DE ZEEUW Binnenland. TWEEDE BLAD. Leestafel. feuilletonT" binken ijzeren muren VAN ZATERDAG 28 OCT. 1922, No. 24. GEEN ZEGELS PLAKKEN MEER? Bekend is, dat ons volk nog niet dweept met het plakken van zegels op rentekaarten en dat nu tajna reeds 3 jaren lang, dan van de eene, dan weer van de andere zijde daartegen wordt geprotesteerd Vooral in de tijden voorafgaande aan de verkiezingen was men er druk mee, al ware het dan, dat dit pak kend verwijt tegen de sociale verze keringswetgeving in zijn uitwerking eeniaszins getemperd was door de mededeeling van Minister Aalberse, dat hij er over dacht het plakken af te schaffen. In zijn Eerste Kiamer-rede heeft Prof. Diepenhorst fijntjes opgemerkt, dat het zegeltjes betalen waarschijnlijk grooter oorzaak van den tegenstand is dan het zegeltjes plakken. 't Is niet om te kort te doen aan de oorspronkelijkheid van des profes sors rede, dat ik er even op wijs, dat zelfs reeds bij de behandeling der In validiteitswet in de Tweede Kamer, dus in 1913, is opgemerkt, dat het zegels koopen minder gewild zal zijn dan het plakken zelf, maar om de •aandacht er op te vestigen, dat er bijna niets tegenwoordig tegen de Inva liditeitswet wordt laangevoerd, dat met reeds te vinden is in de stukken dei- Tweede Kamer 1912/1913 en dat toen reeds verdediging is gevoerd van wat nu telkens wordt aangevallen. Er is ook ten deze niets nieuws onder de zon. Talma's wet kent ook de betaling in geld in plaats van met zegels. Maar ze werd tot hiertoe niet. toegepast. Minister Aalberse heeft in de Memo rie van Antwoord op de Begrooting 1922 van Arbeid aan de Tweede Ea rner opgemerkt: „Bij onderteekende is het denkbeeld in overweging om de Invaliditeitswet zoodanig te wijzigen, .dat de rente- kaarten en ide betaling der verschuldig;- de premiën door het plakken van ren tezegels komen te vervallen. De om standigheid, dat, gelijk in het Voor- loopig Verslag terecht is opgemerkt, straks na de invoering der Landbouw- ongevallenverzekering zoo goed als alle werkgevers loonlijsten zullen heb ben aan te houden, zal wellicht kun nen worden benut om tot een meer eenvoudige wijze van premiebetaling voor de Invaliditeitsverzekering te ko men. Intusschen meent ondergeteeken- de er ter vermijding van mogelijk mis verstand reeds aanstonds de pandacht op te moeten vestigen, dat voor vo renbedoelde verandering .in het stel sel van premiebetaling meer noodig zal_ zijn dan slechts een kleine wij ziging van het loonlijstformulier". Terwijl bij de mondelinge behande ling de Minister zeide: „De heer Van der Feltz sprak over het zegeltjes plakken en zag met ge noegen, dat ik bezig was daarvan af te komen. Hij schrok echter van de mededeeling, dat dit niet kan geschie den door een enkele wijziging van de loonlijsten. Als de zaak inderdaad zóó eenvoudig was, was ik er veel eerder toe overgegaan. Wij kunnen van het zegeltjes plakken alleen afkomen door een totale wijziging van de Invalidi teitswet. Wil men er pf karnen, waar ik ook voor hen, dan tooet het geheele stelsel van de wet een grondige her ziening ondergaan en moet een een- neidsrente worden ingevoerd. Men is daarmede op het Departement bezig en daarover zal dan net advies wor- van Sdd^ VaU den H°0gen Raad De Minister is dus niet voornemens gebruik te maken van de gelegenheid Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 10.) De grauw© dageraad begon reeds aan te