Avance Ruwolie Motoren DROGISTERIJ SCHULTE THIEME Mest të koof Dit de Provincie. ilöfBERG ORGELS, FETROf PIANO'S, KASTNER AUTÖPIANÖ'5 m FIRMA A. S. J. DEKKER - SOES - UTRECHT. Dekker - Gistsiraai - Middelburg, im Mooie Velvet Werksponsen3 Verder echte Levantsche Toiletspensen. Fiafte en ronde Gummssponsen. LEMOEN STORTKA^ ft-J sierlijk van ten uiijvena genot. j *■- Wegens plaatsgebrek te koop; Een HSEREN-RIJWiEL met dubbele remmen en van 6 tot 360 P. K. Ook voor stationair gebruik. Eerste klas Zweedsch Fabrikaat. Langetielft A 94, Schuin over de Nieuwstraat, Middelburg. N ieuwe zending Ruime sorteering Bij inschrijving te kö. Roggestrco te ko.. geven adviezen werd scherp afgekeurd. Ook de Regeering wil, evenals de parti- culiere ondernemers, blijkbaar veel verder terug dan strikt noodzakelijk is. Het geheele Overheidspersoneel moet op alles voorbereid .zijn, gelet q»p wat reeds met een belangrijke groep semi- Overheidspersoneel is gebeurd. Wanneer de Regeering bezuinigen wil, beginne ze van boven af. Ze onder,zoeke eerst, waar door oneconomisch beheer geldverspil ling plaats heeft, en raadplege daarbij ook het personeel. Ondanks de uitspraken van alle regeeringspartijen in hunne partij programma's, de positie van het Over- heids- en het semi Overheidspersoneel be treffende, welke positie onderscheiden wordt van die van allen die in particu liere bedrijven arbeiden, stelt de Regee ring zich op het standpunt van den ge wonen particulieren werkgever, en wil zich .geheel richten naar de particuliere bedrijven. Dat moet door al het georganiseerde personeel in overheids- en semi-Overheids dienst met alle kracht worden tegenge staan, overal waar de overheid direct of indirect als werkgeefster optreedt. En de Regeering bedenke, dat haar gewone-werkgeefstersstandpunt voor de organisatie inhoudt om dat te aanvaarden met de onvermijdelijke consekwentie van hare gelijkstelling met de vakorganisaties in particuliere bedrijven en het gebruik van de verweermiddelen die dezen ten dienste staan. Het overheidspersoneel heeft recht op opening van .zaken, opdat het weten en beoordeelen kan, waar kan bezuinigd wor den. (Standaard) Voorbereidende maatregelen voor eeen Spoorwegstaking. Naar de Tribune verneemt heeft de Minister van Oorlog exploitanten van auto vervoermaatschappijen voorgesteld hun personeel een voorloopig contract te laten teekenen, waarbij ze zich verplichten, in geval van een spoorwegstaking in dienst te treden tegen een gratificatie van f6 per dag. Bij" de vervoermaatschappij De Blauwe Ster, waarvan het personeel voor het grootste deel georganiseerd is in den Centralen Bond van Transportarbeiders, hebben de chauffeurs eensgezind gewei gerd, het contract te teekenen en tevens ruchtbaarheid aan de zaak gegeven. De Koningin te Groningen. De Koningin, de Prins en de Prinses Juliana zijn Zaterdagmiddag te half 6 te Groningen aangekomen. Op '1 perron was een eerewacht van den vrijwilligen landstorm opgesteld onder be vel van kapitein De Jong. Ter begroeting wal'en mede aanwezig de Commissaris der Koningin in Groningen, de burge meester en de garnizoenscommandant. De aankomst had een vlot verloop. De Koningin inspecteerde de eerewacht, die het geweer presenteerde. Eenige Schippers hadeïon voor een aardige attentie gezorgd, door vlak tegenover het station in het Verbindingskanaal een mooien driemast- schoener te leggen, die, rijk met wimpels versierd, een statigen en feesteüjken in druk maakte. Het publiek juichte het Koninklijk