So 37e J aura nn "eerste blad. Zaterdag 18 November 1922 Statea-Oeaeraal. Buitenland. Binnenland. lift Ie Pnrcineie., FBECS'S lEifMEÏÏÏI Kerknieuws. Oit nummer bestaat uit twee bladen tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, zware Zenuwhoofdpijn. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Gejaagdheid. N.V. vh. SCH'JLTE Co„ P ■■•I Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE -7- GOES Bureaux: Langs Vorststraat 68 70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening' No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Tweede Kamer. In de Avondzitting van Donderdag (die van 8 uur tot 's nachts 12 uur duurde) werd voortgegaan met de begrooting van Arbeid. Op vragen van de heeren Snoeck Henkemans, Bakker, e.a. antwoordde mi- nsiter Aalberse, dat hij binnen enkele dagen bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig zal maken een schema met korte toelichting over de unifica- tie van de sociale verzekering. Hij her innerde eraan, dat hij al bij het begin van zijn optreden een herziening van de ver- zekeringswetten-Talma had aangekondigd. Maar zooveel andere punten van zijn program hebben dit bijzondere punt ver drongen, tot het ook in het allerlaatste jaar der vorige regeerperiode rusten bleef. De heer Snoeck Henkemans had den Mi nister in het bijzonder verweten, dat hij de ziekteverzekering eenige jaren geleden niet heeft ingevoerd, maar minister Aal berse herinnerde aan de actie voor het plan-Po'sthuma-Kupers, die oponthoud ver oorzaakte. Nu is daarbij dp malaise ge komen, zoodat de Minister het thans be ter vond om de ziekteyerzekering te la ten rusten tot hij zich over de geheele uniticatie der sociale verzekering (na het jadvies van den Hoogen Raad van Ar beid) heeft kunnen beraden. Dhr Duijs, die, zooals men weet, heele- maal geen voorstander is van het plan Posthuma-Kupers, merkte nog op: „De Minister had in den Ministerraad wat meer op zijn poot moeten spelen. Minister Ruijs zeide, dat men Minister Aalberse heeft moeten smieeken om' te blij ven. Maar dan had hij ook zijn voorwaar den moeten stellen. Laat de Minister de Ziektewet m.11 «laar invoeren zooals zjj daar ligt." De minister bleef echter bij zijn meening om te wachten tot het heele nieuwe stelsel klaar is. Over inkrimping van het aantal Raden van Arbeid werd ook nog gesproken. De minister is er sterk voor en zal in die richting verder gaan, maar hij' moet nog •even wachten totdat er overal een wacht geldregeling is. Al te snel wil de minis ter niet ingrijpen met de opheffing. Hij wil wachten tot het stelsel der sociale verzekering is vereenvoudigd. Komt men tot het stelsel zooals het zich ontwik kelt in een artikel in de N. R. Ct„ dan zal men met 14 a 16 Raden kunnen volstaan. Maar blijft het tegenwoordige stelsel der ziekteverzekering behouden, dan zullen er m'eer noodig izijn. Een mooie 'flater sloeg nog .biji dit debat de R.K. heer Michielsen, Hij had vooral gepleit voor bezuiniging op de Ra don van Arbeid. Hij is 'echter zelf voor zitter van den Raad van Arbeid te Haar lem. De verwachting in politieke krin gen (ook op het departement van Arbeid, JA tot zelfs bij den minister) was alge- ween, dat de heer Michielsen als zooda nig zou bedanken, toen hij tot Kamerlid was gekozen. Maar hij doet het niet. Minister Aalberse heeft hem nu .geant woord, dat zijn voornemen was, den Raad e Roosendaal op te heffen, omdat de ver wachting leefde, dat erin Haarlem een vacature zou komen. Hij zou dan den voorzitter van Roosendaal te Haarlem nebben benoemd. Maaronverhoopt s die vacature niet ontstaan, doen ^bielsen ton het daarmee Gisteren werd eerst een lange serie me e* niet vermeldenswaardige wets ontwerpen aangenomen, Waarna de replie- hervat°Ver staatsbegrootillg "werden Oe verkiezingsn in Engeland. Pnl7f.edige verkiezingsuitslag in Lngeknd is ais volgtUnionisten 341, nationaal-hbera}^ (Liloyd George) 52, betalen (Asquith) 60, labours 141 en -Li wikten. De algemeene verkiezingen hebben 1S, Donar Law de actieve meer derheid gggeven, welke hij voor zijn unionistische