Binnenland. Uit ie Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuiniwiw. Leestafel. Ingezonden Stukken. Geneigd Nieuws. loos genuttigd had en volgens sommigen nog steeds nuttigde, hem leelijk aangepakt had. De Fascisten bezetten Bozen. Uit Insbrück wordt gemeld, dat fascis ten. ter sterkte van 1000 man. Bozen heb ben bezet en hun hoofdkwartieren heb ben opgeslagen in de groote Duits che Scholen. In Noord-Tirol heerscbt begrij pelijk groote opwinding. Men verlangt tegenmaatregelen. Bet burgerlijk commissariaat voor Bo zen zond Zondag aan de autoriteiten het bericht, dat er den vorigen nacht met treinen, auto's en andere verkeersmidde len ongeveer duizend fascisten waren aan gekomen, die de Duitsche Elizabethschool hadden bezet. De carabinieri en soldaten, die zich in de nabijheid bevonden, moes ten voor de overmacht der fascisten wijken. Den geheelen dag door kwamen er nieuwe afdeelingen fascisten te Bozen aan. 's Middags besloot de gemeenteraad, alle leischen der fascisten in te willigen. Volgens de „Epoca" hebben de fascis ten, die reeds de Duitsche school hadden bezet, na een gevecht met de politie, waarbij 28 personen zijn gewond, ook het stadhuis genomen. Korte berichten. De lersche regeering heeft amnestie voor de rebellen, die voor 15 October de wapenen inleveren, afgekondigd. In Duitschland is de film Qstpreus- sen und sein Hindenburg verboden. De spoorwegtarieven in Duitschland zullen wederom aanzienlijk verhoogd worden. Het Berlijnsehe politierapport maakt ,voor Maandag) melding van niet minder dan 16 zelfmoorden op één dag. Treurig .teeken van onzen tijd! Het voorzitterschap^ van de Commis sie van Herstel moet aangeboden zijn aan Barthou, den vriend van Poincaré. Dat belooft weinig goeds! Uit Weenen wordt gemeld, dat de ouders van een aantal kinderen die op een burg|ersehool gaan, die school binnen gedrongen zijn, (jaar op last van de so cialistische schooldirectie de kruisbeelden afgenomen waren. Die binnengedrongenen brachten met geweld de kruisbeelden we der op de vroegere plaatsen aan. De socialisten kondigen nu weer hunnerzijds maatregelen aan. Te Swansea is een particulier vlieg tuig, na een tocht van een half uur naar béneden getuimeld en is 'met den neus in 'zee gevallen, op 350 M. afstand van de kust. De drie menschen die erin za ten zijn verdronken. Zij laten alle drie weduwen en kinderen na. De oorzaak van den val wordt gezocht in het haperen van den motor. Te Pesjenjevtsje bij Nisj (Servië) had een spoorwegongeluk plaats, waarbij 11 personen gedood en 50 gewond wer den. Bezuiniging van bovenaf. Wij hebben melding gemaakt van het feit, dat de burgemeester van Leiden, jhr. de Gijselaar, een verzoek om tractements- vei'mindering indiende. Jhr. de Gijselaar schrijft o.a. aan de Raadsleden: „Het is gemakkelijk steeds lover bezuiniging te spreken doch tot door voering kan men niet komen als men steeds bezuiniging bij anderen bepleit, doch zichzelf liefst buiten die bezuiniging wil houden. Mijn plicht ©n tevens ook de liefde tot mijn in gezetenen, noopt mij derhalve het voor beeld te geven en met m ij zelf te beginnen. Een der redenen, waardoor regeerings- maatxegelen inzake bezuiniging als salaris vermindering, verlenging arbeidsduur etc., Onder de betrokkenen ontevredenheid wek ken, een geest van verzet kweeken, is het JPeit dat men tot op heden „an allerhöch- Ster Stelle" nu het om een