Dit de Prorineie. Ou Kerksienws. Ingezonde 'Ij i Selly de Jong heeft een cantate gedicht, pewqd aan de nagedachtenis van de ge vallenen; de heer A. J. Leeuwen schreef de muziek. Plechtig klinkt zij over het Havenplein. Ziet de vialgge, zachte tooien 't Wachtschip der Marinevloot, Neêrlands vlagge zich ontplooien, Die ons sticht in vreugd' en nood. Hoort de vlagge klapp'ren, klapp'ren, Mot d' Dramjewimpelband Hiddigt uwe doode dapp'ren, Stil gestorven voor hun land. Weer gaat de Koningin naar het monu ment, Prins Hendrik begeleidt haar. De Landsvrouwe legt de eerste krans op de zuil, opgericht voor haar onderdanen, die teïi offer vielen van hun plicht. Een krans van palmen en blanke aronskelken. Dan volgt hel lang.? défilé van hen, die een bloemhulde brengen aan de gévallen Ihelden. Daar komen de ministers Wesler- veld en Van Dijk, dan prof. Blok, namens htet Algemeen Nederlandsch Verbond, schout-bij-nacht Fock, namens den oud minister van Marine Naudin ten Gate, daar komen vele verenigingen en dra is het monument omringd door rijke bloemen weelde. Generaal Snijders brengt een hul de voor „Ons Leger", de heer Van Bemme- len voor „Onze Vloot". Mooi is het bloemstuk van de gecombi neerde Marinebondeneen mijn uit blanke dahlia's. Rood-wit-blauwe linten bevatten de data van alle ongevallen, waarbij strij ders vielen. Ook de mannen van het loodswezen leggen een krans voor het monument, dat nu bewaakt is door een eere-wacht" van twee matrozen en twee mariniers. Een rouwwacht is het, vrijwillig betrok ken. Vier uren moeten de mannen stil staan. Geen eerbewijs hebben zij tJS brengen. De muziek speelt treurliederen Daarna droeg de vice-president van het comité het monument aan de gemeente over. Het wordt aanvaard bij monde van den burgemeester. Over het Havenplein klinkt „De Trouwe Kameraad", het lied van den gesneefden wapenbroeder. De Koningin spreekt met de nabestaan den van de slachtoffers, heeft voor allen een woord van troost. De stafmuziek speelt: „Er ist bestimmt in Gottes Rath". Plechtig klinkt Mendel sohn's lied, een laatste groet aan de dooden. Het Vorstelijk Echtpaar is terstond na de plechtigheid naar Het Loo terugge keerd; van de „Gelderlander" dreundje het geschut ten afscheid. Het monument heeft de volgende sym boliek Een vrouwenfiguur stelt voor het Ne derland sche volk, hulde brengend aan de omgekomenen door zegenend de rechter band uit te strekken boven het slacht offer. De linkerhand steunt op het on klare anker, 'het vertrouwen op de Ma rine voorstellende. Een slachtoffer, aan gespoeld op de kust, is gedekt door dé Kederlandsche vlag, welks plooien worden vastgehouden door een kind, symbool •van het komende geslacht, dat hulde brengt aan de onverschrokken mannen Hunner plicht. 1 Op den eere-zuil zijn de namén van jalle slachtoffers gegrift. Daarboven zijn gebeiteld de wapens van Nederland én Nederlandsch Oost-Indië. Ook Inlandsche 'schepelingen hebben hun leven gtelaten voor ons Vaderland. De zuil, welke acht meter hoog is, is vervaardigd van Moezel-kalksteen, drie treden van graniet liggen daarvoor. Het monument wordt afgesloten door kettin gen, afkomstig nit de „G 11", die bleef bij een mijnramp. Zij hangen tusschen vier ■uilen van graniet. Des avonds wierp „De Zeehond" haar zoeklichten op het monument. Bedenkelijk. Waai" gaan we heen als de vervulling van godsdienstig leven alleen maar mo gelijk wordt onder den sterken arm van biel gezag. Dat is een vraag, die ieder zich moet stellen na lezing van het request met bijlag® aan den Minister van 'Oorlog gézooden door de Nationale Christelijke én de Roomsch-Katholieke onderofficiers- vereenigingen, waarbij verzocht wordt om maatregelen, dat ook door hen aan de Onderofficierstafel in de kazerne onder behoorlijke stilte gelegenheid wordt ge lieven om voor en na den maaltijd te bidden. 