!N» %W4 llonderdag 14 September 13)23 Mie Jaargang Buitenland. BATO RIJWIELEN Flnaaoiëele Berichten. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Het ministerie. Welk ministerie hebben we nu? Een oud? Een nieuw? Een oud-nieuw? Een achttal van de elf zijn gebleven, twee zijn heengegaan, van welke een een plaatsvervanger kreegen een gaf de helft zijner taak aan een ander, eveneens een nieuweling, over. Een derde ging heen, en wordt tijdelijk door een mede lid uit het oude kabinet vervangen. Zoo dat een heengegaan lid geheel, en een gebleven lid voor een ideel door een nieuw lid, en een ander heengjegaan lid door een gebleven lid vervangen werd. Met andere woorden: Van Swaaij ver vangt König, Westerveld Van Dijk die Marine schieten liet en Oorlog 'behield; en Ruijs tijdelijk Van IJsselsteij[n. Of het nu een oud of een nieuw of een oud-nieuw ministerie is, dat wij rijk werden, 'tis ons om het even. Wij zijn er mee ingenomen, dat is de hoofd zaak. Nu wij weten, dat er overeenstemming, voorloopig voor 1923, kwam tusschen Kabinet en Rechterzijde, grijpen wij moed althans voor de allernaaste toekomst. Moge straks de openingsrede van het kabinet deze hoop niet beschamen. Werkelijke nieuwelingen als Westerveld en Van Swaay komen zonder anteceden ten naar voren, zij hebben derhalve aan spraak op vol vertrouwen; eveneens de betrekkelijke nieuwelingen de Geer en de Graaf, en de driekwart nieuweling Van Dijk. Nog grooter vertrouwen stellen wij in den premier, die in 1918 zcjp de rechte man op de rechte plaats- bleek, en zijn ambtgenoot Van Karnebeek, die zich reeds teen buitenlandschen naam verwierf. De chefs der duurste departementen, de ministers Aalberse en de Visser, toon den door hun aanblijven dat zij' er niet tegen op zien hun werk van de vorige periode voor een deel ongedaan te ma ken. Wij zijn wel benieuwd hoe zij dit zullen klaar spelen; ook hun komt het vertrouwen der natie toe. En aan allen .zij de kracht toe ge- wenscht om, roeiende 'miet de riemen die 2e hebben, nu zelfs tegen stroom, het staatshulkje te brengen ver van de bran ding, die dreigt, naar kalmer vaarwater. De natie hoopt en verwacht, dat dit elftal, 'de ouden en de nieuw aangekome- nen, de gtewenschte bezuiniging zullen brengen, en daarbij den steun genieten zullen van de volksvertegenwoordiging in haar beide uitingen, en van de Natie. Wij hopen dat de tijdelijke vervanging van den minister van landbouw niet inhoudt dat dezie stam onder de overige stam'mten zal worden verdeeld. De Land bouw is nu eenmaal de kurk waarop het economische en nationale leven groo- tendeels drijft, gansch anders dan in Bel gië, terwijl toch dat land een ministerie van land- en tuinbouw heeft. Hierbij! zou Nederland met zijn ondergeschoven departement, van landbouw een wel wat al ie poover figluur maken. Wij meenen trouwens uit het officieele benoemingbbericht te mogen opmaken, dat slechts aan een tijdelijke vacature aan Landbouw moet worden gedacht. De Grieksch-Turksche oorlog1. Een bericht uit Athene meldt, dat op dit ooigenblik 40.000 man Grieksche troe pen reeds uit Smyrna zijn teruggekeerd, 33.000 uit het Noordelijk gedeelte van aan den boerensteiger en pas ©en kwar tier nadat de man hetf 'huis verlaten had, merkte hij de berooving-. