Kerknieuws. Ouderwijs. Wetenschap en Knust. Uit de Pers. theek in ©en der lokalen te laten plaatsen. Een schoollokaal voor den cursus Land- bouw-huishoudkunde wordt eveneens ge weigerd. Ook wordt met 4 tegen, drie voor, besloten |gleen gelden te voteereit voor het verstrekken van lokaliteit voor dat doel. Ontheffing H.O- wordt verleend aan mej. Adra v. Liere te Amsterdam- Dhr G. Leijs verzoekt ontheffing schoolgeld. Wordt aan- gehouden. De heer A. Le Boeter wordt geplaatst in de vierde klasse. Dhr Jac- Menheer© eeraoekt vergoeding voor zijn leerplichtig kind, dat R.K- onderwijs ontvangt te Hans- weert. Met reclamant zal geconfereerd wor den. Dhr Fraanje vraagt: moeten wij het besluit van Ged. Staten inzake vergoeding voor het kind van Vervaat maar aannemen. Spr. is en blijft voor liet bedrag zooals dit door hem is voorgerekend destijds. Weth. Zagers ziet in, dat velen zullen volgen en reageert tegen het besluit van Ged. Staten. Met 6 voor (Weth. Zegers tegen) wordt aangenomen om het besluit van Ged. Staten te aanvaarden De Baad gaat over in geheime zitting nadat eerst was aangenomen om het stel ling-materiaal gebruikt bij den toren te Nisse, aan te koopen voor f550, met 6 st. voor (dhr v. Wingen tegen). Nisse. Een 8-jarig dochtertje van den metselaar B. alhier had dezen zomer het ongeluk haar arm te breken, welke breuk goed genezen was, maar thans had zij het ongeluk over een steen te vallen en brak weer denzelfden arm1. Als klein kind heeft ze ook reeds een been ge broken. Deze kleine weet er dus van imee te spreken. Driewegen. Maandag vergaderde de raad. Alle leden present. De begrootingen voor 1922 en 1923 werden gewijzigd. Voor de vernieu wing der dorpsstraat werd een annuïteitsleening aangegaan van f 5700 ad] 5 pet. Een besluit werd genomen tot het heffen van 70 opcenten op de vermogensbelasting over 1923—'24. 's-Heer Arendskerke. Alhier is heden morgen overleden de heer J. Smit. Sedert 1901 bekleedde de overledene het ambt van raadslid, was voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur van 's-Heer Arends kerke en kerkvoogd en notabel der Ned. Herv. kerk alhier, al welke functies door hem met groote nauwgezetheid en toe wijding werdeti vervuld. Wemeldinge. Gisteren vierde de heer 'F. Wabeke, burgemeester dezer gemeente, zijn 60sten geboortedag. Die dag is niet ongemerkt voorbij gegaan. Tal van felici- tatiën zoowel van den raad die hem in den voormiddag een bezoek bracht, als van de burgerij, mocht zijnEd.achtb. in ontvangst nemen. De kinderen van de openbare, bijzondere en bewaarschool werden getracteerd. Des avonds bracht het muziekgezelschap hem een serenade. Wemeldinge. Zaterdagmorgen vergader- Mo de Raad voltallig. Diverse ingekomen 'stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten worden de thans aan dhr. 'C. de Koeijer en mej. A. M. J. Zwitselaar verhuurde gemeente-woningen aan dez© huurders opnieuw verhuurd voor het jaar 1923 voor denzelfden huurprijs van f350 per jaar. Een adres van Joh. Traas be treffende toelating van zijn kind tot de bewaarschool wordt orerenvoveerd naar B. en W. t Aan dhr. J. H. Schenk wordt wegens dubbelen aanslag in den H. O. voor dien van deze gemeente ontheffing verleend. Overgegaan wordt tot beëediging van den gemeente-ontvanger, dhr. H. Dekker Pz. Na het afleggen der vereischte eeden wordt deze door den voorzitter gefelici teerd met zijn benoeming. Spreker zegt, dat de ;gemeentebeurs hem wordt toever trouwd en acht dit vertrouwen niet ge- ting. Dit moet den nieuwen titularis aan leiding geven tot getrouwe plichtsbetrach ting. Spreker hoopt, dat de verstandhou ding tusschen hem en den Raad, B. en W., len den secretaris goed zal zijn en dat hij zich ook tegenover de burgerij