Gemengd Nienws. Telegrammen. Allerlei. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. Aanbestedingen. heide gewonnen en Bergens belegeraar, Spi nola, had nog nimmer een nederlaag geleden. De strijd was herleefd. Het twaalfjarig bestand was voorbij .Filips III had den strijd met hoop hernieuwd. Nederland had zich verzwakt. Verdeeldheid in godsdienstige zaken, partijtwist, hadden een nadeeligen invloed uitgeoefend. Het had zijn groote mannen ont hoofd of verbannen. Spanje daarentegen was sterk geworden. Hlet had zijn handel .en gezagsgebied vergroot. De vooruitzichten van het Protestantisme 'in Europa waren slecht. Filips zendt zjjn kanselier naar Brabants Staten met de vraag of het nu geen tijd wordt zich te onderwerpen. Een afwijzend antwoord werd echter ontvangen. Het eerste oorlogsjaar was niet voorspoedig. Sluis zou door de Spaansche legers in een -stikdonkeren nacht genomen worden. Echter die nacht was licht, zoodat het plan mis lukte. Men verhaalt, dat het dien nacht zoo licht was, dat men er wel bij lezen kon. Ondertusschen had Maurits niet stil ge zeten. Het was hem gelukt vier legers op de been te brengen. Het eerste onder bevel van Cordua, was in het zuiden gevestigd. Het tweede moest de versterkte Rijnmond bewaken. Het derde uit Oldenzaals troepen samengesteld, vestigde zich in het Oosten., en trok Noord waarts op, terwijl het vierde, de hoofdmacht, dienen moest tot beveiliging van Bergen op Zoom en omgeving, als zijnde de sleutel van Holland en Zeeland. Het plan van Spinola was nu om Maurits in het Zuiden bezig te houden, terwijl hij dan al zijn krachten kon aanrenden om Bergen te nemen. Deze opzet was slim be dacht, en werd eerst niet door Maurits door zien. fefij riep de troepen uit Bergen weg, zond zelfs de ruiterij naar Breda en verdedigde Gulik, wat hij later prijs moest geven. Justus van Nassou ontdekte den toeleg. Hij belette, •dat al bet krijgsvolk aan Bergen werd ont trokken. Op 18 Juli komt het Spaansche leger bij Wouw in 't zicht. Velasco is do aanvoerder. Spinola moet nog komen. Bergen lag open en bloot. Waarschijnlijk om de eer- van bet nemen van Bergen aan Spinola te gunnen, neemt Velasco eerst het weinig be- teekenende Steenbergen. Zie hier echter de leiding Gods, want juist deze tussch|entydi wordt benut om Bergen te versterken. Door middel van den stroom, langs de havenzijde, worden her- en derwaarts smeekboden om hulp uitgezonden naar Holland en Zeeland. Rotterdam zendt het eerst hulp. Spreker is er trots op, wijl hij hier als Rotterdammer voor Bergen spreekt. Met 11 compagniën komt de aanvoerder Handerson de stad helpen. Hij zou in dezen strijd het leven laten. Op 28 Juli kondigt het luide gejuich uit de -Spaansche legers aan, dat Spinola is gekomen. Thans is echter Bergen versterkt. Voorzien van 49 compagniën, munitie en mondvoorraad ïn overvloed. Men durft nu het beleg aan. Maurits werd geregeld iedere dag van den stand van zaken op de hoogte gehouden. Hij zond zijn bevelen naar alle punten uit en regelde den strijd. Het beleg zou moeilijk zijn. Spinola had het wel ingezien, dat van de zijde van den stroom alles werd aan gevoerd, dus trachtte hij dien toegang te benemen. Dit kon alleen bij nacht geschieden. Daardoor droeg het beleg een voor dien tijd nieuw karakter. Men groef zich in loop- •graven in. Spreker wijst nu op de vele treffen de punten van overeenkomst in den strijd uit die dagen en den door ons meegemaakten Europeeschen oorlog. Bewondering moeten we hebben voor Mau rits, die, zelf lijdende aan dene pijnlijke leverkwaal, toch geen oogenblik de leiding uit handen gaf, maar- alles zelf bestuurde. Het beleg was bloedig. Wel niet zooals wij het gehoord hebben uit den laatsten