Kerknieuws. Onderwijs. Allerlei. Telegrammen. Gemengd Nieuws. der Feen; 3e B. en W. te macliti- gen om een wijziging van het leer plan van school G voor te bereiden, waardoor, met ingang van 1 Jan. 1923 bet totaal aantal lesuren aan die school voor de gymnastiek wordt ge bracht op 3, voor de Natuurlijke His torie op 5 en voor de Scheikunde op 1. Djaar B. en W. ook dezen winter een grootsaantal werkloozen verwach ten en zij meènen, dat de gemeente bij het verschaffen van werk een lei dende rol moet spelen, stellen zij voor een commissie ad hoc van 3 leden uit den raad te benoemen, waarvan de wethouder van fabricage lid en voorzitter is, welke commissie zal ad- viseeren omtrent te verschaffen werk en de uitvoering der werken, voor zoover het de tewerkstelling van werk loozen betreft, zal leiden. Niettegenstaande een uitvoerige briefwisseling met het R.-K. Kerkbe stuur en den Kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente blijven B. en W, be zwaar maken voor te stellen de bij de wet bedoelde bijdragen te geven voor de door die besturen in 1921 gegeven cursussen voor Vervolgonder wijs, daar zij meenen, dat dat on derwijs op zeer belangrijke punten af wijkt van de in de verordening ge geven voorschriften voor het open baar vervoüg-on derwijs. Ter goedkeuring wordt overgelegd de rekening der Godshuizen over 1921, aanwijzende in ontvang f 162.883.68 en in uitgaaf f 161.37o.06V2, "alzoo eeu goed slot van f 1508.6IV2 en de begrooting voor 1923 van den 'Ar menraad, welke een eindcijfer aan wijst van f 2225, derhalve f47.981/2 minder dan tot heden, voor 1922 is toegestaan. De geraamde gemeentelijke bijdrage ad f1932.111/2 is f 167.8872 minder van voor 1922. Naar aanleiding vair een opmerking van Ged. Staten stellen B. en W. voor de op 26 Juli vastgestelde verorde ning ter bestrijding van het bioscoop gevaar zoo te'wijzigen, dat niet Voor kinderen goedgekeurde films alleen mogen worden bezocht door kinderen beneden de 16 jaar, als deze onder geleide staan van ouders, Voogden of wettelijke verzorgers. Boor B. en W. wordt voorgesteld te benoemen tot leeraren aan de 'Avondschool voor Nijverheidsonder wijs voor den cursus 1922/1923 de heeren A. de Smidt voor Natuurkun de; C. de Nood voor Wiskunde; (Wi. K. (Kuiler voor HandvakteekenenJ. Heuseveldt voor Lijnteekenen en J. A. Baljeu voor Vakteekenen. B. en W. stellen voor de 'tijdelijke benoeming van mejA. S. Beugel tot leerares in de gymnastiek aan het gymnasium] te verlengen van 1 Sep tember tot 1 November van dit jaar en hlaar op verzoek met 1 November eervol ontslag te verleppen als zoo danig en ook als hoofd der gemeen telijke gymnastiek school voor meis jes en als onderwijzeres aan school G. B. en W. zijn overtuigd, dat de openbare verpachting van het visch- water in de binnenhavens en de ka den meer zal opbrengen dan onder- handsehe en stellen daarom voor het vischwater tot 1 Januari in onder- handsche pacht te laten bij C. J. Witte en het van 1 Jan. 1923 tot 31 De cember 1927 openhaar te verpachten en daarna te zamen met het Visch water in de binnenvesten, waarvan met dien datum mok de pacht afloopt. Gehoord den inspecteur van het II !0. en de commissie van financiën stellen B. en W. in zake de op wacht geld gestelde onderwijzeressen 'in de nuttige handwerken nader te bepalen, 'dat bij plaatsing van de betrokkenen in een betrekking als handweik-onder- wijzeres elders, de in die betrekking genoten jaarwedde voor 2/3 zal wor den in mindering gebracht op het wachtgeld en bij plaatsing te Middel brug ten volle. Ten slotte wordt nog voorgesteld aan de Vereeniging „Hendrick de