inschik kelijk zal toornen, zoodat men zal kunnen Zteggen, dat voor een goed ontvanger, dien Wij verloren, een goed opvolger is ge kregen. Dhr. Dekker dankt den voorzit ter voor deze woorden en verklaart zijn (uiterste best te zullen doen in zijn nieuwe betrekking. Spreker doet een beroep op de medewerking van den Raad, van B. en (W. en den secretaris, 'en verwacht, dat btet daaraan niet zal ontbreken. De gemeenterekening, dienst 1921, wordt thans ter voorloopige vaststelling ter ta- |el 'gebracht. Dhr. A. Dominicus brengt namens de oommissie van onderzoek rap port uit en zegt, dat de commissie tot voorloopige vaststelling der rekening ad viseert indien ten genoege der commissie toelichting kan wolden gegeven op de met name genoemde posten van ontvang )ön uitgaaf. De voorzitter verstrekt de ver langde inlichtingen. De rekening wordt daarna met alg. stemmen voorloopig vast gesteld op een totaal bedrag in ontvang Van f 86.418,02V2 en in uitgaaf op een bedrag van f 77.498,41, alzoo met een goed slot van f 8919,6l4/2. Aangeboden wordt de begrooting dienst 1923, met een totaal bedrag in ontvang |éh. uitgaaf van f 64.863,13, met een post van f23000 aan plaatselijke inkomsten belasting. Tot lid der commissie tot we king van schoolverzuim en van de com missie van toezicht op het 1. o. wordt be noemd dhr. W. H. van Moort. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing van leges en van rechten we gens verrichtingen van den ambtenaar van den burgerlijken stand, nadat met vijf 'tegen twee stemmen (die der heeren de Bourgraaf en Hoogesteger) besloten was lot schrapping der voorgestelde legeshef- Ling op het verleenen van secretariehulp bij het raadplegen van het kadaster. Hierna sluiting. 8onbtirg Zaterdag 1.1- hield de Souburg- sche Burgerwacht haar laatste schietoefe ning' in dit seizoen, welke met een schiet wedstrijd besloten werd. Voor dezen wed strijdwaren de s chutters verdeeld in klasse A en B. Als hoofdprijs was beschikbaar 'gesteld de wisselbeker met een medaille, geschonken door den burgemeester. Deze werden thans voorloopig het eigendom van denh (eer W. Daniëlse met 84 punten. Van de kunstvoorwerpen, die als prij zen werden gesteld, behaalden in klasse A de heeren G. Kruithof den eersten prijs met 83 punten, A. C. Weeda, tweede prijs met 80 punten, A. Dobbelaar derde prijs tmet"78 p., A. J. de Visser, vierde prijs met 71 p., Markusse, vijfde prijs met 70 p., A. Lorier, zesde prijs met 66 p Klasse B: P. Meijer, eerste prijs met 61 p., J. Suurmond Jr, tweede prijs met 59 p., A. Arendse Sr, derde prijs met 45 p., J. Pieterse, vierde prijs met 27 p-, J. van IJekeren, vijfde prijs met 23 p., J. van Soelen, zesde prijs met 21 p. („VI. Crt") Souburg. Gisteren hield de raad een voltallige openbare vergadering. Een ver zoek van „Het Groene Kruis" om subsi die werd afgewezen, evenzoo een adres van de Politiehondendresseervereeniging. Een verzoek van J. A. Tellier e.a. om plaatsing van een lantaarn in de Berm- weg werd' op voorstel van den heer Holthuijzen aangehouden tot een volgende vergadering. Dhrn. Jobse en de Pagter stemden tegen. Een verzoek om steun aan Intellectueelen in Oostenrijk werd niet toegestaan, nadat dhr Holthuijsen er op had gewezen, dat in ons eigen land b.v. op de Arme Friesche Heide, genoeg nood te lenigen is. Met algemeene stem men werd besloten tot aankoop van eenige vieik. M. grond aan het begin van de Cevaalstraat. Een verzoek van den Autodienst Mid delburg—Vlisingen om een subsidie van f300 werd na bespreking van het voor en het tegen toegestaan onder de volgende voorwaarden: Dat de tariefprijs bepaald wordt op 25 cent per rit met 6 ritten per dag; dat gestopt wordt Kanaalstr., einde Oranjeplein en Abeele en de Zon