gezin overal hartelijk toe. Ongeveer 9 uur ver scheen de Koninklijke familie onder luid gejuich op het bordes van het Gouverne mentsgebouw. De liedertafel Gruno zong leerst eenige liederen, waarna 12 Christe lijke zangkoren de zegenbede uit Psalm 13d ten gehoore brachten. De zang maakte in de stilte van den avond een diepen indnik. De langdurige toejuichingen van het en thousiaste publiek noopten de Koninklijke 'familie ten slotte zich nogmaals den. volkc te vert.oonen. De uniform van gemeente veldwachters In een circulaire aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën bericht de minister van binnenlandsche zaken, van fcijn ambtgenoot van justitie de mededee- ling te hebben ontvangen, dat meermalen door gemeenteveldwachters de uniformpet, somwijlen voorzien van het rijkswapen, en gedeeltelijk of volledig op de uniform van de lijks veld wacht wordt gedragen. De minister van justitie acht zulks niet wenschelijk waar het toch van beiang kan zijn, een gemeentelijk politie-beambte van ben rijkspolitie-beambte te kunnen onder- seerd overleg de volgende verlofregeling aanhangig gemaakt. Voor ambtenaren met een salaris tot f2000, 12 dienstdagen; van f2000 tot f3500, 15 dienstdagen; van f3500 tot f5500, IS dienstdagen; van f5500 tot f7000, 24 dienstdagen en voor heooger gesalarieerden een maand verlof. Vrachttarieven op de spoorwegen. De vrachttarieven voor verschillende groentensoorten zullen door de Ned. Spoor wegen met 1 September met ongeveer 20 pet per wagonlading worden verlaagd. Invoer van vleesch. Gedurende de maand September zal het invoerrecht voor versch en gekoeld vleesch bedragen 10 pet van de volgende waarde: Rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld 100 K.G. f110. Paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f50. Allerlei. In het faillissement van den ex-burge meester van Gendringen, bedraagt het passief f 101000, waarvan de ex-wethouder Feuring f84000 toekomt en de gemeente Gendringen f 16000. Minister IJsselstein .zal Donderdag de opening bijwone nvan de nieuwe vrijha ven te Gothenburg iii Zweden. De minister van landbouw heeft heden de landbouwtentoonstelling te Groningen geopend. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer-R. G. van Nieuwkuijk, in leven, directeur der R. K. School te Vlissingen, en lid van de PProv. Staten van Zee land, is Zaterdagavond te 8 uur van het Gasthuis te Middelburg naar de woning van den overledene in de Glacisstraat te Ylissingen overgebracht. Woensdagmor gen 'zal te 10 uur in de R.K. kerk te Vlissingen eeu plechtige Mis van Re quiem voor den overledene plaats hebben, waarna om 11 uur de ter aardebe- stelling op het R.K. deel van de be graafplaats aan den Koudekerkschen weg zal geschieden. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van den woningbouw toegekend aan de gemeentenAxel f 480, voor een woning van L. v. Tatenhove; Graauw 1555 voor een woning van L. Daalman; 's Heer Arendskerke f 600 voor een wo ning van II. Grimminck ;Kerkwerve f405 voor een woning van N. Boot; Terneuzen f 600 voor een woning! van Cl. G., Meijer. Te Lage Zwaluwe is een ernstig zedenmisdrijf aan het licht gekomen. Door den veldwachter Kerkhove is in samen werking met den wachtmeester der Kon. Marech. Meulenberg een persoon aange houden, die bekend heeft, ongeveer vijf tien jaren tegenover kinderen schennis der eerbaarheid te hebben gepleegd. Ook Ss door hen voor een .zelfde feit een winke lier aangehouden, die reeds jaren zijn practijken uitoefende