Bmneulasd. M de Provincie. elks bijzondere beschaving door de an deren 'geëerbiedigd wordt). Dat die onder drukking mogelijk is, stand houdt, jaren en jaren lang, komt, omdat het grootste deel der intellectueelen van het onder drukte volk naar het andere is overgeloo- pen. Het Vlaamsche volk, het echte, dat slechts Vlaamsch spreekt en voelt, heeft baar evenredigheid veel te weinig intel lectueelen, die het trachten op te heffen, het verdedigen, waar het behandeld wordt als een nafte van slaven. Als een natie ran slaven, want mag het niet zoo ge boomd worden, als men bedenkt dat de rechtbanken in Vlaanderen verhoeren en veroordeelen in een taal, die de beklaag den niet verslaan? Let wel, beklaagden in hnn eigen land. Als men bedenkt - dat Vlaamsche soldaten in het leger ge commandeerd worden, aan de IJzer in den dood gejaagd werden door officie ren, die de taal hunner ondergeschikten niet kennen, terwijl deze hun officieren biet verstaan? Felix Timmermans. A.s. Zondag en Maandag op de Liersche ba-kermis zullen de Vlamingen hun groo ten stamgenoot „Pallieter", ter gelegen heid van zijn bekroning in den driejaar- lijkschen prijskamp voor Vlaamsche let terkunde, in zijn geboortestad Lier hul digen. De elite van Vlaanderen zal op den Sint Gummarosdag aanwezig zijn. 'De 'Antwerpsehe medewerker van „Het Han delsblad" noemt de namen van Teirlinck, Vermeylen en Muls (schrijvers), Borgers en Bogaeris (zangers), Pirroen en de Gruyter (tooneèlspelers)en de beiaard van den St. Gummarus-toren, bespeeld door de beiaardiers Breen, van Antwer pen, ©n Nauwelaeris, van Brugge, zal geestige muziek van oude Vlaamsche deuntjes doen klinken, terwijl een tentoon stelling zal worden ingericht van al de etsen, houtsneden en schilderijen van Felix Timmermans en zelfs de oude huif kar niet zal ontbreken waarmee vader ïïmmermans de steden van Vlaanderen en Koord-Brabant afreed om zijn kanten te verkoopen. Ook het portret van Felix, „met zijn weelderig gezicht en zijn haar dos, in vuurrood© kiel, en gereed om een schotel vol Liersche vlaaikens en blo zende appelen te verorberen". De gemeen teraad van Lier evenwel heeft voor deze huldiging van den schrijver van „Het kin doken Jesu in Vlaanderen" en „De zeer schoon© uren van Symforosa begijntje" biets over, hetgeen den medewerker de schimpende opmerking ontlokt dat deze weigering bewijst dat de scheldnaam scha pekoppen waarmee men de Lierenaars be titelt, gelijk de Antwerpenaars sinjoren boeten en de Mechelaars maneblusschers worden genoemd, nog niet zoo mis is. De vrouw dïe achter Khemal staat. Ilalid Edit Hanum, de bekende Turk- ■che romanschrijfster, die er twee jaar Igcleden in slaagde uit Constantinopel te vluchten en Angora, het centrum' der bationaal-Turksche beweging te bereiken, boemt men in de kringen Ider Turksche «migranten te Londen „de vrouw die fechter Khemal staat". Haar toetreden tot de nationaal-Turk- sche beweging vormt een romantische episode in het politieke spel van Khemal IPacha. Sinds haar aankomst te Angora heeft ze met al haar krachten er naar Sestreefd, haar zusters toe te rusten tot en strijd. „Zonder de hulp van onafhan kelijke vrouwen" verklaarde zij in het openbaar en zonder rekening te houden, 'met de mahomedaansche godsdienstleer „zal d© vereeniging der Turksche landen telen, schoone droom blijven". Halid Edit Hanum 'kreeg spoedig een grooten invloed op de leiders der natio- halistische partij; in het algemeen en op Mustapha Khemal in het bijzonder. (Laatst genoemde stelde haar aan tot officier van zijn leger en 'later tot minister van onderwjjs in zijn kabinet. Met vuur be strijdt zij vooral het dragen van den sluier