37e Jaargaaf; Middelburg. id oi aankomends lid EERSTE BLAD. DEPOSITO - REKENING-COURANT VERZEKERINGEN Op ALLE GEBIED. VERVANGT NATUURBOTER Binnenland. No IS Zaterdag 14 October 11922 bii voor RUSTER, lie tij imlirijiii ren Boiwland n Haard (Franklin), Handknecht Meid gevraagd, n Dienstbode Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON. DUITSCHIANDS LEED. Buitenland. BANK-ASSOCIATIE wertheim gompertz 1834 en creqietvereeniging 1853. 4 ;jj| wa ra jf g» groote markt 24 n.A r« i U EL9 tel. interc. No. 4i en 227 CREDIETEM - EFFECTEN - COUPONS i hoog model. aaien wijd uit, hekend. n ons weder n, dat wij onze r wille zijn en ischen te ver ge Burg C 89. ten we dat we onze goederen rden. [en ontvangen chtcollectie stalen Werkmansbroeken. concurreerende prijzen, lend, er - Wolphaartsdijk. Dostweg, laatst in paclit eijt; dadelijk te aan- worden ingewacht vóór a. s. ten kantore van TRUVE te Middelburg, lere inlichtingen worden TE KOOP: goed als nieuw, antoor Aagtekerke. TE KOOP: kkelen Buiskachel, VISSER, Eendracht, |g- Tegen Mei n Knecht bij JAC. DE VISSER, Met Mei itende Knecht gevraagd. Boschweg, Vlissingen. irt ankomende Knecht P. FRANCKE, Bigge- :ede Paardenknecht jij J. BOONE, Moesbosch ie. 1ANCKE, St. Laurens, lei Meid benoodigd, EONSE, Klein Popken- Laurens. of aankomende Meid [ij J. GROENEN BERG Az. Hoogelande. aankomende Meid bij C. MELIS, Seroos- j of aankomende Meid bij J. BA AI JENS Jz> |rke. v HERTSTEIN, Bad 88, Vlissingen, vraagt |Nov. of 1 Dec. en nacht. bij J. R1EMENS Brakkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Del.: Redaotts no. 11; Administratie no. 58 Postrekening N«. 36000, Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tet no. 259 2ïe Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAB. Abo«nementspr|i': P*r 3 maanden, franco per post t 3.— Lesat nummers f 0.01 Prijs der Advertentlün: 1—4 Iragels f 1.20, elke regel «Heer 80 oi, Bij abonnement belangrijk» korting. ACTIVISTEN. Dr Noorduijn te Gorinchem legt in „Het Vaderland"üït dat de vervolging der ac tivisten door de Belgische regeering een onrechtvaardigheid is, en dat het activisme een reactie is op de onderdrukking van Vlaanderen en zijn taal gedurende eeuwen door de Franschgezinden in de Zuidelijke Nederlanden, later België geheeten. Aan zijn betoog is het volgende ontleend: Er waren vóór den oorlog enkele Vlaam- sehe intellectueelen, die recht vroegen voor h'ini volk, maar het waren er wei nige, en zij vroegen het niet krachtig ge noeg. Zij hadden althans geen succes. Op onderwijsgebied heerschte en bleef heer- schen de grootste ongelijkheid. Het Vlaamsch verschopt op de lagere school, de middelbare school, in heL geheel geen staatsuniversiteit met Vlaamschen leer gang. Te Gent, in het hart van Vlaanderen: de universiteit Fransch, alles Fransch. Die voortdurende onderdrukking van de Vlaamsche beschaving, van het Vlaam- sche volk heeft de intellectueelen onder hen, die het troüw bleven, verbitterd. Zij zijn hun onderdrukkers, de Franskiljons en de Walen, gaan haten, want zij- voelden dat deze het Vlaamsche volk als zoo danig zochten te vernietigen, en zij ston den pal. Tijdens den oorlog is er onder die Vlaamsche intellectueelen een splitsing ge komen de eene partiji wilde niet meer onder 'één bestuur, in één staatsverband! blijven met het onderdrukkende volk, ftnaar maakte gebruik van het verlof, door Duitschers gegeven om het Vlaamsch te verheffen: een Vlaamsche universiteit te Gent te stichten. Deze partij erkende België niet langer als een ondeelbaren staat, en stelde den Raad van Vlaan deren in. D'e andere partij; iwilde zoo veif niet gaan, zij wilde geen gebruik maken van eenig verlof der Duitschers. De eerste partij', de activisten, haatte de Franskiljons bloediger dan de tweede. Tot de eerste partij', de activisten, be hoort. Dt Tack, tot de tweede, de Front partij Debeuckelaere. De derde groep1,, de zeer