IS Maandag 16 October 1033 37e Jaargang Buitenland. Binnenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE G0E3 Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel', no. 259 Stervend Rustend. Mot haltelij ken dank ontvangen van: M. H. te G. f5; B. N. te G. f5; X te G. f 12.50; J. A. D. te G. f25. Totaal met 't vorige f89.70. Nood breekt TNtood breekt wet. Nood breekt ook traditie. Nood breekt ook dogma's, als 'trnoet, ook bet. dogma van den vrijhandel. Dit is een waarheid, die van zeil: spreekt, en die zelfs door de meest vooraanstaande vrijhandelaars meer- pralen is uitgesproken en metterdaad, yoorzoover zij er de macht toe had den, in toepassing gebracht is. Dit mag vooral nu weer in herinne ring gebracht worden, nu van sociaal democratische zijde, gelijk vroeger van liberale zijde plag 'te geschieden, tegen een voorgenomen invoerrecht op siga ren bereids geprotesteerd wordt. Nood breekt traditie, en dan is iede re met de traditie brekende noodmaat regel tijdelijk. Zoodra de nood voorbij is, vervalttoch het. raison voor den maatregel, en zou hij derhalve kun nen worden ingetrokken. Trouwens wie het recht op' sigaren verdedigt, behoeft daarom nog niet be schouwd te worden als uit beginsel protectie te verdedigen. Er bestaat immers nog altijd een tarief van invoerrechten, nat ten allen tijde verdwijnen kan, en zeker ook verdwijnen zal, wanneer ook de ons omringende landen door hun protec- tie-maatregelen ophouden elkanders en ook onzen in- en uitvoer te drukken. Ons tarief van invoerrechten be schermt nog altijd de katoenfabrikan ten in Twenthe met een recht van vijf procent. Minister Pierson, een der kampvechters in den strijd voor vrij handel, stelde indertijd, dat wil zeg gen, twintig jaar geleden, dat wil zeg gen in normale tijden, voor dat recht nog met een procent te verbaogen. Toch (heette zijne 'Excellentie tot aan zijn dood, en heeten nog steeds die Twentsche fabrikanten vrijhande laars. De liberale heer J. van Dusseldorp lAz. schreef in „Het Handelsblad" van 18 Mei 1901„De cijfers onzer statis tiek van in- en uitvoer leeren ons dat juist de beschermde industrieën ten onzent in hoofdzaak krachtige, de ex port-industrieën zijn, die haar produc ten in groote hoeveelheden naar het buitenland zenden, die onzen industri- eelen roem in den vreemde handha ven; terwijl de onbeschermde takken van nijverheid juist veelal de artike len voortbrengen, waarvan Sneer wordt in- dan uitgevoerd". Zoo schreef een liberaal in normale tijden. Nu is er noodstand; en kan der halve verandering van standpunt tij delijk' noodzakelijk zijn. Natuurlijk niet voor die liberalen, welke met dezen schrijver op hetzelf de standpunt staan. Maar voor die anti-revolutionairen, die uit beginsel het vrijhandelsstandpunt verdedigen, doch ter wille van de Nederlandsche sigaren-industrie het invoerrecht op sigaren toejuichen, en derhalve nood gedwongen op het beschermend stand punt overstappen. Trouwens, dit overstappen uit nood, en dat voor, naar wij hopen, korten tijd, in deze abnormale jaren van overgang, stempelt iemand' nog met tot protectionist, tot voorstander van beschermende rechten tot eiken prijs. Een politiek steekspel. Rijk aan verrassende momenten en spitsvondige voorstellen was de jaar vergadering van Volksonderwijs. Onder al die van scherp vernuft ge tuigende adviezen was er een, dat bijzonder de aandacht trekt vanwege de eigenaardige consequenties, die het met zich brengen zal. 't. Bedoelde niet meer en niet min der, clan de ouderavonden dienstbaar e maken ;aan bonte reclame en krach tige propaganda voor de in het nauw gebrachte openbare school. Dit lumineus idee, opgekoinen in het P/xrl n/ili a! Im,v-, I* -i nen bijval. Niet weinig zijn we benieuwd of het nieuwe denkbeeld effect zal sorteeren en eenige opluchting zal weten te bren gen voor het geprangde gemoed der strijders voor de openbare school. In de 'grootere gemeenten, waar men onder eigen kornuiten is, zal het nog wel gaan. Verwacht mag althjans, dat mén Ve Zeeuw „VERSCHIJNT ELKEN WERKDAGf. A b oB n e m e n ts prijs: Per 3 maanden, franco per post f 3. f 