Olmenboo or 95 cenl N© 318 Donderdag 2 November 1922 37e Jaargat; «r Fraaklin en zes Bflitealail goed beklants Sodesad pohten voor 7 jarei SOUWLAND Bijverdienste. iming van Waschstelli vouwbare Kinderstoeleg KLEIN WARENHUIS" ens van e koop bij inschrijving it vierjarig Hakhout, zesjarige bruine Merriej aftands zwarte Merrie eori Werkpaard) )n Handknecht gevraag] I ongehuwde Knecht en IJ FEUILLETON. BINNEN IJZEREN MUREN ntvangt men 12 pond Cacao net 2 pond Suiker bij rERBEEM go ge 'ersonen die bereid zijn I agent op te treden voor goedkoopste geïllustreerde istelijke weekblad, (10 ets. week) kunnen zich een I me wekelijksche terugkee ide bijverdienste verzeke. Alleen personen die be jzen van soliditeit kunnen strekken komen in aan- rking. Brieven aan de Uitgevers- atschappij E. J. BOSCH n te Baarn. E NOORDSTR. - MIDDELBUBi nd ter overname aangobode: en ruim bestaan oplevert, res A. C O R B E IJ NTraJ 1 G 92, Middelburg. die 10 PAKJES SODA 1 ontvangt als cadeau etl htige nikkel TabaMotl \l ERBEEM GOES ezand,in den Nieuwen Kraaiei r, aan den Korten Dwarswtf 2 H.A. 24 A 50 cA pacht bij D. Remijnse tot ij n aogst dezes jaars. ichtingen te bekomen ris PILAAR, bij wien de i jvingabriefjes moeten wordsl everd vóór of op den 7 ïj >er a. s. koop bij ifischrijvitt! ide op de hofstede „Zemphoill iet station Noord-Kraaijert, If id door J. SAN DEE, door m| ïtingen worden verstrekt, jetten in te leveren vóór mber a s. ten huize van I UCASSE te Goes. contant geld, van Gezuitlj AL te Kapelle, ende in het wissclienbost len Wemeldingschen rintwei n wijzing en inlichtingen f men bij den heer M. STAAI apelle. iefjes vóór of op Zaterd| ovember a.s. tot 's middaj mr ten kantore van Not) VAN DISSEL te Goes, TE KOOP: J. DE RIJKE, Wissekerlj TE KOOP: 16 jaar, bij P. MINDERHOll tekerket^ TE KOOP: alfvaarzen, rekening MJ !8 Dec. en 1 wette Vaars,! LIEVENSE Lz., WestkaR H. Landb.ü Te koop: Kantdij en, Ribben, Vlotdelen, MestputpM ~e Mestputplanken van 4-®l lierwagen, Pulpwagen, enz. W1 IPPER, Seisstr., Middelburg. TE KOOP: rigdaaime B 94a. egen Mei C. POLDERMAN, Bigge^f Met Maart gevraagd dres: A. J. NIJSSEN, gel, Goes. [evrouw LA BRAND ïn bij Middelburg) vraag11 (ecember eene nette Dienstbode' Drukkere-Explollattea ■0OSTEKBAAN fc LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goea Tel.: Redactie no. 11Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. BS/kantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 yERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 P r ij s der A d v e r t e n 11 n I4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. pui Be De aanstaande verkiezingen. De periode der Zomerrust is voor onze kiesvereemigingen voorbij. Thans hebben zij zich voor te bereiden op de verkiezings actie voor de Provinciale Staten. De verkiezing (candidaatstelling) 'heeft ïaats den derden Dinsdag in Februari, stemming volgt dan in April. Het 'is daarom noodig dat de kiesver enigingen ten spoedigste vergaderen, de vacante plaatsen in 't Bestuur aanvullen, de leden van 't Centraal bestuur aanwij zen, of afgevaardigden benoemen naar de Centrale vergadering, de kas opmaken, en de gelden afzonderen, welke de afgevaar digden aan den penningmeester der Cen trale op de Centrale vergadering hebben ter hand te stellen; bovenal maatregelen te treffen om de achterstallige schulden te voldoen. Natuurlijk hebben de afgevaardigden de noodige voorstellen of vragen, welke ter Centrale zullen worden aangeboden, van wege de plaatselijke kiesvereenigingen, voor wat elks kiesvereeniging aangaat, be hoorlijk te formuleeren. Het moderamen van elke Centrale zal, naar wij verwachten, wel binnen enkele dagen de kiesvereeniging oproepen. Zaterdag is het Volle Maan; dus zal Y het beste zijn, reeds de volgende week te vergaderen. S. D. A. P. en N. V. V. De S. D. A. P. en het NedeHandsch Vakverbond zijn feitelijk één. Het is menigmaal ontkend, maar thans is het in het Volk