bij kinderen, die in zijn winkel inkoopen kwamen doen en dan met chocolade of ander snoepgoed werden overgehaald. Beiden hebben be kend en zijn naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. De tot hootdofficier-machinist 2e kl. benoemde officier-machinist le ld. J. H. Vioorthuijsen, blijft in zijn plaatsing te Middelburg, als toegevoegd aan den com mandant der marine aldaar, gehandhaafd. Gisteren reed de motorwielrijder v. W., met L., als duorijder langs den N. Vlissingschen weg, terwijl A., de onver- .zichtigheid had, zich aan een touw met den motor te laten trekken, terwijl hij zelf op een gewoon rijwiel zat. Bij den wissel onder Souburg slingerde A. vreese- lijk over den weg, toen een boerinnetje per rijwiel aankwam, deze wist niet uit den weg te komen, een botsing tusschen A., die intusschen het touw had losge laten en het meisje volgde. A. kwam te vallen en werd bewusteloos met eenige wonden aan het hoofd binnen gebracht in een café. Ook het meisje was gevallen, maar had geen verwonding opgeloopen. Beide rijwielen waren gehavend. De rijkspolitie, was spoedig ter plaatse en maakte tegen de onvoorzichtige rijders proces-verbaal op. Van verschillende zij- Óen hoorden wij, dat het bovenonenoemdp zal zijn en mep cU§r dus,den weg moet nemen. j Zaterdagavond trok op de Markt alhier een wielrijder, die ons terugvoerde naar de 80er jaren veler aandacht. Hij reed namelijk op een rijwiel met hoog voorwiel en klein achterwiel, zooals velen onzer lezers zich van vroeger nog wel zullen herinneren. Toen wij verleden week mededeel den, dat op 31 Aug. des avonds muziek, verlichting, enz. zullen maken, dat de Koninginnedag niet onopgemerkt voorbij zal gaan, hebben wij zeker bij velen den indruk gevestigd, dat overdag alleen door het ontplooien der vaderlandsche driekleur de stad een feestelijk aanzien zou hebben. Wij hebben daarbij te kort gedaan aan de waardeering voor het be stuur van de vereen, tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren, dat tegen Donderdag haar jaarlijksche ringrijderij uitschreef en te meer is dit het geval nu gebleken is met welk een sympathie dit plan door de Walchersche ringlijders is begroet. Waren er vroeger gewoonlijk ongeveer 40 deelnemers, thans hebben er zich niet minder dan 105 aangemeld en zag het bestuur zich ver plicht deze mannen over drie banen te verdeelen, waarvan er twee op het Molen water en een in de Abdij zullen wor den ingericht. Maar het bestuur stond niet stil met alleen deze ringrijderij te regelen, het begreep, dat aan die ringrij derij goede bekendheid moest worden ge geven, om haar te doen dienen als een bijzondere attractie voor vreemdelingen. Daarom is gezorgd, dat de badgasten, die in de Belgische badplaatsen vertoe ven in hun eigen taal en ook door pho to's van dit echt Walehersch volksvermaak worden opgewekt zich aan te sluiten bij1 hen, die toch reeds van plan waren van de wekelijksche gelegenheid om Wal cheren te bezoeken gebruik te maken. Als het weer zich zoo goed houdt als gisteren dan is er alle reden voor Don derdag weer een druk bezoek aan onze stad te verwachten, dank zij vooral ook het werk van Vreemdelingenverkeer, welk werk juist door de naast belanghebbenden de goeden niet te na gesproken nog zoo weinig wordt gewaardeerd. Goes. Zaterdagavond vergaderde de Ring Goes van het Ned. Jongel. Verbond in het gebouw der C. J. V'. alhier Wijn gaardstraat. Aanwezig waren 13 van de 16 af deelingen. Na opening door den voorz. werden de' notulen