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in, maar' het vertrek aan den Bue- rensteiger was natuurlijk verlaten en niets wees op een berooving. Natuurlijk was ipok de huurder van het huis, de bekend© 0. G. niet te aien. Die politie constateerde dat de geheime deuropening weer intact was gemaald en dus de berooving op de zelfde wij'zie heeft plaatsgevonden als de vorige week. Het vermoeden ligt voor de hand, dat J. G., die het pand niet zielf bewoont, verschillende publieke vrouwen van sleu tels voorzien heeft. Welke vrouw dan op een zeker oogenblik van het huis gebruik maakt en de gereedstaande handlangers gelegenheid geeft hun slag ,te slaan, te nimmer na te gaan. („Volk) Om klanten te winnen. Een caféhouder te Amsterdam heeft een klant met een bijl zioo' ernstig toegetakeld, dat deae aan de gevolgen is overleden. De kastelein is aangehouden. Een filmaanslag op keizer Wilhelm mislukt. Twee jeugdige 'Amsterdamsche filmoperateurs hebben een poging gedaan om keizer Wilhelm in den Klein-Azië en 30.000 uit Ohesne. Er blij ven nog ongeveer 60.000 man Grieken over, die nog verscheept moeten worden. Het landen van de Grieksche troepen in den Pyraeus gaat ordelijk zijn gang. Te iOonstantinopel is de rust tamelijk hersteld na de heftige demonstratie van Zondag, waarbij! de Europeesche winke liers in de Perawijk zoozeer werden ge schaad. (Door de interg|eallieerde bevelheb bers werden de noodige maatregelen ge nomen, om elke bolsjewistische agitatie den kop in te drukken. Engeland en de Turksche overwinning. Lord Islington, die in de laatste jaren verschillende malen lid was van het kabi net of belangrijke posten bekleedde in de koloniën, schrijft in de Evening; Stan dard als volgt over den nieuwen toestand in Klein-Azië Voor het Eng'elsche rijk is de val van Smyrna de ernstigste gebeurtenis, welke zich sinds Augustus 1914 heeft voorgedaan: al onze Aziatische bezittin gen zijn bij1 die kwestie betrokken. Het is nog niet mogelijk zich een oordeel over den volledigen toestand te vormen, miaar m!en mag voor waarschijn lijk houden, dat de Turken thans heel wat meer zullen eischen dan onmid dellijk na den wapenstilstand van 1918. Er is gemeld, dat zij in ieder geval Adrianopel en Smyrna willen. Die laatste stad is overigens een inte greerend deel van Turkije. Wij kunnen de Turken daar niet buiten houden. Het is een groote fout geweest, dat wij de Grieken ooit verlof gegeven hebben naar Klein-Azië te gaan. Het ergste in de tegenwoordige situatie is, dat Frankrijk het niet eens is met Engeland. In verband met het steeds ver der uitstellen v.an het sluiten van den vrede en met het feit, dat wij' de Griek sche oorlogsplannen hebben aangemoe digd, 'zijn de Franschen er in geslaagd als beschermers der Turken op1 te treden. Toch moeten wij één politiek volgten Wet Franschen en Italianen. De Turken zijn vroeger steeds bereid geweest met Enge land samen te werken. Daar het Turksche rijk en de Mohamwedaansche wereld niet kunnen gescheiden worden, is het voor .ons, Engelscben, volstrekt noodzakelijk, dat wij tot die politieke traditie terug- keeren. Ei' is (echter één eisch, dien de Tur ken misschien ook zullen stellen en die wij in ieder geval moeten van de hand, wijzen. Bij de Dardanellen kan het status quo ante (toestand van vóór den oor log) nooit hersteld worden. Dieze water weg moet een voor iedereen vrijte door gang blijven. Anders staat het met de kwestie van Thracië. Dit land is voor een deel al thans hoofdzakelijk Turksch en moet dus teruggegeven worden aan de Turken. Ook Adrianopel is- een Turksche stad. De Duiisch-Belgische besprekingen. De „Vossische Zeitung" schrijft om