vermindering van inkomsten gaat, m gebreke is ge bleven „met zichzelf te beginnen". Dan heeft men het „noblesse oblige" in Indië beter begrepen. Mr. Fock, de G. G., „begon met zichzelf". (Msb.) Bezuiniging. In de „N. R. Ct." wordt erop ge wezen, dat de Rijkswaterstaat te Middel burg een boeier met motorboot te zijiier beschikking heeft liggen voor het maken van inspectiereizen. Voor dezen boeier en motorboot, welke sporadisch worden gebruikt, is een schip1- per en bij' uitvaren nog een knecht noodig, têrwijl de schipper 's winters boodschap pen mag doen; bovendien kost genoemde boeier nog een massa aan reparatiekosten, daar hij ten miinste 60 a 70 jaar oud is. Baar de boeier 's winters wordt opge legd, dus blijkbaar dan geen inspectierei zen noodig zijn, zoude het dan door medewerking van de Rijkshoofdambtena ren toch niet doenbaar zijn zoo wordt gevraagd voor het maken van deze enkele inspectiereis gebruik te maken van ide te Veere liggende motorboot van de iVisscherijpolitie? Dit is toch ook een Rijks- vaartuig, en door bet in gebruik nemen daarvan zou een aanmerkelijk bedrag kun nen worden bezuinigd. Het conflict in de sigaren- industrie. In den algemeenen toestand van het conflict was gisteren geen verandering gekomen. De besturen der vakorganisaties hebben geen aanleiding gevonden de sta kingen op te beffen en te adviseeren op de nieuwe voorwaarden aan het werk te aaan nu de patroons een uitslui ting hebben aangekondigd. lntusschen worden de pogingen voort gezet om te geraken tot een eensgezinde houding der vakbonden. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden, zeer korte, vergadering der Tweede Kamer werd tot toelating van de heeren Chr. v. d. Heuvel en Th. Heukels (beiden A.-R.) beslo ten. De (heeren K. ter Laan en Troelstra vroegen een interpellatie aan, de eerste over het nieuwe reglement betreffende tie krijgstucht, de tweede over deu pensioen aftrek van burgerlijke ambtenaren. Volgen de week zal hierover worden beslist. Tekort spoorwegen. In de maandelijksche conferentie vim de spoorwegdirectie met de organisaties werd, naar „De Tel." meldt, nog mede gedeeld, dat bet ontslag van het personeel met 2000 man een bezuiniging van 4,5 millioen per jaar, de inkrimping van de dienstkleeding 1 millioen en de 10 pet. loonsverlaging van het werkplaatsperso- heel 1 miilioen zal geven. De 8,5 pet. premiestorting zal een bezuiniging van 7 millioen geven. Dit alles in ronde cijfers. j Gelukkige gemeente. De Raad van Woerden heeft de opcen ten op de Rijksinkomstenbelasting voor den gemeentedienst 1922-'23 verlaagd van 100 pet. tot 30 jet. en de gemeentelijke inkomstenbelasting van 4,3 pet. tot 1 pet. Het batig saldo dienst 1921 was op de gewone ontvangst f 63.512,351/2- Belasting verlaging alzoo niet plm. twee derden. (Stand.) I. A. R. Naar vernomen wordt heeft het I. C. A. R. (de vliegweek) te Rotterdam een verlies opgeleverd van ruim f 172.000. Van. het garantiefonds, dat f 169.000 bedroeg, kan dus niets worden teruggegeven. Zoo- als men weet was door den Raad voor dit garantiefonds f50.000 en door de Kamer van Koophandel f 5000 beschikbaar ge steld. Het ongedekte verlies van het I. C. A. R. bedraagt alzoo nagenoeg f3500. Einde van den Z o m e r t ij d. Officieel is nu bekend gemaakt, dat i n den nacht van Zaterdag "7 op Zondag 8 October te '3 uur "de openbare uurwerken een uur zullen wor den stil- of