r I I ten te ZWOLLE Maandag li September 1912 36e Jaargaasr V lederland Buitenland. Binnenland. HET rag uit: 0 J t'(> TA CO NIS PIJP tabak ♦v «Soes. voor Dames en ie keuken, huis- waschbehande- 7—9 uur in de SIMMERMANS. laatst. Drukkers-Exploitanten OOSTF.RBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. tl; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHIJIJ, L. Burg. Tel', no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. T, DE STRIJD TEGEN DEN ISLAM. Deze strijd is een zware. De-erva ring heelt geleerd dat een mohamc- daan niet licht tot het Christendom komt; en dat de 1.31am groote vor deringen maakt in de krineen der heidenen. De zen dine bloeit op rotsen, terwijl de islam haar triomfen bij ■duizenden viert. Nu bekoelt, dit de zending niet te "ontmoedigen. Immers, al schittert de islam door uiterlijke kracht, hij moet in zedelijk opzicht voor alle zooge naamde godsdiensten onderdoen. Zijn innerlijke zwakte bij uiterlijk krachts vertoon typeert ziek in het eens zoo machtige Turkije en zijn Sultan, den Zieken Man. Gansch tegengesteld is de Zending Deze schijnt uiterlijk klein en van zwakke kracht, doch zij ervaart, dat de Zender, do Heer des Oogstes, de Heilige Geest, de Almachtige is, wiens kracht in haar zwakheid wordt vol bracht, 1)1' 'Kuyper schrijft in zijn onsterfe lijk werk „Om de oude Wereldzee" in Iiét hoofdstuk ,,Hef raadsel van den Islam" „Een culluur op zoo lagen ethisc.hén -grondslag opgetrokken, kan geen hooger dan een uiterst middelmatig karakter dragen, "benige sporten stijgt ze clen ethischen ladder op maar blijft dan staan en komt niet verder. ,Kn al hult zich cteze middelmatige cultuur bij de hooccre kringen vaak in een kleeci van Europeescnen snit in het hart en in cle denkwereld blijft ook bij hen het aan den Islam inhae- rent zielsleven stand houden. Alle doorgaande ontwikkeling is afgesne den. Al wat men bespeurt is, dat nu en dan een puriteinsche beweging het hoofd opsteekt om tegen afwijking van hel monisme van den Khorftn protest aan te teekenen maar ook zelts deze revei's mikken nooit hooger clan om naar liet ethisch. standpunt van den iK'horan terug te leiden". Toeh verliest deze valsche religie niet in kracht. Zelfs in de dagen van zijn lioogsten bloei stond de Islam niet, zoo hoos in het cijfer als thans. Soms zelfs weet cle Islam op gedoopte Christenen zoo onweerstaanbare be koring uit te cetenen, dat we herhaal delijk nooren van Christenen, die het kruis hebben verloochend en tot den Islam zijn overgegaan. De Islam streelt cié neiging Van hoogheid en zinnelijkheid in liet menschel ijk hart. Hij is i-laar. eenvoudig en licht te vatten m zijn leidende gedachte en in zijn geüxeerde vormen. Hij leiclt niet alleen tot religieus gevoel, maar hetoovert geheel het leven. Mij bezit •aanpassingsvermogen aan zeer onder scheidene toestanden. Hij gunt een groote mate van vrijheid van bewe ging. Hij "bleek in zijn eersten aanleg voor hooge wetenschappelijke ontwik keling vatbaar en beschikt over een zeer rijke literatuur. En voor het dweepziek oog doet het een ideaal van macht en grootheid schitteren, dal nog telkens blijkt de diepste hartstochten in vlam té kunnen zetten". Dr K.uyper zegt daarom zoo min aan cle Christelijke als aan de tech nische en economische verovering van clen Islam te gelooven. Wat echter gansch. iets anders is, •dun het zeggen van nu wijlen mr V'an Deventer, dat. het Christendom het «f/gw mifheu islam moet afleggen, en 11 'T#r i' r I,,,, Mii^iii M| u angelegdof "zê wel_diF~nad Ft? en of ze wel dat had door- (Vrij it f 100.