oorlog, maar toch werd in tijd van 3 maal 24 uur door den vijand 24000 pond buskruit ver schoten. Spinola legde het toe op de haven de Noorder-Redute. Des nachts werkte men er voor 8 a 10 rijksdaalders en van de 40 manschappen waren er dan den anderen morgen soms nog slechts 7 over. Aan beide zijden is met moed gestreden. In Bergen is meriig staaltje van moed af gespeeld. Op Zondag 21 Aug. kwam men in de kerk samen. Tijdens den dienst nam Spinola de kerk onder vuur. Op het klank- hord boven het hoofd van den predikant kwam een steenbrok neervallen, het scheurde echter niet. De bank van de Magistraat, onder het gewelf werd bedreigd door neer stortend puin. Echter ging de dienst onge stoord voort. De Dienaar wist in de hoede dee Almachtigen te zijn. Men erkende te beleven Ps. 91. Zoo voorgaan doet volgen. Dat gaf moed aan de bevolking om stand te houden. De tegenstand was sterk. Spinola vroeg zich af, of zelfs de duinen buskruit waren geworden. De troepen waren soms wel zeer afgemat, maar Maurits voerde steeds versche manschappen aan. Het eind bracht spanning. Op verzoek van Spinola zond de Paus een afgezant met de boodschap, dat ieder, die mee de overwinning hielp bevechten, een plaats ïn den hemel kreeg, zonder vooraf ia het vagevuur te komen. Dat deed de geestdrift opvlammen. Een zondig leven kon nu door moed weer goed gemaakt. Het doel van Spinola was: deze vesting moest genomen, want op Bergen op Zoom zou Tholen, Zuid-Beveland en Wjaloheren volgen. Hy wilde zelfs doordringen tot Rotterdam om Holland in zijn handel, den hartader aan te tasten. Maurits gevoelde dat het goed ging. Hy kreeg het volk op zijn hand, wijl men nu in Holland ging inzien, dat niet het gevaar van de zeezijde, maar van de landzijde dreigde. Zelfs wist hij van Amsterdam twee ton los te krijgen voor zjjn plannen. Hij moest nu echter zijn groot veldheersplan handhaven en tevens Bergen behouden. Nu riep hij den Hertog van Brunswijk en van Mansveldt naar Brabant Vanuit Oostenrijk kwam men in 11 diagen van den Palts hierheen. Driemaal leverde men slag. Verarmd kwam het leger in Tilburg aan. Doch de mannen waren er. Ze vonden geen tijd om een leger, dat hun ui dein weg kwam, te verslaan. Dit werd een overwinning der Spaansche troepen naar Spinola bericht, maar moest later hersteld in een overwinning van Van Bronswijk. Het grootsche plan was nu om de belegeraars zelf te belegeren. Daartoe naderde nu een leger van de zijde van Breda. Ze groeven zich in Roosendaal en omgeving in. Met het oog hierop treuzelde Maurits wat. Nu was de overwinning voor Spinola onmogelijk. Hij was nu van drie zijden ingesloten en koos, geen anderen uitweg ziende, op 2 October het hazenpad, door uit te wijken naar Frankrijk. De veldtocht moest eindigen met een aftocht voor Spinola. Gezongen werd nu Gez. 2521 en 2, waarna spreker nog zou wijzen op de godsdienstige beteekenis van Bergens ontzet voor stad en land en Europa. iOp 2 October, de dag der Avondmaalsviering in Bergen, bereikten den belegerden de be richten van ontzet. De rookpluimen uit het Spaansche legerkamp, deden het vermoeden rijzen, dat de vijand was afgetrokken. Den 3en October bleek het vermoeden juist. Men vond in het verlaten legér een rijken buit. Zelfs had Spinola de gewonden en zieken in de soms brandende tenten achter gelaten. Men erbarmde zich er over. Als een loopend vuurtje verspreidde het bericht zich door Nederland, zelfs tot ïn het buiten land toe. Op 4 October kwam Maurits en Frederik Hendrik in de stad. Maurits was blij en trotsch op zijn manschappen. Hij sprak de moedigen hartelijk toe. Men had hem in alles gehoorzaamd. Spreker deelde hiervan treffen de staaltjes mee. Op 5 October stroomt men het bedehuis