Beurs-Handelsbank verkooper van Fruit en Aardappelen. t in oieci Pension aanpMn „FOCUS" Vervaardigt Breukbanden. Oit de Provincie. FRUIT IK COMMISSIE firaiT mm [z.-h.i Heeren landbouwers. HEERENHUI: ïMSïtfr 7;UÏJ R|- Apeldoornscfieweg 34s ARNHEM Coolsingel 22 - Botterdam - Noorilblaak 51 Zendingen van iedereen JOH. VAN SLUMS, Geld zonder hoi TE KOOP, te 's -Heorenhoeit boord van een onzer Oorlogsschepen zal geschieden, is, naar wij meenen te weten, hierin gelegen, dat noch de Ned. gezant in Zweden, noch die in Denemarken, welke laatste tevens ge accrediteerd is bij het Hot van Noor wegen er in geslaagd zijn sedert hunne aankomst een perceel te vinden voldoende geschiktheid en ruimte bie dend, voor huisvesting van het gezant schap. (H.bld.) De iKiabinetscrsis. Men meldt aan het „Handelsblad" uit 's Gravenhage, dat de conferentie die de tijdelijke voorzitter van den mi nisterraad, Jhr Ruys de Beerenbrouck gisteren in zijn departement gehouden, heeft jnet de vertegenwoordigers dei- drie rechtsche fracties in de Tweede Kamer, de heeren Nolens, Schokking en De Monté Verloren, tot zeer laat in den namiddag geduurd heeft, waar uit valt af te leiden, dat het niet zoo gemakkelijk is om overeenstemming te verkrijgen, over het ontwerp-regee- ringsprogram, dat aan de rechtsche partijen is voorgelegd. In dit verband zijn vermeldenswaard de geruchten, die de ronde doen, als zou de kabi netsformateur zelf (blijkens uitlatingen aan derden) vreezen zijn opdracht niet tot een goed einde te kunnen brengen geruchten, waaromtrent wij uit den aard der zaak geen bevestiging konden verkrijgen en die wij dus slechts als zoodanig meedeelen. Ondernemende werklieden. In de glasfabriek Uto te ..Schiedam (firma Herman Jansen) wordt een in teressante proef genomen. De firma ziet in verband met de lage valuta's der omliggende landen evenminkans als de meeste glasfabrieken in Neder land, hare glasovens in werking; te stellen. De moeilijkheid is hoofdzakelijk ge legen in de hooge bedrijfskosten. Nu is een aantal arbeiders overtuigd, dat izij, wanneer zij belang er bij Rebben, ié bedrijfskosten aanmerkelijk kun nen reduceeren en aldus, gepaard aan intensieven arbeid, het bedrijf winst gevend kunnen fmaken. De firmh is ook van die meening. Men is dus overeengekomen, dat de firma het oommeroieele gedeelte der zaak blijft drijven, dus den inkoop van grondstoffen en den verkoop dei- producten Wekelijks wordt afgere kend: de firma betaalt het gefabri ceerde glas na aftrek van hetgeen zij aan grondstoffen heeft geleverd. Het verschil tusschen een en ander is bet arbeidsloon en deze som wordt vol gens een vastgestelde schaal, elke week door het werkvolk verdeeld. Wordt (dus goed gewerkt, dan ontvangen de werknemers een goed loon en bij slecht werken een laag loon. Een reserve fonds moet als schokbreker dienst doen. Een belastingaansl ag van 1 cent Dezer dagen kreeg „Het Volk" het Volgende belastingbiljet in handen „De ontvanger der gemeente Almelo .verwittigt u(volgt naam), dat gij voor het belastingjaar 1921, blijkens het door den Raad vastgesteld kohier, in bovenvermelde belasting, (straat- belasting) zijt .aangeslagen tot een som van f 0.01. Deze aanslag is invorder baar in één termijn, verschijnende 31 December 1921." Stel u voor dat dit bedrag invorder baar was in vier of in tien termijnen. Wij zouden echter wel eens willen we ten, hoeveel de gemeente bij dergelijke aanslagen moet bijpassen. Zuinigheid aan Oorlog. Als bewijs dat aan het Dep. van •Oorlog ook op de kleintjes gelet wordt, deelt de „N. A. mede, aat door de Ongehuwde