regeering zocht. Wftt op den voorgrond treedt, is de groote aanwinst in zetels van de la- urpartn welke vooral merkwaardig n™S<m/Abotland, beginnende in het nl? 1 i'lfsgow-districL en zich over S Reelhet Noorden uitbreidende. Op- erkolijk is ook, dat slechts twee Vrou wen uit. de 33 candidaten gekozen VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG De enorme verliezen totaal 76 v,an Lloyd George's partij zijn even eens voi heteekenis en die verliezen zijn weer het grootste in Yorkshire en in het Noorden. De Asquith-partij heeft .bijna haar aantal verdubbeld. Overal werd abnormaal druk gestemd. Het succes Van de conservatieven is zeer gepronoceerd. Zij hebben te Londen bijna alle zetels veroverd, evenals in'het Zuiden van Engeland en de Oostelijke graafschappen, ter wijl zij zich in de Middenlanden even eens versterkt hebben. Zij hebben Bir mingham en Manchester weten te be houden. In Lancashire hebben zij het land verdeeld met de labours. De toestand in Turkije. De nationale vergadering te Angora heeft een voorstel van Moeslafa Kllie- mial aangenomen, waarin de gerech telijke vervolging wordt geëischt, van den ministerraad en van den sultan. De wijze van toepassing van dit be sluit zal later worden vastgesteld. Een groep Amierikaansch'e kapita listen heeft de Remalistiscihe regeering een voorstel gedaan omtrent den aan leg van spoorwegen en havens, het bouwen van fabrieken, alsmede van een groote moderne stad, die als hoofdstad zou kunnen dienen. Het con- sortorium zou over 12 milliard dol lar beschikken. De regeering heeft een commissie benoemd, om het plan nauwkeurig te bestudeeren. Korte berichten. De Fransche Kamer heeft de behandeling van de begrooting van landbouw voortgezet. Daarbij heeft mi nister Chéron Meegedeeld, dat er mis schien aardappelen gebruikt zullen worden voor de berefding van het broodméel. Te Kaïro zijn twee leiders van de liberale constitutioneele partij, door een groep Jonge Egyptenaren bescho ten. Er werden zes schoten gelost en beiden werden ernstig gewond. De kosten van het leven blijken in Engeland gestegen te zijn van 78 pet. (boven die van den oorlog) op! 1 October tot 80 pet. op 1 Novem ber, ten gevolge van de h'oogere sei- zoenprijzen van melk en eieren. In Holzminden (Duitschland) zijn op de Imiaikt ernstige plunderingen voorgekomen. Daar de handelaars voor de Varkens prijzen vroegen, die den kooplustigen te hoog waren, wierpen deze laatsten zich pp de handelaren en eigenden zich binnen enkele minu ten alle Varkens toe zonder er iets voor te Wetalen. Terwijl de toestand toeneming; van de kolendelving in Duitschland noodig Miaak't, wordt deze in de laat ste dagen -juist bedreigd met vermin dering. Een groot aantal Pooilsclhie hou wers n.l. Verlaat de Ruhrmijnen en trekt naar Noord-Frankrijk. De D'uitsche mijnwerkersbond heeft der regeering verzocht omtrent den eisdh! der Commissie van Herstel tot levering Van 50.000 ton kali niet Izonder toestemming der arbeiders een beslissing te "nemen, daar de Duit- sche landbouw zelf bijna geen kali genoeg heeft. Cuno, Öe Duitsche kabinetsfor mateur, heeft de eerste besprekingen met de partijen gehouden en is daar na naar Hamburg voor de regeling van enkele persoonlijke aangelegen heden vertrokken. Men kan gerust zeg gen, dat alle partijen, de uiterste na tuurlijke uitgezonderd, een welwillen de houding tegenover Cuno aanne men. Als Cuno net ambt Van rijkskan selier op zich zou nemen, zou dit ook in het buitenland een. bijzonder goeden indruk knaken, met name in de Vereenigde Staten, waar hij tot de meest populaire Duitschers behoort. Ook in economische kringen is groote voldoening over de keuze van Cuno. Het geven v;a,n cadeaux in winkels. Op de vragen van het Kamerlid; Braat betreffende het nemen van maatregelen tegen de gewoonte van handelaren om aan de koopers van hun artikelen geschenken te geven, heeft Minister Buys de Beerenbrouck het volgende geantwoord: Naar ide meening Van den Minister behoeft igeen ernstige Vrees te worden gekoesterd, dat uitbreiding Van de ge woonte om hij