VERLOOFD? ftr No 304 Dinsdag S® September 19$% 36e Jaargang 7 RKEUMATIEK. Telegrammen. Advertentiën. s. de vos a Co., Ja zeker, en we gaan onze Ringen koopen bij Drukkers-Exploitanten .OOSTERBAAN LE COINTRE GOES vU> •f Bureaux: Langs Vorststraat 68—70, Goes Ttel.Redactie no. 11; Administratie no. 58 postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e m en ts p rijs: Per 3 maanden, franco per post f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke reglel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met ingang van 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. jj,- Stervend Rusland. -Wij ontvingen, heden weer f2.50, van J. A, F. te Goes met bijgaand schrijven, waaraan wij 't volgende ontleenen, waar mee wij van harte instemmen: Deze gift is volgens Nansm voldoende om één kind één maand in het leven te behouden. Mij lijkt het inzamelen van geld het best te geschieden door middel van de courant. Een postwissel schrijven en voor de betaling naai' het postkantoor gaan, wordt op de lange baan geschoven. Een gift in een enveloppe in de bus van „de Zeeuw" te laten vallen is veel gtemakkelijber. ik hoop daarom dat de rubriek van ingekomen giften aan den kop van uw blad iederen dag langer wordt. Geve God dat Nederland voor zulk een hongersnood gespaard wordt. Nog ontvingen wij van: mej. N. N. f2.50; mej. Q. N. f2.50. Totaal f 17.50. Niogj 3 rijksdaalders en wij zenden haastig! f25 naar Amsterdam. Met dat geld red den >vij, altijd natuurlijk menschelijkerw'ijs gesproken, één mensch het leven. Red. STAKEN IN OVERHEIDSDIENST. Wij 'meenen, dat een bespreking van de vraag: is staking van personeel in Overheidsdienst toelaatbaar, bezien .Van uit het standpunt der Christelijke (Vakbeweging, niet geheel overbodig is. Mag personeel in Overheidsdienst van het wapen der werkstaking ge bruik maken Sommigen onderscheiden hier twee erlei le. Personeel in dienst van de Over heid als zoodanig. '2e. Personeel in dienst van de Over heid als werkgeefster. Wij willen die tweeërlei onderschei ding wel aanvaarden, al zal moeten worden toegegeven, dat die onder scheiding vaak niet gemakkelijk is -aan te geven. Voor personeel in dienst van de Overheid als zoodanig kan geen sta kingsrecht bestaan. Wij citeeren hier Ruppert, die in zijn referaat, op onzen 'Arnhemschen cursus gehouden, daar van zeide: „dat de Overheid door God is in gesteld en zij derhalve haar positie, naar macht, 'haar bevoegdheden aan God ontleent. Zij handelt in Gods naam1 en krachtens Zijn hevel. Wij - kunnen ons niet voorstellen, dat zij ontrouw aan deze roeping zou wor den. Allen dus, in welke positie zij zich voorts ook bevinden, wat de aard van hun werkzaamheden zij, allen, die in dienst zijn van de Overheid als zoodanig en dus in hun func tie die Overheid vertegenwoordigen, voor en namens haar handelen, ja zelfs in menig geval groote bevoegd heden of ook kleinere hebben ont vangen, deze allen moet het sta kingsrecht worden ontzegd. Zij ma ken deel uit van die Overheid, welke zoolang zij hare roeping be wust is, niet" van hare plaats mag .prinses kasteel gjenoodigct.Een dezer gas was een Amerikaansch journalist, tin afloop van dit avontuur onmid- aan de Berlifnsche bladen heeft gedeeld. - Goedkoop'fruit. Te Hoorn gjing school uit. Juist passeerde een fruit- iiman met zijn geladen vrachtenkar. zag geen kans zijn waar aan den te brengen, strooide zij:n vruchten rabbel, en gaf vrijheid zakken en m te vullen. D|e jongens miaakten daar ig gebruik van. Schipbreuk. Die Britsche torpe dojager „Speedy" is, bij een aanvaring met een Nederlandschen trawler, in de ziee Van Marmiora gezonken. Tien led-en1 van de bemanning kwamen om; 87 der op varenden .konden geared worden. Tien personen