Onierwjjs. Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Leestafel. Telegrammen. Laatste Berichten. Fiaaiiciêele Berichten. Rechtszaken. Burgerlijke Stani. Marktberichten. Openbare Verkoepingen en Ver pachtingen. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije en ardeoefeningen dhr. A. P. Diningrat te Zierikzee. Te Breda N. G. A. M. Gui- ïiée te Vlissingen. Te 's Gravenhage voor het stuurliedenexamen derde stuurman de heeron J. Scherree, R. Hüizinga, H. Krei- Dia en J. K. C. "Wijngaard. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger school te Middelburg dr. P. Snoep te Utrecht. Om de vrijheid der School. Dat we op den verkeerden weg zijn, ald'us schrijft de heer J. van der Waals in „Geref. Schoolverband", is mijn over tuiging al sinds 1889. Daarvoor opende Mr. Dr. Van den Bergh indertijd mij de oogen. Tijdens de behandeling van het Ontwerp-Mackay richtte hij tot den Mi nister een adres, dat ik met mijn School bestuur mede heb mogen onderteekenen, waarin bezwaren tegen 't Ontwerp werden ontwikkeld. „Het stroven om allengs alles van den Staat te verwachten", moest naar zijn oordeel „strekken tot ontzenuwing van de nationale veerkracht en tot weg bereiding van het Socialisme". Met instem ming haalde hij het woord van Prof. B'uys •uit °,De Gids" 'van Januari 1886 aan: „De Staat geen zedelijke Exploitatie maatschappij van wie of voor wie 't dan ook zijn moge. Ziedaar mijne leus en de waarheid van die leuze is mij liever zelfs dan de gemengde School." Destijds liep 'tnog maai- over een be trekkelijk geringe subsidie. En sinds is 't geworden voor de School „alles van den Staat (of de Gemeente) verwachten". Op welk ander geestelijk terrein is dat ooit gevraagd? Kunst, wetenschap, barmhartig heid, ze worden gesteund door den Staat. Maai- niet geheel er door onderhouden. Zelfs niet de industrie en allerlei talc van arbeid. De Staat prikkelt, moedigt aan, steunt. Maar exploiteert niet. Betaalt pjet «lies. Bij bet Onderwijs wel. Dat moet misloopen. In tweeërlei opzicbt. "t Voert tot een te duur systeem. En. 't brengt noodwendig vrijheidsbeperking mee. Dr. Van den Bergh greep nog verder terug dan de „Standaard" (in haar on langs gepubliceerde artikelen) en het Unie- rapport. Hij riftp de Overheid op om bij de Ouders, die hun kinderen ter Open bare School zenden, den burgerplicht te wekken, dat zij zelf met behulp hunner geestverwanten Scholen stichten en on derhouden. De vraag is, of ooit dat ideale standpunt bereikt kan worden. Maar het systeem van „Standaard" (en zooals ook in ons blad telkens bepleit is en nog wordt. Red. „Rott.") en Unierapport voert er in elk geval meer heen dan het huidige stelsel van gelijkstelling. Bij de „technische herziening" zal in die richting nog weinig, kunnen gedaan Worden. Maar we moeten door propaganda <er aan blijven arbeiden om ook bij den tegenstander de overtuiging te wekken, dat het Onderwijs allereerst volkszaak is, en de Overheid zich heeft te beperken hoogstens tot het verstrekken van de kos ten eener gewone, eenvoudig ingerichte Lagere School. Hoe die gevonden worden? Niet door de Openbare Neutrale School tot norm te nemen. Dat is een der ernstige bezwa ren tegen de huidige Wet. 't Moet anders. Er is een Onderwijsraad. Die kan 'uit de gegevens van de neutrale en de bijzondere school een norm opmaken voor de kosten van verschillende schooltypen. Alle Scholen over denzelfden kam te scheren, deugt niet. Ook al een bezwaar tegen de Wet. 