Vrijdag 4 Augustus 19ï'i 36e Jaargang Reclames. Buitenland. A Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f 8.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertent iën: 1—4 'regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting!. Een zaak van tactiek. Op het onlangs gehouden congres van het N. Y, v., het Nederlandsch Vierbond van Vakvereenigingen, kwam o.a-. de kwestie van samenwerking met de S. D. A. P. ber sprake. Bekend mag boeten, dat de verhouding tusschen N. V. V. en S. D. A. P. niet van innigheid is ontbloot, zóó zelfs dal: men het N. V. Y. vrijwel mag beschouwen als den bijwagen der S. D. A. P. Toch was een der "congressisten van meening, ondanks deze in wederzijdsclie liefde opbloeiende vrijage, dat de samen werking te wenschen overliet. Op zeer vriendschappelijke wijze wees het Hoofdbestuur dezen sympathieken na ïeveling, die blijkbaar voor hoogere po litiek geen oog had, terecht. Snedig' merkte de voorzitter op, dat het hier een tactisch, geen principieel vraagstuk gold; men moest zorgen, zoo weinig mogelijk arbeiders af te stooten. De zaak was, dat de arbeidersklasse in haar geheel nog niet de S. D. A. P. als haar vertegenwoordigster beschouwde. Zóó is het ook. 'Want bestaan doet de samenwer king tusschen S. D. A. P. en N. V. Y. Daarvoor komen de roode heeren tel kens openhartig uit. Mr. Troielstra roemde er nog in op het Wetkieloosheidsoongres van het N. V. V. tien vorigen jare. Alle Kamerfracties waren daartoe uitge- noodïgd, maar alleen de S. D. A. P. deed zich vertegenwoordigen. En de heer Troel- stra zeide het, lioe hij om de uitnoodiging aan de anderen geglimlacht had! Hij wist het wel, de band bestond enkel maar tusschen S. D. A. P. en N. V. V. .Die hestonden elkaar na en zouden steeds dichter tot elkaar komen, ondanks het feit, dat, het wellicht deze of gene niet naar den zin was. Over de vraag of S. D. A. P. en TI. V. V. bij elkaar behoorden, was geen discussie mogelijk. Aldus Troelstra. De eenheid tusschen beide is alzoo geen vraag, maar een feit, dat ontwijfelbaar vaststaat, Alleen maar, het zou onverstandig zijn die (eenheid al te duidelijk té doen blijken- Er zijn altijd nog Christelijke arbeiders, die zich er nog met van bewust werden dat hun plaats in de Christelijke vak organisatie is, maar zich eenmaal wierpen in de gretige armen van het N. V. V. Dezulken zouden door een al te open lijk coquefteenen met de S. D. A..P. al licht van het N. V. V. vervreemd raken. Of de band dan niet bestaat? Zeker bestaat hij! Heel feeder en trouw. Men heeft elkaar immers zoo noodig! De S. D. A. P. kan het N. V. V. niet missen als wervingsorgaan, dat de arbei ders via de vakorganisatie steeds in nieuwe drommen toevoert; tot do S. D. A. P. En het N. V. V. heeft de hulp noodig van de S. A. P., fen einde, zoolang hét parlementaire stelsel nog bestaat, langs politieken weg zijn maatschappelijke eischen verwezenlijkt te zien. Zoo is hun eenheid geen fictie, maar een -feit. !:'••'!