vermoord. Te Troina in de provincie .Catania, woonde een landbouwersfamilie, bestaande uit ze ven personen, n.l. een 60-jarig -echtpaar, hun zoon en schoondochter en drie klein kinderen, waarvan de jongste slechts 2 jaar oud was. Dezer dagen drongen eenige individuen 't woonhuis dezer familie binnen en scho ten alle zeven inwonenden met een revol ver neer. Zij, die niet onmiddellijk dood waren, werden met messteken afgemaakt. wijken. Zeker, ook deze personen hebben belangen, die behartigd moe ten worden. Het terrein hunner ope raties is, dat waarop de gewone vakbeweging opereert, uitgezonderd de staking, dus plus den steun van Kamerleden, en leden van Provin ciale Staten en Gemeenteraden." Maar hoe staat het met het star kingsrecht van het personeel in dienst van de Overheid, waar zij allerlei be drijven exploiteert Ook "hier meenen wij, dat van het stakingsrecht moet worden afgezien en da,t de Overheid hier volkomen terecht het gebruik-miaken van het wa pen der staking heeft verboden. Wij m-aken een drietal opmerkingen. Ten eerste, dat in de meeste ge vallen de Overheidsbedrijven dusda nige bedrijven zijn, dat daarbij direct groote gemeenschapsbelangen zijn betrokken. Mag het personeel eener gemeente lijke drinkwaterleiding staken Denk U een oogenblik de gevolgen van eenige dagen staking in. hen groote stad 'geheel zonder water! In de ziekenhuizen geen water, enz. Een ieder gevoelt, hij eenig nadenken, dat iets dergelijks ontoelaatbaar is. Het zelfde -geldt voor gas- en electrici- teitsbedrijven. Er staan zulke groote gemeenschapsbelangen op- het spel, dat staking hier buitengesloten moet zijn. En een Christen-arbeider, die in een dergelijk bedrijf werkzaam is, zal om des gewetenswille hier aan een staking geen deel mogen nemen. Wij toeenen ook, dat de Overheid volkómen terecht eischt van hem, die die bij haar in een dergelijk bedrijf in dienst treedt, dat hij afziet van het gebruik maken Van het wapen der staking. En hoewel wij liet niet zóó zouden zeggen, kan men den vroe- geren, sociaal-democratischen, Duit- schen Minister Noske toch geen onge lijk geven, toen hij zeide in de dagen, dat hij nog Minister was: „Wanneer b'.v. eenige duizenden spoorwegarbeiders verklaren, dat zij aan den strot van den Staat zitten en dezen kunnen dichtknijpen, als zij dit willen: dan zeg ik als Rijks minister Als e enige duizenden spoorwegarbeiders een volk van 60 millioen zielen den strot willen toe knijpen, dan heb ik als Minister er 'niet het minste bezwaar tegen deze lieden de botten stuk te slaan." In de tweede plaats merken we op:, dat een staking is bedoeld als machts middel om den werkgever te treffen en hem daardoor te bewegen, aan de verlangens der arbeiders toe te ge ven. Bij staking in Overheidsdienst treft men den „werkgever" persoon lijk niet. Men treft er onschuldigen mee, die het niet in hun bracht heb ben, de verlangens der stakers in te willigen. Wij meenen, dat ook daarom' van het wapen der staking door het per soneel in Overheidsdienst geen ge bruik mag worden gemaakt. Wij zijn het ten deze volkomen eens met Mr. Rutgers, die op het 2e Chr. Sociaal Congres zei; dat staken in het Overheidsbedrijf ontoelaatbaar is. „Het Overheidsbedrijf is tak van publieken dienst; daaruit vloeien •ss-ïtrnraiaiia, tot tö b. sj.i 5 d. h.overtr. TramtwegreglementP. J. M., ,Oostvoonie, I. L. R.., Vlissingen. nol 1 tot f2 b. s. 1vV. t., no. 2 tot £1 bl. s. 1 d. h.; overtr. art. 461 Swb. .A S„ Middelburg tot fl b. s. 1 w. t., met eenig voertuig in galop! rijden: L. J. V., Middelburg, tot f0.50 b. s. 1 d. h. venten zonder vergunning: A. B„ Mid delburg, tot f0.50 b. s. 1 d, li.overtr. art. 435III 460 Swb.F. van G., Vlis- sing'en, tot f0.50 en f10 b. s. 1 en 10 