0.0S Losse nummers Prijs der Advertentiën: 1—4 Iregels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. daar Van dergelijke propaganda ge diend is, al is het niet onmogelijk, dat deze verkwikking, zooals zelfs de heerlijkste spijzen, op het laatst gaat tegenstaan. Minder gerustheid koesteren we ech ter aangaande mogelijke winst voor de godsdienstlooze school in plaatsen, waar christenouders genoodzaakt zijn hun 'kinderen zoogenaamd neutraal on derwijs te doen genieten. Daar kunnen de ouderavonden dan een tooneel van heeten strijd worden. Daar zullen we dezen winter hebt ben te aanschouwen menig politiek tournooi, waar de ridders der open bare school voor hun hoogste goed, hun lijfsbehoud in het strijdperk tre den. Dat ze daar echter steeds zullen strijden met open vizier, is in verband met menige uitlating van den laatsten tijd niet te verwachten. Wel te verwachten is, dat ze op die ouderavonden onze mannen zullen ontmoeten, die, ziende op een henar den kamp van vele iaren en in den strijd gestaald, "met kracht het goed recht der Christelijke school zullen verdedigen. De voorstanders van de Christelijke school zijn op ton hoede. Wie het voor [liet besluit van „Volks onderwijs" opneemt, rnlog'e dus wel wikken en wegen alvorens te doen. Nu de wedkamp tusschen openbaar en bijzonder onderwijs de laatste jaren weer gelijk op ging, moesten de voor standers 'der school, waaraan de natie heette gehecht te zijn, menige veer laten. Welnu, föok |den'strijd Van man tegen man vreezen wij niet. „Volksonderwijs" zij daarom ge waarschuwd. 't Was juist in hangen strijd, dat het Christelijk onderwijs groeide. Liaten de mannen van „Volksonder wijs" zich dan in acht nemen opdat het wapen, dat zij hanteeren, zich niet tegen henzelf keert. A Commissie van herstel. De voorstellen van den Engelschen zaakgelastigde, Sir John Bradbury, aan de te Parijs vergaderde commissie van herstel, ten einde Diuitschland in staat te stellen tzijn begrooting in evenwicht te brengen, en de mark te stabiliseeren, zij'nl.o. De Duitsche begrooting bijna geheel te ontlasten van de lasten, voort spruitende uit bet vredesverdrag, gedu rende twee, en misschien zelfs geduren de vier jaren; 2b. de wisselkoers van de mark te fineeren door middel van schik kingen, waardoor de Reichsbank goud zou verkoopen tegen papiergeld, tegen een vasten prijs, vastgesteld door een gemlengde commissie, .en 3o. de commis sie van herstel te hervormen, en haar naar Berlijn over te brengen. De moord op Rathenau. De rechtbank ,te Leipzig, heeft Zaterdag de vonnissen -over de medeplichtigen aan) den moord uitgesproken. (Gelijk toen ;weet hebben de eigenlijke moordenaars Kern en Fischer ,,zich door zelfmoord tijdens hunne vervolging aan gevangenneming en dus aan hun gerechte straf onttrokken.), Veroordeeld zijn: Ernst Werner Techow, medeplichtig aan den moord, tot 15 jaar tuchthuis en 10 jaar verval yan burger rechten Hans Gerd Techow, medeplichtig aan het begunstigen van den moord: 4 jan1' en één maand gevangenis; Günther, medeplichtig aan begunstiging van den moord: 8 jaar tuchthuis, 10 jaar verval van burgerrechtenSalomon, medeplichtig aan den moord, 5 jaar tuchthuis, 5 jaar verval van burgerrechten; Niedrig, mede plichtig aan den moord, zelfde straf; Tillesen, wegens vergrijp tegen de open bare orde: 3 jaar gevangenis; Jlseman: Wegens ,het bezitten van verboden wa pens': 2 maanden gevangenisstraf; Schiitt en Diestel, weg;ens begunstiging, elk 2 maanden gevangenis; .Plaas, wegens ver- grijp tegen de openbare orde: 0 jaar ge vangenis; Warnecke, Steinbeck en Voss zijn vrijgesproken. Het machinepistool is verbeurd ver klaard. De gevangenisstraffen voor Schütt en Diesel zijn door de voorloopige hechtenis' als uitgezeten beschouwd. f In de motiveering! van het vonnis Wordt ten aanzien van Ernst Wemer Techow o.a. gezegd, dat hij rechtstreeks betrokken] is bij de uitvoering, doordat hij de auto met de .eigenlijke moordenaars bij het slachtoffer heeft gebracht. De veiligheidsmaatregelen der politie hadden een .omvang aangenomen als nim mer te voren. Zij meende n.l. grond te hebben