Dinsdag 12 September 1922 96e Jattrgan? $0 292 Briefwisseling. Wetenschap en Kmist. Rechtszaken. Buitenland. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratis no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel', no. 259 DE ISLAM EN DE ZENDING. Aan cle Zending is jaien lang, laat -ons aannemen le '"-edér trouw, gioole schade toegebracht toen in de vorige eeuw de liberale politiek in lndië de neutraliteit jegens de „godsdiensten" voorstond. JNu heeft een mohammedaan van neutraliteit geen verstand, blij be schouwt deze steeds als een hulde aan zijn „godsdienstIIn hij werd hiertoe te eerder gebracht, dewijl de neutraliteit van overheidswege veel had van een koketteeren met den Islam en een bedekt of openlijk itegenwerk.cn van den Zendingsarbeid. Den Christenen werd verdraagzaam heid voorgehouden jegens den Islam, den islam niet jegens het Christen dom. Zoo- werd de natuurlijke trots ge voed van den Islamiet, die deze houding der Christenen toeschreef aan vrees voor zijn macht. Angstvallig werd door de koloniale regeering ppwjraRi, dat de Islamiet in zijn geloot en zeden ontzien werd. De hadji ging haar voor den zen deling. Den niohammedaanschen Vrij dag eerde zij als rustdag en op den Christelijker). Zondag liet ze werken. Drank 'en opiumhandel bevorderde zij, ja zij genoot van de efio-rme pachtsommen. Hierbij kwam wij wezen er reeds op de angstvalligheid der zooge naamde Christenen; het slordige Jeven van velen deed het kwaad voort woekeren; zedenbederf trad in. waar door de Indische maatschappij" door en door bedorven werdhet materia lisme vierde er den boventoon; het was, zooals een onzer Chr. schrijvers het uitsprak: „men ging er menigmaal .arm en berooid heen en had zich door gewetenlooze knevelarijen en afpersingen ten koste van den inlan der, letterlijk rijk gestolen, en daarbij inlusschen een leven geleid, dat naar den maatstaf eter Christelijke zedeleer een schrikkelijk tekort, aanwees. D'e zedelijke atmosfeer der Inclisch-Eurfi- peesciie samenleving was niet alleen duf, maar verstikkend voor alle hoo- gere inspiraties". Dit sterkte den invloed van den Islam ongemeen. Allengs gingen ook van liberale zijde voor dit. gevaar de oogen open. Een liberaal blad'schreef wil men den Inlander kerstenengoed, maar laat. men het ongemerkt doen. En laat men zijn Christelijk gel ooi tooneh meer door daden dan door woorden. 'Goed, zoo werd onzerzijds hierbij ■aangemerkt, maar dan is het ook noci-dig, dat het Christendom de vrij heid eriange, in zijn volle kracht zich te tonnen, ook waar de Islam heerscht. En dan behoort er vrijheid te zijn voor cle eerste daad des geloofs, die bestaat in liet belijden van den Chris tus. Vandaar net onzerzijds, in Kamer en Pers sieeds herhaalde pleidooi, dat het Evangelie in Indiö zijn vrijen loep moge hebben. In deze richting zijn de opvolgende „regeeringen" tot nog toe werkzaam geweest; en er mag vertrouwd wor den, dat zulks zoo'zal blijven. Steeds meer behoort van 'regeerings- wege te werden aangemoedigd de studie van Christelijke jongelieden, dip naar lndië willen, en bevordering O n g e iu' kovbno- Elke gezonde van K te Ti-el is op weg naar'zyii g±W» moeder in een sloot geraakt ©n verdron ken. Zondagmiddag is het 3-jarig zoon tje van B., liggende met een woonschuit te Ov-erschie, verdronken. Zaterdag reed te 's-Gravenhage een auto door verkeerd uitwijken tegen een motor met zijspan aan. De bestuurder van de motorfiets werd gewond, doch Zijn schoonvader, die in het zijspan zat werd gedood. De zoon van den landbouwer V. V., Lexmond, die aan het baggeren was, had het ongeluk in de sloot te vallen, met het noodlottig gtevolg, dat hij in de modder stikte. De 29-jari- tge W., metselaar, is aan de zuivelfabriek te Stiens door een draaiende as gegrepen en aan de gevolgen overleden. Zondag namiddag was te Roosendaal het 6-jarig dochtertje van B. aan het spelen aan ©en stelling van een boomenzagerij. Door het slingeren aan een ketting is de stelling Omgevallen. Het kind kwam er onder