breken, voordat ik, nog steeds even ontrust van gemoed, den slaap kon vat ten. Kon ik er wel op rekenen, dat die ,,fi u ™dige heiligen daarboven zich au tonne ongestoorde rust zouden opma- medelijden te hebben met mijne on ust? Als de smetten en het bederf, oor aardsche hartstochten en gevoelens veroorzaakt, verdwenen waren dooi' het routerend vuur, zouden dan ook de her innering van ©n het medegevoel met aard sche zorg en droefheid niet hebben opge houden te bestaan? Maai- al was dat niet zoo, dan kon er nog wel een ander be zwaar zijn. Hoevelen riepen in dezen nacht wel hunne hulp in, velen, die er misschien nog jneer behoefte aan hadden 'dan ik. ■tioe menigeen toch moest verscheiden© oners leggen op het vreeselijk oorlogs altaar, terwijl ik, wij, er slechts één te brengen hadden. Zou het echter niet mo- ceiijk kunnen zijn, dat het brengen van die de tegenwoordige wet biedt. Hij overweegt een totale wijziging der wet en komt daartoe waarschijn lijk, om de controle op de rentekaarten te besparen. Want die controle is nog al omvang rijk. Dat die controle noodig is, is te wijten aan het vaak niet nakomen van hun verplichtingen door de werk gevers en aan het gebrek aan durf of belangstelling aan de zijde van den arbeider, waardoor de meest natuur lijke controleur, de bij de zaak be trokken arbeider, zich' te zeer onbe tuigd laat, wanneer een werkgever niet voor hem! betaalt. Het nieuwe systeem-Aalberse zal de rentekaart doen verdwijnen, maar daarmede ook den arbeider doen op houden verzekerde te zijn, althans zal doen ophouden, dat de arbeider per soonlijk is ingeschreven, belang heeft bij geregelde premiebetaling; zal doen ophouden, dat 's mans rente afhangt van de w e r lc e 1 ij k e premiebetaling en van het betaalde bedrag. De individueele verzekering gia.at te looi' en daarmede een der hoofdge dachten van de Invaliditeitswet. Is er nu wel reden, dat de arbeider zich voor de rentekaart interesseert, alsdan zal het den arbeider koud kunnen laten of zijn werkgever be taalt of niet, even koud als hij de Ongevallenverzekering. De gedachte, dat, wat op rentekaar ten is betaald, is afgezonderd (be spaard) loon gaat verloren. Tevens gaat verloren de gelegenheid, dat de arbeider, die ophoudt verzekering- plichtig te zijn, in de verzekering' blijft door zelf de betaling voort te zetten. In het nieuwe systeem zal daardoor de voor een arbeider via de loonlijst betaalde premie, wanneer de man niet meer in loondienst gaat, verloren geld zijn, tenzij het totaal aantal weken, waarover hij in loondienst is geweest, eenigszins beduidend is. Want voor rentetoekenning zal toch noodig zijn, dat vaststaat, dat de man inderdaad arbeider was. En zulks niet gedurende slechts een 14 dagen vóór zijn 65e jaar, of een 14 dagen vóór zijn invaliditeit, maar gedurende een b eboorlij k tij dsverloop Anders gaat een ieder, die voelt aankomen, dat hij in de termen voor een rente gaat vallen, gedurende een blauwen Maandag bij zijn buurman op de loonlijst compare eren (misschien wel zonder' bij buurman te werken, zonder loon tè genieten). Ja, dan is het zegeltjes plakken weg, maar dan komt weer terug het om slachtige, .tijdroovende, dure, verve lende, onzekere onderzoek of de arbei der in bijv. de laatste 10 jaren over 156 weken in loondienst is geweest (deze cijfers ontleen ik aan oud artikel 373 der Invaliditeitswet; iets derge lijks zal toch weer als maatstaf