— ft.) F. J. BOLT. ituurlijk was de afloop van het „onbevredigend. En toen ging de S na te hebben verklaard, dat je nog even rijp voor de hel was voren en dat hij nog „niets voor «raar had." Den geheelen nacht daarop heeft het arme kind liggen gillen: „verloren, ver loren!" En zóó is ze gestorven. Zietdaai* wat sommigen verstaan onder de blijde boodschap van Gods genade fe verkondigen aan hun medemensch Op de "begrafenis, die na eenige dagen werd gehouden, werden beide „zielverzor gers" gevraagd, die oefenaar en de do- miné. Toen de kamer reeds was gevuld en de oefenaar reeds aan het woord, kwam de dominé binnen. Maar zoodra de eerste den laatsten gewaar werd, wendde hij zich tot den huisvader roet de woorden: „wat mot 'hie hier? Het licht en de duisternis kun nen niet en soam©ngaon. Hie deruut of ik deruut." Toen besloot de huisvader, dat hij dan toch den beste maar moest behouden en, al was 't mtet ©enige aarzeling, hij zei toch: „nou, dan wou 'k wel, dat. de do- miné maar heengong." En zoo geschiedde. cle Zencung zich maar moet terug trek ken van het terrein der Halve Maan. Zooals nu Van Deventer al jaren geleden er over clacht, zoo dénken onze hectendaagsche modernen, clen heer Cremer en andere nobele kenners van Indië uitgezonderd, er ook over. Dat komt, omdat zij Christendom en islam beide als godsdiensten beschou wen. De Islam is voor hen evenzeer een religie ais het Christendom, slechts mei. een klein verschil in graad. Bovendien is er een hoogere macht clan de religie, om den Islam te overwinnen, zoo meenen zij, en die nv'Mit is de wetenschap met haar helpsters: beschaving en verstands ontwikkeling. Dat heide stellingen onjuist zijn, ligt voor de hand. Niet de beschaving, maar het Evangelie kan den Islamiet redden. Niet cle Wetenschap, maar de Zending is de macht die den Islam met vrucht weerstaat. Bovendien, de Zending mag. geen enkel terrein, dus ook niet dat van den Islam, los laten, uit kracht Van het Zendingshevel, dat „alle volken'omvat. En dan mag nimmer deze waarheid tegenover de moderne wijsheid onzer eeuw worden prijsgegeven, dat het Christendom niet is een andere religie dan de Isiam, maar de eenige, ware religie, en even weinig overéénkomst met den Islam heeft, als de waarheid met cle leugen, het echte met het valsche. De moderne beschaving kan haar dan ook niet vervangen cn is ook allerminst in staat den Islam te overwinnen, omdat zij, afgerukt van den wortel, waaruit zij opbloeide, een langzame versterving tegemoet gaat, erger nog, in stee van den Islam te bestrijden, door hem wordt geëxploi teerd'in den strijd tegen het Christen- deun. De Mohammedaan acht het Chris tendom oen minderwaardige factor voor het volksleven; de Christus staat voor hem lager dan Mohamimed, die immers na hem kwam om zijn werk te verbeteren! Allah is groot, en Mo hammed is Zijn profeet Wel waren Mozes en Christus en hoe zij meer heeten mogen, profeten, maar cle pro feet bij uitnemendheid is Mohammed, wien immers uit den hemel het heilige Boek is toegekomen. liet denkbeeld: Christus cle Zone Gods, is den Islamiet een ergernis. Hoe kan God een zoon hebben! En de Drieöenheid is hem een dwaasheid. Hoe 'kunnen er drie goden zijn! Al te- gaar volgens hem kenmerken van hef heidendom. Daarbij komt, volgens zijn voorstel ling, dat hel Christendom niets nieuws brengt. Immers ook cle Moham medaan gelooft aan God, erkent het beslaan van een hemel en een hel, buiat zien voor een zeclewet; wat voor den Christen de Bijbel is. dat is voor liem de .Kiioran, 'het rechtstreeks uit den hemel hem toegekomen Boek. Of hij dan den groeten invloed, die van het. Christendom op althans som mige zijner belijders uitgaat, niet ziet? O, zeer zeker; maar hij acht dit een soort tooverkracht van 'den Satan. En overigens, hij ziet. 