achteruitgezet. Men denke er dus Zaterdagavond aan zijn uurwerken hiernaar te kegelen. Vanaf Zondagmor gen hebben we dus weer den gewonen (zonne) tijd. - Middelburg. Hethuis „IndeSteen- r o t s e". Een der fraaiste gebouwen van Middelburg is wel het iu 1590 door den steenhouwer Andries de Valckenaere, mr Steenhouwer, gebouwde pand aan de te genwoordige Dwarskade, genaamd „In de Steenrotse". Dit gebouw was in den loop der tijden door verschillende opeenvol gende eigenaren geheel misvormd en slecht onderhouden, totdat enkele jaren geleden de vereeniging „Hendrick de Keijser" het gebouw in eigendom kreeg ten aan de firma M. K. Jeras en Zoon' de restauratie ervan opdroeg. De restau ratie is thans zoover gereed, dat de houten kast, die gedurende een paar jaar voor het pand stond, Woensdag is weg genomen en de gerestaureerde voorgevel weder bloot is gekomen. Dioor het aflo- gen van een viertal lagen verf, door het ook weder in den ouden toestand terugi- brengen van het benedengedeelte heeft de gevel een heel ander en veel fraaier aanzien gekregen als vroeger. Ook de verschillende tafereelen, het bewerken van het gehouwen steen in het eerste relief, Üe bijbelsche tafereelen op het tweede relief, het borstbeeld van Julius Caesar en Oc- tavianus Augustus, en de „z.g.n. Coro- nati, de beschermheiligen van het steen- houwersgilde, komen nu veel beter tot hun recht. Men heeft er echter zorgvuldig voor gewaakt, dat het geheel het ken merk van een eeuwenoud gebouw be hield, en daarom heeft men geen herstel lingen gedaan aan het beeldhouwwerk, en alleen dat vervangen, wat niet te behouden was. Ook de achtergevel is geheel gerestaureerd en is op zichzelf ook zeer bezienswaardig). De vereeniging; zet nu het herstel van het inwendige van het gebouw voort, maar voor hen die Middelburg bezoeken is ook een kijkje op den gevel reeds een gang naar de Dwarskade ten volle waard. Gistermiddag vergaderde de afdee- ling' Zeeland (Noord) van den Bond van Chr. Ambtenaren bij 's Rijks belastingen. Na opening der vergadering had verkie zing plaats van een bestuur. Gekozen werd tot voorzitter de heer K. Dekker en tot secretaris de heer A. Jonkheer, beide te Vlissingien, tot penningmeester de heer J. Snoodijk te Wolfaartsdijk en tot algem. adjunct de heer G. v. d. Leeden te Rilland-Bath. Besloten werd als afdeeling -bij den Chr. Besturenbond te Vlissingen toe te treden. Het bondsbestuur zal worden verzocht er bij ,de regeering op aan te dringen, dat met het aanstellen van gemeente ambtenaren tot assistent van 's rijks be lastingen niet wordt voortgegaan. De ver gadering sprak als haar oordeel uit, dat indien intrekking van vergoedingen en toelagen noodzakelijk blijkt, deze niet al leen op een bepaalde categorie van amb tenaren dient te worden toegepast. Door dhr Van der Leeden werd vervolgens een onderwerp behandeld, waarin spreker wees op de noodzakelijkheid om als Chr. organisatie te streven naar betere toe standen. Bij de bespreking over de te verwachten pensioenstorting was de verga dering van oordeel, dat deze korting te zwaar op de lagere ambtenaren zou drukken. Gees. In een vergadering gisteravond gehouden bij den heer Rijk werd onder talrijke deelname besloten tot het op richten van een buurtvereeniging 'sHeer' Hendrikskin derenstraat, ter viering van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het bestuur werd samenge steld als volgjtDL Dl v. d. Bout, voorz., W. G. de Koning, secr., J. de Jonge \Vz„ penningm., M. Hillebrand en M. v. Stee commissarissen. Vlissingen. Hier zal binnen kort worden overgegaan tot den bouw van een nieuwe Rijks Hoogtere Burgerschool. De aanbeste ding kan zeer spoedig worden tegemoet gezien. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeente raad verklaarde heden tot lid gekozen de heer P. G. Laernoes, antirev., zulks in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. J. Tichelman. Bij het duiker-onderzoek op het gezonken stoomschip „Ezardian" is geble ken, dat door het vele binnengedrongen zand in het voorschipi het onmogelijk' is jde lijken der slachtoffers te bergen. Men zal zich dus genoodzaakt zien deze po gingen te staken en met het opruimings- werk van het wrak een aanvang te maken. Aan het geheele personeel der elec- tro-tinfabriek is tegen Zaterdag a.s. ont slag aangezegd. Een landbouwer gaf aan iederej kooper van 5 k.g. aardappelen twee sa- voij© kooien en een roode kool cadeau! Voor de huismoeders een voordeeltje. Serooskerke. (W.) Gisteren vergaderde de gemeenteraad voltallig. Eerste punt der agenda wasinstallatie van den nieuwen secretaris. Dhr. Dregmans legt de vereischte eeden af, waarna de burge meester hem feliciteert m'et zijn benoe ming. Zestien jaar mocht ik deze betrek king waarnemen, aldus de voorz., en ik kan ,zeg:gen, dat ik met genoegen met raad en gemeente heb samen gewerkt. Dhr Dregmans dankt den burgemeester voor zijn aangename woorden en den raad voor zijn benoeming1, waarna w-eth. Goed- bloed den heengaanden secretaris dankt voor alles wat hij1 voor den raad en de gemeente is geweest. Het zal den heer Dregmans niet moeilijk vallen zich in de zaken in te werken, want hij zal alles in de beste orde vinden. Voor den cursus vervolgonderwijs in de handwerken hebben zich 6 meisjes opge geven, zoodat een benoeming moet plaats hebben van een onderwijzeres. Met 4 stemmen wordt mej. Janse benoemd, 3 stemmen waren uitgebracht op mej. den Hartig. Nu 'komt aan de orde de electrificatie B. en W. hebben een conferentie gehad met den directeur van de P. Z. E. M. Wil de kabel naar Serooskerke geleid worden dan moet degemeente deel nemen voor 30 jaren voor f 1.25 per aansluiting per jaar. De kosten van aanleg zouden plm. f28.000 kosten plus een gebouw. De kos ten van aanleg buiten de kom der gemeen te zouden door de aangeslotenen zelf betaald moeten worden, wat geraamd wordt bp f 800 a f900 per K.M. B. en W. durven den raad niet voorstellen er op in te gaan waarmee de raad zich vereenigt. De Voorzitter (geeft kennis, dat Joos Louwers© opgenomen is in het Gasthuis voor rekening der gemeente na aftrek van dat bedrag, dat de diaconie zal bij dragen. B. en W. stellen voor de gemeente begrooting 1923 in ontvang en uitgaaf g'root f32.843.01 voor te dragen aan Ged. Staten. Dhr De Buck vraagt in ver hand met de begrooting of er rekening mee gehouden wordt, dat de beplanting van de begraafplaats hersteld wordt. De voorz. zegt toe dit in overweging- te ne men. Dhr Wondergem vraagt, of de post wegen en voetpaden niet te verminderen is De voorz. kan dit niet toezeggen, aange zien de laatste jaren meer wegen bij de gemeente in onderhoud zijn gekomen, waarna de raad goedvindt de begrooting voor te dragen aan Ged. Staten. De voorz. deelt nog mee, dat Vette door den voogdijraad zal worden ontheven van zijn voogdijschap over zijn kinderen en dat dan het Rijk ze vooi' haar rekening neemt. Door het oentraalbestuur dei' zes gemeenten is besloten de nieuwe keurings dienst van vleesch in te doen gaan met 1 November a.s. of zooveel vroeger als men met alles klaar is. Bij de rondvraag deelt De Visser mee, dat bij hem een klacht is ingekomen over 't onderhoud van het pad in de St Lauren- pche hoek. jB. en W.'