Binnenland. Uit is Provincie. Kerknieuws. laris en betere voorziening in de vol gende betalingen geen gevolg is gegeven. Bij de krijgsverrichtingen voor de verovering van Waw IJzert in Marokko is een militair vliegtuig brandend onder de opstandelingen neergestort. De beide vliegers waren dood. H'un lijken zijn door de Fransche troepen g-evonden. Een Diuitsch officier, die uit Siberië is ontsnapt en te Genua is aangekomen, heeft bekend gemaakt, dat er in Sibe rië nog ongeveer 7000 Italiaansche ge vangenen zijn, van wie een groot aan tal in Italië als in den oorlog) gestorven wordt beschouwd. Te Cairo (Egypte) waren drie per sonen, aangehouden in verband met een aanslag op een Egyptenaar, die getuige was geweest bij dë berechting der sa menzweerders, die Sarwat Pasja- hadden willen vermoorden. Twee der beklaagden werden door den krijgsraad ter dood ver oordeeld, de derde tot tien jaar gevange nisstraf. De staking in de Fransche havens breidt zich 'thans ook uit tot de koloniën. In die havens van Oran en Algiers is het werk eveneens neergelegd. Te Toulon is een transportschip aan- Igekomen met 450 Fransche vluchtelin gen uit Smyrna. Het schip had meer dan 2000 Grieksch© vluchtelingen te Bizerte aan land gezet. Tot dusverre telt men reeds 100 doo- den en 400 gewonden, slachtoffers van de ontploffing in het fórt Falconata (zie ons bijblad.) Het „Giornale d'Italia" spreekt van ongeveer 600 'gewonden. De ontslagen bij de posterijen. Wegens slapte gaat men bij de poste rijen steeds voort met het ontslaan van personeel. Te Rotterdam hebben l20 hulpl- bestellers him ontslagbrief thuisgekregen, terwijl verder successievelijk al het tijde lijke personeel ontslagen is of wordt. Voorts zijd alle employé's onder de 21 jaar ontslagen. Daar een vermeerdering van werkzaamheden voorloopig; piet waar schijnlijk is, bestaat dé mogelijkheid, dat nog meerdere slachtoffers der malaise zullen volgen. Uit de voorgeschiedenis der Kabinetsformatie. Aan een ingezonden stuk in de Chr.- Hist. „Nederlander" ontleenen wij' het volg;ende Hadden de C.-H. toch voet bij stuk gehouden en gebleven bij hun wensch, n.l. „het optreden van een nieuw man, een protestant en een financier", ware het dam niet vrij zeker aldus gegaan, dat minister Ruijs, die toch per slot van rekening, óók een Rechtsch en een Parlementair Kabinet wenscht, aan de Koningin had verzocht ontheven te wor den van zijfa taak? Bestaat er niet alle reden om te verwachten, dat in dat geval de staatslieden, welke ook in de afgeloo- pen crisis door Hare Majesteit zijn geraad pleegd, zouden hebben geraden nu een nieuw man, als boven aangeduid, mlet de kabinetsformatie te belasten? Gaarne zou ik over deze zaak uwe meening vernemen. Waarop de redactie van het chr.-hi storisch orgaan als volgt antwoordt: Inderdaad moeten wij onze meening handhaven, dat een afwijzende houding van de Christelijk-Historischen, tegen over het verzoek tot medewerking van den heer Ruijs, de vorming van een rechtsch vermoedelijk (zelfs die van een parlementair kabinet onmogelijk had ge maakt. De geachte inzender verwart hetgeen gebeuren kan in de dagen, voorafgegaan aan het geven van een opdracht door H M de ..Koningjn, en hetgeen mogelijk is nadat deze opdracht is verstrekt. Vóór de beslissing 'der Koningin kan allerlei worden gpvraagd, gepolst, onder zocht en geantwoord; maar is eenmaal aan een Staatsman de opdracht tot Kabi netsformatie gegeven, dan staan de stuk ken anders op het schaakbord. Gesteld, dat de 'heer Ruijs,. eenmaal Kabinets-formateur, werd afgewezen dooi de Chr.