Keijser" in bruikleen laf te staan een stuk oude schouw, 'aanwezig in de Steenenkamer ten stadhuize en bte- hoorende tot de oudheidkundige ver- zaimeling, zulks ten behoeve van de restauratie Van het huis. In de „Steen- rotse"- aan de Dwarskaai. Ned. Herv. Kerk. Beroepen, te Leksmond: S. Goverts te NijKerk; te WestzaanG. J. J. Rensink, cand. jte Hoenderloo; te Blokzijl: P. Siemeïink te Gaastmeer. Aangenomen naar Koudum door W. J. de Kilde te Burum. Bedankt voor Rijssen door II. J. van Schoppen te Groot-Ammers. Geref. Kerken. Bedankt voor Maassluis door dr S. P. Dee 4e Dwingeloovoor Grijpskerke door T. L. Kroes te Workum. (N. R. C.). Het was gister 20 jaar geleden, dat dr E, W J. Posthumus Meyjes, Ned. Herv. predikant, zijn intrede deed in de Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage. Ds Posthumus Weyjes diende achtereenvolgens de gemeenten Heinencord, Middelburg (189917 Sept. 1902) -en 's Gravenhage. Tc Heemstede is' in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer N. G. Kaptejjra, vroeger predikant te Leerdam), 3 Febr. 1895 tot 1901, en te Werkendam tot 1910. IEBSEKE. 12 Nov. a.s. hoopt Ds G. Th. v Beusekom van Oohten zijn intrjede te doen in de Ned. Herv. Kerk alhier. Als bevestiger zal optieden Ds Jonker van Biezel'inge. De uitslag dei verkiezingen van de negen gedelegeerden der Schoolbesturen in den Schoolraad is als volgt: 'Groningen: ds J. Gispen te Groningen; FrieslandJ. Strikvverda te DokkumDrenthe met Overijsel: Prof. ür H. Bouwman te Kam pen; Yelmye en Achterhoek; ds J. Barbas te Hengelo (G.); Betuwe, Utrecht en het Gooi: ds J. H. Houtzagers te Arnhem; Noord-Holland zonder het Gooi: Prof. dr A. A. v. Schelven te Haarlem; Zuid-Holland, Noord: Dr K. Dijir te Den Haag; Zuid-Holland, Zuid: Ds M. v. Grieken te Rotterdam; Zeeland, N.-Brabant en Limburg: Ds J. de Vries te Tilburg, deze laatste met '18 St., tegen 4 op Ds J. L. Klomp te Sehore. Voor het toelating-examien van de Theologische School te Kampen is geslaagd de heer I. de Wolff te Middelburg. AmemuidWn Op de voordracht voor on derwijzer aan de O.L. school te Arnemui- den zijn geplaatst de heeren: 1. J. P. Israël te Groede, 2. A. S. P. Verjaal, te Zierikzee, 3. P. de Vries te Rotterdam. Te Amsterdam verwierf het politie- diploma met aanteiekening de heeren J. IWisse te Eindhoven, J. Visser te 's Gra- venhaige, S. Walraven te Middelburg, en H. Weertman te Renesse. Het diploma verwierven de heeren J. Zuidweg te Mid delburg, A. M .Witte te Breda, A. Visser te Hansweert en CL Vogelaar te Rotter dam. Op het s t uu rl i e den- ex amen te Den Haag zijn geslaagd voor tweeden stuur man, groote vaart, K. Bakker, P. T. CL Konings, L. Ketelaar, J. Ouwehand, P. Kop, W. Vinke en J. Leeuwenburgh. En op het examen te Breda slaagden voor de hoofdact© mej. E. P. Hermans te Os- senisse en de heeren C|. A. de Keij'zer te Kapelle en H. A. Mosselman te Poort vliet (Maasbode). 'Die Vrije Universiteit en de Gereformeerd Hervorm den. In de „Waarheidsvriend" is door een ingezonden stuk van den heer A. Uittenbroek, te Gortel, weer in be spreking: 'gekomen de positie v,an de Gereformeerd Hervormden ten opzich te van de Vrije Universiteit. Niet voor we een antwoord hebben op de vraag of men in de kringen van de V. U. de richting uit wil van „één Hoogescthool op Gereformeerden grondslag voor héél het land" of dat men liever een Hoogeschool houdt voor de kerkelijk' Gereformeerden al dus Ds. van Grieken worden we zelf lid van de Vereeniging voor Hoo- ger Ónderwijs op Gereformeerden grondslag], en zullen we ook anderen niet adviseeren lid of contribuant te worden. Voorts werd