't dagelijks, is die 'krachi gering., want liet gros der Christenhonden in zijn omgeving, zijn nnaincnristenen, ongèloovigen en god- deloozen. En de macht- en gezagheb bers zijn hierin de eersten. Amsterdamischen 30ctp;#{MS geallieerden (uppeii van aen Amsterdamischen straat weg nabij Utrecht op den grond sloeg. Onmiddellijk need de geneeskundige dienst van Utrecht uit om hulp te bie den, doch wonderlijk genoeg bleken de vliegenier en zijn mecanicien beiden vol komen ongedeerd te zijn, al was de laat ste sterk onder den indruk van het ge beurde. De rechtervleugel van het vlieg tuig, een Spijker-toestel, genumtaerd 38, is totaal versplinterd. Valsche munters gesnapt. Dezer dagen is in Aken een vrouw uit Heerlen (gearresteerd, die een valsch bank biljet ter inwisseling had aangeboden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man van de gearresteerde de valsche bank biljetten in Aken heeft vervaardigd, daar in bijgestaan door verschillende personen. Tot dusver zijn vier personen gearresteerd, die verdacht worden bij deze zaak be trokken te zijri. Nader schrijft de „Limb. Koereir": Door den commissaris van Heerlen werd, in samenwerking niet de Akener politie, de echtgenoote van bovenbe doelden verdachte aangehouden. Al spoe dig bleek, dat dit een goed begin was, want bij het voorloopig verhoor zou de vrouw reeds hebben bekend, dat zij een valsch biljet in een magazijn tè Heer- De Gri ksch-Turkscha oorlog. Een draadloos telegram van den Grie'bschen boegen commissaris in Smyrna meldt, (lat er geen hoop meer bestaat om Smyrna te kunnen houden. Afzonderlijke 'Turksehe voorhoede patrouilles ziin reeds in de buitenwij ken der stad' gezien. De politie heeft verordend, dat alle openbare vermakelijkheden in Athene zullen gesloten worden. De demobili satie uer Gvioksche troepen zal on middellijk na.de ontruiming van Klein- Azic een aanvang némen. Sedert IQ uur Vrijdagavond üeel't het Grieksche bestuur in Smyrna op gehouden te bestaan en is hét gezag 'Overgegaan aan de geallieerde bevel hebbers. Alle koopvaardijschepen ontvangen bevel ae haven te verlaten, waar thans alleen eenige oorlogsschepen liggen. Van alle nationaliteit zijn thans 'ma trozen oL mariniers aan land P ar :em entariërs der zullen heden een onderhoud met den aanvoerder der Khemalisten hebben over een vreedzame bezetting der stad De bioscopen te Berljjn. Vrijwei alle Berlijnsche bioscopen zullen op 22 September hun deuren sluiten. Het. personeel dezer onder nemingen wordt tegen dien datum ontslagen. Dit besluit van de organi satie der bioseoou-eigenaars is geno men, nadat het gemeentebestuur ge weigerd had, de belasting op de ooen- bare vermakelijkheden die tot 5b pCt. is gestegen té verminderen. liet sluiten der Berlijnsche biosco pen zal in de eerste plaats het aantal werkeloozen met bUOO verhoogen. Bovendien gaal dagelijks 1 miilioen mark opbrengst voor de gemeentekas verloren terwijl bovendien de 600U nieuwe werkeloozen uit deze kas zul len moe-en werden ondersteund. In