en ap Baarland c. a, iRHEEN ?l VOS Goj No 3 Woensdag 4 October 192$ 37e Jaargans; iesjesdag I en Zilver.^ INDEL BAURDOl" tsjekkers. EDING Middelburg. HOUWING afvoerende Slooten, en en Dammen ag 23 October. naar voor ons sorteering Krullen, y trikken, Knoopen en dere Artikelen b Oude Kas ERSPELEN] SINDERAM Co. vertrouwd WerkpaartfJ iop een Kalfvaars, tagd een Arbeider, Smidsknecht, Meid benoodigd, d of aankomende Meiif FEUILLETON. JOHN PAUL JONES, A A NGE BURG C 89, I D D E L B U R G ren vóór de Groenmark* iberjan, Klok en Hamer, mschroom, Dammen, Kwartetspelen, ndoczen, Kleurboeken, oozen, Kubus, Mecano, ir, Timmerdoozen, enz. in ruime sorteericf] orhanden in den Burg C 95, Middelburg. van Huisvlijtartikelein| TE HUUR gemeten Nagras. ER, Seisweg, Middelburg. koop gevraagd 12 jaar oud. Brieven men a prijs en ouderdom aau »E OUDE, Kats (N.-B.) TE KOOP: gouden Krullen e. met bloedkoralen. nrdweg S 234, M'burg,Ij 5 October, bij BRASSER, Koudekerke. TE KOOP: ke Eiken Kabinetten NISSE, Kinderdijk P 90., 'g- apels en mangels te rooien. KKEB, „Ter Hooge." een knecht en een Meid bij ANDR. WISSE Fz„ aat B 885, Oost-Souburg. id gevraagd voor noodhulp VAN WEELE, Smid,. uge- Met Mei aankomende Meid bij L. WOS, Vrouwe- ïeweg, Serooskerke. of met Mei DEKKER, Oostkapelle. ei bij Kr. DEKKER, Meliskerke. Drukkers-ExplottaBteii OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel', no. 259 *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Aboanementsprgs: Per 3 maanden, franco per pont f 3. Losse nummers 1 f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 (regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting1. Stervend Rusland. Heden ontvingen wij weel' van: N N te WolfaaTtsdijk f3; familie O. te N.-H. f '2.50; bij firma Dhuij bezorgd van mej. C. f 2.50. Totaal f61.50. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING VOOR DE EERSTE KAMER. Wij Vragen de aandacht voor onder staand artikel in de Nieuwe Leidsche van den heer J. IT. de Waal Malefijt, ons a.r. Eerste Kamerlid yoor Zuid-Hol land over bovengenoemd onderwerp. Bij het ontwerpen van een evenredig stelsel voor verkiezing van leden der Eerste Kamer, zal men rekening] hebben te houden met het bezwaar dat bij velen (vooral ook in de 'Eerste Kamer (zelve, zeen zwaar woog, n.l. dat door het aanvanke lijk door de Regeering voorgedragen stel sel, de provinciale - nuanceering'en dreig den geheel verloren te gaan. 'Wanneer men eenvoudig alle Staten leden van alle provinciën bijeenvoegt tot ■één groot Kies-College en dit College dan 50 leden laat kiezen (en vervolgens iedere 3 'jaar 25) is de oplossing zeker heel eenvoudig. Maar het eigenaardig karakter, dat de Eerste Kamfer thans draagt en dat men vooral nu meer dan ooit moet trachten te behouden, waardoor zij niet alleen eene afspiegeling van de politieke gezindheid der kiezers, maar daarbij en daarenboven ook van de verschillende landsdeelen, gaat daarbij vrijlwel verloren. Zij wordt dan eenvoudig een doublure van de Tweede Kamer en als zoodanig eene overtollig heid en (een hinderlijk toevoegsel aan de Staatsmachine. Er moet getracht worden de zaak zoo danig te regelen, dat daarbij! èn evenredi ge vertegenwoordiging wordt verkregen èn de vertegenwoordiging van de ver schillende landsdeelen tot haar recht komt. Ik zou daarbij de aandacht willen ves tigen op de volgende regeling. Ik neem aan dat men in de verdeeling der 50 Eerste Kamerzetels over de ver schillende provinciën geene verandering wenscht te brengen. Allereerst zou men provinciën moeten vereenigen tot Kieskringen. Zulk een kies kring zou dan zooveel afgevaardigden te benoemen krijgen, als nu de provin ciën waaruit hij zon worden samengesteld gezamenlijk afvaardigen. Vereeniging van Provinciën