trent den nieuwen eisch van België „Alle mogelijkheden va,n èen bevredi gende oplossing der garantiekwestie zijn door het onverwachte besluit van. het Belgische kabinet vernietigd. Men moet dit met groote teleurstelling en diep leed wezen vaststellen. De Duitsche reg;eering zal zich bulten staat moeten verklaren aan de Belgische eischen te voldoen. Die Belgische regeering zal daarvan mede- deeling doen aan de herstelcomimassie en voor rierstelcöwmiissie zal zich binnenkort de strijd om het moratorium' opnieuw ontspinnen. Het had er gillen schijn van, alsof door de beslissing van .''KJ ivnwuq/ -"X v maar verloor hem uit het gezicht. De ion- 'gen stelde de politie van het geval in kennis. Weer een bom' in de „Mtr o". In de gangen van de Parijsche „Metro" is dezer dagen wederom ©en bom gevon den. Een dame zag n.l. een in grijs papier gewikkeld ..pakje op een bank liggen. Zii maakte het open ©n vond er ©en bom in. Gelukkig had zij de tegenwoordigheid van geest om de helsche machine weer zachtjes op de bank neer te leggen. Later zijn man nen van de brandweer haar komen weg halen. De Fransche bladen dringen op ener gieke maatregelen tegen het te vondeling leggen van bommen aan. Sinds, het begin van dit jaar heeft het gemeentelijk labo ratorium, naar het schijnt, <er meer dan 5000 onschadelijk gemaakt. Het waren bommen van allerlei kaliber. In de eerste dagen van September zijn er ©en 500 a 600 door het laboratorium ongevaarlijk gemaakt. Gisteren bedroeg de „oogst ©en obus wan het kaliber 75, drie granaten en ver scheidene „fusées", zoowel Fransche als Duitsche. .Treurig. Een Engelsch blad ver telt het geval van een Engelsch generaal, 31 Augustus het nroratoriumprofoleemi voor de eerstvolgende maanden in een eenigszins gunstiger vaarwater was ge bracht, 'tot de voorwaarden zouden zijn geschapen om het in zijn geheel op een nieuwe basis te behandelen. Het besluit van de Belgische regeering heeft de si tuatie noodeloos, verscherpt. De Belgische relgeering heeft hierdoor de Europeesche zaak gpen goeden dienst bewezen." Helden van de zee. Wij hebben reeds een aantal bijzonder heden meegedeeld, over het vergaan van het Duitsche stoomschip „Hammonia", waarvan, volgens de eerste berichten, alle opvarenden gered zouden zijn ge weest. Uit latere nieuwstijdingen is ech ter gebleken, dat de catastrofe wel een aantal slachtoffers heeft gqëischt. De Engelsche bladen brengen nu tal van bijzonderheden over de tooneelen die zich bij de ramp hebben afgespeeld en waarbij een 32-jarige Engelschman, .Tubb geheeten, en afkomstig uit 'Gra- vesend, groote heldhaftigheid aan den dag moet hebben gelegd. De man wïst temidden van de aan boord heerschende paniek al zijn kalmte te bewaren en belette de ontstelde pas sagiers in verwarring naar de reddings booten te ijlen en zoodoende de gevolgen van de ramp nog "te vergrooten. Ook sprong hij in de woeste golven om een klein kind te redden en daalde herhaalde lijk benedendeks af om' kleedinggtukken voor passagiers te halen. Toen hij, zoo wat het laatste van allen, gered werd, had hij van al zij'n bezittingen alleen de kleeren, die hij aan had, nog! over. Ook de bemanningen van -de op het draadloos noodsignaal van de „Hammo nia" ter hulp geijlde schepten „Kinfauns Castle", „Valencia" „Euclid" en „Tudor Prince" hebben grooten moed betoond bij het redden der opvarenden van het schip. Maar al de gieredden zijn eenparig in hun lof over het gedrag van den dapperen