't Gemiddelde van den kost prijs der Openbare Scholen wordt aan de Bijzondere toegekend. En daar moeten kleine Scholen zoowel als groote mee volstaan, terwijl de eerste naar verhouding duurder zijn dan de laatste. Het „gelijk soortige Scholen" uit de Wet zou ik dus willen differentiëeren, niet alleen naar de grootte, ja zelfs naai- het type van de streek. i Goes. Dhr. P. M. Glerum, geboortig van Goes, slaagde te Amsterdam voor Boek houden, Handelsrekenen, Wets- en Han delskennis (A) voor de Vereeniging van Leeraren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, lAfoor eenige weken heeft de heer Pilaar in de dagbladen een oproep; gleriqht tot allen, die met hem1 wilden lageeren tegen jhet tot. stand komen der spoorwegen in Zuid-Beveland. Van eenig succes zijner handeling' bleek tiimimer. Van een vergadering, eerlijk ïn [het openbaar gehouden, waar voor- jen -tegenstanders hun standpunt kon den uiteenzetten en waar een besluit fcon worden genomen, heb ik nooit gehoord. Ik verneem thans evenwel met ze kerheid dat de (heeren AV. J. van den Bosch, Directeur van de N. V Zeeuw- sdhe Fruitteelt Mij.; W. C. Groene- wege, Landbouwer; J. H. c. Ivake- oedke, Werktuigkundig Ingenieur; Wj. P. (KI Lenshoek, Administrateur' en Grondeigenaar; J. C. E,. Massee, Lid Grootbedrijf van de Kjataer van Koop handel J. C. Pilaar, Hoofdvertegen woordiger voor Zuid-Beveland en Wal cheren van den Bond van Suikerfa brikanten; Mr. J. A1. A. Fransen van de Rutte, Directeur van het kantoor Goes van de Nationale Bankvereeni- gwig en P. v&n 't Westeinde, Boorh- kweeker, een onderhoud hebben aan gevraagd bij de Directie der Neder- landscine Spoorwegen in Utrecht en dat dit onderhoud Dinsdag 10 dezer heeft plaats gehad. Een der heeren (de heer Groenewege?) was niet mede- gekomen. Bij dit onderhoud, bij hetwelk de voornoemde Directie den indruk had, dat de 'heeren optraden als de daartoe aangewezen vertegenwoordigers der bevolking, is door hen onder meer beweerd, dat de nieuwe lijnen voor den landbouw geen beteekenis hadden en met name niet voor het bieten- vervoer, nu de suikerfabriek in Goes niet was gebouwd. Verder, dat de be volking buitengewoon tevreden was niet de bestaande verkeersmiddelen en geen nieuwe verlangde. Nog hebben zij medegedeeld, dat zij zioh ook tot Kamerleden zouden wenden om die te bewerken, opdat deze den bouw nog zouden verijdelen. Met name is de heer Bongaerts ge noemd. Of deze weet van bet in dit verband gebruiken van zijn naam is mij niet bekend. Ik betwijfel dit echter zeer. Het is toch allerminst te ver wachten, dat genoemde heer, die al zijn invloed aanwendt om de tramwe- tèn in Limburg tot stand te brengen, ereid zou zijn om hier te helpen af breken hetzeifde wat hij elders helpt opbouwen. Alreeds heb ik de meergenoemde Directie medegedeeld, dat de heeren, voorzotover mij bekend, geenerlei man daat hadden èn dus niet konden wor den geacht te zijn gekomen namens de streek, al was' er dan ook één bij, die de Zuid-Bevelandsche kleeding droeg. Een commissie, die door de gezamenlijke bevolking ware aangewe zen om, haar te vertegenwoordigen, zou zonder twijfel heel anders zijn samengesteld. Maar het kan nuttig zijn te voorkomen, dat Kamerleden, die alsnog de eer van het bezoek der heeren zullen krijgen, ook eens