Mo ïliï Vrijdag %7 October 10SI3 37e Jaurgaa r Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland. Reclames. it de Provincie. A A A Brjukkers-Explol tain ten: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: LaWg® Vorslstraat 68 70, Goes Tel.: Redastie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tef. no. 259 Zakelijke voorstelling. Hoewel nog vroeg in het parlementaire seizoen, was de S. D. A. 1'. toch maar weer de eerste, die den vischaingel uit wierp Met een interpellatie. Natuurlijk I Een interpellatie is immers politieke Haarlemmerolie, een geneesmiddel dat voor alle kwalen dienstig is. Tot zijn eere dient echter gezegd, dat do heer van Braambeek een uiterst kalme rede hield over den toestand in het spoor wegbedrijf. Daaraan kan m-enig rood heerschap, dat langer van de fractie deel uitmaakt en in de partij mogelijk meer vooraan staat, een lesje nemen. Veel van hetgeen door dezen afgevaar digde werd naar voren gebracht, dient toegestemd. Op de exploitatie moet kunnen wor den bezuinigd, maatregelen van beteekenis zijn hier buiten kijf nog te treffen. Daar zijn in de laatste maanden uitdruk kingen gebruikt in verband met het spoor wegbedrijf, die langzamerhand eigen ca chet, bijzondere beteekenis vermochten te Verwerven. 'n Duur administratiegebouw en duur zand, 'n verdwaalde seininrichting en wat niet meer roepen u feiten voor den geest, die wel de overtuiging vestigen moeten, dat de zaken toch lang niet in den haak zijn. Maar h e t ronde, h e t openhartige woord sprak ook do socialistische afgevaardigde niet. Dat kon hij, dat durfde hij ook niet. Omdat hij in de Tweede Kamer zit, zoo- als de heer Dresselhuijs terecht opmerkte, niet als volks- maar als g r o e p s - vertegenwoordiger. Klaren wijn schonk de a.-r. heer Smeenk. Deze, hoezeer ook afkeerig van loons verlaging of korting der pensioenbijdra gen, ziet te goed in, dat het tekort van' 33 millioen in 1921 en vermoedelijk 26 millioen over 1922 niet geheel weggewerkt kaïn worden, zonder aan de personeels uitgaven te raken. 't Moet erkendhet is een harde waar heid. Een waarheid, die ook de socialist wel weet, maar niet uiten durft. Doch aan luchtspiegelingen, aan drog redenen en ijdele fantasieën hebben we niets. Ook in de kwestie van het tekort bij het spoorwegbedrijf dienen we te staan op •den bodem der werkelijkheid, vragen we naar zakelijke voorstelling. Daarvoor is zeer zeker durf noodig. Doch het behoedt ons voor latere ont goocheling, die niet uitblijven kan. Zoimterlinge bezuiniging. Bij het eene wetsontwerp na het andere vereischt het vraagstuk der bezuiniging, telkens weer opn;euw, onze aandacht. En over 'het effect, het mogelijk suc ces eener voorgestelde bezuiniging zal menigmaal verschil van. meening bestaan. Bij een thans ingediend wetsontwerp vermogen we echter in het geheel niet eenige redelijke bezuinigingsoverweging te ontdekken. Ingediend is een wetsontwerp, dat aan de gemeentebesturen de mogelijkheid opent om _voor (esuren, die aan open- pare of bijzondere scholen zijn cegeven buiten de schooluren in 1919, 1920, 1921 of het eer,ste kwartaal van 1922, alsnog een belooning toe te kennen, voor zoover deze uren niet reeds uit 's Rijks ka.s wer den gehonoreerd. Men versta den merkwaardigen humor, rot in bijzonderheden is in de Lao-er Onderwijswet 1920 vastgelegd, welke °de Jaarwedden en toelagen voor de onder- wf15 Z^llön zijn en is aan de gemeente- Besturen iedere bevoegdheid ontnomen om «eg iets daaraan toe te doen, daargelaten dan wanneer het betrof leerkrachten, die wettelijk getal werden aange- vel'g«eding voor handwerk- taf WriS' 'f in in van gemeen te® is toegekend, geschiedde uit 's Rijks Maar nu, nu past de regeering er voor! 7 begrijpelijk, dat verstaan we. hier al T6 er mee accoord, zoo de zaak afgeloopen was. mïï f Minister, die zelf de departe- yeS beurs vastberaden gesloten houdt, verleent tegelijk den gemeentebesturen liteit t0t 6811 a'lerzonderlingste roya- rmaa femecnbebesturen, die eerst uit eigen wifa awtS aan de bedragen der jaar- *eddm mochten toe- of afdoen, „v, gemeentebesturen, wien zelfs bij mnisteneeJe circulaire de duimschroeven tam .u^ugezet om de meest nauwge- -tte zuinigheid te betrachten, -et daartegenover nu de houding van vezeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A b onnem entsprljt: Per 3 maanden, franoo per post, I 8.