Engelschman, die, toen het schip zoo zeer overhelde, dat het haast onmogelijk was, op' het dek te blij'ven staan, nog een zestal vrouwen en kin deren redde en tot twaalf maal toe in de hutten doordrong om voor vrouwen ten kinderen bovenkteeren te halen. Ook bij' bet plaats nem'en in de reddings booten verleende hij! waardevolle hulp. Een ontzettenden angfet maakten de passagiers tijdens den storm door. Eeni- ge sprongen overboord, waaronder vrou wen met kinderen. Een der vrouwen, een Spaansche, bond haar vier kinde ren bij elkaa.r, iti de hoop ze aldus gemakkelijk te behouden, m'aar men vreest, dat zij alle vier zijn omg,ekonren. Een aantal Spanjaarden lie'pten als wan hopig rond, handenwringend en schreeu wend. Eenige Spanjaarden drongen bij het neerladen der booten naar voren om zich het eerst in veiligheid te stellen. Een Duitsch scheepsofficier 'schreeuwde echter: „Vrouwen en kinderen eerst!" maar de Spanjaarden luisterden er niet naar en moesten met geweld worden teruggedreven. Een tweetal reddingsboo ten sloeg om'. Toen het s.s, „Kinfauns Castle" in het zicht kwam om redding; te brengen, was Jubb zoo verheugd, dat hij de „Tipp'e- rary" begon te zingen. Jubb verklaarde tlTp' W. D'huij, H. J. de Graaf, mr A. Meer kamp van Bmbden, dr H. J. Vemhout en ds J. 'de Visser, wilde 'aan de dames de vraag voorleggen of er ook te Middel burg niet voor d©zte zaak moet worden gewerkt. Die heer ds de Visser, die 'de vergade ring leidde, wilde eenige misverstanden wegnemen. Zoo wees spr. er op) dat het niet de praalgraven zelf zijn, die geres taureerd moeten worden, noch de graf kelders, maar het koor, d.i. het gedeelte van de kerk, waarin die graven geplaatst zijn. De staat, die jaarlijks geld beschik baar stelt 'voor het onderhoud van monu menten en gebouwen kan in dezen tijd van noodzakelijke bezuiniging niet zulk een belangrijke som toestaan om! deze groote restauratie in korten tijd te doen geschieden. En inmiddels verkeert het koor in zulk een droevigen, armoedigen toestand, dat zelfs vanuit het buitenland zich stemmen hebben doen hooren, die hierover schande riepen. Moeten wij, Ne derlanders, ons hierover niet schamen, vroeg spr. Een volk eert zich zelf «van neer het zijn geschiedenis eert. Laten wij ons dan vereenigien en trachten aan dezen noodtoestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken. vast overtuigd te zij'n geweest, dat hij' bij! de ramp het leven zou moeten laten, maar hij' zeide tot zichzelf: „Ik zal mij! gedragen als een Engelschman". Toen het schip steeds meer overhelde en de golven het vaartuig geweldig beuk ten, waren de tooneelen op> het dek hart roerend om aan te zien. Een vrouw die het lijk va.n haai' dooden echtgenoot omklemd hield, werd uit het water ge red. In een ander geval werden een man en tweet kinderen 'g|ered, terwijl zijn vrouw met drie andere kinderen den dood in de golven vonden. Een flinke vent. De VI. „Stand." vertelt, wat onlangs te Komen, op de taalgrens in West-Vlaan deren gebeurd is. Daar heeft het gemeen tebestuur de scholen verfranscht, waar door het .zich navolgende beschamende afstraffing vanwege een onderwijzer op den hals gehaald heeft: Mijnhecren, Ik heb de eer u bij dit schrijven mijn ontslag aan te bieden als onderwijzer van uw gemeenteschool en verzoek u het wel te willen aanvaarden en mij te ontslaan van de verplichting nog een maand mijne functie waar te nemen. Om de volgende reden: In mijn klas izitten 45 leerlingen, onder