Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Fisanciëele Berichten. Telegrammen. Laad- en Tuinbouw. Advertei Ierseke, vin., nm. en av. ils Kersten. Krabbendijke, 9, 1.30 en 5.30 u. dhr Remeijn. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge 9.30 en 2 u. leeskerk. Doopsgez. Gemeente. Goes (Legerdyk), 10.30 u. ds Koekobakker. Tholen en St. Fillpsland. Ned. Herv. Kerk. Poortvliet, 9.30 en 2 u. ds Verschoor. Scherpenisse, 9.30 en 2 u. ds Keller. Utavenisso, 9.30 «in 6.30 u. ds Moerman. Tholen, 9.30 u. ds Datema, 2 u. ds v. Griet huizen. St. Philipsland, 9.30 en 2 u. ds Los. Geref. Kerken. ■Aima-Jaoobapolder, 9.30 en 2 u. leeskerk. Poortvliet, 9.30, 2 en 6 u. ds Veldkamp v. Anna Jacobapolder. Tholen, 9.30 en 2,30 u. leeskerk. Geref. Gemeenten. Scherpenisse, 9.30 ,2 en 5.30 u. leeskerk. Stavenisse, 9.30, 2 u. en 5.30 u. leeskerk. Tholen, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. St. Philipsland, 9, 2 en 5.30 u. ds L. Boone. Schouwen en Duiveland. Ned. Herv. Kerk. Bruinisse, 9.30 en 2 u. ds .Waardenburg. (nm. Oogstpreek). Nieuwerkerk, 9.30 en 2 u. ds v. d. Linden. Gosterland, 9.30 on 2 u. dr AV.eeda. Geref. Kerken. •Biiiinisse, 9.30 en 2 n. cand. Polman van Hoogkerk. Haamstede, 9.30 en 2 u. ds Goedhuijs. (Bed. H. Av. en Dankz.). Nieuwerkerk, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Oosterland, 9.30 en 2 u. leeskerk, 6 u. cand. Polman. Scharendijke, vm. en nm. ds Laarman. Geref. Gemeenten. Bruinisse, 9, 2 en 5.30 u. ds Neerbos. Nieuwerkerk, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk.. Oosterland, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Oud-Geref. Kerk. Bruinisse, 9, 2 en 5 u. leeskerk. Nieuwerkerk, 9.30, 2 en 5.15 u. leeskerk. Oosterland, 9.30 ,2 en 5.30 u. leeskerk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Spoorwegen op Zuid-Beveland. Met mij zullen zeker velen met ver ontwaardiging kennis genomen hebben van de actie, welke door enkele hee ren op touw blijkt gezet tegen de spoorwegen op Zuid Beveland. Dr. Weijerman heeft ons hun namen Le kend gemaakt en elk rechtgeaard Zuid- Bevelander zal goed doen, deze in ■een lijstje te zetten om ze voor het nageslacht te bewaren. De woonplaats moet er dan bij, opdat iedereen kan weten, dat niet één dezer heeren ze telt te Borssele of te Baarland of er gens anders in „den zak van Zuid- Beveland". Misschien ware het ook gewenscht, er aan toe te voegen, dat de meesten hunner, zoo niet allen, beschikken over eigen middelen, wel ke ben in staat stellen, zich gemakke lijk, confortabel en vlug te verplaat sen. Bovenstaande moet wel vooraf gaan, om buitenstaanders te doen zien, uit welken hoek hier de wind waait. Het ligt niet in mijn bedoeling een groot debat met de heeren te gaan voeren. Er zijn meer officiëele plaat sen, waar de zaak besproken kan wor den en dan hoop ik er hij te zijn. Wel is, dunkt mij, een ernstig woord van protest hier op zijn plaats. Vooreerst hun mededeeling aan de Directie te Utrecht, dat zij allen „be woners zijn van de betrokken streek". Is daaraan toegevoegd de verbetering;, welke ik hierboven aangaf? Dan de „honderden anderen, welke achter hen staan". Zijn dat eveneens allen men sehen, welke nu reeds van spoorweg vervoer profiteeren en daarom ande ren maar over hun modderwegen wil len laten ploeteren? „De bestaansmogelijkheid van den spoorweg is grootendeels vervallen, o.m. door