Binnenland. Dit de Provincie. Kei'knienws. Onderwijs. Leestafel Wetenschap en Kunst De toestand i'n het Oosten. Be conferentie te Moedania is gisteren begonnen. Den eereten dag hadden alleen besprekingen plaats tusschen den Brit- Bchen en den nationalistischen bevelheb ber. Tegen zijn oorspronkelijk plan in is Ve- nizelos gisteren niet naar Parijs gegaan. Men spreekt van een echec zijner bemoei ingen in Frankrijk. Overeenkomstig het bevel van de natio nale vergadering te Angora, is op alle fronten de wapenstilstand ingetreden. Ha- vas meldt, dat de Turksche troepen de on zijdige strook ontruimd hebben. De berich ten over het samentrekken van aanzienlijke menigten Turksche troepen bij Broesa en Ismid zijn van allen grond ontbloot. Moestafa Kemal is Maandag te Angora aangekomen, toegejuicht door de menigte. Dinsdag beginnen de beraadslagingen van de nationale vergadering. Korte berichten. Koning Konstantijn en zijn volgelin gen zijn door een Griekschen torpedo jager een eindweegs begeleid. Hij begeeft zich naar Palermo, doch het verder doel zijner reis is onbekend. De passen van het gezelschap zijn geviseerd voor Italië, Zwit serland en Tsjecho-Slovakije. In de diplomatieke kringen van Lon den doen geruchten de ronde, volgens welke de Grieksche revolutionairen aan vankelijk van zins waren koning Konstan- tijn en verscheidene zijner ministers te laten doodschieten. De Entente-diploma ten hebben dit echter verhinderd. In bet Reuzengebergte heeft het zoo zwaar gesneeuwd, dat op verscheiden plaatsen de sneeuw anderhalve meter dik ligt. Nabij Erba (Italië) is een autobus van de lijn ErbaLecco, doordat de chauf feur niet bemerkte, dat de afsluitboomen dicht waren, in volle vaart door de afslui ting gereden en in botsing gekomen met een trein. Er zijn zes dooden en veertien gewonden. De gemeenteraad van Weenen heeft bepaald, dat het aan huiseigenaars en buisbeheerders verboden is, de waterlei ding van een buis te laten afsnijden of de verlichting te onderbreken. Te Atnecht worden pogingen in het werk gesteld om het huis van Robespierre dat tijdens het bombardement der stad ge deeltelijk verwoest werd, te herstellen. De tegenwoordige eigenaar heeft een beroep op de stedelijke autoriteiten gedaan om het historisch gebouw in zijn vroegerea toestand te bunnen herstellen. Loonsverlaging of pensioen- storting bij de spoorwegen. In de gisteren gehouden conferentie tusschen de vertegenwoordigers der vijf erkende organisaties van spoorwegperso neel en de directie der Nederlandsche Spoorwegen deelde laatstgenoemde mede, dat zij aan den Loonraad zou voorstellen met 1 Januari a.s. een loonsverlaging ïn te voeren van 8,5 pet., met handhaving van premievrij pensioen. Be directie was evenwel bereid op ver zoek van de organisaties in plaats van deze loonsverlaging over te gaan tot in voering van pensioenkortingen en wel 5,5 pet. van de eerste f 3000 salaris, vermeerderd met 3 pet. van het geheele Balaris. Dit zou echter op verzoek van de organisaties moeten geschieden, opdat der directie geen verwijt kon treffen, het premievrij pensioen te hebben aangetast. Vast staat, dat binnen een jaar, hoe de bedrijfsuitkomsten ook mogen zijfn, niet pver verslechtering van het loon zal wor den gesproken. Verder deelde de directie mede, dat het in de bedoeling] ligt, het dienstvervoer (D.O. 120) af te schaffen. Het vrif-vervoer blijift evenwel onaange tast. Het antwoord der organisaties wordt vóór 1 November a.s. ingewacht. Het conflict in de sigaren- industrie. Naar wij vernemen heeft de conferentie welke gistermiddag te Utrecht is gehouden