binnen om God te danken voor dezen grooten zegen. Tot op de markt toe stonden de opgekomen scharen en werden toegesproken in verschillende talen: de Duitschers in het Duitsch, de Franschen in het Fransch, enz. Engelsche edellieden waren hier gekomen om onder Maurits te strijden en aan de zege deel te nemen. Men bracht in herinnering, dat God aan hunne zijde was geweest. Het lag voor de hand, dat men Bergen zou nemen en het was dan zeker gelukt maar men ging naar Steenbergen. De berooide zaak van het Protestantisme greep weer moed door het geen voor Bergen was gebeurd. „De Hemel streed voor ons". Op de godsdienstige zijde van Bergens ontzet wordt door spreker nu den vollen na druk gelegd. De twisten over den Godsdienst tijdens het Bestand, hadden het vermoeden doen rijzen, dat God Nederland verlaten had. Nu door Bergens ontzet ontving men weel een kennelijk bewijs, dat God genadig is, ondanks veel ongerechtigheid. Men voelde het, dit ontzet was een daad Gods. Het was een daad Gods voor Nederland. Want had Spinola gewonnen, dan waren de oude partyschappen weer met nieuwe kracht naar boven gekomen. Het gezag van Maurits was dan verloren geweest en de eenheid der gewesten zeer waarschijnlijk onvfereenigbaar verstoord. Maar ook toen reeds: „God, Oranje en bondig Nederland". Uit politiek oogpunt was het ontzet van- Bergen op Zoom van verreikende beteekenis. Maurits naam was nu voor goed 'in Europa gehandhaafd. In Dnitschland was het pro testantisme zwak. Men voerde in harden kamp in den dertigjarigen oorlog tegen een Tilly en Wallensteïn. Als Maurits straks sterft, is de naam van Frederik Hendrik door Europa beroemd. De beteekenis van het Oranjehuis is door dit ontzet vergroot. Spreker toont dit uit het verder verloop onzer historie nader aan. Nu Maurits en Filips, straks Willem III tegenover Lodewijk XIV, en in de 19e eeuw tegenover Napoleon onzen lateren Willem II. Nu rijst een vraag. Hoe zullen wij nu dit Protestantsche wapenfeit herdenken? en hoe zal ons nageslacht het 400 of 500-jarig herdenken. Hoe staan wij nu tegen Rome? Op ons rust eene groote verantwoordelijkheid. We hebben als protestanten onze banier hoog te houden. We hebben het onzen kinderen te leeren wat God aan ons land en volk heeft gedaan. Aan Nederland en aan Bergen op Zoom. We hebben dit te doen in oprechtheid, niet in schijn heiligheid, en onzen kinderen te leeren alleen kracht bij God te zoeken en zoo niet, dan zal een hand het geschiedenisboek sluiten, een periode voor afgesloten beschouwen, waar in Gods hand ons land bestuurde en zjjn beteekenis gaf. Op de vraag: „Hoe zal het zijn", geeft spreker het antwoord: „God weet het", maar wy'st tevens met ernst op de verdeeldheid van het Protestantisme. Hij spreekt tenslotte ook zijn vertrouwen uit op God, die een werk, dat Hij, begon ook zal voleinden. Na het zingen van „Wilt heden nu treden" en „O1 Heer, die daar des Hemels tente spreidt" door het koor, gaat spreker Voor in dankgebed. Dan wordt staande het Wilhelmus gezongen (de twee bekende coupletten). Ongelukken. Te Amsterdam liep een 4-jarig kind spelenderwijs de straat op en geraakte onder een vrachtwagen, Waarvan de wielen over het lichaam] van de kleine heengingen. Een ontboden ge neesheer kon slechts den dood constatee- ren. Te Slikkerveer kwam! een jongen die langs een schutting liep, in aanra king met een prikkeldraad, welke onder electrischen stroom stond. Zijn kameraden moesten hem van den draad losmaken. De dood was reeds ingetreden. "Te Hoofddorp is Maandag de 20-jarige dienst bode van 'den landbouwer v. A. bij het aanmaken van brandstoffen, in brand ge raakt. Met vreeselijke brandwonden over dekt is zij naar het ziekenhuis te Lei den vervoerd. Mishandeling. Maandagavond ruSm 7 uur is in Ter Winselen bij Heer len K., .die met een zaaimachine aan het zaaien was en weigerde aan drie personen een zak rogge te geven, ern stig d.