Maandag 9 October ldü'1 37e Jaargang Aie 7 Buitenland. Binnenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Langs Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tef. no. 259 Stervend Rusland. De heet' D. Hudig, secretaris van het Kansen-Gouwe, schrijft ons als volgt: „Er is in den laat sten tijd meermalen in de bladen melding gemaakt van het feit, dat de Sowjetregeering de buitenlandsche hulp ter leniging van den hongersnood wil vastknoopen aan de z.g. actie voor den economiscben opbouw van Rusland. „Het is in dit verband wenschelijk nog eens duidelijk te -zeggen, dat het Neder- landsch Kansen-Comité met de z.g. eco nomische opbouwbeweging, hoe loffelijk deze ook moge zijn, niets te maken heeft en zich zuiver blijft stellen op het lief- 'dadighieidsstandpunt. „Het doel van het Nederiandsch Nan- sen-Comité is, dezen winter zijn werk, zoo mogelijk, te voltooien in de districten, waar het met de hulp der Zweden re.eds duizenden van den hongerdood gered heeft. Werk voor den economischen op bouw ligt op den weg va'n anderen en ge schiedt niet onder de vlag van het Neder landsch Kansen-Comité. „H#? noodig verdere hulp nog is en hoe snood de onjuiste berichten, ver spreid door de Russen op de Haagsche Conferentie, waren, blijkt wel uit het vol gende telegram, onlangs ontvangen: „Voeden thains den Sisten September •te Dimiti'iefka en omliggende dorpen tienduizend menschen. Aantal vermeer dert snel, stop. Toestand ten Zuiden onzer districten buitengewoon slecht, stop. Ongeëvenaarde hongersnood wordt daar binnenkort verwacht." Riemersma. (Ebbele Riemersrna, vertegenwoordiger van het jjfedei'landsch Nansen-Comité in Rusland, die reeds sedert 6 maanden toe zicht houdt op de distributie van een gedeelte dei' Nederland sche voedingsmid delen.) „Uitsluitend dus op grond van liefda- digbeidsmotieven worden verdere giften ingewacht. „Het s.s. „Vechtstroom" is zoo juist vertrokken met een lading levensmiddelen via Petro.gïad, waardoor onze kas ledig is en dringend aanvulling behoeft." (Wij ontvingen nog: van een Zeeuwsche familie f 2.50 van Vader, f 2.50 van Moeder en f2.50 Spaarpot kleine jongen. Saam f7.50. Red. Zeeuw). Genade voor iedereen. De volgende geschiedenis is kort ge leden in Amerika gebeurd. Zij wordt ons verhaald door Billy Sunday, den grooten Evangelist, die minstens een kwart mil- lioen menschen tot Jezus heeft mogen leiden. Ik stond 'eens zoo vertelt deze man Gods op zekeren avond strooibiljet- jes uit te deelen op straat, om de lui uit te noodigen in de Evangelisatiezaal te komen. Daai' kwam een jonge kerel aan- geslentei'd, naar gissing een 30 jaar oud, maar erg vervallen en ouwelijk er uit ziende. „Meneer," zegt hij, „wil .je mij wat ©even?" Neen, antwoordde ik. „Ik heb honger. Geef mij wat om te eten." Neen, je lijkt mij een echte zuiplap. „Dat ben ik ook." Ik wil je geen geld, maai' wel eten geven. „H&lp me dan. Ik heb in twee dagen niet gegeten." Ik ben bezet tot 10 uur. Ga tot zoo lang' in de zaal, dan zal ik zorgen voor een goed avondeten en een lekker warm bed. Maar :geld geef ik je niet. Hij zei: „dank u, ik zal naar binnen gaan." Hij bleef in de samenkomst. Ik zag dat hij getroffen was en na de meeting' was ik bij hem. Hij schreide, en ik vertelde hem van do liefde van Christus. Daarop ver telde hij mij zijn geschiedenis. Er waren drie jongens thuis. Ze woon den ia Boston. Vader kwam te sterven. Elk kreeg zijn vaderlijk deel, en hij ging er mee de wereld in, totdat het alles ver speeld en verdronken was. Toen kwam hij