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Ad vertentl ën: regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Gedeputeerde Stateu van ons gewtest, die in de laatste weken eenige malen reeds niet konden goedkeuren jaarweddeverhoo- ging of te verleenen emolumenten aan ge- meentepersoneel. Ook hiervoor kan op zichzelf reden zijn. In verband met het voorgaande wordt het echter raadselachtiger. Dan ziein we tegenspraak in beider houding. Tenzij er een ander verhand mocht bestaan. Tenzij de bedoeling mocht zijn, dat het Rijk bezuinigt en uitgaven nalaat, die thans op de schouders der gemeentebestu ren worden gelegd en dht ten Troste van eigen, zelf-gewilde uilgaven. Doch dan openen zich nog veel wijdere perspectieven, Fn zal de Staatsbegrooting een nog heel ander aanzien kunnen krijgen! Christelijke rechtsöedeelmg. Zeker is het niet te bout gesproken, wanneer men beweert, dat de bepalingen nit het Burgerlijk Wetboek, die het erf recht beheerschen, ïu menig opzicht ge brekkig te noemen zijn. Zoo was de posnie van den langst levenden echtgenoot, wanneer bij liet over lijden een testament ontbrak, verre van benijdenswaardig. Bloedverwanten tot den twaalfden graad, dikwerf ganschelijk onbekend, kon den het recht van voorrang uitoefenen boven een levensgezellin van jaren, die lief en leed met den overledene gedjeeld had. Behoeft het nader betoog, dat deze re geling voor belangrijke verbetering vatbaar was? Met het oude Romeinsch-rechtelijke idee, waarmede de bestaande bepalingen door drenkt waren en waarin, jammer genoeg, de heer de Monté ver Loren maar al te zeer verstrikt was, wei'd afgerekend. En rekening werd gehouden met de echt Anti-Revolutionaire, Christelijke ge dachte van de eenheid des gezins, die vóór alios van domineerende beteekenis is. Stilzwijgend wordt hier de waarheid erkend van en een eere-saluut gebracht aan 'een treffende uitspraak van Dr A. Kuyper in „De gemeene Gratie" „Niemand zal beweren dat de staats inrichting der Grieksche gemeenebesten en dat met name de staatsinrichting van het groote Romeinsche wereldrijk niet een hooge mate van voortreffelijkheid bezat. Wel gaan. er steeds luider stemmen op, om meer dan één uitgangspunt in het Romeinsche recht als in hooge mate een zijdig te wraken, en met name begint men steeds helderder het gevaar van zijn in dividualistische onderstelling in te zien. Maar dit neemt niet weg, dat de Christe lijke Overheden deze reeks van eeuwen nog weinig beters hebben weten te doen dan de grondregelen van het Romeinsche recht en de Romeinsche staatsinrichting volgen. Hierin school stellig een fout en het is niet te stellig gesproken, zoo men beweert dat de Christelijke Overheden al te zondig verzuimd hebben, bij het licht van Gods Woord de staatsinrichting en de rechtsbedoeling zuiverder te maken". Deze meewlere zuiverheid in de rechts bedeeling werd op een belangrijk punt bereikt. De opvatting van de eenheid des gezins, maar onze A.-R. beginselen, van het ge zin, dat als afgesloten geheel de cel is, waaruit de maatschappij wordt opgebouwd. Zeker, we- erkennen gaarne, dat anderen op van ons afwijkende gronden, aanneming van het wetsontweTp mogelijk maakten. Zulks neemt echter niet weg, dat wij er in zien een triomf onzer beginselen, het herstel van een tekort, door Dr Kuy per zoo treffend juist geconstateerd. Tweede Kamer. De Kamer besloot gisteren op voorstel van den voorzitter, den spreektijd bijl de alg. beschouwingen over de Staatsbe grooting als volgt te verdeelen: R.K. 4 uur, S. D1. A. P. 3,5 u;ur (plus een half uur voor Troelstra's interpellatie), A. R. 2,5 uur, Vrijh. Bond 2,5 u. (plus een hjalf uur voor van 'Rappard's 'interpel latie), C.H. 2 uur, V.DI. 2 uur, commu nisten 1,5 'u., Plattel. Bond 1,5 uur, St. Geref. en Lib. Partij' ieder a/4 uur. Voor re plieken krijgt iedere