moe ten worden aangelegd.) En door dat onderzoek zonder ze geltjes plakken, is men van den regen gekomen in den niet zaehten drup.1) Komt de premiebetaling via de loon lijst, dan zullen wel onder de verze kering blijven de personen, die in eenig bedrijf werkzaam zijn, maar niet de arbeiders, die buiten eenig bedrijf in loondienst werken. Die komen immers niet op een loonlijst voor. Zij gaan de verzekering uit, al loopt hun aantal in de honderdduizenden. Maar loonlijsten behoeven ook niet aangehouden te worden althans volgens de Landbouwoiigevallenwet door de werkgevers, die aangesloten zijn hij een bedrijfs-ongevallenveree- niginjg, zoodatof de landarbeiders voor een deel buiten de invaliditeits verzekering zullen komen (dan zou er nochl geplakt noch betaald behoeven te worden) óf de Landbouwongevallen- wet, zal zóó dienen gewijzigd te wor- U Bedoeld onderzoek is ook daarom zoo moeilijk, omdat het publiek bemerkt bet dat er sprake is iemand iets uit een publiek fonds te doen ontvangen zijn opgaven voor betrokkene gunstig wil doen zijn. dat ééne ons even zwaar viel, als de vele offers van anderen. Zouden de heiligen dat wel goed onderscheiden? Konden zij het? Toch konden de zusters, moeders, kinderen, op niets anders bouwen, dan op hunne goedgunstigheid en bemiddeling. Hoe zouden anders onze behoeften, ang sten, bekommeringen, de aandacht trekken van Hem, die zoo hoog boven allen ver heven troont, en weldra tri bliksems van oordeel en wraak los zou laten over ons onschuldig volk? In mijne verblindheid en smart riep ik dien nacht alle mogelijke heiligen aan, om de heilig© maagd te smeeken toch voor ons op te willen komen bij haar Zoon. Ach, wel mogen mijne tranen stroomen 'bij het herdenken van het grievend on recht, dat ik hem aandeed, Hem, die ge zegd heeft: Kom tot Mij, tot Mijzelf. God zij dank, nu ken ik Heim, niet als den schrikaanjagenden Christus, gezeten op Zijn hoogen troon te midden van vernie lende bliksems, die rich alleen door dui zenden heiligen zou kunnen laten bewe gen om het zwaard der wrake af te wen den, maar als den zaehten, neder igen Je zus, den Man van Smarten toen Hij nog 'op aarde was; maar nu verheerlijkt in den hemel, medelijden hebbende met onze zwak heden. Nu weet ik, dat Hij onze beproe vingen afmeet, met wijsheid niet alleen, -maar met de diepe ondervinding, opge daan met sterke roeping en tranen in de dagen Zijns vleesches. Nog altijd deelt Hij in de zwakheid en droefheid van hen, den, dat alle landbouwers loonlijsten moeten aanhouden. Ook voor de zeelieden wordt geen loonlijst aangehouden. Die komen er dus ook al nuiten. Inderdaad, er is meer mee gemoeid dan het vervaardigen van een enkel Koninklijk besluit! De heele zaak gaat onderst boven; 't systeem wordt anders. De ingeschreven arbeider verdwijnt. Zoolang de man niet invalide of 65 jaar is, is hij een nummer op de loon lijst en i s hij invalide of 65 jaar, dan komt onder bepaalde condities de eenheidsrente. Noch de duur van de premiebeta ling, noch het bedrag der betaling] zal dan invloed op de uitkeering hebben. Een arbeider is invalide, hij krijgt idem zooveel. Een arbeider is jaar, hij krijgt ook idem zooveel. En of de taan nu kringetje gespuwd heeft vele jaren lang en weinig gewerkt, dan wel altijd een eerste klas werk man was en een daaraan geëvenredigd loon geregeld heeft verdiend, 't geeft, niet, de ïnan krijgt de éénheids- rent