in de meening mochten komen, dat tot hen werd gesproken namens en in het be lang van Zuid-Beveland en daarom is het openbaar maken van wat is geschied, igewenscht. Dr J. W. JENNY WEIJERMAN. Goes, 16 October 1922. i ii Maadag 30 Oct. vergadert het Hoofd bestuur! der Z. L. M. Do volgende contri butie-regeling voor 1923 wordt voorgesteld: a. Alle leden betalen eene vaste contri butie van één gulden; voor elke II.A. grond gebruik wordt 15 cent meer betaald. Het abonnementsgeld voor het landbouwblad is hierbij n i et inbegrepen. b. De contributie voor grondbezitters, niet gebruikers, bedraagt één gulden, vermeerderd met 7i/a cent voor elke H.A. grondbezit in de provincie Zeeland. Het abonnementsgeld voor het landbouwblad is hierbij niet in begrepen. Leden begunstigers betalen een minimum contributie van f 1.waarbij bet abonne mentsgeld voor het landbouwblad niet in begrepen is. Van 60 afdeelingen en kringen wijzen de ledenlijsten een totaal aan van 6007 leden, met 70682.50 H.A. grondgebruik en 2307.50 H.A. grondbezit, zoodat in totaal ontvangen zou worden f 16782,43Vs. Ongelukken. Te Haatten wilde een juffrouw den kelder, van haar wo ning1, waarin zij ©enige werkzaamheden, had Verricht, verlaten. Boven aan de trap gekomen werd het kelderluik plot seling door een harer kleinkinderen dicht- geworpen. De juffrouw sloeg achterover en Werd 'bewusteloos oplgenomen. Eenige uren later is zij overleden. Tengevol ge van het omslaan van een paal, werd F. V. AT., wonende te Arnhem1, die met eenige collega's bezig was arbeid te ver richten op het dak van een huis, zoodanig getroffen, dat hij 's avonds aan de beko men inwendige verwondingen is over leden. D'e postdiefstal te Kerk- rade. Het „Hgz1." bericht, dat Donder dagmiddag de brievenbesteller Beckers van het Hoofdpostkantoor Kerkrade naar het Huis van Bewaringr te Maastricht is overgebracht in' verband met den ge- pleegden diefstal ,van 37.000 gulden. Het vermoeden wordt meer en meer gewettigd, zegt het blad, dat verschillende perso nen de hand hebban gehad in den uit stekend voorbereiden ,diefstal. Het is niet uitgesloten, dat pr een verwisseling van postzakken heeft plaats gehad. Die om standigheid, dat (een deel van het waarde- looze piakp'apier, dat het waardevolle bankpapier heeft .vervangen, van een plaatselijke drukker afkomstig is en door verschillende personen herkend is, doet vermoeden, dat de diefstal te Kerkrade, enj niet in den trein of te Maastricht is gepleegd. De vbrand te Gra venfhafeje. De directeuren van de Merourius-garage in de Van Slingelandtstraat te 's Gravenhage zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Er is voldoende vastgesteld kunnen worden dat de brand en de ontploffing ontstaan zijn tengevolge van roekeloosheid en (na latigheid. Niettegenstaande het bestaande verbod, werd in de werkplaats toch meer'- malen gerookt, ook als pas benzine ge bruikt was. Een der directeuren heeft dan ook er kend, dat hij ongeveer drie minuten voor dat de ontploffing plaats had, loopcnde naar de voordeur, in de nabijheid van de schuifdeuren van het 'werkplaatsje een eindje sigaar, dat zoover afgebrand was, dat hij zijn vingers er aan schroeide, in een zinkputje heeft geworpen. Boven dat zinkputje lag een rooster waar aller lei restanten oliën, vetten en benzine achterbleven. Op dit rooster zou het eindje sigaar zijn neergekomen en de ont