15 Woensdag 18 October 1039 37e Jaare:ar>: laiteilaai Biunlaii. Uit te Proraicie. ow Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Go<es Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel', no. 259 Stervend Rustend. Met hartelijker! dank ontvangen van J. en F. S. te Kloetinge f 2.50. To taal toet het vorige bedrag f94.70. De herstelkwestie. Naar' de correspondent van de „Daily Mail" Parijs meldt, kan een zeer ver strekkende wijziging in de Fransche offi- cieele politiek ter zake van de Duitsche herstelbetalingen zeer binnenkort verwacht worden. Genoemde correspondent heeft vterno- men, dat de Fransche regeering bij haar jongste besprekingen over de kwestie van de Dnitsche herstelbetalingen, tot het in zicht is gekomen, dat er geen twijfel be staat, dat aan Duitschland een langdurig uitstel moet verleend worden, niet alleen voor Duitschland de eisch kan gesteld worden om effectief de betalingen inbaar aan te vangen; maai' zelfs voordat het systeem van het herstel in natura in vol len o/nvang kan toegepast worden. Uit particuliere bron verneemt de cor respondent, dat de Fransche regeering zich onder de huidige omstandigheden niet langer zal verzetten tegen het verlee- nen van een uitstel of een moratorium aan Duitschland tot 1924. of zelfs nog langer. De houding van de Fransche regeering zal spoedig hekend worden gemaakt. Ook al zal zij niet zoo ver blijken te gaan als sir John Bradbury voorstelde, toch zal ze de noodzakelijkheid erkennen om een moratorium toe te staan, gedurende het welk Duitschland zijn financieel stelsel 'kan herstellen en meer stabiliteit aan den markkoers geven. De bezettingstroepen aan den Rijn. Na een conferentie tusschen president Harding en generaal Pershing werd door den minister" van oorlog aangekondigd, dat, de Amerikaansche bezettingstroepen .aan den Rijn spoedig zullen worden terug getrokken. Men verwacht dat zij tegen Kerstmis weer in Amerika zullen zijn te ruggekeerd. De Amerikaansche regeering acht, met liet oog op den toestand in Duitschland, •de verdere aanwezigheid van Amerikaan sche bezettingstroepen aan den Rijn over bodig. De kosten van hun onderhoud be- •droegein tof dusverre 300 millioen dollar, welke kosten geheel door Amerika werden gedragen. Ook daar gsso! met een soldatenlijk. Ook in België zal thans de „plechtig heid." van den onbekenden soldaat plaats hebben. In de streek van den Yzer zal er een worden opgegraven. Een oorlogsverminkte zal op goed geluk aanwijzen, welke van de lijken den onbekenden soldaat zal sym- boliseeren. Het overbrengen van het lijk naai' Brussel zal met groole plechtigheid geschieden, onmiddellijk naar de Colonne du Congrès, waar men het graf aan het -delven is. Aan alle stations zullen de plaatselijke autoriteiten het lijk komen huldigen. Je Brussel zullen het garnizoen, de oudstrijders en de schoolkinderen langs den weg worden opgesteld. De koning zal een redevoering uitspreken. Kwte betfïhtfui. - Maandag heeft in het kleine plaatsje Alha Julia in Zevenburgen de kroning van den koning van Roemenië plaats ge had als koning van bet groote Roemenië dat de wereldoorlog voortgebracht heeft. De correspondent van de Times zegt, dat er zoo s'tienge politie-maatregelen geno men waren, dat maar weinig personen deze plechtigheid, die toch een populair karakter'had moeten dragen, konden bij wonen. De bedrijfsraden in Berlijn dreigen met een algemeen© staking als de Zondag bij_ de nelletjes gearresteerden niet in vrij heid worden gesteld. Zoo gaat het in een stad, waar de rooden. de baas zijn! Henderson, de Engelsche arbeiders- leider, heeft verklaard, dat de coalitie dood was en dat men nu eindelijk lot de erkenning van dat feit moest overgaan, door haar te begraven. Zijn partij was bereid den verkiezingsstrijd' op geheel an dere basis als tot nu toe te voeren. Volgens de „Morning Post" heeft de minister van financiën van de sovjet- regeering Wladimirow medegedeeld, dat de kosten voor het roode leger van