door de vrouwen; en het opsluiten der vrouwen achter de muren van den harem. Zjj geeft den vrouwen onderricht in het verplegen van zieken en in het lezen en schrijven en wees haar den weg om de mannen hjji de bevrijding "van het vaderland te helpen. Mustapha Khemal floet alles om haar streven te bevorderen en de baan voor haar vrij te maken. Ook lis haar een vooraanstaande plaats be loofd in het eerste nationale kabinet, dat te Constantinopel zal worden ge vormd. De lersehe Republikeinen. Er zjjn ernstige verschillen gerezen tus schen De Valera en de andere leiders der republikeinen, gelijk blijkt uit de corres pondentie, die in handen is gevallen van de voorloopige Iersche regeering. In een der brieven zegt De Valera, dat fcijn positie als vertegenwoordiger onmo gelijk is, terwijl hij in een ander schrijven dreigt zijn ontslag te nemen. Er bestaat geen twijfel, dat hij inziet, dat het land |als geheel tegen hem is, want in een der buitgemaakte brieven zegt hijBinnen een paar maanden zuilen de kiezers ons defi nitief den bons geven. Opstand in China. Reuter verneemt, dat uit Peking bericht is ontvangen over een ernstigen opstand legen de centrale regeering. De beweging gaat uit van de overblijf selen van het leger van Sun-Yat-Sen, on der leiding van generaal Hsu-su-Sjang. |>e inneming van Fochow wordt beves tigd. Een revolutionnaire regeering is daar ingesteld. Tot nu toe hadden er geen wanordelijk- beden plaats, doch er zijn Britsche, Ame- rflcaansche en Japansche vlootmachten •er plaatse. Korte berichten. D;e redevoering van Lloyd George heeft in Frankrijk een bijzonder slechten indruk gemaakt. Franklin-Bouillon, die zoo juist uit het Oosten is teruggekeerd, riep luit bij het kennis nemen van de redevoe ring: „Welk een onhandigheid, zulk een redevoering". De „Petit Parisien" zegt, dat er nog wel wat beters te doen was dan zulk een redevoering te houden op het oogenblik, dat de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Engeland voor het herstel en den vrede van Europa noodiger is dan ooit. Op een dezer dagen te Genève ge houden vergadering van vertegenwoordi gers van liet Roode Kruis in de Russische hongerdistricten werd medegedeeld, dat binnen twee of drie maanden hongersnood in de meeste districten zal heerschen. De districten Don, Tsaritsin en Nicolajeff werden speciaal vermeld. Voor buiten land sche schepen is de fatale datum voor het vertrek uit de ha vens .hunner landen in verband met de drankverbodbepalingen der V. S. uitge steld tot 21 October. De Amerikaan sche regeering over weegt opnieuw ,het terugtrekken der troe pen aan den Rijn. Naar aanleiding van Lloyd George's rede houden de unionisten a.s. Donderdag een bijeenkomst. Er gaan geruchten over de oprichting van een soort centrums- partij met aan het hoofd den premier en zijn aanhangers in het ministerie. Do rech tervleugel der unionisten zou dan onder leiding komen van Lord Derby. Een Reuterbericht uit Riga meldt, dat Krassin als handelscommissaris van de sovjet-regeering is afgetreden. Men brengt dit aftreden in verband met de wei gering van de regeering te Moskou, om de overeenkomst met Urquhart te ratificeeren. De eerste berichten over de straat gevechten te Berlijn zijn ©enigszins over dreven. Er is slechts één doode gevallen. Hot aantal arrestaties bedraagt tot dusver 50. Er zijn ongeveer 100 gewonden.. Ex-koning Constantijn van Grieken land is uit Palermo te Rome aangekomen tem. heeft een bezoek gebracht aan liet Grieksch gezantschap aldaar. De tweede Simplontunnel is gisteren in gebruik genomen. Een tragisch ongeluk heeft Zondag nabij Drontheim plaats gehad. Acht jonge menschen, die terugkeerden