it de Provincie. Wetenschap en Kunst. Binnenlandsche Zaken uitgesproken, Werd wijziging der Huurwetten aangekondigd. Thans wordt bij Koninklijke Boodschap: van 6 October reeds een wijziging van de Huurcommissiewet en van de Huur- opzeggingswet bij de Tweede Kamer in gediend. De voornaamste wijziging, welke wordt voorgesteld, komt hierop neer, dat de verhuurder zonder tusschenkomst der Huurcommissie met den huurder een huurprijs zal mogen overeenkomen, welke gaat tot 50 pet. boven den normalen huurprijs Van 1 Januari 1916 voor arbei derswoningen, en van 37,5 pet. boven den huurprijs van 1 Januari 1918 voor middens tandswoningen. Tot nu toe mochten de verhuurders, zooals men weet, zonder tusschenkomst der huurcommissie de huren slechts ver- lioogen tot 20 pet. boven die van 1 Januari 1916 en 10 pet. boven die van 1 Januari 1918 resp. voor arbeiders- en middenstandswoningen. De bedoeling van deze wijziging is op de eerste plaats een stap nader te zetten op den weg tot opheffing der hum-com missies en vervolgens om tot een be langrijke bezuiniging te komen. Immers de taak der huurcommissie wordt hier door belangrijk verlicht; zij1 zullen minder hebben te doen en daardoor ook minder kosten, op somlmige plaatsen zouden zij door deze wijziging zelfs geheel kunnen vervallen. In zeer bijzondere gevallen,, wanneer hoogere uitgaven, voor de wo ning gedaan, te bestrijden zijn, of Wanneer ingrijpende verbeteringen en veranderin gen aan de woning zijn aangebracht, zal, evenals thans reeds in de wet bepaald is, de huurcommissie een grootere verhoo ging dan 50 pet. (37,5 pet.) mogen toe staan. De held van den dag. [W]at is toch de roem van Erasmus klein; Hoe nietig de daden van onzen Piet Hein. Oldenbarnevelt, Hogendorp, Tollens, Van 't Hof, Zij verzinken in 't niet bij1 de glorie en lof Van den neger, van Siki, den bokser en held, Die Carpentier neersloeg met vreeselijk geweld. Maar krijgt hij 'n standbeeld, dan hopen We maar, Dat men het zal zetten op- ons abattoir. Zoo'n kerel die anderen vermorzelt tot gruis, Gevoelt zich bij slachters en beesten wel thuis. (Maasbode.) Allerlei. In een schrijven aan Gedep. Staten der verschillende provincies deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat het in 't voornemen ligt voortaan geen beden kingen meer te opperen tegen gemeente lijke verordeningen tot het heffen van rechten op de raadpleging der onder de gemeentebesturen berustende kadastrale stukken De wet betreffende invoering' van den kinderrechter en van de onder toezicht- stelling van minderjarigen treedt 1 Nov. a.s. in werking. Door den Commissaris der Koningin is aan A. Jonkheer met ingang van 1 Januari '23 eervol ontslag verleend als veldwachter in de gemeente Grijp skerke, jalsmede aan I. H. Mullié te Cadzand met inghng van dienzelfden datum. De nieuwe spoorwegdienst regeling. Laat iedere nieuwe dienst regeling voor de verbinding met Zeeland iets te wenschen over, ook de gisteren: in werking getreden regeling geeft aanlei ding tot opmerkingen en speciaal is dit het geval met de verbinding, welke de middagsneltrein, aankomende te Krabben- djjke te 5.28, Vlake 5.41, Goes 5.54, Mid delburg 6.15 en Vlissingen 6.23, geeft van uit plaatsen als Utrecht, Arnhem, Nijmegen en 's Hertogenbosch. Volgens tabel 3 van de dienstregeling moet men om met dien sneltrein Zeeland in te rijden, reeds te 112.39 uit Utrecht, 12 u. uit Arnhem1, 12.28 uit Nijmegen en 1.36 uit den Bosch en haalt dan ook den boemeltrein, die reeds te 5.30 te Vlissingen is. Volgens dezen zelfden tabel kan men komende uit Utrecht te 2.14 eerst met