°or ben mishandeld; hij kreeg een i steek in de longen. Zrjn toestand is ern stig. Den vader van K. werden messte ken in het hoofd toegebracht. Twee per sonen zijn gearresteerd. Loodhoudende thee. In de laatste aflevering van het „Zeitschrift für Untersuching der Nahrungs u. Genussmit- tel" komt een belangrijke mededeeling voor in zake thee uit den handel, be zwangerd met looddeelen. Met het oog op 't groote internationaal gebruik van dit handelsartikel niet het minst voor zeker in ons thee-drinkend land bij uit nemendheid achten wij eenige nadere bijzonderheden en ,een waarschuwing ten deze, in het algemeen belang op haar plaats. Bij een enquête van overheidswege on langs te Würzburg gehouden, bleek, dat in een groote détailzaak aldaar thee ver kocht werd, welke talrijke grijze metaal achtige deeltjes van verschillende grootte bevatte. De hiervan bereide thee bleek opgeloste looddeelen te bevatten, hoeveeÉ heden welke als beslist schadelijk voor de gezondheid geacht moeten worden. De verontreinigde thee werd dientengevolge onmiddellijk uit den handel genomen en vernietigd. De oorzaak bleefc de volgende te zijn: Door het indringen van zeewater en het lange verblijf in de schep'en, Was de metalen verpakking /het „theelood") ten deele geoxydeerd en korrelig geworden, zoodat het zich in kleine deeltjes met de thee vermengd had. Het z.g. „thee-stan- niool" bleek niet minder dan 84.40 pjet. lood te bevatten. De wonderdokter Eilers. De wonderdokter Eilers te Oegstgeest heeft een adres gezonden aan de koningin,, waarin hij verzoekt in de gelegenheid te worden gesteld, zijn .preparaten ter bestrijding der tuberculose in de zieken huizen en sanatoria te mogen toepassen, zonder dat hij daarbij in woord of daad. wordt tegengewerkt, ten einde het bewijs te leveren, dat hij het bestrijdingsmiddel tegen de tuberculose gevonden heeft, waarhij dan .tevens de heeren doktoren de gelegenheid zullen krijgen, te bewij zen, dat door zijn middelen de tubercu lose niet wordt genezen. Hij voegt er bij een lijst van oud-patiënten, voorzoover hij zich die nog herinnert, daar hij vroe ger geen aanteekening hield, van hen, die zijn hulp inriepen en welke lijfet de namen bevat van 92 personen, terwijl hij er nog een lijfet van 214 personen aan toevoegt, die in het tijdvak van 1 Juli *21 tot 1 Juli '22 door hem zijn genezen, terwijl hij meedeelt, dat in-de maanden Juli en Augustus j.l. weer te zamen 25 patiënten genezen zijn. Hij 'dringt er pp aan, deze bewijzen te mogen le veren, waar hem door doktoren steeds omi de bewijzen gevraagd wordt en hij door de vervolgingen, waaraan hij is blootgesteld, deze niet leveren kan. (Volk.) Het wereldwonder. Honder den en honderden waren gisteren op het Stationsplein te Rotterdam verzameld. In afwachting stonden talrijken op de trot toirs geschaard of ze werden door bere den politie en rijwielagenten in de rij gehouden. De trams stonden stil. Want Battling Siki zou komen, het wereldwonder. Het wereldwonder, omdat-ie Carpentier 'zoodanig tot bloedens toe geslagen heeft, dat in een groot Engelsch blad een jour nalist weeklagend smeekte, dat zulk een schouwspel hem voor de toekomst zou bespaard .blijven. Zoo was Carpentier geslagen, dat z'n lippen tweemaal hnu normale grootte had den en z'n lichaam met bloed (was be dekt. Toen stond Siki „in his gjory". Hij vocht „terryfically", het wereld wonder, waarvan menschen, die den strijd hebben bijgewoond verhalen, dat hij on danks de afspraak met het Parijsche gok- consortium Carpentier heeft