-Hist., mede oml zijn Roomsch- zijn dan is het uitgesloten, dat de Katholieken zouden samenwerken, tot vorming van een Kabinet m'et de partij1, die hun voorman afwees, omdat hij1 tot hen behoort. Dit ware een wegigooien van zich zelf, dat geen partij die zichzelf respecteert, doen kan. Weigering tot medewerking van de Christelijk-Historischen, op dat oogenblik, had dus wel degelijk de vorming van een rechtsch Kabinet onmogelijk gemaakt. Bezuiniging en het goede voorbeeld. De burgemeester van Leiden heeft een circulaire uitgevaardigd aan den raad, waarbij hij wijst op- de behoefte om in de tegenwoordige omstandigheden groote zuinigheid te betrachten in de uitga ven van de gemeente. In verband hiermede verzoekt hij den Raad om aan Ged. Staten voor te stel len het burgemeesters-tractement (onder koninklijke goedkeuring) te verminderen met f 2000 en dus te brengen op f 10.000. Allerlei. Het faillissement van de Oranjebank te 'sGravenhage is aangevraagd. Een woord tot onderofficieren. Het bestuur van „Ons Belang", vereeni- .ging van onderofficieren en militaire ge- eniployeerden in den rang van onderoffi cier behoorende tot de Nederlandsche landmacht, heeft een circulaire gericht tot de leden, waaruit blijkt, dat niet al leen gedacht wordt aan hun materiëele positie, maar dat de moreele belangen der onderoifieieren niet worden vergeten. Wij ontkenen er een en ander aan: In deze dagen van groote onrust, van nimmer gekende onzekerheid Uwer posi tie, willen wij als vi'iend en lotgenoot een persoonlijk woord tot U richten. Doe, trots alles, Uw plicht, en meer dan dat, opdat het leger niet bezwijke onder de felle mokerslagen, die van zoo verschillende zijden, het in de zen onophoudelijk treffen. Tërwille van de beste tradities in ons korps, terwille van de natio nale zaak, blijf, wat men ook tegen U onderneemt, op de meest trouwe en loyale wijze, als tot dusver, Uw plicht doen. Gij zult daaldoor blijk geven van. groote moreele kracht. Wij weten, dat gij Uw plicht zult blij ven doen ook zonder onze opwekking daartoe, maar willen in deze dagen van druk en spanning als Hoofdbestuur U toch nog ©en hart onder d©n riem ste ken, door te herinneren aan wat steeds dc eer en de glorie van het onderoffi- cierskorps was, waarvan gij thans deel uitmaakt. Maar wilt gij Uw taak als onderoffi cier in het leger van den tegenwoordigen tijd goed kunnen verrichten, wilt gij als militair opvoeder en onderwijzer niet uit sluitend steunen op het gezag, dat Uw rangonderscheiding U verleent, maar ver- Langt gij ook het zoo hoog noodige zede lijk gezag, dan is het eisch, dat gij een algemeen ontwikkeld man zijl. Onze cursussen en clubs, die ook thans weer worden opgericht, willen U bij het verkrijgen dier ontwikkeling op de meest prettige en minst kostbare wijze helpen. Bezoek die Cursussen en C1 to b s 1 Ook na eventueele dienstverlating kunt gij onze ontwikkelingscursussen gewoon blijven volgen. De organisatie zal U nimmer van zich stootenz ij b 1 ij f t U tra u w B1 ij ft g ij ook ha ar en hare beginselen trouw! Middelburg. Gisterenavond had in de sociëteit St. Joris een vergadering; plaats van het Provinciaal Zeeuwsen Lomité tot leniging van den nood te Weenen, onder voorzitterschap van den heer mr. G. J. Sprenger. Die eere voorzitter, de Commissaris der Konin gin, had bericht gezonden verhinderd te zijn. De heer C. W. 