het geheel zijn er 320 bioscopen met 120 000 zitplaatsen bij betrokken. (JN. R. C.) Valuta-speculanten. Wolft meldt: Tengevolge van de daling van de mark zijn er vele Uuit- sche win'ke's aan de Belgische en JN'ederlandschc grens bijna geheel door vreemdelmeen leeggekóchh Vele win kels, zoo- meldt het. „Berl. Tagehl.", zijn gedwongen te sluiten omdat zij géén waren meer hebben. De eenige dagen geleden door den president Van de Rijnprovincie uit gevaardigde verordening nopens de beperking van den detailhandel aan buitenlanders, is volkomen zonder effect gebleken, aangezien de huiten- landsche koopers dikwijls door Duit- scbers legen provisie hun inkoop-en laten doen. De opening van de Dail Eireann. Zaterdag zou de openingszitting van de ni- uwe Dail Eireann (hel fersche fmv*. ~VY 1IXLC71 ILl'CüI'CIl X7U ÜVUVYVC1 ft. ItëgGIl G0 mot te beschermen door ze op te bergen met naphtaline. Minder algemeen is be kend, dat hieraan ernstige nadeelen ver bonden zijn. Het „Maandbl. t.d. Verval- schingen" schrijft, dat niet alleen dik wijls de scherpe reuk uit de kleeren niet meer weg te krijgen is, al stelt men het goed aan de open lucht bloot maar dat de naphtaline ook een ernstig vergift is. Bij de fabrikage van deze stof wordt hiermede ook rekening gehouden en ruime ventilatie der lokalen voorgeschreven. Maaar in het particuliere huishouden ko men wel eens gevallen voor van vergifti ging, waarbij de slachtoffers klaagen over hevig© hoofdpijn en brakingen, zooals van iemand, die geslapen had op een divan, waarvan de kussens met naphtaline be handeld waren. Volgens den scheikundige Berthelot heeft naphtaline ook' volstrekt geen anti septische werking; op zijn hoogst houdt het wat insecten op .een afetand, doch de lar ven blijven leven en worden later niet verhinderd hun vernielingswerk te volvoe ren. Het gebruik van naphtaline in het huis houden is volgens dezen geleerde niets dan een huishoudelijke dwaling. verlaging parlement.] plaats hebben. Bijzonder heden omtrent het regeering,sprogram en over üe samenstelling van het ka binet ontbreken ten eenemale, daar er bijna geen nieuws uit Ierland over komt. Twee der telegraafkabels, die terlariu en Engeland verbinden, zijn doorgesneden, n.l. bij Bray en Howlh, en terzelfdertijd is' het postverkeer bedreigd door 'een staking, nu cle re- geerinp over wil gaan tot 'n der Iconen. Kr zijn uitgebreide maatregelen ge nomen om de vergadering van de Dail te beschermen tegen een eventueelen aanslag van de zijde der republikei nen. Niet alleen wórdt niemand in het parlementsgebouw toegelaten zonder speciale uitnoodiging, doch zelfs de houder van zulk een kaart moet zijn identiteit nog bewijzen. ..m Korte berichten. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat daar opnieuw levensmiddelenrelletjes hebben plaats gehad. Tal van winkels zijn geplunderd. De Duitsch-Belgische besprekin gen inzake de herstelkwestie, hebben op belangrijke punten tot overeen stemming geQeii.l, De nog hangende m'oeilijkhecfeh betreffen den looptijd der schafkistwisséls ten aanzien waarvan de herstelc-qiiimissie opnieuw stelling zal moeten nemen. Men is het eens geworden over: garantie-verlee ning door de rijksbank en medewer king aer industrie De haven van Antwerpen heeft een groote vlottende kraan hief eéiï hefvermogen an 150 ton', aangekocht bij de werf „GusLo' te Schiedam, voor een som van i 700.00Ü, De Kraan was oorspronkelijk in 1914 besteld door de Russische