.hiebbeiiide onderhouds plichtige al aangeschreven. Ook Wonder- •:gem klaagt over het voedpad langs de Lange Weg. B. en W. merken op, dat de schouwing spoedig komt. Renesse. Ie metselaar A. de Kok is door het verschuiven van den ladder, van het hooge dak van de kerk gevallen. In deerniswekkenden toestand en met ge broken dijbeen werd hij naar het zieken huis te Noordgouwe vervoerd. Zierikzee. Dinsdagnamiddag iis de heer L. E. W. B. van Rotterdam anet zijn vmotor, waarvan de zijspanwagen losraakte, zoodanig tegen een schutting in den Boe- renweg onder deze gemeente gereden, dat hij met gebroken been, boven de knie, op den weg werd gevonden. Per auto is hij naar Zierikzee vervoerd en nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, verder per prov. boot overge bracht naar zijn woonplaats. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sint Annaland J. Enkelaar te Bleskensgraafte Zeist G. H. Beeken kamp te Leiden; te West Terschelling dr J. Th. Ubbink te Roodeschool; te IJzendoorn G. C. Severijn cand. te Dord recht; te Dedemsvaart ,G v. d. Sluijs te Haulerwrfk; te Bovensmilde F. L. Kan te Oosterhout. Bedankt voor Goudriaan-Ottoland door M. B. Verkerk te Gouderak; voor MiddelhaPnis door J. H. Koster te Wou- terswoude; voor Linschoten door A. M- den Oudsten te Dinteloord; voor Oene (toez.) door L. G. Bruijn te Amei- de; voor Montfoort door H. J. van Schuppen te Groot Ammers. Geref. Kerken. Beroepen te Haastrecht L. J. Allaart, cand. te Delft. Bedankt voor Hillegom door G. Kruys- wijk te Oudega. Chr. Evang. Gem. Beroepen te Nieuwvliet H. J. de Meij'- ere te Homburg (Duitschland) die ech ter de toezegging naar Goes heeft aan genomen. Wemeldinfje.Tot Hoofd eener School te Ridderkerk is benoemd onze vroegere dorpsgenoot dhr. Joh. Jeremiasse. Geslaagd aan de Technische Hooge- school voor het prop'aedeutisch examen werktuigkundig ingenieur de heer H. I. Spek, en voor electroteehnisch ingenieur de heer 'C. A. Willemse. Te Amsterdam! aan de universiteit voor het doctoraal '-germaansche taal en letterkunde (Engelsch) mej. J. J. v. Dullemen te A'dam, voor het eerste gedeelte artsexamen de heer J. A. Crucq en voor het doctoraal examen geneeskunde de heer H. J. G. Dijkman. Te Utrecht voör het doctoraal geneeskunde de heeren: C. J. van Mervennee en J. F. Dikkenberg; en voor het theoretisch exa men geneeskunde 2e deel de heer H. C. van Hoek. Te Breda voor d-e vrije en orde- oefeningen de heeren: I. J. de Bert en W. C. Bijl, beiden t© Middelburg, en mej. P. M. Aleman te Zierikzee. Te Leiden voor het doctoraal -examen rechten de heer A. M. de Mooy te Den Haag; te Utrecht aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool voor het candidaats-examen de heer J. Boude- ling, geboren te St Philipsland; en bevor derd tot dierenarts de heer J. A. Hage. (N. R:. C.) Te 's Gravenhag'e slaagde voor het examen M.O. acte K.Ib. Wiskunde de heer H. C. Toussaint te Vlissingen. Aan de Zeevaartschool te Groningen zijn o.a. benoemd tot leeraar de heer