'P'huij was met kennisgeving afwezig. Aanwezig wa ren de heeren H. Pronkers, secretaris- penningmeester, K. Meertens Jr., A. F. L. Troll, F. A. Hiller ten J. M. Ur- chard. Door den heer Dronkers werd reke ning en verantwoording gedaan over het tijdvak November 1920 tot Mei 1922. In dien tijd kwam aan giften in f20.127.85, hiervan werd 1'8250 in contanten naar Weenen overgemaakt, terwijl voor fl0.725.50V2 aan goede ren werd verzonden. Voor onkosten werd f 1152.43 besteed, waaronder alleen voor vracht naar Weenen £641.53. Voor November 1920 had het comité reeds f50.000 in geld of goed verzonden. Bovendien werden noig ont vangen zeer veel goederen in natura, terwijl ook coupons en aflosbare Oos- tenrijksche stukken werden ontvangen, die ook werden overgemaakt. De re kening werd goedgekeurd. Hierna ont spon zich een gedachtenwisseling over de vraag of het, comité nog zon blijven bestaan. De voorzitter meende, dat mén ein digen moest er wordt niet meer ont- ontvangen. De heer Meertens vroeg of dat wel goed is, "kan men er zich niet voorspannen om kinderen in een huis hij elkaar te doen verplegen, bijv. op Westhove of is Veldzicht op den Ouden Vlissingschen weg. niet te krij gen. De voorzitter en meerdere andere heeren achten dit plan niet goed uit voerbaar, ook niet vanwege de groote kosten, die aan de verpleging verbon den zijn. Men achtte het desnoods mogelijk peulvruchten en aardappelen bijeen te .brengen, maar dan staat men weer voor de kosten van verzending en 'de voorzitter meende, dat zij, die nog wat willen afstaan, dit altijd nog kun nen doen bij het Comité voor nood lijdend Oostenrijk, Korte Houtstraat 24, den Haag. Besloten werd om al deze redenen het comité te ontbinden, m'ocht het noodig blijken, dan kan men zich al tijd nog weer tot een comité vereeni- gén. De voorzitter hief dan ook het. 'co mité op met dank aan allen, die daar bij werk verrichtten, in het bijzonder aan den heer Dronkers voor zijn velen arbeid. Met groote waardeering 'her dacht spr. ook wat wijlen dhr. M. Drab- be voor 't. comité heeft gedaan ter be vordering vooral van gemakkelijke ver zending en douanenformaiiteiten. Waar ruim f 70.000 verzonden is, meent spr., dat met groote voldoe ning op het werk mag worden te ruggezien. Ingaande op morgen koimt er een belangrijke wijziging in de lichting der postbussen, die op verschillende plaat sen 'in de stad staan. Men lette er wel pp, dat men nu na de buslichtin gen, aie des avonds plaats hebben tusschen 9.45 en 10.45 niet meer kan posten voor den eersten trein den yol- enden morgen. Dan moet men naar iet Postkantoor of het Station. Alleen des Zaterdags en Zondagsavonds kan men in de stadsbussen terecht voor den eersten trein, des Zaterdags tot 's nachts 6.25 tot, 7.25 en Zondags tot 1215 tot. 1.15. Voor de bewoners va;n "Nienw-Mid- delburg hebben wij bovendien nog de heugelijke mededeéling;, dat de kleine bus in de Jacob Catsstraat bij den Sin gel, binnenkort wordt vervangen door een gewone staande bus op den hoek van de Jacob Cats- en de Zacharias Jansenstraat. Goes, Gisteravond werd op uitnoo- diging van een desbetreffend comité in bet Schuttershof een vergadering gehouden teneinde te bespreken of en zoo ia op welke wijze er op 31 Aug. van het volgend jaar, blij gelegenheid van de 25-jarige herdenking van de kroning van H. M. de Koningin zal worden feestgevierd. Velen hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Als voorzitter fungeerde de F.delachth. Heer Hajenius, burgemeester, die de vergadering opende en de vele aan wezigen welkom heette. Met een en kel woord zette spr. het doel Van de bijeenkomst uiteen en schetste bet ont staan van het comité. In Goes heeft men altijd veel gevoeld voor het Oranjehuis