tusschen de samenwerkende werkgeversor ganisaties van Noord- en van Zuid ten de vier werknemersorganisaties, niet tot een resultaat geleid, zoodat het conflict nog onveranderd voortduurt. Met betrekking tot de reden, waarom' de arbeiders zoozeer tegen loonsverlaging zijn gekant, deelt men van werknemerezijde mede, dat zij verbitterd zijfn, omdat reeds in April het loon met 15 pet. is ver laagd en kort daarna de drie vacantieda- gen zijn ingetrokken. Te Delft hebben gisteren de sigarenma kers georganiseerd in den Chr. Bond op advies van het hoofdbestuur het werk hervat op Hillen's sigarenfabriek en op de fabriek der firma Van der Spek. Bij de fabrieken wordt gepost. Militaire bezuiniging. De „Barneveldsche Courant" schrijft: Te Voorthuizen zou dealer dagen inkwar tiering. komen. De voorbereidende werk zaamheden hadden al plaats gehad; zielfs was het stroo voioir de paarden al gekocht en ter plaatse aanwezig. Op 't laatste OOgenblik 'echter werd de inkwartiering kfgelasten een luitenant werd aangewezen lam het gekochte strop weder te verkoopen. Zoodoende had dan eergisteren deze ver koop van de 7900 KG. opgeslagen stroo fculaats. De luitenant arriveerde om. .twee Urur en moest over een .uur al weer ver trekken. Groote haast moest dus glemaakt worden. In allerijl waren een paar koopers bij elkaar gezocht en werd het stroo bij inschrijving verkocht. Er waren een vier tal inschrijvers. Na opening der briefjes bleek het, dat óf het stroo plotseling in waarde was gedaald, óf de inschrijvers allemaal veel te laag hadden ingeschreven. Hoe het zij, het stroo werd aan den hoog- sten inschrijver gegund en de Staat had '7900 K.G. best stroo verkocht voor f f76, of nog geen cent per K.G. Is het niet treurig, dat er zóó met de Staatsgelden wordt omgesprongen? Nog zij opgemerkt, dat dit stroo voor f350 was gekocht. Hulp aan Rusland. Gisteren vertrok van Amsterdam het stoomschip „Vechtstroom", van de Hol- landsche Stoomboot-Maatschappij, met een lading levensmiddelen, kleeding enz., be stemd voor de noodlijdende Russen in de zoogenaamde Hollandsche districten bij Samara. De lading van het schip verte genwoordigt een waarde van f70.000. De zending gaat, evenals de laatste in Juni, weder uit van het Nederlandsche Roode Kruis en het Ned. Nansem-comité. Gela den werden o.a. 30.000 K.G. tarwebloem, 50.000 K.G. roggebloem, 10100 K.G. haver mout, 70.000 K.G. witte boonen, 30.000 K.G. groene erwten, 275 vaten haring, 42 kisten gedroogde groenten, 2000 K.G. ge droogde aardappelen, 15.000 K.G. zout, 200 kisten gecondenseerde melk, 10 kisten vensterglas, 1000 K.G. cacao, 1000 K.G. mager spek, 40.000 K.G. haver, eenige vaten auto-olie, zes kisten gedragen klee ding, 2 kisten auto-onderdeden, 10.000 K.G. suiker, 32.500 K.G .aardappelen, eenigte kisten boter en een groot aantal colli's met diverse levensmiddelen. De halve cent. In navolging van De Nederlandsche Bank wordt ten einde den halven cent administratief geleidelijk te doen ver dwijnen, door de Ned. Handelmij. van 1 Oct. af elke opdracht tot vergoeding, uit betaling of anderszins, onder welken vorm ook behalve voorloopig die ten be hoeve van den Staat der Nederlanden uitgevoerd zonder den eventueel daarbij genoemden halven cent. Ook zal elke verantwoording, die van dien datum af gedaan wordt, onverschillig van welken aard, geschieden zonder een eventueel in het betreffende stuk voor komenden 'halven cent. Hoe Marken's gemeenteraad de begrooting voor 1923 behan delde. Men schrijft aan het „Hbld.": Marken's gemeenteraad had zich vast voorgenomen, dat er op de gemeente- begrooting