tot Kieskringen is noodig om dat sommigje gewesten een zoo klein aan tal leden naar de Eerste Kamer afvaardi gen, dat evenredige vertegenwoordiging volkomen is uitgesloten. Drenthe, Utrecht en Zeeland bijvoor beeld, kiezen slechts 2; Groningen, Over- ijsel en Limburg slechts' 3 leden voor de .Eerste Kamer. Samenvoeging van provinciën is dus absoluut noodzakelijk. Men zou zes kieskringen kunnen vor men, bijv. Friesland, en Groningen met samen 7 Jeden, Drenthe en Overijsel met 5, Gelderland en Utrecht met 8, Noord- Holland met 9, Zuid-Holland met 10, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg met 11 leden. de „vader der Amerikaansche marine". „Daar komt Pauwel Jonas aan, 't Is zoo'n aardigi ventje!" Zonderlinger levensloop dan die van den Schotschen tuinmanszoon Jpihn Paul Jones (17471792) is maar weinigen beschoren geweest. Begonnen als slavenhandelaar, rebel en zeeschuimer, toont hij- zdéh een ongeëvenaard stoutmoedig kaper-kapitein, aanvankelijk voor -eigen rekening, latei- in dienst van den grondlegger der Ame rikaansche vrijheid, Washington. Zoo hoog stijgt zijn roem als .onversaagd ien bekwaam zeeman, dat Katharina van Rusland hem, een korte spanne tijds, in 1788, met den rang van s chout-bij-naeht in de Russische marine opneemt. Die jaloezie van Potemkin en andere -gunstelingen der Groo-te Keize rin maakt evenwel spoedig een eind aan deze heerlijkheid. In '89 moet Jones Rus land verlaten .en na veel omzwervingen komt. hij te Parijs waar hij den ].3en .Juli 1792 sterft. ODze vooroud-ers uit de tweede helft der achttiende eeuw hebben nu eens met schrik en ontzetting1, dan weer uitgelaten van vreugde de heldendaden van dezen Schotsch-Amerikaanschen Sure-ouf medege leefd. Ook voor het nagleslacht zijn de stoute rooftochten van vrij-buiter, Jon-es in de West-Indische wateren, op de Engelsche kusten, in het Kanaal, vereeuwigd. Toch -zou de bepaling der grondwet, dat om de 3 (jaar de helft der Eerste Kamer leden aftreedt de toepassing van het even redig stelsel weder bezwaarlijk kunnen, maken, wanneer men n.l. zou willen vast houden aan het thans gevolgde systeem om in iedere provincie om de 3 jaar een deel der jeden, (in verband met ]de nieuwe Grondwettelijke bepaling zou dit dan de helft moeten zijn) te laten aftreden. Men zou dan bijv. in de beide eerste kieskringen respectievelijk 2 of 3 -of 4 le den te kiezen krijgen en het bezwaar tegen de verkiezing van een te 'klein aantal le den zou zich opnieuw doen gelden. Daarom zou ik willen voorstellen om het Grondwettelijk voorschrift in dier voe- ge toe te passen, dat om de drie jaren wel 25 leden zouden aftreden, maar zoo dat altijd alle leden in eenzelfde kieskring tegelijk hun mandaat zouden zien af loop-en. i - i Dit zou bijv. op d©z-e wijze kunnen ge schieden. Men zou de Kieskringen kunnen verd-eelen in twee .groepen. De eerste groep zou kunmen omvatten de Kieskrin gen: Friesland 'en Groningen samen 95 Sta tenleden, kiezende 7 afgevaardigden. Gel derland en Utrecht samen 103 Statenleden, kiezende 8 afgevaardigden; Zuid-Holland m-et 82 Statenleden, kiezende 10 afgevaar digden. T-otaal 25 afgevaardigden. Tot d'e tweede groep zouden dan behoo- ren: Drenthe en Overijsel samen. 