voor de veronderstelling, dat nog op het laatste oogenblik een poging zou worden g;edaan ter bevrijding van de beklaagden. ,De officier van justitie had verscheidene dreigbrieven ontvangen. De recherche had daarom de laatste da gen de hotels en particuliere pensions zorgvuldig doen bewaken om te consta- teeren of bepaalde personen, op wie ver denking rustte, je 'Leipzig waren aange komen. Met name had de gevangenis, waar de beklaagden opgesloten waren, buitengewone politiebescherming gekregen en de gevangenwagen werd ditmaal door een sterk escorte politiebeambten bege leid. Oo!k: in de rechtzaal waren speciale voorzorgsmaah,egelen getroffen. De be klaagdenbank was door een cordon van politie omgeven -om elke poging tot be vrijding of ontvluchting te voorkomen. Teg,en Tillessen (begint thans de in structie inzake do bevrijding der oorlogs misdadigers, de .zeeofficieren Boldt en Dittmar. Hij jvordt' verdacht in .samenwer king met Kern de beide officieren uit de g'e\ angenis te bobben bevrijd. Bij het verdere onderzoek der arseni- cum-pralines, die aan Günther geadres seerd waren, is thans gebleken, dat enkele daarvan met een zoo sterke dosis van het vergif gevuld waren, dat zij volkomen voldoende waren geweest om een imensch te dooden. Door een toeval evenwel wa ren de pralines met de kleinste dosis vergif bovenopi gepakt, zoodat Günther en de andere beklaagden behalve War necke, die in den afgeloopen nacht weer ernstig aan zijn hart heeft geleden, er be trekkelijk goed zijn afgekomen. Op 24 .October begint voor het S taats gerechtshof het proces tegen den „Kapi- tan-Leutnant" Dietrich (en den bewoner der Burg ,Saaleck, dr Stein, in wiens woning de beide moordenaars van Rathe- nau den dood vonden. Onlusten te Berlijn. Gisteren (Zondag) hebben te Berlijn weer ernstige botsingen plaats gehad tusschen politie en communisten. Deze laatsten wilden een meeting' van, 'den Bond voor Vrijheid en Orde verhinderen||en had den vooraf Circus Busch, waar de meeting zou plaats hebben, bezet. De aanwezige politie werd door hen ontwapend. iToen er politieversterking kwam, ontstond er een formeel gevecht. De communisten hadden de hulp ingeroepen van dak- en werk- loozen. Een tweetal leiders der communisten werd gearresteerd. Op "hen werden mes sen, dolken en knuppels gevonden. Vele personen liepen bij de ontruiming van het plein verwondingen op. Van de po litieagenten kreeg er één een messteek in het onderlijf, waaraan deze reeds is overleden. Een ander werd den schedel ingeslagen en men vreest voor zijn leven. Het is mogelijk, dat nog meerdere perso nen inmiddels aan hun verwondingen zijn overleden. Het militairisme in Rusland. Men scheldt onze regeering en de Chr. Protestantsche partijen in Nederland rnili- tairisten, terwijl er toch maar een dienst tijd van zes maanden is, en er maar 19 duizend man jaarlijks onder de wape nen' komen. En men roept als de rooden maar eens baas worden! Maai' lees nu 't onderstaande eens, en zeg dan zelf: gaan wij! de roodsten onder de rooden niet ver te boven? Wijl lezen h|et in de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant: Een wet is afgekondigd inzake den militairen dienstplicht in de geheele sov- jetfederatie. Alle burgers 'die Hen twintig-, jarigen leeftijd bereiken, worden dienst plichtig. Ziji moeten in Februari of in Maart onder de Wapenen komen-i Personen die, vanwege hun ambt of omi hun anti- bolsjewistische gezindheid, niet voor den gëwapenden dienst kunnen worden ge bezigd, moeten volgens speciale regels behandeld worden. De termijh voor ver blijf onder de wapenen is vastgesteld! voor de infanterie en artillerie op 1,5, voor de cavalerie op| 2,5, voor de lucht vloot op! 3,5 'en voor de marine opi 4,5 jaar. Als vrijwilligers kunnen ook bui tenlanders in het Russische leger dienst; hemen. Vergeleken bij! de voor den oorlog gel dende wetten brengt deze militaire wet een korteren diensttijd, maar daarente gen' voert ziji voor recruten, die wegens overcompleet van den militairen dienst vrijgesteld zouden zijn, een zesmaandschcn diensttijd in bet najaar in. en verlengt zij den termijn van beschikbaar zijh tot den 40-jarigen leeftijd. België ©n Italië. De Koning van Italië heeft Zaterdag het Yzer-panorama, het Museum van het Jubelpark en den bolanischen thin be zocht. 