ICQ'S IliifTOETïïl J*o 18 Zaterdag 21 October 1922 37e Jaargain EERSTE BLAD. Steten-Generasl. Bnitenlani Oit nummer bestaat uit twee bladen tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, zware Zenuwhoofdpijn. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Gejaagdheid. H.V. v h, 3CHÜLTE Co., Drukkers-Exploitanten OOSTEKBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: RciiactiB no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 i ii"rTrnewfUKr*»-mwvmm iruw.jtxztmtiMVi Stervend Rusland. Met hartelijken dank ontvangen, inge zameld door den heer C. de Jonge Cz. te Ierseke, van: E. de J. f5; Js. van O. f5- Jacs, W. f2.50; Wm. v. d. V. f 1 M v. S. Fzn. i' 1; Ms. de K. f 0.25 A. v. d. J. Mzn. i 0.25; Leerlingen en personeel der Ned. Herv. School f 15. Allen te Ierseke. Totaal f30. Voorts mej. U. te Breskens f 10. Totaal met 't vorige f 136,70, welk bedrag heden is overge maakt. Nog ontv. f2.50 van W. S., Goes. Sprekende cijfers. Al is ons land voor den :grooien oorlog bewaard geworden, de gevolgen ervan doen zich dagelijks klemmen der gevoelen. Aanvankelijk zagen ve len eten toestand na do onderteekening van het verdrag van Versailles minder ernstig in. Hel hoog blijven van den koers van den gulden heeft daartoe niet onbelangrijk bijgedragen. Nederland kon ih tal van landen daarom goedkoop fcoopen. Begin 1919 begon zich een beduidenden invoer, in ons land, van vreemde waren af te teékenen, doch omstreeks Maart 1920 liep die invoer sterk terug. Even wijdig hiermede liep het nagenoeg met de uiivoercijfers. De aandacht werd onweerstaanbaar getrokken hij de pu blicatie van in-, uit- en doorvoercij- ferstatistiek, door het ver achterblijven van de uiivoercijfers bij die van, den invoer. Waren deze voor December 1919 (inv.) f290000.000 en. (uitv.) f 154.000.000; de invoer over 1919 overtrof den uitvoer met een bedrag van f 1.415.000.000. Toen reeds was de waarde van den uitvoer niet de helft van die van den invoer. {Goud en zilver blijft, hier uiteraard buiten beschouwing). De bedragen voor in- en uitvoer over September 1922 waren resp. 164 en 116 millioen de meeste maanden van dit jaar geven een nog ongunstiger beeld; zoo is bet invoersaldo over de verstreken maanden van 1922 geklom men tot 598 millioen gulden. Eigenaardig is het we], dat nog tij dens den oorlog allerlei maatregel is bedacht om te waken tegen liet „leeg pompen" van Nederland na den oor log. Het omgekeerde bijkans beeft plaats gehad! Voorraden zijn bier opgeslagen en tengevolge v,an de daling der valuta's, zoowel -van leveranciers als van con currenten, vastgelegd. Vanzelf is het, dat zulk een toestand niet immer ka n duren. De zwakkeren bleken reeds het hoofd niet boven water te kunnen honden. Een zorgelijk beeld vertoont menig handels-, fabrieks- en landbouwbedrijf. Men zit met onverkoopbare voorraden en bezwaren van productie-afzet, voor al als men daarbij in aanmerking neemt, dat bet verloop van de crisis, waarin wij ons bevinden, gunstig is. Het gedwongen stopzetten van be paalde takken van bedrijf grijpt steeds verder om zich heen dan dé kringen die rechtstreeks met het bedrijf ver bonden zijn. De onderlinge afhanke lijkheid is in de huidige samenleving zoo beduidend, dat geen enkele talc kan schade lijden, zonder dat aan verwante bedrijven er door worden gedrukt. Zoo moet dus een crisis in de uit- voerbedrijven een omstandigheid van zorgelijken aard met zich brengen. Hieruit volgt, dat niet alleen uitvoer- bedrijven, industrie, scheepvaart, vis- scherij, land- en tuinbouw schade zul len lijden, doch ook, dat de arbei dersbevolking groote schade zal be- loopen. Hoe groot ook de kapitaaluitbrei dingen zijn geweest, de banken zul len dit bleek reeds overtuigend de bedreigde debiteuren en het ge drukte zakenleven niet redden. Zouden onze handelaars en boeren jU. ■00r ^tenilmeringen in den