openlijk toegegeven. „De vroegere formulede S. D. A. P. werkt op politiek, het N. V. V. op vakter-; rein, voldoet niet meer, aldus lezen wij in htet Volk, aan de realiteit. Er is een nieuw terrein van gemengd economisch- politieken aard geschapen, waarop beide organen hebben te werken, elk met zijn eigen verantwoordelijkheid. Deze behoefte te vereenigen met het. belang der gansche strijdende arbeidersbeweging aan samen werking en eenheid van politieke gedrags lijn, is het groote vraagstuk, waarvoor deze nieuwe tijd beide lichamen plaatst." En na dit geconstateerd te hebben spreekt de heer Troelstra er zijn blijd schap over uit dat van beide zijden op een-innige samenwerking wordt aange stuurd. Nog eens, wat hiel' gezegd wordt is niet iets nieuws. Het beweren dat de S. D. A. P. op po litiek terrein werkt en het N. V. V. zich alleen op vakterrein beweegt is altijd in strijd geweest met de waarheid. Toch kan het geen kwaad dat het hier nu openlijk wordt toegegeven. De mannen van Chr. beljjdenis, die zich scharen bij het N. V. V. zijn nu op nieuw gewaarschuwd, dat zij door dat te doen volgen het vaandel van de S. D. A. P. Willen zij dat? Mogen zij dat? Of is hun plaats in de. Christelijke vakorgani satie! '(N. Leidsche.) Geloof. Wie meent, dat het Christelijk geloof ■jeeneTlei invloed heeft op onze opvat ting van de maatschappij, van de over heid, Tan de verhouding tusschen die beiden, toont daarmede, dat hij zelfs de allereerste beginselen van dat geloof nog niet kent. Het geloof dat niet het toeval, maar Re* verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhand al. 18.) Zij ging dadelijk naar boven om zich klaar .te maken en het duurde niet lang, of mevrouw De Salmy verscheen. Ik wist, oat Leo Nina ongaarne in haar gezelschap zag- Natuurlijk liep het gesprek over den oorlog en Alphonse debiteerde, onder het opkrullen van zijn sierlijke snorren heel wat onzin, alsof alle machten op aard en "m den hemel gezauienlijfc ten dienste waren ran het oppermachtig Frankrijk. Uit schijnen nietige, dagelijks voorko mende dingen te zijn, waarbij ik voel te lang stilsta; maar uit een kleine zaadkor rel komt de volle aar en op dat oogenblik was Nina bezig met zaad te zaaien, dat ons later een rijken oogst van bitter en vruchteloos berouw zou doen inzamelen. Helaas, ik deed er aan mee. Mevrouw De Salmy werd ongeduldig, daar Nina zoo lang wegbleef, en eindelijk verdocht moeder mij naar bóven te gaan en haar tot spoed aan te sporen. Het de mogendheid van God den Almachtige deze wereld en al wat zich daarop beweegt in het aanzijn heeft geroepen, sluit in zich de belijdenis dat Hij ook voor de mensche- lijke maatschappij wetten en ordinantiën hee'ft ingezet., die niet straffeloos kunnien worden terzijde gesteld. Ook te bezuinigen. Den löeu October 1921 werd de laat ste wijziging beëindigd van de leerplicht wet. Een der belangrijkste wijzigingen in deze wet aangebracht vorig jaar is wel de in artikel 3 omschreven bepaling. Daarin toch is opgenomen de verplich ting tot schoolbezoek gedurende 7 jaren. Tot den dag, waarop voormelde wijziging tot stand kwam was de verplichte^ school tijd over zes jaren bepaald. Op zichzelf bevat de nieuwe wetsregel veel dat hartelijk kan worden toegejuicht, doch nu deze maatregel niet alleen staat, wijl er tal van andere nuttige en ten, deele ook noodige bepalingen niet kunnen worden getroffen of moeten worden terug genomen vanwege de aan de uitvoering verbonden financieele gevolgen, nu dient rijpelijk te worden overwogen. Heeds de Minister van Onderwijs zelve voorzag groote moeilijkheden dit was najaar '20, voorjaar '21 inzake groo- tere behoefte aan lokaliteiten en leerkrach ten. Niet alleen dat deze beide factoren berekend, werden, ook de financieele fac tor als zoodanig is door den Minister onderworpen aan een beschouwing. In verband met de wenschen tot acht jarigen leerplicht, merkte de Minister van Onderwijs in de Memorie van