en was direct dood. V|an je f amii 1 i Eöh' meisje te Amsterdam; dat op een kantoor in be- ^e^™g was kreeg opdracht een brief met f 250 aan- bankpapier en een cheque van f150 naar Eet postkantoor te bren gen. Daar het te Iaat daarvoor was ge worden nam zij' den brief met Tiet geld voorloopig mee naar huis. De vader kwam Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. worde krachtig d-o-or haar aangemoe digd. Wel zouden wij het afkeuren, wanneer rechtstreeks door haar ten behoeve van de zending werd inge grepen. waardoor de Zending al heel spoedig haar vrijheid zou verliezen; ot wanneer de Overheid op het terrein der Kerk trad, door zelve de uitbrei ding van Gods iKoninkrijk ter hand te nemen. Maar toejuichen zouden wij het wanneer de Regeering alles zich ten taak koos, wat tot haar roeping behoort.. Hiertoe behoort onder meer het verleenen van volle vrijheid en volledige bescherming aan de zen delingen. het verstrekken van grond en bouwmateriaal, milde subsidiëering der Christelijke school, financiëele gelijkstelling van het gouvernements- ondervvijs en dat van particulieren en Zending, royale inrichting van den medischen inventaris in de Zendings hospitalen. Dit komt, de Zending en haar scho len en hospitalen ten goede, doch, wat nog -meer van beteekenis is, het sterkt haar zedelijk o-vervvicht; wijl het, 't beset wekt bij den inlander, dat hel Christendom een macht is en het Evangelie een kracht, waar mede ook hij rekenen moet, omdat zelfs de Regeering het. doet. Z.o-o wo-rdx" dan ook tevens het overwicht, de trots van het mohammedanisme gebroken, dat het Christendom gram is, maar ook de vijand is van elke Christelijke regeering. Want elke geloo-vi'ge Mohammedaan richt niet het aangezicht naar Bata via, den zetel van den Toean Besaar, maar naar Konstantinopel, waar nog steeds de khalil troont. En de Mekka- ■gangers zien met verachting neer op de Christenhonden en zouden niets liever beaeeren dan in overeenstem ming met den Klhoran, Mohammeds leer, in wild fanatisme roet bet zwaard, ook in den Archipel, te ver breiden. De kerstening van lndië biedt be halve geestelijk, ook politiek voordeel aan Land en Volk en Regeering. De Zending komt door hare resultaten cle regeering te hulp in haar zorg voor de stoitelijke welvaart van eten in lander. De Zendingsschool verheft "t, peil van diens ontwikkelingde medische dienst bevordert den Strijd tegen zijn besmettelijke volksziekten en lest niet minst zij, die door de Zending gewonnen zijii, worden cle trouwste dienaren van de K,om- panie. De Amhoneezen, de bewoners van de Minahassa en die van andere streken, waai1 het Evangelie door drong, zijn de trouwste onderdanen en leveren de betrouwbaarste Inland - scjie soldaten. JJoch bovenal van een regeering verwachte men niet alles. Het komt in de eerste plaats aan op een Chris te] ij ken wandel van allen, die geroepen worden in lndië hun brood le verdienen. Hunner is de taak eener volledige ontplooiing van het, Christelijk geloof in woord en wandel. Alleen een Christelijk geloofsleven der Christenen vermag den inlander, die trouwens, dank zij zijn onkunde, slechts een oppervlakkig aanhanger van den Islam is, gunstig voor het Christendom te stemmen.Deze leert dan zien, dat de Christenen beter zijn, dan ze hem zijn voorgeteekend. Ziet hij in hen üe werking van dat geloof, ook in hun sterven, dan gaat hij vra- neo notei 'telde M., dat hij werkmeester was. Dat trof bijzonder, vond Van S., want hij was machinist in lndië geweest en kon dus ook over het vak meepraten. Even later" informeerde de pseudo-machinist, hoe laat het was; zonder eenig kwaad vermoeden haalde M. zijn horloge voor den dag. K-oirt daarna kwam v. S. dichter naast M. -en voelde de laatste, dat zijn metgez'el zijn portemonnaie wilde grijpen, die zich in zijn achterzak bevond. De Limburger wist echter diefstal te verijdelen, doch de ma chinist ontrukte hem daarop zijn gouden horloge. M. kon den ketting, die afbrak, nog grijpen; de straatroover nam terstond de