voor 1923 reusachtige som men moesten worden bezuinigd. Op de ontwerpbegrooting was een bedrag uitge trokken voor de plaatselijke inkomsten belasting, groot 4800 glü., voor ongeveer 400 aanslagen. Dat was in de oogen van 's Raadsmeerderheid een hemeltergend hoog bedi'ag. Verbeeld u, een gemiddelde van 12 gulden per aanslag, wie zou dat betalen. Ze konden het niet en wilden het ook niet, dit waarschijnlijk wel het meest. In 1921 was de hoofdelijke omslag 13.000 gulden, in 1922 ongeveer 8000 gulden. Alzoo begon het spel. Jaarwedde burge meester kon niet verminderd worden. Daarna had je de jaarwedde van de wet houders ad 50 gld. Fluks stelde het raads lid de Jong voor die terug te brengen op 20 gld. per jaar. De bekeering moet be ginnen van Jeruzalem uit. Ja, ja, zeiden de anderen, die allen gelijkluidende brief jes en schriften voor zich hadden en met 4 tegen 3 aldus besloten. Het presentiegeld was wat te hoog ge steld door de heeren, waarschijnlijk was het egoïsme toch wat te veel om het hoekje komen gluren. De voorzitter meen de dat hier dan toch 60 pet. verlaging moest komen. AU right, dan ook hier en met een zucht en een hoeraatje werd de post teruggebracht op 60 gld. (vroeger 140 gl.). Toen kwam een vê'tte kluif. De jaarwedde van den ambtenaar ter secre tarie ad 700 gld. moest worden geschrapt. Ik kan hem niet missen, kermde de bur gemeester-secretaris, hij is onmisbaar voor het publiek, zit dag en nacht voor de menschen klaar, er is zooveel te doen: arbeidswetten, sociale wetten, warenwet, vleeschkeuiingswet, arbeidsbemiddeling, bovendien is hij invalide, kan zijn kost nergens mee verdienen, *t is ook maar zoo'n hongerlijderstraktement. Het gaf niet. Geen pardon, trap weg dien ongelukkige in de rampzaligheid van honger en ge brek. De gemeente-ontvanger moest maar op de secretarie plaats nemen. Die had tijd gmoeg over. De jaarwedde van den ambtenaar van den burgelijken stand was daarna object van bezuiniging. De betrokken persoon zei, zeker ontslag te zullen vragen als de jaarwedde op dat bedrag zou worden vastgesteld. Een ander moest voor 100 gld. dan maar de verantwoordelijkheid en dat risico dragen. Hij gaf er voor 100 gulden per jaar den brui aan. Ha, al weer 400 gulden voordeel. Waar aan? Wel, don gemeente-ontvanger maar gemaakt tot ontvanger vuur- en wegen- geld. De gemeente-ontvanger kan "dat baantje wel zonder belooning opknappen, die doet toch al zoo wat niets. Dat het er wel eens warm toeging als de voorzitter deze en dergelijke dingen zag gebeuren, is te begrijpen, 't Hielp ech ter geen steek. Er waren zelfs leden, die den burgemeester uitnoodigden, om dan zelf maar de ambtenaren te betalen, die waren er 'toch te zijnen pleiziere. Toen moest de veldwachter over de brug komen. 180 gulden klecdinggeld. Veel te hoog. Teruggebracht tot 100 gul den. Zoo'n mooie jas is niet noodig en de kleeren waren veel goedkooper. Toen de groote kluif. De gemeente is toegetreden tot het werkloosheidsbesluit 1917. Weg er mee. Als we steun noodig hebben, is de regeering gek genoeg ons dien te geven tegen veel betere conditie jlan de toetreding tot het werkloosheids besluit 1917. En de post groot f 1310 werd geschrapt. En zoo kon de post plaatselijke inkom stenbelasting worden inplaats van f 4800 voor .400 aanslagen, f800 zegge acht honderd gulden voor 400 aanslagen, 2 pop per hoofd. Hiep, hiep, hoera. Ge wonnen. Is er één gemeente waar 't zoo is? Nog even bezuinigd en men had geld toegekregen. Een der bezuinigers sans gene deed toen zich bijzonder kennen en onderschei den. Er kon nu wel wat uit de 