Antwoord op, „zou het financieele bezwaar zich natuurlijk nog in veel s terker mate doen gevoelen dan bij de uit breiding met één jaar". Erkend werden dus de geldelijke be zwaren ten aanzien van den zevenjarigen leerplicht. Wij willen vragen of deze be zwaren na ruim een jaar nadat ze waren onder de oogen gezien, niet nog belang rijk zijn toegenomen. Het gaat toch niet aan om, nu aller wegen moet worden getracht tusschen uit gaven en inkomsten evenwicht te ver krijgen, millioenen meer uit te gevten voor iets wat we nog niet hadden, te minder omdat wij voorshands zullen moeten mis sen wat ons aanstond. Wij kennen een kleine gemeente, waar alleen ten. behoeve van de vereischte ruimte pl. m. f17.500 zal moeten worden verbouwd. Reken nu nog de kosten hier voor uit breiding personeel zoo gering als de wet toelaat en dit enkele cijfer kan een denk beeld geven vpn wat op dit gebied te wachten staat. Zoude hier inderdaad niet te bezuini gen zijn? Wachten op tien dageraad. De Standaard wijdt een interessant arti kel aan de Kabinetswisseling in Enge land en de gevolgen daarvan voor het doodzieke Europa. Veel gegevens om een oordeel uit te spreken'heeft men niet en die er zijn, zijn tegenstrijdig van aard. Bonar Law's brief in de Times, tijdens het Oostersche geschil, wees heen naar een neiging om tegenover Frankrijk de was iets ongewoons voor Nina lang met haai- toilet bezig te zijn, zij was zoo vlug met alles. Ik ging met tegenzin. Ik' was niet in de stemming om vriendelijk en bedachtzaam de reden van haar dralen op te sporen. Toen ik binnenkwam vond ik haar eerst half gekleed op een stoel zitten met nog onopgemaakt haar. Zij keek op toen ik de deur opende en op koelen toon uitriep: Maar Nina, zijt gij nu nog niet klaar? Mevrouw De Salmy wordt ongeduldig over het lange wachten. Zij zag mij een oogenblik aan met een zonderling smeekenden blik, zooals ik wel eens gezien heb bij een gewond, lijdend dier. Eén woord van mij, "één teedene, medegevoelende blik zou ons beiden menig uur Van bitter berouw bespaard hebben. Maar ik gaf noch het ©en noch1 het ander. Mijn hart was vol van toorn en bitterheid over de droefheid Leo aangedaan. Ik ant woordde dus koeltjes: Kan ik n ook hel pen, Nina? Gij hebt geen tijd te verliezen. Ach, wat zou ik een paai' uren later niet hebben willen geven om anders gehandeld te hebben. Zij sprong haastig op, sloeg mijne hulp af ©n volgde mij weldra naar .beneden.. Zij zag snel de kamer rond, toen zij bin nenkwam, maar Leo was nog niet terug gekomen, toen ging zij naar de kanapé 'en fluisterde moeder ietts in. Mevrouw De Salmy nam juist afscheid van mij met hare tengels wat strakker aan te halen, maar Lord Derby gewezen gezant in Parijs en warm voorstander der Entente kroeg een invloedrijke plaats in zijn Ka binet. Daarentegen is de Daily Mail meer Fransch soms dan de Fransehen zelf weer koel in de verwelkoming vain het Kabinet, al motiveert het blad zijn houding met het oog op het Nabije Oosten en Mesopotamia en niet op de te verwachten houding tegenover Frankrijk. Veiliger dan hierop te letten gaat men dan ook wellicht, indien men allereerst acht slaat op de oorzaken van Lloyd George's aftreden. Deze waren vooral: be zorgdheid voor de schatkist en dus vrees voor nieuwe verwikkelingen, die geld kon den kosten en gekwetst gevoel van Brit- scbe eigenwaarde over de politieke neder laag tegenover Turkije en Frankrijk gele den. Daaruit laat zich dan met eenigen grond van waarschijnlijkheid afleiden, dat de Engelsche buitenland sche politiek in de naaste toekomst een meer gereserveerd karakter dragen zal. De neiging om regis seur van het politieke leven der géheele wereld te zijn, is stellig bij Bonar Law niet aanwezig en Lord Curzon is te veel aristocraat om er behagen in te kunnen scheppen aan den weg te timmeren. Toch zegt dit alles nog niet veel voor het voornaamste vraagstuk: de verhou ding tot Dnitschland en met name het standpunt