van een boot tochtje, geraakten te wator, doordat een plotselinge windvlaag het bootje deed kan telen. Zes van hen verdronken, n.l. een jong meisje en vijf jongemannen van 20 tot 30 jaar. Slechts twee personen konden worden gered. De actie voor Groenendaal! Mem weet hoeveel lawaai gemaakt is om Groenendaal, den dienstweigeraar, vrij te krijgen. r In het jaarverslag van het steunfonds voor slachtoffers van principieel en daad werkelijk amti-mililarisme kan men het volgende verheffende lezen: „Eem zeer belangrijk punt voor het Fonds vormde de kwestie: proces-kosten Groenemdaal-actie. De steuncommissie be schikte afwijzend op de aanvragen: de Ligt f587,15 en de Jong f382,62, daaX zij meende, dat het niet op den weg van het steunfonds ligt dergelijke advocaten-reke ningen te betalen. Echter werd door den Raad van Toezicht anders beslist, zoodat d© kosten toch ten laste van het steun fonds komen en wel in het boekjaar 1922. Afgewezen werd èn door de s teunfonds - commissie è'n door den Raad van Toezicht het verzoek om betaling van de proces kosten Groenendaal. Zooals bekend, werd Groenendaal ver dedigd door onzen geestverwant Mr P. Tidemaö, die daarvoor thans een vergoe ding vraagt van een duizend negen hon derd vijf en zeventig gulden 37i/2 ets." Alles voor de beginselen, weet n! Faillissementen, in Nederland. Volgens mededeelingen van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 October, in Nederland uitgesproken 87 faillissementen tegen 45 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Vpp 1 Januari tot en met 13 Oct. 1922 2392 faillissementen tegenover 1648 over hetzelfde tijdperk van 't vorige jaar. Militaire vooroefeningen. Bij gelegenheid van het feit, dat, sinds de oprichting van het instituut der plaat selijke militaire vooroefeningen, reeds het 4000ste diploma van voor geoefendheid is uitgereikt, recht gevende op 4 maanden verkorting van den diensttijd, heeft de Inspecteur van den Vrijwilligen Lndstorm, de Generaal-Majoor J. L. ten Bosch, aan dein vooroefenaar P. H. M. J. Out te Bus- sum, de houder van dit 4000ste diploma, een souvenir geschonken in den vorm vain een sigarettenkoker met inscriptie. Het conflict in de sigaren- industrie. De uitsluiting in de sigaren-industrie is gisteren ingegaan. Wij vernemen, dat zij vrijwel algemeen is en dat alle fabrieken van de groote patroons-organisaties in het Zuiden en in het Noorden stilliggen. Op enkele kleine fabrieken van ongeorgani seerde patroons wordt hier en daar nog gewerkt. In totaal zijn over het geheele land dTOa 8000 sigaren- en tabaksbewerkers, aangesloten bij de moderne, neutrale en katholieke bonden en bij de Federatie, bij deze uitsluiting betrokken. Ook de christelijke arbeiders kunnen niet meer werken, nu de fabrieken zijn gesloten. Maai' uitgesloten zijn zij feite lijk niet, omdat zij de patl'oonsvoorwaar den hebben aanvaard. Bezuiniging van boven af. In de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering van Leiden is het voorstel van den burgemeester Jhr. de Gijselaar, om aan Ged. Staten voor te stellen zijn jaarwedde met f2000 te verminderen en te brengen op f 10.000 na een ampele dis cussie door den Raad met 18 tegen 11 stemmen aangenomen. Uit de Christelijk Historische Unie. In de Zaterdag gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Christelijk His torische Unie ziju blijkens het verslag in de Ned., wegens het bedanken vgn de heeren jhr. mr D. J. de Geer en J. ter Ilaai' Jr., onderscheidenlijk als eerste vice-voorzitter en eerste penningmeester, benoemd tot eersten vice-voorzitter prof. Slotemaker de Bruine, tot tweeden vice- voorzitter de heer Ter Haar en tot eersten penningmeester mr H. T. 