in het „Ingezonden" gevraagd: of wij niet een paar Gere formeerd Hervormde tnlannen kunnen opgeven iaan het Curatorium der Vrije universiteit ter benoeming als profes sor aan die Universiteit? Daarop antwoordt Ds. v. Gr. „Misschien niet. Dergelijke men- schen zijn niet zoo dik gezaaid. Dat ervaren de kerkelijk Gereformeerden ook wel, waarom solmimige vacaturen heelemiaal niet worden aangevuld en andere open plaatsen geruimen tijd open blijven. Er is gebrek. En daar om hebben we elkaar voor een vol ledige Universiteit zoo noodig in ons kleine landje. Waarom zouden Her vormde mannen als Dr Eekhof, Dr Troelstra, Dr. Severijn, Dr. Haitjema en anderen we spreken maar in eenvoudigheid aan een Universi teit op positief Christelijken grond slag staande, niet kunnen helpen en bijstaan dan? En om 'de wille van de hoogleeraren èn om' 'de wille van de studenten zou den we zeggen: Nederland moet zoo spoedig mogelijk één Universiteit voor héél het belijdend, Christelijk volks deel krijgen. Ook om de wille van 's Lands fi nanciën straks, waar de zaak van het Hooger Önderwijs reeds lang om be handeling en om oplossing vraagt. Hier geven de lijnen, magistraal ge trokken door den heer Colijn, direc teur der Vrije Universiteit en betee- kenisvolle figuur in onze politieke we reld, hoop, dat er iets goeds gezocht en gevonden zal worden". Tot zóó ver ds. v. Grieken. Niet hij, want hij is zoo oud nog niet, maar zij, die 't met hem eens zijn, konten minstens veertig jaar te laat. Wat ds. v. Grieken wil: stichting van een Uni versiteit op Christelijken grondslag', is indertijd in De Héraut (omstreeks 1880) door dr. J. H. Gunning, den vader van dr. Gunning, van Seroos- kerke, aan de hand gedaan, en ter stond door dr. A. Kuyper aangegre pen, die in 't volgende no. van De Heraut dr. Gunning uitnóodigde voe ling te zoeken toet de collegia's „Brons veld en Hoedemafcer met Hogerzeil als geestelijk yerbindingslid", tenein de clit schoone denkbeeld te verwe zenlijken. Dis. Van Rhijn, uit Was senaar, en ds. L. Lindeboom, uit Zaandam, vielen terstond dr. Kuyper bij, doch' de hierboven genoemde pre dikanten, dr. Hoedemaker uitgeslo ten, hielden zich afzijdig, zoodat er niets van kwam. Later, toen er sprake was van de oprichting der Vereeni ging voor H. O. op JGeref. Grondslag, stelden zij, ook idr .Gunning, zich er te gen omdat in art. 2 der Statuten stond, dat het onderwijs gereformeerd zou zijn. Dr. Gunning heeft ons des tijds zeiven verklaard, dat hij wel zou hébhen kunnen meegaan, indien hét woord „onderwijs" in „onderwijzers" veranderd werd. Ten onrechte verbindt ds. v. Grie ken aan zijn bovengenoemd advies den naam van H. Colijn, wijl de heer H. Colijn met zijn bekende mooie denk beeld, in Engeland gerijpt, niet 'be doeld wat ds. v. Grieken wil, maar heel iets anders. Wij kunnen hierop nu niet ingaan. Een universiteit op 'Chr. grondslag zou afbreken zijn Van dr. Kuyper's en dr. Rutgers' bouwwerk. De weg, door |den heer Colijn aan gegeven, is heter. Vrouw-, mievrouw en gema- 1 i n. De bekende David "Sbausz heeft teens op een zeer fijne manier de beteeke- nis van vrouw-, fhevroüw en gemalin uit leen gezet. Als mien uit liefde trouwt, wordt men man (en vrouw, doet men 't uit berekening dan wordt men „mijnbeer en mevrouw", gebeurt 't om andere verhoudingen dan wordt men gemaal en gemalin. Men wordt bemind door zijn „vrouw", ontzien dooi' „mevrouw", geduld door zijn „gemalin". De „vrouw" verzorgt het huishouden, „mievrouw" gaat over haar huis, de „ge malin" zorgt voor dm goeden toon. Als de man ziek is, verpleegt hem zijn vrouw, bezoekt hem „mevrouw" laat