ten aanzien der herstelkwestie. Onmiddellijke verbetering daarin kan men van het nieuwe Engelsche Kabinet niet verwachten, maar de voorwaarden tot verbetering zijn o. i. wel aanwezig. Tot beden waren het vooral de ver stokte conservatieven die hards ook op dit punt die een mildere politiek verhinderden. Maar, zooals het ten onzent ten slotte' een liberaal Minister was, die het nieuwe artikel 192 der Grondwet in veilige haven bracht, zoo zal het ook een Toi'y-ministerie zijn, dat in het vraagstuk der schadeloosstellingen den weg naar iets beters vinden zal. Alleen zulk een Minis terie kan de critiek in eigen kring tot zwijgen brengen en van de oppositie zul len rij geen last hebben. Alleen een echt Tory-ministerie zal kracht genoeg bezitten om te doen wat hier te doen valt. De anderen wilden wél, maar konden niet. Deze willen nog niet, maar straks zullen ze willen en dan ook kunnen. Alleen maar, de nood is zoo dringend. Een lang uitstel beteekent een steeds die per wegzinken. Eigenlijk is oogenblikke- lijke hulp noodig. Maar die juist schijnt ons nog niet te wachten. Wanneer alle le den der herstelcommissie Brandbury's waren, dan zou Europa er heel wat beter voorstaan. Maar dat, is zoo niet en zelfs een Tory-kabinet kan dat niet dadelijk be werken. Evenmin als liet- in een hand omdraaien van Po in care - la - guerre een Poincaré-la-paix kan maken. Daarom blijft het voor Europa voor alsnog een wachten op den dageraad. Die is er nog niet, maar de haan heeft ge kraaid. Noodweer. Boven Brive-la-Gaillarde (Frankrijk) heeft een ontzettend onweer gewoed. Er woei een felle wind en in korten tijd lag de grond met een dikke laag hagelsteenen bedekt. Later loste de onweersbui zich op in een geweldigen regen, die den rijksweg onder water zette en de voorstad Cardinal deed onderkropen. In het dorp Ussac vie len hagelsteenen zoo groot als eieren. gewone rederijkheid, maar toch h'oordel ik moeders antwoord op Nina's gefluister: Neen, lieveling, neen. Ik vind het heel goed dat gij gaat. Leo zal vandaag nog wel blijven. Ik was alleen maar bang, dat gij niet intijds terug zoudt zijn om af scheid te nemen, maar hij zou stellig al thuis geweest zijn, zoo hij bevel had ge kregen voor de afreis. En gij hebt immers zoo verlangd om te gaan? Toen begreep ik, dat zij naar een laat ste verontschuldiging gezocht had om thuis te blijven en mijn hart klopte pijnlijk snel. Zij zag er allerliefst uit. Hare oogen straalden en een frissche blos kleurde haar wangen. De eenvoudige, maar zeer gra cieus© witte japon met lichtblauwe strik jes deed haar tenger figuurtje op het vooideeligst uitkomen. Zij had violetkleu rige oogen en het fijne teint van hare moeder, een lersche schoone, geërfd, en bezat tevens de regelmatige gelaatstrek ken en de bevallige schoonheid, waarvoor de vrouwelijke leden van de familie De Lucheux altijd beroemd waren geweest. Ik had baar nog nooit zoo opgewekt en aardig gezien als nu, en toch, toen zij zich bij de deur omkeerde met een vroolijk tot weerziens! zag aij mij met diezelfden smeekenden blik, met die uitdrukking van onderdrukte smart aan. Ik zon wel alles hebben willen geven om bet laatste hailunr terug te roepen, maar het was te laat. Te laat! Ik heb dikwijls gedacht, dat Grooten last ondervond de stad. Brive, daar door de overstroomimg ook de bron nen voor de watervoorziening waren on- dergeloopen. De tuingroenten zijn geheel vernietigd. De schade is aanzienlijk. De herstelcommissie te Berlijn. De eerste besprekingen op het rijks- ministerie van financiën met de leden der herstelcommissie hebben natuurlijk nog geen belangrijk resultaat gebracht. De rijksregeering heeft materiaal ovfer den economischen toestand van Duitsch- land. uitgewerkt en heeft een deel daar van aan de herstelcommissie overhandigd. Het door de rijksregeering uitgewerkte plan tot financieel herstel verlangt een moratorium op langen termijn met een bin- men- en buitenlandsche