dagsdienst zooveel mogelijk beperkt wordt. Tegen dhrn. Jobse, Holthuijzen en Looise. Omtrent het vervolgonderwijs op de openbare school deelt de voorz. mede, dat door het hoofd der school is voor gesteld, om dit door één persoon te doen geven. Meerdere leden vragen den voorz. of het hoofd der school hier over besprekingen gevoerd heeft met de onderwijzers. De voorz. weet dit niet. Na nog eenige besprekingen besluit de raad, nijpt 7 (©(grin 4 jstejmjm'en, het vervolg onderwijs te doen geven door het hoofd met de 2 onderwijzers. In behandeling' komt de begrooting 1923. Dhr. de Pagter "verwondert zich, dat de begrooting hooger is dan het vorig jaar, vooral nu de inkomens verminderen. De voorz. antwoordt, dat de teruggaaf der forensenbelasting en de bouw vau de school te W.-Souburg niet toelaten de bagrooting te Verminderen. Dhr Arendse wil de post salaris Burgemeester en secretaris met 1 Januari e.k. met 10 pet. verlagen. Na bespreking stelt dhr. Arendse voor de salarissen boven f3000 met 1 Jan. 1923 met 10 pet. te verlagen. Dit voorstel wordt met 10 tegen 1 stem aan genomen, tegen dhr. Holthuijzen, die be weerde, dat niet de raad, maar Ged. Sta ten tot verlaging der hooge salarissen moesten overgaan. Dhr Holthuijzen vraagt of de post voor de burgerwacht niet kan geschrapt wor den. De voorz. antwoordt, dat de regee ring nog niet tot opheffing der Burger wachten heeft besloten.. Dhr Suurmond stelt in het licht het noodzakelijke van het bestaan der burgerwachten. Dhr Job se betoogt, dat het leger voldoende is. Dhr Holthuijzen stelt voor deze post te doen vervallen. Het voorstel wordt ver worpen met 8 tegfenl 3 stem'mén, die der heeren Holthuijzen, Jobse en Looise. Bij de rondvraag rapporteert dhr. de Visser, dat na herstelling de brandspuit in orde is. Dhr Melis wijst op de laks heid van sommige brandspuitgasten bij' de oefeningen. Dhr Cijsouw merkt op, dat er een verordening bestaat en de on- willigen kunnen vervolgd worden. Dhr Suurmond vraagt of antwoord is ontvan gen op het schrijven van den Minister omtrent terugbetaling der forensenbelas ting. De voorz. zegt, dat antwoord is ontvangen, waarin de Minister bericht, dat alleen noodlijdende gemeenten terug betaling van het Rijk kunnen krijgen en zegt, dat dit antwoord aan Ged. Staten is verzonden met de vraag hoe nu de fo rensen moeten terugbetaald worden. Naar dit antwoord zal dan moeten gehandeld worden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sassenheim en voor Ben- nebroek door W. J. Roscam Abbing, eme- ritus-pred. te Baarn. Aangenomen naar Eindhoven (2e pre dikantsplaats) door W. J. Roscam: Abbing te Baarn. Geref. Kerken. Tweetal te Wetsinge-Sauwerd W. v. Gelder te Laingeslag en J. Gootjes te Sua- woude. Beroepen te Nieuw-Dordrecht G. J. Goede te Westzaan. Bedankt voor Zuid-Bejjerland door A. Boekenoogen te Tienhoven. Aangenomen naar Schiedam door G. Kruyswijk te Oudega. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Amsterdam door J. Jon gsleen te Maarssen. Te Gorinchem werd de vacature^ ontstaan door het vertrek van ds K. Schilder naar Delft, Zondag vervuld (zij had slechts veertien dagen geduurd!) door de bevestiging van ds R. K. M. Humme- len, overgekomen van de Geref. kerk van Heerenveen, door zijn broeder ds H. Hum- melen, van Bedum, met een predicatie naar aanleiding van Jesaja 527. Des 'avonds deed ds R. K. M. Hummelen in trede met de woorden uit Col. 1:27b. De intrede van den nieuw benoem den predikant der Waalsche gemeente, te Amsterdam, ds C. L. de Cornu, heeft in de Grande Eg'lise plaats gehad. De be vestiging geschiedde door ds J. Amal, naar aanleiding' van Hebr. 13:7. Ds le Cornu, die vervolgens het spreek gestoelte beklom, sprak een rede uit naar aanleiding