officieren, die in de ka zerne logeeren, voortaan ook zal moe ten worden betaald voor het door hen gebruikte wasch- en drinkwater. De berekening van het verschuldigde geschiedt niet naar de verbruikte hoe veelheid, doch naar het salaris dat door de betrokkenen wordt genoten. Staking in d'e R ij n s e e p v a a rt opgeheven. Aug. f 4.5Ö, Sept. f3.50 per dag p. p. Tel. 11970-13431. Tel. 13431. Belast zich met den &an- en ver koop van alle vreemde Valuta's en Buitenlandsche Chèques. Steeds wordt volgens de laatste j Beurskoers berekend. Sowjet-Koebels verkrijgbaar a j fS.Sffi per miljoen, naar buiten j plus 30 cent porto. 'if middelburg F!F5$A Af* R. DE IfiUUNCK. Apotheken: A.s. Zondag zijn de volgende .apotheken geopend: te Goes, die van L. la- Porte; te Middelburg, die van M. J. van Pien- broek; en te Vlissingen, die van S. J. Engering. P. T. T.-p ersoneel. Benoemd, tot telefonist 2e kl. te Sas van Gent me.j M. Meijer en tot telegrafist 2e kl. te Vlissingen mej. M. L. M. Diecoster. Een bezoek aan de Prise ,d'eau der Middelbargsche Duin waterleiding. Zooals bekend mag worden verondersteld worden aan de prise d'eau der duinwaterleiding onzer gemeente, nabij1 de ''Oranjezon werken uit gevoerd, die reeds tot een goede verbete ring van dc kwaliteit van het water heb ben geleid. Door den hoofddirecteur van- de gemeentebedrijven, Waren wij uitgenoo- digd hem Donderdagmiddag op een tocht naar die werken te vergezellen en gaarne hebben wij van die gelegenheid gebruik gemaakt. Wij kwamen op het terrein door het hek, waarop staat dat de toegang verboden is. Wij vernemen, dat toch nog velen zich veroorloven het hek dooi' te gaan, niette genstaande door borden duidelijk de weg naar zee is aangegeven. Het ware te wenschen, dat <mën zich nu eens stipt aan het verbod hield, want anders loopt men gevaar, dat strengere maatregelen zullen volgen, waarbij1 dan de goeden het met de kwaden zullen moeten bekoopen. Wij passeerden eerst het kanaal, dat als vergaarbak van het Water, dat zoo straks de filters zal passeeren, dient en dat dit werk reeds eenige jaren verricht, maar ook hij dit oude deel werd onze aandacht reeds getrokken door het werk, dat gedaan wordt om de naast aangrenzende duinen heuvels te beschermen tegen verstuiving door beplantingmiet doornen en gras. Toen wij enkele honderden meters door gewan- derd waren wezen de bermen van het kanaal er reeds op, dat wij bet nieuw gegraven deel naderden. Het nieuwe gedeelte van het kanaal is niet minder dan 1000 nieter lang en om de werkzaamheden goed te kunnen gade slaan, moesten wijl tot het einde toe doorloopen, want daar was men nog aan de laatste vakken bezig. Het vak, dat nog verder moet worden uitgegraven is door een dam van het overige deel van het kanaal gescheiden, en door een machinale en een handpomp was men bezig het in het nieuw te graven vak reeds opkomende grondwater in het kanaal weg te pompen. Wij waren dus genaderd bij het eigenlijke werk, waar eenige stoere Westkapelaars, de gravers bij uitnemend heid, bezig waren met het uitgegraven zand in kipkarren te werpen, die dan door paarden naar boven worden getrok ken, waar zij in lagere deelen van de duinen worden ledig gestort. De daar not- stane zandvlakten worden zoo spoedig mogelijk ook weer beplant om een vaste massa te krijlgen. Wij zagen hoe het kanaal hier nog slechts over betrekkelijk korten afstand kan worden uitgebreid, althans als men niet vrij hooge duinruggen wil wegwerken. Voor het sedert begin Mei bijna voltooide kanaal zal in het geheel ongeveer 30.000 kub. M. zand verwerkt worden, en