e. Mooi is (het niet, al lijkt liet een voudig. Vervalt de individueele verzekering, dan vervalt ook de tegenwoordige toepassing van art. 99 dei' Invalidi teitswet (de medische behandeling in of buiten inrichtingen, wanneer inva liditeit dreigt). Althans de toekenning van die be handeling schijnt slechts mogelijk, wanneer elke verzekerde ingeschre ven is. Wordt ze in het 'nieuwe systeem ook mogelijk gemaakt, dan zal óf weer een waclittijds-eisch moeten worden gesteld, waarvan het enorme onder zoek of de man de vrouw .piles bij elkaar wel zoo en zoolang in loon dienst geweest is, somtijds bij tal van verschillende personen het gevolg is (gaat het maar eens naplui zen voor een werkvrouw of een los arbeider) óf men zou den sprong moe ten durven doen, dat een ieder, in loondienst of niet, recht heeft van wege het Invaliditeitsfonds geneeskun dig behandeld te worden. 'k Vermoed, dat daarvoor .al heel moeilijk een rechtsgrond te vinden zal zijn, en ook, dat dan de premie, te betalen volgens het loonlijstsysteem, zoo hoog zal worden, dat de werkge vers spoedig naar de Talm,a-regeling zullen terug verlangen. 'k Vermoed ook, dat de Chris ten- werkgevers de tegenwoordige regeling zullen verkiezen, omdat 's Ministers voornemens in botsing komen met hun program' van aktie, waarin gewenscht wordt „Bij de sociale verzekering wordt er meer tegen gewaakt, dat het per soonlij k verantwoordelijkheidsgevoel niet wordt afgestompt". De plannen van den Minister zijn niet ten volle bekend. Wel is bekend, dat men tot reorganisatie van de ge heele sociale verzekering wenscht te komen. 't Schijnt wel noodig er aan te herinneren, dat reorganisatie minder raag doen denken aan slooping ge volgd door nieuwbouw, dan aan ver- houwing en dat, als in de le periode van het M.inisterie-Ruys de Talma-wet- ten (behalve de Ziektewet) volgens be lofte werden ingevoerd, het in de 2e periode geen al te zware eisch van consekwentie is, dat de hoofddenk beelden van die wetten gehandhaafd blijven. P. K(eulemians). (De Christenpatroon.) Stervend Rusland. Het Nan sen-Comité heeft zijn propa gandaboekjes doen herdrukken en tevens een plaat in 't licht gegeven. Plaat en boekjes zijn voor de propaganda bij het Comité (adres Het Scheepvaarthuis, Am sterdam) gratis op aanvraag te ver krijgen. w i i 11 r1 h unew die Hij gekocht heeft, niet met zilver cn goud, maar piet Zijn eigen, dierbaar bloed, het eenig-e reinigingsmiddel voor onreine zondaren. Het was niets nieuws voor mij in uren van zorg en kommer eene akelige leegte in mijn hart te gevoelen, die geen aard sche schatten, hoe kostbaar ook, kunnen aanvullen, een gevoel van onuitsprekelijk verlangen, dat geen menschenstem, hoe feeder ook, tot bedaren kan brengen. Ik herinner mij zeer goed uiren uit mijne kindsheid, toen ik van een tijd droomde, Waarin dat alles voldoening zou vinden, in de heilige rust en eenzaamheid van een klooster; maar nadat in mijne eerste meis jesjaren de zorgen en plichten des levens zooi waren toegenomen, dat ik dien droom moest laten varen ©n mij moest gorden tot den uitwendigen strijd, sloot ik mijne coren zooveel mogelijk voor de inwendige stemmen, die van God en ©en eeuwig leven spraken. Ik deed het uit vrees, dat zij mij .ongeschikt zouden maken voor het leven in' de wereld, dat ik mij genoodzaakt zag te leiden; wel is waar niet een leven van vermaak en dwaasheid, dat had niets