van I Cor. 9:16. Onder het talrijke gehoor bevonden zich, behalve de leden van den kerkeraad en de kerk meesters, ook afgevaardigden van den kerkeraad te Breda, waar ds le Cornu vóór zijn beroep naar Middelburg werk zaam was. Het classikaal bestuur van IJzendijke heeft besloten, het Provinciaal College van 'Toezicht in Zeeland te verzoeken de begrootingen der gemeenten voor 1923 terug te zenden aan de kerkvoogdijen, indien daarop geen bedrag voorkomt voor den aanslag van den Raad van Beheer. Heinkenszand. Tot notabele bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren J. C. van Iwaarden en C. Ch. Cappon" Bsna—awiwi i.n umww Geslaagd te 's Gravenhage voor het machinisten-examen voorloopig diploma de heeren G. J. Contant te Veere en C. L. v. d. Ploeg te Vlissingen. Voor het stuur lieden-examen de heeren A. J. P. du Gardein en P. Cupido. Te Rotterdam voor vrije en ordër oefeningen de heeren W. J. Iluysse, II. Lam- meree en H. P. de Looff, allen te Middelburg. Te Amsterdam voor het doctoraal geneeskunde de heer C. v. d. Harst. - Op voorstel van het bestuur der Unie „Een School met den Bijbel" heeft de school raad voor de Scholen met den Bijbel, kennis genomen hebbende van het ontwerp tot wij ziging der L. O.-Wet met algemeene stemmen besloten, eene commissie te benoemen ter verzekering van de beginselen van de vrijheid van het Bijzonder Onderwijs, tot versterking van het particulier initiatief en ter opwekking Van de in de maatschappij schuilende krachten. Geslaagd voor propaedeutisch exa men aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen de heeren P. Verhoeven, J. Roos en L. de Rijke en voor het eerste gedeelte van dat examen de heeren M. Blok Jr., H. J. Huisman, L. H. D. Mulder, J. G. Ossiewaarde en J. M. Riemens. Tot onderwijzer aan een Chr. School voor U. L. O. te Amsterdam (hoofd dhr. Drewes) is benoemd dhr. J. M. Roseboom, thans te Apeldoorn, vroeger te Meliskerke. De Unie-collecte te Biggekerke bracht f 61,62!/2 op. Vrijmaking en bezuiniging. De heer J. C. Wirtz, oud-inspecteur bij het Lager Onderwijs, schrijft aan de Rott. Dit staat dus vast: ous Onderwijs moet vrijgemaakt worden, het moet verlost worden van de bureaucratie, waaronder het gebukt gaat; de Minister van Onderwijs moet niet tegelijk zijn Voorzitter van het Schoolbestuur en Hoofd der School. Maar ook dit staat vaster moet bezuinigd worden, want we leven op dit oogenblik niet slechts bij het Onderwijs, maar aan alle Departementen boven onze kracht. Het zal dus noodig zijn naar zulke bezuinigingen uit te zien, die tegelijk de Onderwijswetgeving en administratie vereenvoudigen en daardoor de School ten goede komen. Welnu, dan wijs ik allereerst op de Leer plichtwet. Die bestrijdt het absoluut of vol strekt schoolverzuim, alsook het betrekkelijk of relatief. Nu wijst echter de statistiek uit, dat er in Nederland geen absoluut school verzuim bestaat: wie zijn kinderen naar School kan sturen, die doet het ookwel bestaat er relatief schoolverzuim, d.w.z. de kinderen komen niet altijd geregeld ter School en verzuimen wel eens zonder noodzaak. Wanneer nu de Leerplichtwet zoo gewijzigd wordt, dat alleen het betrekkelijk schoolverzuim wordt bestreden, besparen we ieder jaar eenige duizenden guldens aan papier; voorts kunnen er aan Onderwijs-bureaux dadelijk dertig amb tenaren ontslagen worden, die nu f 1200 tot f 2000 per jaar ontvangen, of gemiddeld f 1600, dus een bezuiniging van f 48.000 per jaar. In de tweede plaats komt het School toezicht aan de orde. Dit is helaas! in 1920 totaal in de war gestuurd door militairistisch drijven. Vereenvoudiging daarvan geeft weer besparing van dertig ambtenaren, die ieder f2000 tot f3800 per jaar ontvangen; ge middeld