Onderwijs. Gemengd Nieuws. Allerlei. Telegrammen. Fmancleële Berichten. Ingezonden Stukken. Wetenschap en Kunst. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. kanbestedmgen. Dhr. Ger. Kerk. Tweetal te Amsterdam J. Jongeleen te Maarssen en G. Wisse te Arnhem. Ev. Luth. Gem. Beroepen te Middelburg;Vlissingen J. P. v. Hees te Groede. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Surhuisterveen J. H. van Riemsdijk te Ternaard. Het echtpaar G. v. d. EykelVan der Mey, overleden te Rijnsburg (ZZ.-H.), heeft gelegateerd aan de Gereformeerde kerk aldaar een bedrag ad f 6000 alsmede een perceel land en aan de diaconie der Gereformeerde kerk aldaar een bedrag ad f2000. V a n de n Vaderende n Zoon. De geleerde schrijver van de rubriek „Ge- loofsvc-rdediging" in de Maasbode ver telt in een opstel „Rome en Dordt", dat de g'eloovige Protestanten heel anders te genover sommige van de twaalf artike len staan dan de Roomschen. Wat de 'Kerk aangaat, geven wij dat toe; maar wat den Heiligen Geest aangaat, vergist hij zich, als hij beweert, dat zij leeren dat de H. G. alleen van den Vader uit gaat en niet van den Zoon. Neen, op «rond van dezelfde teksten door hem aangehaald in zijn betoog, gelooven de „geloovige Protestanten" van alle eeuwen met de Roomische Kerk dat de H. G. uit gaat van den Vader en den Zoon. Te Amsterdam is, 54 jaar oud, over leden Pater Fr. Otto Koevoet, kapelaan aan de Eoomkerk te Amsterdam, belast met 't onderwijs van doofstommen te Am sterdam en Den Haag. Benoemd tot tijdelijk onderwijze res |aa,n de Chr. school te Bennefcoin mej. M. Weeda te Middelburg. lOp het staatsexamen tot toelating aan de universiteit te Utrecht slaaigde pja, de heer IK. P,. van Westen voor diploma B, faculteit geneeskunde. Heinkenszand. In de vacature van tdhr. J. Slahbekoiorn, is aan de school nret den Bijbel alhier, tot onderwij zer benoemd dhr. Joh, (Kllasse, thans in gelijke betrekking te Almk'erk. (N.-B.) Ongelukken. Te Barneveld is Zaterdagavond ©en 25-jarige boerendoch- en spoedig daarna overleden. Mevrouw van Wi. uit Hilversum is bij' het baden in de Loosdrechtsche plassen verdronken. - Zondag; is te Katwijk A. Smit, werk' zaam aan de gasfabriek in Den Haag, die met eenige kameraden per fiets naar Katwijk was gegaan om daar te visschen. bij de brug over het kanaal naar Noord- iwijk te water gereden en verdronken. Zijn lijk is later met een net opgehaald. Smit laat een vrouw en 9 kinderen achter. Dienzolfden dag: is met zwem men aan het stille strand te Scheveningen verdronken een tienjarige jongen uit Den Haag, die zich te ver ïn zee gewaagd had. De vader van den jongen zat aan het strand. Twee leden der vrijwillige red dingsbrigade, die naar het knaapj'e zoch ten, hebben een in zwart badcostuum gekleeden man in de diepte zien verdwij nen, zoodat vermoed wordt, dat nog iemand verdronken is Een vierjarig ■jongetje, te Amsterdam1, dat spelenderwijze in de tweede Kostverlorenkade was te water geraakt, is door twee politie agenten levenloos Opgehaald. Woensdagnacht waren te IJselmonde langs de spoorbaan op surveillance de brigadier Van Raaij en de rijksveldwach ter J. Wander van Barendreéht, die toen twee personen bekeurden wegens vis schen. Nadat zij waren doorgeloopen, von den zij drie groote pakketten schoenen, die vermoedelijk uit een trein waren ge worpen. Niet twijfelende, of die goederen zouden worden weggehaald, stelden zij zich verdekt op. Na twee uren wachtens kwamen drie personen, onder wie de twee bekeurden, de schoenen weghalen. Bij de achtervolging werd een van hen gearres teerd. De tweede, die ook na herhaalde somlmatie niet wou blijven staan, kreeg een kogel door het hoofd; het was v. B., Wonende te Rotterdam ;de derde, die ont kwam, is later gearresteerd, nadat hij' zijn zwaar gewonden makker bezocht had. Hij en zijn reeds gearresteerde vriend zijn gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. Van B., wiens toestand ernstig is, is in het ziekenhuis te Rotterdam, waarheen hij gebracht was, in verhoor genomen. Treurig afgeloopen. Eenige Amhemsche jongelieden vertoefden eenige Weken geleden te Loosduinen. 