1 We kunnen, aldus de „Msbd.", ons in den tegenwoordigen tijd geen geméngd ge- «elschap meer v oorstellen, waar deze [uiting van godsdienstig leven aan een ge- eamenlijken maaltijd niet geëerbiedigd wordt. In het leger schijnt het anders Ie zijn. i; Te Ede heeft eén sergléant 1) verzocht dat blei vragen om stilte door den president van de tafel verboden zou worden, omdat btet niet in het reglement van den Inwendi- gen Dienst pertinent is voorgeschreven. Als gevolg hiervan heeft de commandant (ran het 10e Reg. Inf. bepaald, dat dit in den vervolge niet meer zal plaats hebben. Er bestaan naar wij meenen toch onge schreven wetten over de beleefdheid, die Ingrijpen van het hoogste gezag overbodig maken. Bij enkele onderofficieren, die Bteeds den mond vol hebben over het lopleidersschap, hun opgedragen ten op zichte van de dienstplichtigen, hadden we verwacht, dat hieraan zeker de hand zou Erjn gehouden. Hierin schijnen we ons vergist te heb ben. Hetgeen te Ede geschied is en door den commandant aldaar bevolen, moet 1) Het teekent wel het lage péil van beschaving, waarop sommigen in de mi- Btajro wereld nog staan. ieder weldenkend mensch ten zeerste grie- ven. Moet nu in deze zaak, die eigenlijk alleen maar betrekking heeft op de be leefdheidsvormen van de onderofficieren onderling, op een eerbiediging van hoo- gere beginselen een Minister van Oorlog bevelen gaan geven in reglementen of voorschriften? Wij van onzen kant kunnen het niet verhelen, dat het een bedenkelijk licht werpt op den geest, die er tegen woordig in het korps heerscht. Land- en Tuin b o uw-Onge vallen- w e t. Waarschijnlijk zal deze met 1 November a.s. in werking treden, terwijl de Ongeval lenverzekering begint te werken drie maan den later. Op 1 November moet iedere landbou wer, tuinbouwer, veehouder en bosch bouwer naar het postkantoor gaan, daar een aangifteformulier halen en aangifte van zijn bedrijf doen aan de Rijksverzeke ringsbank. 1 De wet noemt als organen, belast met de uitvoering der wet, de Rijksverzeke ringsbank en de z.g. bedrijfsverceniging. Deze laatste verenigingen zijn in de wet genoemd, omdat de Minister in de overtuiging leeft, en terecht, dat de Land- én Tuinhouw-Onderlinge en de R.-K. Boe renbond de Ongevallenverzekering voor land en tuinbouw gedurende 12 jaren met groot succes hebben uitgevoerd. Zijn Excellentie meende, dat deze ver- 'ecnigingen, producten van krachtig parti culier initiatief, niet uitgeschakeicf moes ten worden (zie memorie van toelichting op het wetsontwerp). Vast staat dus, dat de voornoemde ver eenigingen, aan wiel' activiteit te danken is, dat deze wet niet alleen door Rijksorga nen doch ook door belanghebbenden zelf uitgevoerd kan worden, als bedrijfsveree- niging erkend zullen worden. Wie zich nu hij de Land- 'of Tuin- b o uw - On der 1 in ge aangesloten heeft, kan op het aangifteformulier, dat hij aan de Rijksverzekeringsbank moet inzenden met 1 November, vermelden, dat hij aangeslo ten is bij de Land- of Tuinhouw-Onder linge