de „gemalin" naar hem informeer©n. 1 Onze zorgen deelt de „vrouw", ons geld „mevrouw'^ onze schulden de „gemalin". Zijn wij dood, zoo beweent ons onze „vrouw", beklaagt ons „mevrouw", en gaat de „gemalin" in de rouw. Rotterdam, 25 Sept. Graanmarkt. Tarwe met mind er aan bod hooger betaald f 10.25f 11, puike uit gezochte en zaai daarboven betaald, af wijkende f9f10. Rogge' iels vaster ge stemd f 9:25—f 9.75. Gerst (cbevallier) iets hooger betaald van f 10—f 10.50. Haver prijshoudend f8.25f 10.50. Erwten (klei ne groene) onveranderd f 19f 20.50. Puike grove kwaliteit daarboven betaald, alles per 100 K.G. De „Tubaintia". Naai' Vaz Dias uit goede bron verneemt is het resultaat der onderhandelingen over de schadevergoeding aan het oordeel der beide negeeringen onderworpen en wordt leen goede oplossing van het vraagstuk zeer waarschijnlijk geacht. DEN HAAG. V.D. H. M. de Koningin zal 14 October een bezoek brengen aan Den Helder, in verband met de onthul ling van het marinemlonument. LEIDjEN. V.TX Gisteren is onverwacht overleden prof. dr J. P. Kuenen, hoog leeraar in de natuurkunde en rector- maigjnificus der Leidsche hoogeschool. PARIJS. V.Di. Naar gemeld wordt, heb ben de regeeringen van Engeland en Tsjecho-Slowakije zich bereid verklaard, aan Oostenrijk een waarborgleening te verstrekken. Er wordt niet aan getwij- efld, dat Frankrijk en Italië ook hulp zullen verleenen, waarmee de Oosten- rijksche kwestie gi'ootendeels zou zijn opgelost. BERLIJN. V.D'. Voor de eerste maal sedert 1914 zijn Zaterdag te Weenen de prijzen "iets gedaald. 'CONSTANTTNOPÉL. V. Dl Zaterdag heeft Turksche cavallerie de neutrale zone betreden. Er worden onderhandelingen over een vriendschappelijke terugtocht gevoerd. Nader wordt uit Londen gemeld, dat de Turken de zone hebben verlaten. Ongelukken. Te Baarn is een 4- jarie knaapje bij het eten van pinda's in een nootje gestikt. Te .Wedderheide is de oude 'koster uit een brandend peroeel' aldaar gered, en tengevolge van den schrik over leden. Een 8-jarig jongetje te Drachten -is door een paard, dat op hol' was gegaan, overreden. Het is aan de verwondingen over leden. Te Voorburg kreeg een couranten- bezorger bij: het rondbrengen een toeval, ge raakte te water en verdronk, Een 20-jarige jongeling is in het Rijnhad te Arnhem op droevige ^wijze om het leven gekomen. Hij was den badmeester onbekend, doch zeide een goed zwemmer te zijn en dook van de wipplank, het water was ongeveer 5 meter diep en zeer koud. Hij kwam echter niet meer boven. Ondanks alle pogingen heeft men het lijk niet kunnen Vinden. Een vondst. Bij het afbreken. van een oud huis te Olst zijn een paar vergane urnen, een verroest zwaard en een sterk gesmeed, geheel gaaf kluister, vermoedelijk een been- kluister gevonden. T r e i n d 'i e f st a 1. Zaterdag is in den van Bentheim naar Oldenzaal een portefeuille met 1/2 millioen mark aan' bankpapier ge stolen. Alle reizigers werden te Oldenzaal .aan den lijve onderzoefht, doch zonder resultaat. Versterking grenspersoneel. Aan de Geldersche oostelijke grens zal het aantal rijksambtenaren worden vermeerderd, tenemde de toenemende jeneversmokkelarij te kunnen tegengaan. Het tegenwoordig aantal ambtenaren wordt niet voldoende geacht om de uitgebreide grens te controleeren. O n e e r 1 ij k vertegenwoordiger. De recherche te Maastricht heeft aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld, een vertegenwoordiger van een worstfabrikant te Maastricht, die voor zijn patroon de orders opnam; hij moet zich gedurende de laatste maanden hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van een