14 Augus- tus gingen zij! per rij'wiel stroo inkoop'en voor ligging in de tent. Toen zij1 naar de tent terugkeerden, meende een aan den weg slaande boerenknecht, de j'ongens eens bang te moeten maken en schoot *net een tweeloops geweer geladen met kruit en proppen papier, welk papier hij vooraf in slootwater had gedrenkt, w de richting van de fietsende jongelui, Biet, het gevolg, dat één achttienjarige ueu linkerarm werd getroffen. Hij stelde zich onder geneeskundige hulpeen iq°4 PaP'er werd uit zijn arm verwijderd, Tl tv" W8r<* tweede prop1 verwijderd. 1 "bensdag trad tatanus is en over een de jongen. Tegen den boerenknecht is een verbaal opgemaakt. In OverijSel heeft het Zaterdagnacht sterk gevroren. Uit het onbekende leven. „Mother" the name of God in the hearts and on the lips of little chil dren". Halftwaalf 's avonds op het politiebu reau. De telefoon gaat. „Met de Voogdijraad, meneer! Zoudt u willen laten opsporen Jan van Wiel, oud 10 jaar; hij is hedenavond bij zijn pleeg ouders Van der Kamp aan de Nieuwe Weg weggeloopen. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij thuis zijn bij zijn moeder in de Leeuw enlaan, want ik hoor, dat vanavond z'n vader van een zeereis thuis komt". „In orde mijnheer". „U geeft wel even kennis, als hij terecht is, nietwaar?" „We zullen er zorg voor dragen, me neer". Een 'kwartier later stommelen een paar agenten de wrakke trap op van Jan's thuis aan de Leeuwenlaan. Benauwde walm hangt in 't vunze gebouwtje. Licht is er alleen uit de zaklampen der agenten. Een gang Een deur. „Ben ik hier .bij Van Wiel?" „Wie is daar?" „Politie!" Op kleine, kier gaat de deur open. Agent herhaalt zijn vraag tegen een uit 't donker te voorschijn komend manspersoon. „Van Wiel? -- hier niet, boven gloof ik". Deur dicht! Roven woont Van Wiel. „Of kleine Jan hier ook is". „Ach gunst, is tie weer weggeloope, flat schaap; nee, hier is tie niet, nee agent, dat durft tie niet, ach dat wurm, is tie—al weer weg?" „Z'n moeder!" fluistert ©en der agenten fefn collega in het oor. E,ven lichten se dan in het vertrek rond. Vodden en lompen op vloer en stoelstukken, wazig licht van een olielampje. In de kamer twee vrouwen en een man. Op tafel glazen en een flesch; ei" hangt dranklucht. De agenten begrijpen, weten. „Maar „kleine Jan" is hier niet. „Jongetje Van Wiel was niet thuis, me neer; geen zuivere koffie in dat huishou den daar; 'tkind zal wel niet voor niets Onder voogdij staan". Half één. „Mijnheer, hier is de zuster van Jan van Wiel. Zie brengt haar broer tje zelf mee. Hij zat op een stoep aan de Leuvehaven, daar heeft ze 'm gevonden, zegt ze". „Laat ze eens binnenkomen". Verschijnen een jonge vrouw, gehuld in kleeren, die met een oogopslag doen zien, dat er een vrouw uit het nachtleven voor ons staat, en een klein, tenger ventje, met wezenloos starende oogen, alsof 't om hem heen .gebeuren geen indrukken op hem maakt Met brutaal opslaande oogen begint de Vrouw: ,,'tls toch zielig, hé, meneer, zoo'nkind toch. Hij loopt nou maar altijd weg, en hij weet, dat tie niet mag, niet Jan? En as tie zoo doorgaat mot tie naar de tucht school, nie waar? Ja meneer, toch zielig, hè, mot u weten, meneer, dan komtie 's nachts de trap op bij me moeder, omdat ie weet, dat ie over dag door de pliesie meegenomen wordt, en dan kan die 's nachts niet binnenkomen natuurlijk hè, want me moeder doet 'snachts de deur dicht. En 'tis al is ge beurd, meneer, dat ik tegen me moeder zei: „Wat hoor ik toch!" En datte we ginge kfl'ke en dattie, toen we de deur opendeeje, zoomaar naar binnen rolde; hat- tie zitten slapen tegen onze deur op de 'gang, zielig toch, hè meneer, van zoo'n ventje". bent z'n zuster, nietwaar?" „Ja, meneer, toe-, meneer, mag tie niet één na-ggie mee naar huis?" „Neen, juffrouw, dat gaat niet. Jan blijft hier en gaat morgen weer naar' zijn pleegouders terug. U kunt nu wel gaan". 