sov jet-Rusland 400 millioen goud-roebel be dragen of ongeveer 25 procent van de geheele Russische begrooting. Daar is het vroegere Pruisische militairisme nog niets bij De „Chicago Tribune" verneemt, dat •er te Adriariopel een aantal christenen, zijn vermoord door Turken, die vreesden, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WEBKDAÖ. j dat de stad zou worden gebombardeerd, alvorens de ontruiming zou plaats hebben. Ook meldt het blad, dat de Grieken een. aantal dorpen in asch hebben gelegd. De bepaling van de Amerikaansche regeering, dat pen alcohol-smokkelschip mag worden in beslag genomen buiten drie mijlen, doch binnen vier mijlen van de kust, indien kan worden aangetoond, dat liet schip onwettig alcohol vervoert in het Amerikaansche kustverkeer, is door den Federalen Rechter Hazel in de zaak tegen den Britschen schoener „Henry L. Marshall" gehandhaafd. De Engelsche minister Churchill lijdt aan maagdarm catarrh, gevolg van voedsel vergiftiging. Zijn toestand is ernstig. De Kemalisten blijven vasthouden aan Smyrna als plaats van bijeenkomst voor de vredesconferentie inzake het. Na burige Oosten. De mijnwerkers van Zuid-Wales heb ben tegen 6 November een algemeen© staking aangekondigd. Ingeval het ministerie Lloyd George aftreedt, zou lord Derby bereid zijn een nieuw kabinet te vormen om onmiddel lijk daarna een beroep op Jiet kiezers korps te doen. Heden zal de Belgische Kamer ©en begin maken met het debat over de ver- vlaamsching van de hoogeschool te Gent. - In verband met de communistische agitatie van Zondag 1.1. te Berlijn is de geheele redactie der „Rote Fahnè" ge arresteerd. Te Chalons sur Marne werden na oefeningen in het granaatvverpen de niet ontplofte granaten bijeengezocht en op gestapeld. Daarbij sloeg een soldaat met zijn schop op eein granaat die ontplofte en den geheelen stapel aanstak. Twee sol daten werden gedood, een kapitein is zwaar gekwetst, bovendien werden nog ieen adjudant en 12 soldaten gewond. Geen goudclausule in nota- i'ieele a eten. Het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen in Nederland heeft zich in zijn vergadering jongstleden Zaterdag gehouden, eenstemmig uitgesproken tegen het opnemen dei' z.g. goudclausule in no- tarieele acten. Het hoofdbestuur besloot verder, nu eenmaal het valuta-vraagstuk in ons land ter sprake fs gekomen, het belang van het notariaat bij deze zaak op 2 Decem ber in een algemeene ledenvergadering te bespreken. Conflict tusschen Gemeente bestuur en plaatselijk blad. De „Nieuwe Amliemsche Crt." publi ceerde in het begin dezer maand een arti keltje, waarin een geste van het college van B. en W. van Arnhem werd becriti- seerd, toen dit hij een aanbestedingskwies- tie een poging deed om ook indirect in vloed uit te oefenen op de arbeidsverhou dingen in het vrije bedrijf. De bedoeling van den schrijver daarbij was te kennen ie geven, dat het, naar zijn meening, on juist is om, na de wijziging van de wet- Aalberse, den achturigen werkdag door een achterdeurtje binnen te halen bij aan bestedingen yoor de gemeente. Het artikel, dat als opschrift droeg „Niet langs slinksche wegen" en door het blad nogmaals wordt geplaatst, gaat noch in strekking noch in woordenkeus de perken van een gepaste c.ritische aan- teekening te buiten en wijkt geenszins af van tallooze artikelen zooals onze dag bladen wij zouden haast zeggen dage lijks brengen. Het dagelijksch bestuur van Arnhem doet over deze critiek echter zeer ver ontwaardigd; het heeft aan het blad een briefje gezonden, waarin gezegd wordt: „Wij zijn zeer onaangenaam getroffen door den kwetsenden vorm van het ar tikel „Niet langs slinksche wegen" in nw blad van Woensdag j.l. Indien de daarin vervatte beleediging aan ons adres niet wordt teruggenomen, zullen wij ons ge noodzaakt zien elke relatie met uw blad af te breken". Het blad weigert, zooals te begrijpen is, aan het verzoek van. B. en Wi te voldoen. Dit is een in ons land gelukkig weinig voorkomende