vlucht, achtervolgd door den bestolene. Iets verder stonden twee agenten, die voor een berucht huis postten in de W-este Wagenstraat. Zij hadden het boven ver haalde zien gebeuren en namen hun maat regelen. Elk van hen ging een zijstraatje in en het mocht hun gelukken, in de Zand straat den dief te vatten, die, toen hij zag, dat ontkomen niet mogelijk was, iets weg wierp. Die agenten namen hem mede naar het bureau, waar het gestolen hotrioge niet op hem. bevonden werd. Later werd dit echter in de straat, waar van S. was gearresteerd teruggevonden. Intusschen gen: wie is dan tocb die Jezus, die aldus zijn volgelingen sterkt. Ziet hij de belangelooze oefening der barm hartigheid, die zelts zijn vuilste zwe ren reinigt, hem in zijn krankheid ver troost; dan gaat hij trachten die liefde van Christus te verstaan, welke de Christenen tot dergelijk werk van zelfverloochening bekwaamt, En er komt Toenadering. Eet wel: toenadering, geen b-ekee- ring. Bekeering toch is 'Gods werk en Gods werk alleen. Doch wanneer, dank zij Hods werk, een inlander tot liet Christendom 'k-o-mt, dan wake de Regeering vo-or diens rechtspositie. Wal ontbreekt er nog veel aan de rechtspositie van den Christen- In lander. Dit juist maakt den Islam zoo sterk, dat elke bekeerling tot het. Christen dom in dc oiovon aer Moslims als een verrader woedt aangemerkt, als een wezcr dal voortaan dood is voor zijn omgeving. Een islamiet, die Christen wordt, geraakt daardoor buiten het rechts leven. Vroeger liep hij gevaar te ver liezen al wat hij had. Voor benoeming ot promotie, zelfs van gouverne- nicntsziide. kwam hij niet mleer in aanmerking. Helulckig kwam o-o-k hier in verbetering. Doch de regeling der rechtspositie van den inlander moet volledig worden. De Rederlandsche Regeering versta dit. Het kan haar toch niet onversc'hil- ig zijn ot Lndië gleïslamiseerd of ge- chris'tianiseerd wordt. Liberale ken ners v.;m lndië - wij noemen slechts de namen van Cremer en dr Snoeek Hurgronje - hebben getuigd, dat het van de grootste beteekenis is lndië voor algeheele overbeersclhing dooi den Islam te behoeden. In lndië werkt tweeërlei macht, die van den Islam (voorat o-p Java) en die van het Ani misme, een natuurgodsdienst, die vooral in de Buitenbezittingen- zich openbaart. De ervaring heeft bewezen, dat Animistische streken ontvankelij ker zijn voor. het Evangelie, dan die waar de Muzelmannen den toon aan geven. In 'sHeeren kracht daarom de hand aan den ploeg. Overheid en volk spanne samen om in ons schooue lustilinde den zegen te brengen van het Christendom. De val van Smyrna. In den morgen van 9 September verschenen Turksche afdeelingen in de voorsteden van Smyrna. Door vliegtuigen werd een proclamatie over cle st.au uitgeworpen, waarin de bewoners werden opgewekt, zich aan Turksche zijde te scharen, In den namiddag rukte de tweede divisie rJ urksche cavallerie de stad binnen onder de toejuichingen der bevolking. Dadelijk na de bezetting werden cle buitenwijken der stad overstroomd door vluchtelingen, die geen onder dak en geen voedsel konden krijgen. Daarop werd naar verschillende lan den geseind om onmiddellijk levens middelen, geneesheeren en ziekenver plegers te sturen. De stad is verklaard te zijn een haard voor een typhus- en pestepidemie. 't Is geen wonder, dal men m An gora en Constantino-pel vanwege de Aboanementsprift: Per 3 maanden, franco per post f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der A d ve rt e n t i n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting1. .opnieuw tot handtastelijkheden tusschen de supporters van beide clubs, waaraaan een sterke politiemacht echter spoedig- een ein de maakte. 