in Denver en vond daar werk als sto ker bij den Denver en Rio Grande Spoor weg. Zijn moeder schreef geregeld aan 'hem, maar hij keek de brieven nooit in. Hij zei me, dat als hij het poststempel Boston zag, hij den brief altoos onge opend in het vuur smeet. Maai- op zekeren dag, hij wist niet waarom, deed hij er een open en las toen: „Lieve jongen 1 Ik heb niets van jou direct vernomen, maar ik ben er zeker van dat je daar in het verre Westen de zorg van je moeder noodig hebt. Zoo gauw ik kan, kom ik naar Denver, om je op te zoeken." En verder schreef zij, dringend en teer, zooals alleen een moe der schrijven kan, en eindigde den brief met: „Je liefhebbende moeder." Hij zei: „ik wierp dien brief in het vuur en dacht er niet meer' aan. Op zeke- i'en dag, een 14 dagen later, zag ik een 7)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA8. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1 —4 Iregels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting'. vrouw den weg opkomen en ik zei tot den machinist: „dat lijkt m'n moeder wel." Toen ze dichter bij was gekomen, zei ik: „Ja, dat is m'n moeder. Wat denkt u wel dat ik deed, meneer?" Ik zei: wel, je ging natuurlijk van je machine af om haar een zoen te ge ven em God om vergeving te vragen. „Niets van dien aard, meneer. Ik was zóó diep gezonken, daf ik geen woord met m'n moeder spreken wou. Zij liep mij na op de werkplaats en volgde mij ook naar m'n kosthuis. Ik ging naar boven, trok mijn andere pak aan, ging weer de ti'app'en af en daar stond ze. „Frank, blijf eens even met me praten!" Ik duwde haar op zij, ging maar buiten en bracht den heelen nacht in de zonde dooi'. Ik kwam 's morgens vroeg thuis, trok mijn werk pak weer aan en ging naar de machines. Vier dagen- lang liep ze mij overal op de werkplaatsen na, en toen zei ze ein delijk: „Frank, je hebt m'n hart gebro ken'. Morgen ga ik weer naar huis." „Ik w,as toevallig met mijn machine bij de loods, toen Zij in den trein stapte, Ik stond er vlak bij. Zij deed het raampje opien en zei tegen me: „Frank, geef me een kus tot afscheid." Ik stond met en kelen van mijn kaïTïei'aden te spreken,, even groote spelers en dronkaards als ik, m één van ben zeide: „Frank Adsitt, je bent een beest je moeder zóó te be handelen. Geef haar toch een zoen ten afscheid!" Ik draaide mij van hem af en ging naai' m'n werk. Ik hoorde den con ducteur roepen: „alles klaar." Ik hoorde de stoomfluit van de locomotief en dat de trein In beweging kwam, ik hoorde mijn mO'eder nog roepen: „Frank, als je mij dan geen zoen wilt geven, in Gods naam, kijk me dan toch even saanl" „Meneer Sunday, toen de trein het sta tion verliet, stond ik met mijn rug naar m'n moeder toe en wou niet naar haar omzien. Dat is nu negen jaar geleden en ik heb nooit meer iets vaa haar ge hoord." Ik leidde hem tot Jezus. Ik bezorgde hem een betrekking, en hij 'bracht mij het geld, dat ei' van zijn kosthuis en waschvrouw overschoot. Maanden lang bewaarde ik zoo zijn spaarduiten. Op ze keren dag kwam hij het bij mij opvragen. Hij kwam eiken avond op de samen komst. Maar eindelijk miste ik hem, en ik zag hem voor het eerst terug in "Juni 1893 op de wereldtentoonstelling, toen hij het Gebouw van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging binnenging. Ik zei: Wel Frank, hoe gaat het je? Hij antwoordde: „Kent u me nog?" Ik' antwoordde: 'k Heb je nooit ver gelen. Hoe maakt het je moedei'? Eerst glimlachte hij; toen kwam er een diepe trek van weemoed op zijn gelaat, en hij zeide „Ze is