J. v. de Baan en ,(ot tijdelijk leeraar de heeren W. Polderman, W. C. J. Doorenbes en J. van Bruggen. Geslaagd te Amsterdam voor de na tuurwetenschappelijke examens in de vak ken voor het condidaats-examen in de me dicijnen o.a, de heeren Ch. L. v. d. Berg en A. J. Berman. De mondelinge examens voor de acte L.O. onderwijzer(es) zullen aanvan gen te 's Hertogenbosch in het gebouw Casino, Papenhulst 31 en te Amsterdam ïn het Oude Tolhuis over het IJ op 12 October. Wiaakt voor „de neutrali teit"! Men schrijft aan het Volk uit Sliedrecht, dat daar in de vijfde klas van een O. L. School als schrijfvoorbeeld is opgegeven„Mijn kind, vrees den 'Heer en den koning-, en mlenjg u niet onder de op- roerigen". Ja, 'tis kras. En 'tVolk is er natuur lijk als de kippen bij', om Bondsafdeeling en Inspectie te vragen, of zulke dingen dan zóó maar mogen passeeren. De open bare school is immers neutraal, vreese- lijk neutraal? Het ruien der kippen. De Boerderij bevat een artikel over het ruien bij hoenders, waaraan wij het vol gende ontleenen Omdat de kippen in den ruitijd niet leggen en weinig aantrekkelijks hebben worden ze in den regel verwaarloosd en duurt deze periode langer dan noodzake lijk is. In dezen tijd moeten de dieren! niet slechter gevoerd worden dan in den tijd, dat ze volop leggen. Voor de vorming van veeren 'is veel eiwit noodig, zoo dat het verstandig is om in dezen tijd dagelijks ook een portie goed ochtend- voer te .geven. Dit kan men droog of als een kruimelige massa met lauw water aan gemaakt, toedienen. Daarbij moeten ze natuurlijk het noodige zaad hebben. 'Is de toediening van vethoudende zaden in den regel niet aan te faden omdat dei dieren er te gauw vet van worden, in den ruitijd is dat wat anders. Vet is n.l. een goede warmteproducent. Daarom is het toedienen van zonnebloempitten of wat hennepzaad in dezen tijd zeer aan te raden. Het geven van wat zwavel door het ochtendvoer is ook niet kwaad. Het be vordert het sneller verloop van het ruien. De B ijbe 1 van Keur. Kampen, J. II. Kok. Men herinnert zich de uitgaaf van dezen Biibel, met nieuwe bijgevoegde verklaringen, ec de kantteeteningen onder aan de bladzijde, en een inleidend woord van prof. Lindeboom, onveranderd vol gens de uitgave der Staten-overzetting van 1618 en 1619 door Jacob en Pieter Keur. Van deze uitgave verschijnt nu reeds de tweede druk. De heer Kok kent zijn inenscnen; en nu zijn eerste druk was uitverkocht, verplicht hij 't Christen volk mei de uitgaaf van een tweeden druk De lo aflevering verscheen reeds en is bij éi ken boekhandelaar te ontbie den (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redactie. Mag ik even ©en kleine plaatsruimte vragen? Lezers, Nog een maand, en de nieuwe lichting bestemd voor de Infanterie moet aan Jiaar verplichting als Militair voldoen. Mag jk nu. aan belanghebbenden vragen wier zo nen hier in dienst moeten komen, om mijl liefst zoo spoedig molgelijk even de namen der betrokken jonge mannen op te geven? Vooral is deze oproep-gericht tot ouders," voogden, kerberaden, jongelings-vereeni- gingen, die er toch zeker prijs op stellen als zij weten, dat van uit het tehuis alle moeite zal worden gedaan om het de jonge lui zoo gezellig mogelijk te maken. Ik hoop, dat niemand mij zal teleurstel len, opdat ik straks bijl de intrede in de kazerne weet, wie in het tehuis verwacht kunnen worden; tevens is dit voor