't Hulpeloos figuurtje dwingt me lief te gen 'm te zijn, arm kind! „Zeg Jan, vertel me eens, vindt je het prettig bij die menschen waar je thuis bent?" Een stomme hoofdknik ja, op 't ge zichtje echter een uitdrukking, die 't tegen overgestelde zegt. „Ze houden toch ook van je, Jan!" Weer die hoofdknik. „Maar jongen, waarom loop je dan toch telkens zioo weg?" Met een plotselinge siddering in 'tteere lichaampje zien de oogen .me recht aan, groote angstoogen, maar ze zijn onmiddel lijk weer weg: dan breekt 'tsnel uit de kleine mond in smarttoon: „Ik wil naar móéder toe!" f 'tBruuske verlangen naar „moeder" brak uit die paar woorden baan, en greep me fliep in de ziel. 't Kleine kereltje, niet wetend nog schreeuwend in z'n hart om moederliefde, bm „moeder", die niet waard was dien eerenaam te dragen. „Ik wil naar móéder toe!" Den volgenden morgen werd Jan door z'n pleegouders afgehaald. Gedwee stapte 'tkind aan een hand mee. Een groote week later was hij weer weggeloopen „naar moeder!" („Rotterdammer") Een wrok van jaren. Op het station van Le Moret in Frankrijk heeft dr Blaise, een geneesheer daar ter plaatse, een 83-jarigen majoor doodgeschoten. De majoor had tien jaar geleden den dokter bij een beursspeculatie eenige wenken gegeven. Die speculatie, was evenwel mis- geloópen, en de dokter was zijn geld kwijt g'eraakt. Dit verweet hjj nog altoos zijn slechten raadsman. Een eigenaardig geval van moord. Die magistraat te Lincolnshire heeft een zekere Norah Walker, een ne gentienjarig meisje, naar den strafrechter verwezen wegens moord op de twintig jarige Beattie Simpson. De beide meisjes, die samen een vacantiedag doorbrachten te Mabletharpe, weiden op' hun kamer ge vonden, lijdende aan vergiftiging, tenge volge waarvan Beattie Simpson later over leed. De meisjes zouden besloten hebben, te zamen te sterven. In een brief hadden geschreven: „Niemand zal ooit te weten komen, waarom wij dit hebben gedaan." Een geveclit tusschen ver oordeelden en hun bewakers. Een aantal veroordeelden,- die uit de ge vangenis t© Alor Star, in de Straits Settle ments (StraatkoloniesEngelsche neder zettingen of bezittingen op 't schiereiland Malakka, aan de straat van Malakka in Achter-Indië), ontvluchtten en in Siam weer werden opgepakt en uitgeleverd, de den een aanval op hun Siameesche be wakers, toen de trein de grens naderde. Die aanvoerder der veroordeelden greep een sabel en joeg die een gendarme in het lichaam. Èen sergeant greep daarop een geweer en schoot zeven der gevan genen dood. Twee anderen ontkwamen, door uit den trein te springen. Een verschrikkelijk ongeluk is dezer dagen aan de Fransche kust te Mimizan gebeurd, een kleine badplaats in de Lan- des. Daar was een gezelschap kinderen aan het baden, toen plotseling; een bijzon der hooge golf de jeugdige baders omver twee zusjes en vriendinnetje, moe in zee wierp en bij het terugvloeien drie meisjes, trok. Die moeder en de grootmoeder der twee zusjes, die van het strand af op het baden der kinderen toezagen, snelden de zee in om de kinderen te hulp te komen. Maar ook zij werden vrijwel onmiddellijk door den stroom 'niedog'esleurd en ver dwenen vóór het mógelijk was van het strand af haar te hulp te komen. Een half uur later hebben de golven de beide lijken