f3000; wordt een bezuiniging van f 90.000. Daarbij komt nog het salaris van tien vrouwelijke Schoolopzieners, die in dit jaar zonder eenige noodzaak nog gauw er tusschen gevoegd zijn en wier toezicht op de Bewaar scholen eiken wettelijken steun mist; dit geeft met inbegrip van de reis- en verblijf kosten een bezuiniging van ten minste f50.000. Wordt het Schooltoezicht vereenvoudigd, dan komen eT ook een dertigtal huizen vrij, die nu gekocht of gehuurd zijn voor de Onderwijsbureaux. De gegevens ontbreken mij om precies te zeggen, wat die bezuiniging zal opbrengen; wel weet ik, dat er huizen gekocht zijn voor f 37.000 of nog hooger prijs en dat er bureaux gehuurd zijn voor f 1900 per jaar. Als de gekochte huizen verkocht worden en ook het meubilair van .alle ge kochte of gehuurde bureaux onder den hamer komt, dan zal dit een hoog bedrag opleveren, al moeten we er op rekenen, dat er zoo ongeveer de helft van den kostprijs op ver loren gaat, daar de koopprijzen veel te hoog zijn geweest. In de derde plaats komen in aanmerking de stichtings- en exploitatiekosten der Scholen. De Wet van 1920 geeft de beschikking over de Gemeente-financiën vrijwel onbegrensd in handen van particulieren. Dit gaat niet en nu heeft men er dit op verzonnen, dat de Minister gemachtigd is de Wet eenvoudig buiten werking te stellen. Doch dit is nog gevaarlijker. En daarom moet de Wet zelf bepalen, waarop neutralisten en confessionee- len om ze zoo maar eens te noemen recht hebben. Dit kan heel wel en zal tot enorme bezuiniging leiden. Dan komen de Ulo-scholen aan de beurt. De Wet en het Bezoldigingsbesluit hebben geleid tot de stichting van heel veel Ulo- Scholen, die groote sommen verslinden en onnoodig zijn, omdat in de behoefte op andere wijze kan worden voorzien. Die on- noodige Ulo-Schooltjes kosten enorme be dragen: voor 25 leerlingen een gebouw met drie leslokalen en vaak nog een gymnastiek lokaal. Dan een hoofd en twee onderwijzers van bijstand, die alle drie boven hun salaris de Mulo-marge van f 500 genieten. Daaren boven de exploitatiekosten, maakt per jaar een uitgave van ongeveer vijftienduizend gulden voor Onderwijs, dat zonder schade voor de kinderen ook wel voor één duizend of ten hoogste f 1500 per jaar kan gegeven worden Deze bezuinigingen zijn gemakkelijk te be werkstelligen. Moeilijker wordt het de ge volgen van de echt Nederlandsche splijtzwam te bestrijden. Wanneer mien voor b.v. 40 kinderen van neutralisten een School sticht en ook voor 40 Roomschc leerlingen er een geeft, kan men toch moeilijk voor 40 Hervormde of 40 Gereformeerde kinderen weigeren, al is men overtuigd, dat die Her vormde en Gereformeerde kindertjes heel goed op dezelfde School kunnen onderwezen wor den. Als men hier tegen in gaat, d.w.z. met wettelijke middelen dit belet, ver valt men in deze fout van de liberalen, die steeds beweerden, dat onze Gereformeerde kinderen uitstekend naast die der neutralisten op de schoolbanken konden zitten. Toch zijn er wel maatregelen te nemen door te zorgen, dat de stichting van kleine schooltjes van de voorstanders meer geldelijke opofferingen vraagt dan die van groote Scholen. Worden we dan ook niet onrechtvaardig Volstrekt niet, want per leerling kan hetzlelfde bedrag in beide gevallen worden berekend; maar een kleine School kost naar evenredig heid meer dan een groote, want, om slechts één voorbeeld te noemeneen kaart van Neder- derland, van Europa, van de wereld, van Palestina, enz., kan volstaan voor een groote School van b.v. 200 leerlingen; maar worden die leerlingen over drie Scholen verdeeld, dan heeft men voor ieder dr'ie exemplaren noodig. Ter bestrijding van de splijtzwam kan dus wel iets worden bezuinigd worden, maar met overtuigende