regeering en werd voltooid in 1917. Door de verwikkelingen in Rusland viel de bestelling in duigen, zoodat de firma, die kraan onder den werkelijken prijs heeft moeten ver knopen. Bij Stendal aan de Elbe is een passagiersvliegtuig, dat. van Berlijn naar Hamburg was gevlogen en nu op de terugreis was, van aanzienlijke hoogte brandend neergestort. De be stuurder is dood opgenomen. Er wa ren geen passagiers a?.n boord. Een voorstel v o o r 1923. Men kan Favonius, vast, medewerker van het weekblad „Bergopwaarts", niet verdenken van gebrek aan. koningsgezind heid. Maai' hij betreurt 't, dat er in de zen tijd van financieelen nood weer, zoo veel geld is uitgegeven voor de viering van Koningius-verjaardag. Is hel nu de tijd, vraagt hij, om. een dure electrische illuminatie voor het departement, van ma rine aan le schaffen, terwijl de ambte naren worden weggezonden, omdat ze niet meer kunnen worden betaald? Mogen we duizenden verspillen aan vuurwerk en ver lichting, terwijl de druk op 'de burgerij steeds zwaarder .wordt? „Maar", vervolgt Favonius, ,,er is meer. In Oostenrijk is'een volk bezig te sterven; de allerverschrikkelijkste ellende grijnst de gezinnen aan; in letterlijken zin vindt men daar den hongerdood. Zijn wij in Nederland dan zulke ellendelingen, dat we dal, weten en toch i1 fvAfie't'ea dien daq .aan den minister eervol pnt- slag verleend. Ken definitieve oplossing van de crisis is hiermede niet bereikt. In verband niermede kan worden gemeld, dat de heer en mevrouw van IJssel- steijn voor particuliere aangelegen heden naar Zuid-Atrika gaan, en van daar hun reis vervolgen naar Indië, om het reeds lang voorgenomen be zoek aan hun zoon te Medan te brengen. In den loop van het volgend jaar hODen zij naar Nederland te keeren. AMSTERDAM. V.D. Naar het Hbld. van particuliere zijde verneemt, is Joh. M. Messchaert te Zurich over leden. Messchaert werd in 1857 te Hoorn geboien en was vele jaren lee- raar aan de Muziekschool te Amster dam en trad in binnen- en buitenland op. KÜNDKN. Hei Lraitsche stoomschip „Harmonia" is op zijn reis naar Ha vanna, achttien mijlen ten westen van Vigo gezonken. Allé passagiers werden door draadloos te hulp geroepen sche pen gered. terug Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f 3.— Losss nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. organiseeren zij liet dan pretjes ter eere van de Koningin? „Ik zou wel eens willen weten wat. de Koningin daarvan zegt. Ik zou wel eens willen weten hoe Zij er over denkt, en ik zou wel willen, als het maar niet zoo heel buitengewoon was, dat iemand van meer invloed en beteekenis dan Fa vonius is, aan Hare Majesteit deze vraag voorlegde: Majesteit, ais door een Ko ninklijk woord van U, al ware hel maar de helft van de gelden die men in 1923 te Uwer eere zal uitgeven, ten koste werd gelegd aan leniging van den nood der hongerigen in Oostenrijk, in Rusland, in Duitschlandzou Uwe Majesteit dan dit woord niet spreken? Ik weet, dat het nationale leven ook zijn eisc.hen heeft. „Ik weet dat men het feit, dat onze Koningin in het komend jaar 25 jaar de Kroon der Nederlanden heeft gedragen, niet negecren kan. Ik zou het ook niet willen, liet is op .zichzelf een zegen dien wij niet mogen vergelen, al werd er geen voetzoeker bij afgestoken. En niemand aon van een feestviering op een koopje kunnen, durven spreken, als die feestvie ring werd gedragen door de groot-metf-' schelijke idee eener hulpactie