nu aan den overkant in 'een goed logement. Ik ga met haar naar Californië, om haar laatste dagen met zonneschijn te vullen." - Drie maanden later in Pasadena riep zij hem aan haai' bed, trok hem naar zich toe, kuste hem en zeide„Vaarwel, Frank Nu kan ik gelukkig sterven, omdat ik weet dat mijn jongen een Christen is I" G. Het Grieksche drama en der Turken succes. Wie gelegenheid had het verloop' der gebeurtenissen in het Oosten van ons werelddeel te volgen, zal wel tot de conclusie gekomen zijn, dat de politiek der groote mogendheden ook hier, gelijk elders, gefaald heeft. In een ommezien is de situatie eigenlijk veranderd. Klein Azië is door de Turken heroverd,, ze eischen Thracië voor zich op en willen in de Dardanellen-kwestie ook weer een woordje meespreken. Ziedaar het vredesverdrag van Sèvres naar de maan. Hoe lang 'zullen de beide andere, dat van Versailles en dat van St. Germain het nog "houden? Hetzelfde Frankrijk, 4at Diuitschland uit mergelt om het verdrag van Versailles na te komen, lacht eigenlijk in z'n vuistje, nu dat van Sèvres is vernietigd. E.erst was het gewenscht, dat Thracië (het ach terland van Constantinopel) bij! Grieken land kwam en thans zal 't er wel op uitloopen, dat Turkije het weer in han den krijigt. Waar is het recht? Vraagt men, Wat Frankrijk eigenlijk de laatste weken gedaan heeft, om' het weer indringen van den Turk in Europa te voorkomen, dan kan men weinig of niets opnoemen. Engeland heeft ten minste nog voet bij stuk gehouden en de 'z.g.n. neu trale zone bewaakt; al moet aanstonds worden toegegeven, dat het Engelsche eigenbelang hier ook wel een woordje heeft meegesproken. Het behoeft geen betoog, dat wij, Chris tenen ons over het succes der 'Turken niet kunnen verblijden. Daarvoor spreekt het verleden te duidelijk. En 't is te vree zen, dat dc Christelijke minderheden al daar weer in vreeselijke verdrukking zul len komen. Wat er in Smyrna in de afge- loopen weken is voorgjevallen, geeft reeds te denken. Het is dan ook 'een oorzaak varn droef heid, dat Klein-Azië, het g:ebied van Pau- lus' zendingsreizen, de streek waar de bekende zeven Kléin-Aziatische gemeenten liggen of hebben gelegen, dat Smyrna, de stad, waar een Polycarpus zijn leven voor zijn Heiland gaf, in handen van den Turk viel. En wat den toestand nu nog! erger maakt, is, dat de Bolsjewieken in troebel water willen visschen. D'at er een geheim bondgenootschap tusschen Kemal P'acha en Sovjet-Rusland bestaat, is wel aan geen twijfel meer onderhevig. Turkije voelt zich dus sterk en weet ook wel zeer goed, dat Engeland moet oppassen voor zijn talrijke Mohammedaansche onderda nen. En wat het drama in Griekenland be treft, daarvan zegt L. P.(enning) terecht in het Chr. Volksblad: De lotgevallen van Konstantij'n, den onttroonden Griekschen Koning, kunnen de bouwstoffen leveren tot een treffend treurspel. Als Kroonprins werd hij! uit het land verbannen; in den Balkanoorlog voerde hij de Grieken van overwinning tot overwinning, en omdat hij aan zijn volk de verschrikkingen van den wereld oorlog wilde sparen, werd hij door het gestook en gekuip van Venizelos, in bond met Frankrijk, opnieuw verbannen, ter wijl zijn tweede zoon koning Werd. Doch de jong'e Koning stierf aan een vergiftigde vrucht. De genegenheid van het Grieksche volk voor zijn vroegeren Ko ning ontwaakte, en in een opperste geest drift werd hij' Athene binnengehaald. Helaas, de geest van het volk was beneveld door hoogmoedswaan. Venizelos steunde op de Entente, en Klein-Azië 1 achtte