gelezen, waar na werd overgegaan tot de Bijbelbespre- king. Onderwerp Ex. 14. Inleider vr. Louwerse van Kapelle. Hierna een korte pauze. Aan de orde was nu verkiezing voorzitter wegens periodieke aftreding. Dhr C'. üuvekot Lz. werd met bijkans algemeene stemmen als zoodanig herko zen en aanvaardde deze herbenoeming, Vr. Ci. Traas van Nieuwdorp had als on- derw. „Bevrediging", gpr zegt, dat het jongemannenleven het schoonste tijdperk van het leven genoemd wordt en dat is het ook,ondanks zorgen en verleiding. De ware levensvreugde wordt alleen ge vonden wanneer men het hart aan den Heer geeft. Hij alleen geeft bevrediging en levensvulling. Er is zooveel schijnbare bevrediging. Hij spreekt verder over wer kelijke en schijnbevrediging Satan heeft vele dingen om den mensch schijnbaar te bevredigen, alsgenot, het verstand, het gevoelsleven, enz. Alleen in het God dienen is de ware bevrediging. Nu kwam aart het woord 'dhr B. Sliiggers van Kloetinge met een referaat over „Humor". Spr. zegt, dat op de vraag, wat is humor, verschillende antwoorden kunnen gegeven worden, alshumor is de edelsle vorm van het komische; de uiter lijke vorm van een levensopvatting; een rijke taal vol geest;, een lach en een traan. Spurgeon was een humorist en spr. toont dit met enkele voorbeelden aan. Een Engelschman heeft gezegd, dat de karaktertrek van het Ned. volk is, dat het geen oor heeft voor den echten hu mor. De humor is zeer g'evoelig en ver andert licht in gal. Er is schadelijke en onschadelijke humor, volkshumor, enz. spreekt nader over de gevaren van' den humor en geeft een recept voor echten humor. De Christen kent de ware blijd schap en daarom kan zijn humor de toets der critiek doorstaan. Op dit onderw. volg- inzake de vleeschkeuringswet in den kring Goes. Daarna sluiting. Schore. Dhr H. D. Trimpe, ambtenaar ter secretarie te Kloetinge, is door B. en W|. van Schore benoemd tot waarnemend secretaris dezer gemeente. Hoedekcnskerke. Door B. en W. is uit .een 5-tal sollicitanten benoemd tot tijde lijk kantomiier op de wegen voor het dorp Hoedekenskerke van 1 October 1 April 1923 J. A. Zeevaart, alhier. Schore. Zaterdag vergaderde de gemeen teraad. Afwezig de heer Karelse. De inge komen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan. M. Willemstein werd, „wegens q verlaten der school van een zijner kinderen, ontheffing van schoolgeld verleend. Het kohier hondenbelasting over 1922 werd vastgesteld op f 222,30 voor 45 honden. Aan den heer Glerum werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente-secretaris. De verordening op bet keurloon voor vee en vleesch werd vast gesteld. Ook de verordening tot het in vorderen van keurloon. Dhr. Verhaagen merkte op, dat het keur loon voor een paard en veulen, voor een rund en kalf gelijk is, 't geen hem on billijk voorkomt. Dhr. Glerum, wethouder, zeide: dit is ook ter sprake gekomen in 't college van B. en W., doch B. en W. leggen er zich bij neer. De voorzitter zeide, dat de wethouder Karelse, als slager, er geen bezwaar in ziet: derhalve kunnen wij de verordening wel vaststellen, te meer daar deze is op gemaakt cloor de burgemeesters van Krui- ningen, lerseke en Krabbendijke met den veearts van Kruiningen. Dit zijn bekwame mannen wien do zaak is toevertrouwd. De heer Verhaagen zeide: al onze wetten worden door 11 ministers en 100 Tweede Kamerleden vastgesteld en toch blijken ze in de praktijk dikwijls groote gebre ken te hebben. Dit kan ook wel zoo zijn met deze verordeningen. De