!\o 265 Vrijdag II Augustus 1933 36e Jaargang Reclames. Buitenland. Burgerlijke Stand. Brukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Varststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Godsdienst opium. En toch „gods dienst". Voor liet 'Kremlin, het oude paleis der Tsaren, waar de Marxist Lenin troont, is in kolossale letters uitge houwen het opschrift: „Godsdienst is opium voor het volk". Een uitspraak, die sinds lang in Rusland opgeld doet, ■en ook wel buiten Rusland. Oncler de vrouwen, die cle hande lingen der sovjets verheerlijken, be hoort mevrouw Henriëtte Roland Holst geb. v. cl. Schalk, de bekende socialis tische propagandiste, doch die nu tot het communisme is afgegleden. In haar belangrijk boek „Uit Sov jet-Rusland" geeft zij eenige indrukken van een kerkgang, dien zij op een Zondagmorgen, terugkeerend uit Mos kou, in Estland meemaakte. „Ingeklemd tusschen de oucle hui zen stond een Luthersche kerk; ik trad binen en luisterde met genot naar den psalmzang der gemeente, niet zeurderig-gerekl als ten onzent, maar vol ry thmfische kracht. Maar toen een gebefte, getogaade dominee den kansel besteeg, kreeg ik het benauwd en vluchtte, bang voor de verveling van de preek. Een trappensteeg bracht mij op cle bult in het hart der oude stad, waar de groote russische kerk stond. De dienst zou net beginnen. ,Te Moskou had ik aldoor plan gehad een kerkdienst hij te wonen, maar geen gelegenheid gevonden. Ik was blij, dat die zich nu toch dien laatsten dag nog voordeed. „Het was de eerste keer in mijn leren, dat ik een grieksch-kathblieke liturgie hoorde en ik had mij die niet voorgesteld van een zóó ontroerende schoonheid. ;Een heerlijke, diepe bas stem zingt het recitatief, een hoo- gere antwoordt, telkens valt het on zichtbare koor in, getuigend en smee- kend. De klanken zwellen en nemen weer af, het is een voortdurend vloe den en terugstroomen, een deining zonder einde, als een lied der na tuur. Maar een natuurlied, verdiept door menschelijk hunkeren "en stnlach- ten; een uitstorting en reiniging van het menschelijk gemoed, beheers,plit toch en vol melancholie van berusting. Een oneindige mildheid, een zachte vertroosting, een heerlijke innigheid doiorruischt dien zang, maar alles ver droom d en los van de aarde. De ziel wordt uitgevoerd boven smarten en twijfelingen; zoete rust keert tot, baar in. Telkens vervloeit een hoogtepunt van pathos tot een nieuw gemurmel, dat dan, op zijn beurt in zich op nemend de ongestilde verlangens en geheime droomen van het menschen- hart, weer uitstroomt in rijke bewo genheid, ials een rivier, door duizend verborgen (bronnen en liefelijke heken gevoed. i ;,Na afloop van den dienst zoek ik 'een hank in een der groene plant soenen, de vroegere bolwerken, om ongestoord Imijn gedachten na te gaan. Het is, al begrijp ik nu pas goed het, waarschuwend woord, clat het sov jet-bestuur te Moskou aanplakken liet boven de oude Iberische kapel bij het Kremlin met het wonderdadige .Moedergodsbeeld: „De godsdienst is opium voor het volk". Ja waarlijk, is het zoo: die heerlijke muziek is thans gevaarlijk; zij verzwakt den wer kelijkheidszin,' 'zij 'sust het hart tot 'rust over de slechte 'dingen dezer we- De fruitnaiTcLei. Naar" Wij VëK nemen is de handel in fruit tamelijk slap. Bij' de publieke fruit-veilingen werden be trekkelijk lage prijzen besteed, b.v. f3 a f4 per H.L. appels. Uit Eist vernamen we zelfs, dat daar wagon-ladingen buiten- landsch fruit voor bekende firma's werden aangevoerd. Msb. 