han del inzonderheid tengevolge van den stand der wisselkoersen genoodzaakt zijn hun waren niet naar het bui tenland te vervoeren, 'doch hier te lande verkoopen, dit zou een verla ging van prijzen Voor tal van artikelen beteekenen, die echter en dit is het jammerlijke uitvloeisel zijn van onnoembare geleden verliezen. In dat geval zou een prijsdaling zonder twij fel op den duur door prijsverhoogirig moeten worden gevolgd. Immers er zal een achterstand ontstaan in den afzet op de internationale markt. Bovendien zouden tal van verkoo- ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAOL v< pers tegen zooveel lageren prijs sneu velen, die bij hoogeren prijs zouden staande kunnen blijven. Het sneuvelen van producenten, van aanbieders van waren, vermindert hel aanbod en de prijzen stijgen. Een goed georganiseerde credietver- leening voor de landen, welke thans feitelijk als koopers de wereldmarkt verlaten hebben, waardoor zij grond stoffen en levensmiddelen kunnen op doen blijft helaas nog beboeren tót een vromen wenstih. van de economi sche wegbereiders, paar wier stem schijnbaar niet voldoende wordt ge luisterd. De wisselkoersen op die lan den zou daardoor verbetering erlan gen, de credietverleenende naties zul len daardoor de uitvoerkansen zien verhoogen. Geschiedt dit niet, dan hebben bovengenoemde cijfers een be nauwende beteekenis. Het Italiaansche socialisme. Jos Loopuit schrijft in „Het ,Volk". dat de socialistische beweging in Ita lië in geen' besten toestand verkeert. De „Eenheid" is daar onder de roode broeders niet bewaard „gebleven". Daaraan moet. schuldig zijn „de groote crisis in het socialistisch denken, na afloop van den jotoriog onder Bolsjewis tische leiding tot scherpe uitingen ge komen"! Men is daar overgegaan tot het so cialisme van de daad. Vooral de jon geren schijnen in groeten getale het demooratisch-socialisme den rug toe te hebben gekeerd. De eene bevol kingsgroep heeft liet eenvoudig in bru taliteit van de andere gewonnen; tot daden gebracht zijn vooral de jon geren, „de romantisch zoo overprik kelde jeugd". De geweld-politiek staat mede na deze ervaring den (heer Loopuit slechts matig aan. Hij erkent het bestaan van een crisis, maar meent,, dat bet voor de socialistische beweging goed zal zijn om een crisis op andere wijze té overwinnen dan door de voorbe reiding eener geweldige wereldreactie. 't Is in Italië anders geloop en dan de roode leiders zich hadden voor gesteld. Nauw zijn de geesten losge laten of zij zijn niet meer te bezweren. De hooggeroemde deiriocratie heeft aanvankelijk het heil niet gébracht, dat er vari verwacht werd. Nu is het fascisme, bet socialisme van de daad, op weg naar 'Rome. Het wil de regeer macht. Deze gebeurtenissen zijn den socia- listiscben leiders ten onzent niet wel gevallig. De marschrichting dezer be weging wordt dan ook puntig veroor deeld.' Wij echter vragen of jde sociaal democraten ten onzent meer houvast hebben, dan hun partijgen ooten in Italië. Slingeren ook niét bij hen de gedachten heen en weer tussc'hen de uitersten van een staatsgreep en het afwijzen van alle geweld? Heeft niet Mr Troelstra met zijn berucht ge worden woord, dat' de stemmen moeten worden gewogen en niet ge teld, gronden aangevoerd, die ontleend zijn aan de redèneeringon van hen, die de democratie heftig hadden be streden? Ts het reeds uitgemaakt of men in ons land in November 1918 te doen had openlijk is nog niet vérklaard dien weg niet op te willen met een buitengewoon slechte grap, met effectbejag en geurmaker jj, dan wel met bitteren ernst had te doen? Bewezen hebben de roode hëeren al lerminst, dat het toen ging om zede lijke onafwijsbare eiscnen, die niet konden worden teruggenomen. Ook toen was het kansberekening, opportunisme, ijdelbeid hij de sociaal democraten zooi goed als 'thans hij de veroordeelde fascisten in Italië. Men