het zou 40.000 kub. M. geworden zijn, als men niet mét overleg te werk was gegaan en een paar bochten in het kanaal had ge maakt, waardoor de kosten natuurlijk be langrijk minder zijn geworden. Is er dus met overleg te werk gegaan, wij konden ons ook overtuigen, dat er goed Werk werd geleverd, door den aanne mer, den heer Westerbeeke uit Westka- pelle, die dit Werk uitvoert onder toezicht van den tijdelijken opzichter der gemeente bedrijven, den heer Geluk. - De Westkapelaars, die hier werken, ko men iederen morgen per rijwiel uit hun woonplaats om na afloop van hun dagtaak daarheen terug "te keeren. Moge men alge meen over den slechten zomfer klagen, de Werkers hier zijn verheugd dat maar zel den 'een groote hitte en een brandende zon hun werk komt verzwaren. Wij willen hog éven wijzen op een moei lijkheid, waannede men te kampen heeft, en dat is Wel het gevaar, dat steeds den Weg bedreigt, die naar de prise d'eau leidt, door zandverstuivingen ter zijde van y; Uijt den Boogaard,-, f 1209; Nieuwvliet, voor J. Kerkhove, f 1080Scherpenisse, voor C. F. Van Geet, f775. Naar Zelandia verneemt bestaan er plannen tot het inpolderen van het verdronken land van Saeftinge tusschen den Hedwige en den Prosperpölder. Middelburg. Ofschoon men miet fees telijkheden wil wachten tot de herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileum van j II .M .de Koningin, heeft de Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" toch het plan te maken, dat 31 Augustus ook dit jaar niet onopgemerkt voorbijgaat. Dit plan bestaat uit het doen geven op Don derdagavond a.s. van een concert in de tent op het Molenwater, door het Middel-" burgsch muziekkorps, waarbij de tent én omgeving op eenvoudige wij'ze a giorno zullen verlicht, terwijl door het afsteken van Bengaalsch licht de omgeving in hel der licht zal gezet worden. Waar de jaardag op Donderdag valt en dan ook zeker vele vreemdelingen in Middelburg zijn te verwachten, is er alle aanleiding door druk vlaggen te toonen, dat wij Zeeuwen één zijn met ons vorstenhuis. Goes. De nieuwe muziek van het speel werk op den toren isheel uurChor der jüngern Pilger uit Wagner's „Tann- hauser", en half uur: Iersche volkswijs: Home sweet homte. Wij zagen een appel bestaande uit drie appels ineengegroeid aan één steel, geplukt in een kweekeri] nabij 's Heer Arendskerke. 's-Heer-Arendskerke. In de raadsver gadering van Donderdag waren tegen woordig 11 leden en de secretaris. Voor zitter de burgemeester. Na opening en goedkeuring der notulen wordt voorloopig vastgesteld derekening dezer gemeente over het dienstjaar 1921 in ontvang' op f 193197.13, in uitgaaf op 'f 177504.54 en een batig saldo van f 15692.59. Verder werd vastgesteld het kohier van de hon denbelasting voor het dienstjaar 1922 op een totaal bedrag van f722. Nadat de gemeentebegrooting voor 1922 nog eenige wijzigingen had ondergaan wordt ten slotte nog besloten om1 alhoewel de Raad niet tegen electrificatie der gemeente is, vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen niet betrekking tot aansluiting dezer gemeente aan het door de N.V. P.Z.E.M. te bouwen net. Dinsdagavond had hier, zoo meldt de N. Z. Ct., een vechtpartij plaats tus schen personen die van de kei-mis kwa men. Zekere A. v. d. Dries alhier werd door een zekere Koole van Nieuvvdorp zoodanig met een talies gestoken, dat ge neeskundige hulp ingeroepen moest wor den, welke verleend werd door dr. v. lwaarden alhier. Op advies van hem moest v. d. Dries per auto huiswaarts gebracht worden. De zaak is in handen der politie. lerseke. Gisteren