\o ft Woensdag 11 October 192% 37e Jaargang Buitenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeK no. 259 Stervend Rusland. Weer iets ontvangen, n.l. va.n „Een veldaTbeider" te Rilland-Bath f 2; Je W. te W. fl; L. G. te G. f2; J. A. D. te W. f 10: Fam. S. te Heinkenszand f2, en van "T. K. f 5. Totaal niet de vorige lijst f 37.50- ONS STANDPUNT INZAKE DE FEEST VIERING. Er schijnt in de laatste 'walsen over Goes en zeker ook wel in gelijke of mindere mate over andere steden en dorpen van ons gewest ©en ware feeststemming ge komen te zijn. Er gaat geen dag voorbij of er is weer een nieuwe buurtcommissie gevormd, die de voorbereidende maatre gelen zal treffen voor de Oranjefeesten van 31 Augustus 1923. De. opkomst ter vergadering is beter dan we de laatste jaren op welke bijeenkomst ook gewoon waren en de gezindheid tot het brengen van financieel© offers moet boven allo verwachting zijn. Als we dan ook ons standpunt in deza kwestie uiteenzetten, gevoelen we, dat we tegen stroom óp moeten. Niet en dat kunnen we met niet genoeg nadruk voor op zetten alsof bij ons de oranjeliefde minder zou zijn, alsof we zulke droogstop pels zouden zijn, dat we geen blij1, opge wekt feest zouden kunnen zien en mee maken. O, neen. Waren de omstandigheden normaal, we zouden het feestvuurtje lus tig mee helpen aanblazen, want een Oranje dag is een van die weinige, gelegenheden, waarbij geheel de bevolking, op enkele uitzonderingen na, gezamenlijk en veree- nigd kan feestvieren. Het verleden van „De Zeeuw" spreekt in dezen geen on duidelijke taal. Maar ieder, die zijn tijd leent en mee leeft-, weiet nu toch werkelijk wel, dat de ernstige toestand van nu elke beschrijving tart en dat het perspectief voor het vol gend jaar zoo onheilspellend mogelijk is. Voor eiken stand en voor iedere groep der bevolking dreigen donkere wolken. Allerwegen jammert en klaagt men over schier niet op te brengen lasten, over zorgbarende uitgaven en toch doet men, alsof we nog in dien goeden, omen tijd van b.v. '1918 leven en beraamt feestplannen, welker uitvoering schatten zullen kosten. Willen we een klein beeld geven van Onzen donkeren tijd? Laten wc van onderen pp beginnen. D© arbeiders worden bedreigd met werkloosheid, zóó erg, dat we ontstel len, als we het aantal der leegloopenden hoeren. En waarlijk, hun aantal zal in den a.s- winter en het volgend jaar nog ver ontrustend aangroeien, want onze industrie geraakt door allerlei oorzaken hoe langer zoo meer in de khel en de ©ene tak van nijverheid sleept de ander© mee. Economen van groote bekwaamheid en staatslieden van groote wijsheid waarschuwen ons als om strijd. De werkloozen-ondersteuning kost schatten gelds, maai- toch zijn de ult- keeringen slechts zóó, dat op den duur een kommervol bestaan geleid wordt. Dan komt daarbij, dat den arbeiders in het particulier bedrijf in den land bouw zoowel als in de industrie loons verlaging dreigt. Geraden is dus de uit gaven zooveel mogelijk te besnoeien. Ook ambtenaren in rijks- en gemeente dienst, onderwijzers, enz. Zullen straks zoo ,'goed als zeker in den een of anderen vorm .met salarisvermindering bedacht worden, 't Is niet prettig, maar 't moet. Die middenstand klaagt nietminder. Soms misschien ten onrechte, maar toch vaak met reden. Zegt het toenemend aan tal faillissementen niet veel? En konden de financieel© instellingen maai* eens spre ken, wat een sombere voorspellingen "ten aanzien van vele zakenmenschen zouden we hooren. In alle branches is letterlijk slapte en malaise. Wie zich niet opsluit, maar het dagelijksche leven ingaat, hoort h©t wel. Maar er is meer. De regeering moet niet alken op de salarissen bezuinigen, maar ook tal van subsidies zijn beduidend ver minderd. Op zichzelf nuttige, ja noodige zaken zullen het in 't volgend jaar met heel wat minder rijkssteun moeten stellen, gelijk we reeds vernamen. Met dit gtevolg natuurlijk, dat bestuurders van tal v,an vereen! gingen en instellingen met de han den in 't haar zullen zitten, hoe de balans in evenwicht te bi'engen en maar weer een beroep zullen doen op onze mild dadigheid. De schreiende nood van tal van Christelijke vereenigingen en instel lingen zal ons straks dan ook tot grooter offervaardigheid moeten bewegen. En in plaats van met dezen hoogst ern- strgen toestand terdege te rekenen, een appeltje voor den dorst te bewaren, en te zorgen, dat men straks een klein stootje verdragen en zijn Christenplicht tegenover al wat noodlijdend is, vervullen kan, beeft het er alles van, dat men geen Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAQ. Abo»nementspr|t: Per 3 maanden, franco per post f 3.