's Jacob. Er werden verschillende bepalingen vastge steld in verhand met. de Statenverkiezin gen in 1923. Besloten werd o.m., aan alle besturen, den zeer beslisten raad te geven voor het geval in één provincie, namens de Unie, verschillende niet gelijk luidende lijsten mochten worden inge diend al deze lijsten te verbinden tot één lijstengroep en daartoe in alle krin gen eener provincie denzelfden gemach tigde en denzelfden plaatsvervanger aan te wijzen. De tweede zomer conferentie der Unie zal plaats hebben van 11 tot 14 Juli 1923. Allerlei. Volgens de Standaard zullen ook de Koning ©n de Koningin van Noorwegen in het komende voorjaar een bezoek aan ons land brengen. De bazaar vain Kinderzorg, Hedenmiddag veroenigden zich in de za len van de woning van mevrouw Quarles van Ufford in de Abdij alhier de dames en heeren, die genoodigd waren tot het bijwonen van de opening van den bazaar, welke door het damescomité, onder eere- voorzitterschap van mevrouw Quarles, is ingericht ten voordeele van de vereeni ging „Kinderzorg". De voorzitter der genoemde vereeniging, ds N. M. de Ligt, voerde het woord en heette welkom de eere-presideate, de da mes van het Comité, den Commissaris der Koningin en de andere aanwezige autoriteiten en particulieren. Met grooten dank aldus spr. aanvaard ik de vereerende taak een kort woord te spreken bij de opening van den bazaar, die gehou den zal worden ten bate van de vereeni ging „Kinderzorg", die Zeeuwsche ver eeniging, die op zich heeft genomen ver waarloosde kinderen te verzorgen en op te voeden. Ik spreek in naam van het bestuur der vereeniging. Nog maar kort was de Commissaris der Koningin in Middelburg of spoedig vernamen wij liet verblijdende bericht, dat mevrouw Quarles van Ufford het voornemen had een groot werk van weldadigheid op zich te nemen. Zij begeerde een bazaar te houden, een Zeeuwsche bazaar, bijeengebracht uit de geheele provincie, ten bale van Kinder zorg, de vereeniging die thans 165 kin deren heeft op te voeden, kinderen, wier ouders door allerlei droeve oorzaken niet in staat zijn hen op te voeden, kinderen, dio zulk een droeve jeugd hebben en zoo weinig liefde in hun leven ondervonden. De kosten daarvoor zijn ontzaggelijk groot. De regeering schenkt niet wat noo- dig is, maar geeft alleen subsidie en die subsidie voorziet slechts voor een deel in de kosten. Ieder jaar moet ongeveer een f 15.000 worden verzameld. In de droeve oorlogsjaren zijn er telkens groote tekorten ontstaan. Al heeft de regeering nu geholpen die tekorten eenigszins weg te nemen, zij heeft de vereeniging drin gend verzocht toch zooveel mogelijk te doen om gelden te verzamelen en tekorten te voorkomen. Door de noodzakelijke be zuiniging heeft de regeering besloten vol gens de begrooting om f 400.000 minder voor gewone subsidie en f 600.000 minder voor algemeen© subsidie uit te keeren. De verschillende stichtingen krijgen dus in 't aanstaande jaar een millioen gulden subsidie minder. Dat zal Kinderzorg te Middelburg ook voelen en dat is oorzaak om alle krachten in te spannen, zal men kunnen voortwerken. Daarom is het be stuur van Kinderzorg u, mevrouw de eero- presidente, en al de dames, die mede werking hebben toegezegd, zoo dankbaar voor wat u van plan is deze dagen te doen. U, mevrouw, heeft uw huis voor het schoone doel opengesteld. Het is uw begeerte, dat velen, van allerlei rang en stand, binnen zullen treden. U heeft rondom u verzameld een groot comité van dames uit Middelburg en Vlissingen; uw oproep vond aanstonds gehoor. En wat is er in de laatste weken gewerkt. Uit al wat is ontvangen is ge bleken, dat men gaarne