en voor de feestelijkheden heeft men zich steeds veel moeite ge troost. Vanavond dient nu besproken te worden: acht men feestvieren op 31 Aug. 1923 wenschelijk en zoo men hiertoe hesluit, hoe dient aan deze feestviering: eenige leiding gegeven te worden. Dhr. Jansen, als afgevaardigde van de buurtvereeniging Nieuwstraat zegt, dat deze vereeniging volgend jaar 25 jaar bestaat en reeds plannen heeft voor een feestviering op eigen gelegen heid. Dhr. Donner meent, dat de te vor men hoofdcommissie in overleg jmet de diverse buurtvereenigingen zal moe ten treden, om verdere plannen, ook van de geldinzameling, te bespreken. Iedere buurtvereeniging dient nu spoe dig te vergaderen. De voorz. doet eenige mededeelin- gen over het program van 25 jaar geleden. Toen heelt men drie dagen feestgevierd, en stond op het plroigram- ma: bedeeling der armen, straatversie ring, klokgelui, herdenkingsdienst, mu ziek, optocht, kinderfeest, vuurwerk, enz. Dhr. Molhoek wil alle buurtveree nigingen pertinent, de medewerking aan een algemeen feest afvragen. Er moet algemeene samenwerking zijn. Dhr. P. C. 'Labrijn vraagt of er con tact is met het algêmteen landelijk hul digingscomité. Den voorzitter is hier van niets bekend. De voorz. stelt daarna namens bet voorloopig comité voor een alge'm'ee- ne hoofdcommissie te benoemen, be staande uit de heeren: D'. D. v. d. Bout, mr. J. H. M. Stieger, F. G. C.; Rothuizen, J. v. Dij'k, P. Oosterbhan, C. T. Ruben, A. D'. F. v. d. Wart, J. V. Oosten, C. Kloosterman (beiden hoofd eener school), M. de Jonge Mz., G. Gheijsen. Ds. P. J. Steinz, pastoor Dolle, ds. R. J. v. d. Veen, P. C. Liabrijn, J. Balleaoyen de Jong en Jn. de Jonge. D'it hobfdoomité zal zich dan in Verbinding moeten stellen stel len met de buurtcommissies en ver dere beraadslagingen daarmee moeten voeren. Dhr. Oosterbaan stelt voor de leden van net voorloopig comité ook in het hoofdcomité zitting te doen nemen en dringt ook aan op het allerwege op richten van buurtcommissies. Met ap plaus wordt het voorstel aangenomen om den heer burgemeester te benoe men tot eere-voorzitter der commissie. Dhrn. Donner en de Ligny kunnen niet voldoen aan hel verzoek om ïn de hoofdcommissie zitting te nemen. Dhr. Jos Stieger wil aan die uitnoodi ging wel gevolg geven. Tegen het voorstel om nu reeds een hoofdcommissie te benoemen, rijst ech ter verzet. Dhr. Li. Smit wil daarmee nog even wachten tot alle buurtcom missies zijn gevormd. Ook dhr. Oos terbaan acht' het hoofdcomité dan eerst compleet, als de buurtcommis sies haar afgevaardigden hebben be noemd. Dhr. Hillebrand had gaarne iemand uit de muziekwereld in het comité opgenomen 'gezien en betreurt evenals later dhr. Vienings, dat de uit noodiging tot deze vergadering zich tot enkelen heeft beperkt. Volgens den heer Vienings is zoo iets van een voor opgesteld plan te bespeuren. Dhrn. Bastmeijer, Ruben en Moel- hoek willen het voorloopig comité lie ver doen aanblijven, tot overal de buurteomlmissies zijn gevormd of heb ben vergaderd. Dan kan het voorloo pig comité toet de besturen der buurt commissies bijeenkomen om een defi nitieve hoofdcommissie te vormen. Dit voorstel vindt, algemeene instemtning en wordt aangenomen. Echter wordt er sterk op aangedrongen, dat de buurtcommissies dan spoedig verga deren. Met het zingen van het Wilhelmus wordt deze tamelijk onvruchtbare ver- aderinjg, die in een bijna verstikken- e rook atmosfeer werd gehouden, be ëindigd. Reeds vernemen wij, dat door enkele bewoners van Nieuw-Goes I hel, initiatief genomen is, om te 'koi- inen tot het vormen eener Buurt ver. aldaar. Dezer dagen zullen de bewo ners Van Bouwplan I worden uitgenoo- digd tol een oprichtingsvergaderingj. (Ook in de Adm. de Ruijterlaan lieert men gelijke plannen. 