ploffing zou ontstaan zijn tengevolge van het daar ontwikkelde benzinegas. Dit veiw klaart het feit, dat wel de schuifdeuren, naar buiten werden geworpen, doch. de verder gelegen ramen heel bleven. Ook heeft de brandweer geconstateerd, dat een groote vlam uit het zinkputje op steeg en bij dregging zijn in dit putje ook werkelijk restanten van tabak en ook cigaretten-eindjes gevonden, waaruit is ko men vast te staan, dat er al langen tijd gerookt is tegen het verbod in. De politie heeft de gedachte aan mis dadig opzet laten varen. Tegen de beide directeuren wordt oen strafvervolging in gesteld terzake zich te hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf bedoeld bij' art. 158 AVetboek van Strafrecht; n.l. het vei oorzaken van brand, overstrooming1 of ontploffing, door schuld, onachtzaamheid, of nalatigheid. De rechtbank tegen den woeker te Dusseldorp heeft den likeurfabrikant Carl Schwai'z, die te Dusseldorp en Iserlohn likeurfabrieken heeft, en twee van zijn broers en verschillende leden van het personeel wegens het smokkelen van ster ken drank tot zeer hooge straffen veroor deeld. De fabrikant is veroordeeld tot één jaar en acht maanden gevangenisstraf en 6 rnillioen mark boete. Een broer van den fabrikant kreeg tien maanden en 1.6 rnillioen mark boete. De overige beklaag den zijn veroordeeld tot straffen van vier tot twee maanden gevangenis en 500.000 tot 30.000 mark boete. Een moeilijk geval. Te Mon treal is zekere mevrouw James Johnston honderd jaar geworden, en bij deze ge legenheid wordt vermeld, dat zij alle erf genamen en personen die in haar testa ment genoemd waren, overleefd heeft. Haar zoon en dochter, die elk 20.000 dollars zouden gekregen hebben, zijn dood, haar man die hare onroerende goederen geërfd zou hebben, is dood, de execu teurs zijn dood, en ook de notarissen die het testament hadden opgemaakt. Vliegen zonder motor. Deze wteek zal de omgeving van Brigh ton en Newhaven staan m het teeken der aviatiek. Daar zullen de wedstrij den. plaats hebben om den 1000 pond sterling-prijs: een kamp, waaraan de al lerbeste glij-vliegers der wereld zullen meedoen, o. a. onze landgenoot Fokker, die thans niet minder dan drie machines daar heeft en een heele staf mecaniciens hieeft meegebracht om de toestellen te bedienen. Fokker heeft Woensdag al zonder mo tor gevlogen. Er was weer weinig of geen wind. Toch maakte hij een vlucht van 56 seconden en legde daarbij ongeveer teen halve mijl af. Liefde is blind. Een juffrouw te Amsterdam had een man, die haar een huwelijk had voorgespiegeld, verblijd met allerlei goede gaven in geld en goederen. Toen de huwelijkscandidaat voor pl.m. f 700 in de wacht gesleept had, verdween hij vóór dat de gang naar het stadhuis gemaakt was. De juffrouw wil, nu de echtgenoot haar ontgaan is, gaama haar vroegere eigendommen terug ontvangen ten heeft de politie verzocht den man, die' beloofd had lief en leed met haar te diee- len en wiens tegenwoordige woon- en ver blijfplaats onbekend "is, op te sporen. Kalender. De Olijftak, Onze kleine Vertrooster, uitgave Bureel „De Olijftak", Sophiastraat, Dordrecht. Deze kalender voor 1923 munt uit door keurige bewerr king van het schild: een voorstelling in offset-druk: „De Christus, de zee stil lende". (Het blok omgeven door de be kende vredeboden, houdt velerlei goeds in. De voorzijtjes, van de hand van ds Linthout, ds