gematigden, waartoe o.a. de tegen woordige burgemeester van Antwerpen, Van Cauwelaert, behoort, laat ik buiten bespreking. Na de overwinning der Entente viel het de Belgische regeering na haar terugkeer uit Havre g;emafckelijk de activisten te lijf te gaan. (Té allen tijde 'zijn (degenen, die geen succes hadden bij hun pogen een omwenteling te weeg te brengen, land verraders, degenen, die dat succes wèl hadden, nationale helden genoemd. En zoo word-em de activisten door de re geering en het onderdrukkende volk in België als landverraders beschouwd. Maar de Frontpartij wordt door die re geering en dat onderdrukkende volk niet minder gevreesd en gehaat. Na het ternederwerpen der activisten, heeft men de Fronters aangevallen. Debeu ckelaere is gevangen genomen, mfen heeft getracht, ook hem te knakken, wegen» landverraad te doen veroordeelen, de ge dienstige Baemakers maakte reeds zijn perfide teekenin-g, maar het is niet ge lukt. Debeuckelaere is schitterend vrij gesproken. Ie. tel»; SChrii,t in he' •■Ch™- Mijn voetreis voerde mij op een lande- bjken straatweg. Rechts van mij verhief zich een hooge paal, in de Nederland- sche kleuren. „Rijks Rechten" stond er op geschreven. De kleuren waren helder en frisch; ze blonken in het klare licht der Octoberzon. Ik wandelde verder. Een nieuwe paal. Laag bij den grond. De paal was verweerd, haveloos; en het kostte mij moeite, de kleuren te herken nen. Ze waren zwart en wit; de Prui sische kleuren; maar ik zeg: ik had moeite, ze te herkennen, want de kleuren waren vervaagd. Bovenaan had de Duitsche adelaar ge prijkt. Ik kon hem echter niet meer vin den, den trotschen adelaar, die eens de wereld met ontzag en eerbied had ver vuld voor de macht van het .Duitsche Rijk. Wat ik zag, waren enkele veeren; de adelaar had zijn feilen kop, zijn scherpe klauwen verloren; wat er overschoot, was een dor treurig geraamte. En de herfstzon bescheen dien droeven paal, zinnebeeld van Duitschlands diepe, diepe vernedering En de Fronters eischen amnestie voor de activisten. Een paar jaren geleden schreef nu wij len de Delftsche professor Pekelharing, 'de man met het frissche, onafhankelijke oor deel, in de Toorts„Ik geloof, als ik Vla ming was, zou ik activist zijn". Neen, de activisten, zij mogen gedwaald hebben, verraders van hun volk zijn zij niet! Ook drankverbod op schepen. Vanuit New-York is een üraadlooze waarschuwing uitgegaan aan alle sche- Een, om niet mót sterke dranken aan oord de drie -mijlsgrens in de Ame- rikaansche wateren binnen te varen, daar verbeurdverklaring van het schip zal volgen. Een uitzondering op de drie mijls-verordening is gemaakt voor vreemde schepen, die ialleen in Amö- rikaansche wateren komen, om het Panama-kanaal te passeeren. Bij het aan boord gaan van bet Amerikaansche ss. „George Washing- vertro] ton" gisteren-avond van Southampton vertrokken, gaven vele passagiers hun ontevredenheid te kennen over gaven vele passagiers het feit, dat het schip was droogge legd, als gevolg van de jongste uit spraak van de Amerikaansche ge rechtshoven. Bolsjewistische propaganda. De Times maakt gewag van te Lon den ontvangen berichten over her nieuwde pogingen van de Sovjet-regee ring, om Europa in rep' en roer te brengen. Zij zendt naar alle windstre ken met name naar Duitschland, com munistische agenten uit, <mïi propa ganda voor dat ooigrrierk te maken. Hun agitatie heeft onlangs reeds aan leiding gegeven tot de vrees voor een communistischeri opstand in Duitsch'- land. Ook in de Oostzeestaten stoken de Sovjets naar hartelust, vooral over de kwestie van Wilna. Verder is er een verdrag gesloten tusschen Perzië en Rusland, waarbij Perzië op zich neemt, in geval van een oorlog tusschen Engeland en Rus land, den Sovjet-troepen toe te staan, Mesopotamië door Perzië heen aan te vallen, 't Is dus nog altijd: houd ze in de gaten. Verklaringen van Geddes. Geddes de Engelsche bezuinigings- rnan