heeft geluisterd. De zalen zijn overvol met de prachtigste geschenken. Het was uw wensch', dat hier één groote Zeeuwsche bazaar zon worden ge houden. Door droeve omstandigheden moest dit later geschieden dan eerst was bepaald. Maar de oproep had weerklonken en in Zuid-Beveland en elders kon men niet wachten. Men komt u, dames, bij het begin reeds aanbieden een groote som, bijeengebracht te Goes. Reeds f2200 wordt u aangeboden. God heeft reeds rij ken zegen geschonken. Aan de velen, die nu hebben ingezonden, uit Middelburg of luit andere plaatsen van Zeeland, komt toe een woord van hartelijken dank. Ik wensch u toe rijken zegen en schoone vrucht op uw heerlijken arbeid in deze drie dagen. Gods zegen aldus eindigde ds de Ligt roste er op. Hem zij de dank. Na deze woorden van den voorzitter van Kinderzorg, nam mevrouw Quarles van Ufford, de eere-ptesidente en gast vrouw, het woord en heette ook welkom de autoriteiten, de leden van het centraal en van de plaatselijke comüté's, het be stuur van Kinderzorg en de Vertegenwoor digers der pers, terwijl zij! dank bracht aan den heer ds de Ligt, voor zijn waardeerende en opwekkende woorden. Spreekster acht zich gélukkig, dat haar plan met enthousiasme is ontvangen. Speciaal gedenkt mevrouw Quarles het werk van de leden van liet dagelijksch bestuur van het comité: de dames Sprenger, Dumon TakVan Trigt, Smit Coster en Callenfels—do Maret Tak. Dank brengt zij aan de geheele Zeeuwsche be volking voor de talrijke toegezonden ge schenken en brengt een speciaal woord van dank aan het comité te Goes, dat reeds op zulk een loffelijke wijlze is voorgegaan en dat met zulk een goed succes. 'Hierna werd de bazaar geopend ver klaard en konden de genoodigden een kijkje gaan nemen hij de velschillende etalages, en ging de deur ook voor an dere welkome bezoekers open. Klachten over den Keu ringsdienst. Sedert de instelling van een Rijkskeuringsdienst voor waren, is er reeds meermalen geklaagd, dat te Mid delburg en ook op andere plaatsen waar geen bureau van dien dienst is gevestigd, de keuring veel minder secuur geschiedt, dan toen een gemeentelijke dienst dit werk verrichtte. Dat dit niet ongemoti veerd is, bleek toen de afslager van visch 'te M'burg een hoeveelheid visch te ver koopen kreeg, die in zulk een staat ver keerde, dat hij vreesde dat het gebruiken er van schadelijk voor de gezondheid zou zijn. Hij vond in die overtuiging steun bij den vroegeren gemeentelijken keurmeester, dio ook de partij: beslist ondeugdelijk achtte. In overleg met den gemeenteontvanger is dan ook van ver koop van die visch afgezien en is deze onder politietoezicht begraven. Er werd ons verzekerd, dat slechts zeer zelden iemand van den keuringsdienst uit Goes de in Middelburg inkomende visch con troleert en zoo is het ook met de melk en andere levensmiddelen, zoodat het pu bliek zelf goed zal doen zooveel mogelijk toezicht te houden op1 hetgeen jnen koopt. De politie staat ook machteloos, nu zij geen bewijzen van vischkeuring meer kan vragen on zelf geen monsters van melk of andere waren kan nemen. Wij! vragen ons af of het niet zeer gewenscht is, dat of het rijk voor een geregelder keuring zorgt of de gemeenten bevoegd heid geeft hier ook nu nog zooveel noo- dig zelf in te voorzien. (Centralisatie blijkt wel duur maar onvoldoende te zijn.) De aanrijding te 's II eer Arendskerke. Een 14 dagen gele den werd gemeld, dat op den postweg nabij 'sHeer Arendskerke een automobi list een tweetal wielrijders aan reed en deze ernstig verwondde. Hiermede in ver hand kunnen wij melden, dat de rijks politie uit 'sH. Arendskerke procesver baal heeft opgemaakt tegen den automo