neergeveld, wijl hij bij het zien van Ües blanken bloed, alle afspraken vergat en als een beest vocht, tot de blanke neerviel, kapot ge knokt. Te lang duurde bijna het wachten de verlangende schare. Maar eindelijk daar verscheen de vechter buiten het station, deftig in het zwart. De vrouw en het kind en de schoonouders van den vech ter werden met hem in het rijtuig ge- heschen. Vier bepluim.de paarden zouden trekken. Een gejuich steeg uit de adem loos toeziende menigte op. Toen viel de muziek in en voort ging het. Achter het rijtuig volgden auto's met belang stellenden. Twee auto's voor de pers volgden. Waarom ook niet? Waarom niet met de kunst, de trotsche zelfbewuste koningin der aarde aan z'n voeten? Als een vorst ging de vechter tus- schen de rijen van z'n bewonderaars door. Z'n kraaloogen glinsterden en een lach stond van z'n eene oor tot het andere. Hoera's gingen er op en alles liep en rende mede als verdwaasd. Heil Caesar, heil I Msb. Ervandoor. De kantoorbediende K., van de Centrale Boekhouding der Gemeentebedrijven te Sliedrecht, moest Zaterdagmorgen een bedrag van f 500 be zorgen op de Nationale Bankvereeniginjg aldaar. Hij heeft dit geld niet bezorgd en is er mede verdwenen. De politie doet onderzoek. Een nieuw vliegtuig. Er zijn te Londen welgeslaagde proeven geno men met een nieuw passagiersvliegtuig, dat vermoedelijk op het traject Londen Rotterdam—Berlijn zal worden ingevoerd. Dit vliegtuig kan 24 passagiers en een ton bagage vervoeren. Het wordt gedreven door twee motoren van 1000 P.Ki. elk en wordt toegerust met draadlooze tele fonie, zoodat de reizigers voortdurend met hun kantoren in contact kunnen blijven. Tekort aan werkkrachten. Er wordt allerwege over werkloosheid geklaagd; in de Tielerwaard komen handen te kort. Door het ongunstig weer en het ruime beschot is men in de maand Septem ber niet klaar gekomen met het rooien van aardappelen, zooals dit gewoonlijk het ge val is. Duizenden H.L. aardappelen zitten nog in den grond, terwijl in de groote boom gaarden het fruit tevergeefs op plukkers wacht. Het komt voor, dat schippers dagen lang met hun schip voor den wal liggen, eer een begin wordt gemaakt piet het laden van suikerbieten, omdat er niemand voor dit werk te vinden is. („Tel.") Een veiligheids-maatregel. Maandag is op alle s cholen in Den Haag 'n wijziging van de oogenblikken van aan vang en einde van den ochtendschooltijd ingevoerd. Bepaald is namelijk, dat dié schooltijd in plaats van oni negen uur, om kwart voor negen zal beginnen, ter wijl niet om twaalf uur, maar om .kwart voor twaalf de kinderen de school zullen verlaten. De paedagogie heeft miet deze nieuwe regeling niets uitstaande, 't is eenvoudig een veiligheidsmaatregel. Het gevolg toch er van zal zijn, dat de jeugd reeds op de schoolbanken zit, als de groote drukte van hen, die zich per rijwiel of motor fiets of auto naar hun dagtaak begeven, nog niet is aangebroken en tegen dat de kantoren of werkplaatsen weder verlaten worden voor den middagrusttijd, kunnen de kinderen al weder veilig en wel thuis zijn. Voor een stad als Den Haag, waar het vooral van rijwielen wemelt, lijkt ons dit een zeer verstandige maatregel. De middagschooltijd van twee tot vier uur blijft ongewijzigd. („Vad.") Br Montessori in Neder-; land. Van goed ingelichte zijd© verneemt de „Msb.", dat dr Montessori, de bekende Italiaansche opvoedkundig^, in den loop der maand October ©enigen tijd in ons land zal vertoeven. In tegenstelling met haar vorig bezoek in 1920, hetwelk gewijd was aan voordrach ten te Amsterdam ©n bezoeken aan de voornaamste scholen, draagt ditmaal haar bezoek geen officieel karakter en zal uit sluitend bestemd zijn voor het houden van besprekingen