82 Staten leden, kiezende 5 afgevaardigden; Noord- Iiolland met 77 Statenleden, kiezende 9 afgevaardigden; Zeeland, Noord-Brabant en Limburg samen 151 Statenleden, kie zende 11 afgevaardigden. Totaal 25 af gevaardigd-en. Op deze wijze zou aan h-et grondwette lijk voorschrift, dat om de 3 jaren de helft der led-en van de Eerste Kamer af treedt, kunnen worden voldaan en de kans op een goede evenredigheid tusschen d'e door de verschillende partijen verkre gen zetels aanmerkelijk worden verbeterd. Het komt mij voor, dat op d-e door mij aangegeven wijze een bruikbaar stelsel van evenredige vertegenwoordiging voor onz-e Eerste Kamer ware te verkrijgen. Het heeft m. i. -ook dit groote voordeel, dat het zich vrijwel aansluit bij d-en be- staanden toestand 'en daarom bij de toe passing tot, weinig moeilijkheden zal aan leiding geven. Vergieten. In de openingsrede ontbreken de vol gende punten, die „De Waarheidsvriend", en zeker de gansche antirevolutionaire partij, er gaarne in zou gehoord hebb-en; te wete-n: losmaking van den financieelen bandbreking van de ontheiliging van den Rustdag; wed erin voering van de dood straf; en afschaffing der Staatsloterij. Het is te hopen, dat ten aanzien van dit viertal initiatief-voor stellen van anti revolutionaire zijde zullen worden voor bereid en ingediend. Nu de Club met eenige flinke krachten werd versterkt, mag verwacht worden dat deze vier punten aan de aandacht onzer Kamerclub niet zullen ontsnappen. Hier te lande is de belangstelling voor „Pauwel Jones, het aardige ventje" altijd groot geweest. De groote ontstemming tegen Engeland in de Republiek, kort vóór en -gedurende den vierden Engel- sch-en -oorlog, maakte Jones hier tot een populaire figuur in de oo-gen van velen, D-it bleek, toe-n de kapitein in 1778, m-et twee veroverde Engelsche schepen ter ree-de van T-essel verscheen en te Amster dam een formeelen intocht hield. Uit die dagen dateert het liedje, welke beginregelen wij hierboven citeerden. Jones stierf te Parijs in 1792 -en werd, betrekkelijk spoedig vergeten. Totdat de Amerikanen plotseling tot de ontdekking kwamen, dat zijn verdiensten voor het Amerikaansche zeewezen van dien aard waren geweest, dat hem de naam van „vader -der Amerikaansche marine" toe kwam en dat zijn stoffelijk overschot dan ook wel iets meer verdiende dan een ver geten graf. Onder leiding van d-en Amerikaanschen gezant te Parijs, generaal Horace Porter, werd daar in 1915 op de „St Louisf-be- graafplaats voor buitenlandsche -protestan ten" waar het lijk van Jones was ter aarde besteld, de kist met het gebeente van John Paul blootgelegd en naai- de Vereenigd-e Staten .overgebracht. Voor ons Nederlanders is de persoon van Jones voo-ral merkwaardigi, omdat zijn komst hier te lande- en de onstuimige, bijna ziekelijk-overdreven ontvangst- welke hem door -de haters van Engeland werd bereid, bijna tot -een ernstig conflict met dat Rijk heeft geleid, en den vierden Engielschien oorlog welke -enkele jaren lat-er zou uit breken, bijna nog vroeger bad doen ont- God of Goud. Een aangrijpend vlugschrift legde de heer Houtstra, handelsreiziger, bij de druk kerij Laurens Cost-er" te Utrecht ter p'erse. Hij waarschuwt in deze brochure zijn collega's tegen de zonde die voor al in de kringen der handelsreizigers voortwoekert, de zonde van onwaarheid en geldzucht, welke laatste in de Schrift g'eteekend wordt, als de wortel van 'alle kwaad. Het Tweede Kamerlid dr E- J. -Beumer leidde het boekske in. De vinger wordt op menige wondeplek van den handel geleid, wondeplekken die herinneren aan zonden in 't, handelsreizigersbedrijif ge pleegd. l Evenwel niet in dit bedrijf alleen, -maar- in alle bedrijven wordt gezondigd. Daarom zagen wij zoo gaarne dit geschrift In han den van allen die in 't openbare leven een taak hebben en nog prijs stellen op d-e ongereptheid van den Christennaam. Er wordt door velen op- dit punt meer gezondigd dan zij zeiven weten, of mis schien toegeven zullen. Het vloeken strafbaar gesteld. Bij- Koninklijk Besluit van 31 Juli 1922 is een nieuw Reglement van Krijgstucht vastgesteld. Belangrijk is dit reglement niet het minst daarom, wijl het zich keert tégen het bezigen van vloeken en godslasterin gen, van onzedelijke taal of liederlijke .uitdrukkingen, .zoowel