bilist Mr J. A. H. uit Middelburg. In hoeverre de officier van justitie tot een vervolging aanleiding zal vinden is ons niet bekend. Wel vernamen wij, dat de verwondingen, die werden toegebracht niet van zulk een ernstigen aard waren als aanvankelijk is gemeld en dat de weg ter plaatse niet breed is, zoodat het achterwiel van de auto hij het naar rechts uitwijken bijna van den weg af raakte, wat den bestuurder noodzaakte plotseling links te houden. Hierbij! reed' hij tegen de beide jonge mannen aan, Wat hij niet wist, daar hij' dacht een boom te raken. Eerst bij' thuiskomst te Middelburg bleek uit een stuk van een pak tusschen den motor, dat iemand was aangereden. De bestuurder is toen niet teruggekeerd, maar heeft zich wel 'be- rèid verklaard alle schade te betalen, i (Wij laten dit relaas voor wat het is, maar vragen ons af, of de nieuwe, aloml geprezen, met zooveel kosten aangelegde weg, die voor het snelverkeer zoo uiterst geschild heette, plotseling en wel op' die plaats te smal is geworden, 't Zou be paald jamlmer zijn voor al het geld, dat er aan te koste is gelegd. Wij' hebben ech ter een kleine hoop, dat mr H. in deze Meening gansch alleen staat. Dat mr 'H. niet wist, dat hij iemand aanreed, achten zij, die bij 't ong'eluk aanwezig waren, op z'n zachtst gezegd een praatje. De wielrijders hadden imlmers licht op!) Door Ged. Staten is de heer C. IJsebaert te St. Jansteen benoemd tot deskundige voor de schatting der pacht waarde van de gTonden, gelegen in den calamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder. Middelburg'. Hedenmorgen had een man, die kolen bezorgde, het ongeluk met zijn wagen te rijden tegen de winkelruit van Maison Chique in de Langedelft, waar door deze groote ruit brak. Goes. In het Schuttershof werd gister avond de vrij goed bezochte derde jaar vergadering der burgerwacht onder pre sidium van den commandant, den heer L. Smit, gehouden. Deze heette in zijn openingswoord bjjzender welkom den lieer v. d. Bout, wethouder, en deelde mede, dat de heel' Burgemeester verhinderd was. 'Hoewel ik, aldus vervolgde de voorzitter, gaarne zou willen, dal de burgenvacht overbodig werd, moeten wij tocli helaas erkennen, dat we zoover nog niet geko men zijn. Het gevaar voor revolutionaire woelingen is nog steeds niet geweken, zoodat we paraat moeten, blijven. .Spr. uitte den wensch, dat de kameraadschap pelijke geest moge blijven, gelijk die tot beden geweest is. I>e secretaris-penningmeester, de heer J. I. v. Ballegoijen de Jong, bracht daarna verslag over 1921 uit, waaruit bleek, dat er een opgewekt verenigingsleven viel waar te nemen. Behalve de gewone werd nog een onderlinge wedstrijd gehouden, terwijl gedurende den winter met marga en flobertbuks werd geoefend. Het le dental liep eenigszins terug en bedroeg 31 Dec. j.l. totaal 94. Het aantal donateurs verminderde met 7 en bedroeg 48. Er was ook nu weer een batig saldo. De rekening; werd nagezien door de heeren Den Herder en v. Stee en accoord bevonden. De voorzitter merkte nog op, dat het batig saldo er op 31 Dec. j.l. was, maar dat de uitgaven sedert dien datum zijn vermeerderd en de gemeentelijke subsidie waarschijnlijk van f 300 op f 150 zal wor den gebracht. Ook vestigde hij er de aan dacht op, dat in de Burgerwacht alle arbeid, ook die der instructeurs, gratis geschiedt. Verder deelde de voorzitter mee, dat volgens schrijven van den In specteur der Burgerwacht het nu is verboden, dat leden van de Burgerwacht ook bij den Land storm z ij n aangesloten. Vervol- gtens is door 't Bestuur besloten, dat al leen zij tot de wedstrijden worden toe gelaten, die vijf maal aan een oefening hebben