poging tot intimidatie van de dagbladpers: een courant schrijft iets en dat bevalt den heei'en op het stadhuis niet, em ©ogenblikkelijk komt er een dreigbrief! Dit is niet in overeenstemming met de taak 'en de waardigheid van het Gemeente bestuur eenerzijds en van de onafhanke lijkheid van een eerlijk-denkende Pers an derzijds. (Msb.) Verkiezio.gsrecla.me op straat- plaveisel. Naar de Tel. verneemt heeft de ambte naar van het Openbaar Ministerie te Am sterdam Woensdag bij een onderhoud aan zijn parket met een Weesper politie beambte, die het sociaal-democratisch raadslid G. H. Mos aldaar bekeurde, om dat hij in de jongste verkiezingscampagne des nachts op de straatsteenen aanbeve lingen schilderde, medegedeeld, dat hij niet voornemens is, deze aangelegenheid te vervolgen. Bedoelde ambtenaar is van oordeel, dat de baldadigheid, waarvan in art. 424 Wetboek van Strafrecht sprake is, hier niet kan worden ten laste gelegd, omdat -er geeu onbehoorlijke uitlatingen of voorstellingen in het openbaar worden aangebracht, doch door degenen, die zich met die beschildering belasten, niet an ders gedaan wordt dan propaganda maken voor den een of anderen candidaat. De politie-beambte, die 't proces verbaal Legen vorengenoemd Weespei' raadslid had opgemaakt, voerde hiertegen aan, dat er z. i. wel van baldadigheid kon gesproken worden, en wees op het arrest van den Hoogen Raad van Dec. 1920, waarbij het beschilderen van de openbare straat, geacht wordt te vallen onder art. 424 W. v. S. De ambtenaar van hel Openbaar Mi nisterie bleef echter bij zijn meening, dat bedoeld artikel hier niet. van toepassing was en dat ei' geen termen aanwezig wa ren om tot vervolging van den geverbali seerde over te gaan. Verkiezing Eerste Kamer. De Prov. Staten van Zuid-Holland ko zen gisteren in de vacature-Van Swaay tot lid der Eerste Kamer, prof. dr A. Ste ger (R.-K.) met 42 van de 79 uitgebrachte stemmen. De heer van Kol verkreeg 18 en mi' Rink 1.3 stemmen. Bezuiniging. Wegens bezuiniging worden dit jaar geen rijksveldwachters meer aangesteld, meldt de „Maasb.". Alleen indien in 1923 tengevolge der nieuwe pensioenwet vaca tures ontstaan, kunnen nieuwe aanstel lingen verwacht worden. Ook bij de ma- rechaussées wordt overwogen tot ophef fing van standplaatsen te komen, indien zulks mogelijk zou zijn. Rijkssteun voor Woningbouw. Volgens een bericht in „De Gooi- en Eemlander" zou de minister van Arbeid gedreigd hebben met inhouding van zijn medewerking aam den woningbouw als niet gebroken wordt met derr 8-urendag en het betalen van een hooger uurloon dan het contractloon. Dit laatste bedraagt 83 cent, terwijl in 't Gooi 89 cent wordt betaald. Gelijk men weet, mag er in de bouwvakken 81/2 uur gewerkt worden. de vestibule van het Huis Doom worden ingezegend, terwijl het diner in de groote zaat tegenover de vestibule gegeven zal worden. Ongeveer vijftig genoodigden zul len de trouwplechtigheid bijwonen. Des Christens wraak. We lezen in „Friesch Dagblad" onder staand treffend feit: 't Was in München. Op één der avon den van het groote Evangelisatie-Congres. Verschillende sprekers uit de Duitsche diaspore zouden bet woord voeren. (De diaspore is het gedeelte van Duitschland, dat door de Geallieerden bij andere lan den werd ingelijfd, of onder 'militair toe zicht gesteld). De mooie, deftige gehoorzaal van de „Jungemanner Verein", in de Mathilden- strasze, was propvol met hartstochtelijk bewogen luisteraars. Het was ook om te sidderen! Van toorn en medelijden! Op den toon van moeilijk bedwongen verontwaardiging vertelde één spreker van wat de Duitsche broeders en zusters in het poëtische Rijnland moesten lijden on der den Franschen druk, vooral van de „gekleurde soldaten". Een ander schil derde als ooggetuige wat de fanatieke Polen deden in het bun toebedeelde ge bied, om de Duitsche cultuur en de Duit sche eer te schenden. Het wa,s muisstil in de zaal. Men durfde nauwelijks adem halen. Sommiger oogen waren vochtig