36e Jaargang rvo «67 Maandag 14 Augustus Onderwas. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Uit ie Pers. Buitenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 postrekening No. 36000. Bijkantoor to Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f 3. Losse nummers f 0i05 Prijs der Advert entiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting:. De Londensche conferentie. Deze staat nog altijd op het doode punt. Wel werd Zaterdag een bericht 'gepubliceerd, dat Lloyd George, Podn- löaré en Tjhieunis 4 uur lang hadden ge confereerd en, naar men geloofde, over verschillende kwesties tot overeen stemming waren gekomen, pilaar luet scheen wel, alsof reeds deze mededee- ling in Frankrijk ongerustheid vercor- (zaaktc. Men was daar blijkbaar bang, dat (bij dit compromis, Poincaré torn nog iets van zijn oorspronkelijk stand punt was afgeweken, en de ontstem ming tegen hem nam ïn Parijs toe. Men is, dat blijkt hoe langer zoo' dui delijker, in Fransche kringen niet hieer yoo'r rede vatbaar. Een ander gerucht was, dat Llovd George gevolg gegeven heeft aan zijn voornemen (om, wanneer het accoord tusschen hem en Poincaré piet ver kregen kan worden, aan (Poincaré voor te stellen, het geschil omtrent de voor waarden, die ten grondslag: moeten liggen a,an het moratorium, aan Duitschland toe te kennen, aan een soort scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen floor dé zaak te bren gen voor den volkenbond. Dat zou dus alweer uitstel betee- kenen. En 't heeft er alles van, dat jfoet daarop wel zal uitloopen, want Op eenig resultaat mag men voorloo- pig nog niet hopen. De meeningen staan lijnrecht tegenover elkaar. De Fransche eerste minister wil zakelijke waarborgenhij wenscht een deel van het Duitsche volks- en staats bezit onder direct beheer van de En tente te stellen, zoodat de opbrengst er van onmiddellijk in de kas der commissie van herstel zou vloeien. De Engelse-hen. beweren echter, dat niemand die bezittingen beter en goed- kooper dan beheeren dan Duit.sch.land zelf. In ieder geval goedkooper dan de geallieerden. De eenige vraag is of Duitschland inderdaad zijn best doet om zijn bézit goed en goedkoop te beheeren. Het is daartoe ver plicht tegenover zijn schnldeischers. Deze kunnen zijn gestie nauwkeurig controleeren. Daarom wordt de instel ling van een aantal nieuwe contro lebureaus: voorgesteld. Zoo (staan heide methodes tegenover elkaar: Parijs wil een cleel van het Duitsche bezit aan de gestie van Ber lijn onttrekken. Londen wenscht de Berlijnsche gestie alleen maar te con troleéren. En intnsschen gaat het met Duitsch land, gelijk ook met Oostenrijk' en an dere stat én, haa r den afgrond. Is wel ooit stekker dan in onze dagen de onmacht des menschen gebleken, ohi orde te scheppen in den chaos Wie gelooft nu nog in ernst aan dei almacht des menschen nu tal van vruchtelooze Conferenties daar zijn, als zoovele be wijzen van zijn machteloosheid? Wij vreezen echter, dat er toch nog veleii zullen zijn, die zelfs nu niet volko- Jnen ontnuchterd zijn en, verkeerende in den roes der cultuurvergoding, het straks toch weer van des menschen kennis en durf verwachten. Zonderlinge terechtstelling. Gelijk gemeld, zijn de moordenaars yas Wilson, Donderdagmor- mMwsnunaMKa flïgm'g roerde aller' nas voor het aangezicht des Heeren, Indruk wekkend was het bidden; dat Oprécht schuldbelijden was een inroepen van ver zoening' door Jezus Christus, een smeeken om de voorlichting des H. Geestes. En toen liet „amen" was uitgesproken, werd, op voorstel van een der broeders, slaande gezongen: „Waar liefde woont, gebiedt, de Heer den zegen". De atmosfeer was ge zuiverd. Uit woord en blik sprak aller mige blijdschap, boven alles hierover, d de Heere met onwaardigen zulke rijke ïmoeienis nam". De broeders waren innerlijk bemoedigd, ®at een der prae-adviseurs (docent) .ritsprak: „Ik ben in mijn Kerkelijk be ginsel versterkt". Daarop ging