en dat heeft tot gevolg, dat zij, dié dat kunnen vermelden, bevrijd zijn van de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid, dus van de ambtelijke be moeiing. i Wie zich aansluit bij een andere Vereé- miging loopt de kans, dat hij behalve de premie aan de Rijksverzekeringsbank, ook nog do premie aan die andere vereeniging maig ©n moet betalen. Wieest op uw hoede, land- en tuin bouwers; laat u niet verleiden door 'tzoet gefluit van den vogelaar en verbindt u liever niet aan een andere vereeniging, zoo ge niet wilt aansluiten bij de Land- of Tuinbouw-Onderlinge. Alleen aansluiting bij deze laatste geeft u zekerheid; bij de andere loopt u kans dubbel te moeten betalen. Vereenvoudiging sociale ver- zekeringswetgeving. De Haagsche redacteur van de „Msb." méldt Thans ben ik in de gelegenheid weer een ander punt van de in zoo sobere bewoordingen gehouden „Openingsrede" toe te lichten. Bij de opening van de Staten-Generaal zeide de premier: „On derscheidene voorstellen ter vereenvoudi ging van de Onderwijs- en de Verzeke ringswetgeving zullen u hereiken". Wat de vereenvoudiging der Verzekeringsweb geving betreft, kan ik thans het volgende ten aanzien van de plannen van minister Aalberse mededeelen. De aangekondigde vereenvoudiging zal in hoofdzaak bestaan in het doorvoeren van één en hetzelfde stelsel voor de verschillende sociale ver zekeringswetten. Welke precies de ge meenschappelijke basis zal zijn, is moeilijk te zeggen, omdat de hervormingsplannen ,zich nog in een eerste stadium bevin den. Maar waarschijnlijk zal, bijvoorbeeld wat de premie-betaling betreft, het systeem van de Ongevallenwet met haar loonlijsten worden aangenomen. Het ze geltjes-plakken voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering kotnl; dan te verval len en in plaats daarvan zal dan de premiebetaling voor deze en de andere sociale verzekeringen (ziekteverzekering) over dezelfde loonlijsten verrekend wor den. Het ligt voor de hand, dat zulk een eenvormigheid van premie-betaling voor de werkgevers reeds een aanmerkelijke vereenvoudiging in de verzekerings-admi- nistratie en dus ook een belangrijke be zuiniging zal meebrengen. Minister Aalberse heeft altijd de nood zakelijkheid van Uniformiteit in de ver zekeringswetten gevoeld en daarop dan ook reeds in 1912 in de Tweede Kamer bij de behandeling der wetten-Talma met kracht aangedrongen. Thans gaat hij zijn ideaal verwezenlijken. De bedoeling is voorts om een Sociaal Wetboek te ma ken, waarin bijvoorbeeld in hoofdstuk I de algemeene bepalingen worden neerge legd; in hoofdstuk II de Ziekteverzeke ring; in hoofdstuk III de ongevallenverze kering in hoofdstuk IV de Invaliditeits - en Ouderdomsverzekering enz. Natuurlijk zal deze omvangrijke arbeid, waarbij de bestaande verzekeringswetten geheel zul len moeten worden omgewerkt, geruimen tijd in beslag nemen, maar toch denkt de minister van Arbeid met zijn wetboek in 3 jaar geheel gereed te zijn. Eén jaar zal noodig zijn voor de principieele voor bereiding; één jaar voor het ontwerpen van het wetboek; en één jaar voor de behandeling ervan door de Staten-Gene raal. De invoering van deze uniformeering en vereenvoudiging der verzekeringswet- Hen zal niet alleen een bezuiniging bren gen op de Staatsuitgaven, maar belooft ook economischer te zullen zijn voor hen, die .zoo belangrijk in de kosten van de sociale verzekeringen moeten bijdragen. De Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn tot her vatting der werkzaamheden bijeen geroe pen in openbare vergadering tegen Dins dag 24 October 's avonds. BezoekZweedsc.il Koningspaar. Er bestaan plannen voor een kort be zoek van het Zweedsche koningspaar aan ons land in IMaart van het volgende jaar. De halve cent. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans aan verschillende besturen geschreven Ik heb de eer U uit te noodigen, van n'u af aan, voor zoover wettelijke regelin- (gen zich daartegen niet verzetten, tot weg lating van den halven cent in uw admini stratie over te gaan. Aan het departement van financiën wordt een regeling voor bereid, die de wettelijke bezwaren tegen het verwaarloazen van den halven cent zal opheffen. Spreek Groningsch! Voor de Vereeniging „Groningen" te 's-Gravenhage, hield de heer K. ter Laan, het Kamerlid en burgemeester van Zaan dam, een lezing over „De Rijkdom der Groningsche Volkstaal". Hij zeide o. a.: „Er is een groote mate van humor in de Groningsche taal, zoo wel als in de poëzie. En koril Ja, 't is de eenige taal, waar je met een enkel woord evenveel zegt. ais anders met een heel verhaal. Als je 't bijvoorbeeld met iemand, die je wat vertelt, eens bent, zeg je botweg: „van zul'm" en ben je 't niet met hem eens? Nu, dan zeg je eenvou dig: „lokst!" Zouden we een wensch mogén uitspro ken? vraagt de „N. H. Crt.". Als de heer Ter Laan in de Kamer geen Groningsch spreekt, onthaalt hij de aan wezigen op lange verhalen. Als hij voortaan zich tevreden zou wil len stellen met een enkel Groningsch woord, zou hij evenveel kunnen zeggen en daardoor velen aan zich verplichten. Wellicht vindt zijn voorbeeld navolging. Spreek Groningsch! Die directeur-generaal P. en T. Uit zeer betrouwbare bron verneemt dé „Avp." dat het ambt van directeur-gene raal der Post en Telegrafie voorloopig slechts door een ambtenaar zal worden waargenomen. De tegenwoordige minister va,n Marine moet ml., gelet op het précaire bestaan eens Marineministers, als voor waarde bedongen hebben, dat de betrek king van chef der Posterijen voor hem zou worden opengehouden. Allerlei. Do.R.-K. Statenelub in Zuid-Holland zal den heer C. D. Wesseling, lid der Staten van dat gewest en van den gemeenteraad van Den Haag, candideeron voor de Eerste Kamer in de vacature-Van Swaay. De Nederlaudsche regeering heeft haar besluit tot het niet meer toelaten van niet- Nederlandsche kinderen tot de Nederland- sche school te Brussel, in beginsel be sloten in te trokken. De aangekondigde conferentie tusschen de directie der spoorwegen en de vertegen woordigers van het personeel, Zaterdag te Utrecht gehouden, heeft geen resultaat op geleverd. De directie wijkt niet va.n haar standpunt af. De heer C. van Spronsen, oud-president directeur van het Rijkskantoor van groen ten en froit, beveelt aan om de noodlijden de tuinbouders door middel van de Boe renleenbanken, door het verleenen van •een zoogenaamd „veiling-ctediet", op de been te zien te houden. De provincie Zeeland in 1921. Aan hot in de zomerzitting der Pro vinciale Staten van Zeeland uitgebracht jaarverslag van den toestand der pro vincie in 1921 ontleenen wij ten eerste, dat dit verslag aanmerkelijk beknopter is dan de verslagen over vorige jaren, daar de minister van binnenlandsche zaken in overleg met den kring van griffiers der provinciën een nieuw model voor de pro vinciale verslagen vaststelde, waarin