had een pas beginnende fietser bet ongeluk het dochtertje van dhr M. Mieras in de Julianastraat omver te rijden met het noodlottig gevolg, dat het meisje bewusteloos neerviel en bij dhr D. Hovesladt werd binnengedragen. Do te hulp geroepen dr Klinkenberg constateer de benevens ©enige kleine kneuzingen eên lichte hersenschudding. Gapinge. Alhier is opgericht een coöp. vereeniging tot aankoop van brandstoffen met 24 leden. Tot bestuur werd gekozen dB heenen C. Glerum, J. C. Sturm en M. Dingemanse. Zoutelande. Door den hevigen wind en hoogen vloed zijn Woensdagnacht op het strand alhier, de aldaar geplaatste hou ten badtentjes met al hetgeen zich daarin bevond weggespoeld en sommige daarvan totaal verbrijzeld en stukgeslagen. Voor de rechthebbenden voorzeker geen prettige ontdekking, toen zij den volgenden morgen hunne tentjes bij stukken en brokken bij elkaar moesten gaan zoeken. Een paar er van waren dezen zomer pas nieuw er neer gezet. Oud-Vo88«meer.. Tot rijksveldwachter al hier is benoemd dhr D. de Gooier te Mook (L.) Sluis. Op de steenfabriek van den heer F. Parmentier werd Woensdagmorgen een bejaarde Belgische arbeider werkzaam aan het 'branden der steenovens, dood gevon den. Hij was vroeg in den morgen zoo danig dronken thuis gekomen, dat hij God zegene mij, die zoolang mijn lichaam mee kan, nog o zoo gaarne wil voortgaan tot eere van den Heiland en tot samenbinding van Zijn belijders te getuigen en te schrijven. Uitgepraat hen ik nog lang niet van dien genadigen en barmhartigen Zaligmaker." V rederus t. Woensdag j.l. was het een voor de „Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zee land" gewichtige ure. Aan den namiddag van dien dag waren, ondanks de weers gesteldheid, velen saamgekomen tot hij woning der plechtigheid van de eerste steenlegging van het kerkgebouw. Nadat gezongen was Psalm 893 nam de Voorzitter der Vereeniging, Ds. J. H. Donner van Breda het woord. Hij heette dit oogenblik een der aangenaamste in de geschiedenis van Vereeniging en Stichting. Wij staan, zoo zeid© hij, bij de fundamen ten van het nieuwe kerkgebouw. Het Bestuur meende, dat de traditie der eerste steenlegging ook hier gevolgd moest wor den, doch op eenvoudige wijze. Uitnoodi- gingeu werden alleen gedaan aan bestuurs leden en afdeelingen der Vereeniging. Wan neer later het kerkgebouw in gebruik zal worden genomen, data zullen nitnoodigin- gen aan meerderen gericht worden. Hij verzocht daarna den tweeden Voorzitter, Ds. de Ligt, om een woord te spreken en den eersten steen te leggen. Vooraf las Ds. Donner de oorkonde, die daarna in een looden koker verzegeld werd, om straks ingemetseld te worden. Ds. de Ligt, die vo-rvolgens het woord nam, Sprak nadat hij den aanwezigen verzocht had om Psalm i053 te zingen het volgende: Wij hebben een lofzang opgezonden ter eere van den Heere onzen God. Daarvoor is groote oorzaak. Toen, na een voorberei ding van vier jaren, den 9 October 3908, de 'eerste sfeen werd gelegd van de schoo it© stichting „Vrederust", had niemand kunnen denken, dat die aanvankelijk kleine stichting zou worden een zoo om vangrijke, zooals die thans is geworden, met meer dan 600 patiënten. Het was op initiatief van Ds. Donner, dat de vereeni ging en stichting werden opgericht en hij heeft gedurende al den tijd van bestaan de leiding op zich gehad en al zijn krach ten en talenten er voor ten dienste 'ge steld. Nog klinkt ons in de ooren tiet woord van Jesaja, den profeet, waarop hij ons wees: „Óver alles wat heerlijk is, zal een beschutting wezen". Zijn gebed is verhoord. De Heere heeft de