T tfo 45 Woensdag 13 November 1933 37e Jaartra menboomen, Staten-Generaal. [s Olmeniioomen. Buitenland. Binnenland. gouden spinnen. DE MOS Co. ving te pachten 5 Pootaardappelen, 'are eerste Knecht, Dienstbode n d of aankomende Meid een Meid Soldat Lafoom- 3, meloenperen L, R clafageau .bbing 13, cure 15, ripeton pip- nispeds 1012, 26, koolrapen ;lof 4553 cnt, .e kool 12.5, cool 3—28, an- >tuk. 1.22.5, ka- -2.5, schorse- ys. andjc. 1RBERICHT. den ochtend leeld door h!et te De Bilt, aid 773.5 te agste 744.7 te avond rail 23 be Noordweste- in liet Ztii- ijke wind, ne- zwaarbewolkt, zelfde tetepe- •V) 89, bij de Groenmarkt JDELBURG. b jr -■**> I. COHEN Zn. t - Middelburg per KG. vaor tapte- ren en geven de hoogste r huiden en vellen. pren, 1922-1929 c.A. (I G. 51 Roeden) IWLAND ite Grijpskerke, achter Zand voort" aan den ns in gebruik bij den Kerkhove. i te leveren ten kan- n Notaris BLAUPOT róór of op Donderdag i. s., waar de voor verpachting ter inzage bij inschrijving de hofstede, gsbiljetten in te leve- op 1 December a.s. ieekende, alwaar ver- ngea te bekomen zijn VAN WESTEN Cz., apelle bij Zierikzee. nderdag weer Cadzandsche Biggen *ÏD, Varkensmarkt, Middelburg. TE KOOP: ïuwe Menwagen, en. Te zien bij C. Lansen r, Biezelinge. Adres tSE, Schore'. TE KOOP: ioie Kalfvaars, ning, bij A. GIDÉONSE, e. TE KOOP: tgen bij L. DOMINICU3 ïe- TE KOOP: 'as. Adres: SAMUEL ;n, N. en St. Jooslaud. ;d tegen 1 Maart 1923 of 1 ongehuwde getuigschriften voorzien g loom J. J. NIEUWEN- rroede. )g a. s. i, bij A. VAN OVER- Landbouwer, Borssele ei a. lie bij J. M. WIJK HUI JS, Zich te vervoegen Aagtekerke. luwelijk Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Langs Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11Administratie no. 58 Postrekening: No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burgl. Tel. no. 259 Stervend Rusland. Met hlartelijken dank ontvangen f 2 van de L. te' K., N. N. te Nieuwdorp, fl. Verzameld door IJ te Kruiningen f 2.50 plus f 10 plus 15. Totaal met het vorige f41. d, den bij met Maart of Mei J DE KLEBK. Opgehelderd. Het is met de biegrootingsrede Van den sheer Colijn geloopen, zooals wij in ons noimlmler van 16 Nov. voorspel den: de redactie van „Het Handels blad" heeft -alles goed begrepen en blijk gegeven trouwer Standaard- lezer te zijn dan die anti-revolutio naire bladen, welke hun bevreemding toonden, en dan de leiders der coalitie partijen, die opheldering vroegen. Uit die opheldering, door den heer Colijn in zijn repliek verschaft, blijkt, dat, gelijk „Het Handelsblad" terstond uit zijn' eerste wooorden had opge maakt, hij niet had gedoeld op een leger als onderdeel van dè Volken honds-'weermacht, in tegenstelling met een leger tot vervulling der eigen na tionale taak, maar op het zoeken van bezuiniging bij de uitgaven in verhand met het vestingstelsel. Niet de verde diging der Iiollandsche Waterlinie of va,n de Vesting Holland, Mfaar de hand having onzer onzijdigheid zal de taaie van ons leger zijn; een taak, die een vrii sterke troepenmacht eischt. Op dit denkbeeld rustte reeds in 1912 de door den heer Colijn, destijds minister van oorlog, voorgestelde en verdedigde militiewet, en ook het amendement van den heer De Monté ver Loren op1 de militiewet va,n mi nister Pop in .1921. Hiermee is een donker wolkje, dat dreigde, afgedreven. Het bewijs' is ge leverd, wat trouwens .Voor ons reeds van te voren' vaststond, dat hier geen sprake was van een ombuiging der tot dusver door onze partij gevolgde ge dragslijn. Alleen werd op den" grond slag