*- Dat wisf de voorzitter van het Congres opperbest. Men moesl er enkel niet fe veel over pralen en al te duidelijk de samenwer king doen blijken, dat werkte verkeerd! Principieel was het al lang uit gemaakt, hoorde men samen. De bedekte houding die .men aannam, was enkel een zaak van tak tie k. rh ongelukkige op het altaar heen en .weer zag rennen met een geopend mes in ctè had, dacht men dat hij voornemens was den priester te vermoorden, en gingen er angstige en waarschuwende kreten op. De priester behield echter zijn kalmte; met groote tegenwoordigheid van geest beval hü den indringer, voor het altaar te knielen. Hij werd onmiddellijk daarop van achteren aangegrepen en ontwapend, waarna hij ziich zonder verzet liet weg voeren, blijkbaar zeer teleurgesteld, dat men zijn offer niet had aanvaard. De pries ter verklaarde, dat de man, die zich Ga- foriël Johannes noemde, waarschijnlijk ook de schrijverwas van een aantal brieven met onsamenhangemieu inhoud, die.aap de Kathedraal waren ontvangen. Deze brieven waren blijkbaar met bloedi geschrpven,en p.™,,!! gesteld in hetDuitsch en M- totehch was verscheidene bladzijden'; lang, feeodat er ©en aanmerkelijk bloedverlies voor noodig .is geweest. Ontlo ing. In een drogisterij;te tPvrone heeft aich een ernsig' ongeluk voor- Gedaan Ben man, die daar een doos luci- lïhad gekocht, stak er daarvan een aan, f«,nvip. «ogenblik een geweldige S volgcS- Chemische producten schijnen dow een wegvliegende vonk van den Inci teoSidte Sn en een ontploffing: te Uit Rusland. l)e Izwestia wijst er op, dat de honger dit jaar nog niet voorbij' zal zijn. In do Baskiren-republiok lijdt op liet moment ngg 90 pel. honger en de sterfte, is ongelooflijk groot. Alle voorraden surro gaten1 zijn uitgeput. Vee is er al zoo goed als niet meer. Ook honden en katten wor den opgegeten. In deze streek, waar de landbouw slecht ontwikkeld is, zal de nieuwe ooigst zeker niet het einde van den hongersnood beteekenen. 'Ook in W.j'atka zal dit jaar nog hon gersnood zijn. In Oefa eveneens; daar is een veel kleinere oppervlakte grond dan gewoonlijk bezaaid, terwijl hel graan veel heeft geleden van hagelslag etc. Ook in de Krim is de. kans, 'dat de hongersnood na den oogst overwonnen is, niet groot. Op het oogenblik is de .nood in de Krim al bijzonder hoog gestegen. Ojpi 1 Juli bedroeg het aantal hongerlijdenden er 392.272 monschcn, waarvan 203,546 kinderen. Uitgezonderd enkele kleine, le- vensmiddelenzending'en der Hollanders (in het (geheel 4000 póed), wordt daar nog g-een hulp. verleend door bet, buitenland. De 51 percent der hongerlijdende (bevol king, die hulip: verlangt, krijgt die van het Russische comité, dat gedeellelijk met subsidies uit de staatskas, gedeeltelijk met vrijwillige giften werkt. De huidige oogst in de Krim zal die van het vorige, jaar met slechts één derde overtreffen. Tot aan den oogst van 1923 zullen zeker 250.000 menschen zonder voedsel blijven. Amerika en de nota van Balfour. De Amerikaansche p'ers bevat nog .wei nig 'commentaar op de nota van Balfour, doch het staal vast, dat er een niet onaan- zoenlijke groep lieden in de Veroenigdc Staten is, die er voor zijn c]e schulden over en weer af te schrijven, Daartegen over zeggen aaïuGré invloedrijke personen dat zij uitstekend het gebaar kunnen begrijpen, waarmede Engeland een groot deel van zijn schulden bereid is te an- nuleeren, daar het zeker is, dat zelfs in hel allergunstigste geval toch nooit meer dan 50 'plet. daarvan terecht komt. Voor Amerika is het echter een geheel ander geval, daar dit zeker jin van schuld vorderingen op 'Engeland ten beloope van 850 millioen pond, die hun volle waarde hebben behouden. Een Engelsch-Fransch incident. Earl Crawford deelde in het Lagerhuis mede, dat Engelsche onderdanen in Tu nis waren vastgenomen en dat men hen had (geprest dienst te nemen in het Fran- sclie leger. Zoodra de Engelsche regeering