heeft in een te Londen gehouden rede verklaard, dat de geallieerden een groote fout begaan, als zij trachten het laatste geld uit Duitschland te persen. Hij wees op de onmogelijkheid om! een volk van 70 millioen zielen, gedurende vele geslachten tot slaver nij te brengen. Niet de schadevergoe ding, maar de herleving van den han del moet volgens hem in de eerste plaats worden besproken. Belastingen in Rusland. Men weet, dat de sovjet-regeering de indirecte belastingen afgeschaft had, om dat zij van meening was, dat deze belas tingen de arbeidende klasse uitzuigen ten bate van de kapitalistische maatschappij1. Ik nam dezen stillen landweg om de ziel van het Duitsche volk te ontmoeten. Op de breede heirwegen met hun wufte vroolijkheid ontmoet men de volksziel niet. Deze wegen worden overstroomd door vreemdelingen, die met hun Dollars, hun Guldens, hun Ponden Sterling rin kelen; die zich als vorsten laten bedie nen, en pralen met het schunnige geld, dat zij door gemeenen woeker en slechte praktijken tijdens den oorlog hebben ver diend. Door hun grootdoenerij hoonen zij het arme Duitsche volk. Op die breede heirwegen is een groot rumoer en een schreeuwerig lawaai, en men zal er de Duitsche volksziel niet ont moeten. Ze vlucht voor dat rumoer; ze ziet spot en smaad in de vrijpostige ge baren van den vreemdeling, en zoekt de stilte. In de dorpen, waar de vreemdeling niet komt, daar kan men haar vinden. Zulks wist- ik en daarom ging ik die) stille dorpen bezoeken, met den stokvan den wandelaar in de hand. D-aar legde ik mijn oor te luisteren, en nu hoorde ik het zachte gesnik, onzegbaar droevig, der Duitsche volksziel. Ze snikte haar leed uit; het vreieeelijlce leed. Zij treurde om hare verslagenen, als de Israëliet bij de .puinhoopen van Jeruzalem. Voelen alle Duitschers dat leed? Toch niet! De arbeiders, in zoover zij veel geld verdienen, verkwisten het weer. de goeden niet te na gesproken. Zoo ge wonnen, zoo geronnen! Hun leus is: La- In den sovjet-staat moest het gansche gewicht van den belastingdruk op do schouders der bourgeoisie gelegd en de arbeidende klasse er geheel van bevrijd. Maar het sovjet-belastingstelsel werkt slecht en ook een communistische staat heeft geld noodig. Zoo zijn na de directe, ook de indirecte belastingen weder in gevoerd. Weeldeartikelen zooals gedistil leerd, wijn, bier en tabak zijn, het zwaarste belast, artikelen van 'dagelijksch gebruik echter, zooals zout, suiker, lucifers en petroleuim, minder. De opbrengst van de indirecte belastin gen blijkt die van de directe "belastingen ver te overtreffen. Zoo hebben te St. Petersburg de directe belastingen in Au gustus slechts 526 milliard opgebracht; de indirecte zes maal zooveel: 3154 Mil liard roebel. Deze verhouding is ongeveer dezelfde over het geheele rijk. De Krasnaja Gazelte troost hare lezers met een 'betoog, waarin het blad zegt, dat deze belastin gen weder geheel den arbeider ten goede komen, terwijl zij' slechts voor den bour geois een werkelijke belasting beteekenen. Korte berichten. Gemeld wordt, dat na oud-minister Vandervelde thans ook de socialistische oud-minister Anseele zou besloten hebben voor de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool te stemmen. Mocht inderdaad Anseele van opinie veranderd zijn, dan zal zijn houding ook enkele Gentsche en West-Vlaamsche socialistische kamerleden van opinie kunnen veranderen, daar dezen enkel tegten de vervlaamsching waren, omdat.... Anseele, hun leider, er tegen was. Vlak voor zijn verdediger aan het woord kwam, heeft de hoofdaang'eklaagde in het Rathenauproces Ernst Techow op- uitdrukkelijk aandringen van den voorzit ter een verklaring; afgelegd, dat hij', ge dwongen was deel te nemen aan den aanslag, daar hij anders door zijn supe rieur Kern, zooals deze had gedreigd, gedood zou zijn. Uit Peru wordt gemeld, dat te Car-acli een aardbeving is waargeno men. Bijzonderheden ontbreken. Twee mijnwerkers, beschuldigd van moord op luitenant Taylor gedu rende den opstand aan deri Rand in Zuid-Afrika. zijn ter dood veroordeeld. In tegenstelling met hier te lan de verspreide geruchten over de vrij lating van pater Stracke, seint de Msb.