'gemeente kas 'en hij stelde voor f 1000 voor huis onderwijs beschikbaar te stellen voor twee kindertjes. Geen nood. Zes leden be schermden de kas en beteugelden het monster. Eindelijk de clou. De hoeren gruwden zeker van het ondier, dat ze zelf hadden gemaakt. Drie bezuinigers stemden voor de begrooting, de voorsteller van het huis onderwijs en drie verstandige leden, onder wie de beide wethouders, stemden tegen en floep daar ging de begrooting, met vier tegen drie, naar den kelder, afge stemd, foetsie. Toen sloot de voorzitter, over zooveel psychische stoornis, perplex de vergadering en liet de heeren gaan, zelf lichtelijk verbaasd. S.D.A.P. De Zeouwsche afd. der S.D. A.P. vergaderde Zondag. Uitvoerig werd gesproken, zoo meldt „Het Volk", over het voorstel-Middelburg om „De Baanbreker" in zijn tegenwoordi- gen vorm op te heffen. In verband met voorgenomen plannen tot geheele reor ganisatie der provinciale pers, zal „De Baanbreker" voorloopig in den tegenwoor- digen vorm blijven verschenen. Na uitvoerige bespreking werd het door het bestuur overgenomen voorstel-Middel burg aangenomen om in de 'Statenkies- kringen verschillende lijsten in te dienen en deze te combineeren. Op een enkele uitzondering na, kon men zich ook met de door het bestuur voorgestelde candidaten vereenigen; hun namen zullen spoedig ge publiceerd worden. Een ongewone methode. Zon dagavond tusschen 7 en 8 uur hoorden te Hoedekenskerke de wandelaars van den zeedijk hulpgeroep. AI spoedig bemerkte men een -persoon, die al zwemmende den wal trachtte te bereiken, hetgeen hem ten slotte met uiterste krachtsinspanning gelukte. De man was geheel uitgeput en moest ©enigen tijd op den dijk blijven liggen om ©enigs zins op zijn verhaal te komen. Hij vertelde ruim een uur te hebben gezwommen. Hij 'was in het bezit van een ongemerkte reddingsboei, waarop gebonden was een pakje, stevig met zeildoek omwonden. In dit pakje bevond zich een volledige uit rusting kleeren, zoodat de drenkeling spoe dig in een net pak was gestoken. Hij deelde mede van het s.s. „Subu" over boord te zijn gesprongen om straf te Antwerpen te ontkomen wegens een plaats gehad hebbende twist met den kok van dit schip. Velgens de in zijn bezit zijnde pa-pieren was hij genaamd Herman Soldam en was stoker van beroep. Na voor den burgemeester te zijn ge leid is hij naar den Duitschen consul te Middelburg overgebracht, door wiens zorg hij naar Rotterdam is (getransporteerd. („Mid. Crt") Middelburg. Gedurende het nu afgeloo- pen zomerseizoen is gebleken, dat het plaatsen van banken bij de openbare mu ziekuitvoeringen op het Molenwater en in d© Abdij op prijs wordt gesteld, want niettegenstaande het op het Molenwater dikwijls vrij frisch was om te zitten en een keer slechts enkele personen het tegen den regen volhielden, werden op al de concerten te zamen 3252 zitplaatsen ge nomen, waarbij nog dient opgemerkt, dat in d© Abdij steeds meer liefhebbers dan plaatsen waren, ook nog toen het aantal banken was vergroot. Goes. Arnold Spoel. Naar wij ver nemen heeft zich in verband met den Zangavond van Arnold Spoel, Zaterdag a.s. in de Prins van Oranje een comité ge vormd, bestaande uit: dhr. G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, mr. J. H. M. Stie- ger, wethouder, mevr. Pilaax-Kakebeeke, m©vr. Jonkers-Fransen v. d. Putte, mevr. v. Buren-GoemaRs, mevr. v. Ballegoyen de Jong-Henny en dhrn. Jos. Stieger, C. Kloosterman, L. Smit, O. Lies en W. 