no Buitenland. Binnenland. Maandag October 1922 FEUILLETON. DE GROOTE VERZOENDAG. 37e Jaargai5:;c T' III .rtr,;;; -j j "r .Dj i. v r - Drukkers-Exploitanten: OÜSTERBAAN LE COINTRE GOES i' e' Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F., P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Stervend Ruslaind. In dank ontvangen van li J. B. te G. f2; M. v. 'd. B. te Br. f 10; F. D. te G. f5; F. D. Jz. te G. f 1; N. N. te Goes f5; Familie v. d. M. te "VVissekerke (N.-B.) f5; mej. K.-KL te G. f2.50. Totaal f53. Niet Constantijn, maar de Entente. Koning Constantijn van Griekenland, door zijn volk verdreven, is met on besmet" blaznur balling 's lands ge gaan. Hadden de Grieken gewonnen, hij ware gelauwerd geworden. Nu zij het hooge spel verspeelden, zenden zij hem smadelijk henen. Alsof hij het was,-die het ongeluk over zijn land had gebrachtHet ïs weerzinwekkend te zien, hoe men van allen kant thans afgeeft op den vorst die part noch deel heeft aan de aan waanzin grenzende Griefcsche onder neming in Klein-Azië. Het waren in tegendeel de Geallieerden zelf, die tot het optreden' van het Grieksche leger drongen, toen koning Constantijn' nog hoog en droog in Zwitserland zat. Bfet was Venizelos, die aan dien drang toegaf. Het was integendeel Constan tijn, dié, in 1915, weigerde in te gaan op het lokkend aanbod van een Giïeksch; Klein-Azië, als prijs vooreen deelneming aan den oorlog aan de zijde der Geallieerden, en' niemand minder dan de Engelsche admiraal Mark Kerr, die destijds bij de leiding der zaken in het Oosten betrokken was, deelt thans in de Times" mede, dat de Koning zijn weigering moti-. veerde met de mededeeling, dat een occupatie van Klein-Azië door de Grieken voor zijn land dé ruïne zou beteekenen. l Wel mocht Ihij dit zeggen! Want het verlies van de Griekscjne positie in Klein-Azië, heeft er nu reeds toe ge leid, dat Engeland, Italië en Frank- arijk thans ook Thracië bij den dus- génaamden vréde aan Griekenland toe gewezen den Turkschen overwin naar aanbieden. Terecht legt „De Standaard" op deze feitten den vinger bij deze fei ten, welke weer voor de zooveelste maal bewijzen, dat het mét de groote heeren slecht kersen eten is; én hoe weinig men aan die zijde om! een gekroond hoofd meer of minder geeft. De kleinere vorsten zijn voor hen slechts pionnen op het schaak bord. Als 't nuttig' kan zijn, geeft men ze prijs. En 'dan geldt: schuldig of onschul dig, 't is al om 't even. Macht, hoven recht. Wie een omelet wil hakken, moet beginnen met eieren stuk te slaan De Joodsche medewerker van „Het Vaderland" 'schrijft: Hedenavond en morgen vieren de Jo den over de geheele wereld hun Groo- ten Verzoendag, naar Leviticus 16, op welken dag zij niets eten of drinken en dien Ig eheel in de Synagoge doorbrengen' met hun liturgie. r Hoe tijdens het bestaan van den tem pel de dag gevierd werd beschreef de Romeinsche Praetor te Jerusalem! Marcus Annius. Na tie verwoesting van den Tempel door Titus in bet jaar 70 n. Chr. en de verstrooiing van Israël in de wereld! "was van een dergelijke viering geep sprake meer en trad daarvoor in de plaats de Synagogale 'dienst met zijn talrijke herinneringen aan den luister van weleer. Zooals alle Joodsche feestdagen begint het feest den avond te voren met den Synagogedienst, die gewoonlijk genoemd wordt naar het eerste gebed het Kol Nidre. Vooraf hebben de kerkgangers een maaltijd genomen, waaraan iets extra's niet behoeft te ontbreken, want de dag der boete is tegelijk een dag van vreugdevolle overgave. In zijn beste kleeren, hetzij: rok, smoking of wat men anders als statiekïeeding draagt, gaat men ter Sy nagoge. Men verschijnt toch imlmiers dien dag voor 'den troon van den Koning aller Koningen en wanneer mén aan een vorst iets te vragen heeft en voor hem verschijnt, kleedt men zich op zijn best. De zeer vromen trekken de witte doods- Ideeren aan, "die zij eenmaal in het graf zullen dragjen, daarmede getuigende van de broosheid des levens. Trouwens de liturgie en gebeden van dezen dag en van De toestand in het