Winckel, en anderen, bevatten goede tekstverklaringen; en de achterzijtjes bevatten verhalen en versjes, in beslist Christelijken geest. Op' de voor zetjes zijh ook de Schriftgedeelten aange geven om in 't gezin te worden gelezen. Als premie is bijgevoegd: Wonderen der profetie, of Wat hebben we te geloo- ven? door J. Urquhart, uit het Engelsch door W. A. Vroegop; 2e druk. Wij vonden in dit boek in betrekking tot Israels histo rie en die der volken, (hoogst leerrijke paragrafen, met de exegese zijn wij over 'tgeheel wel eens; wij zeggen: over 't geheel, waaruit volgt, dat wij 'tniet in alles eens zijn. Met name die van Ho- sea 3:4 op blZ. 180 is niet de onze. De schrijver ziet hier namelijk 'de tegen stelling niet tusschen koning en vorst, efod en terafim, offer en opgericht beeld, en Verzuimt 'daardoor te doen uitkomen dat niet alleen do genoemde heiligheden' zouden verdwijnen, maar ook de na maak er van. De Houtein Pomp, eerste jaargang no. 2 ziet er werkelijk beter uit dan de proef nummers. De teekeningen zijn betier en veel meer sprekend. Ook de mooie Bilder- dijk-kop trekt aan. Onder de Persbloe metjes zijn eenige aardige. Jammer dat 't nommer vain 't blad waar zoo'n bloe metje geplukt werd, er niet bij staat. Het opstel Pompwater belooft interessant te zullen worden. Laat de schrijver vooral zijn zoutvat nooit thuis laten, en steeds taalkundig juist en duideljjk zjjn. Anders geeft hij stof voor een teekening in het volgende no. van de Pomp, als bijv. „den" streek der maag, vooral in een gezelschap; niet gewenscht; of voor een persbloempje in datzelfde nommer als bijv.: „van dat centrum sch'okte de ridder maag del ij ke borst met peristal tische bewegingen, terwijl de lippen (I), anders strijdbloemen strooiend (I) als zil veren appelen op gouden gebedelde schalen jammerlijke kreten(I) uitten". Oct. 17 Vlissingen, landbouwgerei, nagras, mangels, enz., Paap. 17 Gees, beestiaal, Nieuwenhuijse. 17 Goes, beestiaal, Hollmann. 18 Koudekerke, verhuren wei-, bouw land, moesigrond, Loeff. 18 Kats, bouw- en weiland, Markusse. 18 't Zand, woonhuis, Blanpot ten Cate. 18 Serooskerke, hofsteedje, Ittmann. 18 's-Heerenhoek, winkelgoederen, manu facturen, de Kok. 18 Borssele, huis en tuin, Beth'. 18 Colijnsplaat, beestiaal, Heijhoer. 19 Middelburg, huizen en mOesgrond, Ittmann. 20 Ierseke, huis, slagerij, schuur en straat; en huis, Schram. 20 Ovezand, weiland en dijk, v. Dissel. 20 Zoutelande, bouwland, Loeff. 21 Serooskerke, korenmolen, huis, boom gaard, bouwland, enz., De Neeling. 25 Vlissingen, heerenhuis, vijf huizen, koestal, pakhuis, wei- en bouwland, Paap. 26 Kortgene, melkgerei, Heijboer. 25 Zand, verpachting böuw- en weiland, Bla'upot ten Cate. 26 Krabbendijke, huis, Schram en Veenstra. 26 Middelburg, villa en tuingrond, Blaupot ten Cate. Grijpskerke, hofstede, Struve. Kloetinge, verkoop huis, schuur en tuin, v. Dissel. Kloetinge, verkoop inboedel, v. Dissel. Rotterdam, 16 Oct. '22. Graanmarkt. Tarwe minder ter markt, langzaam hooger betaald, puike f 12.50f 13.25, overigens naar kwaliteit van f 10.75—f 12, Rogge f 10—f 10.50, Gerst (chevallier) f 11f 11.25, Haver flO.50f 11.75, Kleine groene erwten prijshoudend van f 19f21.50, Grove daarboven betaald, Bruine boonen nog niet van beteekenis getoond. Alles per 100 K.G. AMSTERDAM. V. Dt. In een gehouden vergadering van stakende arbeiders der havenreserve