der vrouwen op het strand terugge worpen; de lijken der beide zusjes zijn kort daarna aangespoeld. Het lijk van het vriendinnetje, het vijfde slachtoffer, is niet aangespoeld. N. R. Ct. Te Lugano heeft een man in/een aan val van razernij' drie zijner kinderen met een scheermes den hals afgesneden en vervolgens zijn oom doodgeschoten. Daar na heeft hij g'etracht zelfmoord te ple gen. Hij verklaarde, dat hij zijn kindertal had willen verminderen om met zijp schoonzuster te kunnen trouwen. e Bacillus Botulinus. De dood door vergiftiging van een achttal hotelgasten te Loch Maree, na het gebruik van sandwiches, is thans na ©en weten schappelijk onderzoek, (waarover een vol ledig rapport zal worden gepubliceerd, offi cieel vastgesteld als te zijn veroorzaakt door de bacillus botulinus. Dit is het eerste bekende geval van voedselvergif tiging, door deze bacil in Engeland ver oorzaakt, tenminste waar het levensmid delen be.treft, als hier werden gebruikt- In Amerika hebben zich meer van derge lijke gevallen voorgedaan na het gebruik van boonen, kaas, maisgerechten, asner- g'es, salade, spinazie en olijven of na'het gebruik va nkip, kalkoen en visch'. De bacil ontwikkelt zich nooit daar, waar zuurstof vrij toegang kan hebben en blikken bussen met geconserveerd voedsel bieden, wanneer dit met de bacil besmet is, ©en idealen cultuurbodem. Ook al sterft de bacil zelf, dan blijft het vergif, dat ze voortbrengt, toch zijn nadeelige werking uitoefenen. Bij voedselvergiftiging sterft de vergiftigde dan ook niet door de bacil, maar door het vergift, dat deze heeft! voortgebracht. V r o u we lij k e k o r d a a t h e id. Te Daventry (Engeland) heeft ©en alleen wo nende jonge vrouw een bijzondere kor daatheid aan den dag gelegd. Een ver dacht individu klopte een van de laatste nachten aan haar deur en vroeg om eten. De vrouw, hopende den man met een zacht lijntje weg te krijgen, wilde wat brood halen, toen zij plotseling door den indringer overvallen werd. Er ontstond ©en hevige worsteling, maar de vrouw, die ov©r 'een .athl-etische lichaamskracht moet beschikken, ranselde het heerschap zoo geducht af, dat hij bewusteloos ach terover tuimelde. Daarna ging ze barre voets naar oen vergelegen hoeve om hulp t,e halen. Zij bleef daar overnachten, ter wijl de eigenaar dier hoeve op onderzoek uittoog. De gevaarlijke indringer bleek ech ter inmiddels bijgekomen en verdwenen te zijn. Dat de eenzame landhuisbewoon ster intusschen geen katje is om zonder handschoenen aan te raken, toonde ze den volgenden morgen, toen een pers fotograaf zich aan haar huis vervoegde om een foto van haar te maken voor de Engelsche bladen. Zij weigerde namelijk kortaf om te poseeren en toen de man aanstalten maakte om dan tenminste naar huis te kieken, verscheen ze weldra met een dubbelloopsgeweer voor het venster, terwijl zij den hinderlijken mjjnheer dreig de neer te schieten, als hij niet binnen tien tellen uit het gezicht verdwenen was. De persfotograaf nam daarop ijlings de vlucht 'en zag voorloopig van zijn voor nemen af. Aug. 30 Waarde, huis, veldvruchten en in boedel, v. Dissel. 30 Westkapelle, huis enz.; De Neeling. 30 Westkapelle, winkelhuis, De Neeling. 31 Middelburg, huis, De Neeling. 31 Brugge, hofstede met landerijen, Proot. Ovezande, hofstede en bouwland, Pi laar. Sept. 1 Wem'sldinge, veldvruchten, v. Dissel. 2 Middelburg, politievaartuig. Ontvan ger Reg. en Dom. 2 Grijpskerke, afbraak, Struve. 4 Wemeldinge, huizen, Neervoort. 5 Goes, woonhuis te Kloetinge, Neer- vooi't en Ittmann. (1 's-Heerenhoek, huis, bouwland, van Cleef. 7 Middelburg, afbraak, enz., Rosier en Vervaat. 8 Bergen op Zoom, verp. slaatsgronden Ilogerwaardpolder. Bestuur Domeinen. 