Oosten. De.toestand in en om Constantinopel en die in Griekenland is npg altijd onze ker. Zaterdag was de stemming te Lon den vrij pessimistisch. De Britsche troepenmacht nabij1 Cha- nak verkeert in een hachelijke positie, aangezien zij volkomen omringd wordt door Turkscho patrouilles, waarvan som mige tot het prikkeldraad der Britsche- kampementen g;enaderd zijn en anderen: zich,, tot aan de zeekust hebben ver spreid, liét is verder gebleken uit vér- kenningen der vliegmachines, dat achter deze patrouilles sterke artillerie-detache menten zijn opgesteld. Verder rukt het Turkschë leger voort durend verder op! naar de zeeëngte en de Zee van Marm'ora. Het opbrengen van de Turksche artillerie tot nabij: de neutrale zone is een van de gevaarlijkste factoren van den geheelen toestand. Het leger van Mustaptia Khemal wordt op! dit oogenblik geschat op 60.000 .a 70.000 man. De artillerie, mloet echter niet zoo goed vertegenwoordigd zijn. Moestafa Khemal heeft een verklaring v.erspteid waarin hij nogmaals met na druk herhaalt, dat hij van het bestaan van een neutrale zone niets afweet. Als Engeland incidenten wil vermijden, moet het zijn troepen maar terugtrekken. Reeds liepen ei' geruchten, dat de Engelsche regeering besloten had aan Kemal Pacha een ultimatum op korten termijn te zenden, maar later zijn deze toch weer tegengesproken. Inmiddels wordt gemeld, dat in Grie kenland het nieuwe kabinet is gevormd, Zaimis is iminister-president, Politis mi nister van buitenlandsche zaken, kapi tein "Fapiachristou van marine, generaal Haralambis van oorlog, Ddomides' van fa- nanciën. Koning Constantijn en zijn familie zijd uit Athene vertrokken en opl weg naar Palermo, waar zij voorlooplig zullen blij ven. A Die dreigende burgeroorlog iin Bulgarije. Uit Sofia komen 'berichten, dat in Bul garije de burgeroorlog voor de deur staat. Het burgerlijke blok had voor Zon dag een massabetooging te Philippopel aangekondigd. Aan deze zouden ook de vereenigingen van vroegere officieren en onderofficieren deelnemen. De door Statat boelinskv geleide boerenpartij', alsmede de com'munisten, bereiden nu een geweld dadige actie tegen de burgerlijken voor. D-e boerenpartij heeft besloten deze 'betooging te Philippopel met alle mid delen te verhinderen. Die organisatie dei- boeren 'heeft een' bevel uitgevaardigd, volgens hetwelk de boeren gewapend op de stations moeten verschij'nen en dezen het traject naar Philipjplopel moeten be zetten, om te verhinderen, dat de bur gerlijken derwaarts reizen. Daar thans de voorafgaande Nieuwjaarsdagen zijn doorweven met toespelingen en mededee- lingen, die wijzen op' een Kabalistischen gedachtegang van den vervaardiger. Zij kunnen den buitenstaander, die den Dlybuk gezien en gelezen heeft, iets begrijpelij ker zijn geworden. Want te ontkennen valt niet, 'dat het Westersche Jodendom, dat niets met de Kabala en Chassidisme wil te doen hebben, zich toch nooit heeft kunnen onttrekken aan het meer mysti- sche deel der Joodsche leer en levensop vatting. Een uurtje voordat de duisternis invalt begint dan de dienst in de overvolle Synagoge, waarin alle lichten branden en die versierd is met de mooiste witte voorhangsels en sierkleeden. De Opper rabbijn en de voornaamste plersonen in de Gemeente vervullen de eere-functies en ceremonies, die de eeredienst met zich brengt. Het allereerst zegt de Opper rabbijn bij geopende afke, waarin ook alweer de wetsrollen in witte sierkleeden gehuld en met zilveren kronen of sier torens getooid, prijkten, het gebed voor de Koningin en haar Huis. Daarna vangt de Oplpervoorzanger het Kol Nidre aan, zeer zacht om steeds krachtiger te worden en tweemaal wordt zulks herhaald, steeds luider en gevoel voller op de bekende eeuwen- en eeuwen oude melodie, die door de toonzetting van Max Bruch voor de muziekminnaars ge meengoed is geworden. Het aanhooren en doorvoelen is voor den gevoelsmensch een intens genot. Veel is over dit Kol Nidre-gebed ge schreven en van anti-semistische zijde is het opzettelijk misverstaan f In dit formulier