bedrag van pl.m. f 700. Relletjes te Rotterdam. Zater dagavond waren eenige opgeschoten jongens, die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerden, rond een orgel in de Flora straat te Rotterdam aan het dansen en herrie- schoppen, tot zij door een agent vermaand werden tot doorloopen. De jongens stoorden zich hier niet aan, waarna de agent, die inmiddels hulp gekregen had van twee col lega's zijn sabel trok en trachtte een paar belhamels te arresteeren. Het publiek verzette zich hiertegen en drong zoo sterk op, clat de agenten noodgedwongen hun revolvers trokken en verscheidene schoten losten. Een jongen van 15 jaar werd daardoor zeer ernstig aan het hoofd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Een kleine jongen van zes jaar, die minder zwaar getroffen was, werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht, maar eeu man, die daar juist passeerde en wien do pink werd afgeschoten, kon ter plaatse worden verbonden. Twee der ergste belhamels werden door de politie ingerekend. Het bleef den geheel en avond in de huurt onrustig, zoodat voortdurend door bereden agenten ge patrouilleerd moest worden. De dikke man moet, betalen, De kantonrechter te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van een dikken man, die geweigerd had een ameublement te betalen, omdat de stoelen niet op zijn gewicht van over de 100 K.G. berekend waren. Het vonnis overwoog, dat gedaagde een buitengewone lichaamszwaarte heeft, wat ter terechtzitting is gebleken waar de tafel onder zijn gewicht bezweek en dat zijn verweer ongemotiveerd werd geacht. De vordering werd dus toege wezen. Over de in de rechtzaal' aangerichte schade spreekt het vonnis niet. De annexatie van Loosduinen. Het bericht van het „Volk", dat de inlijving van Loosduinen bij Den Haag op 1 Januari 1924 officieel haar beslag zal krijgen, is in zooverre juist, dat die datum in het wets ontwerp staat. Maar het is niet uitgesloten, dat de datum van inlijving vervroegd wordt, b.v op- 1 Januari 1923. Men zou wel' den len Januari 1924 als den uitersten termijn kunnen beschouwen. (Vad.). Een goede vangst. Eenige dagen geleden werd bij de politie te Enschedé aan gifte gedaan, dat tijdens een zangrepetitie in de Chr-, School aldaar, uit die school een drietal rijwielen werden ontvreemd. Het dooi de 1 recherche ingestelde onderzoek had tot gevolg, dat als verdacht van dezen diefstal werden\gearresteerd twee 19-jarige jongelieden. Hit het voortgezette onderzoek bleek verder, dat de heide gearresteerden op 14 Aug. j.l'. zich door 'middel van braak toegang hadden verschaft tot de Gereformeerde Kerk aan de Eaaksbergerstraat aldaar en f250 aan collecte gelden stalen. Verder stalen zij nog 7 rijwielen en tfjdens een voorstelling in het Volkspark- gebouw1 een winterjas. Zij zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. De geschiedenis te Bergen. De sensationeel© geschiedenis te Bergen, waar over wfj vorige week een bericht opnamen, begint een staartje te krijgen. Zooals men zich herinnert, ging het over het al' of niet plaatsen van een jeugdigen pensiongast daar, waar de pensionhoudster hem wou hebben. De jongen, die vluchtte en door de moeder, beïnvloed door de pensionhoudster, teruggte- eischt werd, is nog steeds niet terug en wordt ergen verborgen gehouden. Nu is Don derdagavond een gewelddadige pogïng gedaan om de tegenwoordige verblijfplaats van den knaa.p gewaar te worden. De chauffeur van dokter Dekker (deze had zich het lot van den jongen aangetrokken) is, toen hij tegen 10 uurl per fiets van een bezoek in Barsingerhorn te Bergen terug kwam, door een paar