legde het erop aan de staatsgreep te doen en daarna zou de minder goed georganiseerde, ongewapende, meer derheid wel in bedwang te houden zijn. De gebeurtenissen in Italië en de herinnering aan November '18 in Ne derland loeren ons, dat de democratie het minst veilig is bij de partij, aan wier hoofd, in ons land, Mr Troel- stra staat. In naam der democratie is jaren gestreden en komt het erop aam in tijden van zedelijk verval, als welke wij beleven, de wacht erbij te houden, dan vinden anti-democratische stroo mingen woordvoerders, daar, waar niemand hen tevoren zou verwachten. Tweede Kamer. Eerst deed de Kamer een flinke hoeveel heid kleingoed (adressen, etc.) af, o.a. een adres van P. C. J. Tissot van Patot, le luitenant dei' administratie bij het 21e ba taljon 14c reg. inf. te Middelburg, hou dende verzoek door hem in verband met zijne verhuizing toekomende vaste ver goeding van V-j pcf. van zijn jaarwedde pit te koeren. Daarna worden de beraadslagingen voortgezet over de spoorwegkwestie, waar bij o.a. de heeren Hermans (R.-K.) en Snoeck Henkemans (C.-H.) en mej. v. Dorp (Lib.) vóór een beziuinigingscommis sie bicken te zijn, doch tegen de motie- v. Braambeek. Wij willen nog kort melding maken van hetgeen de minister omtrent de looben zei. Het aangewezen middel tot verbetering is, aldus de minister, op het oogenblik vermindering van de lasten en wel door verlaging der exploitatiekosten. Men heeft in dit verband de stelling verkondigd, dat men daarvóór nog niet aan de loo- nen behoeft te tornen. De onhoudbaar heid van die stelling wilde hij echter met cijfers aantoonen. De exploitatie- Uitgaven bedroegen in 1921 f 194 mil lioen, waarvan f 129 millioen aan perso- neeluitgaven. Indien aan die personeel- uitgaven niet mag worden getornd, dan blijft er dus f 65millioen over om op te bezuinigen. Doch in dit bedrag zit ccn kolenrckening van f31 millioen, zoo dat er slechts f34 millioen overblijft. Op zulk een bedrag kan men toch waar lijk niet, f33 millioen bezuinigen! Het is dan ook duidelijk, dat de groote post personeeluitgaven niet onaangetast kan blijven Dhr. Dresselhuijs legde nog den na druk op een puntje, dat de roode in- terpellant (vermoedelijk opzettelijk) ver zwegen had, n.l. de vraag of in de toe-, kojpst de rekening niet kan worden slui tend gemaakt, mede door vermindering van het personeel zelf, waarop dhr. Van Braambeek interrumpeerde: Zorgt gij voor een behoorlijke wachtgeld-regeling Ah, zei dhr. Dresselhuijs: Nu komt de aap luit de mouw! De interpellant heeft dit blijkbaar niet aangedurfd, omdat hij dan zijn vakvereeniging tegen zich zou krij gen. Hij is groepsvertegenwoordiger en geen vertegenwoordiger van het Neder- landsche volk. Korte berichten. Naar aanleiding van de verschillende werkstakingen bij de Zweedsche ijzer fabrieken heeft de bond van Zweedsche werkgevers een uitsluiting tegen 30 Oc tober aangekondigd voor alle ijzerfabrie ken, die bij den bond van ijzerfabrikan ten zijn aangesloten, indien bedoelde sta kingen voor dien datum niet zijn afge- loopen Het is thans zoo goed als zeker, dat do Oostersche vredesconferentie, waaraan de groote mogendheden en de Balkan- stalen zullen deelnemen, te Lugano zal worden gehouden, waarschijnlijk op 6 No vember, zooals door Frankrijk is voorge steld. Het stadsbestuur van Weenen maakt bekend, dat wegens het dalen van den index het tramtarief verlaagd zal. wor den. De Oos|^nrijkscbe regeering maakt bekend, dat in November de salarissen der ambtenaren met 8 procent verminderd zullen wolken. Uit Rome wordt gemeld, dat van wege de hevige regens de Tiber en bij rivieren sterk gestegen zijn. Vele kelders te Rome, ook die van de electrische cen trale, zijn ondergeloopen en een gedeelte van de stad heeft geen licht. De spoor wegverbinding Rome-Pisa is onderbroken door een overstrooming bij Palo. De snel treinen gaan