de Synode verder met het oenoemingswei'k voor een vierden docent. Zij deed dit nu volgens de eerste voor dracht haar aangeboden: Ds. J. W. Geels, Ds. J. J. van der Schuit en Ds. G. Wisse. Met groote meerderheid van stemmen werd Ds. van der Schuit benoemd. Deze heeft de benoeming aangenomen. (Geslaagd voor examen notariaat 2e 'ged. dhr. H. J. Bekkers te Bier- Ivliet, voor staatsexamen toelating uni versiteit voor diploma A dhr. A. (Leij- gen .om 8 uur op de binnenplaats van de gevangenis te Wandsworth te rechtgesteld. Lang vóór het uur 'der terechtstel ling had zich' een groote menigte voor de gevangenis verzameld. Een sterke gewapende politiemacht was binnen en uiten de gevangenis geposteerd. Er [hadden geen wanordelijkheden plaats. Om 7 uur knielde de menig te op den weg voor 1de gevangenis neet om te bidden voor de ter dood ver oordeelden. Een der biddenden droeg de Sin-Fein-vlag. Nadat de gevangenisbei geluid bad. ten teeken, dat de terechtstelling had plaats gehad, werd de vlag aan den leider van de Sinn Feiners overhan digd, die het teeken gaf tot het ver richten van nieuwe gebeden voor de nu overledenen. Diaarna werd een Iersch rouwlied gezongen. Onderzeeërsramp. De Zweedsche onderzeeboot N. R. 16 Hier hield Donderdag schietoefe ningen aan de kust nabij Solingén. De commandant, 'die de uitwerking van het kanonvuur wilde zien, gaf hevel de boot naar de oppervlakte te brengen. Drie leden der bemanning waren reeds aan dek, toen men bemerkte, dat alle ballasttanken niet waren gevuld. Daar men het. schip niet drijvend kon hou den, gat de commandant, dan ook bevel, om het luikgat te sluiten en de onderzeeër onder water te brengen. Twee ivan de drie .man verdronken. De derde werd door een andere boot gered. Had men de onderzeeër niet onmiddellijk doen duiken, zoo wordt verklaard,' dan zou de geheele be manning omgekomen zijn. Uitgewezen Duitschers. Volgens te Berlijn ontvangen be richten zouden Zaterdag 500 uit Elzas Lotharingen door de Franschen uit- few-ezen Duitsche families in (het on- ezette 'gebied aankomen. De rijksautoriteiten' hebben in der hiaast de noodige maatregelen getrof fen om deze vluchtelingen te helpen. Zij, die zich naar familieleden in het land willen begeven zullen gra tis spoiorkajarten ontvangen. Zij, die geen familie hebben, zullen ju de ge bouwen van het Roode (Kruis of bij particulieren worden ondergebracht. Reeds thans is gebleken, hoe uiterst moeilijk het is, hier een hulpactie te organiseeren. De kampen, die voor de vluchtelingen zijn bestemd, zijn hoven- dien nog geheel gevuld met vluch telingen uit Opper-Silezië. De uitgezetten mogen enkel hiand- bagaige meenemen en als geld niet meer dan tienduizend mark of de te genwaarde daarvan voor een echtpaar en (vijfduizend mark voor ongehuwde personen. [Het geheele persoonlijke ver mogen ien huisraad der uitgezetten is in beslag genomen. Is het niet schandelijk? De aanslag op Schaidemann. De daders vlan den aanslag op Schei- demann zijn naai' Cassel overgebracht en daar in de gevangenis opgesloten. Zij hebben reeds een volledige be kentenis afgelegd. Zij hadden de daad sedert (geruimen tijd voorbereid. Kort voor Pinksteren af hadden zij de wo ning van den burgemeester bewaakt. Toen (Scheidemann op den dag van Iemand, die in het religieuse zoo hyper vrijzinnig is als hij en die een satanisch boek als „Spaansche Pepertjes" durft schrijven, kan tegen den vrijzinnigen „Na than der Weise" geen bezwaar hebben. Maar desondanks kan dankbaar akte geno men worden van zijn objectieve uitspraak ten opzichte van het verbod van den Minister van Onderwijs. Er zijn weinig vrijzinnigen die zoo eerlijk er voor uitkomen, dat wat louter propaganda voor liberale ideeën is, niet thuishoort op een „neutrale" Onderwijs inrichting. Gewoonlijk is 't anders. Van lectuur of onderwijs in liberalen geest willen de Vrij zinnigen ons gewoonlijk wijs maken, dat dat „neutraal" is. Ds Bakels erkent