-redacteur te Brussel, dat pater Stracke zich nog in de gevangenis te Gent bevindt. De bladen (melden, dat de spoor brug bij Pïzemysl door onbekend bleven personen is opgeblazen. rails zijn over een grooten afstand opgebroken. Dank zij de tegenwoor digheid van geest van den machinist werd de sneltrein PrzemyslLemberg slechts weinig beschadigd. Vernomen wordt, dat Hindenburg op herhaald verzoek van de Duitsc'h- riationalen en de volkspartij zich be reid verklaard heeft, een candidatuur voor het rijkspresidentsohap' te aan vaarden. In Zweden is het aantal werkloo- zen in Augustus imet 2450 tot 36000 feslonken. Het aantal werklieden, die oor werkverschaffing aan den arbeid worden gehouden, bedraagt '24000. De Grieksche socialistische jour; nalist Paleologois moet door de KÏema- listen te Smyrna zijn opgehangen. Over geheel Griekenland is de staat van -beleg afgekondigd. Overal heerscht rust. ten wij -eten en drinken en vroolijk zijn, want morgen sterven wij! Ik bedoel de kern van bet volk, wan neer ik van de volksziel spreek. Het zijn de gehouwen, de wane vaderlanders, de zevenduizend, die hun knie niet bogen voor 'dien god der ©euw, voor den Baal. En Gode zij lof! het Zijn er nog honderd duizenden. En dit volk bedoel ik.. Ik trad de dorpswoningen binnen en zette mij aan den haard. „Weet gij 't al?" vroeg mij een boer; „de mark klettert deze week weer met een vaart naar beneden. Acht-honderd mark moeten worden uitgelegd voor één Hollandschen gulden!" Hij zag mij aan met -een somberen blik. „Acht-honderd mark", herhaalde hij: „acht-honderd mark!" Er is wel eens "beweerd, dat de Duit schers hun mark kunstmatig drukken. Hoe komt men toch aan zulken onzin? D-e waard e-vermindering, de valuta is een strop voor het Duitsche volk. Ze hebben straks geen geld meer om koren te koo- pen in Amerika. Zoo God het niet ver hoedt, gaat -de middenstand er onder. Hij bezwijkt, hij sterft. Er Zullen ten slotte niets overschieten dan ettelijke goudko- ningen en -een idjoodarm volk, en iets als een wonder Gods moet tussch-enbeide ko men, om dat vreeseltjke vooruitzicht te verhoeden. Deze dorpsbewoners spraken niet over hun dooden maar over de mark. Want achter die ontwaarding van de mark rijst de revolutie op en heit Bolsjewisme en de chaos en de hongerdood Voor ik mijn voettocht door Duitsche dorp-en maakte, had ik een bezoek ge bracht. aan ce-n Nederlandsche fabriek. Er w-erd gewerkt met nog geen halve kracht. Er waren misschien 150 man aan 't werk, terwijl er 600 konden werken. Mijn oog zag uitgedoofde ovens, en ach ter de stilstaande reuzenhamers gluurde de werkeloosheid. Ik vond het treurig, en d-e bedrijfsleider zeide mij, dat we niet op kunnen tegen de Duitsche industrie. Al les is bij 'hen in 't -getouw, elke hamer dreunt, de vliegwielen suizen. „Mijnheer", zei hij, „de valuta, de lage Markenkoersj vermoordt onze nijverheid!" Nu sprak ik d-eze Duitsche dorpsmen- schen. Zij zuchtten en zeiden: „In onze fabrieken maalt de blinde Duitsche Sim- son voor zijn vijanden; we zwoegen voor d-en vreemdeling; we zijn de houthakkers ien waterputters .geworden van de En tente." De wereldoorlog was vreeselijk ge weest, maar nu was het nog vreeselijker, en de toekomst dreigde: zwart als de nacht. Om dat heden en die toekomst werd over het verleden niet gesproken. Toch was ik daarom ook gekomen, en ik begaf mij naar het dorpskerkhof, om de bloedige wonden van den oorlog te zien. Het -ging reeds tegen dep avond; de Royale regeling. De Tijd bevat een beschrijving in tuch tigen toon, van een ontmoeting met eea op wachtgeld gesteld of ontslagen ambte naar van een der Raden van Arbeid. Daaruit blijkt, dat