d. h.; overtr. art. 460 Swb.: M. -Cl. B. Souburg!, tot teruggave aan ouders: H. Li. v. d. W1., J. H., beiden te Vlissingen, ieder tot f2 b. s. 2 d. h.overtr. Jacht wet: F. P., Biggekerke, tot f3 b. s. 3 d. h.B. S., Brielle, tot f5 b. s. 5 d. h.; op te en rijlwiel 2 personen vervoeren: A. G„ Vlissingen, tot fl b. s. 1 w. t.; straatschenderij N. V., W*. H., beiden te Westkapielle, tot teruggave aan ouders; overtr. Leerplichtwet: J. den H„ Mid delburg, tot f2 b. s. 2 d. h.; J. v. B., Arnemuiden, tot f0.50 b. s. 1. d. h.; fietsen zonder licht en 't opgeven van een valschen naam: H. J. K„ Middel burg, tot 2 maal f3 en 2 mlaal f10 b. s. 2 maal| 3 en 2 maal 10 d. h.; fietsen zonder bel; A. P., Grijp'skerke, L. H. Aagtekerke, ieder tot f2 b. s. 2 d. h.A. Wi., Aagtekerke, tot f5 b. s. 5 d. h.; Tijden met een van een freewheel- inrichting voorzien rijwiel zonder rem1: verplichtingen voort voor de Over heid, maar oök voo-r het personeel. Wie zich aan den publieken dienst verbond moet weten, dat, evenzeer als zijn rechtmatige aanspraken niet mogen worden afgewezen, om dat de financiëele bedrijfsresul taten .anders in gevaar zouden ko men, evenzeer anderzijds ook voor hem de publieke dienst, waaraan hij zich verbond, moet staan boven zijn persoonlijk belang. In het particulier bedrijf is staking een economisch wapen, waardoor aan den werkgever persoonlijk financieel nadeel wordt berokkend ten einde hem te nopen, in hetere arbeids voorwaarden toe te stemmen. Een staking bij het Overheidsbedrijf zou aan de Regeering, of aan het ge meentebestuur geen persoonlijk fi nancieel nadeel toebrengen, -maar is een verstoring van den publieken dienst, een bienadeelen van het be lang der gemeenschap-, tn'ehhet doel, de Overheid te dwingen tot het vaststellen van een rechtsregeling, die zij 'meent niet te moeten jen niet te mogen vaststellen." Daar is nog een derde reden. Na de poststaking in 1920 schreef Mr. Troelstra in „Het Volk" „Een staking tegen -een Regeering, anders dan als proteststaking, is een zaak, die zeer ernstig vooraf gaand beraad vereischt. Een Re geering met een staking te dwingen tot toegeven is een uiterst moeilijk beginnen. Gelukt het, dan zal het in neigen van de tien gevallen te vens beteekenen het aftreden der Regeering. En het aftreden ,der Re- geerin-g onder den invloed een-er hui ten-parlementaire to'acht, schept in den grond een revolutio-nnaire si tuatie". Wij ..meenen, dat wat hier gezegd wordt niet kan worden ontkend. Een Regeering, die zich door staking laat dwingen is geen Regeering meer. Zij zou, wanneer zij zich door een staking liet dwingen, daarmede demonstreeren, 'dat ereen macht in den Staat is, die boven hiaar staat, waaraan zij onderworpen is. Geen en kele Regeering kan dat tolereeren. Diaar zal wel de een of ander gevon den worden, op wie een dergelijke argumentatie den indruk van leuter praat maakt, hilaar daarom is het nog geen leuterpraat. Feitelijk wordt d-e toestand zoo, als wij hier heto-ogden. Zelfs „ü'e Vörwarts" schreef in 't be gin van dit jaar: „Als de beaimbten door bedrei ging toet staken of doo-r staken hun loonen zelf kunnen vaststellen, dan zou dit het einde van den Staat zijn." Wij zouden hier meer kunnen ci teeren. En niet uit de Christelijke pers, maar uit een periodiek als de „Socia listische Monatshefte", waarin Heine voor enkele weken o-.m. schreef: „Een stakingsrecht der ambtena ren kan geen democratische rechts staat erkennen. De rechtspositie der ambtenaren, vooral hun loon- en arbeidsvoorwaarden, zijn een "deel van het publiek recht, en worden door de grondwettelijke lichamen ovw.tuiu,iiuioiwe met DOUWIanü, Pilaar. Kruinmgleu, boomgaard en bouwland, van Disslel. HEERLEN. V. D-. Gisteravond heeft, een onbekend