wie 36 van Vlaamsche afkomst. De voer taal van het onderwijs is uitsluitend Fransch. Onder zulke voorwaarde is mijn .zen ding van opvoeder tot mislukking verwe zen. Ik begeer niet langer van 's lands centen te leven, zonder ervoor nuttig werk te verrichten. Ik verkies liever mijn ontslag te nemen. Aardschokken. In de streek van Saint Paul en Ma'ury is eergisteren voor de vierde maal sinds twintig dagen een hevige aardschok waai'- genomen, die van onderaardsch gerommel vergezeld ging. Ook in het arrondisse ment Sisteron is een sterke aardschok gevoeld. Kort daarop brak een hevig on weer met hagelbuien uit, waardoor aan den oogst zeer aanzienlijke schade is toe gebracht. Korte berichten. Inzake de kwestie der credietverlee- ning aan Oostenrijk, zou thans een com promis bereikt zijn tusschen dit 'land en eenig;e andere staten. Er bestaan plan nen voor een financieele en g;ewapende buitenlandsche controle. Bij de plechtige afkondiging van het Engelsche mandaat over Palestina te Jeruzalem hebben de Arabieren daar ernstige opgewondenheid aan den dag gelegd, waarschijnlijk teen gevolg van de Turksche overwinning in Klein-Azië. .Die poststaking is nu in heel Zuid en West-lerland algemeen. Dte regeering tracht een 'beperkten dienst te handhaven,t maar D'ublin krijgt vrijwel geen brieven' of telegrammenen cfe telefoon werkt niet. Op het platteland is de toestand nog erger, doordat de opstandelingen de verbindingen vernieten. De handel lijdt ernstig. Weg'ens, de stijg'ende geldschaarschte hebben de groote fabrieken in Duitsch- land geen bankpapier genoeg om' de loo- nen uit te betalen. Die Badensche aniline en sodafabriek te Ludwigihafen geeft (evenals Ivruppi) daarom bons van 1000 mark uit, welke door de banken worden gehonoreerd. (N. R. Ct.) De financieele comhndssie van den Volkenbond meent dat het bedrag, noodig voor de opbeuring van Oostenrijk, de 15 m'illioeri pd. st. nog zal overschrijden. Aboanementsprlja: Per 3 maanden, franco per po*t f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentien: 1 —4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Diuitschland zal de op 15 dezer ver vallende termijn van 30 miillioen goud mark voor de compensatiebetalingen op( tijd voldoen. In Engeland neemt mlen zijn toe vlucht tot de nreest merkwaardige hulp middelen ofinjte voorzien in het tekort aan woningruimte. Zoo is te SouttyHarrow een huis gebouwd in een spoorwegvia duct. Het huis bevat vier kamers en'heeft ook een tuintje. De corn'missie voor de posterijen in Duitschland heeft ook de verhooging der telefoontarieven met 340 pet. goedge keurd. Minister Giesberts deelde mede, dat 15 a 16 duizend ambtenaren hij de posterijen geleidelijk naar andere rijks diensten zullen worden overgebracht. Men verneemt dat een bejaard Ne- derlandsch echtpaar, D© Jung "de Jong?), Zondagmiddag in de voorstad van Smyr na, Roeja, bij vergissing door Turksche ruiterij Ijs gedood. Een hevige storm, gepaard met slag regens, woedde in den nacht van Dins dag op Woensdag boven het Zuiden van Engeland en het Kanaal. De mailbooten van het Continent kwamen veel te laat te Folkestone aan. Voor zoover bekend, kwamen nergens ongelukken voor. gemeld, mededeelend, medeplichtig ,te zijn aan den moord op Rlathenau. Hij Zou de auto hebben gebaald, uit welke de moord is gepleegd en 'waarmee de moordenaars zijn gevlucht. Prinz was te' Hamburg aan boord geslopen. OLD EERDEK. V. D. Hedenmorgen 10 uur werd in de woning van de