is besloten de staking onder protest op te heffen. In een motie worden de besturen uitgenöodigd in conferentie te treden met de scheepvaartvoreeniging „Noord". DEN HAAG. Y. D. Gemeld wordt, dat morgen door de Prov. Staten van Zuid- Holland in de vacaturo-v. Swaay tot lid der Eerste Kamler zal worden gekozen dr Alfons Steger (Ri. K.). BERLIJN. V. D'. Volgens officiëele mie- 'dedeelingen zijn de Turken uit de zono van- Ismid en Tsjanak teruggetrokken. De Grieken zijn bezig met de ontruiming van Adrianopel. D© 200.000 vluchtelingen -be zorgen de meeste last. Re B;azar voor Einder- zorg. Hedenmorgen hebben wij een kijkje genomen in de zalen van de woning van mevrouw Ouarles Van .Uf- ford in de Abdij te Middelburg, waar (morgen, Woensdag en Donderdag Re bazar voor (Kinderzang wordt gehou den en wij willen beginnen 'met te verzekeren, dat, wat wij daar zagen, onze verwachting verre overtrof. ZiUlkeen groot aantal geschenken van de (meeste uiteenloopende soort, had den wij niet verwacht. Wij noemen de collectie fraaie en nuttige hand werken met als voornaamste geschenk een prachtige sprei van de vakschool te Goes. Venter galanteriën, kunst voorwerpen, huishoudelijke artikelen, comestibles, chocolade, bloemen, het mooie huisvlijtwerk van de kinderen van Kinderzorg zelf; verschillende groote poppen in Zeeuwsch costuum; een spreitje van de opgeheven ver eeniging van meisjesgezellen; schilde rijtjes, èen kookkachel (miniatuur), ter wijl men zal kunnen raden naar de namen van een Zuid-Bevelandschen boer en boerin. Er zijn ook verschil lende attracties als een rad van avon tuur met mooie prijzen; een grabbel ton, een weegschaal enz. WfeMVHwartea. Amsterdam, 16 Oct. 1.45 uur. Berlijn cheque O.O8V4—0.09. Brussel 17.87V2—17.95. Parijs 19.32#—19.40. Londen 11.39—11.39.V2. Dollar 2.56Va—2.57. .Weenen 0.300.35. Rethftaok Ie Middelhui*. Vrijdag werden nog behandeld de zaken tegen J. W. H., 40, j., werkman, en P. G., 58 j., timmerman, beiden zwervende, wegens landloopcrij op 28 Sept. j.l. te Middelburg1. Reiden werden overeenkomstig den eisoh dadelijk veroordeeld ieder tot 3 dagen hechte nis en 3 jaar Rijkswerkinrichting. (Dit bericht Zaterdagavond, dus te laat, (ontvangen. Red.). MIDDELBURG. Gehuwd: I. Catsman, oud (29 j. en A. M. van Roven, oud 24 j. WISSENKERKE. Ondertrouwd: 6, Eduardi Cornells de Regt, 22 j. jm. en Elizabeth Neeltje Lamain, 22 j. jd.7, Pieter Ddcle- ma|n',55 j., wedn. van Lena Flipso en Martina Cornelia do Koster, 49 j., wed. van Jan Gravelijn. Getrouwd: 4, Willem Verstraate, 27 j, jm. en Cornelia Dlina Karreinan, 23 j. jd. Geboren: 3, Pietemella Janna, d.v. Eduard Hendrik van der Moere en Lena Pietemella de Kam. (Adv. Blad). Rotterdam', 16 Oct. 1922 Veemarkt. Aanvoer370 vette run deren, 231 vette kalveren, 2417 schapen en lammeren, 868 varkens. 1 Prijzen per halve kilokoeien 30, 50 52V2, 65671/2ossen 40, 45, 50521/2, vette kalveren 571/2—60, '6567 Va en 85 871/2, schapen 4045, lammeren, p. st. £22f33; varkens 48, 50, 53Va', ©xp'ort 50—52. Runderen aanvoer flink, handel tame lijk, prijzen lager. Vette kalveren aanvoer! matig, handel redeljjlc, prijfeen hooger. Voor 't buitenland werd gekocht. Schapen en lamineren aanvoer tamelijk (flink, han del eerst redelijk, later flauwer, prij'zenl nog ongeveer op dezelfde hoogte. Varkens aanvoer goed, handel tamelijk, prijzen vrijwel nis vorige week. Voor Lon