buiten als in dienst. En niet alleen dit. Ook de meerdere, te wiens kennis der gelijke vergrijpen komen, zal, wanneer hij nalaat daartegen op' te treden, ge acht worden zelf het feit begaan te heb ben. Zeer juist. Uit moet het zijn, dat allerlei goed bedoelde voorschriften inderdaad niet an ders blijken te zijln dan papieren bepalin gen, doordat degenen, die voor handha ving moeten zorgdragen, de overtreding door de vingers zien, of erger nog, uit persoonlijke vijandschap' weigeren hun medewerking te verleenen. Wie niet helpt tegengaan wat bestre den moet, staat zelf schuldig'. Zoo leerde ons Calvinistisch beginsel het ook steeds. Hulde aan den Minister, die dit begin sel belijdt en voor practische doorvoe ring daarvan niet terugdeinsde. Het doet ons .Anti-revolutionaire volk goed uit dit kloek getuigenis te mogen waarnemen, dat aan het Hoofd van het Departement van Oorlog een Christen staat. Nationaal gerustgesteld. Bij haai- kamp tegen het vloeken zal de overheid vaak stuiten op ruwe ge woonten bij den minderen man, maar ook op- misplaatsten trots bij wat zich aandient als „het intellect". Een merkwaardig staaltje van het laat ste leverde een correspondent der deftige liberale „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Deze heeft een uitstapje gemaakt door Vlaanderens heerlijke dreven en vermeide branden. Wij vinden daarover in het ver volg' op Wagenaar's Amsterdam het vol gende opgetoëkend: „In het begin van October liep- in Texel binnen, Paul Jo-n-es, ee-n Amerikaansche bevelhebber thans voerende het Engelsche oorlogsschip „Serapis",' -door faem vero verd, na een hevi-g gevegt teg-en de Engel- schen, waarin zijn eigen schip „The black Prince", of -d-e Zwarte- Prins, zo zwaars schade had bekomen, dat h-et twee dagen na -den strijd gezonken was. Met hem- kwam nog binnen ee-n ander oorlogschip de „Graavinne vna Scarborough", insge lijks in betzelfde gevegt op d-e Rngelschen bemagtigd. Zodra zig voor Paul Jiones een© voeg zame gelegenheid aanbo-odt, om aa.n Land te kunn-en gaan, begaf hij zig naar 'sHage en Amsterdam. Overal, voomaam-e-lijk in onze Stad, befcogt hij de- plaatsen van op-en- baai' vermaak en werd bezogt of onthaald door liede-n van vermogen, tot 'geen-e kleine ergernisse van and-eren, welke zulk eene gemeenzaamheid en ©erbetooning onvoeg zaam' oordeelden, omtrent een man, alleen hij' toeval ien uit nood in -olnzei havens bin- nerge-loopen, -en die, zo hij' eenige ver maardheid be-zat, dezelve voornaamelijk hadt te danken aan de Zeero-overijien, welke bij, dus lang, hadt giepleegd. Renen andermaal, ond-ertusschen, lever de d-e Ridder Jorke Vertoogen in, bij Hun Hoog Mogend-en, Paul Jones betreffende, in welk© hij onder andere, aanhieldt op "het in beslag neemen en terug geevenvan de „Serapis" en de „Graavinne van Scar borough", ©n 't ontslag van derzelver Scheepsvolk; „van welke de zeeroover Paul Jones zich in zoete herinneringen aan bet se- notene. Ook het Vlaamsch dialect, dat hem tot aan de Fransche grens in de ooren klonk, is voorwerp van zijn stille over peinzingen. Het is hij de herinnering! daaraan, dat dit verlichte heerschap met kennelijke vol doening waarnam', ,hoe de mannelijke ge sprekken zoo overvloedig met een groot- Nederlandsch „g.v.d." doorregen zijh, dat men, het gespitste -oor ontspand, nationaal gerustgesteld en gesterkt, doorrijdt. Alzoo, door de grootste godslasteringen nationaal gerustgesteld en gesterkt. Armzalig nationalisme Krachtelooze sterkte! Dat het er met het nationaal gevoel van hef liberalisme allertreurigst bijstaat,, de ervaringen met de ontwerpen Dienst plichtwet en Vlootwet heb-ben het ons onuitwisbaar in het geheugen gegrift. Maar zóó! Opgebouwd en gestreeld door de laste ring van 's Heeren