het niet tot stand konten van de suikerfabriek in het centrum van het eiland." Dat lijkt me een zwak en zelfs gewaagd argument van de heeren. Ik weet een beetje van die geschiedenis af, en vraag: is juist groote kortzichtigheid van een paar leidende Goesche heeren hiervan niet de oorzaak? En al staat nu de sui kerfabriek niet aan den „Polderschen- weg", daarom worden er nog wel sui kerbieten op Zuid-Beveland verbouwd. Misschien wordt die cultuur spoedig weer de kurk, waarop onze landbouw zal moeten drijven en dan juist moe ten we goede verkeerswegen hebben om met voordeel bieten te kunnen verbouwen. De heeren zullen toch wel niet in ernst meenen, dat vrachtauto's hier plaatsvervangend zouden kunnen optreden. Altijd zullen deze een surrogaat blij ven en speciaal op onze wegen een gebrekkig surrogaat. Het spreekt vanzelf, dat een beroep is gedaan op de „zeer duistere voor uitzichten van den land- en den tuin bouw". Maar juist omdat deze niet rooskleurig zijn, moeten we ons niet de middelen 'onthouden, welke ertoe kunnen medewerken, om over de cri sis heen te komen. Juist dat vind ik de meest gevaarlijke politiek, als in een tijd van malaise de handen in den schoot worden gelegd. 'Komt er dan straks een opflikkering, want ach ter de wolken blijft de zon schijnen, dan zijn we niet klaar, niet gereed, dan zullen anderen voorgaanEn liier- tegen gaat mijn waarschuwende 'stem', niet als van een „direct-belanghebben- de", mtaar als van iemand, die het f roote voorrecht [heeft in een streek e wonen, welke aan het spoorweg net is gelegen. Dat brengt leven, dat brengt handel, wat'misschien het beste wordt getypeerd door het feit, dat Baarland 1, Borssele 4 en Krabben dijke 50 telefoonaansluitingen telt. Ook nog ander, meer indirect voor deel, dat moeilijk onder cijfers is te brengen, brengt dit mede.' Dat zal iedereen me toegeven, die kinderen heeft, welke in de termen vallen voor meer dan gewoon Lager Onderwijs. Telt die gezonde volkskracht, welke noodwendig uit goede verkeerswegen voortvloeit niet 'mee? Toch is het ten slotte die kracht, welke een volk sterk maakt, zoodat een overheidsbijdrage absoluut gewettigd en verdedigbaar is, te meer, daar de streek zelf in het brengen van offers reeds voorging. Met dit korte woord van verweer meen ik in dit stadium te kunnen volstaan. JAC. WELLEMAN. Krabbendijke. Mijnheer de Redacteur, Wi) hebben een tweetal keeren van uwe plaatsruimte mogen gebruik ma ken om de verhoudingen tusschen de vrachten per spoor en per schip te bespreken. Tot onzen spijt is ons gebleken, dat, uit wat wij schreven de gevogtrekking is gemaakt, dat wij medestanders zou den zijn van hen, die een actie tegen het tot stand komen van den lokaal spoorweg op Zuid-Beveland zijn be gonnen. Deze indruk is verkeerd en wij stel len er prijs op te verklaren, dat wij het tot stand komen van den lokaal spoorweg in het belang van onze streek achten. Het eenige doel van ons schrijven is geweest de landbouwers op de hoog te te stellen van de verhoudingen tus schen spoor- en scheepsvrachten, in welke verhouding thans verbetering gekomen is. Hoogachtend, Het Dag. Bestuur van den Kring, West-Zuid-Beveland der Z. L. M D. W. LINDENBERGH, Voorzitter. J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN, Secretaris. Goes, 20 October 1922. Ongelukken. Te Hoogkerk is het kindje van W. uit de wieg gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Winschoten is een vierjarig zoontje van K. door de stoomtram overreden. [Het kind was direct dood. JDe uitgever Hengeveld te Elburg is te Doornspijk met zijn motorfiets tegen een boom) gereden;' hij bezweek aan hersenschudding. Te Leidschendam kwami een leerling-machi- nist der electrische sp'oor in aanraking met den electrischen draad. Hij! viel be wusteloos neer en was gisteravond nog niet tot bewustzijn gekomen. Te Slie- dreeht is het 2-jarig zoontje van den landbouwer V. in een onbewaakt pogen blik in een w'elplut gevallenzen verdronken. Do smart der ouders kan ,mcn zich in denken. Te Hazcrswoude viel ,de koopt man J. C. van den zolder. Naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd is hij daar overleden. Hot stoomschip „Corneiis". Aan de Tel. wordt uit Berlijn het volgende omtrent het vergaan van hot schip gemeld Het schip was met oen lading mijnhout van Finland op weg naar Stockholm. De ramp had plaats in den nacht van Maandag op[ Dinsdag ter hoogte van Grundkallen. Vermoedelijk is het schip op een rotspunt geloopen en daarna spoedig gezonken. De zee was buitengewoon stormachtig, zoodat, al ware hulp spoedig ter plaatse geweest, het nog de vraag was geweest, of men wel met een boot langszij het zinkende schip had kunnen komen. Tragisch voor de bemanning van het zinkende schip was vooral, dat de redidingsbooten, waarschijnlijk ook door het stormachtige weer, reeds van boord waren weggeslagen. Voor de bemanning bestond er daarom weinig hoop meer om het leven te redden. In den nacht van Maandag op Dinsdag n.l., oml 3 u. 25 min., werd door den Zweed- schen kustdienst een draadloos noodsein van het schip opgevangen, dat in zijn kortheid de heele vreeselüke tragedie weergaf. „Wij heb ben onze booten verloren", aldus luidde het draadlooze noodtelegram. Verder werd niets meer vair het schip vernomen, ook niet de minste aanduiding omtrent de plaats, waar het schip zich bevond. Onmiddellijk nadat hel draadloos hulpsein werd ontvangen, werden de Zweedsche stoom- reddingssloepen, de Herakles en do Diana ter assistentie gezonden. De zee was echter zoo woest, dat er reeds te voren aan werd getwijfeld, of men het schip des nachts al zou kunnen bereiken. Toch werd een poging gewaagd en werd de strijd met de woedende elementen aangebonden. De Herakles arriveer de het eerst nabij de plek van de ramp, doch al baar pogingen om een boot in zee neer te laten of om op andere wijze hulp te bieden mislukten. Men was genoodzaakt den dag af te wachten en had moeite genoeg om niet te ver van het wrak af te drijven. Ook het afzoeken van de zee naar drenke lingen bleef zonder resultaten. Het schip zoowel als zijn bemanning schenen geheel verloren. By het grauwen van den morgen gelukte het aan de Herakles, het wrak te naderen. De Corneiis was toen reeds zoo goed als verdwenen. Alleen de masten staken nog boven de golven uit. Nog een korten tijd slechts, dan verdween het geheel in de diepte. Met het afzoeken van de zee werd nog maals energiek een aanvang gemaakt, evenwel wederom zonder eenig resultaat, zoodat men wel moet aannemen, dat de geheelo bemanning van 29 koppen bij deze ramp den dood in de golven heeft gevonden. Een der aangespoelde lijken is herkend als dat van den tweeden stuurman A. Visser te Delfzijl. Een kranig rechercheur. Het „Vad." vertelt het volgende