— Losse nummers 10.05 wolkje aan de lucht ziet, gaat men nu reeds beginnen met wekelijks bij te dra gen voor iets, dattoch per saldo niemand tot de noodzakelijke dingen zal durven rekenen. O neen, wé willen niet persoonlijk wor den. Maar verneemt ge zoo nu en dan niet van finkelen, die nu vooraan in de feestbeweging willen staan, maar bij wie ge in den regel vergeefs aankloptet, als het ging om ©enigen tak van arbeid in Gods Koninkrijk te steunen? Zouden al die menschen, die nu zoo van ganscher harte bereid zijn voor de feestviering Ipj te dragen, dit even zoo gaarne doen, als het ging om te steunen hen, die nu of straks lijden onder de gevolgen der malaise, de slachtoffers van ziekte en hongersnood, in binnen- en buitenland, de in nood ver keer,ende Zending, enz.? Wij vreezen. Ook schijnt men in Goes van sommige zijden aan te sturen op "een subsidie uit de gemeentekas voor de feesten. 'Wij ho pen van ganscher harte, dat het zoover niet komt. De gemeentebelasting is reeds ondragelijk zwaar en waarschijnlijk zal het volgend jaar een nog grooter bedrag aan Hoofdelijke» Omslag betaald moeten wor den bij een misschien geringer totaal be lastbaar inkomen. Dit zij tot waarschu wing Maar moet dan het 25-jarig regerings jubileum van onze geliefde Vorstin onop gemerkt voorbij worden gegaan? vraagt misschien iemand. Wij willen een weder vraag doen. Is de herdenking van de bevrijding van Bergen op Zoom op 3 de zer minder waardig geweest, toen men een plechtigen dienst in de Groote Kerk hield, dan wanneer men met medewerking va'n de Room sell-Katholieken straatfees ten, etc. had georganiseerd? Komt het op de luidruchtigheid aan? Afgedacht nog van de ontaarding van de meeste openbare feesten en de helaas niet te keeren uit spattingen achten wij het in onzen tijd geld wegsmijten, indien men nu duizenden besteedt aan straatversiering, eerepoorten, vuurwerk, enz. Is het dan zondig, om aan de feest beweging in zoo ernstigen tijd mee te doen?, vraagt misschien ten slotte deze o-f gene. Och, laat ieder lezer zich de vraag, stellen: heb ik aan kerk, school, zending en aan allen arbeid in Gods Koninkrijk' en aan de leniging der ellende onzer da gen naar* plicht en consciëntie bijgedra- igien? Laaf dan ieder na beantwoording van deze vraag en na rustige overwe ging van dit artikel weten, wat hij doet. Bezuiniging. Nu het mode-woord. En eens niet in de kringen van de socialisten. De klacht over hoogfa lasten wordt alge meen. Het ooi-deel over dc wenschelijkheid van versobering' dei* o'penhare diensten heb ben velen gemieen. Er moet bezuinigd worden. D-w.z. on- noodige uitgaven nagelaten. Dioch nauwelijks heeft de Regeering in de troonrede werkelijk bezuiniging aange kondigd, of daar breekt de stormi los. De een wil geen kortingen voor eigen pensioen. De ander verzet zich teglen afvloeiïngs- maatregelen van den minister van oorlog, met betrekking tot het overcomplete dus voor oorlog onnutte personeel. Een derde acht toevoeging van-Land bouw hij binnenlandsche Zaken en Nijver heid en Handel tot Arbeid uit den booze. Dal departement moet behouden blijven. Wel bezuinigen, zoo roept een vierde, maar ,aie;t met het ontwerp herziening! Lager onderwijswet '20. Het spoorwegpersoneel beweert bij mon de van de leiders, dat het tekort bij de spoorwegen niet is toe te schrijven aan het personeel, ergo: dat op andere wijze dan verhaal op 't inkomen van personeel maar gepoogd moet worden het groote gat te stoppen. Er zijn er ook, die niets zeggen. Üi6 wenden hun schreden niet om'. Die blijven op dezelfde wijze door werken piet