verordeningen werden vastgesteld overeenkomstig het ontwerp. De begrooting der gemeente over 1923 werd den Raad aangeboden in ontvang en uitgaaf op ©en bedrag van f 25.168,27 met een post van onvoorzien van f 589,80. De rekening der gemeente over 1921 wordt voorloopig vastgesteld in ontvang op f 37.513,061/2 «n in uitgaaf met oen bedrag van f 36.267,46. De rekening Burg. Armbestuur en de begrooting van dat lichaam over de jaren 1921 on 1923 werden door den Raad goed gekeurd. In de commissie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd de hee- xen C'. de Vrieze en P. Kole en in de com missie tot wering van schoolverzuim de heer A. Bruijnzeel. De heer Hemmekam deed den Raad be richt dat hij ultimo September het huis verlaat, welk hem als vrije woning is toegewezen. De voorzitter deelde mede, dat reeds 4 gegadigden zich hebben opgege ven om dat huis te huren. B. en \V. ge ven den Raad in overweging, het huis te verhuren aan een ingezetene van Schore met het oog op den woningnood ter plaatse. De heer Rijn achtte dit goed. De heer Verhaagen protesteerde tegen de uitdruk king van den voorzitter dat er te Schort woningnood is. Spreker zeide: de voor zitter weet wel beter: er staan te Schore 4 woningen ledig, welke door den eigenaar niet verhuurd worden; als nu de woning van A. D. C. Willemstein ook ledig komt, dan hebben wij hier 5 ledige huizen en slechts 4 gegadigden. De voorzitter zou wel eens willen we ten waar die ledige huizen staan. De heer Verhaagen noemde ze alle op, n.l. 3 |op [hel dorp en 1 in de buurt van den molen. De voorzitter stelde voor nog eens een afwachtende houding aan te nemen eer het huis wordt toegewezen. Dhr. Verhaagen zeide: ik hoop dat de Raad bet niet zal verhuren voor f94 zoo als de begrooting aanwijst en er zelf f150 huur voor betaalt. De heer Potter infor meerde of wij niet van dat huis af kun nen. Medegedeeld wordt, dat in 1923 de erfpacht van den grond afloopt'en kunnen wij zien hoe dan te handelen zeide de voorzitter. Daar het thans de laatste maal is, dat de secretaris in de vergadering van den Wij noodigen U uit deze prachtige instrumenten in onze magazijnen te komen beluisteren, waar steeds een zeer ruime sorteering voorradig is. 4 Op verzoek zenden wij U gaarne Catalogus. De Hoofdvertegenwoordigers: nikkelen velgen voorf 65. dito, Engelsch merk, Ie klas banden f 85. dito D£fti£S-R!JWlEL, 190.— vpuiiua: w Verkoopbureau van de /lonlrt rlo -ir/v/vnrri ftn» een neoi hebt leeren kennen, dan zal dat genoeg lijke terug denken wel wat miniseeren, want daar te Wêineldinge leeft een geest van medeleden, van liefde voor en met elkander. Rondvraag. De heer Verhaagen vraagt naar het resultaat van het schrijven vair B. en W. aan den Deurwaarder betreffen de de achterstallige belasting. De voorzitter weet niet, of er al vele personen zijn geweest om te betalen. Verder bespreekt de voorzitter nog de schietoefeningen door den vrijwilligen landstorm, welke B. en W. gaarne op het schoolplein zouden doen uitvoeren. Dhr Verhaagen meent, dat de Wet zulks niet zal toelaten, want binnen een af stand van 50 Meter van den openbaren weg, mag geen Vuurwapen worden afge schoten. De voorzitter zegt, het zijn slechts oefe ningen met Marga-patronen en dat is geen vuurwapen. De heer Glerum zegt, als het daar niet mag, dan zal ik wel een terrein i beschikbaar stellen. Verder wordt B. en W. gemachtigd, sollicitanten op te roepen voor de be trekking van gemeente-secretaris. Daarna sluiting. Krabbendijke. In den