verhaal, dal zigh Woensdagavond in Den Haag heeft afgespeeld. Omstreeks half tien zag een rechercheur, die Surveilleerde in de buurt van lfet Plein, een paar goede bekenden der politie, J. L., 27 j. en C. S., 30 j„ in gezelschap van een hem onbekende, die later G. F. J. uit Amster dam bleek te zijn, heel onschuldig met een vischhengel op den rug door de drukke Lange Poten wandelde. Onze politicman vertrouwde echter 't zaakje niet en hield het drietal ongemerkt in de gaten. Een kwartiertje later zag de rechercheur den voor hem nog onbekende op den hoek van do Bagijnestraat staan, klaarblijkelijk op uitkijk. Allereerst liet hij dezen sinjeur naar het politiebureau brengen, terwijl hij zelf op den uitkijk bleef. Opeens bemerkte hij in de Bagijnestraat zijn twee oude bekenden, nu zonder hengel maar met een gonjezak. De revolver uit den zakhanden hoog I De heeren waren geknipt. Er werd aan geen weerstand ge dacht. Eerst liet de rechercheur, terwijl de dienstrevolver aldoor op de heeren gericht bleef, den zak overgevten. Toen blies hij op zy'n politiefiuit om assistentio. Van hot Plein kwamen eenige andere rechercheurs aansnellen en de beide gesnapten plus hun buit, werden naar het politiebureau gebracht. Het bleek, dat de beide heeren ingebro ken hadden bij een juwelier in de Lange Poten. Uit de Bagijnestraat waren ze over een muur geklommen, met behulp van een touwladder zijn zij over andere daken ge klommen, een ruit werd uitgesneden en zoo zijn ze binnengekomen. De jonge eigenaars van de juwelierszaak waren op reis. Dia bediende had den winkel gesloten en was even uitgegaan. De inbrekers hadden vlug de beide knip pen op de deur geschoven en in groole haast alles bijeengegraaid uit de étalages die van huiten geblindeerd waren, en uit- de toonbankvitrines. De terugtocht werd niet aanvaard over dezelfde daken, maai' dooi de gang en het pakhuis van een naastge legen winkel, waar zij den grendel van do deur schoven «en zoo heel gemakkelijk huiten kwamen. De buit, die nu verzegeld bij de politie berust, heeft een waarde van meer dm f 10.000. Er is een prachtige gouden beugcl- tasch van f 750 hij, verder <lrie gouden sigarettenkokers, een dozijn sigarettenpijpjes, een tweehonderd gouden ringen, met en zon der steenen, dasspelden, 4 gouden horloges en een dozijn prachtige armbandhorloges, eveneens van goud, en verder armbanden, horlogekettingen, knoopjes en broches en twee parels. Die beide inbrekers zijn oude bekenden van de politie. Het trio is door de politie over drie politieposten verdeeld, om te voor komen, dat ze in de cel met elkaar zouden gaan oorrespondceren. Aan ontkennen valt natuurlijk niet te denkon. We zijn gesnapt, zei een der drie gelalen. Bij het onderzoek zijn touwladder en hengelstokken in beslag ge nomen. De hengelstokken hadden dienst ge daan om de electrische lantaarn uit te draaien. Nieuwe bedrieger struc. Men maakt in het „U. D." melding van een nieuwe bedriegerstruc, welke in Utrecht slachtoffers maakte. Daarbij gaat het als volgt: Een boodschappenjongen belt bij iemand aan en als mijnheer of mevrouw toevallig opendoet, zegt hij: „Mijnheer (Mevrouw), ik heb hier een pakje boter voor Mevr (volgt naam van hoven- of naast wonende buur), maar die is niet thuis, zoudt U dat niet zoolang in ontvangst willen nemen, dan be hoef ik niet terug te komen?" Bji toe stemmend antwoord volgt