beide oogen open en een wat minder brutalen 'mond. Zij waren zuinig. Zij' zijn zluinig. Doch omdat zij aan' het goddeloozle markt getier van en naar bezuiniging niet mee doen, schijnen hunne voorbeelden niet op te vallen. Bezuinigen ,mooi woord, doch inzicht Is noodig 'tte doen en een .helder door zicht om 't vol te houden. Wat men leest en ziet en hoort is niet moedgevend ten dezen. Internationals eenheid. Met ernst wil men ons in het socialis tisch kamp doen gielooven, dat het gaat naar de internationale eenheid van het proletariaat. Is het waar? Gaat het nu voor het eerst in die rich ting, de richting waarheen jaren gewezen is? Nu: Siteet met de heraeniging van het Duitsche Socialisme het laatste beletsel voor de internationale eenheid weggeno men. Daarom streve de arbeidersklasse naar zoo groot mogelijke eensgezindheid. De oorlog is, met een schijnvrede, Nov. 1918 geëindigd; voordien stonden milli- oenen soeiaal-deniocraten tot de tanden gewapend tegenover elkaar. Dat is nu voorbij. De Fransche sociaal-democraten en die in België verzetten zich en mass© blijk baar weinig tegen den toeleg om de Duit sche broeders het minimum-bestaan zelfs maar onmogelijk te maken. 'En wat buiten djte landen in geestverwante kringen wordt waargenomen schijnt niet bemoedigend voor het wezenlijke groeien dier internationale eenheid. Daar is voorts de verhouding tot de communisten, die nu wel socialisten heeteu doch geen democraten. Ook niet schitte rend. Dat 'bewees onlangs het beruchte proces der scciaal-revolutionaircn. En in ons eigien land? Mag men daar van eenheid s preken-? Staat niet in menig opzicht de econo mische macht, de vakorganisatie tegen over de politieke arbeiderspartij? Het js er waarlijk ver van en het zal werkelijk altijd zoo blijven, wanneer uit sluitend economisch welzijn het doel is waarheen de internationale heer en hun schreden richten. Dan blijkt de hebzucht en als gevolg daarvan de verdeeldheid niet klein te zijn. Terecht kan nog niets ook niet het socialisme overnemen de lunctiën dooir het Christendom ook in internationaal opzicht, zelfs tijdens den oorloig reek sen van eeuwen bekleed. s Het proces-Rathenau. De na het eten van pralines ongesteld geworden beklaagden schenen gisteren weder geheel hersteld te zijn, behalve Wamecke, die er nog steeds bleek en betrokken uitziet. De verschrikkelijke aanslag, op Rathe- nau gepleegd, herleefde gister bij het ver hoor der getuigen nog eenmaal in al zijn gruwelijkheid. Diep in de rouw verscheen de ziekenverpleegster Helene Kaiser, die, toen de daad gepleegd werd, in de nabij heid op een bank zat. Bleek en met be vende stem vertelt zij wat zij gezien heeft. Toen de eerste drie of vier schoten ge tost waren, wist zij nog niet, wat dit te beduiden had. .Eerst toen uit de auto van Rathenau de rook der ontplofte hand granaat opsteeg, liep zij er heen om haar hulp aan te bieden. Zij drukte haar zak doek op de wonden van den stervende en Rathenau keek haar niet groote oogen aan. Bij het verdere verhoor werd getracht opheldering te brengen omtrent de vraag, of de auto der moordenaars bij het inhalen vaar Rathenau's wagen haar vaart ver traagde. De chauffeur beantwoordt deze vi'aag bevestigend. Techow wordt nu eens vuurrood, dan weer doodsbleek. Hij weet, dat het bij deze vraag om zijn leven gaat. Daarop wordt de chauffeur omtrent de bizonderheden igehoord. Hij spreekt moei lijk en bezit niet de gave des woords. Met gebroken stem vertelt hij, hoe hij op dien ongelukkigen dag, evenals de moordenaars, zijn vaart verminderde en zoo was de aanslag pnogelijk geweest. Daarop verscheen voor de ge tuigen tafel de 18-jarige gymnasiast Stubenrauch, zoon van een generaal en vriend van Günther. Hij is zelfbewust in zijn optreden, spreekt Die conferentie te Moeidiania. Het pijnlijke incident te Moedania, waar de geallieerde generaals Zondag j.l. be merkten, dat hun resp. instructies onder ling in tekst verschilden, zoodat zij ge dwongen waren naar Constantinopel terug te keeren, om verder te overleggen, wordt door de Daily Telegraph" toegeschreven aan een .onnauwkeurige en slordige