den avondboemeltrein (Zeeland bereiken. Dit nu is onjuist. Deze trein en die van 1.16 uit Arnhem en [1.49 uit Nijmegen zijn tijdig genoeg in den Bosch om met den sneltrein van 3.13 van daar door de Langstraat te 4.14 te Lage Zwaluwe aan te komen, van daar kan men te 4.20 vertrekken met den sneltrein AmsterdamVI issingen Nu rest alleen de vraag of de spoor wegen zullen toestemmen dat ook zij', die met een gewoon plaatsbewijs rijden abonné's kunnen er natuurlijk altijd ge bruik van maken, zoo reizen, maar het ligt o.i. op den weg van lichamen als de Kamer van Koophandel, middenstands- vereenigingen, en vereenigingen voor vreemdelingenverkeer om daar op aan te dringen; het zou zeker voor Zeeland een groote verbetering zijn en het be zwaar kan voor de maatschappij toch niet groot zijn. Polder Walcheren. Bij de Donderdag en Vrijdag gehouden verkiezing Van twee commissarissen van den Polder iWalcheren, werden gekozen de heeren (Th. Portheine te Middelburg en A. P. jKoster te Grijpskerke, terwijl verschillende andere personen een of twee stemmen verkregen. I Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 October benoemd tot Rijksbetaalmees- ier te Leeuwarden de heer J. F. Heems kerk te Middelburg. Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag is van het veerhuisje aan de Maisbaai door onbekenden het dak ge deeltelijk vernield, teiwijl ook het hekje bij het huisje zeer werd beschadigd. Het huisje is eigendom van de gemeente. In de laatste bestuursvergade ring van de Middelb'urgsche Tentoon- stellingsvereeniging is besloten aan per sonen, die op de in December a.s. te houden tentoonstelling van pluimvee, ko nijnen en duiven met zes of meer in zendingen Ui ticomen een verzilverd bron zen medaille te geven, geslagen op eigen stempel der vereeniging, voorstellende het Stadhuis van Middelburg en voorzien van een randschrift. De stoombootdiensten op Wester- en Oosterschelde en de meeste tramwegmaatschappijen in Zeeland hebben gratis retourvervocr der inzendingen toe gezegd. Onder de verleden week Woensdag door den kantonrechter te Middelburg veroordeelde personen was een wielrijder, die inplaats van een met een aan het rijwiel bevestigde lantaarn, met een goed lichtgevende electrische zaklantaarn in de hand reed. Het vonnis luidde f3 b. s. 3 d. h. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen 9 jongens van 14 tot 19 jaar wegens strooperij, name lijk het weghalen van appels Uit een boom gaard. Goes. Zaterdagavond bracht „Hosanna" een serenade aan den heer A. de Fouw, wonende M. A. de Ruijterlaan, die op dien dag zijn zilveren huwelijksfeest vierde. Na afloop iwerd nog een wandeling door een groot deel van de stad gemaakt, waar voor zeer veel belangstelling was. De bevolking dezer gemeente is ge durende de verloopen 3 kwartalen ver meerderd met 38 personen en bedroeg derhalve op 1 October j.l. 8227. Er vestig den zich 170 mannen en 236 vrouwen, totaal 406; er vertrokken 178 mannen en 262 vrouwen, totaal 440; er werden geboren '66 mannen en 77 vrouwen, to taal 143; er overleden 38 mannen en 33 vrouwen, totaal 71. lerseke. In de Zaterdagmorgen spoed- eischend opgeroepen raadsvergadering werd het voorstel van den heer v. Sprun- delen, waarover de laatste maal de stem men staalden, niet 6 tegen 4 stemimen aangenomen. Dus voortaan zullen schepen beneden 20 ton, die niet moeten lossen of laden, 2 etmalen in de haven mogen vertoeven tegen 3 ct. per ton havengeld. Kapelie. Onder voorzitterschap van dhr. G. van Willegen Jr. kwam de afd. Pro Rege alhier in vergadering bijeen in het lokaal „Obadja". De