'Daarna zijn de beide koninklijke paren naar Luik vertrokken. Te Ans heb ben zij1 den trein verlaten en z'ij'n per auto naar het Tort Loncin. gereden, dat bekend is uit 'den oorlog en waaronder thans nog 300 Belgische soldaten bedol ven liggen. Te Luik heeft de gouverneur van de provincie de vorstelijke bezoekers mede- deelingen gedaan omtrent de verdediging van de stad. Vervolgens is een bezoek gebracht aan het kerkhof te Robermont, waar 170 Italiaansche soldaten begraven liggen. D'c beide koningen hebben kram sen neergelegd aan den voet van het monument. Om vier uur was er een receptie in het provinciale paleis, waarbij verscheidene ministers aanwezig Waren. De koning en] de koningin van Italië zij[n op liet balkon van het paleis door de menigte toege juicht. Daarna bezoek aan het stadhuis waarbij de burgemeester een toespraak hield, die de koning van Italië beant woordde. Om half 6 zijn de vorstelijke personen naar het station gereden, waar afscheid genomen werd en van waar de Italiaan sche gasten naar Rome zijh teruggekeerd. Die koning en de koningip'der Belgen keer den naar Brussel terug. Korte berichten. Terwijl de Engelsche (conservatieve) Lloyd George te Manchester (zijn ge boorteplaats) sprak, heeft de Engelsche (liberale) oud-minister Asquith een rede voering uitgesproken op een vergadering te West-Hartlepool. Hij zeide, dat het duidelijk was, dat er iets ernstig mis was met de coalitie tusschen liberalen en conservatieven indertijd wegens do tijds omstandigheden aangegaan. De betrekkin- kingen tusschen de samenstellende ele menten worden gespannen. 'Het aantal echtscheidingen in Duitschland heeft in 1920 36.550 bedra gen, d.i. 591 per één millioen inwoners, tegen 266 p. m. in 1913. Te Bochuni is de communist Ecks, die ervan verdacht woqdt de chef van den generalen staf van Max Hölz ge weest te zijn, door de politieke afdeeling der politie in hechtenis genomen. Horthy, de regent van Hongarije, is een terugkeer van Hongarije tot de monarchie aan het voorbereiden. Het jong'ste katholieke, congres, waar behal ve geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders, ook mevrouw Horthy, een aartshertogin en drie ministers aanwezig waren, was een manifestatie voor het 'huis Ha'bsburg, met name voor ex-koningin Zita en haar oudsten zoon Otto, die als koning van Hongarije beschouwd wordt. Die algemeene raad van de Unie van Volkenbondliga's komt op ,29 October te Boedapest bijeen. Tot dusver jhebben 19 staten gemeld, dat zij er aan zouden deelnemen, w.o. .China, Japan en Ar gentinië. De kleine entente en Polen heb- -ben de hun uit Boedapest en Brussel gezonden uitnoodigingen riiet, eens beant woord. De staking aan de particuliere Zweedsche sporen .omvat, thans 5000 jm!an. Dit is het langdurigste spoorwegconflict, dat ooit in Europa is voorgekomen. De regeering zal een nieuwe bemiddelings poging doen.. - In de Vereenigde Staten overweegt president Harding ,het Congres tegen 20 October voor een buitengewone zitting bijeen te roepen. Antwerpen ,zal op den linker Schel- cleoever worden uitgebreid. Een desbetref fend wetsontwerpje is ingediend. De Waalsche minister van spoor wegen in België, Neujean, heeft het ver koopen in de dagbladkiosken der sta tions van het te Brussel verschijnende Weekblad tot verspreiding van de Vlaam- sche gedachte, Vlaanderen, ten strengste verboden. In verband met het voorval te Obercassel, waar een jong turner uit die plaats bij ,een vereenigingsfeest door een dronken "Belgisch soldaat doodgeschoten werd, heeft de Belgische gedelegeerde der Rijnland-commissie uit ,Neuss, aan den Oberbürgermeister van ,Diusseldorf en aan de Duitsche regeering namens die com missie deelneming betuigd. In een vergadering, georganiseerd door het katholieke comité van de Duitsch-nationale Volkspartij, heeft de par tijvoorzitter dr Hergt inzake de presidents verkiezing verklaard, dat de Duitschna- tionalen nooit