ver taling van de bepalingen der overeenkomst welke Zaterdag j.l- te Parijs tusschen lord Curzon, .Peincaré en den Italiaanschen af gevaardigde was aangegaan. Het incident is nu weer uit den weg geruimd en de geallieerde generaals zijn na hun bijeenkomst van Maandagmiddag op de Britsche ambassade te Constantinopel waar zij nieuwe instructies hebben afge wacht, naai* Moedania teruggekeerd. Ook deelt het Engelsche departement van buitenlandsche zaken mede, dat het oprukken der Turken in de neutrale zone van Ismidt blijkbaar aan een vergissing te wijten was en dat de Turken zich terug trokken, toen zij daarop wenfen gewezen, waarmede ook dit incident gesloten is. Gisteren zou het dan op de conferentie te Moedania de belangrijke dag worden. En inderdaad werd hedenmorgen het korte bericht zonder ©enig commentaar bekend, dat de overeenkomst is geteekend. Naar wordt vernomen, behelst de nieuwe conventie, door de drie geallieerde gene raals te Moedania aan Ismed Pasja over handigd, het volgende: De neutrale zones op Europeesch ge bied zullen aan de zee van Marmora niet worden gewijzigd, terwijl de neutrale zone op het schiereiland Gallipoli een kleine verandering zal ondergaan. De tijd voor de Grieksche ontruiming van Oost-Thracië is gesteld op 15 dagen na de onderteekening van den wapenstil stand. De geallieerde troiepen, die Thracië voorloopig zullen bezetten zullen bestaan uit ten hoogste zeven bataljons. De regee ring van Angora moet zich verbinden, tot aan de ratificatie van bet vredesver drag geen troepen naar Oost-Thracië te zullen zenden, noch aldaar een leger op de been te zullen brengen. De wapenstil stands-conventie dient door de Kemalisten te worden aanvaard of verworpen. Zij! zal drie dagen na onderteekening in werking treden. met „schneidige" officiei'sstem en buldert door de zaal, dat hij Rathenau voor een schadelijk persoon heeft gehouden. Diens hcele buitenlandsche politiek, van het ak koord van Wiesbaden af tot het verdrag van Rapallo toe, had hij totaal verkeerd geacht en met name het laatstgenoemde verdrag had hem zoo 'boos gemaakt, dat hij had uitgeroepen: „Als ik een revolver had, zou ik Rathenau doodschieten". Een tegenstander van Rathenau was hij gewor den door de lectuur van het testament van Frederik den Groote, dat hij steeds bij zich droeg en dat hij ook maar meteen in de zaal wilde voorlezen, hetgeen de voorzitter echter voorkwam, doch wat in de zaal groote hilariteit veroorzaakte. De volgende getuige was een typisch criminalist, Seinemeyer genaamd, een le vendig, intelligent persoon, met, neigingen van een detective. Hij legt een bezwarende getuigenis af omtrent de garagehouders Schutz en Diestel. De voornaamste gebeurtenis der hui dige zitting was, dat de chef der Mecklen- burgsche politie den koffer der moorde naars op een stoel plaatste en mededeel de, dat hij dien te Rostock in de garderobe in beslag had genomen. De beklaagden Ilsemann en Techow en de getuige Erich Bade verklaarden, dat dit niet de goede koffer was. Het publiek in de zaal was opgestaan. Op dit oogenblik kwam de advocaat van Ilsemann naar vo ren en verklaarde, dat dit inderdaad de verkeerde koffer was. Hij had reeds Don derdag na' bet verhoor van Ilsemann stap pen gedaan om den goeden koffer naai' Leipzig te doen brengen. Deze was nu hedenmorgen aangekomen en bevond zich op het oogenblik in het bureau van het Staatsgerechtshof. Het Staatsgerechtshof was ©enigszins onthutst. Onder groote op gewondenheid werd iemand gezonden om den koffer te halen. De viering van Amerika's ontdekking. Donderdag worden in alle deelen van Amerika, en in Spanje feesten gehouden ter herdenking' van de ontdekking 'van Amerika. Londen, Liverpool, Manchester, Brussel, alsmede Rome en tien andere Italiaansche steden organiseeren manifes taties ter eere van Columbus, In Frankrijk' nemen ongeveer honderd steden aan de herdenking deel. De openbare gebouwen te Parijs zijn met vlaggen getooid. Prijs der Ad verten 11 n: 1—4 Iregels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Teg'ein verstopping gebruike men Foster's Maagpille.n, een