den werd ook nog tegen vrij hooge prij zen gekocht. Vlas. 3840 blauw* schoort fl'.6öf2; 4900 Holl. geel f 1.55—£2; 15000 Gron. fl.45f2; 200 wit Zeeuwsch fl.25 f 1.35; 1000 dr. fl.25—fl.45. Zaden. Bruin m'osterd f46f50,geel mosterd f28—f32, blauw maanzaad f45 f46; karwijzaad £100f102; lijnzaad blauw f 18f 19, id. wit f 21f 24, ka nariezaad f 17f18; buitenl. boekweit f 19.50. Aardappelen. Brielsche Eigenh. f 1.75f2.10; Zeeuwsche eigenh. fl.50 f 1.75, blauwe eigenheimers fl.70f 2t Zeeuwsche Bonte f2.50f2.90, Zeeuw sche blauwe f2.50f2.80, Poters f0.90 f 1.40. Aanvoer flink, vraag beperkt. Eieren fllf13. GOES, 14 Ooctober 1922. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Peren: Beurré Cla'irgeau f 12 £18; Beurré Napoleon £12; Doyenne do Comioe f 17f 29Calabasse Tirlemont f 16 Calabasso Caiafon 119Comptess© de Paris £13; Bezy van Schonauwen f 12f 13Nou veau Poiteau f 7f 12Ttiumphe de Jodoigne f 9Cons, ii la Cour f 11Soldat Laboreur ii£ 1015 ;Will'iams Duchesse f 914Maag deperen f10; Bruine Chaumontel £5f6; Groene Chaumontel f 6Curé f 7f 8Joden- peren f6—£8; (Winter Su'ikerijen f af 6 Peren, zonder zaadhuis f 10; Pondsperen. £5 f8; St. Remey f6f8; Witte Cozijn £5; Gieser Wildeman f 6f 7Kleiperen 6f 7 Afval- en Kroetperen f 1.20f 3.40. Alles per 100 K.G. Appels: £7£9; Sterappels £12; Gron. Kroon f 5f 9Annanas Reinetten f 6Bis marck f 6Adams Permain f 6Zure Belle fleur f5£8; Fransche Bellefleur £5£6; Court Pendu f 7Koolappel f 5Ganzerodes f 4Pomme d'Oranje f 9Zoete Campagner f 8Zoete Bellefleur f 6f 7Geld. Holaart 7Armgaarde (zoet) 8Ruster (zoet) 6— f 9Afval- en Kroetappels f 0,50f 1.80. Alles per 100 K.G. DiversenBloemkool 2f 5Savoye kool 0.803.80Andijvie f 0.80. Alles per 100 stuks. Hazen f 1.90f 3.35Patrijzen 0.56 p. stuk. KRABBENDIJKE, 14 October 1922. Vei lingsvereeniging „Eendracht maakt Macht". Groote veiling: Boumans Reinetten f3£4; Goudreinetten f7f 13Zure Bellefleurs f 10, Bijenkorf (boomgewas) £3; Comper Venus £3; Nouveau Poiteau f 3f 4Chamontel f 4f 8 Zure afval £2£4; Peren afval f4. Alles per 100 K.G. Kleine veiling: Diverse appels fO.Ol£0.02; idem peren f 0,01f 0.05Diversen f 0.60— £0.64. Alles per K.G. MIDDELBURG, 14 October 1922. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed. Beurré v. d. Ham 1012; Beurré Hardy 914;; Beurré d'Aremberg 911; Beurré Clairgeau 811; Beurré Durandeau 7; WÜU. Duchesse 811; Duchesse Angelienne 9; Nouveau Poiteau 18; Due. de Brabant 9 10; Carbonkel 68; Soldat Laboureur 9; Maagdepeer 89; Conselier de la Cour 5 8; Hondsmuil 69; Cox Pomona 78; Warningskin 18; Tuinzoet 912; Rooda Ribbing 13; The Queen 9; Bismarck 49; Sterappel 10; Tomaten 617; Blauwe drui ven 3962; Spruiten 1526; Princessen 13—44; Spinaziie 15—32; Snijboonen 14—45; Uien 13.5. Alles per K.G. Bloemkool 325; Savoije kool 1.53; Roode kool 0.53; Andijvie 0.52.5; Kropsla 1 3; Perziken 5. Alles per stuk. Prei 2.57Karoten 23.5.Wortelen 0.5 3Rapen 1.53Selderie 12.5. Alle» per bos. Molsla 83—85 per mandje. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 16 Oct., medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.4 te Valder- sund, laagste 753.5 te Biarritz. Verwachting tot den avond van 17 Oct.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind. Nevelig tot licht- of half- bewolkte lacht. Waarschijnlijk droog weer. Iets kouder.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3