argumenten zal men hier meer bereiken dan met wettelijke voorschriften. En nu komen we aan de grootsteen belangrijkste wijziging. Algemeen is de op vatting geworden, dat onze kindertjes van 6, 7 en 8 jaar veel te intellectualistisch onderwijs ontvangen. Er moet een overgang komen van den speeltijd tot het leeren. De Vereeniging voor Volksonderwijs, die nu het initiatief genomen heeft tegen de verslechtering van het onderwijs, heeft al vele jaren ge leden een rapport de wereld ingezonden, waar in werd voorgesteld de drie of vier laagste klassen van de tegenwoordige volksschool over te brengen naar de Bewaar- of Fröbel school, natuurlijk met eenige wijziging. Over de wenschelijkheid hiervan zijn de opvoed kundigen het vrijwel eens en ook het rapport der Amsterdamsche hoofden gaat in die richting. Iets dergelijks kan men ook vinden in het meergenoemd Wetsontwerp der Christelijke onderwijzers. Laat men dien weg opgaan en die kleine kinderen toevertrouwen aan onder wijzeressen, die een geheel andere opleiding hebben genoten dan onze tegenwoordige on derwijzeressen; die dus met de kinderen ook kunnen, spelen, zingen, vertellen, vouwen, kleien, enz. enz., en ze tevens de allereerste beginselen van lezen, schrijven en rekenen mogen leeren. Die opleiding kan eenvoudig zijn en op achttien-jarigen leeftijd geheel voltooid wezen. Daar dit onderwijs uitsluitend opgedragen wordt aan meisjes, die dus niet voor een gezin, doch slechts voor zichzelf hebben te zorgen en wier opleiding niet veel geldelijke offers aan de ouders heeft gekost, kan het salaris met deze factoren rekenen. Worden de tegenwoordige titularissen over eenkomstig de wenschen van „Volksonderwijs" vervangen door onderwijzeressen, die voor de opvoeding van kleine kinderen meer bekwaam zijn, dan kan hierdoor 10 a 15 millioen per jaar bezuinigd worden. Al deze verbeteringen zijn tegelijk ver beteringen voor het Onderwijs. Er is nog niet eens geraakt aan het getal leerlingen per onderwijzer en zelfs ook nog niet aan het salaris der tegenwoordige onderwijzers. Wordt er voor alle Rijks- en Gemetente- ambtenaren tot verlaging der salarissen over gegaan, dan spreekt het van zelf, dat de onderwijzers ook daarin zullen deelen. Het bovenstaande dient uitsluitend om aan te toonen, dat een zeer groote bezuiniging bij het Lager Onderwijs mogelijk is zonder dat van verslechtering mag gesproken worden. Ook de andere takken van Onderwijs, met name het Nijverheids- en Middelbaar Onder wijs, moeten een beurt hebben. Daar is de verwarring, de vrijheidsbeneming misschien nóg grooter dan bij het Lager Onderwijs. Het omvat echter minder leerkrachten, zoodat de bezuiniging niet zoo groot kan zijn; maar de v r ij m a k i n g is er des te meer noodig. Hoe Graaf Hendrik van Nassau in gevan genschap geraakte en vrij kwam zonder losgeld te betalen. In een 17e-eeuwsch handsclirift troffen wij 't volgende verhaal aan over graaf Hendrik van Nassau, (zoon van Jan van Nassau), broeder van graaf Willem' (den vader van Willem: de Zwijger) die onder Karei V tegen Frans I van Frankrijk ge diend heeft: „Grave Hendrick van Nassouwau, Heere van Breda, synde in den Franschen oor loge gevangen, moste an den coninck vor syn rantsoen betalen 100 M. (100.000 gul den); schreef derhalven an syn lieer lick- heit va.n Breda, dat sy 't hem souden op brengen, Sy brachten te Paris 2 tonnen goits, hij liet strax den coninck de eene toestellen en daechten den coninck uyt 'om met hem om de ander te spélen het welcks geschiede, ende hy ge wan den Coninck aff, d'erste tonne golts, ende noch een daerby; sullende vertrekken. Soa wed- do de coninck met grave Henrich, wie eerst syn banket soude veerdich syn, want sy ma lean deren hadden te ga: te geaodicht. Den coninck gebode, dat m,en Graff Hen rich van alles dat hij begeerde sonde laten volgen van eetspijzen, maar hy en conde nergens geen holt te coop crygen vor 'geit, 'twelck scheen die coninck verbo den te hebben. Soo gebruyete graff Hendricks ook dese finesse, dat hy haele tonnen voll wallnoten opcofte, daer hy met stoockto ende dat seer heet, alsoo dat syn gastmaal eerder veerdich was als dat des conincks, daer- over, dan sichde coninck seer verwonderde Wederom thuys, wilde hij den onderdanen het geit wedergeven, dan sy vereerden het hem daarvoor, Soo liet hy 't Gasteel te Breda timmeren". Ter nadere opheldering omtrent den per soon van graaf Hendrik en het kasteel te Breda, dien©, dat deze graaf Hendrik was de 3e van zijn naam, hij werd geboren in 1483, volgde zijn oom Engelbert II, heer van Breda als zoodanig; op in 1504, en was driemaal gehuwd. Hij stond in hoog aanzien bij Karei V en bewees groote dien sten, niet alleen in de oorlog'en met Frank rijk doch ook in 't bestuur zijner landen. Hij overleed in 1538. Hij maakte in 1536 een aanvang met het timmeren van het kasteel, doch mocht de voltooiing niet beleven evenmin als zijn zoon René van Nassau, heer vaa Cha lons, van wien prins Willem de Zwijger alle goederen en dus ook de baronie van Breda erfde. De algeheel© voltooiing vond eerst onder het stadhouderschap van prins Willem III plaats, hoewel het vóór dien tijd al bewoonbaar was, immers Karei II van Engeland heeft er in Ballingschap vertoefd. De bouwmeester van Prins Willem III, Romans, volgde het plan van den Italiaan- schen bouwmeester Boulogne, die door graaf Hendrik met den bouw was belast. Thans is in het kasteel de Militaire Aca demie gevestigd. („Vad..")- Ze weten het toch al. De oproerige krabbelaar van het „Volk" (aldus „De Rotterdammer") is niet onze meest geliefde auteur. Soms evenwel kan hij rake tikken geven. Zoo in dit stukje over het adres Tan den. Vrijheidsbond Daar was ereis een jonge man, die d-oor zijn heele omgeving voor een ezel gehouden werd. Deze jongeman werd verliefd e» zou uit eten gaan bij de familie der be geerde maagd. Zijn ouders zouden hem vergezellen. Zijn vader vermaande hem rooi" zij vertrokken: „Zeg nou niks aa* tafel, anders hooren ze dadelijk wat roer eea (ezel je bent". Dus zat hij aan den disch, tuaschea de begeerde maagd en haar moeder in, en zweeg halstarrig. Toen dit eenige iRen geduurd had, fluisterde het meisje, dat er genoeg van had, achter zijn rug haar moeder in 't oor: „Moeder, die ezel zeit heele- maal niks". Maar hij hoorde het en riep verrukt luidkeels tot zijn vader: „Pa, ik mag weer praten. Ze weten 't toch all" De Haagsche leden van den Vrij heidsbond hebben voor de e.r. verga dering dit voorstel ingediend: „den naam „Vrijheidsbond" te wijzi gen in: Vrijzinnige Staatspartij". Uit de rijke toelichting tot dit voorstel Citee- ren wij: „dat in weerwil daarvan alle geschrif ten, waarin de grondslagen va» de partij zijn neergelegd, de woorden „libe raal" en „vrijzinnig" angstvallig ver mijden en trouwens in heel den ver kiezingsveldtocht, voor zoover die door de voornaamste leiders werd be- heerscht, het vrijzinnige beginsel in het geheel niet werd besproken, laat staian gepropageerd." De uitkomst van dit hardnekkig zwij gen is zoo geweest, dat het onnoozele Haagsche jongetje, na de vergeefsche vrijage, triomfantelijk tot den Bond zegt: „Pa, ik mag weer liberaal hoe ten ze weten 't toch al!" Staat en Kerk. Hot „Friesch Dagblad" merkt op: Van wat verderfelijke invloed hot is op de Kerk, indien de Staat zich te veel met haai" bemoeit, haar bevoogt, ja koes tert, en vertroetelt, blijkt thans in IMitsch- land wel. 4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2