dan: „Zou U het ook willen lie talen, want voor mijn baas mag ik de boter niet zonder geld afgeven 't is f 1.80". Natuurlijk bleken de buren, die meestal wèl thuis zijn, absoluut geen boter besteld te hebben, terwijl de gedienstigen met een minderwaardig of onbruikbaar product zitten en hun geld kwijt zijn. Ernstige botsingen. Woensdag had te Oldenzaal een ernstige botsing plaats tusschen den trein, welke om 5.3 u. n.m. vandaar naar Enschedé vertrekt. Enkele fabri kanten, die zich per auto huiswaarts wilden begeven, bemerkten de nadering van den trein niet, waardoor de auto door den trein werd gegrepen en totaal vernield. De inzittenden werden door een ruit der auto geslingerd, doch brachten het er vrij goed af. De reizigers van trein 659, welke te Oldenzaal om 6.54 's avonds aankomt, wer den plotseling opgeschrikt door waarschuwings signalen en tot stilstand brengen van den trein. Bij onderzoek bleek, dat een wagen, bespannen met twee paarden, welke den overweg bij de kalkzandsteenfabriek passeerde, door de machine was gegrepen en van de rails ge slingerd was. Het ongeluk liep vrij goed af. De voerman uit Enschedé kreeg schijn baar lichte kwetsuren aan zijn been. Hondsdolheid. Een hond door de politie te Hengelo doodgeschoten op ver moeden van dolheid, bleek aan die ziekte te lijden. De burgemeester heeft gelast, dat alle losloopende handen gedurende 4 maanden gemuilband moeten zijn. Onder den blooten hemel. Sinds de vorige week Woensdag kampeert op de Oostelijke Handelskade te Amsterdam een gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen. Zij hadden, toen zij ongeveer drie jaar geleden uit Wageningen kwamen, wederrechtelijk hun intrek genomen in een loods, die gebruikt werd als direktiekeet en schaftlokaal, en op de Handelskade was neer gezet door een aannemer. Ds vorige week no is de loods door dea aannemer van het inmiddels voltooide werk ontruimd en staat het gezin op straat. Hier doet zich het eigenaardige geval voor, dat het hoofd van dit gezin absoluut weigert ook maar de geringste moeite te doen om elders een onderdak te vinden. Volgens aan het,,Volk" verstrekte inlichtingen vervoegde hij zich bij den woningdienst en eischte hij daar op hoogen toon, dat hem een gemeentewoning zou worden toegewezen. Men antwoordde den mail, dat dit niet mogelijk was, aangezien er vele honderden zijn, die voor een gemeente woning staan ingeschreven en op hun beurt moeten wachten. Daar men niettemin de hachelijke positie van het gezin begreep, werd den man de raad gegeven, zich tot de afdeeling Rente- gevende Eigendommen te wenden. Wellicht dat deze tak van dienst het gezin tijdelijk onderdak zou kunnen verschaffen. De man weigerde en bleef onmiddellijke toewijzing van een gemeentewoning eischen. In den loop van het gesprek, dal hij met de ambtenaren van den Woningdianst had, liet de man zich ontvallen best tien gulden huur te kunnen betalen. „Welnu zeide men hem toen wiondt u dan tot de Gemeentelijke Woningbeurs, daar staan stellig woningen van particuliere eigenaars in dezen huurprijs ingeschreven". Maar ook deze raad werd door den man niet opgevolgd. Hij bleef eischen, dat hem een gemeentewoning zou worden toegewezen en uitte allerlei bedreigingen. Tot op heden is dat niet gebeurd. Het gezin verblijft nog steeds op de Handels kade, onder den blooten hemel. Het huisraad, eenige ledikanten, enz., staan