secretaris kon voor uitgang melden, 79 leden telt de ver eeniging nu. De baten der vereen, mo gen besteed worden aan de Mil. Tehui zen rondom .als: Middelburg, Vlissingen en Bergen op Zoom. Een landdag kon bij gebrek aan sprekers niet gehouden worden. De penningmeesteres mej. M. de Groene deelde mee, dat de kas sluit met een batig slot van f 23.89V2. Als bestuurs lid werd mej. M. de Groene herkozen. In de plaats van den voorz., die niet meer in aanmerking kan komen wegens verblijf buiten de gemeente werd dhr. J. Pottje- wijd gekozen. Wolfaartsdijk. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagnamiddag in voltallige bijeenkomst. Na mededeeling van enkele ingekomen stukken, waaronder goedkeu* ring van de keuringsverordening voor vee en vleesch, ontvangstbericht van de wij ziging der verordening op het brand- wezen en ontheffing voor de aanschaf fing van een destructor, besloot de raad tot het aangaan van een geldleening groot f7000 a pari tegen een rente van ten hoogste vijf procent, af te lossen in ten hoogste tien jaar. Deze leening wordt aangegaan voor de betaling van de kos ten wegens aanschaffing van een motor- brandspUit, het leggen van een straat te Oüd-Sabbinge en het volstorten op twee aandeelen ,in het kapitaal der Bank voor Ned. Gemeenten. De begrooting der gemeente voor 1922 Werd gewijzigd, tot een vermeerdering in totaal van f7013. Na bespreking in geheime zitting wer den de volgende beslissingen op reclames tegen den hoofdelijken omslag over 1922 genomen. Teruggebracht werden: D. Vleu gel Sr. van de 19e naar de 18e kl. A. Dingemanse van de 50e naar de 47e, J. C. Moelker van de 102e naar de 89e, A. Moelker van de 101 naar de 89e, A. Rijk van de 122e naar de 104e, II. Rijk van de 123e naai- de 104e, C. Zuidweg van de 76e naar de 68e en S. Adriaen- sens van de 42e naar de 12e, terwijl de aanslagen van P. v. d. Linde Sr., J. Drie- dijk en L. de Jager Az. werden gehand haafd. - Bij de rondvraag bespreekt dhr. Van Nieuwenhuijze het presentiegeld van de leden van den raad en zou gaarne zien iom alvast te gaan bezuinigen, dat het presgntiegeld werd afgeschaft. Ook de heeren Overbeeke en Lindenbergh zijn het daarmede eens. Door dhr. Klooster man wordt daartegen aangevoerd, dat dit bedrag voor bezuiniging al heel weinig zin heeft op een begrooting van f70.000 en dat daardoor bovendien voor een ze kere categorie van menschen, die in den raad een gedeelte van de kiezers ver tegenwoordigen, zouden worden benomen de gelegenheid om lid van den raad te worden en een benoeming als zoodanig aan te nemen. Dhr. Kloosterman geeft dan den raad in overweging om wanneer er leden zich bezwaard gevoelen, het pre sentiegeld terug te storten in de gemeente kas. Zij, die dan het verlet, dat het bij wonen van een vergadering eischt niet kunnen missen hebben de gelegenheid om over het hun rechtmatig toekomende te beschikken. Ook B. en W. achten het ge- wenscht het presentiegeld er op te hou den zoolang blijkt, dat er leden zijn die er prijs op stellen. T'oen dhr. Brouwer, veearts te Kort- gene, met zijn motorfiets en zijn vro'uw op de duozitting den weg van het dorp alhier naar het Wolfaartsdijksche Veer opreed had hij het ongeluk, dat door de glibberigheid van den weg zijn rijwiel slipte en beiden kwamen te vallen, waarbij zijn vrouw zich zoodanig aan een barer voeten bezeerde, dat het noodzakelijk werd geacht haai' direct naar Middelburg ter behandeling te vervoeren, hetgeen dan ook per Groene Krnis-auto geschiedde. Schore. Zaterdag vergaderde de afd. Scbore van „Eigen Erf". De voorzitter deelde mede, dat