den verkoop geschen ken te geven, benadeeling van den koop er ten gevolge zal 'hebben. Uit den igard der zaak bestaat de mo gelijkheid, dat dit, in algemeenen zin gesproken volkomen geoorloofd recla,- Memiddel evenals elke andere Min'of Meer kostbare reclame, niet alleen de qualiteit, doch ook de quantiteit van de ten Verkoop aangeboden waar be- invloedt, doch, naar de Minister meent, mag verwacht worden, dat het koopend publiek Met deze mogelijk heid rekening (houdt. Van schade voor den kleinhandel kan in dit verband bezwaarlijk gesproken worden, aan gezien het leveren van artikelen van goede hoedanigheid tegen redelijken prijs nog steeds als de beste aanbe veling Majg worden beschouwd. In verhand piet het bovenstaande bestaat Voor het nemen van bijzondere Maatregelen dan pok geen aanleiding. Allerlei. De Engelsche „Times" geeft een bespreking van de vlugge wijze van lossen van schepen in de haven van Rotterdam en "verklaart, dat eenige reederijen reeds 1 sh. reductie op de vrachten toestaan, indien de lading in Rotterdam wordt gelost. Goies. Gisteravond trad als spreker vooP de vereeniging vo-er Chr. Winterlezingen op ds. II. Brouwer van Heemstede met het onderwerp: „De Opvoeding van den verloren zoon". Ook nu weer was de ruime zaal van het Schuttershof bijna geheel gevuld met eèn schare belangstel lenden, toen de voorzitter der vereeniging, de heer L. Smit, de bijeenkomst Opende door voor te gaan in gebed. Ds. Brouwer, daarna het woord verkrij gend, begon op te merken, dat onze tijd is een tijd van nood. Allerlei redmiddelen worden geprobeerd. Maar men moet niet vergeten, dat achter de feiten geestelijke factoren werken. Vandaar dat gevraagd moet worden naar do geestelijke kracht, die inderdaad onze z.g. Chr. wereld en onze jonge menschen helpen kan. Nu stelt Christus ons voor twee representatieve figuren van Christenen. In den jongsten zoon wordt openbaar de losmaking van het vaderhuis. Zoo zijn er die met, Gods gaven voorzien ver van Hem afzwerven. En hoe wonderlijk handelt nu vaak de hemelsche Vader, die Zijn kind gaan laat om het te redden door de verbreking heen, en zoo toch Zijn kind brengt waar Hij het hebben wil: aan het Vaderhart. - Zoo kan God ook nu nog handelen met de gezonken Chr. wereld. En daarom hebben .wij die Vaderliefde te prediken gelijk ze door en in Christus is geopen baard. Kind'ren als die Vader neemt ook God U aan! In den oudsten zoon zien we den uiter lijk braaf levenden Christen. De regel matige en plichtmatige. Laten we God danken als er velen van ons heel goed mee leven en mee werken op het terrein van Gods Rijk. Helaas, dat deze oudste zoon en zoo zijn er meer heel anders was. Dat wordt duidelijk wanneer de schitte rende liefde des vaders voor hem open baar wordt. Dan blijkt hij de man, die altijd in 's vaders huis, nooit die liefde heeft verstaan. Een slaaf, een loondienaar, geen echt kind! Ongevoelig voor de vader liefde en missend de broederliefde. Weest daarom gewaarschuwd. De vloek der liefdeloosheid is ontzet tend ernstig. Dat dan in den nood van den tijd uitkome, dat de liefde Gods heerscht in uw hart, in uw leven. Daar is wijding, beproefde trouw en door Gods genade ook overwinning. Waar liefde woont gebiedt de Heer den [zegen, Daar woont II ij zelf, daar wordt [Zijn heil verkregen En 't leven tot in eeuwigheid! De talrijke aanwezigen genoten inder daad van deze fraai gestileerde en met den gloed der overtuiging voorgedragen rede van den begaafden spreker. De bijeenkomst werd door ds. Brouwer met dankgebed beëindigd. Na dit tweetal meer theologische lezin gen in dezen winter („preeken", hoorden we enkele critici zeggen) zien we nu met verlangen uit naar eenige lezingen van litterairen aard. In dit verband maken we tmet blijdschap melding van het voor genomen optreden van dr. Callenbach in Jan. a.s. over Revius. Vlissingen. In de gisteravond alhier gehouden vergadering van overheidsperso neel is een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de voorgestelde klasse-indeeling der gemeenten in het algemeen en tegen het in