nu over Florence. Een aantal stedelijke ambtenaren te Berlijn zijn gearresteerd, omdat zij een hoeveelheid .van 100U ton meel onbruik baar hadden verklaard, terwijl het in uit stekenden toestand verkeerde, waarna zij het tegen geringe prijzen in bezit hadden genomen, hetgeen de gemeente een ver lies van vele millioenen mark had ver oorzaakt. Gemeld wordt de arrestatie van een voormalig adjudant van den communisti sche» leider Max Hölz te Bochum, waar hij een actie op touw wilde zetten tegen de overwerkovereenkomst in de mijndis- tricben, waarbij hij tot plunderingen op ruide en een opstand voorbereidde. Be arbeiders aan de Krupp -fabriek te Maagdenburg hadden van de directie g-eëischt, dat zij haar standpunt zou uit eenzetten ten aanzien van de onlangs ge- Ee|n moskee te Parijs. Donderdag is te Parijs van een moskee een eerste steen gelegd. Bij die plechtig heid heeft maarschalk Leyautey een rede voering uitgesproken, terwijl deze beant- 'woord werd door Z.Exc. Si Kaddour Ben Chadriet, president van de sociëteit der Habous van de H. Plaatsen. Moet het bouwen van dezen Mohamme daan scben tempel in Frankrijks hoofdstad misschien symbool zijn van de Fransch- Turkscbe vriendschap? Rifat Paciha's intocht in Constantinopel. De intocht van den nieuw benoemden Turkschen gouverneur voor Thracië, Rifat Pacha, in de Turksche hoofdstad, is een ware triomftocht geworden, niettegen staande de stad nog geheel in handien van de buitenlandsche militairen is. Begeleid door Chekir Bey, den nieuwen gouverneur van Adrianopel, en gevolgd door ©en staf van meer dan honderd man, ®eed Rifat Pacha over de Galat-brug de hoofdstad binnen, waar overal eerepoor- ten, portretten van Khemal Pacha en an dere teekenen der overwinning prijkten. Overal prijkte met de halve maan de groene vlag van den profeet. Turksche troepen vormden een eerewacht langs den wieg van de brug naar de moskee van Omar. Alles is zonder ongeregeldheden afge- loopen, vooral omdat de vrees voor de Khemalisten er zoo diep in zit, dat de tegenstanders, die toch zeer zeker talrijk zijn, geen kik durfden geven. Nergens was iemand te zien, die door kleeding of uiterlijk Griek of Armeniër leek te zijn. Ieder droeg de gewone Mahomedaansche ■kleedij met de fez. velde scheidsrechterlijke uitspraak. De directie weigerde dit, daar zij thans óver leg pleegde met het rijksministerie van arbeid. De arbeiders legden daarop Don derdagmiddag het werk neer, waarop de directie de uitsluiting van het gansche personeel afkondigde. In Oost-Galicië worden binnenkort ernstige onlusten verwacht. De toestand in het Wladiwostok- gebied is zeer ernstig. Alle burgers moeten de stad verlaten. De Chineesche regee ring heeft versterkingen naar de grens gezonden. De Italiaansche politie heeft een bende valsche munters ontdekt, die in een kelder in de omgeving van Napels >een heele installatie had voor het ver vaardigen van Italiaansch en Ameri- kaansch bankpapier. Detr af. t. e m, e n t e n der Kamer lede n. Door de anti-rev. kiesvereen. te Lop- pers'um is aan de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal bet volgende adres gezon den: „De Anti-Rev. Kiesvereen. „Nederland (en Oranje" te Loppers'um, overwegende: ten le, dat de tegenwoordige, geweldige oeconomische .crisis voor bijna iedereen, die in particuliere zaken, hetzij als werk gever, hetzij als werknemer, werkzaam is, vermindering dikwerf groote vermin dering van inkomsten ten gevolge heeft; ten 2de, dat de reeds ingetreden en voor de toekomst nog veel meer te wach ten daling der inkomsten van Staat, Pro vincie en Gemeente een zóó zorgwek kend karakter draagt, dat de Regeering Aboimmentsprljt: Per 3 maaide», franca per poat f 3. Losse nummert V 01 Prijs dar Advertentitn: 1—4 regels f 1.20, slks regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. lil pes- poelier 8 cent, Per doos a SS stuks