vleugelen Zij ner liefde uitgestrekt over het schoone werk van barmhartigheid. Aan deze plaats is het lijden van honderden verzacht ge worden, niet alleen door verzorging van het lichaam, maar bovenal door de aan bieding van dien troost, die bet evangelie der zaligheid zoo ruim en heerlijk aan biedt. Naar lichaam en naar ziel is hier door zoovelen rust gevonden en, naar wij hopen, vrede voor de ziel en voor de eeuwigheid. De Christelijke verzorging der "kranken steil als eerste eisch: de geestelijke ver zorging, de bearbeiding met het woord Gods. Bij alle hooge waardeering door kwamer tijd". De psalmen en lofliederen zullen weerklinken om Hem te prijzen van Wien neerdalen alle zegeningen voor lichaam en ziel. Het zaad des Wooi'ds zal gestrooid worden, terwijl de verzekering gegeven is: het brengt vrucht voort, zoo veel den Heere behaagt. Bij de prediking ruischt de adem der liefde Gods over allen, die verzorgd wor den; die stem zoo zacht en liefelijk, zoo dringend en ernstig. In 't huis Gods des Heeren te zijn is zoo rijk een voorrecht, daar ontvalt dikwijls wat neerbuigt, daar wijken de zorgen, daar kan men voelen de vertroostende nabijheid Gods. Het kan in het huis Gods zoo goed zijn. Maai' ook hier zullen zij, die geroepen zijn tot de moeilijke en zware taak de lij denden te verplegen, samenkomen om in gebed kracht te zoeken voor alles waar toe zij geroepen worden; om in een ure dies gebeds af te smeeken wat zij be hoeven om, door de liefde van Christus gedrongen, zich geheel te geven lot dat, waartoe de Heere roept. Hier zal men samenkomen bij allerlei gelegenheden om den Heei'e te loven en te prijzen, om gesticht en gesterkt te worden. Wie na de voltooiing den toren naai" hoven ziet wijzen, voelt: „Van U zijn alle dingen, Van U, o God, alleen, Van U de zegeningen, O, Hoorder der g-ebeen!" Mij dunkt, het hart van den geestelijk verzorger Ds. Van der Vlugt, zal kloppen van vreugde op dezen dag; voortaan zal zijn werk geschieden op een plaats, over eenkomstig den eisch, die gesteld wordt aan zulk een heerlijken arbeid als hij mag verrichten. „Hier zal 't huis Gods des Heeren zijn". Deze plaats zij gewijd en geheiligd aan den Drieëenigen, den nooit volprezene, den Alleenwijzen God. Moge zij nooit ont wijd worden. Moge zij nooit betreden wor den dan met ontbonden schoenriem, met heilig ont.zagmoge zij nooit verlaten wor den dan met een zegen voor 't hart en voor 't leven. Het werk is begonnen, reeds liggen de fundamenten. Moge het gebouw verrijzen len de bekwame architect, met den aan nemer en allen die daaraan zullen ar beiden, het werk voltooid zien als het schoonste gebouw van „Vrederust" en, kon hét zijn, een zegen genieten bij liet houwen aan ©en huis Gods. Het arbeiden aan zulk een werk kan wezen het beluisteren van een prediking. Ik wensch Ds. Donner, den geachten voor zitter, en in torn het geheele Bestuur toe, dit bouwwerk voltooid te zien. Allen, die de Vereeniging tot Christe lijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland liefhebben, die hier vereenigd zijn, of die ons dragen met hun gebed, blijven wij vragen: voortdurenden steun en medewerking. Wij zien samen op 'en vooruit naar d&a nieuwen hemel en de nieuwe aarde, waar op alles heerlijk zal wezen, waarop gerech tigheid zal zijn. waar geen tranen meer zullen zijn, noch rouw, noch gekrijt, noch moeite, noch lijden, noch dood. Daar zal hetgeen wordt gedaan door Directeur en de Heere de Almachtige, de tempel wezen heeren doctoren, door verpleegsters en verplegers is, dunkt ons, het meest ern stige en zeker niet het minst