van onze Programs van Beginse len en Actie, aan welker totsta.ndko'- mine de president en de vide-president van het Centraal Comité niet het klein ste aandeel hebben gehad, worden voortgebouwd. Ook in dit opzicht is onze leider de volgeling van zijn groot ten voorganger. Het vertrouwen der partij blijft hem verzekerd. De conferentie te Lausanne. De indrukken van de conferentie te Ljaussane waren eerst gunstig; na,ar verluidde zou zelfs 't voornaamste be letsel voor een overeenkomst toet den Turk zijn weggenomende geallieer den zouden ml. niet aandringen op de handhaving van de gewapende miaeht in de zone der zeeëngten. De intergealliëerde besprekingen worden geheim gehouden; 'het heet echter, da!t Mussolini in deze bijeen komsten voornamelijk eenige voordee- len voor Italië tracht te behalen. Frankrijk kreeg het mandaat ovter Syrië, Engeland het mandaat over Pa lestina. Als compensatie voor deze territoriale voordeelen zou .Mussolini gaarne zien, dat aan Italië voordee len Van econömischen aard zouden worden toegekend. De teleurstelling der Turken over het verloop der eerste zitting is dui delijk'. Het gevoel, dat, de geallieer den tot een voor de Turken nadeelig acicoord gekomen zijn, wordt sterker. De Turken drongen aan op openbaar heid der zittingen, rnlaar het 'Mocht hun niet gelukken. Tot gtoote tevredenheid der Franschen is thans voor den eersten keer sedert Versail les h'un taal door allen aangenomen. Ook weigerden de Turken te on derhandelen met mogendheden, die door de Entente uit eigen beweging zijn uitgenoodigd. De gevluchte sultan. Zooals wij reeds gemeld hebben is 'de gewezen sultan van Turkije Maan dagochtend op Malta aangekomen. Hij was vergezeld van prins Ërtogrul, ?ijn 10-iarigen zoon, en enkele hoogwaar- digheiasbekleeders en dienaren. De forten gaven geen saluutschoten toen de Malaya om 7 uur binnen liep. De sultan is voorloopig ondergebracht in de officiersverblijven van fort Tigné bij Slieten, dat onder strenge 'bewaking' staat. Tijdens 's sultans verblijf op Malta zal een speciale garde van be reden politie hem vergezellen a;ls hij uitgaat. De Zeeuw Het nieuwe Duitsche ministerie. De rijkspresident heeft gisteravond Geheim'rat dr. Cuno tot rijkskanselier benoemd. Het ministerie is als volgt samengesteldJustitiedr. Heinze, EconomieBecker-Hessen. Arbeiddr. Braun, Landbouw: dr. Müller-Bonn, Financiën: dr. Hermes, Schatkist: dr. Albert, Rijksweer: dr. Gessier, Ver keer: Gröner, Posterijen: Stingl. Binn. en Buit. Zaken moéten nog bezet worden. Korte berichten. Volgens een .telegram uit Athene zijn Zondag en Maandaig te Froroenten verscheiden aardschokken waargenoi- rnen. De 'meeste bewoners hebben h'un huizen verlaten^, en wonen'in tenten. Naar gemeld wordt, heeft een Fransche ingenieur een uitvinding ge daan, waardoor het mogelijk wordt, de nadeelige gevolgen van giftglassen geheel op te heffen. Verschillende ge slaagde proeven zijn reeds genomen. Te Brunswijk wilden de commu nisten Zondagavond ook levensmid delenrelletjes op touw zetten. Dianfc zij echter het vlugge optreden der politie, werd slechts een winkel ge plunderd. Dit de zilverkluizen van het slot SonderhSausen (Duitschland), is voor een waarde van 15 Millioen Mark aan zilver gestolen. Aan boord van het te Hamburg uit Buenos Ayres aangekomen Spaan- sche ss. „Arol'a Mendi" ?ijn ratten aan getroffen, die door pest schijnen te zijn aangetast. Het geheele schip heeft een bewerking met gas ondergaan. Menschen zijn tot nu toe niet ziek geworden, zoodat er geen reden is tot ongerustheid. De