aan de lij dende kinderen der wereld. Zou men de Koningin wel beter kunnen eeren jian^ door Iiaar naam aan zjiüc een actie te 'ver binden? En .zou er.van de helft der gelden voor verlichtingen, voor Vuurwerken en soortgelijke publieke plezieren, niet een waarlijk groote Koningin Wilhelmina-gave naar Weenen kunnen worden gezonden? Een trein vol kleederén voor de kin deren die naakt kropen? Een trein vol voedsel yoor ds moeders 'die niets hebr. bén voor hki'e zuigelingen fk vrees dat ook na een jaar flie hulp nog wel noo- clig zal wezen; al is er mogelijk wel te viceaen, dat ze voor velen niet meer no o dig zal zijn, "f „En indien men al «leent dat zulk eert plan in het volgend jaar werkelijk te laat komen zou, welnu, wat is er tegen om het aanstonds uit te voeren? ts er in Nederland voor zulk een doel geen con sortium te vormen dat zich borg stelt voor een miilioen En is Nederland niet bereid dit miilioen ter eere van zijn zil veren Koningin, en lot zegening van Ha ren naam in het buitenland, bij stukjes en beetjes te betalen, en in ruil daar voor „üP te zien van vetpotjes en lam pionnetjes tegen September van het ko mende jaar? Ik ben er bijna zeker van, dat de feestviering ook dan nog zou mo gen worden gezien. Men wil grootscher feestvieren dan ooit, ter eere vari de Koningin. Het is prachtig gedacht. Maar er is in de wereld grooter noocl dan ooit, en voor feestvieren hebben wij min der geld dan ooit. Wij moeten zuinig zijn en sober. Maar nooit zuinig jegens den naaste en nooit sober in het weldoen. Liever een kind gekleed en een oude gered van den hongerdood, dan een'eerste prijs voor dé mooiste straatversiering."' Het o v e r c ompleet aan onder officieren. Van deskundige zijde meldt men aan „Het Volk" het merkwaardige feit, dat men voortgaat jonge men'schen te werven en op te leiden voor onder-officier, ter wijl er reeds een groot overcompleet is. Nog dagelijks worden, jongens van IS en 17 jaar aangeworven. Straks, als de Rangscbikkingsregeling in werking treedt, zullen deze jonge menschen, na een ver blijf van een of twee jaren en soms nog minder in het leger, moeten worden beoordeeld, waarbij dan de vraag ,zal over- Jaalaan, door G, Harders^ vertaald door mevr. J. P. Wesselink-Van Rossum. Nijkerk, G. F. Cal- lenbach. j BERLIJN. Vorens bericht uit Odes- sa hebben de roode legers Sebastopol ln onze j©ugd maakten wij kennis met de Roodhuiden in N.- en Z,uid-Amerika, door middel van de romans van Gustave Aimard en Fenimoore Cooper, wij ver slonden de schier ongeloofelijke verha len over Comanchen ©n Apachen en Au- ca's en hoe zij meer heeten miogen, 'die vervolgde en geplaagde stammen met hun ridderhelden, hun verklaarbare wraak zucht, hun martelaren. Maar nu, .een halve eeuw later zijn andere schrij vers naar voren gekomen, niet mlet span nende verhalen van krijgsmoed en krijgs list en krijgsmisdaden, maar met weerge ving van feiten uit de Zendingsgeschiede nis; want ook tot deze heidensche stam men hebben Duitsche zendelingten het Evangfelie gebracht, en velen hebben hef aangenomen. Hieraan komt „Jaalaan" ons herinneren in den vorm van dezen aan grijpend schoonen roman of is 'talles geschiedenis? iwijl denken 't haast. Wijwen- schen het verhaal niet te resum'eeren, wij zouden den indruk er van maar bederven. Wij prijzen alleen maar de keurige karakterteekeningen die er in voorkomten, van het nobele tot God be- \S>

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1