aantrekkelijks voor mij, maai' van huis houdelijke bezigheden en liefderijke zorg voor de mijnen. Ik was thuis noodig. Ande ren mocht het vergund zijn hare zaligheid te werken in klooster en cel, ik moest een van degenen zijn, die zich aan den zoomt harer kleederen vastklemmen en vertrou wen, dat de overvloed van hare goede werken een steun zou wezen bij1 hare Het Comité schrijft ons dat de actie nog niet kan gestaakt worden. En 't voegt er bij: „Dat bewijst het volgende telegram dat de heer Riemersma, onze Russische ver tegenwoordiger te Diomitriefka nabij Sa mara, ons den 20en September zond: Voeden thans 10.000 menschen. Aan tal vermeerdert snel. Toestand ten Zui den onzer districten buitengewoon slecht. Ongeëvenaarde hongersnood wordt daar binnenkort verwacht. Den 3en October schreef Dr Nansen's organisatie te Genève ons o. m. als volgt: Te Samara hoopte men dat de oogst 70.000 ton graan zou opleveren, doch vermoedelijk zullen slechts 7500 ton ge oogst kunnen worden. Deze informatie wordt door den heer Lander, verte genwoordiger der Sovjet-autoriteiten bij onze organisatie bevestigd. Do oogst is in den omtrek onzer dor pen te klein uitgevallen, daal' de bewo ners uit wanhoop het grootste gedeelte van het zaaikoren hebben opgegeten en zij te uitgeput wai'en om de velden vol- doiende te jjebouwen. Slechts indien wij deze menschen tot den volgenden oogst, menschelijkerwijs gesproken, in het leven houden, zullen wij blijvend werk hebben verricht, en wij hopen van harte, dat u ons juist in de zen tijd uwe medewerking niet zult ont houden- Wij nemen deze gelegenheid te baat, om er nogmaals op te wijzen, dat ons Comité niet de miriste politieke 'of economische doeleinden na streeft. Ons doel is slechts bewoners van een aantal dorpen van den alleraf- schuwelijkslen dood te redden. (Tot zoovel' het Comité. Wij brengen in herinnering dat wij, dank zij de mede werking onzer lezers, aan het Comité in totaal hebben gezonden f 146,25 plus f 136.65 plus f23.50 is f306,40 en steeds bereid zijn giften en gaven in ontvangst te nemen en te verzenden. Red. de Zeeuw). „Grooten" en „kleinen". Wij lazen in „Het Volk" 't volgende bericht uit Rotterdam: „Gistermorgen werd voor het kanton gerecht te Rotterdam behandeld de zaak tegen de firma C. Jamin, beklaagd van overtreding der Loterijwet. Bij het koo pen van artikelen in hare winkels kon men een z.g. stembiljet invullen, om aan te geven van welk artikel men meende dat het meest verkocht werd. Voor de goede oplossers waren prijzen in geld toe gezegd. Eischf 1000 boete of 50 dagen hech tenis". Nu nemen wij 'tvoor Jamiin niet op; schrijft Friesch Dagblad verder. Noch voor Üe vele winkeliers, die vooral om 'dezen tijd en zoo tegen St. Nicolaas en in allerlei vorm van die raad-festrjnen aanrichten. Maar nu willen w© toch vragen: Ja- min hoort vanwege een dergelijke raderij duizend gulden tegen zich eischen. En d© voedstervader van „Het Gouden Kalf", die loterijt in 't groot, die de millioenen klopt uit de beurzen der gokzieke schare: Hij is voor de mazen der Wet maar niet te vangen! We wijten dit den rechter niet. Die moet eerlijk de Wet handhaven. Ook waar zij "niet fijh genoeg geredigeerd is om den sluwen Wetsomzeiler er op> te pakken. Maar dan moet die Wet veran derd. Want als de (kleine overtreders) gehangen worden en de groote vrij uit gaan, dan bevredigt dit niet het rechts gevoel van het