uitstekend, geen gewoonte vormend laxeer middel. Prijs f .065 per flacon, alom ver krijgbaar. Incidenten in de Belgische bezettings-zone. Uit Düsseldorf worden nieuwe inciden ten met Belgische militairen gemeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag waren 6 Belgische marinesoldaten een zaal bin nen. gedrongen, waar een turnvereeniging haar stichtingsfeest vierde, ofschoon aan den ingang van de zaal een kennisgeving was bevestigd, waarin gezegd werd, dat militairen de zaal niet mochten betreden. Eerst geraakten de soldaten met elkaar in strijd en sloegen met bierglazen op elkander los. Toen de Duitsche turners hen wilden scheiden, wendden zij zich al len tegen de Duitschers. De Belgen werden tenslotte uit de zaal verwijderd, doch /.ij- losten, toen van den ingang dei' zaal af een aantal schoten, waardoor een der tur ners doodelijk werd gewond. Hot gelukte de door de politie gealar meerde militaire wacht een der daders te arresteeren. Een tweede 'geval heeft zich den volgen den nacht voorgedaan te Obercassel nabij Diisseklorf. Een Belgisch artillerie-sergeant trok in beschonken toestand op straat zijn sabel en wilde voorbijgaande personen dood steken. Een Duitschen politiebeambte gelukte het hem te ontwapenen, waartoe deze volgens de verordening van de Rijn landcommissie het recht heeft, daar de Duitsche politie tegen militaire personen mag optreden, wanneer het er om gaat, teen misdaad te voorkomen. Een nieuwe Protestantsehe Kerk te Rome. Eindelijk zal de Duitsche 'gemeente te Ronre 'haar nieuwe kerkgebouw in gebruik kunnen nemen. Het heeft moeite gekost en de oorlog vertraagde natuurlijk het werk. Maar thans zal 5 November tegelijk met dc herdenking der Kerkhervorming de in wijding plaats hebben. De Opper-kerkei'aad van Duitschland wil aan de plechtigheid een bijzonder karakter- geven en hij heeft vertegenwoordigers van Protestants che kerkgenootschappen uit alle Eui'opeesche landen uitgenoodigd de inwijding fe willen bijwonen en een enkel woord te spreken. Naar wij vernemen heeft voor Nederland d>' F. van Gheel Gildemeester, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te De.n Haag, de vei'eerende uitnoodiging ontvangen. (Vad.) Korte berichten. Oj) 1 November zullen t,e Londen de verkiezingen voor den gemeenteraad plaats hebben, evenals voor de raden der voor steden. De verkiezingsstrijd belooft hef tig te zullen worden. Uit Athene wordt gemeld, dat zich thans ongeveer 500.000 vluchtelingen in Griekenland bevinden. De autoriteiten staan voor de moeilijke taak, hen onder dak te breingen en van levensmiddelen te voorzien, In den Pyraeus zijn 25.000 vluchte lingen onder dak gebracht. Er hebben1 zich onder hen gevallen van cholera en typhus voorgedaan. 30.000 vluchtelingen bevinden zich te Samos in de grootste ellende. Tusschen Pi'uecerda en Ripoll is een automobiel, waarin Joau Vilardo Vila met zijn vrouw en twee vrienden gezeten was, in een ravijn gestort. Het echtpaar Vi lardo Vila wierd op slag gedood; de twee andere menschen zijn 'zwaar gekwetst. Te Saint-Brieuc is Huquet, ee<n land bouwer uit een plaatsje in de buurt, ont hoofd. Misschien herinnert men zich, dat 'de ma© in den afgeloopen winter zijn vier kinderen in een poel verdronken heeft om zich te wreken op zijn vrouw, die hem verlaten had omdat hij haar slecht behan delde. - Volgens een bericht uit Parijs is daar een. bericht ontvangen volgens het welk de sowjet-antoriteiten de arrestatie! gelast zouden hebben van geneesheeten, die te St. Petersburg aangekomen waren om deel te nemen a.an het congres voor chirurgie. Omstreeks middernacht van 9 op 10 dezer zijn te Ancona (Italië) aardschok ken gevoeld. De menschen vluchtten ver schrikt hun huizen uit. Er is geen schade aangericht. Naar de Lokal Anzeiger verneemt, zijn in de Duitsche rechtsche kringen onderhandelingen gaande over het stellen van ieen gemeenschappelijken candidaat voor de a.s. presidentsverkiezing. Te Marseille lag gisterochtend op alle kaden de arbeid zoo goed als geheel stil. De bootwerkers en andere arbeiders

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1