f 1.70. per kofeer 60 cent, Herferijgbaar voor engros SWföaELSUIRG. groote bezuiniging onvermijdelijk nood zakelijk heeft verklaard; ten 3de, dat bij gevolg ook allen, dia in publieke diensten werkzaam zijn, be langrijke verlaging der salarissen wacht; van oordeel ten le, verhooging van het honorarium der Leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal afgedacht van de vraag of zij in normale tijden billijk en wensche- lijk zou geweest zijn, in de tegenwoor dige omstandigheden uit financieel, maar vooral uit zielkundig oogpunt op het meest ongeschikte oogenblik zo'u plaats vinden en dus ongewenscht is; ten 2de, dat zij onder het volk in zijne verschillende geledingen zoo goed als al- gemeene en sterke afkeuring vindt; ten 3de, dat doorvoering der voorge stelde verbooging bij den één ontstem ming, bij een ander wrevel, bij' een derde bitterheid wekt, bijna algemeen het zoo gewenschte vertrouwen in en de achting voor de volksvertegenwoordiging ernstig schaadt en bij schier allen een gemoeds toestand kweekt, als in onzen critieken tijd wel allerminst door een Regeering gewenscht kan worden; verzoekt daarom vriendelijk maar ook zeer dringend uwe Hooge Vergadering de voorgestelde wijziging van Hoofdstuk III der Grondwet niet aan te nemen. Generaal J. G. II. Schoch. Het Chr. militair blad, orgaan der Nat. Chr. Officieren-vereeniging, geeft een over zicht van het leven van den in Zwit serland overleden generaal J. G. U. Schoch, waaraan wij een en ander ont- leenen. De familie Schoch is van Ziwitsersche afkomst en wel uit het kanton Appe*- scll. In de vaderstad Herisan vond me* de Schoch's eertijds in de stedelijke ma gistratuur. De eerste relatiën tusschen hen en de Nederlanden ontstonden in het mid den der 18e ee'uw, wijl zij als officier dienden in de hier te lande aanwezige Zwitsersche regimenten. Deze betrekking werd sedert traditioneel in het geslacht der Schoch's en ging van vader op zoo* over, terwijl de keten gebroken werd ten gevolge van de Fransche Revolutie. Toea de Zwitsersche regimenten werden opge heven ging de kolonel Schoch over in het Nederlandsche leger en den lOen Maart 1840 werd hem te Bergen op Zoom eea zoon geboren, onze generaal Schoch. Reeds 25 December d.a.v. stierf zijn va der de kolonel en liet zijn vrouw achter (met vijf zoons. Deze moeder, wier vroom heid geprezen wordt, keerde terug naar Zwitserland, waar de jongste zoon tot .zijn 13e jaar verblijf hield. Te Schaff- hausen ontving hij zijn opvoeding e* steeds sprak hij' met opgewektheid e* liefde over de jaren zijner jeugd. Op den genoemden leeftijd naar Holland ge zonden om te worden opgeleid tot offi cier, bezocht hij eerst de kostschool va* Jansen te Breda en vervolgens de K. M. A. aldaar, pm in 1861 als tweede-luitenant zijn intrede te doen in het Nederland sche leger, bij het wapen der artillerie. Generaal Schoch huwde in 1865 met de dochter van zijn chef, Jkvr. Gevers Deynoot. 54 jaar was hij met haar ver- eenigd in het huwelijk, dat gezegend werd ,met vier zoons en vijf dochters. Gene raal Schoch diende in verschillende gai- nizoens. In 1900 verliet hij den militai ren dienst en verkreeg den rang va* Generaal-Majoor. Hij vestigde zich te Apeldoorn, waar hij sedert bleef wonen. Reeds als luitenant te Leiden kwam hij zelfstandig op voor zijn godsdienstige be ginselen, aanvaardde het diakenambt in de Waalsche gemeente en deed zijn be langstelling blijken voor de zedelijke en geestelijke verzorging der militairen door persoonlijke bemoeienis en oprichting van het eerste Militaire Tehuis. Ondanks de tegenwerking van collega's en chefs ging de luitenant Schoch door en mocht de vrucht van zijn arbeid beleven. Gene raal Schoch bleef zich met groote toe wijding geven aan de geestelijke .belangen, der militairen en het werk der inwendige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1