dit had vernomen, had zij aanstonds en nadrukkelijk tegen dit optreden in Pa rijs laten protesteeren. Zij had voorts het voorstel gedaan de kwestie door een scheidsgerecht te laten uitmaken, doch als F.i'ankrjjk hiernaar geen ooien z.ou hebben zou Engeland er het secretariaat van den Volkenbond van in kennis stellen, 'Polen voor tie verkiezingen. Toen de motie van wantrouwen tegen Pilstldski, welke de rechterzijde van den ■Sejm eenige dagen geleden had ingediend, tloor de meerderheid was verworp'en, ston den Kamerleden van Jinks recht en zongen raai eiuimaï^'ok'"75vêF"ct'èr7(J. 'n liedje, dat aanvangt met „Heil u, Hee ren magnaten!" m'aar ten slotte uilloopt op de bedreiging, dat alle magnaten die nen opgeknoopt te worden. Zoo iets als het 'beroemde: ii la lanterned Zulk een feit teekent den toestand. Polen is hel klassieke land van het natio nalisme, 'inaar niets is daar nationaler dan de niets ontziende partij-strijd. Ook nu is dit het geval. In geen enkel ander land van Europa toch is het denkbaar, dat een paar der sterkste en best geor ganiseerde partijen oen motie van wan trouwen zouden indienen tegen het staats hoofd, den vertegenwoordiger van den staat tegenover het buitenland. Polen met zijn dikwijls overdreven nationalisme, in'ist nog steeds alle stazl.sgevoel. Aldus „Het Vaderland", waaraan wij dit ont- leenen. Nadat de crisis zoowat twee maanden geduurd heeft, is er dan toch eindelijk een oplossing gevonden. Nowak, de hoog leeraar in de agronomic aan de uni versiteit van Krak.au, is er in geslaagd de boeren en groote agrariërs, die zich reeds van de nationale democraten ge scheiden hadden, in een overigens tame lijk los verband te doen treden met de partijen van links, zoodat er een nieuwe meerderheid ontstaan is. Stevig is die coalitie niet. De agrariërs en de arbeiders zijn alles behalve goede vrienden. De boeren worden aoor net. stedelijk prole- letariaat aansprakelijk gesteld voor do steeds toenemende duurte. De arbeiders hebben van twee kwalen echter diegene verkozen, welke hun nog, de minst erge leek. De kleine boeren zijn in ieder ge val tegenstanders van een al t.e dolle nationalistische politiek, zooals de natio- naal-democraten onder leiding van Kor- fanty, die zouden willen voeren. Men ziel het: dit jpiartijlevenf is nog meer een element van verwarring dan van maatschappelijke organise lie. Niemand durft dan ook wat te voorspellen over den uitslag der aanstaande verkiezingen, onder een kieswet, die aan vele staats burgers der nationale' 'minderheden hun rechten onthoudt: aan Duitschers, Li- thauers en Joden- Ellende in Poolsch Opper-Silezie. Hel Krakausche blad Nowa Reform a bes'p'reekt de ellende die heerscht in de aan Polen afgestane steden van O'pper- Silezië. In Koenigshuelte moest de bank van leen ing: sluiten wegens gebrek aan geld om meer panden aan te nemen. In Kattowitz moest dc gemeenteraad de •belastingaanslagen van 1919 o'p het vijf voudige brengen om de rekening bluitead te maken. Hef districtsbestuur heeft zich tot de regeering gewend om door een voorschot het ïorm'eele bankroet der stad te voorkomen. Korte Berichten. De volgende getallen zouden, grappig zijn, indien zij niet zoo 'treurig waren. Uit Moskou wordt n.l. gemeld, dal op de begrooting van hel volgende dienstjaar de onderstaande bedragen voorkomen (in Sovjet-roebels 1) inkomsten 360.000.000.020.000.000,000 uitgaven 760.000,000.449.660,000.000 tekort ong. 4OÜ.