klasse verlagen van Vlissingen in het bijzonder. Vrijdagavond herdacht de Geref. Jongelingsvereen. „Calvijn" alhier eenigs- zins feestelijk 'haar 35-jarig bestaan. De voorzitter, de heer P. Brasser, sp'rak een openingswoord over „Onbreekbare ban den", waarna de jaarverslagen van secre taris, penningmeester en bibliothecaris volgden. Na een onderwerp Gew". Geschie denis „de gemeente te Jeruzalem" 'door S. van Wouwe, volgden 'felictiaties van kerkeraad, Ring Middelburg en Chr. Jon ge Mannenvereen. „Gelijk aan het Mos terdzaad". Een onderwerp Anti-Rev. be ginselen „Van den Heidenschen tot den Calvinistischen staat", door H. B. Wol tering volgde, waarna de avond verder werd doorgebracht Met het houden van een voordrachtenwedstrijd, en enkele sa menspraken, waarvan vooral „Luther op den Rijksdag; te WorMs", een samenspraak die ongeveer drie kwartier duurde, zeer mooi was. Voor afwisseling werden en kele ïiuitsolo's met orgel-begeleiding ge geven. Het was voor de Jongelingen en de vele bezoekers een genotvol en ook nog leer zaam Samenzijn. Kloetinge. Door een vooGoopig comité, bestaande uit de heeren Straub, Houte kamer en Blok, waren de bestuursleden van de alhier bestaande vereenigingen op geroepen tot het bijwonen van een ver gadering op Woensdagavond ter bespre king van plannen om in het bezit te ko men van een verenigingsgebouw. Het bleek dat 17 vereenigingen waren verte genwoordigd. Do heer Straub leidde de bespreking in en deelde den aanwezigen mede dat z. i. er twee wegen waren om dit doel te bereiken, n.l.: Ie. door uit de bestaande vereenigin gen een nieuwe vereeniging te vormen en dan te trachten de bestaande gemeente- herberg te huren; 2e. door aan den gemeenteraad te ver zoeken de groote zaal van de herberg gratis ter beschikking te stellen aan de verschillende vereenigingen tot het hou den van vergaderingen, oefeningen en re- petitiën. De heer Houtefcamer gaf als zijn ge voelen te kennen dat getracht moest wor den in de gemeente een verenigingsge bouw te krijgen dat aan de eischen des tijds zou voldoen. Spr. merkt op dat op vele gemeenten zoo'n gebouw aanwezig is, en daar Kloetinge tol 'de welvarendste gemeenten van Zuid-Beveland behoort, zou het volgens spreker toch wel wen- schelijk zijn, dat het gemeentebestuur van Kloetinge de ontwikkeling van een goed verenigingsleven bevorderde door het bouwen van een flink verenigingsgebouw. (Applaus.) Daar echter de tegenwoordige huurder de gemeente herberg met 1 Jan. 1923 ver laat 'en de tijd te kort is om dit plan ten uitvoer te brengen, werd aan het voor- loopig comité de opdracht gegeven om aan het gemeentebestuur een verzoek te richten om met ingang van 1 Jan. 1923 do beschikking te mogen hebben.over de groote zaal van die herberg. (G. Crt.) Koudekc-rke. tn het raadsverslag zijn )enkele fouten ingeslopen. Door Ged. Sta ten is niet goedgekeurd het raadsbesluit inzake het afstaan van een gedeelte der openbare school. Ook zal met aan een vereeniging maar aan de Kroon verzocht worden een bedrag van f 1200. Schoondijke. Gistermorgenvergaderde do Raad. Afwezig de heer J. M. Risseeuw. Door Gedep. Staten is de gemeentereke ning over 1921 goedgekeurd. Overeenkom stig de aanwijzingen van Gedep. St. werd de verordening op den keuringsdienst ge wijzigd, 'eveneens de politieverordening. Nu kwam aan de orde de bekende circu laire van Gedep. Staten ten aanzien der salarissen van burgemeesters en ontvan gers. Na eenige bespreking werd besloten Gedep. voor te stellen de jaarwedde van den burgemeester te handhaven volgens de oude regeling, terwijl voor den ontvanger accoord zou worden gegaan met de nieuwe regeling. Beide besluiten werden genomen Met 4 tegen 2 stemmen. Met het oog op de hoe langer hoe kleiner wordende ruimte op de algemeene begraafplaats wordt be sloten tot uitbreiding hiervan over te gaan. Oostburg. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad voltallig. Tegen afschaffing veemark ten te Rortgene en Clinge, paardenmarkt van Axel in Januari en Mei, en jaarmarkt te Zaamslag bestaan geen bezwaren. Voorts is ingekomen een verzoek van de dames-gynmastiekvereeniging om voor haar oefeningen gebruik te mogen maken van het Beursgebouw; van mej. M. A. W. Corlvriendt, gediplomeerd coupeuse, te Montfoort, om de Beurs te mogen gebrui ken, gedurende zes weken, iedenen Dins dagmiddag riari) 1 tot 3 uur. Beide verzoe ken worden ingewilligd, onder eenige voor waarden. Van de Industriëele Maatschappij „Mabeg" was de balans en verlies- en 'Ab 0 n n em e ntsprlja: Per 3 maanden, franco per poat, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertelfllën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. pes- poeder S cent, Per docs a 25 stuks f 1.70. per koteer 60 cesst, Verkrijgbaar voor engros MIDDELBURG!. winstrekening over het boekjaar Juni 1921 tot Juni 1922 ontvangen, waaruit bleek, dat de exploitatie der gasfabriek een niet onbelangrijke winst had afgeworpen. In' de commissie van toezicht op het midd. ond. werden herbenoemd de aftredende heeren dr C. Preij en J. Te Clercq. In behandeling kwam thans de bekende circulaire van Ged. Staten ten aanzien der salarisregeling van burgemeesters en ontvangers. Een der wethouders zeide, dat Ged. Staten trachten van de omstan digheid gebruik te maken dat de wet den benoemingstijd van een burgemeester op 6 jaar heeft gesteld. Wanneer men nu be denkt dat de wetgever deze benoeming op termijn, om geen andere reden heeft in gevoerd dan om de gelegenheid te ope nen tot onderzoek naar ae meerdere of mindere geschiktheid van den aftreden den burgemeester, en absoluut niet om den nieuw te benoemen titularis een ge voelige salarisvermindering te geven, acht spr. deze nieuwigheid van Ged. niet al leen onbillijk maar ook indruischend te- gein de bedoeling van den wetgever. Wat voorts bet argument, van Ged. betreft, dat het werk van een burgemeester min der zou zijn dan dat van een secretaris, zou spr. willen vragen, of dit nu pas zoo is, daarbij herinnerend aan de omstandig heid, dat er een tijd geweest is, waarop Gedep. van oordeel waren, dat een secre taris in geen geval een hooger jaarwedde piocbt genieten dan een burgemeester. Er. is 'n geroep om bezuiniging, maar jammer acht spr. het, .dut hoogere colleges die willen opleggen aan lagere en aarzelen me# zelf het voorbeeld te geven. Nu Ijjkt SpT. het voorstel van Gedep. te eenzijdig om instemming te kunnen verdienen. Met zes tegen één stem werd besloten Gedep. te verzoeken de bestaande regeling voor de burgemeeslersjaarwedden te handhaven. Ten aanzien van de voorgestelde wijzi ging in de jaarwedderegeling der ontvan gers besloot men met vier tegen twee stemmen de nieuwe regeling te aanvaar den. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Polsbroek J. van Amstel, cand. te Zeist; te Vriezenveen A. J. Wormgoor te Alblasserdam. Bedankt voor Iiallum door G. H. Steijn te Winterswijk; voor Ter Aar door S. C. v. Wijngaarden te Mastenbroek; voor Staphorst door J. G. Dekking te Resteren. Geref. Kerken. Bedankt voor Oostburg door C. M. Hui- zenga te Hoogersmilde. Goes. Donderdagavond heeft bet kiescol lege van de Ned. Herv. Gem. herbe noemd den aftredenden ouderling! Jacs. de Graaff en in de vacature van den lieer v. d. Wart, die bedankt had, geko zen den heer I. Wessel Iz. Herkozen werden de aftredende Diakenen de heeren A. de Bruijne en J. A. Flink. Het graf van John Bunyan. John Bunyan, de schrijver van „Chris- tenreize". stierf in 1688 ten huize van zijn vriend Strudwick te Londen. Hij werd op Bunhill Fields begraven en er ver liep een halve eeuw voor zijn naam op het graf wérd vermeld. In 1862 werd er een inschrijving gehouden voor restau ratie van het graf. Er werd toen een monument pp geplaatst, dat echter in de laatste zestig jaar sterk verweerd is. De Free Churches hebben thans het monu ment doen herstellen, dat dezer dagen plechtig is onthuld. Geen reaktie. Hier en daar worden in onze kerken stemmen verno men of men de afgeschafte koliekten voor den eeredienst maar weer niet zal invoeren. Soms wordt er ook een accoordje ge troffen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1