fractie .dan de helft van den tijd in eersten termiijn. Dhr. Klee- rekoper vroeg vervolgens te omogen inter- pelleeren over de noodlijdende kunste naars. Duys had Dnisdag een zelfde ver zoek, maar dan voor den tuinbouw, ge daan. Zoo eischen de roode heeren een onevenredig deel van den nationalen tijd voor zich op. Die wijziging in wetten, waarin de minis ter van Landbouw wordt genoemd, is niet in behandeling gekomen. De heer Diressel- huys betoogde, dat het voorgestelde aan leiding zou geven tot onmogelijke redac ties en minister Ruys liet het ontwerpje voorloopig weer maar van de agenda af voeren. Toen kwam minister Aalberse aan het woord over het arbeidsgeschillenwetje. Zijn rede was kort, maarkrachtig. Vooral het oud-liberale standpunt, door mej. v. Dorp rondweg en door den Vrijheidsbond bedektelijk verdedigd, moest het ontgelden. Volgens christelijk beginsel mag de staat zich in dezen ni,et afzijdig houden. D'e schade, door stakingen ontstaan, fin 1920 geschat op f10 millioen) is daarvoor te groot. Nieuwe ambtenaren worden niet be noemd, zei de minister verder. Raak was ook 's ministers opmerking, dat libera lisme en socialisme een gemeenschappe lijke basis hebben: het eerste predikt den klassenstrijd van boven af, 't laatste van onderen af. Vandaar, dat ook sommige socialisten van 't wetje niets moeten heb ben. Liever maar hard tegen hard, zoo zlegt men aan de zijde der uitersten. De Kamer kwam met de behandeling nog klaar. Het recht van inzage der 'boe ken ging er met 50 tegen 26 stemmen door (tegen Vrijheidsbond, mej. v. Dorp, 2 plattelanders, de Chr.-Historischen op 2 na, 1 A.-R. en 7 R.-K.) en het wetje zelf met 62 tegen 13 stemmen (tegen Vrijheidsbond, mej. v. Dorp en 2 platte landers). Een veelzeggende stemming! Een contra-revolutionnair complot? Uit Athene zijn berichten ontvangen over de ontdekking van een contra-revotu- tionnaire beweging in Griekenland. Dit complot zon den terugkeer van Constan- tijn ten doel hebben. De Grieksche regeering, zoo heet het verder, heeft besloten, te Rome stappen te ondernemen, opdat de Italiaansche re geering den Griekschen ex-koning, wiens tegenwoordigheid daar gevaarlijk is voor de veiligheid en de orde in Griekenland het land doet verlaten. De Grieksche regeering heeft voorts aan prins Andreas bevel gegeven, Grie kenland onverwijld te verlaten. Angst 'der Engelse he arbeiders. Naar het schijnt bestaat er bij de En- gdsche arbeidersbeweging een niet gerin ge vrees, dat een krachtige Tory-regeering onder Bonar Law niet bereid zal zijn tot vermeerdering of zelfs ter handhaving der tegenwoordige uitgaven voor sociale doel einden en vooral voor volksgezondheid ie|n dergelijke. De onverzoenlijken willen in geen geval van iets dergelijks hooren en vermoedelijk zal Bonar Law, die aan hun optreden in de eerste plaats de crisis te danken heeft die hem op het kussen bracht, met hun wenschen in niet geringe mate rekening moeten houden. Men vreest dan ook, dat een conservatieve over winning ten gevolge zal hebben, dat de ministeries van arbeid, mijnen, transport iem volksgezondheid, die alle van groot belang zijn voor de arbeiders, zullen wor den afgeschaft óf belangrijk worden in gekrompen in hun werking. Korte berichten. De juridische commissie van den Duitscben rijksdag heeft beraadslaagd over het voorstel der socialisten, den 9en No vember (de jaardag der revolutie)tot een wettelijken feestdag te maken. Rij de stem ming verwierpen alle burgerlijke partijen het voorstel. De groote jury te Marion in Illinois is gereed gekomen met het eerste onder zoek inzake de gruwelijke gebeurtenissen, die hadden plaats gevonden bij de steen- kolenstaking aldaar. Zoo waren er 23 werkwilligen op laaghartige wijze ver moord. De groote jury beeft thans 434 personen in staat van beschuldiging ge steld. Te Berlijn hebben de besprekingen van de rijksregeering met de binnen- en buitenlandsche financieele deskundigen ■een aanvang genomen; de werkzaamheden inzake 'het herstel der Duitsche finan ciën zijn thans in vollen gang. In Oostenrijk is een zekere ontspan ning in 'den politieken