de grondgedachte werd neergelegd, dat dit verslag alleen datgene moet bevatten, wat door Ged. Staten als beheerders der pro vincie in het provinciaal belang is ver richt en dat daarin niet moet worden opgenomen hetgeen zij ter uitvoering van Rijkswetten hebben gedaan, evenmin als verschillende statistische gegevens, omdat een en ander kan worden gevonden in regeeringspublicatiën. Herinnerd wordt in het verslag aan het aftreden als Com- pnissaris der Koningin van mr. H. J. Dijck- imcester en het optreden als zoodanig van jhr. mr. J. W. Quarles van Uiford. Het aantal inwoners der provincie be droeg op 1 Januari 1921 122074 man nen en 123043 vrouwen, of totaal 245117 personen. In 1921 werden geboren 3102 mannen en 3047 vrouwen, totaal 6149. Er vestigden zich 6527 mannen en 6632 vrouwen, totaal 13159. Er overleden 1318 mannen en 1358 vrouwen, totaal 2676, terwjjl vertrokken 7661 mannen en 7791 vrouwen, totaal 15452. Op 31 December bestond de bevolking uit 122724 mannen en 123573 vrouwen of totaal 246.297 per sonen. Het aantal kiezers voor de Provinciale Staten bedroeg 116841 tegen 115944 in 1920, 56450 in 1919, 54942 in 1918, 44021 in 1917 en 43957 in 1916. De kosten van onderhoud der provin ciale werken bedroegen f 80.029.451/2 en voor den steigerdam met steiger enz. te Walzoorden bovendien nog f 1994.54. De wegen en werken verkeeren over het al gemeen in goeden staat. Aan den steiger (te Zijpe verkeeren nog eenige palen, welke bij de buitengewone herstellingen in 1893 en 19111912 niet vernieuwd zijn, in minder goeden staat. De toestand der pa len van de toeleidingsbrug van den steiger te Stavenisse bleef achteruitgaan. Door het brengen van ijzeren platen tegen twee in den zijwand van de ponton der zui delijke aanlegplaats te Hansweert, is deze ponton thans nog voor eenigen tijd bruik baar. De verbetering van het tracé van den weg 's GravenpolderHoedekensker- ke, n.l. het aanleggen van een nieuw wegvak langs ruim 1500 M., waardoor enkele gevaarlijke bochten vervielen en de afstand ongeveer 380 M. werd verkort, kostte f 16920.39 plus den aankoop van grond ad f 19735.38V2- De uitvoering van buitengewone bestratingswerken op den wee SchoondijkeIJ.zendijke vorderde f 12738de bouw van een nieuwen steiger te Walzoorden f 97596.8IV2. De kosten van aanleg van de keibaan met rijwielpaden op den verbindingsweg tus schen Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen bedroegen f 178.150.35, plus kosten van aankoop en overdracht van gronden resp. fl9030.18y2 en fl058.33i/2, vair deze drie bedragen betaalde het rijk drie vierde gedeelten. Inzake de oevers en stranden wordt igemeld, dat de gewone jaarlijksche pei lingen en strandmetingen over het al gemeen geregeld plaats hadden. Uit den desbetieffenden staat blijkt, dat in 1921 vallen en afschuivingen voorkwamen aan de polders of waterschappen Schouwen (district Brouwershaven), Scherpenisse, Willem-Anna, Jacoba en Al-te-klein (N.