leening. Boven dien is men van Duitsche zijde van mee ning, dat voor alles de herstelsom moet worden vastgesteld. Krassin. Krassin, die voornemens was geweest dezer dagen zijn verlof in Italië door te brengen, heeft zijn vertrek uitgesteld en blijft voorloopig, in elk geval nog een week, te Berlijn. Het schijnt, dat de ver traging van het vertrek in verband staat met dé fascistische staatsgreep en het is zeer wel mogelijk, dat Krassin het thans veiliger zal vinden in het geheel niet meer naar Italië te vertrekken. Een humoristisch woord. Lloyd George en Lord Birkenhead zou-» den een dezer avonden een feestmaal van de Londen Press Club bijwonen en er re devoeringen houden. Zij waren echter ver hinderd, en in Lloyd George's plaats sprak Lord Riddell, die naar men zich herinnert op tal van conferenties in de afgeloopen jaTen als bemiddelaar tusschen de gede legeerden en de journalisten is opgetre den. Lord Riddell stak den draak met de tallooze speeches, die de laatste dagen in Engeland zijn afgestoken en hij zeide dat Lloyd George hem eenige notities had meegegeven van de rede, die hij had wil len honden. De heer Lloyd George was voornemens te zeggen, zoo verklaarde Riddell, dat hij zeer getroffen was door de ontvangst hem bereid (gelach). Deze oase, zoo had dé oud-premier willen vervolgen, in de woestijn van het politieke leven her innert mij aan de heuveltoppen in mijn geboorteland, overdekt, met eeuwigte sneeuw! Klaarblijkelijk was de ontroering hem te machtig geworden, want zijn schrift werd onleesbaar De nood in Rusland. Het Nansen-comité te Genève deelt mede Dr High, lid van de volkenbondsafdee- ling voor de epidemieën, zegt in een tele gram van 18 October nit Moskou, dat de toestand zoo ernstig is, als men in het begin van den zomer niet had gedacht. Hongersnood en epidemieën heerschen in de gouvernementen Zaporesj, Nikolajef, Odessa en Cherson. Typhus heerscht al om en er is geen enkele maatregel ge nomen om deze epidemie te bestrijden. De autoriteiten beschikken zelfs niet over voldoende levensmiddelen om haar eigen ziekenhuizen daarvan te voorzien. Men denkt, dat tegen het midden van No vember de voorraden levensmiddelen uit- gteput zullen zijn en dat dan meer dan 2 millioen personen honger zullen lijden. In het gebied van de Wolga zal een millioen ton graan tekort zijn. Volgens alle berich ten der buitenlandsche missies zal de te laat, en nooit meer, de woorden zijn, waarin men alle menschelijke droefheid kan samenvatten. In het eerste echteil ligt de diepste smart besloten. De diepste omdat de grondtoon wroeging is, het slot akkoord vruchteloos berouw. Te laat voor het woord, den handdruk, den blik1, de daad, waar nooit meer de gelegenheid voor zal aanbreken. Ach, wie, die reeds een. groot gedeelte van den aardschen pel grimstocht heeft afgelegd, kan ei- op te rugblikken zonder overal grafheuvels te zien boven doode verwachtingen en be graven gelegenheden, terwijl telkens weder de droeve klacht zich doet hoóren: Te laat, te laat! Is het te laat in aardsche din gen reeds zoo bitter, wat zal dan het te laat met betrekking tot de eeuwigheid zijn. Wat moet wel door de ziel gaan van den wanhopenden klopper aan de gesloten deur der hemelsche bruiloftzaal? Toen het rijtuig wegreed, keerde ik mij langzaam en droevig af van het raam. Mijn hart was zeer bezwaard en die last zou in verloop van tijd bijna ondraaglijk worden. Die lieve Nina, zeide mama. Zij dacht, dat ik haar liever niet zag gaan en wilde daarom thuisblijven: maar ik weet wel, dat zij zooveel van de bosschen houdt, zlij, die buiten geboren en opgevoed is. Ik wist echter zeer goed, dat Nina haar sterk verlangen om naar Meudon te gaan, grootendeels daarom zoo onbewimpeld had hongersnood in dit gebied binnen drie maanden algemeen zijn. Mussolini „in ©ere hersteld". De Zwitsersche bondsraad heeft het be vel. waarbij Mussolini destijds het verblijf in Zwitserland werd ontzegd, in