toestand ingetre den. Tusschen de regeering en de volken bond-gedelegeerden is een regeling getrof fen voor het overgangstijdperk in de re organisatie van den financieelen toestand. Gisteren werd het Engelsche par lement officieel door den koning ontbon den. Bonar Law gaf te Glasgow een uit eenzetting van zijn program. Volgens de officieele cqurantenljj'st hebben in Duitschland wederom 283 cou ranten en tijdschriften uit .economischen nood opgehouden te verschijnen. De Zwitsersche politie zoekt naar Bela Kun, den voormaligen „president" der Hongaaxsche radenrepubliek, die, naar het schijnt, onder een valschen naam in het land vertoeft. In Stepney (een deel van Londen) hielden Dinsdagavond een aantal werk- loozen een betooging, waarbij ongeregeld heden voorvielen. Naar de politie werd een bom geworpen. Naar het schijnt, was de bom .goed gesteld, maar niettemin ont plofte zij niet. Anders waren de onheilen niet te overzien geweest. Tengevolge van het springen van leein band is. gistermiddag een automo biel op den weg nabij Lokeren over den kop geslagen. Er werden drie personen gedood en twee gewond. De classificatie der gemeente n. Naar men aan de 's Hertogenbosscho Courant van betrouwbare zijde meedeelt, is een voorloopige indeeling der gemeen ten in 'klassen ontworpen, welk ontwerp zou dienen als leidraad bij de door de; classificatie-commissie ter hand genomen herziening. Volgens dat ontwerp zouden er van de ruim 1100 gemeenten worden ingiedeeld in de le klasse 4, 2e klasse 15, 3e klasse 65, 4e klasse 208, en 5e klasse 821 gemeenten. De aftrek wordt volgens het ontwerp bepaald op resp. 5, 10, 15 en 20 pet. (Men gelieve van deze berichten, zoo lang niets officieels bekend is, onder het grootst mogelijke voorbehoud kennis te nemen.) Tof de derde klasse zouden bêhooren Middelburg, Vlissingen, maar niet Goes, Terneuzen, Zierikzee, enz. De logica hier van zal wel menigeen ontgaan. Is 't in Middelburg en Vlissingen duurder leven dan in Goes? Wie zou dat durven be weren? En nóg onbillijker is het, dat bij de 3e kla.s plaatsen als Wassenaar, Blo'emendaal, Voorburg, Heemstede, enz. gevoegd worden, waar de gemeente-belas tingen miniem zijn. Vrij z.-Democratische theorie j e n pi r a k t ij k. Zondag hielden de vrijz.-democraten een vergadering te Middelburg, waar de heer Marchant, o.a. betoogde, dat de vrijz.- democraten den ambtenaren in hun strijd tegen salarisverlaging zullen steunen. Jn dezelfde week wordt aan de gas fabriek te Vlissingen directeur de heer van Niftrik, wethouder vau Vlissingen; en Statenlid, een vrijzinnig-democraat, zonder eenig overleg met de vakorgani saties van het personeel, in plaats van het bestaande 4 Ipjloegenstelsel, belt 3 jploe- genstelsel ingevoerd, waardoor de werk tijd met meer dan 10 uur per week verlengd wordt, terwijl het loon gelijk blijft, wat dus een loonverlaging van meer dan 25 ptet. beteekent. (Volk.) Drie millioen niet verantwo o r d.. Uit het verslag der Rekenkamer over 1921 blijkt, dat wat de leverantie van regeeringsaardappelen betreft, in de boe ken van het betrokken Rijkskantoor dooi de Rekenkamer voor meer dan drie mil lioen gulden ontvangst- en uitgaafposten voorkwamen, w'aarvan geen of onvol doende bewijsstukken voorhanden w'aren. Ook waren aan enkele gemeenten be langrijke bedragen (o.a. f 195.889.09, f35.694.84 en f 62.926.661/2) te veel uitbe taald, doordat, in strijd met een regee- ringscirculaire, alle ontvangen aardappe len waren vergoed, inplaats van alleen de winteropslag of reservevoorraad. Contact met de kiezers. In de „Maas en Waler" deelt het Ka- m'erlid Bulten per advertentie mee, dat Mj| eiken eersten Maandag van de maand spreekdag zal houden te Nijmegen voor ieder, die hem spreken wil. Hjethuwelijkvandenex-Keizer. Men meldt uit Doorn aan de Stand., dat de bewoners in het algemeen niet veel belang in (le huwelijksplechtigheid van den voormaligen Duitschen monarch stel len, nu een Zondag .jlaarvoor is geko zen, waaraan verschillende families uit den omtrek aanstoot hebben genomen. Op den „Huize Doorn" vereischt de in richting van het kasteel, dat