- Beveland). Voor de werken aan de ca- lamiteuze polders of waterschappen werd totaal f 197.173 uitgegeven. Voor rekening van gemeente- en armbesturen werden op 1 Januari verpleegd in gestichten voor krankzinnigen 336 personen (158 m. en 178 vr.) en op 31 December 355 perso nen (168 m. en 187 vr.). Door de provincie werd aan de krankzinnigenverpleging ten koste gelegd f 125.885.861/2- Luitenant ter zee 2e kl. J. Hbutsinul- ler is overgeplaatst bij den onderzee dienst te Vlissingen. De heer J. C. de Lange, te Utrecht tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve- officier van gezondheid 2e kl. bij de land macht. f De reederijen, welke een collectief contract hebben gesloten met de vereeni ging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij en de vereeniging van scheepsvverktuigkundigen, waartoe ook de Stoomvaartmaatschappij Zeeland be hoort, hebben d.d. 11 October een schrij ven gericht tot beide vereenigingen, waar in zij mededeelen, dat ingaande 15 Oc tober een nieuwe salarisregeling wordt ingevoerd, die neerkomt op een derde verlaging sedert den oorlog, ditmaal van 10 pet. van de vorige regeling. In verband daarmede hebben beide vereenigingen deze week vergaderingen Uitgeschreven te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen ten einde deze kwestie nader onder de oogen te zien. Vlissingen. Naar wij vernemen zijn B. en W. voornemens voor de komende win termaanden weder tot gemeentelijke werk verschaffing over te gaan. Een plan is reeds gevormd, doch de vakorganisaties maken bezwaar tegen het uit te keeren loon van f 15 per week, dat te laag wordt gieacht. Goes. Zaterdagmiddag kregen eenige jongens, die te Middelburg op schoolgaan, in den trein ruzie, die zoo hoog liep dat, Ito©11 de trein bij 't station Goes stilhield, een der jongens, L., een mes te voorschijn haalde om dat in den rug van zijn te stander W. te steken. Hij stak echter mis, doch raakt© een ander, P., die buiten het geschil stond en eveneens uitstapte, in zijn bovenarm, zoodat deze bloedde. De inmiddels gewaarschuwde politie kon den dader nog juist vóór het vertrek onder handen nemen en pro ces-verbaal opma ken. Kloetiinge. Tot bestuurslid van de Chr. Jongelingsvereeniging „Immanuël" zijn herkozen de heeren D. Wéslstrate en Lan- kester en gekozen de heeren G. de Dreu én A. Nieuwdorp. '»-Hteer-Arendskerke. In de Zaterdag gehouden raadszitting werden bij het be gin van de vergadering door den voorzitter enkele zeer waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van het overleden raadslid den heer J. Smit. Daarna werd medegedeeld, dat bij koninklijk besluit tot wederopzegging vrijstelling is verleend voor de keuring van varkens, schapen en geiten die niet gestorven of in nood gedood zijn en waarvan het vleesch be stemd is of gebezigd wordt, behoudens door de wet gemaakte uitzonderingen Uit sluitend voor het huiselijk gebruik van de bewoners van het perceel waar het dier geslacht wordt. Aangeboden werd de ge- meentebegrooting dienst 1923. Vervolgens worden vastgesteld de rekening van het Burgerlijk Armbestuur van 's Heer Arends- kerke en die van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendxikskinderen dienst 1921, eerstgenoemde in ontvang op f20.883.32, in Uitgaaf op f 15.986.93y2, mitsdien met een goed slot van f4896.38x/2, laatstge noemde in ontvang op f5850.66, in uit gaaf op f4074.83, alzo© met een goed slot van £1775.83. Op een verzoek van de vereeniging „Eigen Erf", gevestigd te Goes om een voorschot uit de gemeente kas ad f 11.700 voor aankoop van 4.32.90 H.A. bouwland ter verpachting als los land aan arbeiders wordt met algemeene stemmen gunstig beschikt. Benoemd wer den tot ouderwijzers bij het vervolgonder wijs te 's Heer Areiidskerke dhr. J. Dirkx en te Niéuwdorp mej. J. Willemsen. Hocdekenskerke. Alhier is een openbare leesbibliotheek opgericht. Het dagelijksch (bestuur bestaat uit de heeren C. Koek, arts, voorzitter, J. Schipper, socr.