verband, met zijn benoeming tot premier, geannu leerd. Ter toelichting van dit bericht wordt er aan herinnerd, dat Mussolini indertijd stee- nendrager te Genève is geweest en toen wegens bedelarij en landlooperij over de Zwitsersche grens is gezet. En dan nu eerste minister! Inmiddels heeft „mijnheer" aan Poin- caré en Bonar Law telegrafisch bericht van zijn benoeming tot minister-president gezonden. Hij weet wel hoe 't hoort! Mislukt. Te Dublin is Dinsdag een gedurfde, doch' mislukte poging gedaan om Oriel House, het hoofdkwartier van. de politie- recherche, in de lucht te laten vliegen,, Onder de fundamenten waren vier mij nen gelégd, die tot explosie moesten wor den. gebracht door een electrische batterij, welke op eenigen afstand was aange bracht. Er kwam echter slechts één mijn' tot ontploffing en de aangerichte schade was gering. Onmiddellijk na de explosie werd liet gebouw aangevallen door lie den met bommen en revolvers. De aanval werd afgeslagen. Er zijn enkele gekwet sten; drie personen zijn in hechtenis ge nomen. Korta berichten. Eenige dagen geleden is overleden. Isaac Guggenheim, de rijke koper-mag naat te New-York. Thans blijkt, dat hij een fortuin van meer dan acht millioen pond sterling heeft nagelaten. In de kolenmijnen van Lepény bij Klauseaburg heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij vermoedelijk honderden ar beiders zijn omgekomen. In Fransche kringen schijnt men te vreezen, dat de Turksche nationalisten op de a.s. vredesconferentie moeilijkheden zullen doen ontstaan. Ook vreest men, dat Khemal Pacha naar Constantinopel zal oprukken. Ex-koningin Sofia van Griekenland beeft van Luik uit een bezoek gebracht aan haar "broer den ex-keizer te Doorn, en is na 'terugkeer te Luik naar Parijs gegaan om haar man ex-koning Constan- tijn te ontmoeten. Men verneemt, dat Lloyd George! deze week een uitnoodiging heeft ont vangen om een aantal lezingen in de Ver» Staten, te houden. In geval de verkie zingen te zijnen nadeele uitvallen, zal hjj1 waarschijnlijk het aanbod aanvaarden.- In Poplar (Engeland) deden zich ne gen nieuwe gevallen van kinderpokken! voor. De Figaro vermeldt met groote be wondering, dat er te Dome een boerin van vier-en-negentig jaar gestorven is, die acht-en-negentig kinderen kleinkinderen en achter-kleinkinderen nalaat. In Engeland openbaart zich een toe nemende spanning in verband met de a.s. verkiezingen, waarvoor Zaterdag de lijs ten moeten worden ingediend. De aan vankelijk getroffen schikking betreffend»: •Samenwerking tusschen conservatieven en' nationaal-liberalen schijnt verre van ze ker. Lloyd George, die te Bristol zou spreken, is plotseling ongesteld geworden. te kennen gegeven, omdat Leo gezegd had, dat hij niet van mevrouw Die Salmy en haar zoon hield. Zij had er dan ook) alleen in zijn tegenwoordigheid over ge sproken. Laat in den namiddag kwam Leo thuis. Eén blik op zijn gelaat zieide ons alles. Verscheidene regimenten, waaronder ook! het zijne, hadden last gekregen den vol genden morgen te vertrekken. Lee vraag de niet naar Nina en in den loop van den avond deed mevrouw De Salmy ons weten, dat Nina den nacht over zou houden. Weder ontstak mijn hart van verontwaar diging en deed mij bijna den indruk van dien angstigen blik vergeten. Toch was dat niet billijk; want ik kende mevrouw De Salmy en had kunnen bedenken, dat Nina naar alle waarschijnlijkheid niet veel stem in de zaak gehad zou hebben. Den volgenden morgen vertrok Leo reeds vóór acht uur. De laatste woorden waren gesproken, de laatste afscheidskus was gegeven, de laatste zegebede gefluis terd. Mama was kalm, en haar zachte, hel dere stem beefde niet, toen zij zeide: God en de Heilige Maagd mogen u behouden en over u waken, mijn eigen lieve zoon; maar de plechtige ernst, waarmede zij dit zeide, sprak van eene zóó diepe smart, dat onze tranen daarbij vergealeken niets waren. I (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1