den Grieken toe. Het Grieksche avontuur was niet te keeren; de Koning verklaarde, dat een onderneming tegen Iilein-Azië een onmetelijk ongeluk voor Griekenland zou beteekenen, doch zijn waarschuwingen, werden in den wind ge slagen. En nu hot is gebleken, dat zijn voorzeggingen uitkwamen jaagt mén hero van id eh troonmet de dringende uitnoo- diging, zoo spoedig mogelijk het land te verlaten. Ziedaar de volksgunstOnbetrouwbaar als schuivend oeverzand. AVat de gebeurtenissen van Zaterdag ten slotte nog betreft, wordt gemeld, dat de Engelschman Curzon met Poincaré en Italië tot overeenstemming te P'arijs gekomen is, waarop in de conferentie te Moedania een regeling tot stand zou kunnieor komen. Er werd overeengekomen, dat overeen komstig de termén der nota van '23 Sept. het nauwste verband dient te bestaan tusschen de door de Turken te geven toezegging dat zij de neutrale zones zul len eerbiedigen en de uitnoodiging der geallieerden aan de Grieksche regeering om- haar troepen achter de Maritza-linie terug te trekken. Deze beide dingen zijn volstrekt afhankelijk van elkaar geworden, en van de geneigdheid der Turken om de zones te eerbiedigen zal de actie der geallieerden afhangen om het terugtrek ken der Grieken te verzekeren. Zou dus de conferentie te Moedania weder voortgang kunnen hebben? Prijsstijging en -daling in Engeland. Te Londen is de prijs van de volle melk met niet minder dan 25 pet. ge stegen. Ook de kolenprijzen in Engeland zijn omhoog gegaan. Waardoor deze beide verhoogingen zijn gemotiveerd, wordt niet gemeld. Daar zijn we wel wat nieuwsgierig naar. D;e Spoorweg-tarieven echter zijn aan merkelijk verlaagd, zoodat b'.v. de perso- nentarieven slechts 25 pet. boven die van voor den oorlog zullen komen. De spoor wegdirectie zegt, dat het geen wijze po litiek is, de inkomsten uit verhoogde ta rieven te dekken. Ze zijn er daar beter achter dan hier in ons goede Nederland! Zouden wij van de practische Engelschen niet wat kunnen leeren? Schurkenstreek. Sedert eenige dagen is in Berlijn het proces aan den gang tegen de moorde naars van Rathenau- (Gelijk men weet, hebben de voornaamste daders zich van het leven beroofd.) Dit proces nu is Zaterdagochtend op sensationeele wijze onderbroken. De beklaagde Griinther ge voelde zich Vrijdag reeds herhaalde malen onwel, zoodat het verhoor van den be klaagde Tillesen eenmaal zelfs voor tien minuten moest worden geschorst. Zater dag echter was niet alleen de beklaagde Günther ziek, maar ook de beklaagden Ernst Werner T'echow, Tillesen, Warnecke, Steinbeck en Plaas. Ze zaten allen doods bleek in hun bank en konden nauwelijks rechtop blijven zitten. De president deed mededeeling van de ziekte der be klaagden en deelde mede, dat deze ziekte blijkbaar veroorzaakt was door vergiftigde pralines, Günther had Vrijdag uit Berlijn een groot pakket Sarotti-bonbons ontvan gen, dio uit Moahit waren verzonden. Hij' heeft daarvan gegeten en gedurende de pauze ook de andere beklaagden la ten meeeten. De pralines zijn onmiddellijk in beslag! genomen en scheikundig onder zocht. Naar het heet zijn er typhus-ba- cillen in gevonden. Door sommigen wordt de meening ge uit, dat van rechts-radicale zijde een aan slag op het leven van Giinthei' in het voornemen heeft gelegen, daar men vreest, dat zijn getuigenis voor vele hooggeplaat ste personen bezwarend zou zijn. De toestand van den beklaagde War necke is in den loop van den dag verer gerd. Hij heeft een bloedspuwing gehad en lijdt thans aan een zware koorts. De toestand van Tillesen is iets beter. Te- chow lijdt aan koorts en een darmziekte. Voor zoover er na den schandelijken moord op Rathenau bij ons voor dat soort Duitsche monarchisten, als de beruchte organisatie C blijkbaar "herbergt, nog een gtreintje sympathie was blijven bestaan, is dat zeker na dit schandelijk stuk wel absoluut verdwenen. 