dhr. Glerum wegens vertrek bedankt had als secretaris-pen ningmeester. In diens plaats wordt als bestuurslid gekozen dhr. H. v. Koevering. Door 'toetreding van 13 nieuwe leden werd het ledental thans 52. De heeren West dorp en F. Stevense verzochten een stukje grond in pacht of eigendom vlak achter hun woning gelegen. De noodige formu lieren werden ingevuld. Medegedeeld werd, dat thans 7 aanvragen om land in bewerking waren. Hansweefd. Met ingang van 1 Novem ber is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier dhr. B. van Ham, thans te Krabbendijke. Kruiningen. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond 6 October bijeen in voltallige vergadering. De voorzitter deelde |mede, dat tot zetters der belastingen zijn herbenoemd de heeren Van der Straaten en NieOwenhuijse. Het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur tot het aangaan van een leening groot f5000 tot debiting der tekorten van de diensten 1921 en 1922 werd door den raad toegestaan. De op nieuw ingediende rekening, maar nu ge wijzigd, van het Burgerlijk Armbestuur over 1921 werd goedgekeurd met een ont vang van f8306,80 en een uitgaaf van f 7809,67. Evenzoo werd goedgekeurd zijne begrooting over 1923 vastgesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f8557,92. Vervolgens werd door den raad vastgesteld de gemeentebegrooting over 1923 met een bedrag in ontvang en uit gaaf van f 144.590.94. Met het oog op de tijdsomstandigheden hebben B. en W. do grootst mqgelijke zuinigheid betracht. Niettegenstaande dat vond de raad het beter nog te bezuinigen op de posten straatverlichting, onderhoud van straten en wegen, terwijl de post voor betaling van de pensioenspremies voor de ge meente-ambtenaren werd geschrapt. Zoutelande. Zaterdagavond omstreeks 10 uur hoorden de Gebrs. W. alhier een v'erbazend leven in het kippenhok. Toen zij ging'en kijken bemerkten ze dat er feen hond bij die kippen was en reeds een 12-tal had dood gebeten. Ook bij een buurman waren 3 kippen dood gemaakt. Oostburg. Onder leiding van den heer A. Mijs, notaris alhier, vergaderde Vrij dag alhier het comité tot stichting yan een landbouwschool in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, tot welke vergade ring alle gemeentebesturen in het voor malige 4e district waren 'uitgenoodigd en waarin de gemeenten Aardenburg, Cad zand, Groede, St.-Kruis, Nieuwvliet, Oost burg, Schoondijke, Sluis, IJzendijke en Waterlandkerkje vertegenwoordigd waren. Mededeeling werd gedaan, dat van de re geering bericht was ingekomen, dat er geen bezwaar bestaat tegen de oprich ting der school, thans te Schoondijke. Het comité is het gelukt in laatstgenoemde gemeente op een vrijkomend huis beslag te leggen, om daarin de school te ves tigen. Met de inrichting en aankoop zal gezamenlijk een som gemoeid zijn van f 1.9.385, die door de diverse gemeenten zal bijeengebracht worden, terwijl ook ge poogd zal worden eenig subsidie van de provincie te bekomen. Zoo spoedig mo gelijk zal werk gemaakt worden van de aanvraag om de gemeentelijke bijdragen. „Het missen van verzekerdheid in het nen aIs middel, opdat de kindei'eo Leeren Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilnis: W. Wesseldijk te Schoonhoven. Aangenomen naar Dalfsen door E. Groene- veld te Ilerveld; naar Groenlo (toez.) door B. ter Haar te Oosterwolde. Geref. Kerken. Aangenomen naar IJsselmonde door A. Schippers te Sliedrecht. Bedankt voor Middelburg door P. C. de Bruijn te Oudevvater. Geref. Gemeenten. Tweetal te Sliedrecht: A. Verhagen te Mid delburg en H. A. Minderman te Dirksland. Bedankt voor Giessendam door M. Hofman te Rijssen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rozenburg (2e maal): L. H. Beekamp te Amersfoort. Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar Cadzand-Nieuwvliet door H J de Meijere, die naar Goes heeft bedankt. (N. R. C.). Doopsgezinde Kerk. Beroepen te HeerenveenA. Vis te Wjt- marsum. Aangenomen naar Bovenknijpe door R. D. Boersma te Noordhorn. Gebrek aan ge looffsver- zekerdheid. Ds. J. W. Gunst schrijft in de „Rijnl. Kerkb." over dit onderwerp: gelooven ligt bij de Christenen ongetwij feld voor een groot gedeelte in het be droeven van den II. Geest. Maar er is nog meer. Er is al te dikwijls geen recht gezicht op de gewilligheid Gods in het zaligen van zondaren. Het komt ons dan voor, dat wij wel gewillig zijn, maar dat de Ileere onwil lig is. Er is een algemeen aanbod der ge nade. Dit moeten wij wel onderscheiden van de leer der algemeene verzoening. En nu kom ik weêr eens met de ge schriften der Erskines. Ik ken geen schrij vers, die het meer ronduit en duidelijker zeggen, dat God ons zijn Zoon aanbiedt tot zaligheid, dan deze Schotsche leeraren. Zij verklaren dit aanbieden zoo krachtig mogelijk. Alle verontschuldiging wordt ons benomep. Ik wenschte, dat de predikatie over Ilebr. 10 vs. 1922, die handelt over de verzekering des geloofs, door velen ge lezen werd. De woorden van den Heiland „Mijn Vader geeft U het ware brood uit den hemel" waren, zegt Erskine, tot een gemengde menigte, waarvan het grootste gedeelte ongeloovig was. Hij vergelijkt deze woorden uit Joh. 6 vs. 32 met de Uitdrukking in Psalm 105 vs. 16, waai' staat, dat God de aarde den menschen- kinderen gegeven heeft. De Heere heeft den menschen 'de aarde vergund en ge schonken om door hen gebruikt en be zeten te worden. Dit sluik zegt de isclirijver geen alge meene verlossing in; want ik spreek nu niet van de kooping of van de toepassing van de verlossing, welke ongetwijfeld den uitverkorenen alleen eigen is, maar van dat geven van Christus in het Woord, het welk ons tot het aannemen van hem recht geeft; dit is buiten allen twijfel gemeen aan de geheele zichtbare 'Kerk, ja aan ,allen tot welke de openbaring van Chris tus komen zal. Want indien er zulk ec-n geven van Christus niet ware, waardoor aan een iegelijk recht gegeven wordt om Hem aan te nemen, zoo kon de ongelooviga wereld niet om haar verwerping van Hem rechtvaardig veroordeeld worden. Omhelst, dan dezen Zaligmaker, zegt hij' verder, die aan u gegeven is, en neemt Hem met dankbaarheid en lofzegging aan al juichende met hart en mond dien lof zang uitgalmende: „God© zij' dank voor Zijn onuitsprekelijk© gave"; en indien gij zulks niet doet, denkt er aan, dat ik het u gezegd heb; gij zult de valsche ij del heden nawandelen, en uwe eigene welda digheid verlaten. Het missen van de verzekerdheid in het gelooven, waarover op. de predikanten conferentie terecht geklaagd werd, is een verschijnsel dat toch niet alleen in onze dagen voorkomt. Er zijn er onder ons menschen niet zoo veel wier geloof sterk is. Dit is nu zoo en dit was vroeger zoo. Calvijn, die in de eerste dagen der Reformatie leefde, maakte de opmerking in zijn ver klaring over Markus 9 vs. 24: ^Wanneer wij wel overwegen wat een iegelijk gege ven is,- zal het ons lichtelijk blijken, dat z,eer weinigen met een uitstekend, enkelen met een middelmatig, de mees ten echter met een geringer mate van ge loof Begiftigd zijn. Als Calvijn dit moest zeggen in dagen waarin het geloofsleven zich krachtig openbaarde, zullen wij niet verwonderd, hebben te staan over weinige