personen aangehouden, die hem, terwijl zij den voorband der fiets doorsneden, toeriepen„Waar ben je geweest? Je zult ons zeggen, waar Guus (dat ;s de naam van den jongen) is". D© aangerande zeide het echter niet en wist met veel moeite te ontkomen. Men meent de beide personen dien avond ook gezien te hebben nabfl het huis, waar Guus het eerst na zijn vlucht onderdak vond en denkt, dat het een paar particuliere detectives zijn, belast met de opsporing van den jongen. Dat zjj' in lange zwarte jassen gekleed waren, is alles wat met met zekerheid omtrent hen weet. Men neemt aan, dat de bedoeling is, den jongen onderdak te brengen bij zijn moeder en zuster in het tehuis, dat de pensionhoud ster tijdelijk heeft betrokken, nu deze week haar pension is afgebrand. De officier van justitie uit Alkmaar heeft te Bergen een onderzoek ingesteld naar het gebeurde met Guus. De rechtbank kan echter geen heslissing nemen in deze zaak, zoolang de voogdijraad zijn advies nog niet heeft ilngediend. Echtelijk drama. Te Milsbeek bij Gennep heeft Zaterdagnacht bij een echte lijken twist zekere B. zijn vrouw met een mes ernstig aan het gelaat verwond en daarna zichzelf den strot nagenoeg doorgesneden. Beiden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De toestand van B. is hopeloos, d'ie van de vrouw niet levensgevaarlijk. De marechassee heeft de vier kinderen van het echtpaar onder haar hoede genomen. De storm. De zware Noord-Wester storm is thans geëindigd. Het Nederlandsche s.s. „Magdalena" heeft tijdens den storm zijn geheelen kolenvoorraad gebruikt en moet thans te Cuxhaven binnenloopen, ten einde de voorraad weer aan te vullen. Het ongeluk op de Kooy. De begrafenis van de beide slachtoffers van het vliegongeluk nabij' de Kóoy de luit.-vlieger Goedhart en de off.-mach. De Jong heeft resp. te Ede en te Heerenveen plaats gehad. Bij de begrafenissen, welke geschiedden zonder militaire eer, was de minister van Marine vertegenwoordigd door den commandant van den Marine-Luchtvaartdienst, luitenant ter zee D. Vreede en door den commandant van het Marine-vliegkamp de Kooy, luitenant ter zee K. van Aller. Sabotage op de I. C. A. R. Naar aanleiding van een bericht in het H.bld. over sabotage op de I.C.A.R. vernemen wiji van betrouwbare zijde, dat iets dergelijks inderdaad heeft plaats gehad. Het feit, dat op zekeren dag de Juncker-vliegtuigen in tegenstelling met de andere, niet in de lucht gegaan waren, was daaraan te wijten, dat in den nacht van den Zaterdag op Zondag hieraan voorafgaande, kabels van de stuur-inrichting van Zimmer man's vliegtuig door minderwaardig materiaal waren vervangen. Dit werd echter tijdig door den vlieger bemerkt, die met zijn collega's eerst opsteeg, toen het vliegtuig weer in zijn oor- spronkelijken staat was hersteld. Vlieg dienst Londen Berlijn. Het slaat nu vast, dat een dagelijksche vlieg- diensl tusschen Londen en Berlijn via Amster dam en Hamburg, tot stand komt, met een af takking' van Hamburg naar Kopenhagen. Deze dienst zal worden georganiseerd door de Daim ler Cy., de Kon. Nederl. Luchtvaart Mij: en de Duitsche Luftreederiji gezamenlijk. Ver schillende typen van vliegtuigen kunnen door een worden gebruikt. Diefstal. Admiraal Bouchard, van Rome komend, is de Genua het slachtoffer geworden van treindieven. Van het trein- oponthoud profiteerend, om even op het perron op en neer te wandelen, bemerkte de admiraal bij zijn terugkomst, dat zijn valies, waarin vow meer dan 600 000 lire aan. edelgesteenten en effecten geborgen was, was verdwenen. Brand. Nabij Montpelliea heeft in een groote boerderij een hevige