'De zaak van het Duitsche monarchisme wordt blijkbaar door groote schurken verdedigd en staat er daardoor natuurlijk slecht voor. Brief van een doodgewaande. Men herinnert zich misschien hoe hij' de nederlaag der anti-Bolsjewieksche le gers van Koltsjak in Siberië een der lei ders baron Ungern was, die toen in ge vangenschap der Mongolen geraakten. De zen leverden hem uit aan het roode leger en de baron werd ter dood veroordeeld. Toen viel het gordijn. Maar nu dezer dagen ontving de fa milie Ungern te Berlijn een brief van hun gefusilleerden bloedverwant 'uit China. De brief was eerst enkele weken oud en er kan blijkens het handschrift niet de minste twijfel bestaan, of het schrijven was van den baron zeiven afkomstig. Hij vertelt daarin hoe hij met zijn mede gevangenen had afgesproken om van na men en papieren te ruilen, om daardoor den krijgsraad in verwarring te brengen. Zóó werd de echte baron tot gevan genisstraf veroordeeld en een ander ter dood veroordeeld. De eerste wist aan zijn bewakers te ontsnappen, waarop de ka meraden den ander redden door te be wijzen, dat deze niet baron Ungern was. De baron heeft daarop de wijk geno men en is gehuwd met een Chineesche prinses, dochter van een der machtige provinciale gouverneurs. Heeren romanschrijvers hebben weer stof, merkt het „Centrum" hierbij op. Korte belichten. Uit Trent© (Italië) worden nieuwe wandaden der fascisten gemeld. Zij eisch- fen het aftreden van den gouverneur. Er gaan geruchten over een spoedig aftre den van het kabinet-Facta. Berlijn heeft uit de rijksmiddelen, ruim 57 miljoen mark gekregen voor steun aan de economische slachtoffers Er is 'een schip met geweren en munitie aangehouden, dat koerste naar Ierland. De Zweedsche regeering heeft een commissie benoemd lot het onderzoeken van de mogelijkheid om het aantal amb tenaren der regeering sbureaux te vermin deren. De pers noemt haar een Zweedsche ,,Geddes"-commissie. Het Uitvoerend Comité te Petersburg heeft met. 1 September de woninghuur hldus verhoogd: in de 1ste klas wijken 150.000 maal de huur van 1915, in de 2de klas wijken, 115.000 maal het bedrag van 1915; in de' 3de klas wijken 75.000 maal dat bedrag1. „De Ams te r dam mier." Op de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. tot Exploitatie van „De Amsterdainjmer", kwa men m. in behandeling de resultaten! van het gehouden accountantsonderzoek naar de administratie, waaruit een na- deelig saldo bleek van f508.399.82, welk bedrag volgens de gedane mede deeling waarschijnlijk nog belangrijk groo- ter zal worden in verband met nog te verkrijgen gegevens. Ter vergadering was ingekomen een brief van den geschorsten directeur, den heer Ingwersen, waarbij deze voorstellen deed tot instandhouding van het bedrijf en volkomen voldoening van obligatiehou ders en crediteuren op langen termijn, welk voorstel door de vergadering met al gemeene stemmen werd verworpen, op grond van het feit, dat instandhouding; van het bedrijf tot den door den voor steller aangegeven datum' wegens gebrek aan middelen onmogelijk is, en ten twee de omdat men van oordeel was, op grond van het schromelijk wanbe- h! e e r en de misleiding ten op zichte van verschillende