Ö0Ö.ÓÖÖ.Ü00.000.000,000 Buiten Rusland heeft de Sovjet-roebel in hel geheel geen waarde meer. N. R. ct: De Zweedsche commissie, tiaar Spitsbergen gezonden düf een onder zoek- in te stellen naar den rijkdom van de kolenvelden, heelt thans haar rappdr't oif- Drie generaties trouwden dus in een maand. Gisteren zijn er te Havre zieven-en tachtig Amerikaansche vrouwen en jonge meisjes aangekomen, die niet slechts het Fransche verwoeste gebied komen bEich- tigen, maar voor het herstel daarvan een som van vijf millioen franc meebrengen, die izlij' in een half jaar tijds bijeengebracht hebben. De zeven-en-tachtig vrouwen en meisjes, uit alle mogelijke plaatsen van de Unie gekomen, zijn allen Amerikaan- schen, die hun eigen brood verdienen en door de stad van haar inwoning, waar voor het liefdadige doel geld bijeen ge bracht is,, rijp aangewezen om de reis naar Frankrijk- te doen. Juffrouw Anna Morgan is de ziel van deze onderneming, die, echt Amerikaansch-practisch, in zioo korten tijd zulk een groote som leeft verzameld. Met behulp; Van de dagbladen had ziij' in vele steden van Amerika een verkiezing uit geschreven, en wel een verkiezing van de vrouw, die het meest in aanmerking zou komen om, zonder dat het haar geld kostte een reis naar Frankrijk en zijn verwoeste gebied te doen. Iedereen mocht aan de verkiezing deelnemen tegen betaling- van dollar-centen. De steden hadden recht op 'één vertegenwoordigster,per .honderduit j"a - tweeden December 1.91(3 bijeenkwam, had de rechts-radicale afgevaardigde, Purisch- kiewitsch een felle rede tegen Raspoetin en indirect tegen de tsarin gehouden en eveneens ''had, de cadettenleideT Miljoe- koff de „duistere,, onverantwoordelijke machthebbers" aangevallen. Pokrowsky werd tot minister van bjiï- tenlandsche zaken benoemd, die den vrede weigerde. De oppositie richtte zich vooral tegen minister Protopopow ©n de tsarin stelde ialles in het: werk om dezen aan het bewind ie .dpen blijven. In een barer brieven, gedateerd Zars- koie Selo, 3 December 1916, zegt zij da.: „Denk er aa,nv dat het, niet, gaat om den man Protopopow, maar dat het een levenskwestie voor, de,' monarchie en voor je prestige is, dat in dezen tijd de doéma nieRbegint,„t£,.,weifelen.- Geloof niet, dat ze het bij zijn heengaan zullen laten; ze zullen ook ai ie anderen uit den weg ruimen, die je toegedaan zijn, den een na den anderen en dan ons zelf. Ik herhaal nogmaals, -het komt niet ,op den naam Protopopow aan, maar het komt hierop aan, dat ie sterk van wil blijft en niet toegeeft.. De tsaar heerscht en niet dé doema". In ©en anderen briejL gedateerd van 4 Dü?r.end)or ,1916, beet het o. a. gebracht. Zij zegt, dat de Zweedsche velden zeer rijk aan steenkool zijn, maar dat de ontginning ervan, wegens de tran sportmoeilijkheden nauwgezet m'oet wor den overwogen. Indien de ontginning loo- nend beloofd te worden zal Zweden in de toekomst een groot deei van zijn be hoefte aan brandstof van Spitsbergen kun nen betrekken. De Duitsche regeering heeft in ver band met de steeds stijgende prijzen der buitenlanclsche valuta den aankoop van wissels ter betaling van de schadever goeding stop gezet. De Grieken hebben een tweeden brief aan de Geallieerde rcgeering'en ge zonden om nogmaals hun toestemming te vragen voor een opimarach naar Kon- siantinopël. De Turken hebben bij de Geallieer den geprotesteerd tegen de oprichting yan den staat Jonia. Volgens het Pètersburgsche blad ,,'Prawda" wordt door de sov,jet-regeering een plan uitgewerkt, om 'Russische lcunst- voorwerepn in het buitenland te ver- koopen. De gouverneur van Indiana heeft 250 man der natiomile troepen naar de kolenvelden gezonden. Er worden toe bereidselen gemaakt voor een tusschen- komst door afkondiging van den staat van beleg in de districten, waar is voor gesteld de mijnen onder bescherming der troepen te stellen. Lord Curzon, die .van. zijln ziekte her steld is, zal Maandag de leiding van het departement van buitenlandsche za ken, tijdelijk waargenomen door graaf Balfour, weer op zich nemen. In de provincie Saksen in liet district Veissenfels heefl een vreeselijk onweder een schade van millioenen aan gericht. In verschillende gemeenten is de beetwortelen en aardappelenoogst ver nield. Bij Nauwhurg werd de komkommer- oogst verwoest. Volgens berichten uit Johannesburg is oen nieuw goudrif ontdekt, dat zich vele mijlen ver uitstrekt ten Noorden van Rustenburg. Volgens berichten van onderzoekers is Saulspoort, 100 K.M. ten zuidoosten van Diepfe'poort, het middel punt van hel nieuwe goudveld. Barry Bolland, De Valera's particu lier secretaris, die dezer dagen bij een gevecht: mei de vrijtetaat-troepen 'in Ier land gewond werd, is aan de gevolgen van zijn wonden overleden. De Morning Post meldt, dat de Russische regeering aan de Aufghaansche grenzen belangrijke troep'encontingenten samentrekt, bestemd voor den strijd tegen Enver Pasja. De winkelbedienden te Frankfort zijn gisteren wegens looneischen in sta king gegaan. Het betreft ongeveer 30 a 40.000 man. Naar de Matin uit Boulogne sur Mer verneemt, is het vreemdelingenver keer tusschen Engeland en Frankrijk dooi den Jagen franc-koers sedert enkele da gen verdrievoudigd. Dagelijks komen te Boulogne mof de middagboot meer dan 1200 Engelschen aan é)f .te Calais Woensdag zelfs 1510! Naar Fransclie bladëii Hielden, Is het Óósten van Frankrijk, Dinsdag eit Woens dag door hevige onweders geteisterd. Te (alsook lid 'Joh. v. d. Maas), aat alleen bu ernstige ziektegevallen, enz., het kantoor op Zon- en Feestdagen zou disponibel zijn, maar voor zaken en anderszins, op die dagen zou gesloten blijven. Met dank voor de opname, UEd. Dw. Dn. J. J. BÜIJZE, Raadslid. Kamperland, 3 - 8 - '22. Nieraandoening bij kinderen. Kinderen zijn zoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kin deren dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg, van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten- De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug, en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht 13 liet meest voorkomende gevolg van nier- zwalste bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke onaangename kwalen veroor zaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treur® en klaagt over moeheid, wees dan bedach# op een vorm van nieraandoening en on derzoek dit spoedig. i Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleke® succesvol in tal van dergelijke gevallen- Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en 't vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te Goes verkrijg baar bij De Paauw en Co. en te Middel burg bij fa. C. Schulte en Co 36 Chambèry en in de' omstreken ,zijn doop den wind een aantal boomen ontworteld en vele velden door den hevigen regen over stroomd. In een huis sloeg de bliksem in. Te 's Gravenhagle is overleden de heer H, '\Y. van