Naam. Doch moest het zóóver niet komen? Het liberalisme deed nooit anders dan Gods Woord wegcijferen en een knieval doen voor den afgod der menschelijke rede. En dan glijdt men ten slotte tot daar af, waar het lasteren van den hoogen God een zaak is om zich op- te be roemen. Anti-bolsjewistische beweging in Georgië? D-e inlichtingieiidienst van het Georgi sche gezantschap ontvangt een telegram uit Konstantinop-el, meldend dat anti- bolsjewistische afd-eelingen het bolsjewis tisch le-ger in G-e-orgië een groote nederlaag hebben doen lijden. Een divisie van het roode leger heeft de provincie Dorsjethi bezet plunderend en de bevolking fusillee- rend. De centrale overheid, door schrik bevangen, is te Tiflis tot aanhoudingen overgegaan. De politieke gevangenen wor den mishand-eld. Die Engelsche financiën. Het verslag over het verloopen finan- cieele halfjaar van En-geland is versche nen. De getallen, welke in dit verslag ver meld worden, zijn inderdaad wel van dien aard -om een goede meening te doen krij gen -over de financieel© kracht van Enge land, vooral wanneer men niet uit het oog verliest, dat Engeland iai de laatste zes maanden nog zeer geleden heeft onder d-e -gevolgen der economische crisis. De inkomsten bedroegen 403.893.412 p. st., dit is 52.860.000 p. st. minder da-ni verleden jaar in dezelfde periode. Over het beele jaar heeft men de inkomsten in d-e begrootiug voor 1922-1923 echter op 214 millioen minder geschat dan ver leden jaar werkelijk ontvangen werd; zoo dat het resultaat v-oor die eerste ze® maan den nog goed mag heeten. De uitgaven bedroegen 347.432.844; dit is 150.570.000 minder dan verleden jaar. Er is dns een -overschot aan ontvangsten van 56.469.568 p. st. Daar men de totale J i J ■"■■—■J JL' Jl""1 (volgens d© uitdrufcking>en van den Gezant) van Schotland, een misdaadig en oproerig onderdaan des Konings van Groo-t-Britan- nië, zig hadt mééster gemaakt". -Op dezen eisch werd ter Vergadering van Holland besloote-n den Gezant te ant woorden dat aan den ©isch van het inbe- slag neemie-n en terug geeven der gemelde Scheepten, doen- Hun Eid. Groot Mogendöri, niet kond© worden voldaan, als strijdende met (ie -grondregels van den Staat, mede brengende, omtrent de schepen, die zich op -de Reeën der Republiek, tegen de on gevallen der zee, voor eenen tijd ko-ojnen ber-gen, zig niet t© bem'oeij-en met hetgeen in volle zee is voorgevallen, maar zonder -daar van kennis te neemen, alles te laaten en wederom te -do-en stellen in den staat, in welken h-et was, voordat d-e schepen in eenige dier Havens of R,eeën binnen vielen doch dat men evenwel, gezind was, en 'daadelijk voor hadt, gemelde-n Paul Jones laan te zeggen, dat hij, nu tijds- gen-oeg gehad he-bbende tot herstelling© van be- koom-ene schade, hoe eer hoe beter, weer en wind dienend-et Zee te kiezen, en zig -daar tegen niet hadd© aan te kanten, en alzo 's Lands Staaten te noodzaakan, tot het neemen van maatregelen, die hem niet aangenaam zouden weezen; dat, einde lijk, Zijne Hoogheid zou v-erzlogt worden, den Gezaghebber der Texelsche ree aan. te schrijven, -om Paul Jones, met zijn schmen in Zee te doen steeken, daar om trent fetean noo-dloo-ze uitstellen of ver- traagingeft Se dulden, maar deszelfs vertrek des noods, door alle bekwaam© middelen, geweld zelfs niet uitgezonderd, te ver haasten. Tegen dit besluit, op den zeventienden Aambeien. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antisep tische eigenschappen. Foster's Zalf helpt ook uitstekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. 