deelgenomen. Ten slotte brengt spr. dank aan het Gemeentebestuur en don oud-commandant, den heer Joh. Pi laar, voor de geschonken prijzen, resp. een wandelstok met zilveren knop en een sigarenkoker. fntusschen was een Bestuursverkiezing gehouden. Bij acclamatie werd dhr. II. J. v. Ilove herkozen en gekozen in de vaca ture-de Kramer dhr. M. C. v. d. Bout. met 26' van de 40 stemmen. Hierna werd de 'uitslag van den schietwedstrijd be kend gemaakt. Deze is: Klasse B: le prijs P. de Kok 122 p.; 2e pr. L. Meijler 114 p.;.3e pr. G. deni Herder 108 p.; 4e pr. L. Smit 107 p.; 5e pr. M. v. Stee 106 p.; 6e pr. J. M. v. Riet 105 p.; 7e pr. T. Faberij de Jonge 105 p.; 8e pr. C. Sinke 94 p.; 9e pr. C. Stefes 92 p.; 10e pr. AI. G. v. d. Wiele 86 p.; lie pr. J. Donner Jr. 80 p.; 12e pr. M. C. v. d. Bout 69 p.; 13epi'. C. Gheijsen 62 punten. Klasse C: le prijs I. Gunst 108 p.; 2e pi'. J. Iluige 97 p.; 3e pr. J. Gunst 84 p.; 4© pi'. P. v. Anrooij 78 p.; 5e pr. J. Geen sen 76 p.; 6e pr. Jn. v. Zweeden 73 p.; 7e pr. Jac. v. Zweeden 72 p.; 8e pr. B. Faberij de Jonge 70 p.; 9e pr. Hillehrand 64 p.; 10e pr. L. Korstanje 62 p.; lie pi'. J. Kriekaard 60 p.; 12e pr- A. de Jonge 60 p.; 13e pi'. I. Adriaans© 54 p.; 14e pi'. J. v. Zetten 46 p. Nadat weth. v. d. Bout namens B. en |W. had dankgezegd voor de hartelijko woorden tot hem en dit college gericht en commandant en leden gehuldigd haidi voor 'hetgeen zij gepresteerd hebben, werd tot overhandiging der fraaie en doelmatige prijzen, overgegaan. Een cadeautje, ge schonken door den heer P. I. iSomcr, werd onder applaus voor den secretaris be stemd. Namlens Ide prijs winners bracht dhit de Kok dank. Dhr. T. Fabery de Jonge huldigde commandant en vaandrig voor hun leiding. Hierna rondvraag. Dhr. J. F. G. v. Riet meende dat alles draait om, wat hij noemt, de schietvereeniging in de burgerwacht en dat voor de anderen niets gedaan wordt. De voorz. zegt, dat velen zich indertijd hebben aangemeld als lid op conditie j er niets voor te moeten doen, alleen om in geval van nood to assisteere». Voor dezen wordt dan vanzelf weinig gedaan. Dhr Gheijsen protesteert tegen een be- j* schuldiging van v. Biet, alsof er kringe tjes gevormd worden. Ieder is Welkom. Dhr de Kok vraagt patronen tegen be taling beschikbaar te willen stellen voor, hen, die bij schietwedstrijden op do vrije baan uitkomen. Dhrn J. Ml v. Riet en' de Roo willen dit in sommige gevallen door de Burgerwacht doen betalen. Deze kwestie zal nog door het Bestuur worden overwogen. i Dhr C. Sinke wil enkele prijsjes be schikbaar stellen voor hen, die in den geheelen zomer de meeste punten be haalden. Dhr Hollestelle wil den verband- cursus dezen winter herhalen. Zoo Moge lijk zal hieraan worden voldaan, phr de Kok ,wil volgenden zomer een algemeeneni wedstrijd organiseeren. Hiertegen worden echter verschillende bezwaren geopperd. Dhr J. F. G. v. Riet wil oud-militairen aait de wedstrijden doen deelnemen zonder de voorafgaande verplichte Vijf oefeningen. Zijn voorstel wordt echter niet onder steund. Met een opwekkend woord wordt de vergadering daarna door den voor zitter gesloten. Vlissingen. De loonen op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" zullen met 3 cent pter uur verminderd worden, be halve voor jonge arbeiders beneden 21 jaar. V. Ct. Er wordt hier vreemd omiges'pron- I gen met het oproepen van liefhebbers voor het vervolgonderwijs. Vanwege B. en W. is een oproeping aan 't plakbord geplaatst dat gegadigden zich kunnen op geven voor 1 Nov. bij 't hoofd der school, doch deze oproeping is door den ge meente-aanplakker kort daarop onleesbaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2