'nAvontuurlijke arrest at ie. Twee politieagenten te Rothwell (Enge land) overrompelden Zaterdag in. den vroe gen ochtend twee inbrekers, die in een huis bezig waren. Als eenig wapen hadden de agenten hun wapenstokken, en toen Zij de inbrekers in hechtenis wilden nemen werd hun -een automatisch pistool onder Hen neus gehouden -en kregen zij' last die stokken over te geven. Zij deden dit. Daarna bevalen de inbrekers hun, zichzelf de handboeien aan te doen. Ook nu ge hoorzaamden zij, maar slechts in schijn. Toen een van de inbrekers naderbij kwam om te zien, of de boeien goed bevestigd waren, grepen zij hem en kreeg hij1 de boeien aan. Ook de andere man was snel geknipt. ,Bet automatisch pistool bleek bij een vroegere inbraak te zijn gestolen. S. te K. Het bedoelde is door ons besteld bij -een boekhandelaar. Hoort bezetting van Smyrna en het enorme succes der 'lurken feest viert. Ja, zelts uit vele plaatsen in Eng-elsch-Indië komen berichten van dien aard. Dat ziel er voor Engeland niet zoo prettig uit! In een te Delhi gehouden hijeen- komst. heeft de geheeie Musehnan'sclhe bevolking besloten gelukwenschen te richten aan de Turksche strijders in Anatoiië die een beslissende over winning o-p het Griekscihë leger heb ben behaald; haar verontwaardiging te uiten jegens hel ministerie van bui- tenlandsclje zaken te Londen wegens zijn anti-'l urksche politiek; en te ver klaren dat cte gisting, welke zich, over de g beele wereld doet gelden, de meest ernstige gevolgen ten opzichte can het huidige Britsche kabinet zou kunnen hebben in geval deze jiolitiek zou voortduren. De hongersnood in Rusland. Le Efeönq-mitsjeskaja Sjsin schrijft, dat hij een gelijkmatige verdeeling van den oogst van dit jaar onder cie be volking der zuidelijke gouvernementen van 'de Oekraine, deze bevolking slechts voor 4 maanden van voedsel voorzien zijn zal. 't Is waar, de rijkste boeren nebben voorraden om den winter mee door Le komen, myar daar tegenover staat, dat vele boeren, die niet oi maar zeer weinig gezaaid hebben, reeds voor den winter weer aa.ii den honger toe zullen zijn. In verhand met dezen toestand heelt de centraal (Russische) commissie voor hulp aan de hongerlijdenden, besloten, de Oekraine als hongerlijdend g-ebiect te blijven beschouwen 'en heeft zij cle noodzakelijkheid ingezien, de Oekrainsone bevolking nog gedurende een genecl jaar van levensmiddelen te voorzien. Geklaagd wordt over het, groote gebrek aan paarden in de Oekraine, waardoor de landbouwwerkzaa-mhe- den ten zeerste bemoeilijkt worden. Men beweert, dat er in geheel Oekrai ne geen boerenbedrijf te vinden is, dat over meer dan twee paarden beschikt, het grootste gedeelte dei- boeren heelt zelts geen enket paard meer. Het Zweedsche Roode Kruis heeft besloten het steun-werk in het Russi sche h ongërsnoo-dclistriet: Samara nog tot hex eind van dit jaar voort te zetten. De scheepsramp. Onder telegrammen meldden wij gisteren reeds, dat het groote Duit- sche stoomschip „Ham-mo-nia" van cle Hamburg-Am-erikalijn, is gezonken, op ongeveer 8 mijlen van cle Rortugee- sche kust. Het was in de huurt van kaap Kimsterre overvallen cl-oor een storm, toen het op weg was naar Porto Bioo-. Verschillende schepen, w.o. de Kinfauns Castle van de Union Castle lijn. en cie Darro, van de Ro-yal Mail, hoorden de noodsignalen, en haastien zich. hulp te verleenen. Er hadden vele buitengewoon moe dige reddingen plaats te midden van het. noodweer, en er wordt gemeld, dat alle 8G'ü passagiers en cle beman ning van de Hammonia gered zijn. De 'Kinfauns Castle nam 34(1 over levenden op, die te Southampton zuilen aankomen, en -ook de Darro en vier andere schepen, hebben passa giers en bemanning, aan boord. De kapitein van cle Kinfauns Castle is kapitein Day, die reeds vele levens guuuuu en velen zwaar gewend. LONDEN. Den eersten October wordt een luchtdienst LondenBrusselKeulen geopend, welke dienst later over Frank furt a/m Main, Mjünchen, Praag, Weenen en Konstantinopel tot in lndië -zal worden doorgetrokken. BERLIJN. Naar verluidt, zond het ge allieerde commissariaat in Konstantinopel een nota aan Kemal Pascha, waarin het waarschuwt tegen een optrekken naar Konstantinopel, daar het dan door de geallieerde troepen zal worden verdedigd. LONDEN. Volgens de „Daily Express" hebben de geallieerden van de gedachte aan een Venetiaansche