met enkele wetenschappelij ke werkers, Welke voor hare methode be langstelling hebben getoond. Dr Montessori hoopt op deze wijze door persoonlijk contact met hare wetenschap pelijk© medewerkers het leggen der grond slagen voor de verdere uitwerking harer methode, pok voor kinderen van den leef tijd van 11 jaar te bevorderen. Zij wenscht haar kort verblijf in Nederland uitsluitend voor dit doel te besteden en heeft daarom tot haar leedwezen gemeend nadrukkelijk te moeten te kennen geven dat bezoek aan verschillende scholen en het houden van voordrachtavonden ditmaal niet zal geschieden. Een merk waardige klok. Binnenkort zal ons land bezocht worden door den Duitschen uurwerkmaker en me chanicus August Nol uit Villingen (Bad Schwarzwald) met zijn in jaren van moei- zamen arbeid vervaardigde klok, die in vele opzichten iets zeer merkwaardigs is. Het uitwendige van dit uurwerk, dat niet minder dan 4.5 meter hoog, 4 meter breed en 1.5 meter diep is, en de talrijke uit hout gesneden figuren zijn vervaardigd door een altaarbeeldhouwer. Het geheele ingewikkelde en kunstige mechaniek heeft de heer Nol zelf bedacht, uitgewerkt en tot stand gebracht. Er is op deze klok van alles te vinden. Zij wijst de uren en minu ten aan, den dagt, de maand en het jaar, den New-Yorkschen tijd en dien in Cal cutta. Zij slaat ieder© minuut, ieder kwar tier, ieder uur. Ieder kwartier gaan boven links deuren openen treedt'teerste kwar tier een kind, het tweede een jongeling, 't derde een man en het vierde een grijs aard te voorschijn. Zij schrijden langs den dood, die bij den laatste driemaal waar schuwend de zeis opheft. Als het uur slaat, komen de twaalf apostelen te voorschijn. Zij gaan langs Jezus, naar wien zij zich toekeeren en voor wien zij het hoofd neigen en die hen allen zegent, alleen den laatste, Judas, niet. Driemaal per dag luidt een monnik de gebedsklok en gaan bidden de monniken naar de kapel. Het orgel, dat zich in de klok bevindt, speelt een koraal, driemaal per dag, alp de deuren- van het groote middenportaal zich oipenen en; het intérieur van een kerk laten zien, waarin zich een aantal personen in volks- khederdrachten beweegt. Er zijn nog an dere merkwaardigheden aan dit kunstwerk, o.m. een trompetter, die bij het begin van een nieuw jaar een solo speelt, een nacht wacht, die het aantal uren blaast. De Chr. feestdagen worden aangekondigd en boven het kerkportaal bevinden zich verander lijke schilderstukken, betreffende den Kerst nacht, de kruisiging, enz. Buitendien is aan den voet nog ©en tellurium opgesteld, met aarde, maan, ©n zon, die van het hoofd werk uit in werking worden gebracht. AMSTERDAM. V. D. Hedenmorgen is in de haven weer een nieuwe staking uit gebroken. Circa 600 arbeiders van 'de haven-reserve hebben het werk neerge legd, uit ontevredenheid over den geheelen aftrek der gratificatie ten behoeve der werklooaenkas. De staking heeft nog niet zulk een omvang dat een stagnatie in de havens is ontstaan. AMSTERDAM. V. Dl Naar van patroons- zijde wordt miedegiedeeld is besloten, naar aanleiding van de weigering der werk lieden-organisaties om in te gaan op de patroonsvoorstellen (48-ürigie werkweek en 5 pet loonsverlaging), die den arbeiders een netto-weekloon garandeeren, dat nog iets hooger is dan het tegenwoordige, om alle sigaren-fabrieken gesloten te houden. Deze week zal aan alle werklieden bij de georganiseerde patroons de dienstbetrek king worden opgezegd, indien niet op de patroonsvoorstellen wordt ingegaan. LONDEN. V. D-. Enorme schade is aan gericht door een Traitengewoon hoogen vloed in Noord-Bengalen, die Jander dan een week geduurd heeft. Eenige stations zijn afgesneden. Een gerucht gaat, dat verscheidene