eraan gedacht hebben Hin denburg candidaat te stellen. Intusschen zou de partij allerminst bezwaar togen zulk een candidatuur hebben, maar eerst moest Hindenburg zijn reserve verlaten. Uit den boezem van het volk knoet een steeds krachtiger bcroep> om hom weer klinken. Bij een dynamiet-aanslag op een hotel te Bristol in Illinois is een man gedood en werden 12 personen gewond. De ontploffing had te middernacht plaats en werd de geheele stad door gehoord. Het Marine-monument te He laeri Tijdens den oorlog vielen als offer van: hun plicht zeven en vijftig mannen onze* marine. Deels rusten zij op den bodem' der zee, deels liggen hun graven verspreid over verschillende kerkhoven. Op initiatief van luitetant ter zee P. J« Jager constitueerde zich in het najaar van. 1919 een comité, waarvan H. M. de Ko ningin als beschermvrouw optrad, met het doel, gelden bijeen te brengen, ten eerste om de nagelaten betrekkingen van de ge vallenen zooveel mogelijk financieel te steunen en ten tweede om te komen tot de oprichting van een marine-monument. Dat monument is Zaterdag door H. M. de Koningin, vergezeld van Haar gemaal,, in tegenwoordigheid van tal van autori teiten, met groote plechtigheid onthuld. Eerst had om 10 uur te Loosduinen na een indrukwekkend woord van ds C. J. Wamers, vlootpredikant, en onder zee» groote belangstelling een kranslegging plaats. Op het gezamenlijk graf vain de zes slachtoffers van de „Naerebout" wer den kansen gelegd namens het hoofd comité, het gemeentebestuur van Helder, Helder's Belang, de Kon. Ver. „Onze' Vloot" en door de familieleden. Op dei gezamenlijke graven van Pieter de Jong en Havers werden kransen gelegd namen* het hoofdcomité. Gedurende deze plech tigheid luidden de kerkkloken. Onder het donderen van het geschut van de „Gelderland" kwam de Konink lijke trein, precies op den. aangegeven tijd, het station den Helder binnen. De Konin gin was vergezeld van Haar gemaal en was in 't zwart gekleed, terwijl Z. K. H. de Prins de admiraalsuniform droeg. Op, het perron werden de hooge bezoeker* verwelkomd door verschillende autoritei ten. Daarna trok de stoet naar het Raad huis,. waar toespraken gewisseld werden tusschen het hoofd der gemeente iën d« Koningin. Van het raadhuis reed men vervolgen* naar het Havenplein, waar het monument is opgericht. Daar de voorzitter van het comité, lui tenant ter zee P. J. Jager, door ziekte) verhinderd was, verwelkomde de vice- voorzitter, de heer K. F. Oortgijsen, dB Koningin en den Prins, waarna hij de ge schiedenis dezer huldiging releveerde. Spr. bracht o.a. dank aan den beeldhouwe* A. G. van Loon te 's-Gravenhage, die zoo wel het Marine-monument als de beidai grafteekens te Huisduinen en Vlissingea' vervaardigd heeft. Hierna was het woord aan prof. dr P. J. Blok, geboortig van Den Helder, tot het houden der gedenkrede. Na deze rede werd door H. M., begeleid1 door den eere-voorzitter, den heer J. J. Ramhonniet, oud-minister van Marine, het monument, dat gehuld was in de vader- landsche driekleur, onthuld. (Wij volgent hier het verslag van „Het Handelsblad"). Op hetzelfde oogenblik dreunt het eer ste schot van de „Gelderland". Ee* tweede volgt tot vijf malen toe spreekt het kanon, het saluut voor den hoogste*: in rang der gevallenen, een luitenant ter zee 2e klasse. Een kort hoornsignaal, vóór het laatste schot, herinnert eraan, dat, zoodra het ge schut zal zwijgen, er één minuut lang aL- geheele stilte zal heerschte'n. Eén minuut zal alles in de gemeente zwijgen geen geluid zal weerklinken'. Dit zal de hulde zijn voor de gevallenen Het kanon dreunde na, het geluid sterft weg over de wijde zee. De menigte zwijgtl Duizenden staan roerloos. De stilte wordt voelbaar. Even, heel even, klinkt een kin derstemmetje op; het doet vreemd aan, maar het stoort niet; want juist deze enkele klank doet beseffen bet machtige zwijgien alom „Stilte, die der goden groeten, „Overbrengt naar lager wacht." zegt Boutens in een liedje, dat nog niet vergeten" is. Zwaar dreunt bet geschut, teeken, dafe de minuut is verstreken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1