'n E d e 1 e v e n t. Te Barneveld werd op den Wesselschenweg de landbouwer J., wonende in Essen, door een mo torrijder aangereden, waardoor hij ernstige hoofdwonden bekwam en bewusteloos bij bewoners moest worden ingedragen. D'e motorrijder ging zelf geneeskundige hulp halen en was dadelijk bereid alle onkos ten, voortvloeiende uit het ongeluk, te vergoeden. O.a. werd een nieuwe fiets, waarop C. J. zat, vernield, die ook door den motorrijder wordt betaald. Boven dien stopte hij den gewonde f20 in zijn vestjeszak. Een tachti g-k i 1 o-c 1 u b. Te Go- rinchein bestaat «en club, genaamd de „Tachtig-Kilo-club". De leden zijn mannen van middelbaren leeftijd, die minstens 80 kilo wegen. Reeds verleden jaar op- den verjaardag van de koningin, heeft de club deelgenomen aan de volksspelen in de af- deeling wedloop met hindernissen en toen niet weinig hilariteit -verwekt. Xht jaar organiseert' de club op den vér- jaardag" ifètt- 'de' koningin zelf feesten. Het ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o sn e m en ts prlfa: Per 3 maanden, franco per post f 3. Losse nummers f 0.051 reld, in plaats van het te wekken tot daadkracht; zij effent den gang van het bloed tot verdroomde tóaten, in stee van het staal loe te voeren tot den strijd. De schoonheid der oude kerkmuziek, wij mogen van haar be dwelming niet te diep drinken De lezer gelieve dil lange citaat uit het boek van Mevr. Holst met aan dacht te lezen, en dan te bedenken, dat deze schrijfster onder de „religi- euse" menscb'en een eej/eplaals be kleedt. Het is inderdaad een ijzige reliei- eusiteit, die een religieuze vrouw de kerk doet verafschuwen mei een be roep op Lenin's woord, als ware 't een Godswoord: de godsdienst is opium voor liet volk. Deze relieieusiteit, godsdienstigheid, is, gelijk De Rotterdam mer te recht opmerkt, zoo goddeloos omdat ze tot liet verzinsel is gekomen van een godsdienst zonder God. Van religieus" gesproken, wij heb ben mevrouw Hols! gehoord (zie de eerste driestar), zij is eene ex-soeia- liste, die in de S. D. A. P. een voor aanstaande rol bekleedde, maar nu tot het Communisme is afgezakt- Wij willen nog een andere vrouw ten looneele voeren, namelijk me vrouw Tjaden, geboren Anke v. cl. Vlies, (meer onder ons als Ehka be kend. Ook deze nam een eereplaats in iin de S. D. A. P. en werd als „reli- gieuse" bijzonder, zij 't ook als recla me-middel, geëerd. Zij was namelijk vroeger op een Chr. school werk zaam geweest. Doch ook zij zakte af, eerst naar de socialisten, en vond ten slotte teen onderdak' hij de religieus- teocialisten. Maar idat er aan dat „religieus" een luchtje is, moge u het volgende lee- ren. Toen imen in een vergadering van haar en haar partijgenooten het de zer dagen had over den Duitschën sociaal-democraat Noske, die, thans regeeringsman, afwijkt van de revo lutionair-socialistische leer,stond de ze Enka op en sprak zij dit ontzet tende woord: „Werd door de dicta tuur van het proletariaat het dood vonnis over Noske uil gesproken, zoo zou ik het gaarne willen voltrekken. Wij moeten 'ons verlangen naar zacht heid. ons vrouwelijk medelijden kun nen offeren, wanneer wij zien, dat dit het welzijn dei' menschheid fn den weg zou staan". Zoo spreekt een „religiieuse,' socia- liste. Ook (hier is een religiositeit, waar in de religie ontbreekt, een religie, godsdienst, doch niet uit God. Achteruit en toch.... De heer Rutgers heeft in de Tweede Kamer den minister opgemerkt dat het aantal leerlingen op de openbare scholen steeds minder wordt, en in weerwil hier van toch 't laatste jaar nog 117 open bare scholen zijn bijgebouwd. Dit zal wel hier vandaan komen, dat om een openbare school te kunnen bou wen, «en leerlingen tal, waarvoor gevraagd wordt, minstens twaalf moet zijn. Voor "dief geworden zijn, hadden in hun porte feuilles 3000, 1800 en 1700 frank. Ter aanvulling van dit laatste bedrag, dat den dief mogelijk wat gering leek, is de han delsreiziger tevens van zijn horloge mei ketting, «en medalje en een gouden pot lood beroofd. (N. R. C.)' D e „E e n s t a p p r". Een arts-ortbo- paedist schrijft aan het „Vad.": Eir is op het oogfenblik «en stuk speel goed in igebruik, dat bij de kinderen zeer in den smaak valt. Ik bedoel de „eenstap- .per", het houten plankje met beweeg'elijk voorwiel, verbonden met stuurinrichting', en vorksgewijs in genoemd plankje geplaatst achterwiel. Naar mijn overtuiging moet dit speelgoed schade berokkenen aan de kinde ren. die (er op verzot Zijn. Wat is het ge val? Het kind plaatst één voet op de treeplank en zet met groote