conferentie afge zien. MADRID V.D. In tegenstelling met tot dusver gepubliceerde berichten wordt uit Vigo gemeld, dat 100 opvarenden van de „Hammonia", het bij de Spaansche kust gestrande Duitsche schip, niet gered zijn. CHICAGO V.D. De anthraciet-kolenvel- den van Ilkesbaere waren heden het too- neel van koortsachtige bedrijvigheid, toen de meeste der 1.355.000 mijnwerkers, die het werk 5 maanden geleden neerlegden, naar de mijnen terugkeerden. heeft gererl. Hij voerde ook het bevel over het hospitaalschip Glenart Castle toen dit in 1017 op een mijn liep, 12 mijlen van Portomonths, en bracht het, veilig de haven binnen, met. meer dan 500 gewonden en het personeel van den geneeskundigen dienst aan boord. De oorlogsverliezen. In het „Annuaire statistique", dat juist verschenen is, treffen wij een opsomming aan van de verliezen, door het Belgische leger gedurende den oorlog gcieaen: Ülïicierengesneuveld, tengevolge van hun verwondingen bezweken of verongelukt 10.165. Verdwenen of tengevolge van ziekte gestorven 407. Manschappen: gesneuveld of tenge volge van verwondingen ol' ongevallen overleden 25.174; verdwenenof ten gevolge van ziekte overleden 13.622. üori'Ogsinvalieden 36.000. Het koloniale leger verloor ongeveer 2620 soldaten en 15.650 dragers. De verliezen onder de burgerlijke bevolking mj de invallen der Dnit- schers 6000. Gestorven in de gevan genissen of tengevolge van deportatie 17.700, totaal 23.700. Er werden 120.655 burgers gedeporteerd, vau wie er 2614 stierven. Ernstige toestand in Oostenrijk. De toestand in het zwaar beproefde Oostenrijk is op alle gebied zóó ernstig, dat beschrijving schier on mogelijk is. li-,,. De crisis onder de dagbladen is door de staking1 nog verergerd, liet Christelijke Deutsche Volksblatt, dat 30 jaar heeft bestaan, is opgeheven. Men verwacht nog deze week be langrijke parlementaire beslissingen. Te VVeenen heerscht groote geld- schaarste. Verscheidene banken, waar onder ook de postspaarbank, stellen hun betalingen uit. Het blad van de vakvereenigingen roept de beele ar beidersklasse op om de stakende typografen te steunen. Korte berichten. In frankrijk is een conflict ont slaan tusschen de regeering en de zeelieden over afwijkingen van cle wet op eten 8-urigen werkdag. De zeelieden hebben t'.ot een stalking- van 23 uur besloten. De Fransche ex-premier Ciem.cn- ceau heelt stelling genomen tegen Amerika's houding inzake de schul denkwestie. In telegrammen aftn Ame- rikaanscho bladen maakt hij 't plan kenbaar om op eigen verantwoorde lijkheid in Amerika zijn meening over dit vraagstuk uiteen'te zetten.' De echtgenoote van president Harding is sinds eenige dagen gevaar lijk ziek. Zij was sinds eenigen tijd lijdende aan een nierziekte, welke nu echter plotseling een ernstig karakter heelt aangenomen. Zondag is te Manx de achtste verjaardag gevierd van den slag aan. ae Marne. Poincaré hield hij die ge legenheid een redevoering, waarin hii er o.a. nadruk op legde', dat Frank rijk geen imperialistische oogmerken had. Men vreest, dat binnen eenige dagen een alg-emeene transportstaking in geheel Canada zal uitbreken. Ook in het graanbedrijt verwacht men moeilijkheden, Oude en Nieuwe Zangen, bijeen gebracht door mej. Van Woensel Kooy. Rotterdam, J. M. Bredee's Boekh. en Uitg. Mij!. Van dezen bekenden bundel met zijn pracht-zettingen is thans de vierde, eenigs- zins vermeerderde druk verschenen. De liederen zijn bewerkt voor vierstemmig gemengd koor, ook voor een zangstem met begeleiding van piano of harmonium. Ziji worden in tal van gezinnen, gezelschap pen en vereenigingen gaarne gezongen, en brengen daar stichting en ontspanning. Onnoodig te zeggen dat wij ook dezen druk, den vierden in nog geen elf. jaar tijds, met belangstelling begroeten. Kantongerecht te Middelburg. Door het Kantongerecht te Middelbrug zijn veroordeeld wegens: overtr. der Wa- I renwet: A. W„ Koudekerke, tot f 10 b. s. I 10 d. h.; overtr. art. 426 Swb.J. M„

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1