waar mede hij zijn voorgaanden besloot. Het was duidelijk, dat de brief in haast ge ëindigd en verzegeld was geworden. Hij' was geschreven in de korte uren, die tot rustnemen bestemd waren. Wat de hoop betreft van nog eenmaal tdien jongen Duitscher te zullen mogen ontmoeten, die hoop is niét verwezenlijkt geworden. Op het stille kerkhof van een dorpje in de Vogezen is een versch op geworpen grafheuveltje. Daaronder rust, ver van vaderland en vrienden, doodelijk getroffen door een Franschen kogel, het stoffelijk overschot van een jong Duitsch' officier, de ;eenige zoon zijner moeder, en ook zij was weduwe. De naam1, die op het grof gesneden houten kruis, dat het heuveltje versiert, te lezen staat, is dezelf de, die op het kaartje gedrukt is, dat aandacht op de volgende „onthulling" van den katholiek Stulemeijer in den Rotter- damschen gemeenteraad „En w'elke kans heeft men gegeven aan do particuliere bouwnijverheid? Het is zoover gekomen met de bevoorrechting, dat wie er om moeten vechten hebben om grond te krijgen voor kerk of school. Ik heb het meegemaakt, dat een kerk bestuur, dat' om grond vroeg, ten ant woord kreeg: „die terreinen zijn toege zegd aan een Woningbouwvereeniging". Stel u voor, dat die Woningbouwvereeni- gingen (die werken met geld van de ge meente en rijk) uitmaken waar of onzei kerken mogen komen. Ik ken een woning bouwvereeniging, die twee jaar met alld mogelijke machinatie den bouw van een kerk belet heeft." Eere wien eefe toekomt. De jubilea zijn in de S. D. A. P. niet van de lucht. De eene receptie volgt op de andere. Bloemen, telegrammen, toasten, cadeaux, ze worden aan de jubilarissen in overvloedige mate geoffreerd. We hebben da,ar een beetje Schik in. Als men zich herinnert hoe minachtend in vroeger jaren over al zulke „mallig heid" gesproken en geschreven werd, dan komt man tot de ervaring dat ook op dit punt de heeren socialisten het „bourgeois- stamdpunt" bedenkelijk dicht zijn gena derd. v Het merkwaardige is, dat de heeren, precies als de veelgesmade „bourgeois", onderscheid maken. Als er hier of daar een socialist van den ^ooveelsten rang, een proletariër onder de socialisten, zes tig jaar wordt, dan hoort ge niets. Maar lals Troelstea 25 jaar in de Kamer, als van Kol 10 jaar lang lid van de Internatio nale is en als Vliegen 'de 6 kruisjes bereikt, dan staan er lange lappen over te lezen in „Het Volk". We zouden haast zeggen, zij verstaan daar de kunst van opkam men en pluimstrijken en vriendelijke woordjes richten aan elkanders adres als de beste. I Natuurlijk hebben we daar niets Dp, tegen. Een man als Vliegen is een receptie" waard, en een jubiléum van Troelstra mag gevierd worden. Edochals het volgend jaar H. M," de Koningin 25 jaar aan het bewind zal zijn gieweest, en het Nederlandsche volk maakt zich op om dat heugelijk feit te herdenken, dan is „Het Volk" niet al te' best te spreken. Dan komt weer de oude revolutionaire, alles gelijkmakende Adam boven, die van al zulke fratsen niet houdt. Een mensch' is toch maar ©ein mensch. En of er nu een; koningin jarig is of ©en „andere dame", wat maakt dat voor verschil 1 Heeft niet Zijn Edelachtbare, de heer K. ter Laan, thans burgemeester van Zaandam, inter- tijd bij de geboorte van Prinses Juliana de opmerking gemaakt dat men daar toch' niet meer verblijd over behoefde te zijn door Leo zoo zorgvuldig en trouw bewaard werd. Moeder vond het in het begin geen aan gename gedachte, dat Leo wellicht den raad zou .opvolgen van den vreemdeling, die ongetwijfeld een ketter was. De Schrif ten voor zichzlelf te onderzoeken was toch' zoo geheel in strijd met wat onze kerk leerde; maar den volgenden dag zeide zlij: [Renée, die woorden in Leo's brief zijn toch wel bijzonder mooi en heerlijk. Zij. zijn zoo zacht en toch Zoo krachtig en ge tuigen van groote liefde. Toch vrees ik, dat het niet waarlijk woorden van den tleere Christus zijn. Ziet gij, er wordt volstrekt niet gezegd, wat wij doen moeten om dat leven deelachtig te worden. Hij doet het voorkomen, alsof h!et voldoende is die woorden eenvoudig te gelooven en dat het niet noodig is iets te doen om Het eeuwige leven te verdienen. Dat kan na tuurlijk niet waar zijn. Ik vrees, dat het een van de valsche leerstellingen der Pro testanten is. Maar o, Renée, ik wou, dat die woorden van Christus waren. Dat: komt tot Mij, komt tot Mij! klinkt als liefelijke muziek in de ooren, en ik heb een gevoel in mijn hart, alsof ik moet antwoorden; Heere, ik kom, ik "kom! Misschien kan het een verleiding Zijn van den booze. Moge de Heilige Maagd onzen Leo voor zijn strikken bewaren, Renée. Ik v/il er eens met Vader QelilLe over spreken. (Wordt vervolgd). IJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1