duizenden personen zijn ver dronken. De vloed is nimmer zoo hoog geweest, terwijl het uitbreken der cholera de ellende nog verergerd heeft. DULUTH. (Amerika). Een groote bosch- brand woedt ten N.W. van Duluth. De brand, die een zeer ernstig aanzien heeft, wordt door militairen bestreden. MEXICO. V. D. Volgens een door de militaire autoriteiten ontvangen telegram is te Campichucal (in den staat Chipas) het garnizoen in opstand gekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. ATHENE. V. D. De Grieksche gedele geerde te Moedania zal niet kunnen toe stemmen in ©en terugtrekken der Griek sche troepen uit Thracië. De lichtingen 1918 en 1919 zijn opgeroepen. De uittocht der Grieksche en Armeensche vluchtelin gen uit Smyrna is stopgezet. Ongeveer 300.000 personen zijn weggevoerd, de overigen worden naar het achterland ge retourneerd. GENEVE. V.D. De commissie-Balfouf tot hulpverleeining aan Oostenrijk is tot over eenstemming gekomen. Ei' zijn drie proto collen ge teekend, die aan den. Volkenbond zullen worden voorgelegd. Oct. 5 Wemeldinge, huis, v. Campen. 5 Bigtgekerke, hofsteedje, v. d. Harst. 5 Middelburg, huis, De Nèeling. 5 Middelburg, staaldraad, handschoe nen, enz. Notarishuis. 9 Heinkenszand, huis, bouwland, van Cteef. 10 Goes, huizen, Pilaar en Hioolen. 11 Ovezand, hofstede en bouwland, Pilaar 11 Middelburg, kramerijen, Notarishuis. 12 lersfike, huis, inboedel, Schram. 1-3 's-H. Arendskerke, dwarsliggers, enz., Schram. f 17 Vlissingen, laindbouwgerei, nagras,' mangels, enz., Paap. 18 Koudekerke, verhuren wei-, bouw land, moesgrond, Loeff. 18 Kats, bouw- en w eiland, Markus se. 14 Domburg, huis, schuur, Blaupot ten Cate. 21 Middelburg, korenmolen, huis, boom gaard, bouwland, enz., De Neeling. Grijpskerke, hofstede, Struve. Borsselen, huis, erf en tuin, Beth'. Kloetinge, verkoop huis, ^schuur en tuin, v. Dissel. Kloetinge, verkoop inboedel, v. Dissel. Ovezand, hofstede met bouwland, Pilaar. Nov. r Middelburg, schilderijen, Gebouw Mercurius. 1 Oct. 11 Middelburg, het uitvoeren tagger- werk in d© tramweghavens aan 't Zijpe, gedurende 1923. Raming f8550; onderhoud Iramweghaven aan t Zijp© 1923 en 1924. Raming f5600 per jaar; houwen van een woning voor een brugknecht te Middelburg. Raming f9900. Prov. Bestuur. 18 Middelburg, onderhoud kanaal door Zuid-Beveland 1923 en '24. Ramingl f33500. Prov. Bestuur. Nov. i 11 Middelburg, gebouw Prov. bestuur, vernieuwen, onderhoud, verf, behang en glaswerk, geb. en kunstwerken kanaal door Z.-Beveland gedurende 1923. Raming f 3870, en 't uitvoeren! van baggterwierk in en voer de bui tenhaven van dat kanaal gedurende 1923. Kostersarbeid. In. de N.R.CI. vinden, we een stuk aangehaald uit „De open bare eeredienst der Ned. Herv. Kerk iu de 16e, 17e en 18e eeuw" door G. D. J. Schotel, waarin de plichten van den koster door Krek Adriaansz. Valcoogh, koster en schoolmeester te Boesingerhorn, op rijm zijn gebracht. „Ten eersten sal hy luyen, de kerek sluyien en ontsluyten. 't Kerckhof en Kerck reyn houden binnen en buyten. De Psalmen sal hy voor en nae de predicatie siagen, 't .Water tot den doop sal hy ay aenbringen. Die Propheoyen sal hy stiehtelycken lesen,, De predieanten en keroken-raedt ghehoorsaem wesen. Hy sal tot den nachtmaal aenschaffen brood ende wyn, Mits tafelen, bancken, croesen, 't geen dat noodig moet syn En wanneer de predieanten ter kereken falen, Sco sal hy uytgaan om die te halen. Ook de slotregels haalt Schoten nog aan: Hier sal hem den schoolmeester in toonen seer viyng, Ende in al desen te doen niet zijn verdrietigh,; Want dat is svn ampt, dat hem is opgeleyt, Die loon ontfangt, 't is recht dat hy doe erbeydt".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3