8 uitgaven over het heele jaar op slechts 169 millioen onder die van het vorige jaar begroot had blijkt uit het thans ver schenen verslag, dat men veel meer be zuinigd heeft dan men voorzien had, ver mits het totaal der voorziene bezuiniging, na d-e zes eerste maanden bijna bereikt is. Deze gunstige ontwikkeling der Engel sche staatsfinanciën weerspiegelt zich in den toestand der vlottende schuld. Sinds 31 Maart is ier 157.591.000 p. st. geamor tiseerd. Op 30 September van verleden jaar bedroeg' het totaal der vlottende nog 1320 millioen; thans nog slechts 872 millioen. i De strijd in Ierland. Een communiqué uit het hoofdkwar tier van het Vrijstaatsche leger behelst, dat d-e nationalen, na Inchigeela, in het graafschap Cork, veroverd te hebben, hun. opmarsch naar Ballingtery voortzetten, waarbij zij levendigen .tegenstand ont moeten van ongeregelde strijdkrachten', ten getale van verscheidene honderden.. Dezen zijn voorzien van mitrailleurs en pantser-auto's. Hun verliezen zijn talrijk. Twee hunner auto's zijn veroverd. D-e slechte verbinding met Ierland ver traagt het nieuws uit de provincies, waar d-e schermutselingen voortgaan. De rebel len gebruiken een nieuwe tactiek, welkéi zij d-e laatst© dagen vaak tegen kazernes toepassen. Zij bestaat uit het laten ont ploffen van mijnen d-oor middel van elec- ti'ische kabels. De-rebellen hebben, op 28 September in grooten getale de Vrijstaat sche posities te Killerglin in Kerry aan gevallen. De strijd duurde den heelen nacht tot de Vrij staters versterkingen kre gen en de rebelien verdreven, die 10 doo d-en en 70 gewonden hadden. De vrij staters verloren een doode en vier gewonden. Frankrijk eb Syrië. Van w-èlingelichte zijde wordt het on langs verspreide gerucht tegengesproken, dat Frankrijk voornemens zou zijn Syrië t© ontruimen en dat het terugtrekken uit h-et Noordelijk deel daarvan binnenkort zou beginnen. D-e Fransche regeering denkt er niet aan zich op d©z© wijze aan haar mandaat te onttrekken, gelijk reeds blijkt uit de talrijke en veelomvattende maatregelen, die zij reeds igenomen heeft of die In- voorbereiding zijn ter verdere ontwikkeling van het la'nd en zijn bevolking. Van 'een beweging onder de bevolking tegen de Fransche mandaatsuitoefening is niets bekend, al kan natuurlijk niet wor den tegengesproken, dat de overwinning der Turken o-p de Grieken een geweldi gen indruk heeft gemaakt, daar de Syriëra algemeen geloofden, dat de Turken in den' oorlog geheel en voor langen tijd verplet terd waren. November, bij overeenstemming genomen, verzette-n zig1 benevens Dordrecht, Rotter dam, Schiedam, Haarlem en Den Briel, de Afgevaardigden van Amsterdam. Zij ver klaarden hetzelve te houden voor nul en. van onwaarde, als zijnde onbestaanbaar miet Hunner Hoog1 Mog-enden Resolutie van den derden November des jaars 1756,- volgens welke Commissievaarders van alle Natiën in de Zeegaten deezer Landen al toos worden toegelaten; en van het aller verste uitzi-gt, ten aanzien van de oneenig- heden, die uit eene onderscheiding, van welk© da Registers van Hun Hoo-g Mo gend-en geen voorbeeld opleveren, te dug- ten zijn -en overzulks, miet meerderheid van Stemmen, tegen een aanmerkelijk ge tal van voiomaam-e Led-en van Hun Ed. Groot Mogende Vergaderinge, vo-lg-ens de Constitutie der Regeertng-e deezer Landen niet -kunnende of mogende genomen wor den". De zaak van Paul Jones, hadt de gevol- jgen niet, welke mén daarvan ge vreesd hadt In 't laatst van December stak hij' in Zee. Volgens schrijven van Zijn© H-oogbe-id, aan Hun Hoog Mogend-en: „hadt de Viee<-Admiraal Re-inst m-et veel moeite hem eindelijk daar toie overgehaald zonder ©venwel genoodzaakt te zijh ge weest t-e-n volle gebruik te mak-en van het laatste Lid des Besluits Hunner Hoog Mo- glenden". te weeten het oeffenen van gewelddaa- dig'e mid-d-elen, in gevalle van aanhouden den tegenstand". („Vaderland".)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1