eveneens on beschut op de kade. Een oplichter. Woensdagmiddag heeft in den trein van Leiden naar Rotterdam een als officier gekleed persoon twee schip pers uit Leiden opgelicht voor een bedrag van f 250 en eenige geldswaardige, papieren, onder voorgeven, dat hij hun oen betrekking zou bezorgen bij eeri der grootste stoomvaart maatschappijen te Rotterdam. Het is gebleken, dat deze persoon reeds eenigen tijd deze praktijken uitoefent en daarom door de politie wordt gezocht. De politie te Leiden is er thans in geslaagd zijn juisten naam te weten te komen. (N. R. C.). Spoorwegongeluk te Rotter dam. Bij hel vertrek van trein 212 gister middag 12 u. 58„ die in de richting Den Haag ging, heeft op het station D. P. te R'dam' een niet ernstig spoorwegongeluk plaats ge had. Waarschijnlijk doordat de machinist te krachtig aanzette, versprong een wissel, waar door de heide wagens derailleerden en in den grond reden. De personen, die zich in deze wagens bevonden, kwamen er zonder ongelukken af. De materiecle schade is niet groot. Den geheelen middag is gewerkt om de beide wagens uit den grond te krijgen. (Tel.) Faillissement van een Nota- r i s. Volgens de „Zupliensche Courant" hoeft do 68-jarige notaris J. P. R, sedert 33 jaar notaris te Groenlo, Zaterdag de gemeente ver- laten, nadat hij zijn klerk had medegedeeld, dat hij zijn faillissement ging aanvragen. Gister heeft do Rechtbank te Zuphen dit faillissement uitgesproken. Naar wij vernemen zijn ver- scchillende landbouwers uil Groenlo en om geving bij dit faillissement betrokken. Zij kwamen in de laatste dagen hun geld op vragen, maar de klerk was niet in staat hun iets uit te betalen. De notaris was ook boek houder van de Spaar- en Voorschotbank en nam als zoodanig meermalen sommen gelds in ontvangst. Indien het er niet uitdrukkelijk word bijgezegd, dat zij voor de Spaar- en Voorschotbank waren, noteerde hjj deze gel den op zijn eigen rekening. Op deze wijze moot er een paar ton mee gemoeid zijn. De toestand heeft zich in den loop van eenige jaren aldus ontwikkeld, dat faillissement on vermijdelijk werd. (Tel.). Treindiofstal. Op het oogenblik dat de sneltrein van Balhao naar Lissabon uit eerstgenoemde plaats vertrok, drongen drie bandieten een eerste klasse-coupé binnen. Zij overweldigden en beroofden verschillende rei zigers, o.w. een beambte van de maatschappij voor maritieme werken, die een tasch bij zich -droeg, bevattende 60.000 peseta's. De bandieten ontvluchtten, waarbij zij een spoor wegarbeider doodden. Wisselkoerten. Amsterdam, 20 Oct. 1.45 uur. Berlijn 0.06340.07. Brussel 17.55—17.65 Parijs 18.90—18.971/2 Londen 11.41—11.413/4- Dollar 2.55—2.551/3 •Weeneti 0.300.35 MIDDELBURG. De justitie uit Middel burg vertrok hedeu naar 's-Heer Arends- kerke in verband met den brand op dej hofstede van den heer Breure. ZEVENAAR. V. D. Donderdagnacht is te Didam de ïnetselaar C. V. Turen toen hij met een troep jenersmokke- laars door rijksambtenaren tot stil staan werd 'aangeroepen, door een schot in den rug getroffen. De getrof fene, die vader van zes jonge kinde ren is, is in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. MAASTRICHT. V. D. Zekere Cou- mans in deze omgeving woonachtig, is in de nabijheid van zijn woning doodgeschoten.' De vermoedelijke da der Jacobs met z'n meisje, is voort vluchtig. De oorzaak schijnt minne nijd te