-pen- ningm., ds. J. W. van Lindonk, biblio thecaris. 's Zaterdagsavonds is 't boeken afhalen. Souborg Zaterdag had in „Rehoboth" een vergadering plaats van rijksambte naren. Een commissie werd be noemd, die aan den burgemeester zal verzoeken samen te werken bij het ver strekken der opgaven van prijzen der le vensmiddelen met het oog op de classi ficatie der gemeenten. In deze commissie werden gekozen de heeren A. Ballast en S. Vreeke namens de onderwijzers, M. Ma rijs en S. van den Voorde namens de posterijen en P. Meijer namens water staat. Nieuwerkerk. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig. Medegedeeld wordt, dat in het college van zetters de aftredende heeren zijn herbenoemd. Van het bestuur der vereeniging van landarbeiders te Zie- rikzee is een schrijven ingekomen, waarin verzocht wordt een aannemelijk bod te doen voor het land indertijd voor dat doel aangekocht. Dhr. v. Klinken acht die grond voor dat doel ongeschikt, liever zag hij duurder aangekocht, maar' dan betere kwa liteit. Met alle stemmen wordt het vei'- zoek afgewezen. Vaststelling der pensioen- verordening gemeente-ambtenaren heeft plaats. De voorzitter stelt voor de pen sioenpremie tot f 1500 salaris vrij te doen zijn, hierboven S !/a pet. te verhalen. Dhr. Flikweert zou gaarne zien, dat alle amb tenaren hun premiën betaalden. Do voor zitter merkt op, dat weth. Flikweert van meening is verajiderd. Dhr. De Bruijn stelt voor 5 pet. te hetfen tot f500 sa laris, hierboven 8]/2 pet. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno- jmen. Tot wederopzeggings toe werd goed gevonden, dat aan M. Overbeeke een ge deelte gemeentegrond wordt toegewezen voor f3.50 per jaar. Hierna volgt vaststel ling begrooting 1923. Bij; de algemeene beschouwingen zegt de voorzitter een schrijven te zullen richten tot Ged. Sta ten verzoekende vaststelling van lager jaarwedde van burgemeester en secretaris. Van eenige ingezetenen was ontheffing van schoolgeld aangevraagd voor dio kin deren die thans niet meer ter school gaan. Tot nader onderzoek wordt deze zaak aangehouden. Bij de rondvraag dient dhr. Flikweert een motie in verzoekende aan Ged. Staten de salarissen van bur gemeester, secretaris en ontvanger naar de tijdsomstandigheden billijk te verlagen. De motie werd met zes stemmen aange nomen. Dhr. Geleijnse stemde tegen. (Deze wilde wachten, tot de regeering ingreep.) Dhr. v. Klinken heeft klachten vernomen van enkele ouders over de slechte behan deling hunner kleine kinderen door de juffrouw der bewaarschool. Ook hij1 de hoeren Flikweert, Geleijnse en v. d. Have zijn er klachten ingekomen. De voorzit ter zegt een ernstig onderzoek toe. N©d. Iierv. Kerk. Beroepen te Overdinkel (toez.) D. E. Boeke te Scbagen. Bedankt voor Rotterdam door H. YV. J. C. Hajnselaai' te Heerjansdam. Aangenomen naar Leksmond door S. Goveris te Oosternijkerk (verb, be richt); Haar Amsterdam door J. P. van Bruggen te Delfshaven. Geref. Kerken. Beroepen te Laren W. Bech lie Piju- acker-Nootdorp. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Schiedam K. Grom te Zwijndrocht. Gerof. Gemeenten. Beroepen te Lisse M. Hofman te Rijssen. Chr. Evang. Gem. Bedankt voor Goes door H. J. de Meijere te Homberg (D.). Ev. Luth. Gem. Drietal t© Middelbure - Vlis sLngen W. L. Boerlijst te Leeuwarden, W. M. Duijker te Tiel en D. J. Leepel te Hilversum. Vlissingen. Gisterenavond nam dr J. Brinkman, beroepen predikant te Haarlem,, voor een overvolle kerk afscheid ran de Geref. Kerk alhier, sprekende over 1 Pe tros 5 vers 10 en 11, en behandelde ten le. hoe de apostel in deze bede God! ons teekent; 2e- wat de apostel met deze bede voor de gemeente begeert, en 3e. op welke wijze de apostel deze bede be sluit. Na de predikatie richtte de schei dende Leei'aar zich achtereenvolgens tot ouderlingen en diakenen, tot ds A. C. He ij van Koudekerke als afgevaardigd© van do classis Middelburg en als consulent, zijn leedwezen uitsprekende ovér de krank heid van ds Kerkhof van Souburg, die zoo dikwijls de kerk van Vlissingen beeft ter zijde gestaan, tot afgevaardigden van verschillende kerken, vereenigingen, tot zijn catechisanten en ten slotte tot zijn gemeente, van wien het afscheid némen voor spr. zoo zwaar valt. Dr Brinkman werd toegesproken door ds Heij, die de gemeente verzocht te zin gen Psalm 134:3. 'Ouderling G. van de Putte sprak hartelijk woorden namens ker- keraad en gemeente, waarna de gemeente nog staande den scheidenden leeraar toe zong Psalm 121:4. Geslaagd le en ordeoefeninge fe Zierikzee. Te née to Vlissingen het stuurliedenex, heeren J. Schorre ma en J. K. C/W Bij Kon. be: tot leeraar aan ■school te Midde Utrecht. Oni de vr Dat we op de ald'us schrijfl de in „Geref. School tuiging al sinds Mr. Dr. YTan den oogen. Tijdens c Ontwerp-Mackay pistor een adres, tcstuur mede hel waarin bezwaren ontwikkeld. „Het van den Staat to zijn oordeel „slr van de nationale bereiding van tot niing haalde hij uit „De Gids" „De Staat ge maatschappij va ook zijn moge. waarheid van zelfs dan de gen Destijds liep 't trekkelrjk geringe 't geworden voor Staat (of de Gcm welk ander geest! gevraagd? Kunst, heid, ze worden g Maar niet geheel Zelfs niet de in van arbeid. De aan, steunt. Maar pjjet alles. Bij to moét mfsloopen. 't Voert tot een 't brengt noodwe: mee. Dr. Van den B terug dan de „St langs gepubliceerd! rapport. Hij ri$p de Ouders, die li bare School zend( wekken, dat zij z geestverwanten S< •derhouden. De vra standpunt bereikt systeem van „Star in ons blad telkc wordt. Red. voert er in elk ge huidige stelsel vai Bij de „technisc die richting nog [worden. Maar we n ér aan blijven arb tegenstander de dat het Onderwijs én de Overheid hoogstens tot het v Iten eener gewone, Lagere School. Hoe die gevondi dé Openbare "Neut te neimen. Dat is e ren tegen de huidig Er is een Onderwi gegevens van de ne school een norm oj van verschillende Alle Scholen ov scheren, deugt niet tegen de Wet. 't Ge prijs der Openbar! de Bijzondere toege kleine Scholen zo volstaan, terwijl de duwder zijn dan aoortige Scholen" willen differentieer de grootte, ja zelf de streek. Goes. Dhr. P. M. Goes, slaagde te houden, Ilandelsrek delskennis (A) voo Leeraren. (Buiten verantwoord; Mijnheer de Red Voor eenige w< Pilaar in de dag gericht tot allen, t ngeeren tegen (het spoorwegen in Zi eenig succes zijn! nimtner. Van een in (het openhaal' ge ien -tegenstanders Idem uiteenzetten e kon worden geno gehoord. Ek verneem thai fceiheid dat de he( Eosoii, Directeur v adhe Fruitteelt M wage, Landbouwe foeelke, Werktuigku P. IB. Lenshoek, GrondeigenaarJ. Grootbedrijf van d< handel; J.' C. Pik woordiger voor Zui Öheren ran den I brikanten; Mr. J. de Putte, Directeu Goes van de Nati feiog en P. v;an 't

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2