ouders, enz. -een geruststelling, dat over hun jon gens gewaakt wordt. Met dank voor de plaatsing. Uw dw., M. KANON, huisvader Mil. Tehuis, Nieuwstr. G 223, Middelburg. Honger en naaktheid. Een bede aan Nederland's Christenent en behoeve van de kerk in B runs wijk. Tijdens onze vacantie in den Ilarz kwa men wij ongezocht, in aanraking niet de predikantenwereld aldaar en in 't Brunswijksche. Wat wij zagen en hoorden: was huiveringwekkend. Enkele dagen brachten wij door met een predikantszoon van 17 jaar, wien de honger, de oogen uitkeek. Als lijfgoed droeg hij een hemd, uit jute-zakken gemaakt, en daarover heen een versleten buis. Hij behoorde tot een familie, die het financieel tamelijk goed! had, vergeleken bij den schreienden nood in de andere pastoriën. Hij deed ons over de ambtgenooten zijns vaders ver halen van honger en ellende, die ons de haren ten berge deden rijzen, maar ging 's morgens ook zelf zonder boterham, op een enkel hord waterpap naar school. Wij besloten ons in verbinding te stel len met den Oberkonsistorialrath Wicke te Wolfenhüttel. Deze verschafte ons op verzoek uitvoerige inlichtingen over een veertiental der aller-armste predikanten, die geen eigen vermogen hoegenaamd hebben, evenmin als een tuin om er uit te eten, en die een vol jaar moeten doorkomen met een tractement, dat, naar onzen muntstandaard berekend, ongeveer f 100 tot f 180 bedraagt. Er zijn er bij met 7, 6, 4 en 2 kinderen. Het honger- spook is in de huizen binnengetreden. Afgrijselijk is er de ellende. Al wat waarde had, is verkocht. Krediet wordt niet meer gegeven. Juist in Brunswijk is de 'toestand het treurigst. De regeering. staat er, anders dan b.v. in Pruisen, vijandig tegenover de Kerk, en keert geen penning méér dan voor den oorlog uit. Eigenlijk leeft de Kerk er onder de ver volging. Voor het geestelijke leven is dit geen kwaad. Er is, nu op school geen godsdienstonderwijs meer gegeven mag worden, behoefte aan catechetisch- onderwijs en gemeentelijke samenkomsten,' ontstaan. Wel zijn er velen van de Kerk afgevallen, maar de kern weert zich dap per en in vól vertrouwen op den God, die zoo vaak „een vaste burcht" ge bleken is. Wie helpt ons vlug om de veertien bovengenoemde gezinnen in den komen den winter voor 'honder en naaktheid te bewaren? Met een paar duizend gulden is hun ondergang te voorkomen. Wij vra gen uw giften om Christuswil, in Zijn Naam en in naam der ééne, heilige, alge- meene Christelijke kerk, die over alle landsgrenzen heenschuift en immfèrs door den Geest der ontferming) bezield wordt. Ds J. J. KNAP, te Groningen. Ds A. N. TONSBEEK, te Rethel. J. H. KOK, te Kampen. H. 'J. VAN ROSMALEN, Hoofd- comim. v. politie te Groningen. P.S. Ter voorkoming van onnoodige kosten noodigen wij de weldadigen uit de giften bij voorkeur aan den eerst- ondergeteekende te zenden. Ongelukken. Zondag is de onge huwde visscher van der Staay, uit Leeu wen, liggende met zijn schokker bij Tiel, naar de ouderlijke woning gegaan om! zich van schoon goed te voorzien. Hij is daarmee naar Tiel teruggekeerd. Gisteren miste men hem aan boord, mten stelde een onderzoek in en vond de roeiboot met het pakje ondergoed aan den schokker vastgemaakt. Vermoed wordt, dat de vis scher bij het aan boord stappen te water geraakt en verdronken is. Te Amster dam is vannacht iemand bij een vechtpartij)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2