wordt toch vergiffenis gevraagd voor alle geloften en beloften, die men gedaan heeft aan het Opperwezen en die men niet gehouden heeft of die men in de toekomst zal doen en onop zettelijk niet zal kunnen houden. Maar ook de boerenpartij' .te Philippopel een demonstratie 'heeft aangekondigd, staat een veldslag in optima forma te wachten. Korte berichten. Gevreesd wordt, dat binnenkort in Duitschland weder communistische on lusten zullen uitbreken. Een toeristen-auto, waarin 33 per sonen gezeten waren, is op een tocht naar Trente van een helling gestort. Ze ven personen werden op slag gedood. Van de overige 26 passagiers, die allen zwaar gewond werden, stierven er vier tijdens hun vervoer naar het ziekenhuis. Uit Genève wordt gemeld, dat in de beslissing ten aanzien van de hulp aan Oostenrijk, tengevolge van Italiaan- sche aanspraken opnieuw vertraging 'is gekomen. Men betwijfelt of het nog mo gelijk zal zijn, de Italiaansche eischen betreffende de controlemaatregelen m'et de meening der overige betrokkenen voor heden tot overeenstemming te 'brengen. Volgens de laatste berichten uit Sp'e- zia bedraagt het aantal slachtoffers der ontploffing in het kruithuis 139. Té Cala Netta (Italië) is in den schouwburg de vloer bezweken. Er zijn 20 gewonden. De gemeenterekening van Kopenha gen over het jaar 1921—'22 sluit met een batig saldo van 9 millioen kronen. (Er was een tekort van 15 millioen geraamd). Deze gunstige uitkomst is te danken aan de ruim vloeiende ontvang sten, die de raming met 14,5 millioen heb ben overtroffen, en aan bezuinigingen ten bedrage van 9,5 millioen. De gemeente Berlijn verkeert weer in financieele moeilijkheden. Zijl kan, dank zij voorschotten van het rijk, de salarissen van ambtenaren en beambten tol 1 Oct. betalen, behalve de nieuwe duurtebijSla- gen, die zij Opj "15 Oct. hoopt te kunnen uitkeeren. Voor de salarissen en loonen van 'het p'ersoneel der gemeentelijke be drijven, waarvoor het rijk g|een voorschot ten geeft, is echter geen geld aanwezig. De jongste storm aan de Fransche kust hoeft vooral fel gewoed ter hoogte van Ouessant waar van 19 zeilvaartui- gen er 14 volkomen te pletter zijn ge slagen. Oók twee stoomsloepén zijn ver brijzeld. dit gebed slaat in het geheel niet op' be loften of geloften, gedaan tegenover men- schen. Wanneer dezen niet eerst in orde gebracht zijn, hetzij ze Jood of Christen golden, is vergiffenis voor deze zonden niet mogelijk. Want de Jood bidt dien dag niet alleen voor de zonden van zijn eigen volk, maar bij voortduring weerklinkt het for mulier, waarin ook vergeving wordt ge smeekt voor de volken in wier midden het woont. Het avondgebed heeft zijn gewoon verloop met als hoofdbestanddeel de dien avond en dag meermalen voor komende schuldbelijdenis door de Ge meente in koraal gezonden. Merkwaardig genoeg om speciaal te vermelden is ook alweer, dat de melodieën van de meeste gezangen, eeuwen, en eeuwen oud zijn, zonder dat men de juiste herkomst kan nagaan en dat ze bijna overal in de wereld gelijk zijn voor de zelfde gebeden en liturgieën. Dit is zo<o (Sterk bij de Joden doorgedrongen, dat bij' het hooren van een bepaalde melodie deze onmid dellijk de gedachte aan het daarbij behoo- rende gebed of ook wel aan den feest dag te voorschijn roept. Als de avond dienst, die een 2V2 uur duurt, geëindigd is, zijn er verscheidenen die dan nog ter Synagoge blijven om het meester werk van den beroemden Salomo Ben Jehuda (Ibn Gabirol), de Kroon der Heer- lijkheid, te lezen. Met het opgaan der zon begint den volgenden dag weder de dienst in dc Sy nagoge met het Morgengebed, dat ge volgd wordt door het Moesap'h (bijge voegd) gebed, het Middag- en Slotgebed. Met Morgengebed wordt besloten door het voorlezen uit de Schrift van het reeds genoemde kapittel uit Leviticus. Daarna houdt dan doorgaans de Opper rabbijn een p'redikatie over de groote beteekenis van den dag. En nadat de voorzanger onbeweeglijk >on- De pensioenpremie van de r ij!k s ambtenaren. Naar aanleiding' van het bericht omtrent liet voornemen van de regeering, reeds met 1 Nov. a.s. gebruik te maken van de in de pensioenwet gegeven bevoegd heid tot 'korting van 5,5 pet. der wedden tot een maximum van f3000 voor bet weduwen- en weezenpensioen en van 3 "pet. der volle wedden voor het eigen pensioen, meldt men dat van een derge lijk voornemen niets bekend is biji de cen trale commissie voor het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, aan welke commissie dergelijke plannen van de re geering anders steeds om advies worden gezonden.