geloofsver- zekerdheid in onze slappen tijd. Dat wij de rechte middelen gebruiken om de kwaal te bestrijdenhet gebed, het Woord, de Sacramenten, en onvermoei de kamp tegen de zonde". wandelen in 's Heeren wegfen. Na ©en ern stige opwekking tot een leven overeen komstig Gods Woord, opdat de onderwij zers een voorbeeld mogen wezen voor de kinderen, e'indigde de geachte spre ker zijn met de meeste belaugstelling aan gehoord referaat. Na eenige discussie dankte de voorzittel' den spreker voor zijn rede. De middagvergadering werd geopend met het zingen van Psalm 118 vers 1. Nu trad voor ons op Jonkvr. S. van Hania van Weidum, directrice der Generaal Eg- bert Haniaschool te 's-Gravenhage, met bet onderwerp: Een uitstapje in de Oude Letterkunde. Als inleiding wees zij ons op de moeilijkheid om iemands denken, spreken en handelen goed te begrijpen en te beoordeelen. Wij denken meestal anders dan onze ouders. Hun denkbeelden, verschillen weer van het voorgeslacht. Hoe moeilijk is het dan niet om te begrij pen de gedachten, de geschriften, de da den van de geslachten der grijze oudheid. Achtereenvolgens wenschte zij ons te be palen bij de Egyptische, de Babvlonisch- Assyrische en de Japaiische letterkunde, lil schoone, beeldrijke taal schilderde zij ons de zeden en gewoonten dier volken, hun godsdienst en in verband daarmee de voortbrengselen van hun letterkunde. I-laar voordracht stond letterkundig op een hoog peil, maar sommige gedeelten waren niet in overeenstemming met onze be ginselen. Bij do bespreking vestigden de heeren Potjewijd, Van Oosten enBieriing daarop do aandacht. Daarna werd gesproken over de ver betering van de positie der „Oud-Strij ders". Ieder werd opgewekt om daaraan mede te arbeiden. In de pauze was ei' gelegenheid tot be zichtiging van de uitgaven van de firma P. Noordhoff te Groningen. Na .een kort slotwoord van den voor zitter werd het samenzijn met dankzeg ging gesloten door den heer schoolopzie ner S. Brandsma. Goes. Zaterdag waren in het „Schutters hof" tal van Chr. onderwijzers en onder wijzeressen vergaderd uit geheel Zeeland om daar hun jaarlijkscho vergadering te Het moeilijke Staatsexa men. Eenigen tijd geleden maakte het Vaderland melding van de bevordering1 aan de Leidsche universiteit tot doctor in de rechtswetenschap van den heer G. Kruyf, bloembollenhandelaar te Sassen- heim. De beer Kruyf zag, ondanks zijn drukke zaken en zijn gevorderden leeftijd de heel' Kruyf was toen 50 jaar kans zich op 't staatsexamen toe te leggen en 't diploma te behalen. Na 3 jaar studie aan de Leidsche universiteit behaalde hij daar toen den doctorstitel. Teekenend voor het staatsexamen, zoo ongeveer schreef het Vaderland naar aanleiding van deze kranige praestatie, was dat de heer Kruyf over het staatsexamen niet alleen langer heeft moeten doen dan over zijn universi taire studie, maar ook, dat hij aan de universiteit over alle examens maar eens heeft gedaan, terwijl hij het staatsexamen meermalen heeft moeten doen. Bovenstaande kwam bij ons in herinne ring, toen wij vernamen, dat Vrijdag aan de Leidsche universiteit de heer L. Weijl te Leiden met gunstig gevolg het candi- daatsexamen in de rechtswetenschap heeft afgelegd. Genoemde heel' was tot zijn 28a jaar bij zijn vader, die een broodbakkerij had, werkzaam en moest iederen nacht de nachtarbeid was toen nog niet af geschaft arbeid verrichten. Nochtans de heer Weijl gevoelde zich sterk aan getrokken tol de rechtsstudie was de nachtarbeid voor den heer Weijl geen be. letsel om zich voor het staatsexamen to bekwamen. Doch jaar in, jaar uit vrerd de