brand gewoed. Meer dan 50 duizend kilo voeder, de paarden- en schapenstal zijn vernietigd. De schade beloopt meer dan 100.000 francs. Voortsis te North Caroston (Alberta) meer dan 100.000 acres hooiland door brand ver nield. Duizenden tons haver zijn verbrand. Dure smo kk el'par tij. De Londen- sche i-edacteur van de „Msb." meldt: Een bijzonder corpulent reiziger was Vrij dag te Folkestone van de Fransche mailboot afgestapt en moest de Eng. douane passeeren; de man had geen bagage. Maar de beambte twijfelde wel wat: de reiziger zag er zoo massief-welgedaan uit „Wilt U eens even hier binnen gaan?" en de man werd in een visitatie-kamertje gelaten, waar hjj zich moest uitkleeden. Op zijn lijf, om zijn beenen, in alle zakken, rond zijn armen, overal had hij gouden horloges zitten, uit Zwitserland en Frankrijk ingevoerd, totaal 215 stuksHij was uitgekleed, heel' wat minder corpulent; de scherpe blik van den fiscus-man had bü het zien van zijn gelaat de gevolgtrekking gemaakt, dat zijn corpu lentie onmogelijk natuurlijk kon zijnVan den anderen kant had de detective, d'ie steeds op de Boulogne-Folkestone-boot meereist, den man herhaaldelijk in de laatste maanden kien heen- en-weer reizen. Voorlooplg werd hij, wegens smokkelen, veroordeeld tot 1720 boete of drie maanden gevangenisstraf, terwijl de goe deren verbeurd verklaard werden. Verder zal men een meer nauwkeurig onderzoek gaan instellen in de woning en het kantoor van den „reiziger". In 'het oude raadhuis te Hamburg hebben inbrekers 27 koperplaten met etsen uit de jaren 1810 tot 1864 gestolen, -ter waarde van vele millioenen Mark. Van 't goede te veel. Uit Rehme hij, bad Oeynhausen wordt gemeld, dat zich daar de laatste 14 dagen 250 tot 300 ooievaars hebben neergelaten. Overdag zoeken deze hun voedsel' in de naburige weiden, maar 's avonds keeren zij naar het dorp terug, zoodat elk dak van het dorp ongeveer tien tot vijftien ooievaars telt. Vrachtauto's. Op het platteland van Friesland neemt in den laatsten tijd het gebruik van vrachtauto's zeer toe. Fabrieken van allerlei producten bestellen hun waren per auto in de dorpen; de coöperatieve slagerij te Akkrum haalt het slachtvee van de boeren met den vrachtwagen opvrachtrijders schaffen hun paarden af en koopen mechanisch ge dreven voei-tuigen. Het autoverkeer met zwaar beladen wagens is dus sterk toegenomen in de dorpen en daar- me ede klachten over dit verkeerklachten, die •niet denkbeeldig zije. Tal van openbare wegen in Friesland liggen op veengrond en deze wegen zijn niet bestemd tegen het harde rijden door zwaar belaste auto's op massieve banden. De wegen hebben er heel wat van te lijden, maar meer nog vvoidt geklaagd over de schade, die toege bracht wordt aan de huizen, die aan de wegen staan. Bij het passeeren van die zware wagens schudt het geheele huis op zijn fundamenten; de muren gaan zakken en scheuren, vooral die, welke op den veengrond en d'ie zijn er nog veel' gemetseld zijn. In sommige dorpen ziet men huizen, waarvan men elke week kan zien ,dat het zakken al grooter wordt. Dat hierdoor groote schad© wordt aangericht en dus reden tot klagen geeft, is te begrijpen. Huizen, waarlangs jaren lang de stoomtram ettelijke keeren passeerde, zakten niet. Nu, door de dreuning der auto's wel. Sommige gemeenteraden hebben nota van de klacht genomen, waarbij het verboden is bruggen te berijden miet een belasting hooger dan 1100 K.G. per wiel. Maar 't is onmogelijk een overtreding te tonstateeren, want een inrichting om de voer tuigen te wegen heeft men niet. Vroeger had

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3