kracht met het andere been af, om snelheid te ontwikkelen Als men goed oplet, wordt gewoonlijk de linkervoet op de plank geplaatst en met het rechterbeen afgezet. Het linkerbeen, van huisuit slecht ontwikkeld, dient slechts als stand been, het rechter wordt igeoefend, waardoor het verschil in ontwikkeling ver groot wordt. Maar er is meer: door liet alfzetten mét bet rechterbeen: Ontstaat er op. eiken trap 'een ruik op de weeke deelen van de liesstreek, er komt telkens een on- gewenschte rekking dier deelen door over- strekking van het betreffende heup-ge- de bijzondere school is dit minimum door ile wet gesteld op veertig. Een onbillijkheid, die te meer uit steekt, omdat een openbare school moet in stand gehouden worden, zoolang er nog acht leerlingen zijn. Hierop werd reeds hier en daar gezon digd. Dure. kleine openbare schooltjes zijn gebouwd, o. a. te Arnlvem een gebouw met zeven lokalen voor 110 kinderen. De Haagsch® (liberate) Schoolvereeniging koos zich den duursteen grond uit me) heel veel tuin en voor klasjes van tien a twaalf kinderen. Zoo vragen de Nuts- menschen dat in meer pla.at.sen. In de noodlijdende gemeente Emmen (zoo werd in den Haagschen gemeente raad gezegd) werd aan luxen schoolbonw geld weggesmeten terwijl geld voor een eenvoudige bijzondere school geweigerd werd. - Van weigeren gesprokente Kapelle 'is men ook nog lang niet toe aan den bouw «ener bijzondere nlo-school. Maar daar werken de Chr. historische raadsleden aan de weigering mee. Uit vroeger riagen Mólinc, .oud-niinister-presidenl van Frankrijk, oud-minister van landbouw, oud-Kamerlid, enz., heeft zijn vijftig jarige politieke loopbaan herdacht. Naar aanleiding van dit feest spreekt Clément Van tel in hel Jour nal" anet droeven spot over de dagen, toen men nog gelukkig was onder het bewind van Méline. In die dagen, zucht hij, waren er nog geen auto's. De omnibus Panthéon- Courcelles deed op een slakkengangetje zijn le gendarisch traject. De „aapjes" brach ten ons van de Porte de Viiliers tot de Bastille voor 35 sous. En er werden geen twee of drie personen per dag te pletter gereden. Op straat bewerk ten de Parijzenaars elkaar niet met de ellebogen en in de sigarenwinkels hield de meneer, die zich zoo juist van den opsteker had bediend, u de zen hoffelijk voor. De metro, de groo te school voor ploertigheden, bestond nog niet. Het leven was gemakkelijk, er waren minder zenuwlijders, minder geagiteerden en minder gekken dan tegenwoordig. Vau tel herinnert nog aan tal van goede dingen uit vroeger jaren, en besluit: Niemand zag de toekomst be zorgd in. De Turksche fondsen hiel den zich goed, de Russen betaalden hun coupons, en de Franséhe rente stond op 104 francs. Wij waren niet met roem overdekt, maar evenmin met schulden! De ramp te Swatow. Langzaam komen nog steeds be richten over de ramp van Swatow binnen en het aantal slachtoffers wordt steeds grooler. Volgens de jong ste telegrammen schat men hun aan tal op 30 a 40.000. Reeds zijn 28.000 lijken gevonden. De verwoeste land streek biedt een troosteloozen aanblik. De geheele kust lot ver in bet bin nenland is een groote woestenij, een groote (puinhoop. Naar het schijnt hebben twee tv- phonen gewoed, een uur na elkander. De tweede was verschrikkelijker dan llijfxrav 'utjzrt? iil^aig'oixi uiivju. andere morgens onderscheidde; hé, wel vreemd, 't was toch een zeer bijzondere dagl! Enfin, 'tkwam nog. Onder 't paard poetsen stond hij over het eem en ander na te) denken, -y- dat moest toch feitelijk op zoo'n dag niet „Hé, sta daar niet te suffen, doorooet- sem!" Ook dat nog1, daar heb je dan 6 jaren trouwenfin, maar poetsen, 't kwam nog wel. In den voormiddag gebeurde er niets. Niemand sptrak er over. Zelf durfde hij ei' niet over beginnen. Dat was een beetje onbescheiden. Alles ging wel een beetje- geheimzinnig, dat merkte hij wel, er was wel iets op til. 