wed. J. K. een begin yan brand ontdekt. Toen de zoon van de weduwe naar binnen ging, vond hij' daar zijn 74-jarige moeder gedeel telijk verbrand. Toen men haar naar buiten bracht, bleken de levensgeesten reeds ge weken. BERLUN. V. D. De Belgische nota in zake de garantie-kwestie kwam eerst Woensdagavond hier aan. D© inhoud koimt vrijwel ov'ereen met hetgeen hierover reeds is gepubliceerd en draagt niet het karakter van een ultimatum. HAMBURG. V. Du De vereischte meer derheid van voor da staking werd on der de havenarbeiders niet gevonden. WEIMAR- V. D'. Bij de verkiezingen voor de Districtsraden behaalden de recht- sche partijen 200.000 stemmen meer" dan de linksche. Het ministerie. Bij K. B. is met ingang van 18 Septem ber op verzoek eervol ontslag verleend aan de negen ministers, die nog in func tie zijn met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan H. M. de Koningin en aan den Lande bewezen; en zijn tot ministers benoemd de ,heeren wier namen reeds zijn gepubliceerd. Sluiting der S t a ten-Ge a e r aa 1. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de te genwoordige buitengewone zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op. Zaterdag 16 September a.s., des namid dags te 3 uren. Die Minister van Binnenlandsche Zaken zal, volgens machtiging, in naam der Ko ningin de vergadering der Staten-Generaal, in vereenigde zitting bijeen, sluiten. Officieele- D r a a d 1 ooze in dienst van de speculatie ter 'b eurze, Naar wij vernemen, wordt de sergeant St., gewezen radio-telegrafist aan het Dep. van Oorlog, verdacht van het bankiers huis G. en Co. g;eld te hebben aangeno men voor bet onder code doorseinen van koersen der Koninklijke ter Amster damsche 'beurze, naar de Londensche beurs, opdat de firma CL en Co., die inmiddels surcéance van betaling heeft verkregen, daarmede haar voordeel kon doen. Deze handeling! is in art, 363 W. v. St. gequalificecrd als het aannemen van een gift of belofte door een ambtenaar, wetende dat zij hem' gtedaan wordt ten einde hem te bewegen, om), in strijd met zijn plicht, in zijn bediening iets te doen of na te laten; en worclt in dat art. strafbaar gesteld met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaar. De sergeant zal voor den krijgsraad verschijnen. Op het oogenblik is de zaak nog in vooronderzoek. Wanneer de be slissing van den Krijgsraad is gevallen, zal de heer P. J. M. CL, lid van voor noemde fir'rna voor den burgerlijken rech ter ter verantwoording worden geroepen. iyad.) a jviupictcll, I 211Ö 6TI l<ü3^èD,x £4359; P. J. v. d. Sande, Breskens, samen f4175: J. Brugs©Sehoondijke, resp. f1945 en f 1950, samen f 3895I. Vergouwe, Bres kens, resp. f 1940 en f 1932, samen f 3872. Een biljet was te laat ingekomen en wercl daarom ongeopend terzijde gelegd. Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Sept., 1.45 uur. Berlijn cheque 0.160.17 Brussel 18.4018.50 Parijs 19.45—19.52i/3 Londen "11.421/211.43 Dollar 2.581/2—2.591/2 Wetenen 0.30—0.35 Financieele Kroniek. Langzaam, al te langzaam voor hen die ongeduldig zijn, komt h©t economisch her stel der wereld. Men moet als het ware op ieen uitzichttoren klimmen _en in de ronde spieuren om lichtpunten in de eco nomische duisternis te ontdekken. Pes simisten zullen beweren, dat de duister nis dichter is dan ooit, dit is echter vol komen in strijd met de werkelijkheid. Wij zullen ©enige gebeurtenissen der laatste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1