daarentegen, dat de vrijzinnige lectuur van „Nathan der "Wei- se voor orthodoxgeloovigen „stuitend" door hen niet anders dan als „gees telijk vergif' kan beschouwd woi'den. On gelukken. De heer S. H. te Oude Tonge is, terwijl hij op heit land eenige bezigheden verrichtte daar plotse ling onwel geworden en in een sloot te recht .gekomen. Hoewel de ongelukkige spoedig uit zijn netelige positie werd ver den [aanslag de tram naar Wilhelms- höhe nam, volgden zij hem. Oelschun- _ger, een der daders, droeg de spuit met Pruisisch blauw en had ook een revolver bij zich. Hulstert, de tweede gearresteerde, heeft den aanslag ge pleegd. Na den aanslag zijn de daders te voet naar een dorp in de omstre ken gewandeld. Daar hebben zij den nacht doorgebracht. Aanslag op een munitie-trein. Naar uit Parijs wordt gemeld, is er een misdadige poging gedaan om een trein, welke 30 ton gasgranaten van het Britscbe legerkamp te Duin kerken naar St. Peter "Brouck moest vervoeren, te doen ontsporen. Bij een bocht had men namelijk groote stukken ijzer op de rails ge legd, maar daar de trein op dat punt slechts langzaam reed, kon de ma chinist nog tijdig genoeg stoppen en een ramp voorkomen. Wérken in Amerika. Het is bekend, dat men in Amerika niet zuinig is op het gebied van werk krachten. Het Internationaal Arbeidsbureau te Genève ontleent aan een statistiek van het Bureau of Labor Statistics in de Vereenigde Staten merkwaardige cij fers, waarvan het, de moeite waard is kennis te nemen. Alleen in de metaalnijverheid in de Unie kenden, blijkens hét rapport van dat Bureau, in 1920 nog 63 pet. van de arbeiders een arbeidsweek van 6 of 7 dagen met een daigelijksohen ar beidsduur van 12 uren; 17 pet. van deze arbeiders werkten 8 uur per dag en 7 dagen per week, 1 pet. 8 uren per dag en 6 dagen per week. Niettegenstaande het ontwerp-ver- drag van Washington, dat van 1919 dateert, was nog in 1920 in de me taalnijverheid in de Unie een arbeids duur van 72 of 84 uren per week van kracht voor het groote meerendeel van de werklieden. Hoe dichter bij Washington De ontploffing op de „Adriatic". Gelijk wij reeds berichten, heeft een ernstige ontploffing; plaats gehad aan boord van de White Star-stoomer „Adriatic", op een afstand van 300 mijl van Portland (Maine). Omtrent deze ontploffing wordt nog nader (gemeld De '„Adriatic" had Zaterdag jb met meer dan 900 passagiers Liverpool verlaten met bestemming voor New- York. De ontploffing ontstond in ruim 3 in het voorschip onder de hutten der derde klas-passagiers. De eerste berichten luidden vrij gunstig en vroe gen geen assistentie. Een later tele gram (meldde, dat hulp noodig; kon worden. Het jongste draadlooze telegram moest echter berichten, dat hij de ont ploffing twee leden der bemanning waren gedood en vijf ernstig; gewond, Een iman wordt nog vermist. Het schip v vïLtlTïAVniviJY ix T zer dagen ongeveer een half uur te laat binnen. De oorzaak van dit oponthoud was, volgens de „Ned.", dat even voorbij Den Haag1 een persoon, verkeerende onder den invloed van sterken drank, aan de nood rem) had getrokken. Hij verlangde voor de hoofdpijn een asperine-poeder. De trein g'ing terug naar Den Haag, waar de abnor male reizigter uit den trein werd gezet en proces-verbaal werd opgemaakt. 'n Vreemde huisbaas. In Huil woont een huiseigenaar, die waarschijnlijk zijn wederga in heel Engeland niet vindt. De man bezit namelijk in de arbeiders buurt der stad 16 woonhuizen en één winkelhuis, waarvan de huurders sinds vier jaren geen cent huur hebben be taald. Toen een conscientieuse huurster zich onlangs bij den administrateur van den huiseigenaar vervoegde om te vragen of zij eindelijk toch eens wat van de huur mocht betalen, werd haar onvriendelijk verzocht asjeblieft daarover niet te komen zaniken. De reparaties aan de huizen worden uitgevoerd, zonder dat de huurders ook daarvoor eenige vergoeding behoeven te geven. Staking. De staking van