's Middags zat hij alleen op zijn kamer, hij wilde, dat het nu maar gebeurde. Na afloop zou hij vragen, om uit te gaan, zijn verloofde zou hem bij de poort- opwachten; samen wilden ze een wandeling maken, én dan had hij volop gelegenheid, om) de plaats gehad hebbende plechtigheid in geu ren en kleuren te beschrijven. D'aar kwam iemand de trap pp, zou men hemi doiepenneen, 't ging zijn deur voorbij. Nog eenwat een drukte zou 'tnu beginnen? Bonseen hevige slag op de deur, die gedeeltelijk opengegooid werd; een arm stak halfverwege door de opening en gooide iets de kamer op, het fladderde de eerste en ging vergezeld van on- weder, geweldige regenbuien en een stortvloed, welke alles meesleurde en vernielde. De wind bereikte een snel heid van 100 mijl per uur. Gebouwen stortten ineen als kaar tenhuisjes. Verscheidene kleine dor pen zijn weggevaagd. Verscheidene politieposten werden verwoest en 30 agenten gedood. Talrijke gevangenen wisten uil bun cellen te ontsnappen, maar slechts om later toch den dood te vinden. .Het Urselinen-kloóster te Swatow, waarvan de Zusters een veertien da gen geleden uit Canada aldaar waren aangekomen, is aanzienlijk bescha digd. Toen het dak van hel klooster was afgerukt, vluchtten de Zusters in de 'kelders, maar werden daaruit dooi den watervloed verdreven. De moe- der-overste, die den geheelen nacht op een boom had rondgedreven, ont kwam wonderbaar aan den dood. De burgeroorlog in China. Het toch reeds zeer geslonken ge zag van den ex-president der Canton- republiek Sun Vat Sen is thans ten gevolge van de nederlaag der troe pen van twee zijner voornaamsle aan hangers, daar zij door het leger van generaal Tsjeng Tsjoeng Ming werden verslagen, (geheel gebroken. Tsjeng Tsjoeng Ming is thans den toestand in Zuid-China geheel meester. Het proces tegen de sociaal-revolution- nairen. Het hooggerechtshof te Moskou heeft in het proces tegen de sociaal- revolutionairen twaalf beklaagden ter dood veroordeeld. Het centrale al-Russische ui voeren de comité besloot de vonnissen te bekrachtigen, doch de terechtstelling uit te stellen. Deze zal echter binnen kort plaats hebben, indien de sociaal- revolutionairen geen einde maken aan buncampagne van geweld en spion- nage tegen de regeering. Verder werden behalve de ter dood veroordeelingen nog verschillende vrij heidsstraffen van drie tot 10 jaar uit gesproken. De socialistische pers in de ver schillende landen is woedend over dil vonnis. De Londensche conferentie. Veel is daarvan vandaag hiel te zeggen, omdat -gisteren geen zitting gehouden is. Wel heef! zoowel het Engelsche als bet Fransche kabinet vergaderd en mochten Lloyd George en Poincaré de goedkeuring van hun ministerie vernemen voor hun optre den. Men staat dus nog even ver van elkander, ja, do verhoudingen zijn zoo (mogelijk nog scherper geworden. De Belgische bemiddelingspogingen moeten ook mislukt zijn. Geruchten gaan, dal Poincaré nog een nieuw stel voorwaarden in petto heeft. Deze nieuwe voorstellen zou den waarschijnlijk als basis hebben oen schrapping van een deel der Duit sche schadevergoeding tegenover kwijtschelding van Britsche vorderin gen op Europeesche mogendheden. Korte berichten. Uit Riga wordt gemeld, dat sinds vijf dagen groote hoeveelheden steen kool in de dokken van Petersburg in brand staan. Naar uit Helsingfors geseind wordt is de telegrafische verbinding van uen neer li. is gieneei aigeorand. Niets werd gered. NIEUW VENNEP. V. D. Gisteravond half elf werd een hevige brand in een sigarenfabriek ontdekt. Het vuur, dat gre tig voedsel vond, greep snel om) zich heen. In eenige uren tijds was de fabriek een prooi der vlammen. LONDEN. V. D. Poincaré heeft gisteren in een langdurig onderhoud met Fransche persvertegenwoordigers gezegd, dat, indien die Baad van Ministers die hedenmorgen 11 uiur bijeenkomt, geen resultaat oplevert, Frankrijk alleen zal optreden. STOCKHOLM. V. D. Bij een vlootma- noeuvre te Illern geraakten drie zeelieden te water,' waarvan twee verdronken. STOCKHOLM. V. D. Koningin Wilhel- mina van Nederland en Prins Hendrik, zullen van 912 Sept. a.s. ©en bezoek brengen aan 't Zweedsche hof. De Minister van buitenlandsche zaken, jhr v. Karnebeek! zal de bezoekers vergezellen. MIDDELBURG. Ondertrouwd: H. R. L. Giffhorn, 25 j'. en A. M. Schou, 21 j.; C. Poppe, 26 j. en C. Leijnse, 26 j.; D. Sloover, 33 j. en M. E. F. du Mee 29 j.P. 