12 en 13 Middelburg, inboedel, Notaris huis. 13 Goes, netten inboedel, de Kok. 13 Souburg, huis en land, De Neeling. 13 Heinkenszand, woonhuis, v. Cleef. 13 West-Souburg, hoveniershofje, De Neeling. '20 Borssiele, verpachting bouwland, Betli 21 Middelburg, Villa Anna, v. d. Harst. Sept. 1 36 ééngezinswoningen. Boiiwvereen. St. Wiflebrordus. L. B. Mudde. 5 Middelburg, bouw machinegebouw gasfabriek, Burg. en Weth. 6 Middelburg, vernieuwing lichtopstand en plaatsing afrastering Westspuiboe- zem Breskens. Raming f2500. 14 Middelburg, Prov. 'Bestuur. Gebouw transformatorsstations te Biervliet en Hoofdplaat Z. El. M. Het beste middel. Inspecteur, die aan een candidaat-politieagent een examen afneemt: Wal. zou jij doen, als je opdracht kreeg, een opgewonden menigte te verspreiden. Wel, eenvoudig met inijn hoed rondgaan was het antwoord. LEIDEN. Op 47-jarigen leeftijd is overleden de oud-hóogleeraar A. E. J. Holwerda, geboren te Gorcum. Hij stu deerde te Utrecht in de letteren. Hij was h'O'Ogleeraar aa.n de Leidsohe Uni versiteit en verscheidene jaren direc teur van het museeum .ran oudheden. PARIJS. Die „Nation Beige" ver neemt, dat de Belgische gedelegeerde in de Commissie van Herstel in een gesprek met den voorzitter der com missie een transact zou hebben voor gesteld, waarbij bet prioriteitsrecht van België bij de a..s. Duitsche be taling zou zijii verzekerd. De gedele geerde heeft gewezen op de mogelijk heid, dat de Reiqh.sb.ank uit haar goud voorraad 1 milliard francs zou over dragen, voor welk bedrag België dan creaieten zal kunnen ontvangen. WEENEN. De voormalige minister van financiën, thans gedelegeerde der inter-parlementaire conferentie te Weenen, heeft in een interview gewe zen op de wenschelijkheid van ver laging der Douanerechten en afschaf fing der in- en uitvoerverbod-bepalin gen. Wisselkoersen. Amsterdam), 29 Aug1. Berlijn cheque 18—19 Brussel 18.90—19 Parijs 19.90—20 Londen 11.4711.47i/2 New York 2.572.57i/2 Weenen 35—40 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ondergeteekende een kleine ruimte 'in uw blad? Naar aanleiding van uw schrijven in no. 278 over een „rechtvaardig oor deel", en een „nuchter oordeel", zou ik gaarne iets willen zeggen. Ik stem er volkomen mede in, dat we geen énkelen minister als zondebok mogen aanmerken voor de ontredderde toe standen, die zich alom openbaren. Het is Gods hand, die ook Nederland tuch tigt, en nog meer straffen zal, indien we voortgaan, de oorzaak van het kwaad buiten onszelven te zoeken. Getrouw en gehoorzaam zijn aan de regeering, -moet onzèn levensuit gang zijn. Dat neemt evenwel niet weg, dat we als echte Anti-rev. burgers, ae fouten niet zouden mogen aanwijzen, en bespreken. Want groote fouten zijn door de regeering gemaakt, zeker niet de minste, dewelke in het stuk „Eén nuchter/oordeel", van Prof. Kernkamp, genoemd wordteen vrees voor ae revolutie. Want door het „boompje te veel naar links te buigen, heeft men vele a.-r. ontrust en twijfelmoe dig, ja nog erger gemaakt. Wat toch zou b.v. de 8-uren-dag geen opstan- digen geest hebben gekweekt? Is het niet gebleken, dat de 8-urigen arbeids dag als algemeene regeling niet is uit te voeren? Wórdt reeds biet van hoo- ger hand getracht langer dagtaak en werktijd in te voeren? Daarmede is ze geoordeeld en veroordeeld. Dan: de verzekeringswetten, n.l. de ge- dwongene verzekering. Allerwegen is tegen den dwang geageerd, niet alleen door menschen met gemoedsbezwa ren, maar ook door velen van heel andere richtingen. Maar op hun ge roep word niet gelet. Schandelijke dwang werd ieder op gelegd, zóó zelfs, dat een werkgever strafbaar is, als hij niet plakt voor iemand, die absoluut niet verzekerd w i 1 wezen. Zulk een dwang verbit tert. Dat ook de gelden niet alle be antwoorden adn het doel, meen ik te mogen opmaken, uit