door het grooter geworden gezin na 5 November zal worden betrokken, veel zorg. Er wordt getimmerd en geschilderd en nog moeten alle mogelijke kleine reparaties worden uitgevoerd, voordat de weinige vertrek ken, waarover men do beschikking heeft, in gereedheid zijn gebracht, om de gasten die voor de bruiloft zijn genoodigd, zoo veel mogelijk „vorstelijk" te ontvangen. Het nieuwe gezin Wordt vermoedelijk Nieraandoening bij kinderen. Kinderen zijn zoowel als volwassienen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinde ren dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van ma zelen, scharlakenkoorts, diphteritis, wind pokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te pas sen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schou ders, of als de urine bezinksel bevat. Al licht is het meest voorkomende gevolg van nierzwakte bij kinderen het verlies van de maent over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is ,niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onder zoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en hst vooral niet te straffen voor zijn kwaaj. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te Goes verkrijg baar bij de Paauw Co. en te Middel burg bij fa. C. Schulte Co. A f 1.75 per doos. (37) ook m!et een tweetal kinderen van Prin ses Hermine uitgebreid. Die twee oudste kinderen van Prinses Hermine zullen waarschijnlijk voor hunne opleiding in Dluitschland blijven. De ex-Keizer ziet er den laatsten tijd buitengewoon opgewekt uit. Bij de huwelijksplechtigheid zullen! slechts enkele Hollandsche kennissen uit den omtrek aanwezig zijn, benevens fa milieleden van het bruidspaar en een aan tal Düitsche vrienden van den vroegeren monarch. Of alle kinderen bij het hertrou wen-van hun vader tegenwoordig zullen zijn, staat nog niet vast. Wel is vrij zeker, dat de Duitsche ex-Kroonprins uit Wieringen zal overkomen. Het huwelijk wordt voltrokken door dea burgemeester van Doorn, den heer Mr. A. Baron Schim- melpenninck van der Otye van Hoevela ken, in zijn kwaliteit 'van ambtenaar van den Burgerlijken stand, die vermoedelijk met den gemeentesecretaris, eveneens ambtenaar van den Burgerlijken Stand, op Zondag 5 November naar Huis Doorn zal gaan, om daar Wilhelm en Prinsen Hermine te trouwen in tegenwoordigheid! van ten minste zes getuigen (hejt aantal, hetwelk door de Wet wordt vereischt inl verband met de omstandigheid, dat de huwelijksvoltrekking niet ten stadhuize pjlaats heeft en de openbaarheid desniette min volledig betracht moet worden). De ambtenaar van den Rurgerltijken Standi zal, evenals bij elk bruidspaar, de gebrui kelijke formule in het Hollandseh voor lezen en daarna naar gewoonte met een enkel woord de echtelieden geluk- wenschen. Daarna zal door den Duit schen Hofprediker Vogel, uit Potsdam, de kerkelijke inzegening in de vestibule geschieden. De gasten zullen, nadat de verschillende plechtigheden hebben plaats' gehad, zich aan tafel voor een dejeuner- dinatoire vereenigen. Ofschoon men op' Huize Doorn er erg mede ingenomen zou zijn, als tijdens de huwelijksplechtigheid de klokken zouden luiden, schijnt men hierop toch niet te willen aandringen, daar dit in Doom bij' bruiloften geen gebruik schijnt te zijn. Die klokken zullen vermoedelijk dus niet luiden en van buitenaf zal er ook verder van de gebeurtenis, die zich daar binnen de poorten van de „keizerlijke" verblijf plaats afspeelt, niet veel te merken zijn. Allerlei. Ter bezuiniging zullen ongeveer 50 stopplaatsen van de Nederi. spoorwegen worden opgeheven. De besturen der Bonden van Werkge vers en Werknemers in het Schilders bedrijf hebben elkander wederkeerig me degedeeld, dat het thans geldende lande lijke collectieve contract voor het vol gend jaar niet gehandhaafd kan blijven. Apotheken: A.s. Zondag ziijn de volgende apotheken geopend: te Goes die van G. v. d. Hoek; te Middelburg die van. J. C. v. d. Harst en te Vlissingen die van S. J. Engering. Toegekend is aan de gemeente Neu zen voor het verkrijgen van bouwterrein:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1