Engelsche ex-premier Lloyd George is thans opnieuw ongesteld ge worden. Hij lijdt nu aan een ernstige verkoudheid, 'die hem verhindert, de eerste dagen ïn het parlement te ver schijnen. Te Dresden zijn opnieuw ernstige relletjes voorgekomen. Politie te voet en té paard moest herhaaldelijk van de sabel en gummistok gebruik ma ken. Verder zijn eenige agenten door messteken gewond. De politie slaagde er met moeite in plunderingen te voor komen, De einduitslag der stemmingen voor het Engelsche Lagerhuis zijn thans bekend. Het Huis telt 615 leden, waarvan 346 conservatieven, 142 ar beiders (soc.-dein.), 58 nationaal-libe- ralen (Asquith), 57 fusie-liberalen (Lloyd George), 12 onafh'ankelijk'en, waaronder 1 communist. Allerlei. Thans is bij Eon. besluit benoemd tot Harer Majesteits Buitengewoon Gezant te Washington en Havana, Jhr Mr A. C. D. de Graeff, thans in gelijke hoedanigheid te Tokio. De toestand van mevrouw Ruys de Beerenbrouck, moeder van den minister van Binn. Zaken, is zeer ernstig geworden. Dientengevolge woonde de minister gis teren de Kamerzitting niet bij. De Ned. Chr. Landarbeiders!)ond houdt 14 ran 15 December a.s. zijn algemeen® vergadering. In twee zittingen zullen wor den behandeld de voorstellen van de af- deelingen en van het hoofdbestuur. Op den avond van 14 December zal Prof. Dr Slotemaker de Bruine optreden met ieen opwekkende rede. Tweede Kamer. Over de replieken moeten en wil len we kort zijn. Wijnkoop oreer dé wat tegen dezen en gene, vooral te gen Colijn en diende twee moties in, die echter niet werden ondersteund (zit zijn kameraad nog altijd in Rus- De heer Beurner (A.-R.) her innerde den heer Dresselhuijs nog eens aan zijn verleden, toen niets hem te duur was, jhr. Rutgers van Rozen burg (C.-H.) 'zette de antithese-poli tiek nogmaals duidelijk uiteen, terwijl dhrn. Nolens, leider der R.-K. frac tie en Schokking, idem der C.-H. frac tie, het hunne zeiden over 's heeren Coliin's verklaring betreffende de landsverdediging. Dhr., Nolens toonde zich niet alleen geheel gerustgesteld door de nadere verklaring, maar te vens niet afkeerig van hét denkbeeld om de uitgiaven voor vestingen en liniën niet meer op het defensiebudget te doen drukken, al scheen hij daar van nu juist niet zoo bijster veel voer de bezuiniging te verwachten. Dhr. Schokking hield zich meer gereser veerd over de zaak zelve, waarop men aan die zijde denkt terug te komen bij de behandeling van do Oorlogs- Dhr. Kersten weidde eerst uit over de kwestie van het vrouwenkiesrecht. Spr. heeft zich daar steeds tegen ver klaard en heeft nimmer de vrouw aan geraden te gaan stemtaen. Wel durfde pij de A.-ll. partij te beschuldigen, dat zij in dezen haar beginsel heeft verloochend. Ook meende spr., dat de jarenlang zoo fier gevoerde school strijd smadelijk is beëindigd door het koopen van de gelijkstelling. Ook kwam hij nog eens terug op zijn hou ding tegenover de Roomsen-Katholie ken. Volgens hem ligt in de coalitie de oorzaak v,an de scheiding tusschlen Stk. Gereformeerden en A.-R. In de Avondvergadering liep het de bat in hoofdzaak over twee onder werpen de eigenlijke volksgezondheid en den woningbouw. Wat het eerste betreft draaiden de besprekingen voor al om de mlotie, die mevrouw De VriesBruins in een vorige vergade ring had ingediend en waarin ze be zuiniging op de hygiënische maatre gelen bestrijdt, doch in plaats daar van bezuiniging vraagt door reorga nisatie van den dienst. Op het terrein der volksgezondheid kwam voorts dhr. Zijlstra (A.