persoon de v-rouw van den win kelier J. M. te Kunr&de, toen z-c alleen thuis v/as in haar woning overvallen en lernstig aain d'ein hals verwond. De dader vermoedelijk een D-uitscher wist te ontkomen, met medeneming van het g'eld uit de toonbanklade, nog vóór de buren, die op het hulpgeroep toesnelden, aanwe zig waren. WIERINGEN. V. D. De ex-kroonprins, die s'edei't 15 Augustus te Doorn vertoef de, is hier weer teruggekeerd. CONST ANTINOPEL. V. D. Hamid Beij, vertegenwoordiger der nationalistische re geering, verklaarde heden, dat zijn regee ring de uitnoodiging tot bijwoning der vredes-eonferentie op de voorgelegde voor waarden nie t zal aannemen. BERLIJN. V. D. De Eng.elsche verte genwoordiger te Constantinópel heeft of ficieel naar Londen gemleld, dat het oor logsgevaar geweken is, zoo niet volkomen buitengesloten. De militaire positie der en onder hun controle door de. ad ministratie vastgesteld. Een poging om door bedreiging en arbeidswei- gering 'den Staat verplichtingen op te leggen, beteekent, dat de grond wettelijke vertegenwoordiging van het geheele volle wordt uitgescha keld ten gunste Van de gèweldheer- schiappij der lasthebbers. De ambte naar wordt van een dienaar van den Staat tot, een tyran van de natie, hij misbruikt de, hem' door de gemeenschap toevertrouwde ma'qht tegen zijn lastgevers. D'at zou ons in politiek opzicht ver terug zetten achter de tijden der consti- tutioneele en absolute monarchie, en zou zijn voorbeeld moeten zoe ken in de tijden van het vuistrecht. Theoretisch' en practlsch is zulk een stakingsrecht der ambtenaren niet in overeenstemming met een "geor- denden gang van het leven der ge meenschap." Inderdaad, het is zooals Troelstra het zeide, dat het dwingen der Re geering door een staking in den 'grond der za,ak gchept een revolutionaire situatie. Een Christen, die erkent het gezag der Overheid bij de Gratie'Gods, miaig aan bet in het leven roepen eener dergelijke revolntionnaire situ atie niet mee doen. Wij moeten dus concludeeren, dat staken in Overheidsdienst ontoelaat baar is. Wij 'behoeven hier wel niet aan toe te voegen, dat, waar het Over heidspersoneel het wapen 'der staking mist, er hier waarborgen moeten aan, wezig zijn, dat het personeel recht wordt gedaan en dat het niet Wille keurig wordt behandeld. Diat. wil natuurlijk niet zeggen, dat steeds al de verlangens, op zichzelf rechtvaardige verlangens wel, zouden kunnen worden ingewilligd. Kunnen er geen omstandigheden zijn, algemee- ne economische omstandigheden, die dit onmogelijk maken? Wanneer dat echter het geval is, dan heeft het personeel er recht op, dat dat aan getoond wordt. Niet op losse bewe ringen behoeft dat te worden geloofd* En voor en aleer men tornt aan de levenspositie van het personeel, moet vast staan, dat er geen ander middel is. Het personeel moet de overtuiging worden bijgebracht, dat er inderdaad recht wordt gedaan. Maar wanneer de Overheid dat niet doet? Wanneer zij het gewone werk- geversstandpunt inneemt? Wij mogen hierbij wel opmerken, dat wat dat „gewone werkgeversstandpunt" be treft, het Overheidspersoneel er thans heel wat gunstiger voorstaat, dan do arbeiders in de meeste private be drijven. Het Overheidspersoneel be schikt over heel wat meer middelen om verslechtering van zijn positie te gen te gaan, dan de arbeiders in bet vrije bedrijf. Maar gesteld, dat de Overheid het gewone werkgeversstand punt inneemt, mag het personeel dan vaststellen, dat dit tot logisch gevolg moet hebben, dat het personeel het standpunt gaat innemen van den ge wonen werknemer: dus staking on der zijn strijdmiddelen opnemen? Wij meenen, dat dit niet zoo is. Diat als anderen verkeerde dingen doen, daarvan niet het logisch ge- volg__rnqe_t zijn, dat wij het ook doert. Hoogste barometerstand 765.2 te Val- dersund; laagste 744.0 te Scilly. Verwachting tot den avond van 26 September Matige tot krachtige zuidoostelijke tot zuidelijke of zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opkla ringen, regenbuien, later "iets koeler. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Man. Va der, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, Ds LEENDERT HUBREGTSÈ, in den ouderdom van 77 jaar en 4 maanden, in leven Ge reformeerd Leeraar te 's-Gra venpolder. Namens de Familie, Wed. Ds L. HUBREGTSE Bosman. 's-Gravenpolder,28Sept. 1922. De teraardebestelling zal plaats hebben D V. 27 Sep tember, des namiddags 1 uur. OPZIENBARENDE GENEZING VAN EEN POLITIEAGENT. Bedlegerig, kon zich niet verroeren, zichzelf voeden, of in bed omkeeren. Als' hopeloos door dokters opgegeven. IK GENAS HEM IN VIER WEKEN. PROBEER MIJN BEHANDELING GRATIS. Weinig lijders aan Rheumatiek kunnen' erger zijn dan de agent van politie D. JOHANNES, Stationstraat, Vielsen, was. Zijn geval was na een vierjarig lijden (waarvan 4 maanden in een ziekenhuis) zoo 'ernstig geworden, dat zijn dokter alle hoop bad opg'eg'even 'hem in het leven te houden. Rheumatiek in armen en bee- nen, en heeft het hart aangetast. ALLES OPGEZET EN TOTAAL /f VERSTIJFD. V En nu? Zie wat hij schrijft: „Ik kan u gelukkig melden dat van "het oogenblik dat ik uwe middelen gebruikte, ik geen pijn of iets meer voel. Ik ben <)e ziekte totaal kwijt, waaraan ik vier jaar had geleden en ongeveer vijf maanden' totaal stijf had gelegen, en wel in dier mat'e dat ik gevoed moest worden en mijn huisdokter geen hoop meer had dat ik: in het leven zou blijven." MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagien voorraad dezer merkwaar dige behandeling schrijven. Het geval van den heer Johannes bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze Behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Ri chards, in wiens privé-laboratorium zij gevonden werd, zegt: „Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumathiek', Jicht, Knobbeljicht, Ischias, of eenige an dere Urinezuurziekte de gelegenheid ge- gleven "heb mijn Behandeling gedurende 10 dag'en op mijn kosten te beproeven". HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch g'eld, noch postz'egtels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de woorden: „Gratis Voorraad", per 12(4 ets. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling, te zamen met verklarende Brochure en de beschrijving vap. meer dere wonderlijke genezingen, u, per kee- rende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Room 570, Cromwiell House, High Holhorn, Lon den, W. C. 1, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 121/2 ct. Brieven 20 cent. Integendeel, dat dan voor ons blijft gelden, dat wij onzen weg recht taoe- ten aanstellen. Verzwakken wij daarmede onze po- isitie? Schijnbaar wel. Wij missen dan den stok achter de deur. Men smaalt dan misschien op ons, dat wij niets anders doen dan een comité vormen, besluiten een brief te schrijven en een telegram verzenden. Schijnbaar verzwakken we onze po sitie. Maar de werkelijkheid is an ders. Ook en vooral hierom', omdat naar onze diepste overtuiging alleen in het onderhouden van Gods gehoon grooten loon gelegen is. W. F. PFEIFFER, Arts. A. J. PFEIFFER—Van Tol en Kinderen. Kapelle bij Goes, 25 Sept '22. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling, ontvan gen wegens het overlijden van onze geliefde Tante en Behuwdtante Mej de Wed. C. STROOSNIJDER— Verhage. s Uit aller naam, Wed. C. J. DIETZ-Haasdonk. 's-Gravenpolder, 26 September '22. LANGE BURG C 89 MIDDELBURG.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1