zijn. AMERSFOORT. V. D. De geschorste directeur der Centrale Crediet- en Landbouwbank is door de politie ge presteerd. Eenige wenken. Iu de „Veldpost" lezen wij de volgende practische wenken Ruiende hennen moeten minstens zoo krach tig gevoederd worden als leggende; dan zullen ze vlug door de rui gaan en spoedig weer aan den leg zijn. Wanneer go uw kippenhok reinigt, doe dan altoos 1/2 L. creoline of carbolineur» in 1 emmer water. Hierdoor wordt alle ongedierte gedood. Vergiftiging hij dieren, llot Week blad „De Boerderij" verhaalt van oen aantal vergiftigingsgcvallen hij dieren. Aan dit be langwekkende artikel ontleenen wi| het volgende Rhododendron. Verschillende vorgifti- gingsgevallen zijn waargenomen hjj geiten, die bladeren van den Rhrododendron hadden gegeten, liet gelukte nog wel eens dezo geiten te redden, wanneer spoedig hulp word in geroepen.- Mot het oog op vergiftigingen door bladeren van den Rhododendron moeten de eigenaars van geiten dus zeer op hunne hoede zijn. Tabak afkooksel. Afkooksel van tahalc j wordt nog al eens gebruikt om de huid er jl flink mode af te wasschen, indien dieren lijdende zijn aan schurft. Niet vergeten evenwel I moet worden, dat slechts een gedeelte van I' de huid met tabak-afkooksel kan worden in- H gewreven, want, zoodra de huid er terdege S mede wordt bewerkt, blijven in den regel X Vergiftigingsgovallcn niet uit. l>e ziektever- I scliijnselcn beslaan dan achtereenvolgens in a oprispen, braken, speekselen, veelvuldig wate- vj ren, groote spierzwakte, beven, krampen en ton slotte in onvermogen om op do beena ril te blijven staan. Soms treedt de dooi u binnen 24 uur in, terwijl, wanneer het diet VI geneest, er somtijds een tot twee weken 9 noodig zijn om de ziekteverschijnsel!*! ge- jfl heel te doen wijken. Eikels. In Engeland zijn jaren geleden j herhaaldelijk vergiftigingsgevallen voorgekomen i-j hij paarden, runderen en schapen na liet N gebruik van eikels. De ziekteverschijnselen I iu deze gevallen bestonden in bloedige 9 diarrhee, gepaard met groote lusteloosheid k en algemeen ziek zijn. I11 den beginne, tuen I hot lijden nog niet was onderkend, meende I men, dat de zieke runderen aan runderpest I Ujdende waren. bladzijde is ee getrouw, dat z voelen. De sc! de* achtergroi soiien laat sp genen en vloé /oven en hi a 'mee enl 't einde; want oenen uit, en hebt, laat gij nog eens Lang! slotsom is: w hoofdpersoon 1 al te menscJ over God, of vroed end e redi nen" schuift, oxegeert over zondaar tot di< doodterwij I somwijlen van „in 's Hemels 1 ■maar als gehei in taeer dan lorstuk. Inden „Oostloorn" h< lor" ons weer dal dankbaar hoeft ons weei in kringen, wA den gedacht. L waaromtrent twijfelen of d Ten slotte geefster firma voor de uitat boek in zijn aai bij de ko uitnemend fet ouden en jon; Harro Walter, door S. Ulfers, Rotterdam, D. van Sijn Zo nen. Ds. Ulfers heeft indertijd de h:ir- ten gestolen met zijn herhaaldelijk her drukt Oostloorn. Velen hebben na de verschijning van dit hoek in eersten druk zich verwonderd, dal hot ltij deze eene pennevrucht bleef. Een schrijver prediker met Ulfers' talent., kon toch zoo in eencn niet voor altijd uitge praat zijn. Langzamerhand leerde men zich er in schikken. Tol op éénmaal de uitgeefster firma Van Sijn Zonen hen komt verrassen met een vervolg op dat mooie „Oostloorn", en vraar- in ook weer Walter de hoofdpersoon is, en