nacht van Don derdag op Vrijdag werd ingebroken aan de halte Oostdijk. Door het verwijderen van een ruit kwam men binnen. Een flinke regenjas was de buit. De geldkist was wel geforceerd, maar had men niet kunnen open krijgen. Een paar voorwer pen daar achtergelaten wezen er op, dat men in Maire en den Nieuwlande- polder in een paar landschuurtjes was geweest. De dood wenkt ieder uur. Een der jongens van de Chr. school al hier, was Maandagmorgen op het plein voor de school met de anderen aan het spelen, toen hij opeens neerviel, achter over, en na enkele oogenblikken den geest gaf. Hij leed blijkbaar aan het hart, want hij was al eens meer neergevallen en zelfs naar huis gedragen, hoewel dit aan het hoofd der school onbekend was.- Dat de ontsteltenis bij leerlingen en onderwijzend personeel en omwonenden groot was, is te begrijpen, maar het zwaarst valt deze slag van zelf den ouders, die te Gawege wonen. Hansweerd. Het geladen zeilschip „Keel tje" ..schipper Faasen, komende van Ant werpen, kwam in aanvaring op de Schelde met een ander zeilschip, waardoor het schip „Neeitje" het stuurrad werd stuk geloopen. Door de motorboot „Neuzen" III is het schip binnengebracht. Overgeplaatst met 1 September de commiezen bij 's Rijks belasting de heeren I. Steenstra naar Chaam, en G. H. Dannis naar Strijbeek. lerseke. Bij besluit van 22 Augustus 1.1. van het bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche gtroocnen is het met ingang van 1 October a.s. ver boden op de van den Staat verpachte per- ceelen mosselen van elders te verwateren of te zaaien, m.a.w. het halen van mosse len van Zuiderzee onmogelijk gemaakt. Immers, deze mosselen moeten voor ze naar België worden gebracht, .eerst ver- verscht worden op de daartoe hier be stemde gronden. Voor de groote motorbooten die gere geld op Zuiderzee varen en voor de mos- selkoopers is dit natuurlijk een strop. Voor de mosselkweekers zou het een uit komst. moeten blijken te zijn. Reeds jaren is deze maatregel een zaak van verwoeden strijd geweest. De toekomst zal ons de licht- maar ook de schaduwzijden loeren kennen. Serooskerke (W.). Alhier trad Zondag avond in de Ger. Kerk voor de G. J. V. op Ds S. Dateina van Driebergen met het onderwerp „Vierhonderd tegen één". Spr. voerde zijn aandachtig gehoor in den geest terug naar het voorplein van Samaria's paleis. We zien daar Aehab en Josafat in koninklijke praal belust op vergrooting hunner dynastie. Het door Syrië's koning beloofde doch niet gegeven Ramoth in Gilead moet worden genomen. Om deze reden worden de vierhontlerdi koningsgezinde profeten geroepen die als in koor des konings overwinning voor spellen gaan. Hiermede echter niet voldian wordt op Josafats verzoek de in een ker kercel opgesloten Micha ontboden, 'lie in tegenstelling met zijn in naam gelijke gebleekt en naturel. in Goes of een der omliggende dorpen Brieven onder letter L. Boekhandel P. A. H. PIETERMAN, Goes. Adres: P. KRAAIJE, Biggekerke. Een in zeer goeden staat verkoel zeer geschikt voor klein be.-j Biljetten in te leveren t tarie van Arnemuiden, vóé tember a.s, alwaar nade tingen zijn te bekomen. f en een 1 '/j*jarig vosbles Merrie bij JOH. DE VISSER, Domburg TE KOOP: 1 If 30 voer Stalmest, ook bij gedeelten, liggende op hofstede van D. de Bree te K'1 verskerke. P. J. CASTEL, Veete Zoo spoedig mogelijk gevraagd voor dat of dag en nacht. A<kfi HEUSE VEL DT, Veersche Sicg' S 140, bij de Koepoort, Middelbul!'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 6