-R.) op voor het verlagen van de vele subsi dies. Er wordt door den Staat al veel te veel gesubsidieerd. Het volksinitia tief verzwakt erdoor. Het wordt on dermijnd door a,l dien Staatssteun. In zake de woningpolitiek pleitte de heer Deckers voor premiebouw ten bate van groote gezinnen en de heer Schaper op doorzetten van den staats steun in het algemeen. In 1921, zei hij, was er in cle groote steden nog 52 pet. der jonggehuwden, da,t bij an deren moest intrekken. Daartegenover meenden de heeren Braat en v. Gijn dat Men Met het uitgeven van aï die millioenen voor woningbouw nu eens Moest ophouden. Minister Aalberse betoogde, dat de gaafheid van den gulden, dus bezui niging, ook noodig is, voor de in standhouding der volksgezondheid. Ondanks alle ingevoerde bezuinigingen is minister Aalberse nog niet aan zijn 17 pet. Nog 3% Millioen Mbet er ge vonden worden. Ten aanzien van den woningbouw antwoordde de Minister den heer Dec kers, dat hij het met woningen voor groote gezinnen al eens had beproefd, maar dat er weinig aanvragen voor waren. De steenprijzen zijn al goed- kooper dan in 1914, maar de produc tiekosten zijn nog steeds te hoog. In derdaad moet Men nu eens van den 'crisistoestand af, want het is op den duur absurd, dat woninghuurders fei telijk bedeeld worden d.oor Staat en Gemeente. Voor het volgende jaar is te rekenen op nog 40 millioen (in clusief 9 Millioen voor prémiehouw), waarbij de nog uitstaande toezeggin gen kómen die, naaftrek van wat daarvan vermoedelijk niet kan wor den uitgevoerd, ongeveer 100 milli oen zullen beloopen. Samen dus nog, 140 millioen. Hiermede meenen wij het Voornaam ste van de Avondvergadering; die van half negen tot bij één uur duurde, te hebben weergegeven. Stukkien voor de Prov. Staten. In het tweede deel van het verkeers- rappórt werd het wegenvraagstuk behan deld. Ook hierbij eischen dé provinciale financiën gebiedend dat geen onberaden stappen worden gedaan. Inzake de eerste conclusie, waarin ge zegd wordt dat het wegenvraagstuk drin gend de tusschenkomst eischt der pro vincie, ten einde allerwegen goede ver keerswegen te verkrijgen, willen zij dan ook de woorden- dringend en allerwegen geschrapt zien. Tegen de tweede conclusie, die waarbij het noodzakelijk wordt geacht niet bij het Rijk in onderhoud zijnde wegen, hoofd verbindingen vormende in het prov. ver keer, in beheer en onderhoud bij het Rijk over te brengen, hebben Ged. Staten alleen bezwaren van ï'edactioneelen aiard. Dat deze overbrenging door de pro vincie met kracht, met behoorlijken spoed en naar een vast plan ter hand behoort te worden genomen, willen Ged. Staten zoo lezen, dat, overbrenging en aanleg van wegen door <j>e provincie moeten ter hand worden genomen volgens een nader door de Staten ,vast te steden plan. Tegen de conclusies, over de wijze waarop die, overbrenging moet geschieden, hebben Ged. Staten ernstig bezwaar en zij stellen voor ben uit te noodigen, nadere voor stellen te doen betreffende het systeem va'n overneming. Verder willen Ged. Staten de voor over neming in aanmerking komende wegen met name noemen en wel die over den Ooster-Scheldedam, die van Zierikzee naar Zijpe, die van Schoondijke over IJzen- dijke naar de Belgische grens, die van Neuzen naar Axel en die van Walzoor-, den naar Hulst. Verder wenschen zij te bepalen, dat voor wegen van secundair en tertiair be lang in den regel uit de Prov. Kas geen bijdragen worden gegeven. Als vanzelf sprekend achten Ged. Sta ten het dat overneming van wegen in be heer en onderhoud bij de provincie en de eventueele verbetering dier wegen ge paard