bedoelde ambtenaar !nog twee jaar zijd vol, en dan nJo§ drie jaar twee-derde van zijn salaris zou genieten, en er voorloopig een gemakkelijk leven van nam. Bij informatie aan de* Raad van Arbeid te 's Ilage bleek de Nedi, dat men het daar niet onmogelijk achtte, dat ergens zulk een regeling zou getrof fen zijn. Men was het er mee eens,; dat het wel een zeer royale regeling was. Die mecaniek van 't zaakje. „Het Volk" werkt met woord e* tea- kening. In het laatste num'mer wordt Broekhuys uitgebeeld, die met de eene hand aan Bouwmeester de duizenden voor villa en lijfrente verstrekt en met de andere nog meer duizenden haalt uit de zakken van het publiek. Het publiek, dat nu eenmaal bedrogen wil zijn, juicht Broekhuys als den no- belen weldoener toe terwijl „Het Volk" van zijn minachting van dit gedoe blijk geeft door het opschrift „Broekhuys' schoone gebaar en de mecaniek van het zaakje". f Datzelfde „Volk", 't welk aldus zijn ver ontwaardiging luchtte, bevatte een reuzen advertentie van anderhalve pagina ter aanbeveling van de zaak van Broekhuys. Snapt men de „mecaniek van het zaakje"?, vraagt de Rott. D-e landarbeider en de woning bouw. Het Dag. Bestuur der Z.L.M. heeft, naar aanleiding Van een tusschen den minister en de Groninger Mij. van Land bouw gevoerde correspondentie, een. adres aan den Minister van Arbeid ge bonden over bovenstaande kwestie, waarin o.a. wordt gezegd: Ook de Zeeuwsche arbeider verlangt geen woning, waarin te zamen een 5- tal kamertjes zijn, doch een woning met een flinke voorkamer en gang mét daar achter een gjroote keuken en daarboven een flinken zolder, waar voldoende le dikanten kunnen worden geplaatst. Behalve, dat de woningén van het „Rijkstype" voor den landarbeider een veel te hooge huur doen momenteel zou daarmede voor velen zeer zeker 'meer dan één-vijfde van het totale inkomen gemoeid zijn hebben zij1 voor het arbeidersgezin deze groote bezwaren: Zij eischen te groote uitgaven voor inrichting, in het bijzonder voor gordijnen, terwijl zij daarnaast veel te bewerkelijk in het dagelijksch onderhoud zijn. Ge zien het vorenstaande behoeft het dan' ook geen verwondering te wekken, dat in gemeenten als Krabbendijke, Ter Neu zen en Wissehkerke, waar „volkswonin gen" met overheidssteun werden gebouwd, deze slechts bij uitzondering door land arbeiders worden bewoond, doch als regel door ambtenaren en vakarbeiders. Ook pleit het adres voor behoud van bedsteden in de woningen. Gevraagd wordt tenslotte een goedkooper, maac niet kleiner (eer grooter) type van wo ning voor den landarbeider. zon wierp haar gouden stralen schuin ov-er het kerkhof. De kerk stond op een heuvel en midden op den doodenakker. .Het dorp was klein, en het kerkhof was niét groot. Er verhief zich een grijze zerk, en hij bevatte de namen der gesneu velden. D'ien zerk moest ik hebben, want de le venden spraken niet over de offers van den oorlog maar deze zerk wel. De le venden zwegen. En zoo wendde ik mij tot de dooden. Deze dooden zouden spreken.... - Ik las de namén der gesneuvelden. Het waren er zestien; en het dorp was klein. Er was meer dan één huisvader onder. Deze gesneuvelden waren hier niet be graven. Ze rustten in vreemde aarde, ea boven hun groeven klonk het victoriege roep van den overwinnaar. Zoo waren er meer dan twee millioen van Duitschlands zonen begraven, in de vier windrichtingen en zij waren gevallen op de middaghoogte van hun kracht. Doch op dit kerkhof lagen ook slacht offers van den oorlog; kinderen, door ondervoeding bezweken; een moeder, vaa verdriet en hartzeer gestorven; een an dere moeder, die door den nacht van den' waanzin het graf bereikte. De avondwind streek door het dorrend loover, en de bladeren vielen neer op de graven. Het werd koel; de avond don kerde. En op dat eenzame dorpskerkhof begon ik iets te verstaan van Duitschland's 'ellende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1