't Hooft. Een koor van 240 dames en heeren, allen leden van zangvereenigingen onder leiding van dhr. S. J. Tamminga, zal Ar nold Spoel toezingen diens bekende com positie „Ons Lied". Mej. A. Dissel (sopraan) zal ten gehoore brengen: 1. Rondedans, Joh. Wagenaar; 2. Liedeke in Mei, M. Kooiman; 3. De gefopte Vogelaar, Cath. van Rennes; 4. Het Boeremeisje, Jan Spoel; 5. De Mei- zoen, Arnold Spoel en 6. De Vogel "in 't Bosch, W. Taubert. De Petref-vleugel wordt welwillend be schikbaar gesteld door de firma A. S. J. Dekker, alhier. Op de vergadering der bewoners van de Korte Kerkstraat gisteravond ge houden werd besloten tot oprichting ëener buürtvereeniging. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren G. Eckhardt (voorz.), v. Opdorp (vice-voorz.), Buiten dijk (secr.) en De Priester (penn.). Bevolking gedurende de 2e helft der maand September 1922. Ingekomen: J. Dagevos, magazijhknecht, van Kloe- tinge, Voorstad 52; K. Bareman, kantoor bediende, van Wolfaartsdijk, Lange Vorst- straat 88; M. D. Tolhoek, slagersknecht, van Wolfaartsdijk, Lange Vorststr. 64; Jan Viergever, slager, van Wassenaar, Voorstad 19; J. J. v. d. Berge, Majoor- Intendant N.-I. Leger, van Weltevreden, Vlasmarkt 18; H. E. Does, naaister, van Haarlem, C. Everdijkstr. 14; Wi. II. Ma- gielse, fotograaf, van Kloetinge, Schelde- straat 36; A. M. Belzer, zonder beroep1, van Kattendijke, Piccardtstraat 34, H. J. Belzer, teekenaar, idem1, idem; "C. J. van der Meulen, zonder beroep', van 's Gra- venhage, Oostsingel 96; Vertrokken: M. Meeuwse, machinist stoomgemaal, naar Kattendijke; F. J. Ochtman, Wed. Mulock 'Houwer, naar Amsterdam; S. M. van 'tHof, huishoud ster naar Brouwershaven; N. B. H. Ver beet, stuurman, naar Vlissingen; M. J. iCornelisse, varensgezel, naar Rotterdam; R. van Daim, gepens. kapitein, naar 's GravenhageL. Schrijver, metselaar, naar Amsterdam H. Kuiper, onderwijzeres naar Delfzijl; F. de Vos, zonder beroep, naar 'Muiderberg, A. M. Witkam, ver pleegster, naar Amsterdam. Klaetinge. Gisteravond omstreeks zes uur heeft aan den, Kloetingschen straat weg nabij den spoorweg een auto-ongeluk plaats gehad, dat gelukkig slechts ma terieel verfies meebracht. Een groote, be laden vrachtauto van A. (autodienst Ber gen op ZoomGoes v.v.) reed in de richting Goes, toen een vrachtauto van de firma D. J. v. d. H. te Kapelle links voorbijreed. Een van de beide chauf feurs schijnt te vroeg op het midden van den weg aangestuurd te hebben, waar door het achterwiel van den passeerenden wagen het voorwiel van den anderen' raakte. De groote auto van A. reed als gevolg daarvan in de sloot, het bruggetje voor de woning van de wed. v. O. totaal verpletterend. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Dat de stoffelijke schade niet gering is, lijdt geen twijfel, al kon moeilijk aanstonds geconstateerd worden welke schade do monsterauto be- loopen heeft. De last werd overgeladen op1 den wa gen van de fa. v. d. H. en daarmede naar de plaats van bestemming gebracht. Beweerd wordt, dat de chauffeurs of een hunner vrij zorgeloos reden tijdens het passeeren, doch wij konden hiervan geen afdoende bevestiging krijgen. Beide eigenaren zijn tegen schade we gens auto-ongevallen verzekerd. Het ver ongelukte gevaarte zou in den loop van dezen dag gelicht worden. Nisse. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren J. Vermue en C. v. d. Pas. De gemeente- begrooting voor 1923 werd voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 29375,33V2 met een post van onvoor zien, groot f 843,681/2- De post plaatselijke belasting werd geraamd op f7000 tegen f 9000 H. O. over 1922. De pensioengrond slag voor den wegwerker werd vastge steld op f 400. De verordening omtrent heffing 'en inning van keurloon in verband m©t de vleeschkeuiingswet werd onge wijzigd vastgesteld. Tot lid van de com missie van plaatselijk toezicht op het la ger onderwijs werd benoemd dhr. J. A. R. Bommeljé ten tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim dhr. Joh. v. Liere, beiden in de Vacatures P. Meijers. lerseke. Voor het Comité van Chr. Winterlezingien hopen B. V. op te treden: In November a.s.: Ds Brouwer van Heem stede. Onderwerp: De opvoeding van den Verloren Zoon; en in Januari: Ds Callen- bach van Rotterdam. Onderwerp: „Guido Gezelle". Kapelle. Op het verzoek van dhr E,. Vervaat alhier om meerdere tegemoetko ming in de onkosten voor zijn schoolgaand kind dat de tR.-K. school te Goes bezoekt, adviseerden Ged. Staten f30 toe te ken nen aan reclamant. De raad der ge meente alhier besloot f 5 uit de gemeente kas per jaar te schenken, waarop dhr Vervaat vernietiging verzocht van dit ge nomen besluit. RiHand-Bath. Gistermiddag had de ope ning plaats van de cursussen voor vak onderwijs in het gebouw „Ons Huis". Tegenwoordig waren enkele plaatselijke autoriteiten, o.a. de gemeentesecretaris, en een dei' wethouders. De burgemeester opende de bijeenkomst en zeide, een 'be langrijke gebeurtenis als deze niet stil zwijgend te willen voorbijgaan. Terwijl buiten de natuur haar winterslaap ingaat, mogen we deze cursussen als een bewijs van opbloeiend leven aanmerken, een ont luiken uit den knop, dat teen nog schoo- neren vollen wasdom belooft. Zich wen dend tot de cursusten, zegt de burgemees ter zich te verheugen over de ruime deelname aan de cursussen. Hij is er van overtuigd, dat men later met ge noegen op den hier doorgehrachten tijd zal terugzien, als men eenmaal de vruchten van den arbeid geplukt heeft. "Immers, niet voor de school, maar Ivoor het leven leeren wij. Ten slotte membreert de bur gemeester nog de medewerking van den raad, waardoor de cursussen mogelijk werden en brengt zijn oprechten dank aan mej. Simmermans voor al haar bemoeiin gen, dank zij wie men zoo ver kwam'. De directrice der Vakschool voor Meis jes, mej. Simmermans betuigit daarop haar groote ingenomenheid mtet hetgeen hier tot stand kwam. Zij betuigt haar oprech ten dank aan "den burgemeester, die zich voor dit doel geheel gaf, alle voor bereidselen trof en zich inspande om' de cursussen te doen slagen. Dien dank verzoekt zij den burgemeester ook te wil len overbrengen aan den Raad. De cursussen zijn aangevangen met 40 leerlingen. Gegeven wordt ee* dubbele cursus roor het costuumnaaien, een cur sus voor ondergoed en een voor verstel len. i Oostkapelle. Dinsdag vergaderde de ge meenteraad. Afwezig dhr. A. Maljaars. Medegedeeld werd, dat door den Commis saris der Koningin tot zetters benoemd zijn de heeren Arend de Kam en Johs. Poppe. Van de Landbouwvereeniging al hier is een verzoek ingekomen om ge bruik te mogen maken van een lokaal der openbare school tot het houden van een cursus in tuin- en landbouw gedurende de wintermaanden. Zonder hoofd, stem ming ingewilligd. Verder kwam de Vleesch- keuringswet weer aan de orde. De moei lijkheden bij het niet in werking zijn der Wet werden voorgehouden, waarna na «enige bespreking zonder hoofd, stem ming besloten werd, de inwerkingtreding te doen plaats hebben op uiterlijk 1 No vember a.s. Vervolgens werd de begroo ting 1923 artikelsgewijze behandeld en vastgesteld, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 31768,991/2 met een post voor onvoorzien van f 792,85. Daarna sluiting. Grijpskerke. Dhr A. Jonkheer, wiens ontslagaanvrage als gemeente-veldwachter tegen 1 