Pesch, oud-directeur der Poste rijen en Telegrafie. Mina Krusman j- Te Parijs is, bijna 83 jaar oud, over leden Mina Ki'useman, de bekende pio nierster der vrouwenbeweging. Wilhielmina .Tacpba .Paulina Rudolphine Ki'us-eman was 25 September 1839 te Yelp geboren. (M. C.). De naam van Mina Kruseman doet de herinnering aan laag vervlogen tijden we der opdoemen. Mina Kruseman (aldus „Het, Vaderland") is een der stuwende krachten geweest voor de vrouwenbewe ging. Zij, Betsy Perk en Elise Baard, zijn de pioniers dier beweging geweest en wie zich in de dag-en van haar eerste' optreden terugdenkt, moet bewondering hebben voor den durf dier vrouwen om zich bloot te stellen aan den spot en do minachting van het groote publiek, dal van de befeekenis der vrouwenemancipatie jiiefs begreep. Van die drie dames was Mina Krusleman ongetwijfeld de moedigste en cloortaslendste, De kloeke vrouw be kommerde zich niet om de praatjes fiU grapjes, die omtrent haar en haar mede- Sfandstei's werden ten beste mggjgyen. Zi,i was ook de talentrijkste 6il als de eman- cipatie der vrouw niet de 'richting 'Van haai' leven had aangegeven, had zij eën_ dór n-ërste tooneelspéelsters van öns land kunnen wórden." Haar uiterlijk, haar sta tige Juttoniscbe gestalte leenden zich uit- WEMELBINGE. Donderdag werd alhier ten overstaan, van den Notaris H. W. Neereoor. te 's-Gravenpolder, in het. openbaar verkocht: een Hoefje, bestaande uit: Huis, Schuur, Var kenshok, Kippenhok, met Erf en Bouwland en Dreef te Wemeldinge, aan den Nieuwendtjic, groot 1.43.80 H.A. Koopers werden, van dë peroeelen 1 en 2, het Hoefje met Bouwland, crooi '40 A. 40 cA., de hp,er C. Minnaard U Wenwtdinee voor f 3400.—van perceel 3, Bouwland, groot 13 A. 38 oA„ de heer J. de Bourgraaf, aldaar, voor f 450.—van neic. 4 Bouwland, groot 24 A. 14 cA., de he-r J. Karelse Az., aldaar, voor f 850.en van perc. 5 Bouwland en Dreef, groot 65 A, 88 cA.. de heeren A. en J. Vleugel, voor f1900. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Woensdag werU door notaris A. de Neeling te Middelburg, verkecht: de Grof- en Hoefsmederij, wijk A no. 70 #ii de heeren A. Flipse te Middelburg en; L de Klerk, te Koudekerke, voor de soni van f7577.—. paria's in de Indische maatscil'k'jipïj. "mo eenmaal de levensgeschiedenis van Pa van der Steur zal worden geschreven, zal men voor een kort uittreksel uit die geschiedenis duizenden vellen plapier noo dig hebben en die duizenden vellen pa pier zullen dan behooren tot de aan- doenlijkste literatuur, die er ooit over een eenvoudig mensch geschreven zijn." Als een staaltje van Van der Steurs arbeid, neemt het blad uit de „Loc." over een ingezonden stuk, door v. d. S. in het hospitaal geschreven, in afwachting van zijn operatie, en waarin hij een goed woord doet voor het p'ersoneel biji 's lands kassen. We laten ér, hier eén gedeelte uit volgen Ongeveer vijfhonderd nieter wandelend van 's lands - kas te Magelang, komen wij aan de oprijlaan naar de generaals woning. Deze oprijlaan wordt hoogst zelden door mij betredeiii Maar op ©en middag liep ik daar, piet zoo heel Jang, 'geleden, vier maal tjaags. Waarom: toch? Deze laan volgende liep ik recht op> een klein huisje aan. Daar woonde in dat hutje een ouwe, trouwe landsdienaar. Eén van het perso neel van 's lands kas en wel een kassier. De man was zi.ek, had de tering, ver keerde in het laatste stadium daarvan^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1