'O. van der Star, 22 j. en J. L. Prijs der Advertenti n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Indien gezond, blijf gezond. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk geneesmiddelen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt. dient gij met het gebruik op te houden. Zorg zame gewoonten, lichaamsoefeningen, een voudig voedsel, goede ontlasting, en ge regelde, verkwikkende slaap dienen u ge zond te houden. Wees blij, als gij vrij zijt van verschijn selen van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's-mor- gens met een doffe, kloppende pijn in den rug? Hebt gij blazen onder de oogen ea zijn uw handen en enkels gezwollen? Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te veel of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij vochtig weer? Zijt gij moede loos, altijd vermoeid, zonder lust en wils kracht? Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben? Hebt gij last van rheumatiek, spit of ischias? Als gij ,ja' moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald noodig, om een speciaal niergeneesmiddel te ne- men, en gij kunt niet beter doen dan on middellijk te beginnen met Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Té Goes verkrijgbaar bij De Paauw Co en te Middelburg bij Fa. C. Schulte Co. a fl.75 per doos. 36 tusschen Rusland en Finland verbro ken. Aan de zijde van Finland is de leiding dn orde. Ook van IJsland wordt bericht, dat de telegrafische gemeen schap met Rusland verbroken is. Men is van meening, dat de storing aan revolutionnaire onlusten in Rusland is te wijten. Te tnnsbrück hebben de socia listen met. levensmiddelen-oproeren ge dreigd, indien in den toestand der le vensmiddelen-voorziening geen veran dering komt. Dunn en O'Sllivan, de moorde naars van veldmaarschalk Wilson zijn gistermorgen opgehangen. De lersche rebellen hebben te Cork hij den mond van de Lee een grooten stoomer tot zinken gebracht. De toegang tot de haven is derhalve volkomen versperd. De bladen vernemen uit Dublin dat, de rebellen de stad Cosrk heb. ben ontruimd, nadat ze de kazernes,- krantenbureaux en andere gebouwen hadden opgeblazen. Bij den ondergang van den En gel schen kruiser Raleigh" moeten vier manschappen het leven hebben verloren. Te Inshriick is een aardschok waargenomen, die eenige seconden aanhield. Volgens een Berlijnsche mede- deeling zouden er van' de honderd millioen Duitschers tegenwoordig niet minder dan 40 millioen buiten het rijk leven. In tegenstelling met een vroe ger (bericht verneemt Belga uil Riga, dat de Sowjet-regeering beeft gewei gerd gratie te verleenen aan aartsbis schop Benjamin. ger dan de andere. De oude Grieken wis ten dat wel, want in hun kunstwerken letten zij op .deze eigenaardigheden van het menschelijk lichaam, wat b.v. dade lijk te zien is aan de Venus van Milo. Bekender dan dit feit zijn twee andere asymmetrieën, nl. „rechtshandigheid" en „links beenschheid". De lengte van het linkerbeen is in het algemeeh iets groo- ter; vandaar dat men met de oogen dicht (ien ook in den mist) niet precies rechtuit gaan kan, maar ©enigszins naar rechts zwenkt, doordat bet. linkerbeen grootere passen maakt. Een ander verschijnsel .loet zich voor hij het roeien. Als de roeier met zijn rug naar het doel zit, heeft de boot de neiging naar links te gaan, ook als schijnbaar gelijkmatig geroeid wordt. Dat komt doordat, de rechterarm gespier der is dan de linker, ten gevolge waar van de rechterarm ook iets steviger trekt. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 11 Aug1, medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.5 te Ile- daix, laagste 756.3 te Seijdisfj'ord. Verwachting tot den avond van 12 Augustus: Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot halfbewolkt, droog wéér, iets' war mer overdag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1