Januari a.s. wij gisteren meldden, is vanaf Maart 1885 als zoodanig in func tie geweest Ned. Hei'v. Kerk. Aangenomen naar Feijenoord door F. H. van Oosten te Capelle aan den IJsel; -naar Nieuwveen door E. v. d. Broek te Haastrecht; naar Abcoude door G. G. J. Bleeker te Uithuizermeeden. Geref. Kerken. Beroepen te Arum G. J. Goedje te West- zaan. I Evang. Luthersche Kerk. Beroepen te Deventer J. P. van Heest te Greede. Geslaagd te 's Gravenhage voor het machinisteni-examen diploma CL, de heer P. J. Snoep te 's Gravenhage. En voor het examen certificaat radio-telegrafist o.a. de heeren: W. C. de Gier, G. Kloosterman, !W. M. M. Pilaar en M. Smit; ai voor het certificaat 2e klas de heeren: K. Harder en J. Jansen. En te Rotterdam voor de vrije en ordet-oefeningen de heeren: J. de Lange en M. B. de Meij, "beiden te Mid delburg. C.H. R. C.") No. 3 ran „De Houten Pomp" ziet er iets minder kwaad uit dan de no 3. 1 en 2. Toch is 't nog lang niet wat wij ons voor stellen van een caricatuur-blad. De glos over mej. v. Dorp en v. Houten is tamelijk zinloos. De onmogelijke „snoeten" der li berale redacties op pag. 2 zijn tamelijk zouteloos; de prentjes op Kamerleden zoo als ier zijn beslaan veel te veel plaats om effect te soiteeren. Beter geslaagd achten wij de teekeniug „Ons Belang" zonder Wijk. Echtte satire ontbreekt overigens nog. In dit no. komt voor een crayon- photo van wijlen mr Keuchenius, in de beide vorige kwamen dr Kuyper en mr Groen v. Prinsterer. Of onze nog levende staatslieden op een reproduceermg van hun beeltenis in een der volgende nom- m©rs gesteld zullen zijn, zal dienen, te wor den afgewacht. Bergen op Zoom ontzet (1622-3 Qcfc-1922.) Alhoewel de pogingen waren mislukt om dezen gedenkwaaxdigen dag met meer publi citeit te vieren, toch is het feit ran Bergen's ontzet niet onopgemerkt voorbijgegaan. Op initiatief van een uit alle Protestantsche richtingen, hier ter plaatste, samengesteld Comité, werd aan den avond van dezen dag in de historische St. Eusebiuskerk eene samen komst gehouden, waarin voorging Dr Oberman van Rotterdam. De ruime kerk was met een 800-tal belang stellenden gevuld toen de samenkomst om half acht aanving met het zingen van Ps. 77 7 en 8. Het ,,'k Zal gedenken, hoe voor dezen, Ons de Heer heeft gunst bewezen" bracht reeds aanstonds de gewenschte stemming er in. Een zangkoor deed nu het lied van den avond: „Bergen op Zoom, houdt U vroom" hooren als inleiding op de gedachtenisrede van spreker. Spreker ving aan met op te merken, dat vele dichters en predikanten in hunne ge dichten en predikatiën het feit van het ont zet van Bergen op Zoom bezongen en bespro ken hebben. Het beroemde lied: „Merck toch hoe sterk", wordt door velen aan Valerius toegeschreven, maar beroemde historici hebben op goede gronden Starter als de dichter er van genoemd, en wel om het woord „Maraen", scheldnaam voor Spanjaard, dat Starter raak gebruikte. Het lied van Revius zou spreker echter nog schooner willen noemen. Hiervan citeerde hij een enkel couplet, inzonderheid wijzende op de overeenkomst met het lied van Mirjam, en het schoone refrein: ,,De Hemel streed voor ons". Ex. 15. Dan wijst spreker, zooals hp aantoont, in navolging van velen op de beteekenis van den datum 3 October. Dit toch was ook den dag van het ontzet van Leiden. Hierin is overeenkomst. Beiden werden door denzelfden vijand belegerd. Beiden waren een sleutel stad. Beiden werden bekampt door een vijand, gewoon te overwinnen. De belegeraars van Leiden hadden pas den slag op de Mooker-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2