volk. O vervloed van Consum'pjtie* i. aardappelen. De Minister van Landbouw a.i., deelt in antwoord op vragen van den heer Braat betreffende het nemen van maatregelen ter bevordering van den uitvoer van con sumptie-aardappelen, het volgende mede: Het is den Minister alleszins bekend, dat de aardappeloogst hier te lande dit jaar zeer ruim is en dat de productie de "behoefte aanmerkelijk overtreft. Dit smeekingen, opdat ik ten laatste, als het vagevuur zijn werk voltooid zou hebben, de rust mocht verkrijgen voor ziel en geest die hier op aarde nooit mijn deel zou kun nen zijn. HOOFDSTUK. IV. .Een verijdelde droom. De volgende dag was Marie's trouwdag. Het huwelijk werd voltrokken in de oude kerk van St Roch. D© ouders van den bruidegom waren er op gesteld, dat hun eenige zoon 'in den echt verbonden zou worden binnen dezelfde grijze muren, die getuige waren geweest, van hunne ver bintenis ©n van zijn doop. Zij hadden ©en bakkerswinkel in de Ru© St Honoré, die nu op Julius en Maria zouden overgaan, terwijl die oude lieden hunne laatste levens jaren ia rust en vrede bij hunne kinderen: wenschten door t e brengen. Wij, Nina, oom Louis, Arnold en ik, wanen er bij tegen woordig. Het was ©en knap paar. Julius met zijn flink, mannelijk voorkomen en van geluk stralende oogen, Maria bedeesd, verlegen, bevend, nu eens bleek, dan we der met een blos op "de wangen, de oogen neergeslagen, en het aardige mondje nu eens trillend van aandoening, dan weder een en al glimlachjes. Ach, hoe moét dat beschuldig, kinderlijk gelaat langzamerhand eene vreesenjxfc Verandering hebben "on dergaan, om te worden wat het was, toen August het op dien akeligen dag voor fiet laatst zag. Ach Maria, lieve Maria, nie mand" dacht er aan een voorbod© van nade- Jaatste is echter geen1 uitzondering, doch regel. Immers, in de jaren vóór den oorlog bedroeg de uitvoer van aardappelen ge woonlijk 40 tot 40.000 wagons of 300 h 400 miillioen K.G. 'sjaars, terwijl daar nevens nog gemiddeld 60 tot 70 mil- lioen K.G. aardappelmeel, overeenko mende met 300400 millioen K.G. aard appelen, werd geëxporteerd. liet aanwezig zijn van een aanzienlijk overschot is derhalve geenszins buitenge woon. Abnormaal is dit jaar slechts het ontbreken van een loonend afzetgebied. Dlit is grootendeels een gevolg van twee omstandigheden, namelijk: a. den grooten oogst in de meeste omringende landen, waarheen vroeger geregeld aardappelen in groote hoeveelheden werden uitge voerd; b. de verminderde koopkracht van onze grootste afnemers, in het bij zonder van Duitschland. De minister is van meening, dat in deze omstandigheden dooi' Regeeringsmaatrege- 'en geen wijziging kan worden gebracht. - H&t Departement van Landbouw heeft in gevallen, dat builenlandsche Regeeringen den invoer van aardappelen belemmeren, stappen gedaan om deze belemmeringen opgeheven te krijgen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de door de Zwit- sersche Regeering ingestelde plotselinge verhooging van invoerrechten reeds weder is verminderd. Daarentegen hebben stappen, bij de Ita- liaansche Regeering gedaan, om intrekking te verkrijgen van het invoerverbod van aardappelen, naar welk artikel in Italië vraag schijnt te bestaan, niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. D1 o Spiegel (uitg. Kirchner te Am sterdam) is zijn nieuwen jaargang met eere ingetreden. Op best glacépapier ge drukt, komen de