landar beiders in den Oosterhoek te Delfzijl breidt zich uit. De landbouwers bieden vaart nu half-speed naar New-York, Omtrent het geheel der aangerichte schade wordt verder nog niets ge seind. De verjaardag van de Duitsche Grondwet. Het feest ter eere van de Grond wet is overal in het Duitsche Rijk met ernst en waardigheid gevierd. ïn Berlijn werd het besloten met een fakkeloptocht en een feest in den Staatsschouwburg, bij het begin waar van president Ebert de republikein- sche jeugd toesprak. Hij inaande haar aan de grondwet van Weimar ten volle in zich op te nemen en daardoor ,een hechter basis te geven in het hart van het Duitsche volk. Daarna hield kanselier Wirth een rede, waarin hij hulde bracht aan hen, die voor de Duitsche republiek gestorven zijn, Sn het bijzonder aan Rathenau, den groe ten baanbreker van de verzoening tusschen de volkeren. Zijn geest, die de volken tot elkander wilde brengen, moet tot alle landen en over de ge heele wereld doordringen, overal waar werkelijk menschen wonen, die van goeden' wille zijn. Het republikeinsche Duitschland zendt zijn groet aan alle volken van Europa. De Hamburger Nachrichten ver neemt uit Berlijn, dat bij een [betooging in den Lustgarten na de rede van den Rijkskanselier een Hoch op de we reldrevolutie werd uitgebracht. Nadat de muziek de Internationale had ge speeld, werd Deutschland über alles gezongen en vervolgens de Interna tionale. In verschillende deelen dei- stad hadden vergaderingen plaats, waarna optochten met roode vlaggen werden gehouden. Arthur Griffith, f Arthur Griffith, de president van het ,Dail Eireann, is Zaterdagochtend te Dublin plotseling aan hartzwakte overleden. Arthur Griffith werct te Dublin ge boren en bereikte den leeftijd van 50 jaar. Als vertegenwoordiger van de uiterst links-nationalistische richting in Ierland riebtte hij in 1906 het eer ste Sinn Fein-orgaah op, waarvan hij tot, 't einde toe (1915) redacteur bleef. Bii het ontstaan van meeningsver- schiïlen tusschen nationalisten en Sinn Feiners koos hij de zijde van De Va lera, doch was gematigder dan deze, die volkomen afscheiding van Ierland nastreefde. Vandaar een conflict tus schen 'beide voormannen, waarin Grif fith ten slotte de overhand behaalde. Hij wist de aanneming van het be kende Engelsoh-Iersche verdrag door te drijven tegen den zin van De Valera, die den strijd tegen hem aanbond en nu zijn tegenstander door den dood ziet weggerukt. De toestand in Oekraïne. Naar ruit Berlijn wordt gemeld, be ginnen de toestanden in de Russische honigergebieden zich te wijzigen. De situatie aa,n de Wolga, waar in den winter van 19241922 en in de daar op volgende maanden de vreeselijkste hongercatastrophe woedde, is gaande weg verbeterd, niet het minst door de hulp, welke van uit het buitenland door verschillende hulpexpedities aan de betrokken gebieden verleend werd. De toestand in Oekraïne daarente gen dreigt thans even erg te worden als die, welke voorheen in laatstge- omsfaiOTïgïiCTreir sche voerman Hutting-, zoo wordt aan de Eng'elsche bladen geseind. Zondag was een politieagent te hulpi geroepen in verband met een twist tusschen Hutting en een vrouw. Na het vertrek van den agent vond een buurman Hutting stervende op den vloer liggen. Hij werd naar het hospitaal vervoerd, waar hij overleed zonder bij1 kennis te ztijn geweest. De agent verklaar de Hutting1 een oorveeg te hebben toege diend, maai" verder niets te hebben gedaan. Er waren geen getuigen, de vrouw was gevlucht. Een lijkschouwing is gelast. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Op Zondag kermis! Geachte redactie, Ondergeleekende verzoekt beleefd eeni ge ruimte in uw veelgelezen blad voor onderstaand stukske. Het zal den lezers wellicht bekend zij'n dat er in Goes deze week wederom kermis gevierd wordt. Verschillende zoo genaamde vermakelijkheden zijn reeds op het anders zoo rustige en vriendelijke marktplein verrezen en straks hoort men weer uit de verschillende tenten het gezeur der onderscheidene draaiorgels, noemde gebieden heerschte. Het Duit sche .Roode Kruis deelde dezer da gen de volgende hartverscheurende bijzonderheden uit een rapport van dr. Nansen mede: „Duizenden vluch telingen uit de Zuid-Russische hon- gergebieden trekken naar Kieff, Char- koff en Odessa, om daar hulp te zoe ken welke zij echter niet vinden. De overheid beschikt niet over de noodige middelen om te kunnen hel pen en zoo worden deze vluchtelin gen de slachtoffers van den honger, dien zij eerst trachtten te ontvluchten. De ziekenhuizen in de groole steden van Oekraïne moeten wegens gebrek aan genees- en levensmiddelen geslo ten worden. Lijkwagens, die de lijken- vervoeren, hebben bijna een geheele week noodig, om de rondte door de stad te doen. De lijken blijven vaak vier dagen op straat liiglgeii en wan neer zij vandaar worden vervoerd, zijn zij veelal voor de helft door ratten en door de hongerende bevolking op gegeten. Het (geheele gebied tusschen Odessa en Poeltawa, dat eens het rijkste dis trict van Oekraïne was, is tótaal ver anderd. De huizen zijn verlaten; de moeren hebben het stroo van de daken opgegeten. De ge val jen van kanniba lisme zijn zoo talrijk, dat de overheid er van moet afzien, degenen, die zich' daaraan schuldig maken, te vervolgen. De toenemende hongersnood in Oe- kraine dreigt eene vreeselijke catastro phe te worden. Ook andere deelen van Rusland zul len in den komenden winter, wederom doc-r den hongersnood geteisterd wor den. 'Om deze ramp te compenseeren zou he>, noodig zijn, dat in de andere Russische districten zulk een groote oogst binnengehaald werd, dat aan de noodlijdende gebieden voldoende ko ren afgestaan kon worden. Hierop is echter in de gegeven omstandigheden, niet te rekenen. Ook de gebieden, welke er het best voorstaan, zullen in het gunstigste ge val slechts genoeg broodkoren voort brengen, voor de voeding der vol wassen arbeidende bevolking. Voor de voeding van kinderen en oude men schen en ook van zwakke en zieke personen ontbreekt ten eenenmale ieder middel. Om dezen in leven te houden, moeten nieuwe voedingsmid delen en medicamenten onvoorwaar delijk ter beschikking worden gesteld, ook voor die gebieden, welke voor uitzichten hebben op een zeer gun- stigen oogst. Enkele berichten uil Engelsch-Ame- rikaansche (bron, als zou reeds op een beëindiging van den hongersnood gerekend kunnen worden, zijn in te genspraak jmet den werkelijken toe stand. Het Russisch-Noorsch conflict. De sovjet-autoriteiten te Moskou hebben de brandkast van den Noor- schen consul opengebroken en er ver scheidene imillioenen kronen en tal rijke documenten uitgehaald. In Noor wegen heeft "t nieuws van dit optreden der bolsjewisten groole verontwaardi ging verwekt; ten minste in de bur gerlijke bladen. Deze verwijten de re geering, dat zij de zaak zoo lang ge heim heeft gehouden. De kwestie schijnt inderdaad reeds bijna vijf maanden oud te zijn en het'is door TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 14 Aug., medegedeeld door liet Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 76"2,6 te Scilly, laagste 751,7 t,e Thomhavn. Verwachting tot den avond van 15 Aug. Zwakke veranderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien, aanvankelijk warmer. Gemeente-rekeningen met groote over schotten. De Msb. schrijft hierover Niet slechts Rotterdam, zoo' goed als alle grootere steden, met name Amsterdam en Den Haag hebben blij kens de rekening der inkomsten en uitgaven over het jaar 1921 een over schot van be teekenis gemaakt. .Ver schillende oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen. Voor zoover die oorzaken niet waren te voorzien bij de defi nitieve vaststelling van hét bedrag, dat aan inkoimstenb'elasting zou moe ten worden opgebracht, is hét over schot ials een meevaller, 'die te pas

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1