- Een wenk aan Ged Staten. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de Ged. Staten der on derscheidene provinciën het navolgende! schrijven gericht: „Meërmalen konten te mijner kennis ge vallen van onthouding van goedkeuring door Colleges van Ged. Staten aan ge- meentebegrootingen, op grond van, naar het oordeel van die Colleges, te laag uitgetrokken salaris van personeel in ge meentelijken dienst. Nu algemeen gestreefd wordt naar be perking van kosten van den op'enbaren dienst wil het mij voorkomen, gewënscht te 'zijn, dat de Colleges van Ged. Staten, bij de beslissingen omtrent bedoelde be grootingen indachtig zijn, dat pressie van hoogerhand tot opvoering van salaris ware te vermijden of althans tot uiterste gevallen te beperken. Daartoe veroorloof ik mij1, voor zooveel noodig, de medewerking van uw College in te roepen." De bezuiniging. De Raad der gemeente Termiunten (Gro ningen) verlaagde de salarissen van de gemeente-ambtenaren met 15 pet. Ook die van den secretaris en den burgemeester Het presentiegeld der raadsledén werd eveneens verlaagd en op: 75 ptet. van het tegenwoordige gebracht. Van een schorsing. In den gemeenteraad van Willemstad heeft zich een incident voorgedaan. De commissie, die de g'emeenterekening moest nazien, meende te kunnen vaststel len, dat de heer J. Maris Wz„ wethou der alhier, een leverantie van wijn aan die gemeente had gedaan. In de Vrijdag ge houden vergadering werd, nadat in een vorige gemeenteraadszitting eenstemmig besloten was aan de m!eening van Ged. Staten over te laten hem al of niet te schorsen, voorlezing gedaan van een brief van Ged. Staten, dat zij geen ter men aanwezig achtten, om! die schorsing uit te spreken. Desniettegenstaande stel den de tegenstanders van den heer Maris igleveer 5 uur is voorgegaan in het gebed en in den zangi wordt hij afgelost door den anderen, .die het Moesapbgebed zal dragen, dat wel het meest van de physieke krachten van den zanger eischt. Een voor naam bestanddeel van dit complex liturgiën is het uitgebreide verhaal van dé wijze waarop vroeger in den tempel de Hooge- pfriester den dienst vervulde op den Groo- ten Verzo'êndag en voer den liefhebber1 van zang behoort dit gedeelte tot het aller schoonste. Ook dit 'gedeelte van den dienst wordt besloten miet de voorlezing uit de Wetsrol, van dehoogste wetten der zedelijkheid, en met .de voorlezing van het boek van den profeet Jona.. Het Micha-gebed wordt weder ingezet door den voorlezer, die het morgengebed leidde ©n nu passeeren in de gebeden de vreeselijke verhalen van de martelingen waaraan de Joden onder de Romeinen en Grieken bloot stonden. Hjo© voor het oog der moeder haar zeven zonen geslacht wer den. Hoe de groote geleerde Rabbi Akiba gemarteld en verbrand werd. De herinne ring aan hun godsvrucht wordt bij het Op- perwezen als voorspraak voior bedreven 'zonden ing'eraepen. En menig oog blijft niet droog-bij de gedachte dat 2000 jaar later in oentra van beschaving als Boeda pest en Oekrajina en nog op talrijke plaat sen, dezelfde gruwelen en martelingen nog kunnen geschieden, zonder dat de geheele wereld zich daartegen verzet. In de averoiUjde mielodiën, die de voor zanger, dan zingt, 'komt het geweeklaag en gejammer van de martelaren zeer juist .naar voren, am weer eensklaps over' te 'gaan in blijder wijze, wanneer Israël ziijn vertrouwen in' den Schepper van hemel en aarde weer uitjubelt. Vo-or den niet inge wijde, die zoo'n synagogedienst bijwoont en de gebeden en zangen niet volgen kan, doet ©en dergelijke verandering van voor dracht natuurlijk zeer vreemd aan. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAQ. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pont f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 iregels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting'. voor, toch tot schorsing over te gaan, daar zij overtuigd waren van de vermoede leverantie aan de gemeente. Met meer derheid van stemmen werd daartoe thans besloten. Patricisch proletariaat. „Het Volk" heeft gemeld, dat de sociaal democratische Kamerfractie dezer dagen het 25-jarige jubileum van mi- P. J.. Troelstra heeft gevierd. De heeren Scha per en Sannes sp'raken Troelstra toe, wien namens de fractie een gouden zegel ring werd aangeboden. Charivarius dicht hierop in de Amsterdammer Wijze: „Wien Neerlaiidsch bloed." Het kenmerk van den gentleman. Getrouwd of ongetrouwd, Is daar herken je 'm dalijk an Een zegelring van goud. En dan niet met zoo'n gladde steen, Die 't doel van 't ding verbloemt, Zoo'n ring, welks drager algemeen „Lord Gladstone" wordt genoemd. Neen, 'k twijfel er in 't minst niet aaqj Op Troelstra's feest-'cadeau Zal 'tfier familie-wapen staan. Patricisch, comtoe il faut.2) En 'kwed dat hij nog, naderhand, Als rust zijn werk beloont, Verheven in den adelstand, Op Troielstra-state troont. 1 f De proletariërs-armée, Die zoo contain begon, Die wordt nu ook van lieverlee Geschikt voor den salon. Ze reizen netjes eerste klas, Geen weelde blijft ze vreemd. 'kZou net zoo doen, als 'k jullie was, Geen mensch, die 't kwalijk neemt! Maar gaat dan niet Meer zoo te keer. Wanneer het iemand geldt, Die zich te kleeden pleegt als heer, En prijs opi weelde stelt. Dus voortaan niet zoo heftig zijn Bedenkt, mes chers amis, 3) Dat jullie net zoo deftig zijn Als wij', de boerzwazie. 'kWou dat die kleine zegelring U deze wijdheid bracht1 Als alles naar den regel ging, Dien gij den juisten acht, Dus als de Lichtstad werd gebouwd, En ingericht door u, Dan bleef de wereld, welbeschouwd, Precies zoo mal als nu. 1) Spreek uit Kletstoon (Engelanda grootste liberale staatsman in de laatste helft der 19e eeuw). 2) Spreek uit kom-iel-foo (vooals t behoort). 1) Spreek uit mis sjir-zamie (waarde vrienden). Niet minder het feit, dat de volkomen aandacht van den synagoge-bezoeker wel eens niet bij' de gebeden is, maar deze zicü in gesprekken miet zijn buurman probeert den tijd te bekorten; dingen die in een bedehuis niet te pas komen. Vermelding verdient ook nog het feit, dat het den Joden op den Groeten 'Ver zoendag verboden is leder schoeisel te dragen, zulks als ©en bevel dat Mpzes kreeg, toen hij het doornenbosch zag bran den en niet vergaan en een Stem hem toeriep zijn schoenzolen af te doen, omdat de plaats waarop hij stond heilig was. Daarmede is het schijnbaar1 komieke ge zicht verklaard van de op zijn best aan gekleed© kerkgangers, maar geschoeid met alle mogelijke soorten pantoffels, waaraan echte rgeen leer is. Zonder deze wordt teil synagoge niemand tot 't waarnemen van eerefuncties of ceremonies toegelaten. Na het middaggebed, zoo ongeveer vijf kwartier voor dat het donker is, en de schaduwen van den nacht dus reeds be ginnen te vallen, wordt met het wonder- schoone slotgebed aangevangen. Groo ter wordt de aandacht, intenser het medezeg gen der gebeden, want slechts nog kort duurt de dag en Godes beslissing over het lot van den mensch zal vallen. Wanneer dan voor het laatst op dien dag weer de groote zondenbelijdenis weerklon ken heeft, .omhullen zich de Synagoge bezoekers met hun bidkleed (tallith), dat ook hen eenmaal in het graf zal omhullen en voorgegaan dotor den voorzanger weer klinkt onder snikken en tranen da Joodsche Geloofsbelijdenis, uiting gevende aan het bestaan van een Eenigen, Eeuwigüurenden Almachtigen God, dezelfde belijdenis, die aan het bed van een stervende wordt uit gesproken. Eén toon, geblazen op de ba zuin, en de gfcoote dag is ten einde, waarna ieder zich naar huis spoedt 0111 den maal tijd te gebruiken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1