hetgeen ik kort geleden las, dat de Raad van Arbeid in Haarlem den wensch uitsprak, dat men op dat terrein tot reorganisa tie kwam, door zooveel mogelijk raden van Arbeid op te heffen. Overtuigd is men dus ook daar (gelukkig), dat er groote gebreken en schade aan kleeft. Waarom toch al die dwangwet- ten? Uit vrees voor revolutie? Ja, maar ze werkt op de andere zijde re- volutiegevoelens. Toch gaat de regee ring door met wetten uit te vaardigen, die steeds de burgerij knellen en kwel len. Wat is de vleescnkeuringswet b.v. voor bet platteland van noode? Geld verspillen, en de burgerij bemoeilijken. En er is nog meer. In de ambachten b.v. mag een zoon zijn vader niet hel pen als zijn bepaalde uren geteld zijn. Hij moet zijn vader maar laten tób ben. Zie, M. de R„ laten we als echte A.-R. hopen, dat de a.s. rechtsche re geering, het bittere uit het noodza kelijke zal uitwerpen, opdat we ook in dezen mogen ervaren, dat de on dervinding is de beste leermeesteres. Dat ook onze rechtsche pers voortga en voorga, om de fouten aan te wij zen, niet uit haat of nijd, maar tér verbetering. Mijn liartelijken dank voor uw gast vrijheid, M. de R., verblijf ik met vrienden groete, AUG. SLABBEKOORN. Biezelinge, 28 Aug. 1922. Bommen-Berend. Kwam de baos van 't Munsterlaand, Berendje van Gaolen, Stovvelde deur 't Drentse zaand, Wol op Stad aanhaolen. Berend mit zien bommen, Wol kenonnen-brommen. i i i Berend bomde moord en braand, Berendje van Gaolen, Ons Martini dei huil staand, Stad was vol te haolen, Berend mit de bommen, Berend bleef maor bromjm'en. Lag veur Stad aan znderkaant, Berendje van Gaolen, „Berendj'e, haol op dien haand! Zeln weerom b.etaolen! -• Berend mit dien bommen, Hest daorvan weeromme(n)?" Berendj'e huil op zien haand, Berendje van Gaolen, Maor de maot 'kwam' maal te laand -1 Namimen hom in de maolen! Berend kreeg; ook bommen, Mos noig haarder bromlmen. Raobenhaupt zee: „Oetoe, klaant! Berendje van Gaolen, 'kSchait die mit de neuz' in 't zaand!" Berend was verkaolen Berend mit de bomimen, „Oetoe, Berend! Brom'm'en!" Hat maandblad Groningen heeft een belegnujnta'er uitgegeven, met o.a. een drietal portretten, waaronder dat van Ber nard van Galen, op wien bovenstaand versje gemaakt is. Een aardige vondst. De N. R. Ort. herinnert er aan indertijd fait „Die Kroniek' 'te hebben overgenomen de volgende „vondst" aan een Engelsch blad opgezonden inzake den naam Shake speare. Men wilde namelijk bewijzen dat die naam een schuilnaam (pseudoniem) was van dezen grooten Engelschen dich ter. Zij' luidt aldus: Als men Shakespeare's naam zonder de laatste e spelt, bevat hij 4 klinkers en |6 medeklinkers. Zet 4 en' 6 naast elkaar, en giiji schrijft 46. Accoord! Sla nu den 46en Psalm in het Engelsch op, en tel tot het 46ste woord, en gij' zult zien dat dit „shake" is. Begin van achteren af te tellen en no. 46 is „spear". Daaruit blijkt, dat de naam Shakespear een pseu doniem was. „Het waan idee van het witte voedsel". Het pop'ulair tijdschrift, gewijd aan de belangen der volksgezondheid „De dokter in huis' 'schrijft onder bovenstaanden titel o.a. het volgende: Toen gedurende den oorlog het witte brood (dus tarwemeel zonder zemelen gebakken) van menige tafel verdween en in plaats daarvan het bruine brood (uit tarwemeel met de fij'n gemalen zemelen) en het zwarte brood (uit meer of minder uitgemalen roggemeel) verscheen, ver klaarden de artsen terecht, dat dit over het algemeen zoo weinig gewaardeerde donkere brood veel meer voedingswaarde heeft dan het geliefkoosde wittebrood. Diat deze voorliefde voor „wit voedsel" een der grootste dwaasheden van den modernen tijd is, toont de Engelsche phi- sioloog C'harles Sisley in een brochure

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3