groepen van per sonen, dat de voorsteller, ook al zou het plan op zichzelf uitvoerbaar zijn, niet de persoon is aan wie de verwerkelijking van een dergelijk plan kan of mag worden! toevertrouwd. Door den gemachtigde van den ge schorsten directeur werd namens dezen; ontslag uit zijn functie gevraagd, hetgeen hem werd verleend met de beperking, dat voor zijn gestie hem geen décharge kon worden gegeven. Besproken werden voorts de plannen, die er bestaan tot overneming van de courant, welke een eenigjszins vastereni vorm hebben aangenomen. Ingevolge den financieelen toestand is in verband met ait. 47 tweede lid van 'het Wetboek van Koophandel de Vennootschap wettelijk in' staat van liquidatie getreden. Het blad „De Amsterdammer" zegt zeil van deze vergadering: „Wat nu verder het resultaat van deze likwidatie zal zijn voor de financieel© belanghebbenden, is niet met zekerheid te zeggen. Voor teleurstelling zal men zich hebben voor te bereiden. Voor de vennootschap is de ontknoo ping een ontbinding geworden. Maar voor ons blad is er hope, dat het de krisis overleeft en, met behoud van zijn eigen karakter en kwaliteit, blijft voortbestaan. Binnenkort zal hierover mededeeling ge schieden. Intusschen betreuren wij diep en innig, dat zoovelen waaronder kleine lui den door het gebeurde ernstig finan cieel worden getroffen. Ook moreel be- teekent deze historie een schande, waar voor we ons allen, ook al zijn we per soonlijk onschuldig, diep hebben te ver ootmoedigen." Avondpermissie. Bij ministerieele beschikking is ter ken nis van de autoriteiten van de landmacht gebracht, dat het verleenen van avond permissie aan minderjarige dienstplichtig» soldaten en korporaals later dan tot 11' um- 's avonds tot de zeer zeldzame uit zonderingen moet behooren. Ingeval diö personen van verlof of bewegingsvrijheid van huis terugjkeeren,-mag latere thuis komst in de kazerne, kamp, enz. plaat» hebben. Voorts is bepaald, dat met eventueel» verzoeken van ouders of voogjden, in zak» beperking van het verleenen van avond permissie aan zoons öf pjupillen rekening moet worden gehouden. Indien ouders of voogden daarentegen' verzoeken, in bijzondere gevallen uitbrei ding te geven aan het verleenen van avondpermissie aan hun zoons of pupillen, kan daaraan slechts worden gevolg ge geven, indien de belangen van den dienst daardoor in geen enkel opzicht geschaad worden. Besprekingen aan het Departe ment van Arbeid. Dezer dagen meldden wij, dat belang rijke besprekingen waren gehouden door minister Aalb-erse met de besturen der organisaties van werkgevers en werkne mers in de Schoen- en Leder-industrie, bij welke bespreking ook tegenwoordig wa ren de vertegenwoordigers der National» Vakoentralep. De bespreking gold d» vraag, wat gedaan kan worden in het 'be lang, van bedoelde industrie. Tevens werd bericht, dat de minister achtereenvolgens ook besprekingen zou houden met verte- gienwoordigers van werkgevers- en arbei- ders-vereenigingen uit andere takken van industrie, welke met moeilijkheden heb ben te kampen. Nader verneemt het Centrum, dat deze, besprekingen wekelijks en wel op den Woensdag zullen plaats hebben en dat de eerstvolgende conferenties o. in. zullen betreffen den scheepsbouw, de andere me taalnijverheid en de glas- en aardewerk - industrie. W' ij z i ,g i n g d e r H u u r c o m- mjis s i ewet. In de openingsrede ter gelegenheid van den aanvang van het zittingsjaar der Staten-Generaal door den Minister van:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1