onvrucht bare: het wijzen van de kranken op den Heelmeester der ziel Jezus Christus. De Vereeniging is klein begonnen en de Stichting is, door de vele aanvragen om plaatsing, uitgebreid en uitgebouwd, ver fraaid 'en, zooveel mogelijk, voltooid. Maar tot hiertoe ontbrak het voornaamste. Er was geen kerkgebouw. Wij kwamen samen in een tent. Gedurende al de 14 jaren van het bestaan der Stichting was hét bestuur bezig met den kerkbouw. Door de zware zorgen om een groot aantal patiënten op te nemen, werd telkens de kerkbouw uit gesteld. Het kerkgebouw moest toch ze ker het minst schoone niet wezen. Nu is eindelijk het besluit genomen. Door vrijwillige bijdragen en het nemen van rientelooze aandeelen door de leden der Vereeniging en belangstellenden is een klein deel der benoodigde gelden sa mengebracht. Toch heeft het bestuur ge meend niet latager te mogen wachten. Al ontbreekt er nog een aanzienlijke som, tot bestuur hoopt, dat meerderen hun belangstelling zullen toonen, opdat niet te groore last op de Vereeniging zal worden gelegd. Ds, 'Donner en het Bestuur hebben mij Briefpapier Enveloppen Rekeningen Briefkaarten Circulaires Adreskaarten Visits kaarten Reglementen Aandeelen Convocaties ens. enz. te Rotterdam en Den Haag. verkoopt v> f Waarom duurdere Boter? I Postzegel bestelkaart in mindering. van ton die door het bloed des kruizes: gekocht zijn. Onze aardsche tempels zijn middelen om voor den tomel toe te bereiden. Wan neer Gods groote doel bereikt is, dan storten alle tempels ineen. Volmaakte en onmiddellijke gemeenschap met God zal dan genoten worden. Het voor „eeuwig bij den Heere te zijn'' zal de oorzaak zijn van eeuwige vreugde en blijdschap, van eeuwigen vrede en rust. God schenke, in Zijn genade, velen in dit huis, in dezen tempel een voorsmaak van de eeuwige heerlijkheid. Nadat Z.Eerw. gesproken had, ver leende de Voorzitter het woord aan den waamernienden burgemeester van Bergen op Zoom, den Weled. heer H. P. M. Ver linden, die aan den Voorzitter en in hem aan de Vereeniging de gelukwenschen dei- burgerlijke gemeente overbracht. In wel willende bewoordingen gewaagde Z.Ed. van het schoone werk, door de Veree niging verricht en sprak de beste wen schen uit voor den arbeid die op „Vrede rust" geschiedt. Tien slotte was het wooi'd aan den geestelijk verzorger, Ds. J. v. d. Vlugt* Na er op gewezen te hebben, dat het voor allen een ure van dankbare vreugde genaamd kon worden nu hej, K- i - w" 'draagt inlichtingen Otiiiergeieekeiide beveelt zich minzaam aan voor het dorschen van alle granen met sioam- reehtstroosSorschmachine. f'i Biggekerks - Krommenhoeke. Uit voorraad of op bestelü Aaribivéleiid, G« M. FE* 'f Vraagt toch vooral bij het koopen onzer groote stukken Karnemelkzeep om p| jma Lamsv,eesch e„ een Blo6m8nplaatje. zuiver gesmolten Reuzel. Aibums voor deze plaatjes, getiteld; „De Bloemenvelden", zijn bij eiken J. A N D R I E S S E Ondergeteekende beveelt zich aan tegen §sr®vis5e als Nadere inlichtingen per brief.' Cr M. BLOK, winkelier of aan de fabriek verkrijgbaar a 60 cents per stuk. EEN HAAG. Segherstraat 9—15. Tel. M 2918. Seisstraat, Middelburg. Postcheque en Giro no. 65833. Vosr iedereen a 61/, pet. f lüü.en liooger, op langen mijn. Makkelijk aflosbaar. V d. Graafs Prov. Credietifj Amsterdam. Porto v. antw./lj Te huur gevraagd een Heerenhuis in Goes of een der omligg® dorpen. Brieven onder letter Boekhandel P. A. H. PIKTERMA Goes. voor alle doeleiuden geschikt legen ep eersten stand. Bfieï onder letter A. bureau van dit te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2