heer Weijl afgewezen, verschillende kee- ren alleen op grond van een onvoldoend cijfer voor wiskunde, ofschoon aan de staatscommissie was overgelegd een at test van prof. van der Hoeve, hoogleeraar in de oogheelkunde te Leiden, waarin deze verklaarde, dat de zeer slechte toestand van de oogen van den heer Weijl geen studie van wiskunde, meer speciaal meet kunde, toeliet. Dertien jaren lang1 heeft houden. Het samenzijn werd geleid door (jc staatsexamencommissie den heer Weijl den heer W. tJHooft te Goes. Hij liet zin- j diploma voor bekwaamheid tot studie aan de universiteit onthouden. Eindelijk gen Psalm 138 vs. 1, las Mattheus 18, ging voor' in 't gebed en sprak alle aan wezigen een hartelijk welkomstwoord toe, inzonderheid de heeren Pattist, inspecteur, en S. Brandsma, schoolopziener. Naar aan leiding van het voorgelezen Schriftgedeel te wees hij er op, hoe we in eenvoudig heid moeten worden als de kinderkens. Na het lezen der notulen sprak de heer Pattist een woord van dank en hoopte, dat we een nuttige en aangename vergadering zouden hebben. Nu jyas aan de orde een referaat van den Weledelgestrengen heer S. Brandsma: :Het onderwijs in de Bijbelsche Geschie denis op school. Hij wenschte viel' vragen te beantwoorden: le. Is 't noodig, dat de kinderen Bijb. geschiedenis leeren. 2e. Waardoor moet dat onderwijs worden aangebracht. 3e. Door wie moet de Bijb. geschiedenis gegeven worden. 4e. Hoe kan dat vak onderwezen worden. Met kracht bestreed hij de ideeën van hen, die den Bijbel niet op school wenschen te zien, of die er een verkeerd gebruik van ma ten, door de Schrift te beschouwen als ■een hoogstaand letterkundig voortbreng sel. Bijb. geschiedenis moet het hoofd vak zijn. De school is de meest geschikte plaats om de kennis van Gods Woord aan te brengen. Met tal van voorbeelden en nuttige wenken toonde daarna de ge achte spreker aan door wie en hoe de Bijbelles moet gegeven worden, hoe men daartoe rooster en leerplan moet inrich ten, welke gedeelten men wel en welke men niet moet vertellen. Ook toonde hij met voorbeelden aan, hoe sommige Schriftuurplaatsen, zooals bv.. Davids val, eerst na ernstige voorbereiding goed kun nen verteld worden. De kennfb moet die- is de commissie, waarschijnlijk mede 'ten gevolge van de actie door den heer Weijl tegen de steeds terugkeerende rigoureuze beslissing der staafsexameneommissie ge voerd, gezwicht en heeft hem het diploma toegekend. En ziet, nauwelijks een jaar later, namelijk Vrijdag, slaagt de heer Weijl aan de Leidsche Universiteit in eens voor het candidaatsexamen in de rechts wetenschap. Bij de uitreiking van het diploma zeid© de voorzitter der faculteit, prof. mr. J. Kan, dat het haar een genoegen was den heer Weijl als candidates juris te gunnen begroeten. (Vad.). Geslaagd te 's-Gravenhage voor Wis kunde L. 0. art. 88 mej. C .G. Voorhoeve te Vlissingen. Te Utrecht aan de Veeartse- nijkundige Hoogeschool voor het le ge deelte de heeren B. v. d. Berg ©n de Putter. Goes. Zaterdagavond is de aangekondig de „Zangavond" geweest. Ook Goes heeft zijn Spoel-avond gehad, dank. zij de on vermoeide werkkracht van den directeur van de zangvereeniging „O. B. K.", de heer Tamminga. Wat die Spoel-avonden ,zijn zal ieder die iets voor den volks zang gevoelt en dus in „De Prins van Oranje" aanwezig was, kunnen vertellen; op dezen zal het zulk een indruk gemaakt hebben, op genen een gansch anderen, maar toch zullen allen het er wel over eens zijn, dat Arnold Spoel op werkelijk eenige wijze den volkszang weet te leiden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2