behoort te gaan. met het producee- ren van middelen, waaruit de kosten daar voor kunnen worden bestreden. Tevens achten zij het juist daarbij te spreken van een buitengewone opcentenheffing op de Rijksbelastingen, maar niet speciaal als eerste daarvoor in. aanmerking komend de Rijksinkomstenbelasting te noemen. Ged. Staten wenschen zich ten slotte volle vrijheid voor te behouden bij de uitwerking der nader in te dienen voor stellen en stellen voor de commissie te ontbinden onder dankbetuiging voor haar gewichtigen en omvangrijken arbeid. Electrificatie. In antwoord op de in September door den heer Welleman gestelde vragen of het Ged. Staten bekend was dat door de Prov. N.-Btjabantscbe Eleictriciteitsmaat- schappij een kabel wordt gelegd van Roo sendaal naar Nieuw-Vo ssemeer v,an ge ringer capaciteit dan noodig zou zijn wan neer de'P. Z. E. M. hierlangs stroom zou willen betrekken, waardoor in het laatste gieval de kosten voor de P. Z. E. M. be langrijk hooger zouden worden, omdat dan een tweede kabel er naast zou moeten worden gelegd en of Ged. Staten hierin gieea aanleiding vinden, daaromtrent na dere inlichtingen aan de P. Z. E. M. te vragen, wijzen Ged. Staten op een ter zake van den Raad van Commissarissen ont vangen schrijven. Uit dit schrijven blijkt, dat toen in het voorjaar van 1922 de onderhandelingen werden hervat over stroomlevering, de P. Z. E. M. in de ver onderstelling was, dat reeds een kabel Roosendaal-Sleenbergen-Nieuw Vossemee1 aanwezig was, daar er werd gesproken van „bijleggen" van een kabel van grooter capaciteit. Toen midden in de onderhande-i lingen werd vernomen, dat een kabel werd gelegd Roosendaal-Steenbergen van te ge ringe capaciteit om er het noorderdeel van Zeeland bij aan te sluiten, is gevraagd wat daarvan de bedoeling was, waarop geantwoord werd dat die kabel werd aan- aangelegd, maai- met den kabel Steenber gen-Nieuw Vossemeer zou woi'den ge wacht. Daar de oprichting van een eigen centrale voor de noordergroep te kostbaar zou zijn :en het bijleggen van een kabel om alleen te Nieuw Vossemeer aan te sluiten hooge jaarlijlcsche kapitaallasten, te ramen op f 10.000, met zich zou bren gen, zal wel de uitweg moeten zijn dat voor gt. Philip stand ;en Schouwen en Duivela'nd te Nieuw-Vossemeer en voor Tholeti te Halsteren stroom wordt ont- vangen. In deze richting zijn thans de onderhandelingen gaande. Crediet Paardenfokkerij. In afwijking met het verzoek der Z. L. M. om voor 1923 en 1924 een crediet te mogen ontvangen van f 3600 voor de VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG AI) onn em.ientsprqs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers I 0.05 Prijs dier Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Tegen aambeien, droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn on middellijk bedaren, en beeft een bijzon der heelende werking. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. j (6) paardenfokkerij, stellen Ged. Staten voor alleen, voor 1923 f 2700 beschikbaar te stellen. Zij wijzen er op, dat sedert hun voorstel van October 1920 om geen cre diet te verleenen, de omstandigheden an ders zijin geworden door daling der prij zen en vermindering van verkoop van paarden. Drankbestrijding. Evenals de vorige maal stellen Ged. Staten op financieele gronden voor af te wijzen het verzoek om subsidie van de Nat. Chr. Geheelonthouders-vereeniging, de Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken en den Alg. Nederi. Geheelonthouder sbond. Wijziging Polderreglement. Naar aanleiding van een desbetreffendl