van tranen. Toen kwam het ergste. Dr Schabert uit Riga (de schrijver van de bekende brochure: „Baltische martelaren") stond op bet podium. Hol en dof klonk zijn zware keelstem, zoodat men eerst moeite had hem te verstaan. De man zag er uit, of hij pas uit -een gevangenis kwambleek, moe, ondervoed Hij kwam inderdaad uit de gevangenis! De Russische bolsjewisten hadden hem in hun macht gehad, en daarvan vertelde hij, zoo eenvoudig, zoo zonder eenig ef fect bejag, maar ook zoo echt als-die-het- zelf-beleefd-heeft, dat de gansche verga dering één ziel met hem werd. Hij verhaalde een nachtelijke huiszoe king, van plundering en afpersing, van het woeden .tegen ieder spoor van Chris tendom. Hij beschreef zijn gevangenne ming; hoe hij den eersten nacht met 25 menschen in eén kamer werd opgeslo ten; hoe een paar jonge menschen om een bijbeltje vroegen, omdat ze nog in dien zelfden nacht zouden worden gefusileerd; en hoe hij toen in dat benauwde stikhok voor al die wanhopige gevangenen het Evangelie had gelezen 1.... Het was ontroerend... om te schreien... Maar het aandoenlijkste, het treffendste kwam aan - bet slot. Pastor Schabert deelde mede, dat de bolsjewisten den strijd verloren hadden. De crisis aan de Christelijke j,A m s t e r d a m m e r". Naai' vernomen wordt, zijn de redactie en administratie van de Chi't „Amster dammer", die thans zal worden geëxploi teerd door de N. V. „De Christelijke! Pers" met ingang van gisteren 'overge bracht naar het perceel N. Z. Voorburg wal 5860, waar ook de bureaux van „De Standaard" zijn gevestigd. Ook wordt het blad daar nu gedrukt. Van het ge heele personeel (redactie, administratie, expeditie, drukkerij en zetterij) worden slechts een vieriai ongehuwden en één gehuwde door de nieuwe uitgeefster over genomen, Waar het personeel in zijn ge heel ongeveer 100 man bedroeg worden zeer velen werkloos. De ellende is wel groot: vele kleine luyden al hun spaarpenningen kwijt en nu ook nog broodeloosheid voor het voormalige personeel, waarvan er zijn, die nog niet eens al hun salaris hebben ontvangen. Bruiloft op Huis Doorn. De voltrekking van des ex-keizers huwe lijk blijft bepaald op' Zondag 5 November a.s. Prinses Hermin® zal hoogst waar schijnlijk niet voor Donderdagavond 2 November te Doom aankomen. Burger lijk zal de voltrekking in 't z.g. Poort gebouw, de hoofdingang van het park, geschieden; kerkelijk zal het huwelijk in De kerken waren een tijd lang leeg, maar door den nood gedreven stroomen thans groote scharen naar hun oude tempels. Er is bij het diep vernederde en ontgoo chelde volk weer dorst ontwaakt naar het Woord. Een arme boer, die geen geld had om 'een bijbel te koopen, gaf één van zijn koetjes voor een exemplaar van het Nieuwe Testament. „Laat dit", zoo eindigde spreker met verheffing van stem, „laat dit de wraak zijn van ons, Duitscbers, voor de Russi sche tirannie, dat wij hun met veréénde kracht bet Evangelie brengen". Dit is des Christens wraakHaat vergel den met liefde. Voor den vloek het gebed! Wanneer wij dit allen persoonlijk de den, è'n hls Christenvolk Dan Ja, dan Hoofdcomité van Actie. Het tot het nemen van maatregelen tegen dreigend revolutie gevaar ijl Febru ari 1919 opgerichte Hoofdcomité van Ac tie, gevormd uit en door de Christelijke Sociale Organisaties van Werkgevers, Boeren, Middenstanders en Arbeiders en in dien tijd gevestigd te 's-Gravenhage, Laan 13, werd in verband met de ver anderde omstandigheden per Januari 1921 tijdelijk stopgezet. In aanmerking genomen* de na dien ge wijzigde omstandigheden, heeft genoemd hoofdcomité zijn vroegere werkzaamheden Aboineraentspri]»: Per 3 maanden, franco per pont f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs dsr Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, «Ikie regel meer 36 et Bij abonnement belangrijke korting. Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos en alle jeukende huidaandoe ningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbe volen. Zij geeft haat vanaf de eerste aan wending. Prijs fl.75 per doos, alom ver krijgbaar. (7) fmii 1 —m KZ wn marjixtucmrxxsM xi»m j*e. MT. nr au—re—W bereids hervat. Dit Hoofdcomité, thans gevestigd te Rotterdam, Betje Wolffstraat lb, Telefoon 3372, bestaat uit de volgende hoeren K. Kruithof, Rotterdam; L. Attema, Hil versum; A. van Haeringen; prof. mr P. A. Diepenhorst, Amsterdam; A. Jonkman, Amsterdam; J. G. van üitmarsch, Utrecht; P. van Vliet Jr., Utrecht; P. J. Nahuijsen, Utrecht; J. H. Scheuerman, Schiedam. Toegevoegde leden: J. Augustein, Zwolle; W. v. d. Have, Rotterdam; J. Menuis,'Gro ningen. Allerlei. De datum 1 November 1922, waarop de voorschriften, regelende de keuring van ingevoerde vleeschwaren van toepas sing zouden worden verklaard is tot een nader te bepalen tijdstip verschoven. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat ook bij de gemeenschappelijke maaltijden van d© onderofficieren-menage voor den aanvang van den maaltijd eenige oogenblikken stilte zal zijn, om den aan- zittanden gelegenheid te geven tot bidden. Bij het Centraal Stembureau is thans ook van den heer 'Lovink bericht inge komen dat hij zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aanneemt. De bazaar van Kincferzorg, De Bazaar slaagt, slaagt goed, slaagt best, dat is de conclusie die getrok ken moet worden uit het resultaat van den eersten dag der openstelling. Reeds gisterenmiddag vanaf de open stelling voor het publiek af begon nen de bezoekers uit Middelburg, maar ook vele uit Vlissingen en andere plaatsen op Walcheren, bij tientallen binnen te komen en wat ook niet min der van beteekenis is, zij bleken alle kooplustig te zijn, zoodat toen te 5 uur de deuren 'tijdelijk gesloten wer den, reeds een zeer belangrijk bedrag waarvoor reeds 4 cijfers noodig zijn, was ontvangen. Maar dit bezoek was nog niets vergeleken bij dat van gis terenavond, toen eenige honderden bun. entree betaalden en bovendien, de een voor minder, de andere voor meer, iets kochten, of op andere wijze een offer brachten. De ruime zalen kon den nauwelijks allen bevatten en men merkte er ai heel weinig van bet kille najaarsweer. Ook des avonds werd, zoo gezegd, goed verkocht en zelfs bet duurste voorwerp, de sprei van de leerlingen der Vakschool voor meisjes te Goes, ging voor f 150 in andere banden over, al blijft zij geëtaleerd met de yoor het comité zoo gelukkige aankondi ging „Verkocht". Ook biet' buffet, waar de prijzen evenals aan de verschil lende standen, zeer billijk zijn, maakte goede zaken. Den bezoekers werden verschillend© verrassingen aangeboden, zooals mu ziek en zang en de collecte na de ver schillende nummers gehouden, was tel kens 'n goede verbooging van 't totaal saldo van dezen dag, "dit was niet minder de collecte, die de eere-pre- sidente zelve onder de aanwezigen hield, allen dankend voor hunne ga ven. Wij zijn overtuigd, dat ieder, die er geweest is, v,an welken rang of Stand ook, zal getuigen: het was er gezellig, men drong niet tot koopen, niemand was er te veel en met ons zullen zij andere opwekken, gaat er ook eens heen, gij zult er gieen be rouw van hebben. Wij kunnen daar nog aan toevoegen, dat, al moge er reeds veel verkocht zijn, er nog vele, nu niet geëtaleerde zaken in „maga zijn" liggen, die successievelijk het verkochte vervangen, zoodat ook mor gen, Donderdag, nog ieder bezoeker wel iets naar zijn of haar gading zal vinden. Het sluitingsuur, half tien, was voor velen nog te vroeg en het werd tegen 10 uur voordat 'de laatste 'be zoeker de zaal verlaten bad. Het verslag in het nutom'er van gisteren, betreffende de officiëele ope ning, dient nog te worden verbeterd toet de mededeeling, dat niet f2200, doch f 2600, bijeengebracht te Goes, te Groede en op Schouwen door den penningmeester van (Kinderzorg, ds. de .Vries uit Goes, aan toevrouw Quar- les van Ufford kon worden aangebo den. Nadat mevrouw Quarl^ ge bazaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1