's-Heer Are'ndskerke. In de Vrijdag 1.1. gehouden raadsvergadering, waarin de heer J. Smit, wegens ongesteldheid afwezig was, werd besloten in handen van Burg. en Weth. t© stellen otn advies een verzoek van het Bestuur der Vereeniging „Eigen Erf" om ©en voorschot van f 11.700, voor aankoop van een perceel bouwland, ten einde dit in kleiner perceelen als los land aan landarbeiders te verpachten, i Vastgesteld wordt een verordening tot heffing van keurloon van vee en vleeSch met de daarop betrekking hebbende ver ordening op de invordering, waarbij is be paald, dat het keurloon zal bedragen voor ©en paai'd f 6, voor een rund f 5, voor een kalf f 2.50, voor een nuchter kalf f 1, voor ©en varken f2.50, voor een schaap f 1 en voor ©en geit of bok f 0.75. Een verzoek van de algemeene Nederi. Vereeniging ,,Het Groene Kruis" om subsidie wordt gewezen van de hand, terwijl op een ver zoek van het bestuur der Zeeuwsche Po litiehonden -dresseervereeniging om een gratificatie gunstig wordt beschikt ©n be sloten voor dit doel een bedrag in ééns te verleenen van f 10. Ten slotte wordt een wijziging aangebracht in de gemeente- begrooting voor 1922, waarna de vergade ring door den voorzitter wordt gesloten. Heirrkenszand. Vrijdag stak spelender wijs '©en jongetje va'n den timmerman II. alhier, zijn hand in een aardappelmolen met het gevolg, dat een zijner vingers werd afgeklemd, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen ColIJneplaat, Dezen zomer zijn de on- weders als het ware langs deze streek heen gegaan. Gistermiddag echter kwam onverwachts een bui opzetten. Het bleek, dat de bliksem was ingeslagen en wel in de woning van dhr. J. de R. waar alleen een glasruit werd vernield en eenige minder belangrijke schade werd aangericht. Ook de electrische leiding ver toonde hier en daar eenige stoornis. Domburg. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nr, waarin de Chr. Jong. Vereen, aan belangstellenden mee deelt, dat Donderdagavond half acht ds Postma van Koudekerk© zal spreken over het actueel© onderwerp; „Twijfel". Walsoorden. Donderdag n.m. omstreeks kwart voor 2 werd brand ontdekt in de „Bloemfabriek Walsoorden" alhier. De brand greep snel om' zich heen en in iin minimum van tijd stond alles in lichte laaie. De omliggende gebouwen liepen ook gevaar en de bewoners droegen hun inboedels dan ook reeds naar buiten. Spoedig waren de spluiten van Klooster- zande en Groenendijk ter plaatse en tast ten het vuur aan. De fabriek kon niet' behouden worden. Ze brandde totaal uit. Gelukkig was er bijna geen voorraad, aanwezig. De belendende perceelen wist men te behouden; deze bekwamen nog al wat waterschade. Ook het woonhuis voor de fabriek bleef gaspaard. Omstreeks 6 uur was men de brand geheel mfeester. Er staat van de fabriek niet veel meer dan een paar muren, die mlen waarschijn lijk no,g zal moeten omverhalen met het oog op het gevaar, dat ze opleveren. De marechaussee was onmiddellijk ter plaatse en zette het terrein af. De burge meester, die juist thuis kwam!, was ook spoedig opi de plaats des onheils. De brand schijnt ontstaan te zijn op een der zolders. Men deelt ons voorts nolgj mede, dat het personeel juist ontslag was aange zegd tegen volgende Week. De fabriek zou geheel stil gelegd worden. Verze kering óp1 beurspolis die den laatsten tijd met f 75.000 verminderd was, dekt de schade. N. Z. Ct. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessen-OudkerkG. S. Seve- rijn, cand. te Dordrecht. Bedankt voor Maassluis door P. G. de Veij Mestdagh te Wassenaar; voor Dsselstein door J. G. Woelderink te Randwijk; voor Oosterwolde door G. A. Pott te Oud-Beijerland voor Nieuvv-Beijerland door E. H. Jonker te Waspik. Geref. Kerken. Beroepen te Klundert: P. Deddens te Den Brief; te Beetgum: J. van Herksen te Twijzel. Aangenomen naar Vlissingen door P. Ch. van der Vliet te Hazersvvoude. Bedankt voor Hellevoetsluis door F. H, van Loon te Bergum. KRUININGEN. Wij meldden Zaterdag als datum van vertrek van ds Willemse 19 Nov. 1916; dit moet. zijn 10 Nov. Te AVageningen is, 84 jaar oud, overleden Mevr. de Wed. floeversCrans, weduwe van wijlen ds W. Hoevers te Den Haag, die jaren lang, tot aan zijn dood in 1880, de eeniga moderne predikant aldaar is geweest, Ds B. van Schelven. Een liberaal blad Het Handelsblad geeft omtrent dezen predikant, die na 50-jarigen dienst, waarvan bijna 40 jaar te Amsterdam, Zondag van zijn gemeente afscheid genomen beeft, bet volgende waardeerende getuigenis: Met ds Van Schelven, die deze week zijn afscheid gepreekt heeft als predikant der Ge reformeerde Kerk alhier, en die vandaag gehuldigd wordt door zijn gemeentenaren, mede ter herinnering aan zijn gouden dienst tijd, gaat een bekend Amsterdammer uit het volle leven van onze hoofdstad heen,. Een man van meer dan gewone allure en besogne. Indien de Nederlandsche Calvinis tische Kerk, als de Hongaarsche, bisschop pen kende, dan zou hij een bisschop geworden, zijn. Zóó was zijn positie. Alle predikanten zijn, naar het vaderlandsch Gereformeerd kerkrecht, gelijk in rang, jongp sn oude, knappe cn eenvoudige. De heer Van Schelven was echter een geboren regeerder. Zijn kracht kwam niet uit alléén in don kerkeraad, of ter „meerdere" vergadering, als die van Classis, particuliere en generale Sy node. Hij was een uitlegger van het Woord Gods, die tot in zijn grijsheid de gemeentel in grooten getale om zijn kansel verzamelde. Een pastor,, die zijn herderlijk werk tot voldoening van de lastige stadskuddc volbracht. Een catecheet, die de veeleischende jongens in hel over het algemeen minst gewaardeerde „leer"-uur van de heele week, wist te boeien on te binden. Toch vooral een leider. Een, fijne kop, die de balsturigheid, welke in samen komsten van calvinistische onverzeitclijkeu wel eens tot uiting komt, altijd wist te bedaren. Rustig in do woeligste bijeenkomst. De leiden de hand in den Amstordamschen kerkeraad, de kerkvader der Gereformeerden in Noord- Holland, de president der Synode meermalen. Een man van vaste lijn, die niet van transigeeren wist ten opzichte van het be ginsel. Ilij wass „steil", was van jong-Gerefor- moerden geen vriend. Afkeerig van N. C. S. V.-arbeid, tenminste voor de Gereformeerde studenten. Een trouwe waker op het' Ge reformeerd erf, die zich moeilijk vinden kon in gematigder denkbeelden, dan die hijzelf in de middaghoogte van zijn leven had ge propageerd. Een Christen, die bijzonder de kerk altijd weer voorop zette. Eon „deftig dcininé", 'eindelijk, die nooit naar populariteit heelt gestaan en ze ook niet gekregen heeft. Een regenten-type van het hout der 17e eeuwers écht wagenschot 1 die in de zeer democratische kerkinrichting der Gere formeerden toch veel heeft tot stand gebracht. Na een leven van veel en vruchtbaar ar beiden, hoopt hij nu in Blöomendaal zijn levenseinde te gaan slijten. Oordeelt niet. Aan, den jongsten Zeeuwschen brief van dr