verzoek van de vergadering van ingelan den van het Waterschap Poortvliet stellen; Gied. Staten voor het reglement voor dat Waterschap in het vervolg zoo te lezen, dat voor het onderhoud van het stoom gemaal ook zal worden bijgedragen door de ingelanden van de polders Smaalzij en Baarsdijk en wel evenals van de andere 6 polders in het waterschap volgens de hoogte waarop de gronden liggen. Arbeiders Prov. Wegen. Ged. Staten stellen voor het aantal van de arbeiders der Prov. wegen in het ver volg door hen te laten vaststellen. Pensioenbijdragen. In verband ook met de tot nu toe gel dende regeling, stellen Ged. Staten voor geen gebruik te maken van de bevoegd heid om van de bijdrage, verschuldigd' voor den inkoop van diensttijd ingevolge de pensioenwet 1922, voor een vierde deel op de ambtenaren te verhaien, voor zoo ver die nog op 1 Juii jl. in dienst waren der provincie, maar wel voor hen, die toen den dienst verlaten hadden. Verder om voor eigen pensioen 3 pet. en vo or weduwen- en wee zenpensioen 5 pet. af t® trekken, doch voor hen, die op 1 Januari 1923 in dienst der provincie zijn, alleen 5 pet. voor weduwen- en, wieezenpensioen, alles tot een maximum van f3000. Geen toelage. Ged. Staten stellen voor afwijzend bei beschikken op het verzoek van D. J. va® dier Weel te Ri.tthem, eervol ontslagSrï bode ter Prov. Griffie, om hem ook maJ 1 Juni 1923 in het genot te laten van een toelage van f200 per jaar. Op een verzoek van adressant om hem alsnog geneeskun dig le doen onderzoeken, om hem in het genot te stellen van een klein pensioen, Waarvoor hij 10 jaar gestort heeft, rea- geeren Ged. Staten niet. Brag Over de Eendracht. In verband met het desbetreffend ver zoek van de Spoorwegmij. Tholen en West-Brabant stéllen Ged. Staten voorden termijn tot deelneming in de vennootschap Wielke ©en spoorweg van Tholen naar Stavanisse zal aanleggen met overbrug ging van de Eendracht en tot het verlee nen van een renteloos voorschot voor diei brug, te verlengen tot 1 Januari 1924, met dien verstande dat in ieder geval eerst zal moeten worden beslist of soms aan een afdamming van de Eendracht de voor keur moet worden gegeven. Geen, piensiaen-inkoop. Ingevolge dé desbetreffende bepalingen van de pensioenwet 1922 hebben Ged. Staten zich reeds tot de Kroon gewend met verzoek, om voer ambtenaren, die reedsi 55 jaar 'zijn en voor die, welke vroeger! in particulieren dienst waren en nu bij! de prov. Stoomboodienst op de Ooster- Schelde, te worden vrijgesteld van pensi oen-inkoop, omdat die zeer hoog zou zijn en de provincie deze personen beter kan pensionceren volgens de tot nu toe gel dende provinciale verordeningen; zij vra gen nu van de Staten een zelfde besluit te nemen en daarmede hun handelwijze te sanctioneepen. Subsidie autodienst. Ged. Staten stellen voor aan F. Picavet te Nieuw-Namen voor een autodienst Hulst Nieuwt-Namen een sbsidie van f500 per jaar toe te kennen tot wederopzegging, o.a. onder voorwaarde dat de gemeenten Hulst en Clinge te zamien ten minste f 200 pier jaar subsidie verleenen. Gied. Staten adviseeren afwijzend te be schikken op het verzoek van de ver©eni- ging „Sanatorium Zieeland", om voor een bedrag van f 750.000 borg te blijven, welk bedrag de veteeniging kan krijgen door bemiddeling van de Rijksverzekerings bank tegen een rente van 51/2 pet., onder voorwaarde, dat een officieel lichaam als- borg optreedt. De inspectrice voor de volksgezondheid, mevrouw H. Schagen van Soelen, adviseert steun te verleenen aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1