photo's thans meer tot hun recht; o.a. de onthulling van het mo nument te Den Helder; een luchtvaart- demonstratie: vliegen zonder motor; een schoenmakerspothuisje in Amsterdam, het eenige nog overgebleven uit vorige eeu wen; voorts photo's van jubilarissen. De B ij be 1 van Keur, tweede druk, van J ,H. Kok te Kampen. De uitgever Kok te Kampen heeft een tweede druk ter perse gelegd van den in .1913 bij hem verschenen Staten- Bijbel. Wij vestigden destijds op dezen Bijbel de aandacht wegens enkele quali- teiten die hem onderscheidt van alle vo rige uitgaven van den Bijbel. Ons trok natuurlijk aan zijn inhoud, behoudens taal en spelling, zuivere reproductie van „Keur". Maar ook om zijn uitwendige ver schijning: zijn handig formaat, dat hem zoo geschikt maakt voor het dagelijksch gebruik in de huiskamer en bij de eigen studie. En wat de uitvoering aangaat, trok ons aan de plaatsing der zoogenaam de randteekeningdeze kantteekeningen, somwijlen zoo moeilijk te vinden, zijn in den Bijbel van Kok aanteekeningen onder aan de bladzijde geworden. Dus zoo iets als noten. Dat maakt, dat men de verklaringen terstond vinden kan. Zoo wordt derhalve de gemakkelijkheid van het gebruik en het lezen van dit Boek zeer bevorderd. Nieuw is dit niet; want, gelijk prof. Lindeboom in zijn „L. S." voorin in dezen Bijbel opmerkte, deze methode werd reeds toegepast in de uit gave van Ravesteyn en anderen. Aantrekkelijk zijn ook de Inleiding op hel Oude en die op het Nieuwe Testament, en de inleiding op elk der 66 Boeken die in den Bijbel voorkomen. Het werk van Kok verscheen in drie deelen, en dit zal nu ook weer het geval zijn met dezen tweeden druki twee deelen Oude Testa ment, en één deel Nieuwe; zoodat wij ook dezen Bijbel van Kok wederom van harte aanbevelen. Korte Verklaring der Heilige Schrift met nieuwe vertaling. Galaten, door dr S. Grevdanus. Kampen, J. H„ Kok. Gelijk wij reeds vroeger opmerkten, hebben wij hier te doen met een onder neming, welke ten doel heeft aan het Nederlandsche volk een Bijbel met Bijbel verklaring aan te bieden, waarvan de rend" onheil te zien in de Aprilbuitjes van afwisselende tranen en lachjes, waaronder gij ons huis verliet voor de woning, waarin binnen kort de netten gespreid zouden worden Om uwe argelooze voeten te ver strikken. i Onze vrees en Leo's hoop werden wel dra vervuld. Zijn regiment kreeg bevel om zich zonder dralen gereed te maken, ten ©inde naar d© voorposten op te trek ken. Hot moest deel uitmaken van het Eijnleger. Wij zagen hom maar weinig in die dagen. Hij ging vroeg uit en kwami laat terug. Hij was levendig ©n opgewekt en sprak met vuur over de gemaakte plan nen en over allerlei waarschijnlijkheden. H'et scheen alsof hij al zijn twijfelingen en bange voorgevoelens op zijde gezet had. Het krijgsmansinstinct, zoo sterk ontwik keld in zijn volk ©n geslacht, deed zich gevoelen, de welkome verandering van het werkelooze leven en de kleine dage- lijksche plichten in het opwindend vooruit zicht van veldtochten en schitterende heldenfeiten, de hoopvolle veerkracht van het jeugdig gemoed, dat zich nu had moe ten losmaken van de beangstigende ge dachten ©n onderzoekingen, dat alles te zamen bracht de ontrustend© fluisterstem men tot zwijgen, die zich in de stille, nachtelijk© uren, aan studie en onderzoek gewijd, hadden doen hoeren. (Wordt vervolgd]

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 5