Gunning in Pniël is het volgen de ontleend Gij zijit zoo vreeselijlk verbaasd en ver ontwaardigd over dien man, die na ve len, zooals g|ij zelf bevestigt, tot groo ten zegen te zijn geweest, thans in de gevangenis zit voor grove oplichterij, en gij voegt daar de gebruikelijke uitvallen over de vrome huichelaars" en „die- schijbheilige fijnen" aan toe, die men na elk dergelijk lamentabel geval in pers en gesprekken tegenkomt. Waarom hebt gij! daar blijkbaar zulk een stil 'ge no e g en in? Kent gijl dien onge lukkige, zijn huiselijke omgeving, zjjin op voeding, zijn voorgeslacht (want reken er op, de macht der erfelijkheid is geeni grapje!) Kent gij uzelven? Ku,nt gij; uw leven overziende, getuigen: het was smetteloos,, en durft gij verzekeren dat dit tot den dag uws doods aldus blijven zal? Hebt gij wel eens gelezen hoe Paul us, die held des gjeloofs, die man, in \vien Christus leefde gelijk in weinigen vóór of na hem, spreekt over die andere Wet, die in .zijn vleesch zich gelden: laat en die hem somis tot aan de grens der vertwijfeling brengt? Gij schrijft die afdwalingen toe aan „onze ongezonde cultuur". Gij eet boo- nen en apennootjes. Gij zijt vegetariër en drinkt uitsluitend water. Gij weegt nog geen honderd pond en draagt winter en zomer slechts de onmisbaarste klee- ren, „die deze verrotte beschaving ver- eischt". Anders liept gjj waarschijnlijk poedelnaakt. Broeder, ik ken de wereld der hedendaagsche asceten maar wei nig, maar mag ik u een paar voorbeel den van bekende menschen uit de histo rie opnoemen? Charles de Blois, oom van den beken den Jan van Blois van Gouda en Schoon hoven, was een strijdbaar held, die in, 1364, dap'pler vechtende naast Bertrand du 'Guesclin en Beaumanoir, bij' Anrai sneuvelde. Toch was hij levenslang een voorstan der gelijk gij! van het „ten onder houden van het lichaam". Hij sliep naast het bed van zijn vrouw opi den grond en op stroo. Hij biechtte iederen avond en droeg een haren boetekleed. Bij voorkeur ging hij op de kerkhoven bidden, en toen zij eens, uit eerbied voor zijn vorste lijke grootheid, den weg, dien hij gaan moest, 'met stroo en dekens bestrooid hadden, koos hij opzettelijk voor zijh bloote voeten een amder pad en liep zich de voetèn zóó stuk dat hij' in vijftien we ken niet gaan kon. D'e Roomsche Kerk heeft hem om zijn verbazende vroomheid dan ook zalig gesproken. Toch had die Wonderlijke heiligjeeen bastaard. D'e kerkhistorie heeft ons Let portret van velen derzulken geteekend. Daar hebt gij' den geweldigen Kartuizer, Dionysius, doctor ecstaticus, raadgever van Filips den Goede en van tal van andere grooten dezer aarde. Hij schreef 45 quarto doelen vol en kon alles van zijn lichaam ver gen. Zonder walging, ja bij voorkeur, gebruikte hij bedorven spijzen, boter met wormen, kersen door slakken aangevre ten, die hij ook m'et genoegen oppeuzelde. Te zoute haring hing hij' op tot ze rotte; hij at liever stinkende dan zoute dingen. Daarover schaamt hij zich niet, maar wélover de ecstasen, die hem soms' te beurt vallen en waarin hij de heerlijkste visioenen en zielsgenietingen heeft. Het is een gevaarlijk werk zichzelven heilig te maken in plaats zijne heiligheid alléén in Jezus Christus te hebben. Niet alles wat blinkt is goud en er zijn ook valsche parelen. Velen, óók onder hen, die een grooten naam van heiligheid! of rechtzinnigheid hebben dat laatste geldt in ons vaderland nog vrij wat meer zijn innerlijk vreemd aan God en Zijn leven, en wellicht zitten er wel in de.-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2