een der bijfiguren Van Gemis is zijn naamnog eens weer ten H toonéele verschijnt. De schrijver heefl goed gezien, dat. aan deze figuur m. slechts een bescheiden plaats lor ES kwam, en dat 'de beste plaats als zoo I danig behoorde aan Dechtine d'Alsar 9 en haar vader, met wie Walter, n# B niet meer predikant te Oostloorn i» Overijse], maar in de rijke koops'-' aan de Maas, zoo aangenaam kw« maakt, met zoo gelukkige gevolg Wil lazen dit boek met groote langstelling. De schrijver van 0»"A Ioorn heeft zijn humor nog niet tit- leerd, blijkens de manier waarop ons kennis laat maken met mensclwu in zijn nieuwe gemeente; menschen. zoo geheel anders dan in zijn vorig6- Rotterdam en Oostloorn! Onwille keurig proeft men het onderschrift. Overal zondaren, doch welk een ver schil in zondebedrijf, en zondedienst. Toch is (het niet dit', waarhij de schrij ver den. vinger legt. Gelijk in zijn „Oostloorn" zoekt hij ook in zijn Ih>C| terdamsche typen, zelfs in de dieps! gevallene, nog naar wat aantrekt en (I beschaamt. Daartoe deelt hij uil Wil- il ters ervaring in de achterbuurten op-jjl gedaan, treffende staaltjes mee. Ju ril weeltjes van schetsen tomen er opjl menige bladzijde voor, die mén gaarne 9 nog eens overleest. Er zijn er bij, (V die als ervaringen van ds. Ulfers zei I ven, indertijd door hem zeiven elders;® zijn 'meegedeeld, en die men met g6; 9 noegen in dit boek terugvindt. En hejjB meest treft ons in zijn schetsen, dat hij met zooveel waardeering en ver I schooning den andersdenkenden broei der bespreekt. Ulfers houdt 'het g van dogmen, is niet gereformeerd, I voelt niets voor de leer der uitver kiezing, schoon dit „doglma" toch bet hart der kerk is. En nu zijn er uj den kerkeraad mannen, die op dit pun; I zijn tegenvoeters ziin; toch voert MB niet de „slechtsten", maar de besten P uit hem ten tooneele. Zoo* is Ulfers, I in eiken tegenstander of dwalende1 broeder, in eiken zondaar of zqnuf I res zoekt hij naar het goede; dit 131 de draad, die ook door dit verheul loopt, en dit maakt de lezing er van tot een verkwikking. Hier komt nuf bij, dat, ofschoon de feiten niet 'j1 volgorde te boek zijn gesteld, het ri! les doorleefd is wat de belangstelM Ris ran zelf klimmen doet, Men'S 'Opvoed: Van Dr. Ook dit Ati we weer met (vmt laat dooi Het eerste de Opvoedkun breed van op dat tot opboin pelijko opvoed] geleverd word* alleen, maar door eiken kr opvoeding van betrokken. Da maar het is not In plaats van Ondertrouwd C. KAREI en C. AARNO Huwelijksvol Vrijdag 3 N* Biggekerke, Koudekerke, 19 Heden overlet langdurig lijden, 0 Moeder, Behuwd Overgrootmoeder WILLEMINA MARL Weduwe van in den ouderdom 80 jaar. Uit aller 1 Middelburg, L 19 October 1922. Hiermede betuig dank voor de vele t langstelling onderv plotseling overlijdei liefde Echtgenoote, huwd-, Groot- en O v« TANNETJE BOS Uit al CHR. CH Middelburg. Hiermede betuigt hartelijken dank vo wjjzen van belangst van hier en elders en het overlijden i liefden Vader, Behu vader, SAMUEL DE Uit alle W. Serooskerke, Octol Voor de vele hulp deelneming ondervon ziekte en bij het mijn innig geliefden D. BOONE, betuig i wederzijdsche famili lijken dank. Wed. D. BC Waarde, 19 Octob Getroffen door de keH van belangstel! schap zoo van hier i •ns 11 dezer betoon Allen onzen hartelijk P. ABRA M. ABRA Serooekerke, 20 O*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2